Telemach BH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10183
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#12301 Re: Telemach BH

Post by Benq »

laik1981 wrote: 25/05/2022 13:13 Posto vidim da sam usamljen sa ovom problematikom, odnosno da je svega par ljudi ovdje prijavilo slicne probleme, onda pretpostavljam da je do nas nesto.. Ako mislis da pretjerujem, da sam maliciozan i ako stetim raspravi pobrisi sve sto sam napisao..

Ima li ovaj ruter nekih problema i treba li nesto posebno na njemu odraditi da bi wifi bio stabilniji?
Ma daleko od toga da ce se brisati konkretne primjedbe, ako nesto ne radi kako treba, treba traziti rjesenje.
Imao sam taj modem, nisam imao problem s njim jer sam fiksirao wifi kanal i pratio bar dva puta sedmicno da li ima preklapanja sa mrezama u zgradi, poslije sam presao na drugi paket sa kojim je dosla i zamjena modema, pa sam spojio TP-Link router i to sad tako radi.

Dakle stavi bandwidth na 20Mhz, CLT na 2880 i odaberi wifi kanal koji je slobodan (mada ne bi trebao imati problema sa kanalima ako si u kuci).
DON_eARL
Posts: 3726
Joined: 31/10/2010 22:26

#12302 Re: Telemach BH

Post by DON_eARL »

laik1981 wrote: 25/05/2022 13:13
DON_eARL wrote: 25/05/2022 12:55 Dovoljno je da je komšija postavio router sa više antena i da je 2.4GHz na Auto kanalu, a i kod tebe iste postavke - čim se sretnu na istom kanalu, jedan će da bježi na 1, 6 ili 11. Sada uzmi u obzir da oko tebe ima sigurno bar 10 uređaja koji emituju signal na istoj frekvenciji i da je bar pola na Auto kanalu. Svaka promjena na jednom, vuče izmjenu kanala na svakom routeru koji se osjeti "ugroženo", tj. prepozna interferenciju.
Ma znam sve.. Meni je cudno jer je sa istom opremom i sa istim brojem uredjaja radilo sve perfektno do kraja februara.. U koroni radio od kuce, dijete se online skolovalo i nikad ni najmanjeg problema.. Jedino kad su neki grupni prekidi u pitanju.. Nije mi komsiluk toliko blizu da bi me mogao toliko ometati.. Najbliza kuca u komsiluku je udaljena nekih cetrdesetak metara
Benq wrote: 25/05/2022 12:42 Provjeru kucnu mrezu, neke druge postavke, mora raditi ako je i prije radilo bez problema.
Ma radilo sve perfektno.. Hvalio njhov net na sva zvona jer je fakat bio neprikosnoven.. Korisnicka sluzba sve isprovjeravala, al od kraja februara problemi konstantni i ocigledno popravljivi samo ako platim njihov mesh sistem ako zelim i dalje da imam tehnicku podrsku.. Ne znam sto smatras da je teorija zavjere moja obicna sumnja na neke stvari.. Imam mogucnost provjeriti te svoje sumnje iz prve ruke, pa cu i to maksuz uraditi.. Ne bi bilo ni prvi ni zadnji put da se kao dio poslovne politike svjesno stvara problem i nudi rjesenje za taj isti problem.. To je mnogima postala cak i praksa.. Posto vidim da sam usamljen sa ovom problematikom, odnosno da je svega par ljudi ovdje prijavilo slicne probleme, onda pretpostavljam da je do nas nesto.. Ako mislis da pretjerujem, da sam maliciozan i ako stetim raspravi pobrisi sve sto sam napisao..

Btw ovaj ruter je u pitanju
Image

Ima li ovaj ruter nekih problema i treba li nesto posebno na njemu odraditi da bi wifi bio stabilniji?
Pisao sam ti već ranije, podesi Client Lease Time na 24h ili 1440 minuta na tom modelu. Uspravi ga i postavi na vidljivo mjesto.

192.168.0.1 - Login - Setup - Lan Setup mislim da ide i tu podesiš CLT. Isto tako pod Wireless možeš ručno podesiti neki wifi kanal i širinu kanala, pa vidjeti gdje ćeš dobiti najbolje rezultate.

Pošto ovaj radi samo na 2.4GHz, provjeri da li blizu uređaja koristiš kakve Bluetooth uređaje, pošto i oni rade na istoj frekvenciji u nekim situacijama. Vidio sam slučajeve gdje sat ili zvučnik prave problem na 2.4GHz.

Isto tako, preporučujem da zaboraviš druge mreže iz komšiluka, ako imaš pristupne, a Unifi ako koristiš - onemogući automatsko spajanje. Česte su situacije da se uređaji prebacuju sa mreže na mrežu čim primjete da je sa druge signal jači, a onda telefon zaglupi i neće da se raskači sa one koja nije najbolje rješenje.

Što se Mesh sistema tiče, ne tjera te niko da kupiš njihov, bilo kakav kvalitetniji router sa AC standardom će ti vjerovatno riješiti sve poteškoće.
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#12303 Re: Telemach BH

Post by laik1981 »

holowey wrote: 25/05/2022 13:22 ovo *ovno imam i ja...bez pomjeranja u prostoriji, sjedim na metar od rutera, wifi konekcija sara, sad je full, za minut na jednoj crtici... kablom spojio drugi ruter na ovaj cisco, postavio pored cisco rutera i sada imam stabilan wifi...
Kod mene je wifi signal pun na svim uredjajima i kada se desavaju ti problemi.. Isto kao da pukne konekcija, samo sto se desava sa netom preko wifia.. Na pocetku sam mislio da puca net generalno ali vidim da nemam tih problema na uredjajima povezanim zicom..

@DON_eARL
Ne tjeraju me da kupim njihov mesh, ali ne nude korisnicku podrsku ako nije njihov.. Slozices se da je korisnicka podrska vazan aspekt kompletne usluge, mozda i najvazniji..

Hvala i tebi i @Benq na savjetima.. Probacu odraditi to sto ste mi rekli..
User avatar
reboot
Posts: 505
Joined: 08/05/2018 18:03

#12304 Re: Telemach BH

Post by reboot »

laik1981 wrote: 25/05/2022 13:31
holowey wrote: 25/05/2022 13:22 ovo *ovno imam i ja...bez pomjeranja u prostoriji, sjedim na metar od rutera, wifi konekcija sara, sad je full, za minut na jednoj crtici... kablom spojio drugi ruter na ovaj cisco, postavio pored cisco rutera i sada imam stabilan wifi...
Kod mene je wifi signal pun na svim uredjajima i kada se desavaju ti problemi.. Isto kao da pukne konekcija, samo sto se desava sa netom preko wifia.. Na pocetku sam mislio da puca net generalno ali vidim da nemam tih problema na uredjajima povezanim zicom..

@DON_eARL
Ne tjeraju me da kupim njihov mesh, ali ne nude korisnicku podrsku ako nije njihov.. Slozices se da je korisnicka podrska vazan aspekt kompletne usluge, mozda i najvazniji..

Hvala i tebi i @Benq na savjetima.. Probacu odraditi to sto ste mi rekli..
Ne vjerujem da će iko pružati podršku za nešto što nije njihovo.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#12305 Re: Telemach BH

Post by mali_balon »

Problem je u tome sto mi rijesavamo problem a ne oni....kako rekoh mene ne zanimaju ruteri frekvencije....ja hocu wifi bez prekida.....isto sto njih ne zanima imam li platiti raucn ili ne, oni ocekuju da se racun plati redovno....
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#12306 Re: Telemach BH

Post by TheWatcher »

laik1981 wrote: 25/05/2022 13:31
holowey wrote: 25/05/2022 13:22 ovo *ovno imam i ja...bez pomjeranja u prostoriji, sjedim na metar od rutera, wifi konekcija sara, sad je full, za minut na jednoj crtici... kablom spojio drugi ruter na ovaj cisco, postavio pored cisco rutera i sada imam stabilan wifi...
Kod mene je wifi signal pun na svim uredjajima i kada se desavaju ti problemi.. Isto kao da pukne konekcija, samo sto se desava sa netom preko wifia.. Na pocetku sam mislio da puca net generalno ali vidim da nemam tih problema na uredjajima povezanim zicom..

@DON_eARL
Ne tjeraju me da kupim njihov mesh, ali ne nude korisnicku podrsku ako nije njihov.. Slozices se da je korisnicka podrska vazan aspekt kompletne usluge, mozda i najvazniji..

Hvala i tebi i @Benq na savjetima.. Probacu odraditi to sto ste mi rekli..
ista stvar i kod mene puca konekcija gdje nikada nje pucala :evil: ko god mi dodje sa mobitelom u stan isti problem :oops: prilicno sam siguran da je tm kriv sa svojim " unapredjenjem usluga " al eto mozda su i " komsije krive "
DON_eARL
Posts: 3726
Joined: 31/10/2010 22:26

#12307 Re: Telemach BH

Post by DON_eARL »

Može imati 100 crtica na 2.4GHz, ali džaba ako je frekvencija preopterećena. :D Nabavite 5GHz opremu i radit će kako očekujete.
User avatar
reboot
Posts: 505
Joined: 08/05/2018 18:03

#12308 Re: Telemach BH

Post by reboot »

mali_balon wrote: 25/05/2022 14:00 Problem je u tome sto mi rijesavamo problem a ne oni....kako rekoh mene ne zanimaju ruteri frekvencije....ja hocu wifi bez prekida.....isto sto njih ne zanima imam li platiti raucn ili ne, oni ocekuju da se racun plati redovno....
Ne plaćaš wifi plaćaš direktnu vezu. :D
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#12309 Re: Telemach BH

Post by Hakiz »

laik1981 wrote: 25/05/2022 13:31
holowey wrote: 25/05/2022 13:22 ovo *ovno imam i ja...bez pomjeranja u prostoriji, sjedim na metar od rutera, wifi konekcija sara, sad je full, za minut na jednoj crtici... kablom spojio drugi ruter na ovaj cisco, postavio pored cisco rutera i sada imam stabilan wifi...
Kod mene je wifi signal pun na svim uredjajima i kada se desavaju ti problemi.. Isto kao da pukne konekcija, samo sto se desava sa netom preko wifia.. Na pocetku sam mislio da puca net generalno ali vidim da nemam tih problema na uredjajima povezanim zicom..

@DON_eARL
Ne tjeraju me da kupim njihov mesh, ali ne nude korisnicku podrsku ako nije njihov.. Slozices se da je korisnicka podrska vazan aspekt kompletne usluge, mozda i najvazniji..

Hvala i tebi i @Benq na savjetima.. Probacu odraditi to sto ste mi rekli..
Šta kažeš, ne tjeraju?

:-D
User avatar
basicm
Posts: 10400
Joined: 16/01/2012 21:38

#12310 Re: Telemach BH

Post by basicm »

Ja vec mjesec dana cekam rjesenje mog statusa, ocito se ne zeli zavrsiti ovo. Koja je visa instanca za obracanje, iznad call centra?
User avatar
Telemach
Posts: 15688
Joined: 13/10/2010 14:13

#12311 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

basicm wrote: 25/05/2022 16:30 Ja vec mjesec dana cekam rjesenje mog statusa, ocito se ne zeli zavrsiti ovo. Koja je visa instanca za obracanje, iznad call centra?
Pozdrav @basicm,
Zamolit ćemo Vas da nam u inbox dostavite Vaše korisničke podatke, kontakt broj telefona i opis problema kako bi Vas kolege kontaktirale i izvršile detaljne provjere. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
dowydyenya
Posts: 880
Joined: 27/01/2010 11:40

#12312 Re: Telemach BH

Post by dowydyenya »

Telemach wrote: 25/05/2022 12:09
jazzer wrote: 25/05/2022 12:02 6 mjeseci prije nego ce mi isteci ugovor zovu iz telemacha, kazu imaju specijalnu ponudu za mene.

Nemaju.
Pozdrav @jazzer,
Zaista nam je žao što Vam se ponuda koju su kolege prezentovale nije dopala. Ukoliko se odlučite za produženje Ugovora uz benefite koji su Vam prezentovali, molimo da nam se obratite u inbox i dostavite Vaše korisničke podatke i kontakt broj telefona na koji će Vas kontaktirati kolege iz tima za brigu o korisnicima i sa Vama dogovoriti produženje Ugovora uz dogovorene benefite i pogodnosti. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
Mozete meni ponudit rado cu potpisati
probook
Posts: 4583
Joined: 13/10/2013 22:38

#12313 Re: Telemach BH

Post by probook »

mali_balon wrote: 25/05/2022 14:00 Problem je u tome sto mi rijesavamo problem a ne oni....kako rekoh mene ne zanimaju ruteri frekvencije....ja hocu wifi bez prekida.....isto sto njih ne zanima imam li platiti raucn ili ne, oni ocekuju da se racun plati redovno....
Svaki operater ti pruza uslugu preko lan kabla. Ako hoces extra wifi nabavi opremu za to i rijeseno. Ja godinama nikakvog problema sa wifi nemam, ali od prvog dana je TM wifi ugasen 😁
User avatar
studeni76
Posts: 5380
Joined: 03/06/2009 14:12

#12314 Re: Telemach BH

Post by studeni76 »

Ma I dalje nude onu glupost od 15% za prvu godinu pri produženju ugovora. A istovremeno novi korisnici dobijaju umanjenje od 50%. Mrsko mi se petljat sa Rakom, nema potpisa već ide promjena operatera
probook
Posts: 4583
Joined: 13/10/2013 22:38

#12315 Re: Telemach BH

Post by probook »

@Telemach

Vi bi trebali imati samo internet paket od 25 KM, pa onda na vise od kako je Arena sve poklopila. Sada nudite paket 12/1 za skoro 45 KM?

Kad ljudi skontaju da nema Premijer lige bice veselo 😁
User avatar
Telemach
Posts: 15688
Joined: 13/10/2010 14:13

#12316 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

dowydyenya wrote: 25/05/2022 18:00 Mozete meni ponudit rado cu potpisati
Pozdrav @dowydyenya,
Zamolit ćemo Vas da nam dostavite Vaše korisničke podatke i broj telefona u inbox kako bi Vas kolege pozvale i prezentovale najbolju ponudu za Vas.
User avatar
Telemach
Posts: 15688
Joined: 13/10/2010 14:13

#12317 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

probook wrote: 25/05/2022 18:30 @Telemach

Vi bi trebali imati samo internet paket od 25 KM, pa onda na vise od kako je Arena sve poklopila. Sada nudite paket 12/1 za skoro 45 KM?

Kad ljudi skontaju da nema Premijer lige bice veselo 😁
Pozdrav @probook,
Hvala Vam na javljanju i sugestiji. Istu ćemo proslijediti kolegama koji kreiraju ponudu za naše korisnike.
AnonymousBIH
Posts: 1454
Joined: 10/11/2014 14:20

#12318 Re: Telemach BH

Post by AnonymousBIH »

Za wifi rješenje je samo kupiti svoju opremu i onda sve radi perfektno.
User avatar
Teletubbies
Posts: 574
Joined: 23/01/2014 10:55

#12319 Re: Telemach BH

Post by Teletubbies »

Kakve su šanse da gledamo finale Lige Prvaka preko telemach/totalTV na ZDF-u?

Po programskoj šemi stoji da će ZDF raditi prijenos, e sad ako se ne varam oni ne mogu zatamnjivati te "slobodne kanale", ili kako već? Sjećam se da se upravo na ZDF-u prošlo ljeto moglo gledati Europsko prvenstvo.

Značilo bi mi ukoliko mi neko može dati odgovor na pitanje, zbog organizacije gledanja.
User avatar
studeni76
Posts: 5380
Joined: 03/06/2009 14:12

#12320 Re: Telemach BH

Post by studeni76 »

Teletubbies wrote: 25/05/2022 20:42 Kakve su šanse da gledamo finale Lige Prvaka preko telemach/totalTV na ZDF-u?

Po programskoj šemi stoji da će ZDF raditi prijenos, e sad ako se ne varam oni ne mogu zatamnjivati te "slobodne kanale", ili kako već? Sjećam se da se upravo na ZDF-u prošlo ljeto moglo gledati Europsko prvenstvo.

Značilo bi mi ukoliko mi neko može dati odgovor na pitanje, zbog organizacije gledanja.
Zar ima ZDF u Telemach ponudi?
User avatar
Teletubbies
Posts: 574
Joined: 23/01/2014 10:55

#12321 Re: Telemach BH

Post by Teletubbies »

studeni76 wrote: 25/05/2022 20:44 Zar ima ZDF u Telemach ponudi?
Vidi fakat nema, na totalu ima pa sam mislio da i na telemachu ima. Do mene.
User avatar
Telemach
Posts: 15688
Joined: 13/10/2010 14:13

#12322 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

Teletubbies wrote: 25/05/2022 20:42 Kakve su šanse da gledamo finale Lige Prvaka preko telemach/totalTV na ZDF-u?

Po programskoj šemi stoji da će ZDF raditi prijenos, e sad ako se ne varam oni ne mogu zatamnjivati te "slobodne kanale", ili kako već? Sjećam se da se upravo na ZDF-u prošlo ljeto moglo gledati Europsko prvenstvo.

Značilo bi mi ukoliko mi neko može dati odgovor na pitanje, zbog organizacije gledanja.
Pozdrav @Teletubbies,
Ukoliko kompaniji Telemach pristigne Zahtjev za zatamnjenjem određenog programskog sadržaja, dužni smo postupiti po pristiglom Zahtjevu.
challmander
Posts: 341
Joined: 09/01/2022 11:42

#12323 Re: Telemach BH

Post by challmander »

Koji ruter savjetujete za jaci WIFI signal? Razumijem da se na WiFi ne moze dobiti brzina kao na kablu, ali mi nekako nerealno da ja 2m od rutera bez ikakvih fizickih prepreka imam 1/6 brzina paketa.
dowydyenya
Posts: 880
Joined: 27/01/2010 11:40

#12324 Re: Telemach BH

Post by dowydyenya »

Telemach wrote: 25/05/2022 18:51
dowydyenya wrote: 25/05/2022 18:00 Mozete meni ponudit rado cu potpisati
Pozdrav @dowydyenya,
Zamolit ćemo Vas da nam dostavite Vaše korisničke podatke i broj telefona u inbox kako bi Vas kolege pozvale i prezentovale najbolju ponudu za Vas.
Javio sam se , ne smeta mi u koje cete doba zvati , ja sam korisnik bez puno prohtjeva.
Usput i da kazem kod mene sve godinama radi besprjekorno.

Hvala
zdruzdjo
Posts: 5186
Joined: 16/08/2009 00:27

#12325 Re: Telemach BH

Post by zdruzdjo »

Pozdrav
Nakon prekjucerasnje grmljavine, nista mi ne valja signal na wi-fi. Slabo skroz. :-) :razz:
Image


Šala naravno
Danas su monteri bili kod prijatelja i zamjenili mu modem/ruter.
Sad mu je super sve. Rekli mu: "vidite par dana kako vam je ovo, pa ako vam ne bude dobar wifi, javite se pa cemo vam donjeti mesh".
?????
Jesu li to poceli davati mesh sisteme? Ako jesu, koje?
Post Reply