BHTelecom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Vox_liberi
Posts: 203
Joined: 25/01/2022 14:39

#14426 Re: BHTelecom

Post by Vox_liberi »

I zašto mi na ovom boxu stremio ne pokreće epizode, na drugom boxu i na mobitelu pokreće znači nije do neta. Hvala unaprijed, danas sam dobio ovo sve pa se još navikavam

Exit: uspjelo je izvrtit i pokrenut, samo sam reinstall
User avatar
erotica
Posts: 851
Joined: 08/09/2011 17:56

#14427 Re: BHTelecom

Post by erotica »

Ima li opcija na Android boxu da se on ne gasi kad se ugasi i Tv vec da bude stalno upaljen, ovako kad upalim TV moram uvijek čekati nekih 10tak sekundi da se i box pokrene, a nisam uspio naći u postavkama. Što se ostalog tiče box je vrlo dobar, brz, a i moja TV aplikacija je sasvim ok, nije na nivou eon koju sam imao na telemahu ali se sasvim solidna, nadati se da će i samu aplikaciju ponuditi da se može direktno na Android TV instalirati. Jedino što mi se ne sviđa da nije moguće na svim kanalima vraćati sve sadržaje mada mislim da bi i to mogli da urade, ako već može na eon onda nema razloga da ne može i ovdje.
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#14428 Re: BHTelecom

Post by dend »

erotica wrote: 09/02/2023 08:57 Ima li opcija na Android boxu da se on ne gasi kad se ugasi i Tv vec da bude stalno upaljen, ovako kad upalim TV moram uvijek čekati nekih 10tak sekundi da se i box pokrene, a nisam uspio naći u postavkama. Što se ostalog tiče box je vrlo dobar, brz, a i moja TV aplikacija je sasvim ok, nije na nivou eon koju sam imao na telemahu ali se sasvim solidna, nadati se da će i samu aplikaciju ponuditi da se može direktno na Android TV instalirati. Jedino što mi se ne sviđa da nije moguće na svim kanalima vraćati sve sadržaje mada mislim da bi i to mogli da urade, ako već može na eon onda nema razloga da ne može i ovdje.
Pronađi upciju na TVu i/ili na boxu HDMI CEC ( ili ekvivalent u zavisnosti od proizvođača ) i istu ugasi
User avatar
erotica
Posts: 851
Joined: 08/09/2011 17:56

#14429 Re: BHTelecom

Post by erotica »

@dend :thumbup:
Admer12
Posts: 50
Joined: 19/04/2017 19:31

#14430 Re: BHTelecom

Post by Admer12 »

Moze li mi neko ukratko objasniti kako izgleda proces dovođenja optike do stana u zgradi. Do same zgrade je instalirana optika, ali nije sprovedena do stanova. Hoću da pređem na MojuTV, ali isključivo optiku, pa me zanima da li isključivo i direktno ide do mog stana, tj. ne treba mi dopuštenje ostalih stanara? Koliko sam shvatio tehničare moguće je sprovesti samo do mog stana optiku, uz odobrenje predstavnika kućne zajednice. Pokušali su odmah sve uraditi do stanova kada su instalirali, ali nisu ostali stanari pristali.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#14431 Re: BHTelecom

Post by zippoo87 »

Admer12 wrote: 09/02/2023 13:53 Moze li mi neko ukratko objasniti kako izgleda proces dovođenja optike do stana u zgradi. Do same zgrade je instalirana optika, ali nije sprovedena do stanova. Hoću da pređem na MojuTV, ali isključivo optiku, pa me zanima da li isključivo i direktno ide do mog stana, tj. ne treba mi dopuštenje ostalih stanara? Koliko sam shvatio tehničare moguće je sprovesti samo do mog stana optiku, uz odobrenje predstavnika kućne zajednice. Pokušali su odmah sve uraditi do stanova kada su instalirali, ali nisu ostali stanari pristali.
Pa dovoljno je da dozvole radove a ko nece uvoditi,ne mora.
Provodjenje ide kroz hodnik i dolazi do svakog stana ko zeli .
Ali ne znam da li mora biti vise zainteresovanih da bi uvodili ili moze i za samo jednog korisnika.
To ce reci neko od ovih insajdera
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 638
Joined: 06/11/2015 21:16

#14432 Re: BHTelecom

Post by Hyperthalamus »

Sarajevo, ulica Zuke Dzumhura (Kosevsko, blizina Bosnalijeka)...zgradica od 5 stanova....uveli optiku samo 1 korisniku...nakon podnosenja zahtjeva za mojutv dosli i od ulaza sproveli opticko kablo do njegovog stana.
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#14433 Re: BHTelecom

Post by dend »

Admer12 wrote: 09/02/2023 13:53 Moze li mi neko ukratko objasniti kako izgleda proces dovođenja optike do stana u zgradi. Do same zgrade je instalirana optika, ali nije sprovedena do stanova. Hoću da pređem na MojuTV, ali isključivo optiku, pa me zanima da li isključivo i direktno ide do mog stana, tj. ne treba mi dopuštenje ostalih stanara? Koliko sam shvatio tehničare moguće je sprovesti samo do mog stana optiku, uz odobrenje predstavnika kućne zajednice. Pokušali su odmah sve uraditi do stanova kada su instalirali, ali nisu ostali stanari pristali.
Potrebna je dozvola, u smislu da niko ne opstruira i ne otjera radnike kada dođu da provuku kablove do tvog stana. Iskreno najbolje bi bilo da budeš tu dok radnici rade jer manje šanse da će komšije "smetati" mada ima svakakvog naroda.

Najbolje ti je da podneseš zahtjev za MojaTV i onda dalje sa terenskim radnicima.
Admer12
Posts: 50
Joined: 19/04/2017 19:31

#14434 Re: BHTelecom

Post by Admer12 »

dend wrote: 09/02/2023 15:10
Admer12 wrote: 09/02/2023 13:53 Moze li mi neko ukratko objasniti kako izgleda proces dovođenja optike do stana u zgradi. Do same zgrade je instalirana optika, ali nije sprovedena do stanova. Hoću da pređem na MojuTV, ali isključivo optiku, pa me zanima da li isključivo i direktno ide do mog stana, tj. ne treba mi dopuštenje ostalih stanara? Koliko sam shvatio tehničare moguće je sprovesti samo do mog stana optiku, uz odobrenje predstavnika kućne zajednice. Pokušali su odmah sve uraditi do stanova kada su instalirali, ali nisu ostali stanari pristali.
Potrebna je dozvola, u smislu da niko ne opstruira i ne otjera radnike kada dođu da provuku kablove do tvog stana. Iskreno najbolje bi bilo da budeš tu dok radnici rade jer manje šanse da će komšije "smetati" mada ima svakakvog naroda.

Najbolje ti je da podneseš zahtjev za MojaTV i onda dalje sa terenskim radnicima.

Podnio sam zahtjev za MojaTV Net M paket, došli danas da provjere instalacije i tako kažu. Rekli su da odem do poslovnice ili nazovem kada dobijem odobrenje od predstavnika, oni će odmah poslati nekog da to sprovede i instalira.
Iskreno ne prelazi mi se sa Telemacha i 100mb/s na ovaj Net S paket od 10mb/s bez optike.
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#14435 Re: BHTelecom

Post by dend »

Admer12 wrote: 09/02/2023 15:19
dend wrote: 09/02/2023 15:10

Potrebna je dozvola, u smislu da niko ne opstruira i ne otjera radnike kada dođu da provuku kablove do tvog stana. Iskreno najbolje bi bilo da budeš tu dok radnici rade jer manje šanse da će komšije "smetati" mada ima svakakvog naroda.

Najbolje ti je da podneseš zahtjev za MojaTV i onda dalje sa terenskim radnicima.

Podnio sam zahtjev za MojaTV Net M paket, došli danas da provjere instalacije i tako kažu. Rekli su da odem do poslovnice ili nazovem kada dobijem odobrenje od predstavnika, oni će odmah poslati nekog da to sprovede i instalira.
Iskreno ne prelazi mi se sa Telemacha i 100mb/s na ovaj Net S paket od 10mb/s bez optike.
Pa eto, dobio si upute.

Brzinski napiši odobrenje za radove telekomu u svrhu dovođenje instalacije do tebe, predstavniku stanara na vrata i neka potpiše i nosi papir. Alternativa je barem 50% stanara da odobri ( kvadratura ).

Ako si pitao za tehnički dio instalacije... od podruma tj. od kutije telekoma se postavi vertikala kroz zgradu ( cijev, kanalica, vodilica isl. ) i na svakom spratu se može istoj pristupiti da bi se optička nit sprovela do stana. Većinom ili idu kanalice da prate ugao plafona i zida vertikalno ili ide cijev vertikalno uz zid.
User avatar
ing-ecc
Posts: 18125
Joined: 31/03/2013 09:58

#14436 Re: BHTelecom

Post by ing-ecc »

Admer12 wrote: 09/02/2023 13:53 Moze li mi neko ukratko objasniti kako izgleda proces dovođenja optike do stana u zgradi. Do same zgrade je instalirana optika, ali nije sprovedena do stanova. Hoću da pređem na MojuTV, ali isključivo optiku, pa me zanima da li isključivo i direktno ide do mog stana, tj. ne treba mi dopuštenje ostalih stanara? Koliko sam shvatio tehničare moguće je sprovesti samo do mog stana optiku, uz odobrenje predstavnika kućne zajednice. Pokušali su odmah sve uraditi do stanova kada su instalirali, ali nisu ostali stanari pristali.
Sta znaci "do zgrade", jel u sahtu isprwd zgrade ili je vec u haustoru? Taj dolazni kabal mora u haustor pa onda od zavrsne kutije moze ici instalacija samo do tebe i tvog prikljucka.
User avatar
ing-ecc
Posts: 18125
Joined: 31/03/2013 09:58

#14437 Re: BHTelecom

Post by ing-ecc »

Hyperthalamus wrote: 09/02/2023 14:52 Sarajevo, ulica Zuke Dzumhura (Kosevsko, blizina Bosnalijeka)...zgradica od 5 stanova....uveli optiku samo 1 korisniku...nakon podnosenja zahtjeva za mojutv dosli i od ulaza sproveli opticko kablo do njegovog stana.
Nisam shvatio je li ovo primjedba zasto je samo za jednog korisnika i nije za vise njih? Ili je odgovor na pitanje forumasa iznad "kako s optikom"?
Ako zelis i ti uslugu podnesi zahtjev i dobices optiku i uslugu.
User avatar
ing-ecc
Posts: 18125
Joined: 31/03/2013 09:58

#14438 Re: BHTelecom

Post by ing-ecc »

Admer12 wrote: 09/02/2023 15:19 Iskreno ne prelazi mi se sa Telemacha i 100mb/s na ovaj Net S paket od 10mb/s bez optike.
Neces ni imati 10 Mb na optici a eto blizu si, korak do sna. :D
I javi se i ovde da nam javis da imas saglasnost stanara za radove (>51%)
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 638
Joined: 06/11/2015 21:16

#14439 Re: BHTelecom

Post by Hyperthalamus »

ing-ecc wrote: 09/02/2023 17:42
Hyperthalamus wrote: 09/02/2023 14:52 Sarajevo, ulica Zuke Dzumhura (Kosevsko, blizina Bosnalijeka)...zgradica od 5 stanova....uveli optiku samo 1 korisniku...nakon podnosenja zahtjeva za mojutv dosli i od ulaza sproveli opticko kablo do njegovog stana.
Nisam shvatio je li ovo primjedba zasto je samo za jednog korisnika i nije za vise njih? Ili je odgovor na pitanje forumasa iznad "kako s optikom"?
Ako zelis i ti uslugu podnesi zahtjev i dobices optiku i uslugu.
Nije primjedba....vec pohvala da se uvodi bez problema cak i ako je u pitanju samo 1 korisnik.
bob_1921
Posts: 586
Joined: 12/10/2018 10:09

#14440 Re: BHTelecom

Post by bob_1921 »

imaju li namjeru pojacavati pakete, ne kontam duplo sporiji net od konkurencije cijena haman ista ok jasno mi je ne mogu svima isporuciti al ako se na ovim paketima ogradjuju nek se ograde i na povecanim pa kome moze nek isporuce, ima li neka caka ili su jednostavno supci :-D
jasko__10
Posts: 341
Joined: 19/09/2013 22:51

#14441 Re: BHTelecom

Post by jasko__10 »

bob_1921 wrote: 10/02/2023 01:22 imaju li namjeru pojacavati pakete, ne kontam duplo sporiji net od konkurencije cijena haman ista ok jasno mi je ne mogu svima isporuciti al ako se na ovim paketima ogradjuju nek se ograde i na povecanim pa kome moze nek isporuce, ima li neka caka ili su jednostavno supci :-D
Imas paket 50/8,100/10,200/20,500/100,1000/200 pa sta ti odgovara plus ova akcija 50% na 12 mj je odlicno.

A da povecaju ovo trenutno vidis da su jos 40% +- na 10+ gdje ce povecat vise izbio bi rat :lol: :lol:
bob_1921
Posts: 586
Joined: 12/10/2018 10:09

#14442 Re: BHTelecom

Post by bob_1921 »

jasko__10 wrote: 10/02/2023 06:35
bob_1921 wrote: 10/02/2023 01:22 imaju li namjeru pojacavati pakete, ne kontam duplo sporiji net od konkurencije cijena haman ista ok jasno mi je ne mogu svima isporuciti al ako se na ovim paketima ogradjuju nek se ograde i na povecanim pa kome moze nek isporuce, ima li neka caka ili su jednostavno supci :-D
Imas paket 50/8,100/10,200/20,500/100,1000/200 pa sta ti odgovara plus ova akcija 50% na 12 mj je odlicno.

A da povecaju ovo trenutno vidis da su jos 40% +- na 10+ gdje ce povecat vise izbio bi rat :lol: :lol:
imas tri paketa osnovna 50,100 i 200 na njih mislim da uzmes ovaj od dodatni 500 to ti je plus 70 km jer nije u ovoj akciji 50% jeftiniji a i da keste mislio sam na osnovni paket … mislim d ai konkurencija ima dodatne internet paketr tj ovo vece brzine .. takodjer ovo 500 i 1000 bas zeznuto naci im na stranici mislim da sam google isao i nekako nasao bas je zavuceno doduse i kod drugog nema inf koliko su dodatni … al brate ovaj osnovni paket daj povecaj nudis duplo manju brzinu za istu cijenu ko kod konkurencije ne kontam …
User avatar
ing-ecc
Posts: 18125
Joined: 31/03/2013 09:58

#14443 Re: BHTelecom

Post by ing-ecc »

bob_1921 wrote: 10/02/2023 01:22 imaju li namjeru pojacavati pakete, ne kontam duplo sporiji net od konkurencije cijena haman ista ok jasno mi je ne mogu svima isporuciti al ako se na ovim paketima ogradjuju nek se ograde i na povecanim pa kome moze nek isporuce, ima li neka caka ili su jednostavno supci :-D
Mozes li nam ti reci na koju mjeru pojacati pakete pa da to bude na zadovoljstvo kod korisnika? Drustva&okoline.
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#14444 Re: BHTelecom

Post by rida1976 »

Ljudi, kako izgleda taj priključak u stanu kad optika ulazi u stan? Može li neko postaviti sliku ako ima
kakaljin
Posts: 11648
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#14445 Re: BHTelecom

Post by kakaljin »

rida1976 wrote: 10/02/2023 08:09 Ljudi, kako izgleda taj priključak u stanu kad optika ulazi u stan? Može li neko postaviti sliku ako ima
Nemam ti sada sliku ali ti je mala kutija iz koje ide opticki kabl koji se prikljuci na tu kutiju a drugi kraj u modem, skoro slicno kao da imas uticnicu u zidu.

A opticki kabal iz vertikale u haustoru ti ulazi u stan i onda ide do mjesta gdje ces da ti bude ova mala kutija, ja sam to napravio u hodniku na mjestu gdje mi je otprilike sredina stana i tu mi stoji modem a odatle sam proveo mrezne kablove svugdje gdje su mi trebali. Ali ja sam to jos ranije uradio dok sam renovirao stan tako da su mi ti kablovi u zidu. Ako ne mozes tako onda kanalicama uz cosak zida da provedes do mjesta gdje ti treba za STB i gdje ti treba kablovi za internet ako hoces i kablom da povezujes racunare. Ovdsje neko bolje zna kako preko jednog mreznog kabal razdvojiti za STB i za racunar.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5639
Joined: 04/08/2020 19:22

#14446 Re: BHTelecom

Post by -Chesterfield- »

ing-ecc wrote: 10/02/2023 07:32
bob_1921 wrote: 10/02/2023 01:22 imaju li namjeru pojacavati pakete, ne kontam duplo sporiji net od konkurencije cijena haman ista ok jasno mi je ne mogu svima isporuciti al ako se na ovim paketima ogradjuju nek se ograde i na povecanim pa kome moze nek isporuce, ima li neka caka ili su jednostavno supci :-D
Mozes li nam ti reci na koju mjeru pojacati pakete pa da to bude na zadovoljstvo kod korisnika? Drustva&okoline.
Minimalno 25 Mbps svim korisnicima.
A dok se ne ispuni ovaj zahtjev povećao bih cijenu korisnicima koji imaju optiku.
bob_1921
Posts: 586
Joined: 12/10/2018 10:09

#14447 Re: BHTelecom

Post by bob_1921 »

ing-ecc wrote: 10/02/2023 07:32
bob_1921 wrote: 10/02/2023 01:22 imaju li namjeru pojacavati pakete, ne kontam duplo sporiji net od konkurencije cijena haman ista ok jasno mi je ne mogu svima isporuciti al ako se na ovim paketima ogradjuju nek se ograde i na povecanim pa kome moze nek isporuce, ima li neka caka ili su jednostavno supci :-D
Mozes li nam ti reci na koju mjeru pojacati pakete pa da to bude na zadovoljstvo kod korisnika? Drustva&okoline.
pa evo kao kupac gledam dvije firme koje nude uslugu .. cijena 80 i nesto km kod oba .. a kod jednog duplo manje brzine za internet tj. kod telecoma valjda treba da privuces korisnike sa boljom ponudom a da internet mi je najbitnija stavka da nije uzeo bi najmanji paket mislim da je i vecini raje bitnija stavka … ove akcije trenutne imaju kod oba operatera manje vise haj slicno .. meni bi bilo dovoljno da priblize ili stave istu brzinu kao i kod konkurencije zasto bi prelazio na istu cijenu a duplo losije .. naravno zbog lose infrastrukture ne mogu svima al eto kod mene mogu i u zadnje vrijeme su omogucili vecem broju korisnika, nek se ograde kao i sto se za trenutne ogradjuju gdje raja placa npr brzinu 100 a ima 30 i slicno hvalis se sa optikom ponudis ovakve brzine … sad mi je bolje ostati kod konkurencije i placati dodatni za arene npr. … mislim vidi bht je mrezni i kablovski provajder moze nuditi uslugu neta neovisno od tv ovaj drugi tm ne moze pa opet tu su im cijene i brzine sega …
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#14448 Re: BHTelecom

Post by rida1976 »

kakaljin wrote: 10/02/2023 08:41
rida1976 wrote: 10/02/2023 08:09 Ljudi, kako izgleda taj priključak u stanu kad optika ulazi u stan? Može li neko postaviti sliku ako ima
Nemam ti sada sliku ali ti je mala kutija iz koje ide opticki kabl koji se prikljuci na tu kutiju a drugi kraj u modem, skoro slicno kao da imas uticnicu u zidu.

A opticki kabal iz vertikale u haustoru ti ulazi u stan i onda ide do mjesta gdje ces da ti bude ova mala kutija, ja sam to napravio u hodniku na mjestu gdje mi je otprilike sredina stana i tu mi stoji modem a odatle sam proveo mrezne kablove svugdje gdje su mi trebali. Ali ja sam to jos ranije uradio dok sam renovirao stan tako da su mi ti kablovi u zidu. Ako ne mozes tako onda kanalicama uz cosak zida da provedes do mjesta gdje ti treba za STB i gdje ti treba kablovi za internet ako hoces i kablom da povezujes racunare. Ovdsje neko bolje zna kako preko jednog mreznog kabal razdvojiti za STB i za racunar.
Znači, ako nema te kutijice tj. ako ide na onu klasičnu utičnicu u zidu, to nije optika?
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#14449 Re: BHTelecom

Post by sabanss »

rida1976 wrote: 10/02/2023 08:57 Znači, ako nema te kutijice tj. ako ide na onu klasičnu utičnicu u zidu, to nije optika?
Može biti optika do haustora pa do tebe bakar.
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#14450 Re: BHTelecom

Post by rida1976 »

sabanss wrote: 10/02/2023 09:01
rida1976 wrote: 10/02/2023 08:57 Znači, ako nema te kutijice tj. ako ide na onu klasičnu utičnicu u zidu, to nije optika?
Može biti optika do haustora pa do tebe bakar.
Znam, zato i pitam sve ovo da mi neko objasni ili uslika.
Post Reply