BHTelecom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
haga
Posts: 122
Joined: 10/01/2014 23:34

#1351 Re: BHTelecom

Post by haga »

Arene SD su ponovo vracene u normalu
ajdamo
Posts: 1047
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#1352 Re: BHTelecom

Post by ajdamo »

haga wrote: 17/05/2021 16:28 Arene SD su ponovo vracene u normalu
Vjerovatno im narod jučer masovno slao reklamacije.
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#1353 Re: BHTelecom

Post by dend »

Unapređenje i objedinjenje cjelokupnog LiveCam sadržaja

Svi LiveCam kanali su prošli kroz jednu vrstu objedinjenja. Sada svaki LiveCam kanal ima isti dizajn ( slike ispod )
Pored toga, ako se sjećate da sam postavljao javnu nabavku bh telecoma za HD kamere, sada je većina LiveCam kanala visokog kvaliteta ili je u fazi prelaska na visoki kvalitet. Takođe, nešto su uradili u prijenosu na LiveCam kanalima tako da sada dosta bolje izlgedaju uživo snimci, čak i na kanalima koji su već bili dobri.

Slike:
Spoiler
Show
Image
Image
Image
Image
Image
Image
FritzWalter
Posts: 36
Joined: 28/01/2021 00:43

#1354 Re: BHTelecom

Post by FritzWalter »

Jel moguce da neko drugi umjesto mene, preuzme uredjaj narucen preko webshopa?

Npr. Sa licnom kartom?
kakaljin
Posts: 11638
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#1355 Re: BHTelecom

Post by kakaljin »

FritzWalter wrote: 17/05/2021 19:35 Jel moguce da neko drugi umjesto mene, preuzme uredjaj narucen preko webshopa?

Npr. Sa licnom kartom?
Sve dostavlja BH posta, tako da od njih zasvisi, vjerovatno moze
User avatar
PlusSA
Posts: 3167
Joined: 13/07/2011 16:51

#1356 Re: BHTelecom

Post by PlusSA »

dend wrote: 17/05/2021 15:33 https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /210517117

BH Telecom planira višemilionska ulaganja u BH TechLab platformu
Širenje mobilne 4G mreže je nastavljeno dinamikom koja je osigurala pokrivenost dvije trećine teritorije i 80 posto stanovništva.
Nastavljamo širiti pristupnu infrastrukturu unapređenjem savremene DWDM mreže te ujedno najavljujemo i vrlo skoro puštanje nove IPTV platforme Moja TV sa značajno unaprijeđenim funkcionalnostima i bogatim iskustvom za krajnje korisnike.
Nakon testiranja 5G mreže prošle godine povodom Svjetskog dana telekomunikacija iniciramo aktivno učešće u svim regulatornim i pravnim radnjama u cilju osiguranja okruženja za uvođenje 5G mreže u BiH
Povodom ovog važnog datuma želim da najavim spremnost BH Telecoma da u narednom periodu izdvoji višemilionska ulaganja u inovativne ideje, start up scenu i bh. društvo radi osnaživanja BH TechLab platforme koja će postati temelj inovativnog poslovanja iz oblasti umjetne inteligencije, mašinskog učenja, Blockchain i IoT. Pored navedenog, značajne projekte digitalne transformacije će BH Telecom zajednički kreirati sa renomiranim svjetskim kompanijama poput Microsoft, Oracle, Cisco i Sap te 15 domaćih IT kompanija s ciljem izrade najsofisticiranijih rješenja za tržišta u BiH i izvan BiH.
Malo o 4G, malo o 5G, malo o novoj platformi MojaTV, malo o BH TechLab. Jedino me interesuje gdje nestade domaća proizvodnja TV serija/filmova ??
Brzine neta dovoljne haman cim se okrecu drugim stvarima :mrgreen:
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1357 Re: BHTelecom

Post by zippoo87 »

dend wrote: 17/05/2021 14:29 Ukupan broj korisnika na FTTx tehnologiji zaključno sa 2020 godinom je 45 046

Na ukupan broj od 770 424 domaćinstava, sa pristupom širokopojasnim uslugama, procenat FTTx korisnika je ~ 6%

Broja FTTx korisnika tokom 2020 godine je porastao za 14 815. U prosjeku svaki mjesec broj korisnika FTTx poraste za ~ 1234.

Uporedba sa FTTH Council Europe izvještajem za Septembar 2020:
Izvori:
Kvartalni uporedni podaci tržišta elektronskih komunikacija - RAK.ba
FTTH Council Europe - twitter.com

*****

Ako bi se trend nastavio kao u 2020 godini, do 2022 procenat FTTx korisnika bi bio 12.5%, a 2027 procenat FTTx korisnika bi bio 25.5%. To je naravno ako broj novih korisnika FTTx ostane na istom godišnjem nivou, a uporedo sa tim da svake godine bude novih ~ 30 000 korisnika širokopojasnih usluga ( što je bio broj novih korisnika tokom 2020 godine )
Nesto mi ovo premalo i presporo...da li je problem rasprostranjenosti infrastrukture ili sporosti izvodjenja radova i uvodjenja optike korisnicima.
Ja sam mislio da ce za 2 godine pokriti gradove i urbane dijelove optikom a za ruralne dijelove,mozda bi im bolja opcija bila da daju 4G routere i da sibaju na taj nacin svoje usluge...mada nije neka mudrolija ni optiku razvesti...lakse je kroz sela razvesti nego kroz gradove.
User avatar
mc-twin
Posts: 3352
Joined: 18/04/2009 23:47

#1358 Re: BHTelecom

Post by mc-twin »

dend wrote: 17/05/2021 15:33 https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /210517117

BH Telecom planira višemilionska ulaganja u BH TechLab platformu
Širenje mobilne 4G mreže je nastavljeno dinamikom koja je osigurala pokrivenost dvije trećine teritorije i 80 posto stanovništva.
Nastavljamo širiti pristupnu infrastrukturu unapređenjem savremene DWDM mreže te ujedno najavljujemo i vrlo skoro puštanje nove IPTV platforme Moja TV sa značajno unaprijeđenim funkcionalnostima i bogatim iskustvom za krajnje korisnike.
Nakon testiranja 5G mreže prošle godine povodom Svjetskog dana telekomunikacija iniciramo aktivno učešće u svim regulatornim i pravnim radnjama u cilju osiguranja okruženja za uvođenje 5G mreže u BiH
Povodom ovog važnog datuma želim da najavim spremnost BH Telecoma da u narednom periodu izdvoji višemilionska ulaganja u inovativne ideje, start up scenu i bh. društvo radi osnaživanja BH TechLab platforme koja će postati temelj inovativnog poslovanja iz oblasti umjetne inteligencije, mašinskog učenja, Blockchain i IoT. Pored navedenog, značajne projekte digitalne transformacije će BH Telecom zajednički kreirati sa renomiranim svjetskim kompanijama poput Microsoft, Oracle, Cisco i Sap te 15 domaćih IT kompanija s ciljem izrade najsofisticiranijih rješenja za tržišta u BiH i izvan BiH.
Malo o 4G, malo o 5G, malo o novoj platformi MojaTV, malo o BH TechLab. Jedino me interesuje gdje nestade domaća proizvodnja TV serija/filmova ??
Amin.
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#1359 Re: BHTelecom

Post by dend »

zippoo87 wrote: 17/05/2021 22:00
dend wrote: 17/05/2021 14:29 Ukupan broj korisnika na FTTx tehnologiji zaključno sa 2020 godinom je 45 046

Na ukupan broj od 770 424 domaćinstava, sa pristupom širokopojasnim uslugama, procenat FTTx korisnika je ~ 6%

Broja FTTx korisnika tokom 2020 godine je porastao za 14 815. U prosjeku svaki mjesec broj korisnika FTTx poraste za ~ 1234.

Uporedba sa FTTH Council Europe izvještajem za Septembar 2020:
Izvori:
Kvartalni uporedni podaci tržišta elektronskih komunikacija - RAK.ba
FTTH Council Europe - twitter.com

*****

Ako bi se trend nastavio kao u 2020 godini, do 2022 procenat FTTx korisnika bi bio 12.5%, a 2027 procenat FTTx korisnika bi bio 25.5%. To je naravno ako broj novih korisnika FTTx ostane na istom godišnjem nivou, a uporedo sa tim da svake godine bude novih ~ 30 000 korisnika širokopojasnih usluga ( što je bio broj novih korisnika tokom 2020 godine )
Nesto mi ovo premalo i presporo...da li je problem rasprostranjenosti infrastrukture ili sporosti izvodjenja radova i uvodjenja optike korisnicima.
Ja sam mislio da ce za 2 godine pokriti gradove i urbane dijelove optikom a za ruralne dijelove,mozda bi im bolja opcija bila da daju 4G routere i da sibaju na taj nacin svoje usluge...mada nije neka mudrolija ni optiku razvesti...lakse je kroz sela razvesti nego kroz gradove.
Ima par kljucnih stvari vezano za optiku

Prvo je da ce vremenom sve manje i manje novih korisnika sirokopojasnih usluga ( zasititi ce se trziste )

Drugo je da ce broj FTTx prikljucaka vremenom rasti jer ce se odustajati od alternativnih tehnologija

Trece je da izvjestaj navodi FTTx ( ne precizira da li je u pitanju cisti FTTH ili je u toj brojki i FTTB koji je za Evropu takođe prihvatljivo rijesenje, mada iskreno sumnjam da se tu ubraja FTTB )

Cetvrto je da ovi apsolutni brojevi mogu zbuniti. Pod 10 000 korisnika FTTH ne znaci da 10 000 osoba je spojeno na optiku vec da 10 000 domacinstava ima optiku a da je samim tim obuhvaceno izmedju 10 000 do 40 000 osoba ( iako je 30 000 realan broj za 10 000 domacinstava jer prosjek je 3 clana porodice po domacinstvu )

I kao posljednje jeste da su ovi brojevi iznad AKTIVNI korisnici FTTH sto znaci da je pravi broj realno veci od ovog prikazanog jer veliki broj domacinstava ima postavljenu optiku ali je ne zeli, ili da je domacinstvo idalje na alternativnoj tehnologiji zbog specificnosti paketa ( npr netflat 5 ) ili neki drugi/treci razlog.


Ja koliko znam da je gotovo citava Gracanica pokrivena optikom ali nisu svi korisnici optike. To bi znacilo da imas u Gracanici npr. 10 000 korisnika FTTH ali samo 50% korisnika je na bhT sto znaci da 20 000 korisnika ima pristup FTTH
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1360 Re: BHTelecom

Post by zippoo87 »

Ma znam ja da je statistika tacan broj netacnih podataka...tako da ... :D

Gracanica jeste dosta odradjena sa optikom...a i sela se rade...recimo Malesici...selo nekih 6 km od Gr sam dobio info da se radi kroz cijelo selo .

Moguce da je problem ovo sto ti kazes...da ljudi imaju mogucnost ali ne znaju sta je optika i sta im donosi i onda i ne prelaze na optiku...to su vecinom nezahtjevni korisnici kojima brzina interneta ne igra nikakvu ulogu...vjerovatno vecinom ovi sto im je bitniji TV i zadruga :D
User avatar
Mirzareli
Posts: 1028
Joined: 18/03/2013 20:34

#1361 Re: BHTelecom

Post by Mirzareli »

Ističe mi ugovor za tri dana.. :-D Hoce li biti kakva dobra akcija na novi ugovor na 24 mjeseca..Uslugom sam vise nego zadovoljan u zadnje dvije godine nije bilo neki veći trzavica.Definitivno u proteklom periodu usluga BH Telecom je dosta napredovala nadam se da ce nastaviti ovim tempom..:bih:
Last edited by Mirzareli on 18/05/2021 08:29, edited 1 time in total.
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#1362 Re: BHTelecom

Post by Dr_Help »

Mirzareli wrote: 18/05/2021 00:31 Ističe mi ugovor za tri dana.. :-D Hoce li biti kakva dobra akcija na novi ugovor na 24 mjeseca..Uslugom sam vise nego zadovoljan u protekle dvije godine nije bilo neki veći trzavica.Definitivno u proteklom periodu usluga BH Telecom je dosta napredovala nadam se da ce nastaviti ovim tempom..:bih:
ima trenutna akcija , ali ako možeš bolje malo sačekaj da dođe šta bolje.
User avatar
Mirzareli
Posts: 1028
Joined: 18/03/2013 20:34

#1363 Re: BHTelecom

Post by Mirzareli »

Dr_Help wrote: 18/05/2021 07:07
Mirzareli wrote: 18/05/2021 00:31 Ističe mi ugovor za tri dana.. :-D Hoce li biti kakva dobra akcija na novi ugovor na 24 mjeseca..Uslugom sam vise nego zadovoljan u zadnje dvije godine nije bilo neki veći trzavica.Definitivno u proteklom periodu usluga BH Telecom je dosta napredovala nadam se da ce nastaviti ovim tempom..:bih:
ima trenutna akcija , ali ako možeš bolje malo sačekaj da dođe šta bolje.
Nije frka :thumbup:
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#1364 Re: BHTelecom

Post by dend »

Mirzareli wrote: 18/05/2021 00:31 Ističe mi ugovor za tri dana.. :-D Hoce li biti kakva dobra akcija na novi ugovor na 24 mjeseca..Uslugom sam vise nego zadovoljan u zadnje dvije godine nije bilo neki veći trzavica.Definitivno u proteklom periodu usluga BH Telecom je dosta napredovala nadam se da ce nastaviti ovim tempom..:bih:
Nema zasad akcije za MojaTV. Posljednja akcija MojaTV uvijek je HIT je istekla 15.05.2021, a nova bi trebala biti ubrzo :thumbup:
User avatar
PlusSA
Posts: 3167
Joined: 13/07/2011 16:51

#1365 Re: BHTelecom

Post by PlusSA »

Mirzareli wrote: 18/05/2021 00:31 Ističe mi ugovor za tri dana.. :-D Hoce li biti kakva dobra akcija na novi ugovor na 24 mjeseca..Uslugom sam vise nego zadovoljan u zadnje dvije godine nije bilo neki veći trzavica.Definitivno u proteklom periodu usluga BH Telecom je dosta napredovala nadam se da ce nastaviti ovim tempom..:bih:
Moja TV zakon :bih:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nisi to dodao :-)
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#1366 Re: BHTelecom

Post by diablobih »

Covjeku istice ugovor svakih par mjeseci :D
User avatar
Mirzareli
Posts: 1028
Joined: 18/03/2013 20:34

#1367 Re: BHTelecom

Post by Mirzareli »

PlusSA wrote: 18/05/2021 11:48
Mirzareli wrote: 18/05/2021 00:31 Ističe mi ugovor za tri dana.. :-D Hoce li biti kakva dobra akcija na novi ugovor na 24 mjeseca..Uslugom sam vise nego zadovoljan u zadnje dvije godine nije bilo neki veći trzavica.Definitivno u proteklom periodu usluga BH Telecom je dosta napredovala nadam se da ce nastaviti ovim tempom..:bih:
Moja TV zakon :bih:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nisi to dodao :-)
To se zna ,nema se tu vise sta dodati i oduzeti.. :-D
User avatar
Mirzareli
Posts: 1028
Joined: 18/03/2013 20:34

#1368 Re: BHTelecom

Post by Mirzareli »

dend wrote: 18/05/2021 09:44
Mirzareli wrote: 18/05/2021 00:31 Ističe mi ugovor za tri dana.. :-D Hoce li biti kakva dobra akcija na novi ugovor na 24 mjeseca..Uslugom sam vise nego zadovoljan u zadnje dvije godine nije bilo neki veći trzavica.Definitivno u proteklom periodu usluga BH Telecom je dosta napredovala nadam se da ce nastaviti ovim tempom..:bih:
Nema zasad akcije za MojaTV. Posljednja akcija MojaTV uvijek je HIT je istekla 15.05.2021, a nova bi trebala biti ubrzo :thumbup:
Znam da je istekla ta akcija prije 2-3 dana..Ma ne sumnjam da ce biti nesto novo jer nema previse praznog hoda izmedju starih i novih akcija i pogodnosti.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#1369 Re: BHTelecom

Post by ruud »

Meni su nudili da zadržim drugi STB naredne 2 god besplatno i prva dva naredna računa za Moja TV po 1 KM.
Ne znam je li to po defaultu ili u skladu sa nekom promotivnom aktivnošću.
Sačekat ću još malo da vidim mogu li nešto bolje ponuditi :D

Ako treba da se izjasnim, kao korisnik tri operatera: BHT, Telemach i Logosoft, redom kako sam ih nabrojao tako su i po kvaliteti usluge.
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#1370 Re: BHTelecom

Post by dend »

ruud wrote: 18/05/2021 13:34 Meni su nudili da zadržim drugi STB naredne 2 god besplatno i prva dva naredna računa za Moja TV po 1 KM.
Ne znam je li to po defaultu ili u skladu sa nekom promotivnom aktivnošću.
Sačekat ću još malo da vidim mogu li nešto bolje ponuditi :D

Ako treba da se izjasnim, kao korisnik tri operatera: BHT, Telemach i Logosoft, redom kako sam ih nabrojao tako su i po kvaliteti usluge.
Ta akcija je prema bht stranici istekla 15og maja.
Hoce li nju sada produziti ili drugu napraviti, to nznmo jos
User avatar
twonk
Posts: 278
Joined: 28/02/2012 19:05

#1371 Re: BHTelecom

Post by twonk »

dend wrote: 17/05/2021 15:33 https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /210517117

BH Telecom planira višemilionska ulaganja u BH TechLab platformu
Širenje mobilne 4G mreže je nastavljeno dinamikom koja je osigurala pokrivenost dvije trećine teritorije i 80 posto stanovništva.
Nastavljamo širiti pristupnu infrastrukturu unapređenjem savremene DWDM mreže te ujedno najavljujemo i vrlo skoro puštanje nove IPTV platforme Moja TV sa značajno unaprijeđenim funkcionalnostima i bogatim iskustvom za krajnje korisnike.
Nakon testiranja 5G mreže prošle godine povodom Svjetskog dana telekomunikacija iniciramo aktivno učešće u svim regulatornim i pravnim radnjama u cilju osiguranja okruženja za uvođenje 5G mreže u BiH
Povodom ovog važnog datuma želim da najavim spremnost BH Telecoma da u narednom periodu izdvoji višemilionska ulaganja u inovativne ideje, start up scenu i bh. društvo radi osnaživanja BH TechLab platforme koja će postati temelj inovativnog poslovanja iz oblasti umjetne inteligencije, mašinskog učenja, Blockchain i IoT. Pored navedenog, značajne projekte digitalne transformacije će BH Telecom zajednički kreirati sa renomiranim svjetskim kompanijama poput Microsoft, Oracle, Cisco i Sap te 15 domaćih IT kompanija s ciljem izrade najsofisticiranijih rješenja za tržišta u BiH i izvan BiH.
Malo o 4G, malo o 5G, malo o novoj platformi MojaTV, malo o BH TechLab. Jedino me interesuje gdje nestade domaća proizvodnja TV serija/filmova ??
Evo recu ti ja, posto sam bio u tom procesu, ne bas direktno ali haman. Naime prije dvije godine je Telecom izbacio konkurs za 6 novih televizija(sport, igre, muzika, filmovi, serije, dokumentarci). I tu smo se par ljudi i ja prijavili na taj tender sa idejom za jednu od tih televizija, i prodjemo i treba potpisati ugovor sa Telecomom i zapoceti citav proces(godisnji budzet oko 2 miliona). I sta se desi, jednu od tih televizija je trebao dobiti neko od babinih sinova al naprave los projekat i izgube na tenderu, i zbog toga propadne i ostalih pet televizija jer nisu mogli svoje ubacit, i poslije toga niko nam se nista ne javi, nikakve zakonske obaveze ispunjene iako je predugovor potpisan i mozes samo mahati usima. Lijepi nasi domaci :bih:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1372 Re: BHTelecom

Post by studiorum_tuzlaensis »

@twonkPošto su skoro svi konkursi javni, možeš li nam naći neki link tog tendera. Ne sjećam se da se prije 2 godine pričalo o televizijama? Čisto da pokušamo skontat ko su ti tajanstveni "babini"?
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1373 Re: BHTelecom

Post by zippoo87 »

Minderasi i njihova korupcija su rak rana ovog drustva.
Mozda bi sada ta televizija bila uspjesna i poslovala pozitivno i zaposljavala ali zbog "njihovog kepeca" koji nije prosao,ukinuli projekat.
User avatar
twonk
Posts: 278
Joined: 28/02/2012 19:05

#1374 Re: BHTelecom

Post by twonk »

studiorum_tuzlaensis wrote: 18/05/2021 14:10 @twonkPošto su skoro svi konkursi javni, možeš li nam naći neki link tog tendera. Ne sjećam se da se prije 2 godine pričalo o televizijama? Čisto da pokušamo skontat ko su ti tajanstveni "babini"?
https://www.bhtelecom.ba/7225+M579dddedf35.html

Ovdje je bilo, ali vidim sad nema, ima li nacina ako se neko razumije bolje od mene, znam da postoji ono web history nesto na taj fazon
Mislim da imam jos negdje skenirano, pokusat cu potraziti

Edit:Evo nadjoh ovoh

Image

Uglavnom trebalo je jos 5 televizija osim ove da bude, sportska je trebala imati budzet oko 2.5-3 godisnji, ova za video igre oko 2, toliko i filmska i serijska i dokumentarna i muzicka nesto malo manje.

Ovdje gdje sam ja bio ukljucen bi sigurno bum napravili jer smo imali super ideju, i svidjelo se ljudima i sve, al sve propade :run:
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#1375 Re: BHTelecom

Post by dend »

twonk wrote: 18/05/2021 14:14
studiorum_tuzlaensis wrote: 18/05/2021 14:10 @twonkPošto su skoro svi konkursi javni, možeš li nam naći neki link tog tendera. Ne sjećam se da se prije 2 godine pričalo o televizijama? Čisto da pokušamo skontat ko su ti tajanstveni "babini"?
https://www.bhtelecom.ba/7225+M579dddedf35.html

Ovdje je bilo, ali vidim sad nema, ima li nacina ako se neko razumije bolje od mene, znam da postoji ono web history nesto na taj fazon
Mislim da imam jos negdje skenirano, pokusat cu potraziti

Edit:Evo nadjoh ovoh

Image

Uglavnom trebalo je jos 5 televizija osim ove da bude, sportska je trebala imati budzet oko 2.5-3 godisnji, ova za video igre oko 2, toliko i filmska i serijska i dokumentarna i muzicka nesto malo manje.

Ovdje gdje sam ja bio ukljucen bi sigurno bum napravili jer smo imali super ideju, i svidjelo se ljudima i sve, al sve propade :run:
Hvala ti puno na ovim informacijama. Ja sam iskreno mislio da je to propalo/prolongiralo se zbog korone. Nasi novinari su nalazost nesposobni ove stvari istraziti pa cak ni medijski ispratiti, barem prasinu podignuti.

Nego, posto vidim da se malo u to razumijes, znas li sta je ovo zapravo ?

https://www.bhtelecom.ba/javni-pozivi/2 ... h-prijava/

Igrana serija ?



Inace, ja cu ih malo smarati na ovaj email da vidim sluzbeni odgovor gdje su tv emisije koje su obecane

[email protected]
Post Reply