Podizanje sistema se usporilo.

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Bolonjeze
Posts: 214
Joined: 08/01/2018 19:19

#1 Podizanje sistema se usporilo.

Post by Bolonjeze »

Pozdrav,
imam amd ryzen 5 2600 six core processor 3.40 ghz
Ram 8 GB
Nvidia geforce gtx 1660 super

Računar je kupljen prošle godine, i podizanje sistema je trajalo oko 30 sekundi, sada je to usporilo da čekam po 5 ili 6 minuta nekada da se podigne sistem. Zanima me da li postoji neko rješenje da malo ubrzam to podizanje sistema. Nemam puno igara instiranih na njemu, samo dvije i photoshop, to je doslovno sve.

Ako ima neko savjet, predlog, zahvaljujem.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#2 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by AtillaS »

Ja da ga čekam pet minuta čekić bi radio.

Nešto se tu fino sje*alo.

Upali u BIOS-u brzi start.
Provjeri je li sistemski disk prvi prioritet.
Ako ti je kakav USB stick ili disk uključen isključi ga.
Pogasi u startup opcijama svo smeće.
Skeniraj diskove da nema kakvih oštećenja.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18049
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by GandalfSivi »

Bolonjeze wrote: 08/10/2021 17:51 Pozdrav,
imam amd ryzen 5 2600 six core processor 3.40 ghz
Ram 8 GB
Nvidia geforce gtx 1660 super

Računar je kupljen prošle godine, i podizanje sistema je trajalo oko 30 sekundi, sada je to usporilo da čekam po 5 ili 6 minuta nekada da se podigne sistem. Zanima me da li postoji neko rješenje da malo ubrzam to podizanje sistema. Nemam puno igara instiranih na njemu, samo dvije i photoshop, to je doslovno sve.

Ako ima neko savjet, predlog, zahvaljujem.
Probaj kreirati novi profil, mozda ti se ovaj napunio smecem…

Mali edit: Odes na user i provjeris koliki ti je default folder (moguce da je sakriven). Ako je veci od 500 MB, tu ti je problem…
User avatar
Grom0X
Posts: 315
Joined: 29/09/2020 10:38
Location: Los Santos

#4 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Grom0X »

Najbolje bi bilo da reinstaliras komplet sistem, jer moguce da neka azuriranja su ti usporila dizanje sistema, ili neki driveri, pa uradis ovako:

Prvo skines zadnju verziju Windows-a (https://www.tenforums.com/tutorials/923 ... -file.html)
pa napravis bootabilni USB (https://www.tenforums.com/tutorials/237 ... -10-a.html)
i instaliras ponovo sistem (https://www.tenforums.com/tutorials/195 ... -10-a.html)

Ali ti predlazem da sacekas do utorka navecer, jer tad oficijelno izlazi nova verzija Windows 10, (21H2) ili jos bolje u srijedu da skines novu verziju Windows-a, pa to sve odradis.
Last edited by Grom0X on 09/10/2021 10:58, edited 1 time in total.
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#5 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by mayab »

Meni se recimo dešava, poslije zadnjih ažuriranja W10, da kompjuteru treba neuporedivo-osjetno više vremena za shut down, nego ikada prije....
Kod paljenja , čini mi se ide kao i prije, ali ovo na gašenju, nije normalno
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#6 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by avijon »

Bolonjeze wrote: 08/10/2021 17:51 Pozdrav,
imam amd ryzen 5 2600 six core processor 3.40 ghz
Ram 8 GB
Nvidia geforce gtx 1660 super

Računar je kupljen prošle godine, i podizanje sistema je trajalo oko 30 sekundi, sada je to usporilo da čekam po 5 ili 6 minuta nekada da se podigne sistem. Zanima me da li postoji neko rješenje da malo ubrzam to podizanje sistema. Nemam puno igara instiranih na njemu, samo dvije i photoshop, to je doslovno sve.

Ako ima neko savjet, predlog, zahvaljujem.
Obrisi i instaliraj nove drivere za graficku.
Update windows.
Pogasi start up program u task manageru to mozes.

Probaj za pocetak to pa javi
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by karanana »

Dodje to s godinama.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#9 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by arnes_king »

Bolonjeze wrote: 08/10/2021 17:51 Pozdrav,
imam amd ryzen 5 2600 six core processor 3.40 ghz
Ram 8 GB
Nvidia geforce gtx 1660 super

Računar je kupljen prošle godine, i podizanje sistema je trajalo oko 30 sekundi, sada je to usporilo da čekam po 5 ili 6 minuta nekada da se podigne sistem. Zanima me da li postoji neko rješenje da malo ubrzam to podizanje sistema. Nemam puno igara instiranih na njemu, samo dvije i photoshop, to je doslovno sve.

Ako ima neko savjet, predlog, zahvaljujem.
Je li ti racunar radi sporije i zeza nakon sto se pokrene windows ili je samo boot/paljenje duze? Gdje se zadrzi, jel na windows loading ekranu ili ranije?

Jel ti HDD ili SSD u kompu?

Najcesce u takvim situacijama zna biti da se sistem zatrpao smecem, virusima i slicno pa je reinstalacija sistema najbolja opcija, ali ako ti je HDD onda prije tog prvo skeniraj i vidi ima li bad sectora.
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#10 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by nivla »

lici na windows 10 i obicni disk, eventualno neki malware, ali prije da je u pitanju los ssd ili obicni hdd
kupiti racunar/laptopbez ssd-a za operativni sistem nije preporucljivo
Smoothie
Posts: 441
Joined: 27/01/2020 21:05

#11 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Smoothie »

Cim kazes da je oko 30 sekundi bilo inicijalno, pretpostavljam da je hdd u pitanju. A sta je uzrokovalo usporavanje je stvar dijagnostike.. najlakse bi bilo sacuvat bitno i odraditi reinstalaciju windowsa, mada opet moze biti nesto fizicki sa diskom . Meni nekako vuce na neki malware/startup app sto usporava podizanje sistema.
Kao na prijedlog korisnika iznad, razmisli o tome da uzmes neki ssd od 120gb za sistem ili veci ako mislio podizat i neke igre sa njega.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#12 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Guadalajara »

A da se malo uradi Clean-up systema?
Da se ugase nepotrebni servisi?
Startup aplikacije?
Da se izbrisu aplikacije koje ne koristiš.
Da se testira sa isključenim antivirusom...
Malo da se skenira da nema nekakav malware...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#13 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Guadalajara »

Ne mora obarati sistem. Prvo neka ručno pokuša da očisti. Ako ne bude dobrog rezultata, instalirati opet... :-D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Guadalajara »

Kad se instalira Windows i kad se radi update sistema bude u Temporary fajlovima po desetak giga... smeća... :mrgreen:
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#15 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by nivla »

posto je windows 10 u pitanju najbolja opcija mu je opcija reset this pc sa opcijom “keep my files” i dobice svjezu instalaciju, nekad se zna desiti da ce ova procedura pasti iz nekog lijevog razloga i onda ce morati uraditi reinstalaciju

Code: Select all

 https://www.laptopmag.com/articles/reset-windows-10-pc
Bolonjeze
Posts: 214
Joined: 08/01/2018 19:19

#16 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Bolonjeze »

arnes_king wrote: 09/10/2021 15:43
Bolonjeze wrote: 08/10/2021 17:51 Pozdrav,
imam amd ryzen 5 2600 six core processor 3.40 ghz
Ram 8 GB
Nvidia geforce gtx 1660 super

Računar je kupljen prošle godine, i podizanje sistema je trajalo oko 30 sekundi, sada je to usporilo da čekam po 5 ili 6 minuta nekada da se podigne sistem. Zanima me da li postoji neko rješenje da malo ubrzam to podizanje sistema. Nemam puno igara instiranih na njemu, samo dvije i photoshop, to je doslovno sve.

Ako ima neko savjet, predlog, zahvaljujem.
Je li ti racunar radi sporije i zeza nakon sto se pokrene windows ili je samo boot/paljenje duze? Gdje se zadrzi, jel na windows loading ekranu ili ranije?

Jel ti HDD ili SSD u kompu?

Najcesce u takvim situacijama zna biti da se sistem zatrpao smecem, virusima i slicno pa je reinstalacija sistema najbolja opcija, ali ako ti je HDD onda prije tog prvo skeniraj i vidi ima li bad sectora.
C: mi je na SDD, D: je HDD, koliko se sjećam sistem je na SDD, ali nemam pojma, nisam ja toliko stručan, hvala svima vama ali pola izraza ja ne razumijem što mi pišete, uradi ovo, uradi ono...

Kada se pokrene računar pojavi se kao logo Grafičke karte i to stoji 4-5 minuta dok mi ne izbaci da se ulogujem, kada se ulogujem računar leti, nikakvih više nemam problema.

Da napomenem nemam nikakav antivirus jer me nerviraju realno, šta god da probam uraditi blokiraju mi sve i aplikacije i stranice, tako da sam ih ukinuo. A ja ne znam podesiti antivirus da dozvolim nekim stranicama i aplikacijama da ih ne gasi antivirus. Npr. ne mogu pola igara tipa PES pokrenuti sa antivirusom...
Bolonjeze
Posts: 214
Joined: 08/01/2018 19:19

#17 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Bolonjeze »

Guadalajara wrote: 09/10/2021 18:10 A da se malo uradi Clean-up systema?
Da se ugase nepotrebni servisi?
Startup aplikacije?
Da se izbrisu aplikacije koje ne koristiš.
Da se testira sa isključenim antivirusom...
Malo da se skenira da nema nekakav malware...
Kako brate, nisam ja stručan, a pisao sam već nemam puno aplikacija, photoshop i dvije igrice, browser mi je Opera, kada se sistem digne računar ide kao mlijeko, i igre i sve, na HDD imam nekoliko serija snimljenih i to je sve. Samo primjetim da se ne podiže brzo kao prije. Drastično sporije.

Nemam nijedan antivirus. Post iznad piše zašto nemam.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#18 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Guadalajara »

Bolonjeze wrote: 09/10/2021 23:36
Guadalajara wrote: 09/10/2021 18:10 A da se malo uradi Clean-up systema?
Da se ugase nepotrebni servisi?
Startup aplikacije?
Da se izbrisu aplikacije koje ne koristiš.
Da se testira sa isključenim antivirusom...
Malo da se skenira da nema nekakav malware...
Kako brate, nisam ja stručan, a pisao sam već nemam puno aplikacija, photoshop i dvije igrice, browser mi je Opera, kada se sistem digne računar ide kao mlijeko, i igre i sve, na HDD imam nekoliko serija snimljenih i to je sve. Samo primjetim da se ne podiže brzo kao prije. Drastično sporije.

Nemam nijedan antivirus. Post iznad piše zašto nemam.
https://www.google.com/amp/s/www.makeus ... guide/amp/
Bolonjeze
Posts: 214
Joined: 08/01/2018 19:19

#19 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Bolonjeze »

Guadalajara wrote: 09/10/2021 23:43
Bolonjeze wrote: 09/10/2021 23:36

Kako brate, nisam ja stručan, a pisao sam već nemam puno aplikacija, photoshop i dvije igrice, browser mi je Opera, kada se sistem digne računar ide kao mlijeko, i igre i sve, na HDD imam nekoliko serija snimljenih i to je sve. Samo primjetim da se ne podiže brzo kao prije. Drastično sporije.

Nemam nijedan antivirus. Post iznad piše zašto nemam.
https://www.google.com/amp/s/www.makeus ... guide/amp/
Probaću ovo sve kad dođem s posla sutra večer pa se javim. :thumbup:
DonieBrasco
Posts: 15224
Joined: 31/08/2016 16:09

#20 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by DonieBrasco »

Cemu komplikovanje kad se jednostavno moze uraditi cista isntalacija W10 ponovo ?
Bolonjeze
Posts: 214
Joined: 08/01/2018 19:19

#21 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Bolonjeze »

DonieBrasco wrote: 09/10/2021 23:53 Cemu komplikovanje kad se jednostavno moze uraditi cista isntalacija W10 ponovo ?
Ma hajd se zajebaji instaliraj sve igre ponovo, dokle sam došao, sve šifre na browseru itd...komplikovano je to za mene i previše, plus ne znam to uraditi.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#22 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by ZyzzSar »

ja bih rekao da imas nekih nepotrebnih aplikacija koje ti se pale i rade u pozadini pri samom paljenju racunara
ako koristis laptop nema potrebe da ga gasis uopste, samo ga preklopi
vjerovatno tj. skoro pa sigurno imas i nekih virusa, ako mozes negdje windows security naci da instaliras, on ti je najprakticniji da to pocistis

napisi ovdje koliko na kojem hard disku imas slobodnog prostora (procentualno), i provjeri u task manageru koliko su ti ram i procesor optereceni
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#23 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Hakiz »

Bolonjeze wrote: 09/10/2021 23:34

C: mi je na SDD, D: je HDD, koliko se sjećam sistem je na SDD, ali nemam pojma, nisam ja toliko stručan, hvala svima vama ali pola izraza ja ne razumijem što mi pišete, uradi ovo, uradi ono...
Nosi na servis.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#24 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by oruzana_pobuna »

50 maraka i ja ti rijesim majstore daljinski.... cuj reinstal sistema :lol:

ne trebas nosarat masinu ko bekan
Smoothie
Posts: 441
Joined: 27/01/2020 21:05

#25 Re: Podizanje sistema se usporilo.

Post by Smoothie »

Znaci ne znas podesiti da ti antivirus dopusti neku aplikaciju kao crack od igre i slicno, i time ne koristis antivirus uopste? Pa jel ti mislis da to nije sami srz problema, skidas taj ilegalan sadrzaj serija/filmova/igara sa interneta bez ikakvog antivirusa?
Post Reply