Električni romobili

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#51 Re: Električni romobili

Post by L u c i f e r »

Don’t go there, Seattle: Electric scooters tied to injuries, fatalities

Electric scooters are unsafe at any speed. Worldwide, e-scooters are creating an epidemic of injuries and fatalities. From Sweden to Oklahoma, old and young are getting profoundly injured and dying.

https://www.seattletimes.com/opinion/do ... atalities/

:kakoste:
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#52 Re: Električni romobili

Post by _Reds_ »

problemnatravunu wrote:Ako imas koga u Hr, na primjer, ili neko od prijatelja nekoga , ......ili da ti ko donese iz vana, ja recimo nedavno vidio u Parizi u xiaomi radnji taj romobil 370eura, u Sa ga citygroup prodaje za 950 KM
Da li je ko porucivao recimo na asresu pogranične pošte u Hrvatskoj ? Pa da podigne u pošti ?
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#53 Re: Električni romobili

Post by MehmedPasaMoric »

Ma skupa dzidza, mozes sam nesto.sklepati sa motorom od kosilice I obicnim prepravljenim romobilom, ili napraviti neku jednostavnu sasiju od zeljeznih cijevi, ne izadje vise od 2 stoje a ide ko nevrijeme

Image
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#54 Re: Električni romobili

Post by alphonse kauders »

aldm wrote:Razmisljam i ja da nabavim ovaj romobil.

Neko gore spomenu da uz Alipasinu ide ok. Kakva su druga iskustva sa uzbrdicom i nizbrdicom. Zivim na aneksi pa me zanima moze li od Bosmala do kruznog toka u Hrasnu (nagib je mozda 15 stepeni) i moze li uz Otoku prema Aneksu barem donekle?

Hvala :sax:

Od Bosmala prema kružnom toku bez problema ćeš ići i to vrlo pristojnom brzinom. Od Otoke prema Aneksu - do one oštre krivine bi trebalo da izgura minimalno nekim ok tempom, a sad vjerovatno bi usporio malo od krivine prema gore, ali to je svakako kratka dionica.


Mislim da su vise problem usponi tipa Dzidzikovac, Dalmatinska i sl...
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#55 Re: Električni romobili

Post by kox »

Neki dan vidjeh momka kako na elek. romobilu piči uz onaj piklič koji vodi na Koševsko. Ono je baš žestoko brdo.
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#56 Re: Električni romobili

Post by alphonse kauders »

kox wrote:Neki dan vidjeh momka kako na elek. romobilu piči uz onaj piklič koji vodi na Koševsko. Ono je baš žestoko brdo.
Ja sam se vozio od Addiko banke prema Toplanama i to je pristojan uspon - uspori dosta, ali opet mnoooogo brze nego pjeske:))
amar36
Posts: 63
Joined: 19/11/2012 21:59

#57 Re: Električni romobili

Post by amar36 »

Do kruznog toga kod pekare AS izađe glat, kao da je ravno, doduše ja sam oko 70 kg. Isto tako bez problema od Splitske, kroz Radničku i na tranzit glat, malo uspori što je normalno, ali izađe. M365 je u pitanju.
User avatar
thekupus
Posts: 6811
Joined: 25/06/2011 22:38

#58 Re: Električni romobili

Post by thekupus »

Ludilo po Beču, ima ih više od bicikala, na sve su strane. Lijepo ih je vidjeti baš, i za razliku od segwaya su dobro zaživjeli
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#59 Re: Električni romobili

Post by TDK-90 »

alphonse kauders wrote:Po preporuci kupio Xiaomi-ev model, zasad prezadovoljan. Koliko vidim, cijena je svugdje 950 KM s tim da ti valjda na Petrolu, ako kupiš romobil, daju da za 50 KM natočiš goriva. Pretpostavljam da je razlika u cijeni u odnosu na Evropu zbog carina, ali ne sumnjam da će cijena padati obzirom da će se vrlo brzo ovo popularizovati pa će ih više dobavljača početi prodavati.

Super :-D
Kakav je dojam o kvaliteti, mene zanima pogon prenos kvacilo.... kako ide niz brdo jel slobodnim padom ili ide preko prenosa :-?
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#60 Re: Električni romobili

Post by aldm »

Hvala puno na odgovoru. Sta je sa nizbrdicom, malo drugaciji nacin voznje?
alphonse kauders wrote:
aldm wrote:Razmisljam i ja da nabavim ovaj romobil.

Neko gore spomenu da uz Alipasinu ide ok. Kakva su druga iskustva sa uzbrdicom i nizbrdicom. Zivim na aneksi pa me zanima moze li od Bosmala do kruznog toka u Hrasnu (nagib je mozda 15 stepeni) i moze li uz Otoku prema Aneksu barem donekle?

Hvala :sax:

Od Bosmala prema kružnom toku bez problema ćeš ići i to vrlo pristojnom brzinom. Od Otoke prema Aneksu - do one oštre krivine bi trebalo da izgura minimalno nekim ok tempom, a sad vjerovatno bi usporio malo od krivine prema gore, ali to je svakako kratka dionica.


Mislim da su vise problem usponi tipa Dzidzikovac, Dalmatinska i sl...
amar36
Posts: 63
Joined: 19/11/2012 21:59

#61 Re: Električni romobili

Post by amar36 »

TDK-90 wrote:
alphonse kauders wrote:Po preporuci kupio Xiaomi-ev model, zasad prezadovoljan. Koliko vidim, cijena je svugdje 950 KM s tim da ti valjda na Petrolu, ako kupiš romobil, daju da za 50 KM natočiš goriva. Pretpostavljam da je razlika u cijeni u odnosu na Evropu zbog carina, ali ne sumnjam da će cijena padati obzirom da će se vrlo brzo ovo popularizovati pa će ih više dobavljača početi prodavati.

Super :-D
Kakav je dojam o kvaliteti, mene zanima pogon prenos kvacilo.... kako ide niz brdo jel slobodnim padom ili ide preko prenosa :-?
Imaš mogućnost preko aplikacije da podesiš koliko "jako" će sistem kočiti (KERS) kada pustiš gas: slabo, srednje i jako. Ne ide slobodnim padom, već ima otpora kad ideš nizbrdo, što je super. Isto tako, kada koči sistemom, automatski puni bateriju :D :D
User avatar
thekupus
Posts: 6811
Joined: 25/06/2011 22:38

#62 Re: Električni romobili

Post by thekupus »

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyy ... id=1574011

Da li je već odzvonilo električnim trotinetima? "Čovek je najveći faktor rizika"
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#63 Re: Električni romobili

Post by mayab »

iSwagga wrote:Električnim romobilima zabranjeno je kretanje trotoarima
https://www.faktor.ba/vijest/elektricni ... rima/44374
Skoro da ne mogu povjerovati da će domaći zakonodavci tako brzo usvajati promjene, novitete....inače, prije mjesec dva , jedna Njemačka je donijela zvanično propis da se mogu voziti isključivo po biciklističkim stazama ili prometnicama za automobile, trotoari i pješačke staze ništa
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#64 Re: Električni romobili

Post by problemnatravunu »

Image
amar36
Posts: 63
Joined: 19/11/2012 21:59

#65 Re: Električni romobili

Post by amar36 »

Zaista duhovito :cry:
kikibobe
Posts: 25
Joined: 29/06/2003 00:00

#66 Re: Električni romobili

Post by kikibobe »

Po preporuci kupio Xiaomi M365, prezadovoljan. Najviše koristim biciklisticke staze, na posao, na trening, do granapa i slicno :) po ravnom KERS stavim na minimum posto malo imitira kočenje električnim motorom, koristim samo disk kočnicu, nizbrdo podesim KERS na max da romobil usporava radi sigurnosti. postoji i community raje iz Sarajeva na fb.u "Električni romobili Sarajevo" pa priupitaj ako sta zapne.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#67 Re: Električni romobili

Post by _Reds_ »

kikibobe wrote:Po preporuci kupio Xiaomi M365, prezadovoljan. Najviše koristim biciklisticke staze, na posao, na trening, do granapa i slicno :) po ravnom KERS stavim na minimum posto malo imitira kočenje električnim motorom, koristim samo disk kočnicu, nizbrdo podesim KERS na max da romobil usporava radi sigurnosti. postoji i community raje iz Sarajeva na fb.u "Električni romobili Sarajevo" pa priupitaj ako sta zapne.
Cijena ?
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#68 Re: Električni romobili

Post by aerodinamika »

el. romobili = pomodarstvo
kikibobe
Posts: 25
Joined: 29/06/2003 00:00

#69 Re: Električni romobili

Post by kikibobe »

_Reds_ wrote:
kikibobe wrote:Po preporuci kupio Xiaomi M365, prezadovoljan. Najviše koristim biciklisticke staze, na posao, na trening, do granapa i slicno :) po ravnom KERS stavim na minimum posto malo imitira kočenje električnim motorom, koristim samo disk kočnicu, nizbrdo podesim KERS na max da romobil usporava radi sigurnosti. postoji i community raje iz Sarajeva na fb.u "Električni romobili Sarajevo" pa priupitaj ako sta zapne.
Cijena ?
850 - 950 krvnih zrnaca, zavisi od trgovca...
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#70 Re: Električni romobili

Post by _Reds_ »

kikibobe wrote:
_Reds_ wrote:
kikibobe wrote:Po preporuci kupio Xiaomi M365, prezadovoljan. Najviše koristim biciklisticke staze, na posao, na trening, do granapa i slicno :) po ravnom KERS stavim na minimum posto malo imitira kočenje električnim motorom, koristim samo disk kočnicu, nizbrdo podesim KERS na max da romobil usporava radi sigurnosti. postoji i community raje iz Sarajeva na fb.u "Električni romobili Sarajevo" pa priupitaj ako sta zapne.
Cijena ?
850 - 950 krvnih zrnaca, zavisi od trgovca...
Daj mi tog kod kojeg je 850 :D

Evo nadjih i jeftinije,

je li to taj ?
https://www.ekupi.ba/nbspXiaomi-Mi-Elec ... 07786.aspx
User avatar
Rootboi
Posts: 20606
Joined: 07/06/2011 17:14

#71 Re: Električni romobili

Post by Rootboi »

ja ču sačekati dok se ova Pro verzija spusti blizu milje :oops:
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#72 Re: Električni romobili

Post by arhivasvega »

Niko ne spomenu ili sam ja fulio sta se desava kada se potrosi baterija? Da li se moze voziti kao obicni romobil ili ... ???
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#73 Re: Električni romobili

Post by smartXL »

arhivasvega wrote:Niko ne spomenu ili sam ja fulio sta se desava kada se potrosi baterija? Da li se moze voziti kao obicni romobil ili ... ???
Naravno da može, možeš I auto vozit bez goriva al na guranje, za to treba dosta snage...
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#74 Re: Električni romobili

Post by arhivasvega »

smartXL wrote:
arhivasvega wrote:Niko ne spomenu ili sam ja fulio sta se desava kada se potrosi baterija? Da li se moze voziti kao obicni romobil ili ... ???
Naravno da može, možeš I auto vozit bez goriva al na guranje, za to treba dosta snage...
Idi šišaj ovce...
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#75 Re: Električni romobili

Post by animus »

Ima li gdje servis ako se sta zezne na skuteru?
Post Reply