Telemach BH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
HPLaserJet
Posts: 554
Joined: 29/07/2022 10:00

#13376 Re: Telemach BH

Post by HPLaserJet »

liaar wrote: 11/08/2022 08:57
dulekrele wrote: 11/08/2022 08:44
De pojasni kako da se podesi Telemachov router jer i ja imam isti problem i hocu da to rijesim dodatnim routerom.
koji ruter imaš ?
Ubee crni ili Technicolor bijeli ?
Ma sasvim je svejedno. Postavke koje sam napisao vrijede za oba modela.
User avatar
HPLaserJet
Posts: 554
Joined: 29/07/2022 10:00

#13377 Re: Telemach BH

Post by HPLaserJet »

dulekrele wrote: 11/08/2022 08:56
HPLaserJet wrote: 11/08/2022 08:54

Ako si u stanu, prvo što trebaš je podesiti kanal koji je najmanje zagušen za 2.4 GHz mreži. Skini aplikaciju WiFiman i tu će ti se pokazati koji kanal ima najmanje mreža u svom opsegu, i njega izaberi. Ako ti je bitan domet, propusnost stavi na 20 MHz, a ako želiš veće brzine, onda 40 MHz, ili automatski 20/40.

Kod 5GHz mreža, fiksiraj kanal na broj 48, jer on ubjedljivo ima najmanje mreža u svom opsegu, budući da većina postavlja kanal 36. Ako želiš veći domet, propusnost stavi na 20 MHz, a ako želiš maksimalnu brzinu, onda na 80 MHz.

Kada je kuća u pitanju, sve isto, samo kanal na 2.4 GHz mreži stavi na 13 i to je to.
Sve to podesavam u njegovom setingu?
Hvala velika probam. :thumbup:
Probaj pa javi ;).

Kod mene je tako već skoro 3 godine, nikad ni najmanji problem nisam imao ni sa brzinom, ni sa stabilnošću.
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#13378 Re: Telemach BH

Post by dulekrele »

liaar wrote: 11/08/2022 08:57
dulekrele wrote: 11/08/2022 08:44
De pojasni kako da se podesi Telemachov router jer i ja imam isti problem i hocu da to rijesim dodatnim routerom.
koji ruter imaš ?
Ubee crni ili Technicolor bijeli ?
Tehnicolor. Prije nego sam ga dobio ja nabavio sa dvije antene odlican. Kad su oni donijeli ovo bijelo govno sve zasrali.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#13379 Re: Telemach BH

Post by liaar »

dulekrele wrote: 11/08/2022 09:00
liaar wrote: 11/08/2022 08:57

koji ruter imaš ?
Ubee crni ili Technicolor bijeli ?
Tehnicolor. Prije nego sam ga dobio ja nabavio sa dvije antene odlican. Kad su oni donijeli ovo bijelo govno sve zasrali.
Ma taj ruter je smeće vanserijsko. Ja sam lično zvao i tražio da ga zamijene par mjeseci nakon ugradnje. Ležim na kauču ispred njega i ne radi wifi, hoće neće.

Traži ovaj Ubee, bolji je ako ništa.

Pretpostavit ću da znaš ući u postavke routera i oraditi ovo što ti je ovaj "printer" postavio gore ? :D
HPLaserJet wrote: 11/08/2022 08:58
liaar wrote: 11/08/2022 08:57

koji ruter imaš ?
Ubee crni ili Technicolor bijeli ?
Ma sasvim je svejedno. Postavke koje sam napisao vrijede za oba modela.
nije vjeruj mi, i tehničar kad mi je dolazio tad, govori isto svi se žale na te rutere
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#13380 Re: Telemach BH

Post by dulekrele »

liaar wrote: 11/08/2022 09:01
dulekrele wrote: 11/08/2022 09:00
Tehnicolor. Prije nego sam ga dobio ja nabavio sa dvije antene odlican. Kad su oni donijeli ovo bijelo govno sve zasrali.
Ma taj ruter je smeće vanserijsko. Ja sam lično zvao i tražio da ga zamijene par mjeseci nakon ugradnje. Ležim na kauču ispred njega i ne radi wifi, hoće neće.

Traži ovaj Ubee, bolji je ako ništa.

Pretpostavit ću da znaš ući u postavke routera i oraditi ovo što ti je ovaj "printer" postavio gore ? :D
HPLaserJet wrote: 11/08/2022 08:58

Ma sasvim je svejedno. Postavke koje sam napisao vrijede za oba modela.
nije vjeruj mi, i tehničar kad mi je dolazio tad, govori isto svi se žale na te rutere
Nije mi bas skroz jasna ova stvar :roll:

Ako si u stanu, prvo što trebaš je podesiti kanal koji je najmanje zagušen za 2.4 GHz mreži. Skini aplikaciju WiFiman i tu će ti se pokazati koji kanal ima najmanje mreža u svom opsegu, i njega izaberi.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#13381 Re: Telemach BH

Post by SmokingMan »

Imam taj bijeli u firmi i nije bolji od ovoga Cisco.ovg kojeg sam dobio kada sam prije 11 godina uveo Telemachov net.
User avatar
HPLaserJet
Posts: 554
Joined: 29/07/2022 10:00

#13382 Re: Telemach BH

Post by HPLaserJet »

dulekrele wrote: 11/08/2022 09:07
liaar wrote: 11/08/2022 09:01

Ma taj ruter je smeće vanserijsko. Ja sam lično zvao i tražio da ga zamijene par mjeseci nakon ugradnje. Ležim na kauču ispred njega i ne radi wifi, hoće neće.

Traži ovaj Ubee, bolji je ako ništa.

Pretpostavit ću da znaš ući u postavke routera i oraditi ovo što ti je ovaj "printer" postavio gore ? :D



nije vjeruj mi, i tehničar kad mi je dolazio tad, govori isto svi se žale na te rutere
Nije mi bas skroz jasna ova stvar :roll:

Ako si u stanu, prvo što trebaš je podesiti kanal koji je najmanje zagušen za 2.4 GHz mreži. Skini aplikaciju WiFiman i tu će ti se pokazati koji kanal ima najmanje mreža u svom opsegu, i njega izaberi.
Da, zavisi gdje živiš.

Ako je stan, gledaš koji kanal je najmanje zagušen. (puno okolnih mreža, pa mora se tako)
Ako je kuća, uvijek uzimaš najviši kanal (jer nema okolnih mreža). To je neko nepisano pravilo, ali daje rezultate i vidi se razlika u performansama.
User avatar
reboot
Posts: 510
Joined: 08/05/2018 18:03

#13383 Re: Telemach BH

Post by reboot »

Ubee 32C kući, osim rekonstrukcije nikad ni jedan jedini problem sa internetom. Ne pamtim kad mi je prekinuo, domet bukvalno kroz 2 zida ispred komsijine kuce mi se spoji, cca 20ak metara udaljenosti. :D
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#13384 Re: Telemach BH

Post by typeOnegative »

liaar wrote: 11/08/2022 09:01
dulekrele wrote: 11/08/2022 09:00
Tehnicolor. Prije nego sam ga dobio ja nabavio sa dvije antene odlican. Kad su oni donijeli ovo bijelo govno sve zasrali.
Ma taj ruter je smeće vanserijsko. Ja sam lično zvao i tražio da ga zamijene par mjeseci nakon ugradnje. Ležim na kauču ispred njega i ne radi wifi, hoće neće.

Traži ovaj Ubee, bolji je ako ništa.

Pretpostavit ću da znaš ući u postavke routera i oraditi ovo što ti je ovaj "printer" postavio gore ? :D
HPLaserJet wrote: 11/08/2022 08:58

Ma sasvim je svejedno. Postavke koje sam napisao vrijede za oba modela.
nije vjeruj mi, i tehničar kad mi je dolazio tad, govori isto svi se žale na te rutere
Meni se i nije pokazao toliko los, postavljen na 40. kanal, 80 MHz, ponekad samo izgubi signal, ali bas rijetko. U sobi gdje je router hvata preko 350 Mbps, a u drugoj sobi imam tv nakacen na 5GHz, ni tamo nema nekih problema ni stekanja, gledam hbo max, netflix, syncler, hvata preko 150 Mbps. Razmisljam o kupovini dodatnog samo jer ovaj ne zna bas baratati sa bandwidthom, pogotovo kad je vise uređaja na mrezi.
hamo1977
Posts: 388
Joined: 17/12/2019 12:49

#13385 Re: Telemach BH

Post by hamo1977 »

HPLaserJet wrote: 11/08/2022 08:38 A većina vas što kupuje dodatne routere, samo baca novac bez veze, a ustvari samo treba adekvatno izvršiti wifi podešavanja, a ne ostavljati mrežu na defaultnim postavkama, nazivom i šifrom. Kad skeniram wifi mreže u okruženju, preko 99% njih je na defaultnim postavkama, i sasvim normalno je da ćete imati probleme.

Ali, vaše pare, kupujte ako želite, samo to je, po meni, bespotrebno bacanje para.
Ma buraz, to je ok. Nađeš slobodan kanal, nemaš interferencija i ćao. Ali nema postavke koja će mi napraviti da imam više od jedne crtice u spavaćoj koja je 3-4 zida od modema. I zbog toga se uzimaju dodatni uređaji.
Ja nemam problem sa netom, sve radi perfektno. Samo kada budem nešto bolje trebao u prostorijama koje su daleko od modema tražit ću neko drugo rješenje, wifi mesh, jači ruter itd.
k4mi
Posts: 307
Joined: 12/02/2013 10:57

#13386 Re: Telemach BH

Post by k4mi »

@Telemach

dobio sam upravo poziv od vas gdje cim se javim dobijem informaciju da cu biti spojen sa prvim operaterom. 2 minute slusam muziku da bi mi se na kraju krenula nuditi usluga premium paketa. Umjesto razgovora kolegica je dobila da slusa slicnu muziku sa youtube-a ali za razliku od mene odustala je nakon minut i po te nismo ni pricali.

Ako vec zovete ljude onda nemojte da me neki sistem zove pa da ko debil cekam.
User avatar
Telemach
Posts: 15727
Joined: 13/10/2010 14:13

#13387 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

k4mi wrote: 11/08/2022 12:41 @Telemach

dobio sam upravo poziv od vas gdje cim se javim dobijem informaciju da cu biti spojen sa prvim operaterom. 2 minute slusam muziku da bi mi se na kraju krenula nuditi usluga premium paketa. Umjesto razgovora kolegica je dobila da slusa slicnu muziku sa youtube-a ali za razliku od mene odustala je nakon minut i po te nismo ni pricali.

Ako vec zovete ljude onda nemojte da me neki sistem zove pa da ko debil cekam.
Pozdrav @k4mi,
Zamolit ćemo Vas da nam dostavite Vaše korisničke podatke i kontakt broj telefona u inbox kako bismo izvršili provjere i kako bi Vas kolege pozvale u što kraćem roku. Hvala Vam na javljanju na ovaj način.
k4mi
Posts: 307
Joined: 12/02/2013 10:57

#13388 Re: Telemach BH

Post by k4mi »

nema potrebe, meni nista ne treba, vi ste mene zvali ne ja vas. Samo prenesite nadleznim ako vec zovete ljude onda zovite normalno a ne da 2 minute slusam muziku. Zasto me zovete preko sistema a nema slobodnog operatera?
User avatar
Telemach
Posts: 15727
Joined: 13/10/2010 14:13

#13389 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

k4mi wrote: 11/08/2022 13:11 nema potrebe, meni nista ne treba, vi ste mene zvali ne ja vas. Samo prenesite nadleznim ako vec zovete ljude onda zovite normalno a ne da 2 minute slusam muziku. Zasto me zovete preko sistema a nema slobodnog operatera?
Zdravo @k4mi,
Najljubaznije Vas molimo za saradnju i razumijevanje. Razumijemo da ste doživjeli neugodnost time što ste kontaktirani od strane nas te stavljeni na čekanje. Navedeno ćemo detaljno provjeriti sa kolegama i potruditi da se ne ponovi. Bit će ubrzo kontaktirani kako bismo pronašli najbolju ponudu za Vas.
User avatar
Telemach
Posts: 15727
Joined: 13/10/2010 14:13

#13390 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

N.N. wrote: 10/08/2022 21:45 Istice ugovor 30.09.

Za produzenje istog zelim manju cijenu za iznos Arena koje cu si zbaviti.

Ne zelim ni HBO, ni Cinestare niti bilo kakve tindale pindale i pickematerine.

Lp :mrgreen:
Pozdrav @N.N.,
Zamolit ćemo Vas da nam dostavite Vaše korisničke podatke i kontakt broj telefona u inbox kako bi Vas kolege pozvale i prezentovale najbolju ponudu za Vas za nastavak saradnje sa kompanijom Telemach. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
bogata_sirotinja
Posts: 623
Joined: 10/09/2021 19:33

#13391 Re: Telemach BH

Post by bogata_sirotinja »

Za sve one koji imaju probleme sa EON TV App... Naime, aprilski update je ukinuo CBR i kvalitetu stream-a od 7Mbps ako se koristi WiFi a evo julski update je donio problem da skoro svaki kanal ima microstuttering (sjeckanje slike dok zvuk ide normalno), to je izgleda zbog kompresovanja kanala u HEVC standard-u.
Rješenje je vratiti staru verziju app ali se i na njoj zna desiti da prilikom brzog šaltanja kanala, dodje do sjeckanja ali na jako malom broju kanala...

@Telemach Postoji li trajno rješenje za ovo? Hvala
User avatar
Telemach
Posts: 15727
Joined: 13/10/2010 14:13

#13392 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

bogata_sirotinja wrote: 12/08/2022 18:57 Za sve one koji imaju probleme sa EON TV App... Naime, aprilski update je ukinuo CBR i kvalitetu stream-a od 7Mbps ako se koristi WiFi a evo julski update je donio problem da skoro svaki kanal ima microstuttering (sjeckanje slike dok zvuk ide normalno), to je izgleda zbog kompresovanja kanala u HEVC standard-u.
Rješenje je vratiti staru verziju app ali se i na njoj zna desiti da prilikom brzog šaltanja kanala, dodje do sjeckanja ali na jako malom broju kanala...

@Telemach Postoji li trajno rješenje za ovo? Hvala
Pozdrav @bogata_sirotinja,
Trenutno nisu prijavljene poteškoće u radu EON TV usluge. Predlažemo da TV uređaj spojite mrežnim kablom sa modemom, kako biste bili u mogućnosti da iskoristite puni potencijal EON TV aplikacije. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
User avatar
gentoo
Posts: 3281
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#13393 Re: Telemach BH

Post by gentoo »

Well.. iako je to malo tesko debugirati ja zadnjih 5-6 dana imam problema sa App na Google Chromecast (with TV). Fazon je sto svako duze gasenje TV-a/Chromecast-a "zaglupi" app i kad se otvori po prvi put djeluje kao da nema interneta (a ima), ili trazi neki PIN.. Jedini nacin je Force close aplikacije i ponovno otvaranje.

Vjerujem da je neki eventualni update ovo uzrokovao.. da li samog EON-a ili Chromecast-a
User avatar
Telemach
Posts: 15727
Joined: 13/10/2010 14:13

#13394 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

gentoo wrote: 13/08/2022 10:10 Well.. iako je to malo tesko debugirati ja zadnjih 5-6 dana imam problema sa App na Google Chromecast (with TV). Fazon je sto svako duze gasenje TV-a/Chromecast-a "zaglupi" app i kad se otvori po prvi put djeluje kao da nema interneta (a ima), ili trazi neki PIN.. Jedini nacin je Force close aplikacije i ponovno otvaranje.

Vjerujem da je neki eventualni update ovo uzrokovao.. da li samog EON-a ili Chromecast-a
Pozdrav @gentoo,
Zamolit ćemo Vas da nam u inbox dostavite Vaše korisničke podatke i kontakt broj telefona, kako bi Vas kolege kontaktirale i izvršile detaljne provjere. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
User avatar
Reglan
Posts: 4840
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#13395 Re: Telemach BH

Post by Reglan »

Hipoteticki, ako je box/resiver/modem iskljucen iz struje, moze li navedeno pregoriti preko antenskog kabla iako je iskljucen iz struje prilikom grmljavine?
User avatar
Telemach
Posts: 15727
Joined: 13/10/2010 14:13

#13396 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

Reglan wrote: 13/08/2022 15:55 Hipoteticki, ako je box/resiver/modem iskljucen iz struje, moze li navedeno pregoriti preko antenskog kabla iako je iskljucen iz struje prilikom grmljavine?
Pozdrav @Reglan,
Kompanija Telemach preporučuje isključivanje i koaksijalnog kabla. Više informacija možete pročitati ovdje: https://telemach.ba/kako-ispravno-zasti ... roma-i-sl/
User avatar
HPLaserJet
Posts: 554
Joined: 29/07/2022 10:00

#13397 Re: Telemach BH

Post by HPLaserJet »

Reglan wrote: 13/08/2022 15:55 Hipoteticki, ako je box/resiver/modem iskljucen iz struje, moze li navedeno pregoriti preko antenskog kabla iako je iskljucen iz struje prilikom grmljavine?
Samo koaksijalu isključi jer to pravi probleme i belaje. Struju ne moraš, jer imaju osigurači i odmah će izbaciti ako dođe do većeg napona.
User avatar
gentoo
Posts: 3281
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#13398 Re: Telemach BH

Post by gentoo »

Telemach wrote: 13/08/2022 10:14 Pozdrav @gentoo,
Zamolit ćemo Vas da nam u inbox dostavite Vaše korisničke podatke i kontakt broj telefona, kako bi Vas kolege kontaktirale i izvršile detaljne provjere. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
Ne mogu bas.. nisam u mogucnosti trenutno :) . Ali evo ideje.. Vasa podrska uzme taj isti Chromecast i testira da li je sve ok narednih 5 dana. Ako je sve OK, vratite se sa povratno informacijom da je testirano i da je sve OK onda cu ja prebaciti sumnju da je nesto do mene. Dakle nije do korisnickih podataka sigurno.. jer da jeste ne bi sve radilo nakon force close aplikacije.
User avatar
Telemach
Posts: 15727
Joined: 13/10/2010 14:13

#13399 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

gentoo wrote: 13/08/2022 18:32 Ne mogu bas.. nisam u mogucnosti trenutno :) . Ali evo ideje.. Vasa podrska uzme taj isti Chromecast i testira da li je sve ok narednih 5 dana. Ako je sve OK, vratite se sa povratno informacijom da je testirano i da je sve OK onda cu ja prebaciti sumnju da je nesto do mene. Dakle nije do korisnickih podataka sigurno.. jer da jeste ne bi sve radilo nakon force close aplikacije.
Pozdrav @gentoo,
Hvala Vam na dostavljenim povratnim informacijama. Iste ćemo proslijediti kolegama, i kada dobijemo povratnu informaciju, rado ćemo Vas informisati o ishodu. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#13400 Re: Telemach BH

Post by R9.. »

Kod ubee routera one wifi lampice da li treba neprestano da gore ili da trepkaju...
Post Reply