Windows 11

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#701 Re: Windows 11

Post by arnes_king »

Ja kako sam imao problema sa zadnja 2 veca win 11 update, tad ugasio i nikad vise nisam azurirao. Sad ne znam da li mi je safe da ponovo probam :D
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#702 Re: Windows 11

Post by crnivrag »

arnes_king wrote: 29/06/2022 14:48 Ja kako sam imao problema sa zadnja 2 veca win 11 update, tad ugasio i nikad vise nisam azurirao. Sad ne znam da li mi je safe da ponovo probam :D
Nema šta, cumulativni update-i furaju bez problema i nema s njima poteškoća niti prijavljenih generalnih problema.
sarajevosa
Posts: 306
Joined: 29/06/2014 21:45

#703 Re: Windows 11

Post by sarajevosa »

Kod mene je update aktivan i zadnja mi je verzija 21H2 i nema previše bugova, nisam prije koristio windows 11 pa ne mogu da uporedim. Što se mene tiče zadovoljan sam.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#704 Re: Windows 11

Post by arnes_king »

crnivrag wrote: 29/06/2022 14:49
arnes_king wrote: 29/06/2022 14:48 Ja kako sam imao problema sa zadnja 2 veca win 11 update, tad ugasio i nikad vise nisam azurirao. Sad ne znam da li mi je safe da ponovo probam :D
Nema šta, cumulativni update-i furaju bez problema i nema s njima poteškoća niti prijavljenih generalnih problema.
Pa nije ni tad bilo prijavljenih, sve guglao nigdje nisam nasao taj problem ni rjesenje. Upali se komp i kad se treba pojaviti desktop samo treperi kao da refreshuje, nisam nikako mogao rijesiti i tek nakon sto sam preko recovery boot uradio deinstalaciju azuriranja opet proradilo. Dva puta mi se to desavalo.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#705 Re: Windows 11

Post by typeOnegative »

Kod mene na prošlom buildu bilo je 'treperenja' dugmadi u opcijama i menijima , ne uvijek, ali bilo je i malo je živciralo. Nedavno azurirao na 22H2, koliko vidim ne pojavljuje se vise, radi sve bez nekih problema..
Kad smo kod 11ke, sviđa mi se ovaj redizajnirani xbox game bar, pritiskom na 'home' na controlleru otvara se meni gdje sa njim tj bez miša mogu pokrenuti igre gotovo kao na konzoli, provjeriti stanje baterije itd S. obzirom da dosta igram na tv-u, poprilično koristan feature, nadam se da će se to još unaprijediti u budućnosti :)
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#706 Re: Windows 11

Post by fortaleza »

Nisam tri mjeseca upalio Windows na drugom disku, samo Linux Fedoru furam na dual boot u.

Bilo je malo navikavanja u početku, sad nema šanse da se vratim na Windows koliko je brža Fedora. Ima nekih mana, stalno kompajliranje modula za virtualizaciju prilikom updatea kernela, al ništa nije savršeno.

Mogućnost customizacije isto dosta veća, moreš šta oćeš.

Jedino što mi fali je refresh opcija.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#707 Re: Windows 11

Post by hare_1989 »

fortaleza wrote: 30/06/2022 09:39 Nisam tri mjeseca upalio Windows na drugom disku, samo Linux Fedoru furam na dual boot u.

Bilo je malo navikavanja u početku, sad nema šanse da se vratim na Windows koliko je brža Fedora. Ima nekih mana, stalno kompajliranje modula za virtualizaciju prilikom updatea kernela, al ništa nije savršeno.

Mogućnost customizacije isto dosta veća, moreš šta oćeš.

Jedino što mi fali je refresh opcija.
I more drugih stvari...

Na Linuxu zaboravi bilo kakav ozbiljan rad. Nema podrške za Azure, Cloud, Microsoft 365, bez čega je ozbiljno poslovanje nezamislivo. Da ne spominjem specijalizovane programe, koji nemaju skoro pa nikakvu podršku za Linux. Ako ti se potrefi neki problem sa hardware-om i driverima, tu si ga baš zglajzao.

Fedora, Ubuntu i slične distribucije su prvenstveno za kućnu upotrebu, surfanje i slično. Za iole ozbiljniji rad, Windows je tito.
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#708 Re: Windows 11

Post by fortaleza »

hare_1989 wrote: 30/06/2022 15:22
fortaleza wrote: 30/06/2022 09:39 Nisam tri mjeseca upalio Windows na drugom disku, samo Linux Fedoru furam na dual boot u.

Bilo je malo navikavanja u početku, sad nema šanse da se vratim na Windows koliko je brža Fedora. Ima nekih mana, stalno kompajliranje modula za virtualizaciju prilikom updatea kernela, al ništa nije savršeno.

Mogućnost customizacije isto dosta veća, moreš šta oćeš.

Jedino što mi fali je refresh opcija.
I more drugih stvari...

Na Linuxu zaboravi bilo kakav ozbiljan rad. Nema podrške za Azure, Cloud, Microsoft 365, bez čega je ozbiljno poslovanje nezamislivo. Da ne spominjem specijalizovane programe, koji nemaju skoro pa nikakvu podršku za Linux. Ako ti se potrefi neki problem sa hardware-om i driverima, tu si ga baš zglajzao.

Fedora, Ubuntu i slične distribucije su prvenstveno kućnu upotrebu, surfanje i slično. Za iole ozbiljniji rad, Windows je tito.
Pa naveo si Windows tehnologije, ako radiš u tim tehnologijama logicno je da ćeš koristiti Windows. Mada je preko 50% VM na Azureu upravo Linux.

Ironije radi, s Linuxom sam krenuo upravo zbog posla, od administriranja, Dockera, Kubernetesa, Fedora mi je na kućnom laptopu, dok Cent OS koristim za posao. Mada je na kraju sama distra nebitna, razlikuje se utoliko u podršci i količini predinstaliranog bloatwarea.

Terminal je Tito. Razumijem da nije za svakoga.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#709 Re: Windows 11

Post by hare_1989 »

fortaleza wrote: 30/06/2022 16:06
hare_1989 wrote: 30/06/2022 15:22

I more drugih stvari...

Na Linuxu zaboravi bilo kakav ozbiljan rad. Nema podrške za Azure, Cloud, Microsoft 365, bez čega je ozbiljno poslovanje nezamislivo. Da ne spominjem specijalizovane programe, koji nemaju skoro pa nikakvu podršku za Linux. Ako ti se potrefi neki problem sa hardware-om i driverima, tu si ga baš zglajzao.

Fedora, Ubuntu i slične distribucije su prvenstveno kućnu upotrebu, surfanje i slično. Za iole ozbiljniji rad, Windows je tito.
Pa naveo si Windows tehnologije, ako radiš u tim tehnologijama logicno je da ćeš koristiti Windows. Mada je preko 50% VM na Azureu upravo Linux.

Ironije radi, s Linuxom sam krenuo upravo zbog posla, od administriranja, Dockera, Kubernetesa, Fedora mi je na kućnom laptopu, dok Cent OS koristim za posao. Mada je na kraju sama distra nebitna, razlikuje se utoliko u podršci i količini predinstaliranog bloatwarea.

Terminal je Tito. Razumijem da nije za svakoga.
Nije terminal TITO, terminal je "must have", za profi bavljenje IT-om, posebno mrežama.

A što se ostalog tiče, izgleda da sam potrefio na nekoga koji uopšte ne koristi MS servise u radu :). U svakom slučaju, jesi rijedak, ali u pravu si. Za tebe, to i nije toliko potrebno :)
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#710 Re: Windows 11

Post by Qler »

Cuj zaboravi linux za ozbiljan rad :D :D i onda nabraja M365, Azure.. (plus administracija Azure je preko weba, mozes i sa telefona)... AWS, Java, NodeJS, Python, Kubernetes, Kafka, HAProxy, sve na linuxu... i jos milion drugih stvari... Windows je tu jer ima igre, i realno, najbolji Office paket... ako MS izbaci Office paket za Linux, znas koliko ce ljudi preci na njega komplet...

Opet serveraj, u poredjenju sa linuxom, windows je tu reda radi...
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#711 Re: Windows 11

Post by fortaleza »

hare_1989 wrote: 30/06/2022 16:10 Nije terminal TITO, terminal je "must have", za profi bavljenje IT-om, posebno mrežama.

A što se ostalog tiče, izgleda da sam potrefio na nekoga koji uopšte ne koristi MS servise u radu :). U svakom slučaju, jesi rijedak, ali u pravu si. Za tebe, to i nije toliko potrebno :)microswsoftu.
Moj je dojam upravo da je Windows laksi za prosječnog korisnika koji niti nema pojma šta je powershell, dok prosječan kućni korisnik Linuxa kojih gotovo da i nema koristi terminal. Kao workstationi primarno Windowsi. A i to zato jer je od malih nogu naučen i ljudima se jednostavno ne da izdvojiti dio vremena kasnije da uče Unix based sustave.

S druge strane u serverskom svijetu je skroz druga priča, Open source community razvije tehnologiju primarno za Linux pa se poslije Microsoft prilagođava. Kao recimo Docker koji danas radi i na Microsoftu. I Linux serveri su zastupljeniji.

Upravo taj ozbiljan rad se u većini odvija na Linuxu, a Microsoft pokušava u svoje tehnologije ugraditi i podržati Linux.
User avatar
emirsarajevo
Posts: 252
Joined: 27/09/2010 13:01

#712 Re: Windows 11

Post by emirsarajevo »

Ja se vratio na 10-tku zbog problema sa Search opcijom. Da li je to ispravljeno?
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#713 Re: Windows 11

Post by azdralovic »

hare_1989 wrote: 30/06/2022 15:22
fortaleza wrote: 30/06/2022 09:39 Nisam tri mjeseca upalio Windows na drugom disku, samo Linux Fedoru furam na dual boot u.

Bilo je malo navikavanja u početku, sad nema šanse da se vratim na Windows koliko je brža Fedora. Ima nekih mana, stalno kompajliranje modula za virtualizaciju prilikom updatea kernela, al ništa nije savršeno.

Mogućnost customizacije isto dosta veća, moreš šta oćeš.

Jedino što mi fali je refresh opcija.
I more drugih stvari...

Na Linuxu zaboravi bilo kakav ozbiljan rad. Nema podrške za Azure, Cloud, Microsoft 365, bez čega je ozbiljno poslovanje nezamislivo. Da ne spominjem specijalizovane programe, koji nemaju skoro pa nikakvu podršku za Linux. Ako ti se potrefi neki problem sa hardware-om i driverima, tu si ga baš zglajzao.

Fedora, Ubuntu i slične distribucije su prvenstveno za kućnu upotrebu, surfanje i slično. Za iole ozbiljniji rad, Windows je tito.
Podrske za sta za Azure i Cloud ? Microsoft365 kompletan radi iz browsera bez problema
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3340
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#714 Re: Windows 11

Post by Dupli_skalp »

emirsarajevo wrote: 30/06/2022 17:44 Ja se vratio na 10-tku zbog problema sa Search opcijom. Da li je to ispravljeno?
search opcija zna dosta štekati u file exploreru, ne znam kako je na 22h2 verziji.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#715 Re: Windows 11

Post by hare_1989 »

azdralovic wrote: 01/07/2022 08:29
hare_1989 wrote: 30/06/2022 15:22

I more drugih stvari...

Na Linuxu zaboravi bilo kakav ozbiljan rad. Nema podrške za Azure, Cloud, Microsoft 365, bez čega je ozbiljno poslovanje nezamislivo. Da ne spominjem specijalizovane programe, koji nemaju skoro pa nikakvu podršku za Linux. Ako ti se potrefi neki problem sa hardware-om i driverima, tu si ga baš zglajzao.

Fedora, Ubuntu i slične distribucije su prvenstveno za kućnu upotrebu, surfanje i slično. Za iole ozbiljniji rad, Windows je tito.
Podrske za sta za Azure i Cloud ? Microsoft365 kompletan radi iz browsera bez problema
Radi, ali ko invalid. Bez nativne aplikacije, nije to to, džaba sve.
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#716 Re: Windows 11

Post by Qler »

koje nativne aplikacije? Meni evo sad otvoren Endopoint, M365 admin centar i azure devOps, sve u browseru, i misli da ga boli cosak na kojem OS-u...
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#717 Re: Windows 11

Post by hare_1989 »

Qler wrote: 01/07/2022 10:53 koje nativne aplikacije? Meni evo sad otvoren Endopoint, M365 admin centar i azure devOps, sve u browseru, i misli da ga boli cosak na kojem OS-u...
A ne mislim na to, jeste bukvalci, ne možete sve gledati kroz sebe :D

Ko radi u računovodstvu, smrt mu je raditi preko Excela u browseru. Faktički nemoguće neke stvari izvesti.
Ko radi razne izvještaje, smrt mu je raditi preko Worda i Excela u browseru,.... i slični poslovi, koji predstavljaju većinu posla koji se obavlja preko tih platfomi i preko Microsofta 365.

Nisu svi administratori i developeri pa da njima ne treba. Tebi recimo ne treba, ali za 30 ljudi pored tebe je nezamislivo.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#718 Re: Windows 11

Post by azdralovic »

hare_1989 wrote: 01/07/2022 11:00
Qler wrote: 01/07/2022 10:53 koje nativne aplikacije? Meni evo sad otvoren Endopoint, M365 admin centar i azure devOps, sve u browseru, i misli da ga boli cosak na kojem OS-u...
A ne mislim na to, jeste bukvalci, ne možete sve gledati kroz sebe :D

Ko radi u računovodstvu, smrt mu je raditi preko Excela u browseru. Faktički nemoguće neke stvari izvesti.
Ko radi razne izvještaje, smrt mu je raditi preko Worda i Excela u browseru,.... i slični poslovi, koji predstavljaju većinu posla koji se obavlja preko tih platfomi i preko Microsofta 365.

Nisu svi administratori i developeri pa da njima ne treba. Tebi recimo ne treba, ali za 30 ljudi pored tebe je nezamislivo.
pa sta ce finansijama/racunovodstvu/kontrolingu linux...
ali je poenta da ako radis na tehnickoj pozicjij, ne treba ti Windows, jer ces jednom u mjesecu otvoriti neki word da napises izvjestaj npr...


btw citave firme rade u google okruzenju sa sheets i documents, koji su jos ograniceniji pa sve funkcionise, tako da to nemoguce nesto izvesti, sve je moguce
sarajevosa
Posts: 306
Joined: 29/06/2014 21:45

#719 Re: Windows 11

Post by sarajevosa »

Najbolji su oni što ga najviše ljudi koristi, osim za specifične stvari :thumbup:

Windows 76%,
OSX 14.6%,

Linux 2.4%, a od tog procenta 33% unbuntu, 16% debian, 9% centos.
Dakle ako koristiš najpopularniju distribuciju onda si na 0.72% :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#720 Re: Windows 11

Post by fortaleza »

sarajevosa wrote: 01/07/2022 16:00 Najbolji su oni što ga najviše ljudi koristi, osim za specifične stvari :thumbup:

Windows 76%,
OSX 14.6%,

Linux 2.4%, a od tog procenta 33% unbuntu, 16% debian, 9% centos.
Dakle ako koristiš najpopularniju distribuciju onda si na 0.72% :D
Ovo su workstationi. Kod servera je skroz druga priča.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#721 Re: Windows 11

Post by arnes_king »

arnes_king wrote: 29/06/2022 15:05
crnivrag wrote: 29/06/2022 14:49
Nema šta, cumulativni update-i furaju bez problema i nema s njima poteškoća niti prijavljenih generalnih problema.
Pa nije ni tad bilo prijavljenih, sve guglao nigdje nisam nasao taj problem ni rjesenje. Upali se komp i kad se treba pojaviti desktop samo treperi kao da refreshuje, nisam nikako mogao rijesiti i tek nakon sto sam preko recovery boot uradio deinstalaciju azuriranja opet proradilo. Dva puta mi se to desavalo.
Evo napokon sam odradio update koji mi vec dugo nudi i ovaj put je proslo sve bez problema i radi komp normala :D
bogata_sirotinja
Posts: 621
Joined: 10/09/2021 19:33

#722 Re: Windows 11

Post by bogata_sirotinja »

Danas primjetih da mi ne radi touch-pad na laptopu na Windows 11.
Već sam išao na Uninstal touchpad drajvera, ažuriranje istog, sama instalacija drajvera itd. Pretpostavljam da je u pitanju neki Windows update koji je napravio problem pa sam čak i jučerašnje update obrisao i opet ne radi.

Ne znam kad je prestao raditi jer uglavnom koristim miša, ali mislim da je jučerašnji Windows update napravio problem.

Jel' ima neko iskustva? Postoji li rješenje?
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5597
Joined: 12/10/2014 01:12

#723 Re: Windows 11

Post by skupljac_zeljeza »

bogata_sirotinja wrote: 14/07/2022 16:55 Danas primjetih da mi ne radi touch-pad na laptopu na Windows 11.
Već sam išao na Uninstal touchpad drajvera, ažuriranje istog, sama instalacija drajvera itd. Pretpostavljam da je u pitanju neki Windows update koji je napravio problem pa sam čak i jučerašnje update obrisao i opet ne radi.

Ne znam kad je prestao raditi jer uglavnom koristim miša, ali mislim da je jučerašnji Windows update napravio problem.

Jel' ima neko iskustva? Postoji li rješenje?
Imam dva HP laptopa sa win 11 i na oba juče urado update i na oba normalno radi touch-pad. Imam instalirane HP Support Assistante i oni najbolje ti otkriju gdje ima greška. Ne znam koji je brend kod tebe.
User avatar
emirsarajevo
Posts: 252
Joined: 27/09/2010 13:01

#724 Re: Windows 11

Post by emirsarajevo »

I ja imam pitanje, na win 10 prestala raditi opcija Search (identicno kao i kod win11, zbog toga sam se i vratio na desetku).
Kako ovo popraviti bez "gazenja" windowsa?
bogata_sirotinja
Posts: 621
Joined: 10/09/2021 19:33

#725 Re: Windows 11

Post by bogata_sirotinja »

@skupljac_zeljeza
Ipak je moja greška bila, nekako sam isključio touchpad sa F7 tasterom.
Iako je u podešavanjima Windows-a pokazivalo da je touchpad uključen, bio je isključen fizičkom tipkom na tastaturi.
Nisam ni znao da ovo može, ali google zna...
Post Reply