Problem sa TP link routerom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#1 Problem sa TP link routerom

Post by shalla »

Raja, treba mi savjet, hvala unaprijed. Imam problemčić sa TP Link routerom (koji je 3-4 godine funkcionisao savršeno). Naime, u posljednjih par mjeseci, a ono što je simptomatično je što je to taman negdje otkad je supruga zamijenila mobitel, imala Huawei P9, sad Xiaomi RN8 Pro, dešava mi se to da mi wireless jednostavno prestane raditi uz poruku „no internet access“. Dakle, ostane spojen na mrežu ali ne radi net. Problem se riješi tako što isključim router iz struje i ponovo ga upalim ali mi nije to rješenje jbg, svaka 2-3 dana gasiti i paliti iz struje, pogotovo kad već ležim hahaha.
Ono što me interesuje, da li je to znak da trebam promijeniti router tj kupiti novi ili postoji mogućnost da sad taj njen Xiaomi nekako interferira sa mrežom i sjebaje router? Kako to mogu provjeriti?

P.S. Napomena, imam i telemachov router, onaj neki Cisco ali se na tu mrežu nikako ne konektujem, kontam imam ovaj TP Link koji je brži pa zato nisam htio da se konektujem na ovu njihovu generičku mrežu koju su mi naštimali na tom njihovom routeru. Dakle, nije do Telemacha jer taj njihov regularno radi bez gubitka neta, definitivno je samo do ovog TP Linka...
wraagh
Posts: 67
Joined: 07/03/2012 09:33

#2 Re: Problem sa TP link routerom

Post by wraagh »

Identican problem, nedavno kupio RN8 Pro I bukvalno TP Link ne radi kako treba. Ja sam preko MojaTv uzeo TP Link. Zvao da ih pitam u vezi problema, medjutim nista konkretno nisu uradili. Fazon, provjerit cemo signal, te ako bude potrebe zamjeniti cemo router.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#3 Re: Problem sa TP link routerom

Post by nivla »

jeftiniji tp link ruteri su imali ranije problema sa low power devices (novijim mobitelima), oni su za 740n model izdavali i noviji firmware ali problem i dalje ostao
rjesenje je da se na tp linku iskljuci dhcp i umjesto u wan port utp kabal koji ide iz modema ukljuci u lan port rutera, ako ovo ne pomogne zamjena rutera “boljim”, a takvih je vecina sa gigabit ethernet portovima(cijena oko 100km)
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8580
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#4 Re: Problem sa TP link routerom

Post by Pitar sa Kariba »

Ja sam imao isti problem, tplink mi ostajao cesto bez internet veze. Rijeseno promjenom IP adrese na tplinku.
Bila 192.168.0.5 postavljena 10.10.0.22 recimo.....
Probaj.
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#5 Re: Problem sa TP link routerom

Post by shalla »

Pitar sa Kariba wrote: 17/03/2020 13:15 Ja sam imao isti problem, tplink mi ostajao cesto bez internet veze. Rijeseno promjenom IP adrese na tplinku.
Bila 192.168.0.5 postavljena 10.10.0.22 recimo.....
Probaj.
Možeš li mi pojasniti gdje ovo da uradim, malo sam laik po tom pitanju :roll:
Pretpostavljam u postavkama routera ali ne znam gdje, i koje cifre mogu/smijem postaviti? Mislim da mi je trenutno 192.168.0.1 ili nešto tako
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#6 Re: Problem sa TP link routerom

Post by shalla »

nivla wrote: 17/03/2020 12:18 jeftiniji tp link ruteri su imali ranije problema sa low power devices (novijim mobitelima), oni su za 740n model izdavali i noviji firmware ali problem i dalje ostao
rjesenje je da se na tp linku iskljuci dhcp i umjesto u wan port utp kabal koji ide iz modema ukljuci u lan port rutera, ako ovo ne pomogne zamjena rutera “boljim”, a takvih je vecina sa gigabit ethernet portovima(cijena oko 100km)
Šta da gledam ako se odlučim da kupim novi router. Evo recimo da do 100 KM mogu izdvojiti...

Hvala unaprijed
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#7 Re: Problem sa TP link routerom

Post by Benq »

Ja sam nedavno kupio ovaj router, preporuka: https://www.tp-link.com/bd/home-network ... archer-c6/
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8580
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#8 Re: Problem sa TP link routerom

Post by Pitar sa Kariba »

shalla wrote: 17/03/2020 14:53 Možeš li mi pojasniti gdje ovo da uradim, malo sam laik po tom pitanju :roll:
Pretpostavljam u postavkama routera ali ne znam gdje, i koje cifre mogu/smijem postaviti? Mislim da mi je trenutno 192.168.0.1 ili nešto tako
Evo vjerovatno ovako slican UI imas

Image
Eto pa prepisi. Znaci upises IP rucno i apply, sacekas restart rutera. Samo pazi da znas user i pass ako ti je slucajno browser spremio pa nisi ti upisivao. I pristupas admin panelu sa novom IP. Probaj lahko ti je vratiti na staro.
I da ruter mora imati .1 adresu na kraju. :D
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#9 Re: Problem sa TP link routerom

Post by shalla »

Benq wrote: 17/03/2020 15:44 Ja sam nedavno kupio ovaj router, preporuka: https://www.tp-link.com/bd/home-network ... archer-c6/
Vidim da ima u IMTEC-u, eto uklapa mi se i cijenom, kupio bih ga da znam da me ovo neće jebavati...
Probaću prvo ovo što mi brat po klubu preporučuje pa ću vidjeti da li to funkcioniše...
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#10 Re: Problem sa TP link routerom

Post by seoBIH »

nivla wrote: 17/03/2020 12:18 jeftiniji tp link ruteri su imali ranije problema sa low power devices (novijim mobitelima), oni su za 740n model izdavali i noviji firmware ali problem i dalje ostao
rjesenje je da se na tp linku iskljuci dhcp i umjesto u wan port utp kabal koji ide iz modema ukljuci u lan port rutera, ako ovo ne pomogne zamjena rutera “boljim”, a takvih je vecina sa gigabit ethernet portovima(cijena oko 100km)
Ako vec to savjetujes, onda je bolje kupiti xiaomi router za 50KM i rijesiti sve probleme narednih 5 godina.

https://www.olx.ba/artikal/34509068/akc ... -4-antene/

ili iz vana

https://www.aliexpress.com/item/3303243 ... hweb201603_

https://www.olx.ba/artikal/36997830/xia ... a-version/
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#11 Re: Problem sa TP link routerom

Post by nivla »

nisam koristio xiaomi, pa ga ne mogu preporuciti
sa archer c6 pozitvna uskustva sto ne znaci da mozda kod njeg nece biti lose iskustvo, svakako danas treba imati dual band wifi 5/2,4ghz i svim eth portovima na gigabit
manje vise svejedno je hoce li to biti tplink/asus/dlink/xiaomi
sto se mene tice ja svakako preferiram nesto drugo(i skuplje) ali to ne savjetujem na ogranicenom budzetu
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#12 Re: Problem sa TP link routerom

Post by Benq »

shalla wrote: 17/03/2020 17:21 Vidim da ima u IMTEC-u, eto uklapa mi se i cijenom, kupio bih ga da znam da me ovo neće jebavati...
Probaću prvo ovo što mi brat po klubu preporučuje pa ću vidjeti da li to funkcioniše...
Ja sam kupio u Plusu. Svakako pokusaj sve ostale metode prije kupovine novog rutera. Ovaj ruter koristim u kombinaciji sa Ubee modemom.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#13 Re: Problem sa TP link routerom

Post by diablobih »

Archer serija od tplinka je vrh.
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#14 Re: Problem sa TP link routerom

Post by shalla »

Pitar sa Kariba wrote: 17/03/2020 16:44
shalla wrote: 17/03/2020 14:53 Možeš li mi pojasniti gdje ovo da uradim, malo sam laik po tom pitanju :roll:
Pretpostavljam u postavkama routera ali ne znam gdje, i koje cifre mogu/smijem postaviti? Mislim da mi je trenutno 192.168.0.1 ili nešto tako
Evo vjerovatno ovako slican UI imas

Image
Eto pa prepisi. Znaci upises IP rucno i apply, sacekas restart rutera. Samo pazi da znas user i pass ako ti je slucajno browser spremio pa nisi ti upisivao. I pristupas admin panelu sa novom IP. Probaj lahko ti je vratiti na staro.
I da ruter mora imati .1 adresu na kraju. :D
Đe, šta, kako :mrgreen:

Image
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#15 Re: Problem sa TP link routerom

Post by nivla »

ides na lan, iskljicis dhcp i onda umjesto u wan port ukljucis kabal iz modema u lan port rutera
ostalo nista ne diras
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#16 Re: Problem sa TP link routerom

Post by shalla »

Image

Evo disable sam DHCP i iz plavog ubacio u žuto. Radi net ali sad ne mogu da pristupim postavkama modema, ono, da recimo promijenim ime mreže, šifru itd
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#17 Re: Problem sa TP link routerom

Post by nivla »

ako ti je dhcp dodjeljivao adrese u opsegu 192.168.1.xx
onda kad zelis pristupati postavkama modema na svom racunaru podesis staticku ip adresu na npr 192.168.1.15
subnet na 255.255.255.0 , spojis se preko browsera na 192.168.1.1 podesis sta treba i onda vratis na racunaru na automatsku ip
ako ti je isti subnet i na tom modemu tj iz istog opsega ip adresa tj 192.168.1.xx onda iskljuci kabal sto spaja ruter i modem prije nego pocnes sa konfiguracijom, koliko vidim na modemu je dhcp na drugom subnetu tj 192.168.0.xx tako da nema potrebe za ovim sto sam napisao
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#18 Re: Problem sa TP link routerom

Post by shalla »

Joj brate meni je sve to nuklearna fizika što si napisao. Mogu li sada pristupiti routeru ili ne. Ako ne, vraćam onda kako je bilo jebat ga
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#19 Re: Problem sa TP link routerom

Post by nivla »

kad budes morao pristupiti ruteru resetuj ruter na fabricke i podesi sta ti treba, pa opet iskljuci dhcp, stas ga stalno konfigurisati, ja sam ti napisao kako da pokusas jer znam da dhcp na tim ruterima zasteka redovno, ovo je jednostavan zaobilazak tog problema
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#20 Re: Problem sa TP link routerom

Post by shalla »

Ok, tnx :thumbup:
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#21 Re: Problem sa TP link routerom

Post by Euphoria »

I ja imam isti problem vec mjesec dana....Telemach....
Donijeli su mi neki najnoviji ruter...ali i dalje problem. Jucer sam zvala, kao emituje dvije wifi mreze, pa se prebacuje s jedne na drugu jer je naziv isti. Promijenila naziv jedne, dodala 5G, ali i dalje imam problem, a i konekcija je nekada baš spora jedva učitava. Dešava se da npr meni na mob pokazuje No Internet access, a na laptopu sve radi.... Vec mjese dana se ganjam s njima, sve probaju ovo ili ono pa javite, ali uvijek isto....
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#22 Re: Problem sa TP link routerom

Post by nivla »

Miss Moonlight wrote: 18/03/2020 20:00 I ja imam isti problem vec mjesec dana....Telemach....
Donijeli su mi neki najnoviji ruter...ali i dalje problem. Jucer sam zvala, kao emituje dvije wifi mreze, pa se prebacuje s jedne na drugu jer je naziv isti. Promijenila naziv jedne, dodala 5G, ali i dalje imam problem, a i konekcija je nekada baš spora jedva učitava. Dešava se da npr meni na mob pokazuje No Internet access, a na laptopu sve radi.... Vec mjese dana se ganjam s njima, sve probaju ovo ili ono pa javite, ali uvijek isto....
to ti je nazalost do telemacha
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#23 Re: Problem sa TP link routerom

Post by relevantan »

Ovi "noviji" mobiteli definitivno imaju neki problem sa TP-LINK ruterima/access pointima.

Kod mene je bio slučaj da Xiaomi Mi A2 lite kupljen prošle godine, bez ikakvog razloga povremeno izgubi vezu sa WR-1043ND ruterom, dok svi ostali mrežni klijenti uredno rade. Problem nije riješen ni sa flashovanjem na DD-WRT.
Nakon što sam kompletnu kućnu mrežu prebacio na pFsense platformu, a TP LINK podesio da radi isključivo kao access point preko odvojenog lan porta, ovaj problem se više nije ponavljao. Proizvodi su im generalno odlični za ove pare, ali gube se kad rutiraju određene novije mobitele.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#24 Re: Problem sa TP link routerom

Post by nivla »

1043 nd bio odlican 2012 kad je izasao, i danas moze posluziti, ali vrijeme ga malo pregazilo
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#25 Re: Problem sa TP link routerom

Post by shalla »

Miss Moonlight wrote: 18/03/2020 20:00 I ja imam isti problem vec mjesec dana....Telemach....
Donijeli su mi neki najnoviji ruter...ali i dalje problem. Jucer sam zvala, kao emituje dvije wifi mreze, pa se prebacuje s jedne na drugu jer je naziv isti. Promijenila naziv jedne, dodala 5G, ali i dalje imam problem, a i konekcija je nekada baš spora jedva učitava. Dešava se da npr meni na mob pokazuje No Internet access, a na laptopu sve radi.... Vec mjese dana se ganjam s njima, sve probaju ovo ili ono pa javite, ali uvijek isto....
I kod mene emituje dvije mreže, s tim što se na ovu njihovu nikad ne konektujem ali problem je tek nastao nakon što je supruga dobila ovaj xiaomi, mislio sam da tripujem da je do toga ali evo sad vidim da i drugi imaju problem :roll:
Post Reply