Windows 11

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#976 Re: Windows 11

Post by zippoo87 »

Praetorious wrote: 26/05/2023 15:02
zippoo87 wrote: 26/05/2023 11:31 Ja sam to zadnji put radio na win xp 😂
Isti smo :D
Još u arhivi programa imam Royale_noir temu za XP... mada je već milion i po godina nemam na šta instalirati... :D
Alienware tema mi je bila najjaca 😂
Kada nisam rjesavao probleme sa BSOD na win xp ,onda sam nekada imao vremena i za modifikacije 😂😂😂
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#977 Re: Windows 11

Post by Praetorious »

Ja se ne sjećam da mi je XP ikad pao :? Najstabilniji sistem ikad i potpuno otvoren za modifikacije. Šteta što ne naprave nešto slično, a da ne zauzima kamaru prostora sam po sebi. Sjećam se da sam koristio XP Performance Edition, ogoljen do boli, samo 250-260 MB i brz k'o munja. Da sad naprave nešto te stabilnosti, pouzdanosti i brzine, na kojih 1-1.5 GB po istalaciji... to bi to bilo fino. Da ne govorim da naprave nešto onog poznatog XP 'šmeka'... :D
Ali, priča je o Win 11. Neću ga stavljati, a neću ni 12-ku kad dođe. Ako ovo što imam više ne mogne raditi, bude nekako blokirano od strane intertnetskih dušebrižnika, onda ću preći na LinuXXX :D
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#978 Re: Windows 11

Post by zippoo87 »

Praetorious wrote: 26/05/2023 20:55 Ja se ne sjećam da mi je XP ikad pao :? Najstabilniji sistem ikad i potpuno otvoren za modifikacije. Šteta što ne naprave nešto slično, a da ne zauzima kamaru prostora sam po sebi. Sjećam se da sam koristio XP Performance Edition, ogoljen do boli, samo 250-260 MB i brz k'o munja. Da sad naprave nešto te stabilnosti, pouzdanosti i brzine, na kojih 1-1.5 GB po istalaciji... to bi to bilo fino. Da ne govorim da naprave nešto onog poznatog XP 'šmeka'... :D
Ali, priča je o Win 11. Neću ga stavljati, a neću ni 12-ku kad dođe. Ako ovo što imam više ne mogne raditi, bude nekako blokirano od strane intertnetskih dušebrižnika, onda ću preći na LinuXXX :D
Jesi li cuo za Service Packove 1,2,3 za XP ?
Sta mislis zasto je XP imao cak 3 velike zakrpe sistema,ako je bio stabilan ??? :lol:
Ti si ocito XP poceo koristiti od SP2 ili SP3...da si imao prvu verziju XPa...znao bi sta je BSOD i rusenje na dnevnoj bazi :lol:
Btw.XP je najkriticniji i najnestabilniji windows...ne znam gdje si ti procitao da je "najstabilniji" :D

A sto se tice modificiranih i laganih verzija Windowsa,imas toga koliko hoces...ukucaj Windows 10 Lite Edition 19H2 x64 ili klix windows 10 ili lightweigt windows i isprobaj.
Imas i windows 11 klix 11 :D
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#979 Re: Windows 11

Post by Praetorious »

Koristio sam ga od prve verzije, kad je tek izašao stavio sam dual boot ME & XP, da bih ubrzo uvidio da je XP puno bolji. I za stabilnost nisam nigdje pročitao, već sam ga koristio jaku dugo i govorim iz ličnog iskustva. Možda si ti imao problema s njim, ja srećom nisam. Zato sam i napisao o njemu sve što sam napisao. Doduše inače sam imao malo problema sa stabilnošću, bez obzira štra sam koristio od Win OSa.
Samo neću da sad popustim pred ucjenama Microsofta da prilagođavam hardware da bih udovoljio OSu, nek' se gone. Znam da se to može zaobići, ali nemam potrebe, imam svoj izbor programa koji koristim i nije mi potreban najnoviji OS da ih vrtim.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#980 Re: Windows 11

Post by Mishelinke »

Praetorious wrote: 27/05/2023 01:11 Koristio sam ga od prve verzije, kad je tek izašao stavio sam dual boot ME & XP, da bih ubrzo uvidio da je XP puno bolji. I za stabilnost nisam nigdje pročitao, već sam ga koristio jaku dugo i govorim iz ličnog iskustva. Možda si ti imao problema s njim, ja srećom nisam. Zato sam i napisao o njemu sve što sam napisao. Doduše inače sam imao malo problema sa stabilnošću, bez obzira štra sam koristio od Win OSa.
Samo neću da sad popustim pred ucjenama Microsofta da prilagođavam hardware da bih udovoljio OSu, nek' se gone. Znam da se to može zaobići, ali nemam potrebe, imam svoj izbor programa koji koristim i nije mi potreban najnoviji OS da ih vrtim.
"Windows Me je zakon. Zasnovan na stabilnom i provjerenom 9x, odnosno MS DOS kernelu i kao takvom, nema mu ravnog. XP je zasnovan na testnom i nestabilnom NT kernelu i neće dugo poživjeti, posebno imajući u vidu činjenicu da je NT kernel, zajedno sa NTFS file sistemom, prvenstveno namjenjen serverima, na kojima suvereno vladaju Unix i Linux. Što li je to tako, pitam se?!
Ili će se MS vratiti na staru, isprobanu i stabilnu platformu, ili će prestati da se bavi razvojem OS-ova."

Isječak iz jedne od recenzija u tom vaktu (printani magazin, jer tad interneta kod nas nije ni haman ni bilo).

Ni u jednoj branši nije bilo više fula i pogrešnih procjena kao što je to u IT svijetu.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#981 Re: Windows 11

Post by zippoo87 »

Mishelinke wrote: 27/05/2023 13:26
Praetorious wrote: 27/05/2023 01:11 Koristio sam ga od prve verzije, kad je tek izašao stavio sam dual boot ME & XP, da bih ubrzo uvidio da je XP puno bolji. I za stabilnost nisam nigdje pročitao, već sam ga koristio jaku dugo i govorim iz ličnog iskustva. Možda si ti imao problema s njim, ja srećom nisam. Zato sam i napisao o njemu sve što sam napisao. Doduše inače sam imao malo problema sa stabilnošću, bez obzira štra sam koristio od Win OSa.
Samo neću da sad popustim pred ucjenama Microsofta da prilagođavam hardware da bih udovoljio OSu, nek' se gone. Znam da se to može zaobići, ali nemam potrebe, imam svoj izbor programa koji koristim i nije mi potreban najnoviji OS da ih vrtim.
"Windows Me je zakon. Zasnovan na stabilnom i provjerenom 9x, odnosno MS DOS kernelu i kao takvom, nema mu ravnog. XP je zasnovan na testnom i nestabilnom NT kernelu i neće dugo poživjeti, posebno imajući u vidu činjenicu da je NT kernel, zajedno sa NTFS file sistemom, prvenstveno namjenjen serverima, na kojima suvereno vladaju Unix i Linux. Što li je to tako, pitam se?!
Ili će se MS vratiti na staru, isprobanu i stabilnu platformu, ili će prestati da se bavi razvojem OS-ova."

Isječak iz jedne od recenzija u tom vaktu (printani magazin, jer tad interneta kod nas nije ni haman ni bilo).

Ni u jednoj branši nije bilo više fula i pogrešnih procjena kao što je to u IT svijetu.
Obzirom na dinamiku i nepredvidivost branse,nije to nista cudno.
Tu se mnogo stvari dogodi i promijeni za samo 1 gosinu a kamoli da neko predvidi nesto za 5+ godina.

Meni je recimo prije 4-5 godina bila jako zanimljiva tema,kvantni racunari i kako to sve fercera...bile najave da sve velike firme rade na tome i da bi to cak za 5+ godina moglo biti i mainstream.
Evo proslo 5 godina,to vise niko ziv i ne spominje,iako je snaga klasicnih racunara i kvantnih neuporediva.
I masu je slicnih prica,tehnologija...nema sanse ista pogoditi 😂
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5609
Joined: 12/10/2014 01:12

#982 Re: Windows 11

Post by skupljac_zeljeza »

edit...
Last edited by skupljac_zeljeza on 27/05/2023 15:07, edited 1 time in total.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#983 Re: Windows 11

Post by zippoo87 »

skupljac_zeljeza wrote: 27/05/2023 14:51 Samo ti sluti....

Fulio temu??
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5609
Joined: 12/10/2014 01:12

#984 Re: Windows 11

Post by skupljac_zeljeza »

zippoo87 wrote: 27/05/2023 14:54
Fulio temu??
Fulio, obriši. :D
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#985 Re: Windows 11

Post by Praetorious »

zippoo87 wrote: 27/05/2023 14:45 Meni je recimo prije 4-5 godina bila jako zanimljiva tema,kvantni racunari i kako to sve fercera...bile najave da sve velike firme rade na tome i da bi to cak za 5+ godina moglo biti i mainstream.
Pročitao sam, štaviše i obradio, dobar špijunski roman sa temtikom kvantnih računara: David Ignatius - Kvantni špijun. Više se vrti oko špijunaže velikog kalibra, no i te mašine imaju veliku ulogu. A pogrešnih predviđanja na polju tehnologije i kompjutera je bila kamara, danas se možemo samo smijati tome. Šta će reći generacije kroz 50+ godina o nama i našim shvatanjima i limitima tehnologije - to se ne usuđujem ni pomisliti :-)
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#986 Re: Windows 11

Post by Mishelinke »

zippoo87 wrote: 27/05/2023 14:45
Mishelinke wrote: 27/05/2023 13:26

"Windows Me je zakon. Zasnovan na stabilnom i provjerenom 9x, odnosno MS DOS kernelu i kao takvom, nema mu ravnog. XP je zasnovan na testnom i nestabilnom NT kernelu i neće dugo poživjeti, posebno imajući u vidu činjenicu da je NT kernel, zajedno sa NTFS file sistemom, prvenstveno namjenjen serverima, na kojima suvereno vladaju Unix i Linux. Što li je to tako, pitam se?!
Ili će se MS vratiti na staru, isprobanu i stabilnu platformu, ili će prestati da se bavi razvojem OS-ova."

Isječak iz jedne od recenzija u tom vaktu (printani magazin, jer tad interneta kod nas nije ni haman ni bilo).

Ni u jednoj branši nije bilo više fula i pogrešnih procjena kao što je to u IT svijetu.
Obzirom na dinamiku i nepredvidivost branse,nije to nista cudno.
Tu se mnogo stvari dogodi i promijeni za samo 1 gosinu a kamoli da neko predvidi nesto za 5+ godina.

Meni je recimo prije 4-5 godina bila jako zanimljiva tema,kvantni racunari i kako to sve fercera...bile najave da sve velike firme rade na tome i da bi to cak za 5+ godina moglo biti i mainstream.
Evo proslo 5 godina,to vise niko ziv i ne spominje,iako je snaga klasicnih racunara i kvantnih neuporediva.
I masu je slicnih prica,tehnologija...nema sanse ista pogoditi 😂
Trenutno su kvantna računala u stadiju razvoja u kojem su digitalni računari bili u ranim 1930-tim godinama.

A možda nisu ni u tom stadiju.

Još će decenija i decenija proči do provg "kvantnog ENIAC"-a, a napredniji oblici teško da će ugledati svjetlo dana u ovom stoljeću.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#987 Re: Windows 11

Post by zippoo87 »

Citao sam da i Ms i Google i Dell i jos neki imaju kao funkcionalne prototipe ali relativno male snage,obzirom na potencijal.
Bila je tema mjeseca u hrvackom magazinu BUG,gdje su oni to istrazivali i obradjivali ali takodjer nisu bili optimisticni

A vjerovatno za mog zivota to nece biti mainstream,tako da je to daleka buducnost svakako 😁
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#988 Re: Windows 11

Post by Mishelinke »

zippoo87 wrote: 27/05/2023 18:45 Citao sam da i Ms i Google i Dell i jos neki imaju kao funkcionalne prototipe ali relativno male snage,obzirom na potencijal.
Bila je tema mjeseca u hrvackom magazinu BUG,gdje su oni to istrazivali i obradjivali ali takodjer nisu bili optimisticni

A vjerovatno za mog zivota to nece biti mainstream,tako da je to daleka buducnost svakako 😁
Vjerovatno, ali neka se razvija.

Digitalni računari su došli do tačke gdje nema dalje. Procesori su dostigli maksimum. Sada samo ima prostora u minijaturizaciji tranzistora, bildanje jezgri i to je to. Dalji neki razvoj je došao do tačke gdje nema dalje. Recimo računar iz 1996. godine je već 1998. bio neupotrebljiv i zastario. Danas računar iz 2015. godine sasvim solidno radi i obavlja 99% stvari koje je obavljao i 2015. godine. Slijedeća velika stvar je AI i kvantni računar. Ovo prvo napreduje, a za drugo će ipak trebati još mnogo vremena.
DonieBrasco
Posts: 15514
Joined: 31/08/2016 16:09

#989 Re: Windows 11

Post by DonieBrasco »

Jos ce hardware da napreduje sto fizicki tako i po pitanju performansi, software je druga prica on svaki dan napreduje na nevjerovatnom nivou.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#990 Re: Windows 11

Post by zippoo87 »

DonieBrasco wrote: 27/05/2023 23:06 Jos ce hardware da napreduje sto fizicki tako i po pitanju performansi, software je druga prica on svaki dan napreduje na nevjerovatnom nivou.
Sada je proizvodni proces na 3-4 nm a moze ici do 1 nm,ispod nema kud :D
Tako da moze jos malo da se iscjedi ali to u praksi i nije toliko vidljivo,osim na sintetickim testovima.
Ali svakako je i prodaja i proizvodnja silicona usporila,posebno dekstop racunara a i grafickih kartica...tako da se ni proizvodjacima sada previse ne zuri ...musti ce oni ovo sto sada imaju jos dobrih 10ak godina a jedino ako software i AI toliko napreduju da budu zahtjevali jaci hardware...onda ne znam gdje ce sve ovo krenuti i u kojem smjeru.
Ako kvantni racunari jos nisu spremni...ne znam sta je treca opcija ?
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#991 Re: Windows 11

Post by Mishelinke »

zippoo87 wrote: 27/05/2023 23:46
DonieBrasco wrote: 27/05/2023 23:06 Jos ce hardware da napreduje sto fizicki tako i po pitanju performansi, software je druga prica on svaki dan napreduje na nevjerovatnom nivou.
Sada je proizvodni proces na 3-4 nm a moze ici do 1 nm,ispod nema kud :D
Tako da moze jos malo da se iscjedi ali to u praksi i nije toliko vidljivo,osim na sintetickim testovima.
Ali svakako je i prodaja i proizvodnja silicona usporila,posebno dekstop racunara a i grafickih kartica...tako da se ni proizvodjacima sada previse ne zuri ...musti ce oni ovo sto sada imaju jos dobrih 10ak godina a jedino ako software i AI toliko napreduju da budu zahtjevali jaci hardware...onda ne znam gdje ce sve ovo krenuti i u kojem smjeru.
Ako kvantni racunari jos nisu spremni...ne znam sta je treca opcija ?
Ma AI da sam sebi sklopi hardver na kojem će raditi, eliminiše čovjeka iz procesa i riješen problem :lol:
User avatar
odmor
Posts: 1157
Joined: 10/05/2006 12:42

#992 Re: Windows 11

Post by odmor »

zippoo87 wrote: 26/05/2023 22:41
Praetorious wrote: 26/05/2023 20:55 Ja se ne sjećam da mi je XP ikad pao :? Najstabilniji sistem ikad i potpuno otvoren za modifikacije. Šteta što ne naprave nešto slično, a da ne zauzima kamaru prostora sam po sebi. Sjećam se da sam koristio XP Performance Edition, ogoljen do boli, samo 250-260 MB i brz k'o munja. Da sad naprave nešto te stabilnosti, pouzdanosti i brzine, na kojih 1-1.5 GB po istalaciji... to bi to bilo fino. Da ne govorim da naprave nešto onog poznatog XP 'šmeka'... :D
Ali, priča je o Win 11. Neću ga stavljati, a neću ni 12-ku kad dođe. Ako ovo što imam više ne mogne raditi, bude nekako blokirano od strane intertnetskih dušebrižnika, onda ću preći na LinuXXX :D
Jesi li cuo za Service Packove 1,2,3 za XP ?
Sta mislis zasto je XP imao cak 3 velike zakrpe sistema,ako je bio stabilan ??? :lol:
Ti si ocito XP poceo koristiti od SP2 ili SP3...da si imao prvu verziju XPa...znao bi sta je BSOD i rusenje na dnevnoj bazi :lol:
Btw.XP je najkriticniji i najnestabilniji windows...ne znam gdje si ti procitao da je "najstabilniji" :D

A sto se tice modificiranih i laganih verzija Windowsa,imas toga koliko hoces...ukucaj Windows 10 Lite Edition 19H2 x64 ili klix windows 10 ili lightweigt windows i isprobaj.
Imas i windows 11 klix 11 :D
Sjeca li se ko virusa ili sta je vec bio za Win XP, a pojavio se nekako ubrzo nakon izlaska Windowsa. Naime, kad se konektujes na internet, a tad je jos se koristio dial up.. odjednom ti se izbaci prozorcici s porukom da ce se windows ugasiti za 59 sekundi.. 58..57..56.. nesto je u vrhu pisalo generic horst ili mi je to kasnije antivirus detektovao.. Uglavnom problem je samo na XP funkcioniso.
User avatar
Peacean
Posts: 2677
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#993 Re: Windows 11

Post by Peacean »

zippoo87 wrote: 27/05/2023 23:46
DonieBrasco wrote: 27/05/2023 23:06 Jos ce hardware da napreduje sto fizicki tako i po pitanju performansi, software je druga prica on svaki dan napreduje na nevjerovatnom nivou.
Sada je proizvodni proces na 3-4 nm a moze ici do 1 nm,ispod nema kud :D
Tako da moze jos malo da se iscjedi ali to u praksi i nije toliko vidljivo,osim na sintetickim testovima.
Ali svakako je i prodaja i proizvodnja silicona usporila,posebno dekstop racunara a i grafickih kartica...tako da se ni proizvodjacima sada previse ne zuri ...musti ce oni ovo sto sada imaju jos dobrih 10ak godina a jedino ako software i AI toliko napreduju da budu zahtjevali jaci hardware...onda ne znam gdje ce sve ovo krenuti i u kojem smjeru.
Ako kvantni racunari jos nisu spremni...ne znam sta je treca opcija ?
Optimizacija arhitekture i softvera. Gledaj samo šta su prije 35-40 godina developeri mogli da izvuku iz floppy diskova i nekoliko kB RAM-a. Danas se malo ko muči da maksimizira optimizovanost s obzirom na količinu snage koju moderni sistemi imaju.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#994 Re: Windows 11

Post by Qler »

Ma kakva optimizacija. Danas developer kad vidi da sw jede puno rama, iptimizuje tako što ubaci više rama u mašinu.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#995 Re: Windows 11

Post by Mishelinke »

Qler wrote: 28/05/2023 14:17 Ma kakva optimizacija. Danas developer kad vidi da sw jede puno rama, iptimizuje tako što ubaci više rama u mašinu.
Da developeri vode više računa kada je u pitanju optimizacija, nikome ne bi trebalo više od 256 MB RAM-a za preko 90% poslova koji se danas obavljaju.

Gledam MS Teams, obično njesra od aplikacije, chat i video call aplikacija, a šteka i laguje na 8GB RAM-a. Užas.
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#996 Re: Windows 11

Post by MTV »

Microsoft je inace poznat po sjebavanju programa i korporacija Skype, Nokia...
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#997 Re: Windows 11

Post by zippoo87 »

Imaju ljudi i novce i (ovce)...moze im se 😂

Ali je fakat smijesno kada sa windowsa i 4-8 GB RAMA instaliras neki linux a on kao da ne koristi ram uopste 😁
UBUNTU klasicna verzija nekako i najvise RAMA treba a ove prilagodjene i optimizovane verzije,mogu guliti fino i sa 2 GB
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#998 Re: Windows 11

Post by Mishelinke »

zippoo87 wrote: 28/05/2023 18:27 Imaju ljudi i novce i (ovce)...moze im se 😂

Ali je fakat smijesno kada sa windowsa i 4-8 GB RAMA instaliras neki linux a on kao da ne koristi ram uopste 😁
UBUNTU klasicna verzija nekako i najvise RAMA treba a ove prilagodjene i optimizovane verzije,mogu guliti fino i sa 2 GB
Ma Unix filozofija. Na istoj filozofiji je zasnovan i MacOS.

Kada bi Windows odbacio NT i prešao u potpunosti na Linux kernel, to bio vrhunski potez. Hem što je u startu kompatibilan sa ARM arhitekturom, optimizovan je do bola.

Međutim Microsoft ne bi bio Microsoft da ne gura svoje do samog kraja. Sjetimo se Windows Phone OS-a i jahanja mrtvog konja. Taj OS je sahranila samo njihova tvrdoglavost, ništa više. Sahranila bi i desktop OS, da isti nije toliko raširen i da mnogi ne zavise od njega.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#999 Re: Windows 11

Post by Praetorious »

Pa vidi, aktivno rade na tom samosahranjivanju. Najbolji dokaz je da MS pokušava diktirati koje CPU "smiješ" imati u mašini da moežš uopšte instalrati nove Windowse. Ako tu praksu guraju i sa W12 i svim narednim verzijama, korisnici će ih poslati u Tri Krasne i preći na neki drugi OS. Da ne koristim intenzivno PhotoShop koga nema u verziji za Pingvine, već bih odbacio Windowse. Samo ne želim petljanja sa virtualnim mašinama, ako već moram instalirati wondowse, onda idu kao glavni OS a ne u virtualno okruženje. Mrzim komplikacije, naročito tamo gdje ih mogu izbjeći :lol:
Ako se desi da Adobe ubaci i podršku za Linuxe... ćao Prozori!
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#1000 Re: Windows 11

Post by AstorH »

zippoo87 wrote: 28/05/2023 18:27 Ali je fakat smijesno kada sa windowsa i 4-8 GB RAMA instaliras neki linux a on kao da ne koristi ram uopste 😁
UBUNTU klasicna verzija nekako i najvise RAMA treba a ove prilagodjene i optimizovane verzije,mogu guliti fino i sa 2 GB
Puppy moze i bez RAM-a :D
Post Reply