Električni romobili

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#751 Re: Električni romobili

Post by Pandakonda »

SmokingMan wrote: 20/07/2022 17:37 Prijatelju @Pandakonda, iz vlastitog iskusta kao pješak tvrdim da vas najmanje 40% nema razvijenog osjećaja da vozite neprilagođenom brzinom. Isto tako molim pješake kao što sam i ja, da više vode računa o tome gdje hodaju, jer vidim da isto tako određen broj njih nema osjećaja da hodaju stazom prilagođenom samo za bicikliste i motorne šejtane. To se pogotovo odnosi na roditelje koji izvode malu djecu u šetnju pored ovih staza. :mrgreen:
Ma druze problem je sto neki gaseri nisu ni sami svjesni koliko su skuteri ustvari jaki. Misle da mogu u zadnjem trenutku zakociti ili misle da su skuteri lagani pa eto ako i lupim nekoga nece se osjetiti. To je nesto sto ce se rijesiti vremenom kako voze a i kaznama jer nema boljeg ucenja od onog kad te klepi po dzepu. Ljudi koji su neodgovorni ce biti neodgovorni bio to skuter, skateboard, ili kakav god zakon bio.

I kao sto kolega ispod rece, ti sada u sustini pustas njih u saobracaj ali im ne trazis nikakvo polaganje znakova ili bilo cega i vecina ljudi koji to vozi se uopste nece snaci u tome.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18689
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#752 Re: Električni romobili

Post by SmokingMan »

Pandakonda wrote: 20/07/2022 17:55
SmokingMan wrote: 20/07/2022 17:37 Prijatelju @Pandakonda, iz vlastitog iskusta kao pješak tvrdim da vas najmanje 40% nema razvijenog osjećaja da vozite neprilagođenom brzinom. Isto tako molim pješake kao što sam i ja, da više vode računa o tome gdje hodaju, jer vidim da isto tako određen broj njih nema osjećaja da hodaju stazom prilagođenom samo za bicikliste i motorne šejtane. To se pogotovo odnosi na roditelje koji izvode malu djecu u šetnju pored ovih staza. :mrgreen:
Ma druze problem je sto neki gaseri nisu ni sami svjesni koliko su skuteri ustvari jaki. Misle da mogu u zadnjem trenutku zakociti ili misle da su skuteri lagani pa eto ako i lupim nekoga nece se osjetiti. To je nesto sto ce se rijesiti vremenom kako voze a i kaznama jer nema boljeg ucenja od onog kad te klepi po dzepu. Ljudi koji su neodgovorni ce biti neodgovorni bio to skuter, skateboard, ili kakav god zakon bio.

I kao sto kolega ispod rece, ti sada u sustini pustas njih u saobracaj ali im ne trazis nikakvo polaganje znakova ili bilo cega i vecina ljudi koji to vozi se uopste nece snaci u tome.
Ma ako mene pitaš ja bi se ovo u bliskoj budućnosti dugoročno riješi uz pomoć IOT.a, da se skuterima posredstvom AI ograniči brzina kretanja u sredinama gdje je prisutna veća gustina stanovništva, škole, vrtići, parkovi, kada se dešavaju neke manifestacije u blizini vozača skutera, da se postepeno uspori 100 metara prilikom pristupa raskrsnici, većoj koncentraciji pješaka na trotoaru i ostalo.

Ja sam aspolutno za korištenje skutera, iako sam baš tvrdokorni povornik pješačenja, ipak radije bi 800 KM dao za dobar polovan Nikon. :mrgreen:
Trappist
Posts: 4287
Joined: 12/09/2020 08:52

#753 Re: Električni romobili

Post by Trappist »

Serete i pretjerujete. Ispade vozaci automobila su najljubazniji i najlukturniji a vozaci romobila ubice na cesti.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#754 Re: Električni romobili

Post by mali_balon »

Sve bi se rijesilo crtanjem nove biciklisticke i romobil staze na glavnom kolovozu....tj ne na trotoaru nego na cesti tj kolovozu pa nek tamo voze a vozace automobila koji ih ugrozavaju na toj traci najstrozije sankcionisati.....
Ili ako se vec pjesacima oduzima trotoar napraviti fizicku barijeru tipa ivicnjak ili zidic i napraviti obavezan smjer tj jednosmjerni saobrcaj u pravcima kretanja....a ne npr biciklisticka staza prema dobrinji svi se voze jednom stazom u oba pravca...pa dolazimo do situacije gdje se mimoilaze biciklisti sa pjesacima u tom naleti "tihi" romobilista nadje se i koje dijete, to se desava oko 8 9 navece ljudi izasli da se rashlade, kada je umanjena i vidljivosti i eto belaja......
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#755 Re: Električni romobili

Post by Benq »

toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#756 Re: Električni romobili

Post by toska »

Trappist wrote: 20/07/2022 18:15 Serete i pretjerujete. Ispade vozaci automobila su najljubazniji i najlukturniji a vozaci romobila ubice na cesti.
naravno da ne, ali pored straha kojeg pješaci imaju od auta na saobraćajnicama sad smo dobili i novi, strah na pješačkim zonama, tamo gdje su se prije pješaci osjećali sigurno sad su svi na oprezu i osvrtanju.

el. romobil, kao nova pojava, biva i biće izložen glavnoj kritici.
kakaljin
Posts: 11647
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#757 Re: Električni romobili

Post by kakaljin »

toska wrote: 20/07/2022 18:57
Trappist wrote: 20/07/2022 18:15 Serete i pretjerujete. Ispade vozaci automobila su najljubazniji i najlukturniji a vozaci romobila ubice na cesti.
naravno da ne, ali pored straha kojeg pješaci imaju od auta na saobraćajnicama sad smo dobili i novi, strah na pješačkim zonama, tamo gdje su se prije pješaci osjećali sigurno sad su svi na oprezu i osvrtanju.

el. romobil, kao nova pojava, biva i biće izložen glavnoj kritici.
Mislis na ovakve preplasene pjesake

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220720109

NE treba generalizovati stvari, svugdje ima ljudi koji se boje necega, ali se ne moze reci da su svi isti niti pjesaci, niti romobilisti niti biciklisti niti vozaci automobila.

Svugdje ima izuzetaka ali treba ici naprijed i olaksavati ljudima kretanje a ne da se stagnira i stoji u mjestu
User avatar
Ateista
Posts: 46564
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#758 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

Ja sam izmednu ostalog i pjesak, i nikad nisam bio u nekoj nezgodnoj situaciji sa romobilom ili biciklom, niti znam nekog ko je imao problem. Siguran sam.da vecina ovih koji se kao osjecaju ugrozeni isto tako nikad nisu imali incident, samo se preseravaju i glume neku ugrozenost, krivo im sto drugi voze romobile, ljubomorni ili sta vec, logika ako ja to ne vozim sto bi neko drugi.

Opet ponavljam, incidenata skoro da nema, zanemarljivi su u odnosu na incidente motornih vozila i pjesaka.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#759 Re: Električni romobili

Post by Bobi »

Ateista wrote: 20/07/2022 19:27 Opet ponavljam, incidenata skoro da nema, zanemarljivi su u odnosu na incidente motornih vozila i pjesaka.
Eeee ne možeš tako gledat, koliko ima auta a koliko romobila :D.
laik1981
Posts: 13006
Joined: 05/12/2012 13:04

#760 Re: Električni romobili

Post by laik1981 »

Kao i inace 90% vozaca romobila ispasta radi 10% budala..
kakaljin
Posts: 11647
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#761 Re: Električni romobili

Post by kakaljin »

laik1981 wrote: 20/07/2022 19:32 Kao i inace 90% vozaca romobila ispasta radi 10% budala..
Uvijek je vecina ispastala radi pojedinaca u svemu, dok se ne sredi stanje u drzavi da se to smanji i da ima manje tih pojedinaca koji prave probleme u svemu.
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#762 Re: Električni romobili

Post by black »

laik1981 wrote: 20/07/2022 19:32 Kao i inace 90% vozaca romobila ispasta radi 10% budala..
prije bi rekao da je obratno, naravno na forumu su sve super kulturni vozaci romobila/auta/bicikla, na ulici je to skroz druga prica, ja vecinom pjesacim i u zadnje vrijeme je postalo poprilicno opterecenje kretati se pjesackom stazom, stalno neko jurca, zvoni, nosom para oblake...
User avatar
hopi
Posts: 5699
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#763 Re: Električni romobili

Post by hopi »

ludilo je da neko može pomisliti da se ovo čudo može voziti cestom
niti je sigurno za onog na romobilu, niti za ostale učesnike u saobraćaju
ako budu ovo provodili ovaj romobil ćeš faktički moći voziti samo bic. stazom
User avatar
Ateista
Posts: 46564
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#764 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

Bobi wrote: 20/07/2022 19:30
Ateista wrote: 20/07/2022 19:27 Opet ponavljam, incidenata skoro da nema, zanemarljivi su u odnosu na incidente motornih vozila i pjesaka.
Eeee ne možeš tako gledat, koliko ima auta a koliko romobila :D.
Ali zato pjesaci imaju puno jasnije odvojene staze od cesta za motorna vozila, semafore, pjesacke prelaze, policija puno strozije kaznjava vozace, na sigyrnost pjesaka se puni vise obraca paznja i opet vise problema, biciklisti i romobilisti su puno blize pjesacima i puno ih vozi trotoarima pa je opet manje problema.
solidsnake
Posts: 298
Joined: 25/01/2012 00:22

#765 Re: Električni romobili

Post by solidsnake »

Ma ovo koji dan da se sta prica i proci ce bez ikakvog kaznjavanja. Danas sam se vozio na biciklu i 95% kojih sam sreo su bili na trotoaru (da li na romobilu ili na biciklu)...U Kasindolskoj sam napravio guzvu iz pravca Ilidze jer smo nas 3 vozili a tu je ionako uska traka :lol: Sutra planiram praviti krugove po gradu laganom voznjom uz šine
User avatar
Ateista
Posts: 46564
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#766 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

laik1981 wrote: 20/07/2022 19:32 Kao i inace 90% vozaca romobila ispasta radi 10% budala..
Cak i pored tih 10% budala, incideti su skoro pa statisticka greska...
BadBoy
Posts: 8087
Joined: 01/11/2005 21:55

#767 Re: Električni romobili

Post by BadBoy »

Nisam drota u Sarajevu vidio od prvog lockdowna u martu 2020 godine, tako da sve ovo ostaje na nivou suplje na forumu :D

Volimo MUP KS
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#768 Re: Električni romobili

Post by nlt »

Eno Lindov Osman na Facebooku objavio da ove kazne nemaju osnova u zakonu i da ce padati na sudu

"Poruka svima onima kojima je policija KS izrekla prekršajni nalog po nelegalnom kantonalnom propisu moj je savjet da idu na sudsko odlučivanje.. nijedan sudija neće prihvatiti ovaj nalog za plaćanje jer nije u skladu sa ZOBSom i nije pravilno primjenjen zakon po kojem su u proteklim danima policija KS iz njima samo poznatih razloga stajali na trotoarima i zaustavljali romobile i bicikliste... i izdavali prekršajne naloge i kazne..."
smijesni_ste
Posts: 5976
Joined: 09/10/2009 16:46

#769 Re: Električni romobili

Post by smijesni_ste »

BadBoy wrote: 20/07/2022 21:53 Nisam drota u Sarajevu vidio od prvog lockdowna u martu 2020 godine, tako da sve ovo ostaje na nivou suplje na forumu :D

Volimo MUP KS
Možeš ih vidjeti u Parlamentu (ne onom zakonodavnom) skoro svakodnevno :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#770 Re: Električni romobili

Post by Haris.ba »

nlt wrote: 20/07/2022 21:56 Eno Lindov Osman na Facebooku objavio da ove kazne nemaju osnova u zakonu i da ce padati na sudu

"Poruka svima onima kojima je policija KS izrekla prekršajni nalog po nelegalnom kantonalnom propisu moj je savjet da idu na sudsko odlučivanje.. nijedan sudija neće prihvatiti ovaj nalog za plaćanje jer nije u skladu sa ZOBSom i nije pravilno primjenjen zakon po kojem su u proteklim danima policija KS iz njima samo poznatih razloga stajali na trotoarima i zaustavljali romobile i bicikliste... i izdavali prekršajne naloge i kazne..."
Eto, posta sad i pravnik.

Da ponovimo. To je ovaj:

- Prečnik tunela predviđen je za autocestu, tako da će pomoći u boljoj cirkulaciji zraka. Znam da je ideja o probijanju tunela kroz Ivan i ranije postojala radi reguliranja cirkulacije i ovaj se projekt poklopio s tim. To će zasigurno pogodovati boljoj cirkulaciji zraka za samu kotlinu Sarajeva - kaže prof. Lindov.
kakaljin
Posts: 11647
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#771 Re: Električni romobili

Post by kakaljin »

Haris.ba wrote: 20/07/2022 22:05
nlt wrote: 20/07/2022 21:56 Eno Lindov Osman na Facebooku objavio da ove kazne nemaju osnova u zakonu i da ce padati na sudu

"Poruka svima onima kojima je policija KS izrekla prekršajni nalog po nelegalnom kantonalnom propisu moj je savjet da idu na sudsko odlučivanje.. nijedan sudija neće prihvatiti ovaj nalog za plaćanje jer nije u skladu sa ZOBSom i nije pravilno primjenjen zakon po kojem su u proteklim danima policija KS iz njima samo poznatih razloga stajali na trotoarima i zaustavljali romobile i bicikliste... i izdavali prekršajne naloge i kazne..."
Eto, posta sad i pravnik.

Da ponovimo. To je ovaj:

- Prečnik tunela predviđen je za autocestu, tako da će pomoći u boljoj cirkulaciji zraka. Znam da je ideja o probijanju tunela kroz Ivan i ranije postojala radi reguliranja cirkulacije i ovaj se projekt poklopio s tim. To će zasigurno pogodovati boljoj cirkulaciji zraka za samu kotlinu Sarajeva - kaže prof. Lindov.
Da je bilo na tvoju stranu ponovio bi 1000 puta da si u pravu i da se vidi da treba tako da bude
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#772 Re: Električni romobili

Post by Haris.ba »

kakaljin wrote: 20/07/2022 22:17 Da je bilo na tvoju stranu ponovio bi 1000 puta da si u pravu i da se vidi da treba tako da bude
Da je Lindov sta na moju stranu bilo bi me stid.
User avatar
PlusSA
Posts: 3174
Joined: 13/07/2011 16:51

#773 Re: Električni romobili

Post by PlusSA »

Ocekujem na piku vecu prodaju polovnih romobila :D
User avatar
Ateista
Posts: 46564
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#774 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

Ja jos cekam listu tih teskih nesreca koje su se desile u kojima su ucestvovali biciklisti i romobilisti.
toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#775 Re: Električni romobili

Post by toska »

kakaljin wrote: 20/07/2022 19:12
toska wrote: 20/07/2022 18:57
naravno da ne, ali pored straha kojeg pješaci imaju od auta na saobraćajnicama sad smo dobili i novi, strah na pješačkim zonama, tamo gdje su se prije pješaci osjećali sigurno sad su svi na oprezu i osvrtanju.

el. romobil, kao nova pojava, biva i biće izložen glavnoj kritici.
NE treba generalizovati stvari, svugdje ima ljudi koji se boje necega, ali se ne moze reci da su svi isti niti pjesaci, niti romobilisti niti biciklisti niti vozaci automobila.
boje se svega, ali bilo bi interesantno uraditi anketu čega se pješaci danas više plaše,
kakaljin wrote: 20/07/2022 19:12 Svugdje ima izuzetaka ali treba ici naprijed i olaksavati ljudima kretanje a ne da se stagnira i stoji u mjestu
tačno, saobraćaj u gradovima je katastrofa, automobila milion, prosjek po gradu 7 kmh, parkinga nigdje...
trebaju nova rješenja pa i ograničenja za aute na neki od načina,ima raznih opcija.
sloboda je garantovana samo pješacima, sve drugo podložno je mogućim zabranama.
Post Reply