Xiaomi mobiteli

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#16376 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tesla Edison »

Ma svi su telefoni danas u 5 deka. Tehnologija uznapredovala. To što će nešto otvoriti par ms brže, ništa ne predstavlja.

Ima 2 godine nisam čuo da mi neko traži da mu "ubrzam i pročistim" telefon. Svi su danas fluidni, brzi, i nema razlike. Jedina prava razlika je u bateriji i po meni to se jedino treba gledati. Ostalo je sve isto. I današnji najslabiji Mediatek SoC i najbrži Snapdragon su identični, kada je normalna upotreba u pitanju za 99,99% korisnika.
User avatar
mc-twin
Posts: 3352
Joined: 18/04/2009 23:47

#16377 Re: Xiaomi mobiteli

Post by mc-twin »

Nije to bas tako,ali eto...
adsubzero
Posts: 3000
Joined: 08/02/2013 15:52

#16378 Re: Xiaomi mobiteli

Post by adsubzero »

mc-twin wrote: 17/05/2021 10:11 Nije to bas tako,ali eto...
Ni blizu
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#16379 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tesla Edison »

adsubzero wrote: 17/05/2021 10:38
mc-twin wrote: 17/05/2021 10:11 Nije to bas tako,ali eto...
Ni blizu
Haj ti onda nešto reci što bi opovrglo moju tvrdnju.
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16380 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

Da i ja potvrdim da nije tacna kolegina teza...osjeti se itekako razlika u brzini.
U ovoj svojoj mini recenziji sam to i spomenuo...da ce primjetiti samo onaj ko je koristio najjace (flagship) modele...a ko je stalno na midrange,nece.

I ja nisam primjecivao i obracao paznju dok nisam uzeo jaci chipset ,pa se ubrzo vratio na midrange.

Istina je jedino da ovi nazivno slabiji nece uticati na iskustvo koristenja telefona i svakodnevnu upotrebu i to je najbolje danas,kako je tehnologija uznapredovala...da sada i telefon od 100 eura i od 500 eura,pruzaju fino korisnicko iskustvo.
Vjerovatno si ti na ovo mislio.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#16381 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tesla Edison »

zippoo87 wrote: 17/05/2021 10:46 Da i ja potvrdim da nije tacna kolegina teza...osjeti se itekako razlika u brzini.
U ovoj svojoj mini recenziji sam to i spomenuo...da ce primjetiti samo onaj ko je koristio najjace (flagship) modele...a ko je stalno na midrange,nece.

I ja nisam primjecivao i obracao paznju dok nisam uzeo jaci chipset ,pa se ubrzo vratio na midrange.

Istina je jedino da ovi nazivno slabiji nece uticati na iskustvo koristenja telefona i svakodnevnu upotrebu i to je najbolje danas,kako je tehnologija uznapredovala...da sada i telefon od 100 eura i od 500 eura,pruzaju fino korisnicko iskustvo.
Vjerovatno si ti na ovo mislio.
Razumijemo se u potpunosti ;) :thumbup:
adsubzero
Posts: 3000
Joined: 08/02/2013 15:52

#16382 Re: Xiaomi mobiteli

Post by adsubzero »

Tesla Edison wrote: 17/05/2021 10:48
zippoo87 wrote: 17/05/2021 10:46 Da i ja potvrdim da nije tacna kolegina teza...osjeti se itekako razlika u brzini.
U ovoj svojoj mini recenziji sam to i spomenuo...da ce primjetiti samo onaj ko je koristio najjace (flagship) modele...a ko je stalno na midrange,nece.

I ja nisam primjecivao i obracao paznju dok nisam uzeo jaci chipset ,pa se ubrzo vratio na midrange.

Istina je jedino da ovi nazivno slabiji nece uticati na iskustvo koristenja telefona i svakodnevnu upotrebu i to je najbolje danas,kako je tehnologija uznapredovala...da sada i telefon od 100 eura i od 500 eura,pruzaju fino korisnicko iskustvo.
Vjerovatno si ti na ovo mislio.
Razumijemo se u potpunosti ;) :thumbup:
Onda nisi bio bas jasan, posebno jer spominjes najslabiji mediatek... Evo da se osvrnem na to boldirano sto kolega kaze, ako si mislio na telefone od 500 do 1000 eura, onda se mogu sloziti. Obicni korisnik tu nece mnogo primjetiti. Ali ovdje se cesto prica o telefonima od 300KM, kako su "masinerija, nista ne trza, sasvim dovoljni za bilo koga" itd. To ne moze nikako biti tacno, osim za starce koji mozda prelaze sa starih telefona sa fizickom tastaturom i nista im ne treba osim poziva i poruka.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#16383 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tesla Edison »

adsubzero wrote: 17/05/2021 11:22
Tesla Edison wrote: 17/05/2021 10:48
zippoo87 wrote: 17/05/2021 10:46 Da i ja potvrdim da nije tacna kolegina teza...osjeti se itekako razlika u brzini.
U ovoj svojoj mini recenziji sam to i spomenuo...da ce primjetiti samo onaj ko je koristio najjace (flagship) modele...a ko je stalno na midrange,nece.

I ja nisam primjecivao i obracao paznju dok nisam uzeo jaci chipset ,pa se ubrzo vratio na midrange.

Istina je jedino da ovi nazivno slabiji nece uticati na iskustvo koristenja telefona i svakodnevnu upotrebu i to je najbolje danas,kako je tehnologija uznapredovala...da sada i telefon od 100 eura i od 500 eura,pruzaju fino korisnicko iskustvo.
Vjerovatno si ti na ovo mislio.
Razumijemo se u potpunosti ;) :thumbup:
Onda nisi bio bas jasan, posebno jer spominjes najslabiji mediatek... Evo da se osvrnem na to boldirano sto kolega kaze, ako si mislio na telefone od 500 do 1000 eura, onda se mogu sloziti. Obicni korisnik tu nece mnogo primjetiti. Ali ovdje se cesto prica o telefonima od 300KM, kako su "masinerija, nista ne trza, sasvim dovoljni za bilo koga" itd. To ne moze nikako biti tacno, osim za starce koji mozda prelaze sa starih telefona sa fizickom tastaturom i nista im ne treba osim poziva i poruka.
Ja tvrdim da običan korisnik neće primjetiti, a pogotovo da neće imati nikave probleme u radu, sa recimo Redmi 9 telefonom u odnosu na Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. Pod običnim korisnikom mislim na ljude koji koriste Viber, poneku društvenu mrežu, poslovne aplikacije (AnyConnect, Teams, Office 365,...), što je unazad 3-4 godine bilo nezamislivo sa flagship telefonima, a da ne govorimo o jeftinijem segmentu. PUBG gejmere, ljude sa kravljim sluhom koji čuju razliku između ovog ili onog zvučnika, ljude sa sokolovim vidom koji vide razliku između 60, 90 i 120 Hz osvježenja, itd... ne ubrajam u skupinu običnih korisnika.
adsubzero
Posts: 3000
Joined: 08/02/2013 15:52

#16384 Re: Xiaomi mobiteli

Post by adsubzero »

Tesla Edison wrote: 17/05/2021 11:41
adsubzero wrote: 17/05/2021 11:22
Tesla Edison wrote: 17/05/2021 10:48

Razumijemo se u potpunosti ;) :thumbup:
Onda nisi bio bas jasan, posebno jer spominjes najslabiji mediatek... Evo da se osvrnem na to boldirano sto kolega kaze, ako si mislio na telefone od 500 do 1000 eura, onda se mogu sloziti. Obicni korisnik tu nece mnogo primjetiti. Ali ovdje se cesto prica o telefonima od 300KM, kako su "masinerija, nista ne trza, sasvim dovoljni za bilo koga" itd. To ne moze nikako biti tacno, osim za starce koji mozda prelaze sa starih telefona sa fizickom tastaturom i nista im ne treba osim poziva i poruka.
Ja tvrdim da običan korisnik neće primjetiti, a pogotovo da neće imati nikave probleme u radu, sa recimo Redmi 9 telefonom u odnosu na Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. Pod običnim korisnikom mislim na ljude koji koriste Viber, poneku društvenu mrežu, poslovne aplikacije (AnyConnect, Teams, Office 365,...), što je unazad 3-4 godine bilo nezamislivo sa flagship telefonima, a da ne govorimo o jeftinijem segmentu. PUBG gejmere, ljude sa kravljim sluhom koji čuju razliku između ovog ili onog zvučnika, ljude sa sokolovim vidom koji vide razliku između 60, 90 i 120 Hz osvježenja, itd... ne ubrajam u skupinu običnih korisnika.
Mozes jedino reci da ima ljudi koje nije briga za to, ali ne i da "obican korisnik" to ne primjeti. Moj stari koji je taj obican korisnik vidi razliku, a da ne govorim o mladjoj populaciji. Nervira ga kad pritisne da otvori nesto, pa zaledi, pa nakon par sekundi otvori. Ne radi se o nekim digitronima, vec onako solidnim telefonima, flagship par generacija star. To da je Redmi 9 isto sto i S21 Ultra je bas nebuloza, ode sad u krajnost.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#16385 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tesla Edison »

adsubzero wrote: 17/05/2021 11:53
Tesla Edison wrote: 17/05/2021 11:41
adsubzero wrote: 17/05/2021 11:22

Onda nisi bio bas jasan, posebno jer spominjes najslabiji mediatek... Evo da se osvrnem na to boldirano sto kolega kaze, ako si mislio na telefone od 500 do 1000 eura, onda se mogu sloziti. Obicni korisnik tu nece mnogo primjetiti. Ali ovdje se cesto prica o telefonima od 300KM, kako su "masinerija, nista ne trza, sasvim dovoljni za bilo koga" itd. To ne moze nikako biti tacno, osim za starce koji mozda prelaze sa starih telefona sa fizickom tastaturom i nista im ne treba osim poziva i poruka.
Ja tvrdim da običan korisnik neće primjetiti, a pogotovo da neće imati nikave probleme u radu, sa recimo Redmi 9 telefonom u odnosu na Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. Pod običnim korisnikom mislim na ljude koji koriste Viber, poneku društvenu mrežu, poslovne aplikacije (AnyConnect, Teams, Office 365,...), što je unazad 3-4 godine bilo nezamislivo sa flagship telefonima, a da ne govorimo o jeftinijem segmentu. PUBG gejmere, ljude sa kravljim sluhom koji čuju razliku između ovog ili onog zvučnika, ljude sa sokolovim vidom koji vide razliku između 60, 90 i 120 Hz osvježenja, itd... ne ubrajam u skupinu običnih korisnika.
Mozes jedino reci da ima ljudi koje nije briga za to, ali ne i da "obican korisnik" to ne primjeti. Moj stari koji je taj obican korisnik vidi razliku, a da ne govorim o mladjoj populaciji. Nervira ga kad pritisne da otvori nesto, pa zaledi, pa nakon par sekundi otvori. Ne radi se o nekim digitronima, vec onako solidnim telefonima, flagship par generacija star. To da je Redmi 9 isto sto i S21 Ultra je bas nebuloza, ode sad u krajnost.
Čovjek bi ti i povjerovao dok ovo boldirano nisi napisao. Zadnje dvije godine i ja i žena imamo telefone do 350 KM (Samsung A01, Samsung A02, Redmi 8, Redmi 9, Samsung A40 - koji jeste neuporedivo skuplji ali iskustvo korištenja identično), i niti jednom se nije desilo da zalede niti bilo šta slično tome. To da android ledi je stari mit i prije je držalo vodu, sad nije tako da rak raka.
adsubzero
Posts: 3000
Joined: 08/02/2013 15:52

#16386 Re: Xiaomi mobiteli

Post by adsubzero »

Tesla Edison wrote: 17/05/2021 12:07
adsubzero wrote: 17/05/2021 11:53
Tesla Edison wrote: 17/05/2021 11:41

Ja tvrdim da običan korisnik neće primjetiti, a pogotovo da neće imati nikave probleme u radu, sa recimo Redmi 9 telefonom u odnosu na Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. Pod običnim korisnikom mislim na ljude koji koriste Viber, poneku društvenu mrežu, poslovne aplikacije (AnyConnect, Teams, Office 365,...), što je unazad 3-4 godine bilo nezamislivo sa flagship telefonima, a da ne govorimo o jeftinijem segmentu. PUBG gejmere, ljude sa kravljim sluhom koji čuju razliku između ovog ili onog zvučnika, ljude sa sokolovim vidom koji vide razliku između 60, 90 i 120 Hz osvježenja, itd... ne ubrajam u skupinu običnih korisnika.
Mozes jedino reci da ima ljudi koje nije briga za to, ali ne i da "obican korisnik" to ne primjeti. Moj stari koji je taj obican korisnik vidi razliku, a da ne govorim o mladjoj populaciji. Nervira ga kad pritisne da otvori nesto, pa zaledi, pa nakon par sekundi otvori. Ne radi se o nekim digitronima, vec onako solidnim telefonima, flagship par generacija star. To da je Redmi 9 isto sto i S21 Ultra je bas nebuloza, ode sad u krajnost.
Čovjek bi ti i povjerovao dok ovo boldirano nisi napisao. Zadnje dvije godine i ja i žena imamo telefone do 350 KM (Samsung A01, Samsung A02, Redmi 8, Redmi 9, Samsung A40 - koji jeste neuporedivo skuplji ali iskustvo korištenja identično), i niti jednom se nije desilo da zalede niti bilo šta slično tome. To da android ledi je stari mit i prije je držalo vodu, sad nije tako da rak raka.
Uh kako da ne... Ako moze flagship da stucne, onda nema sumnje da ce i ti telefoni koje si nabrojao, mnogo cesce. Pritisnes da otvoris aplikaciju, mislis nisi ni pritisnuo, kad ono za 2 sekunde otvori. Ne treba oko sokolovo da to primjetis, nego samo ne biti slijep. Nije isto da nesto ne postoji i da zanemaris jer ti licno ne smeta. To su rijetke situacije, ali se desavaju. O sporom interfejsu i sjeckanju nema potrebe da pricam. To sto je tebi svejedno i ne obracas paznju, ne znaci da se ovo ne desava i ne znaci da nema razlike kod telefona od 300 i 1000 KM.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#16387 Re: Xiaomi mobiteli

Post by soha96 »

Kakve gluposti majko mila, cuj ne vidi se razlika izmedju prosjecnog androida i zadnjeg samsunga/iphone. Koristi najnoviji iphone mjesec dana i onda uzmi xiaomi od 600 maraka i suza ce ti poteci niz obraze.
adsubzero
Posts: 3000
Joined: 08/02/2013 15:52

#16388 Re: Xiaomi mobiteli

Post by adsubzero »

soha96 wrote: 17/05/2021 13:06 Kakve gluposti majko mila, cuj ne vidi se razlika izmedju prosjecnog androida i zadnjeg samsunga/iphone. Koristi najnoviji iphone mjesec dana i onda uzmi xiaomi od 600 maraka i suza ce ti poteci niz obraze.
Hajde da je barem od 600, vec spominje Redmi 8 i 9, to su telefoni od 200-300 KM. Diskusija glupa da ne moze gluplja...
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#16389 Re: Xiaomi mobiteli

Post by soha96 »

adsubzero wrote: 17/05/2021 13:15
soha96 wrote: 17/05/2021 13:06 Kakve gluposti majko mila, cuj ne vidi se razlika izmedju prosjecnog androida i zadnjeg samsunga/iphone. Koristi najnoviji iphone mjesec dana i onda uzmi xiaomi od 600 maraka i suza ce ti poteci niz obraze.
Hajde da je barem od 600, vec spominje Redmi 8 i 9, to su telefoni od 200-300 KM. Diskusija glupa da ne moze gluplja...
Uzeo majci za rodjendan samsung a40 tad bio 420 KM. Htio da ga vratim jer sam mislio da je neka fabricka greska koliko primjetim trzanje, stopanje, dug loading itd nakon iphone 11 pro. Dok sam koristio redmi note 7 sve mi je bilo normala, sad bukvalno oci krvare koliko je sporo i koliko stopa.
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#16390 Re: Xiaomi mobiteli

Post by citroen xm »

Normalno je da postoji velika razlika, u nekim oblastima mala, u nekim ogromna, ali u prosjeku baš velika razlika između aktuelnog top modela i nekoh sa dna ponude. I ne može se reći da običan korisnik ne primjeti jer je očigledno. Stvar je samo u tome što je većini ljudi pa i meni apsolutno lako preći preko te razlike iz razloga što telefoni do 500 KM u potpunosti zadovoljavaju moje prohtjeve i što mi je zbog toga žao davati 1000+ KM razlike za top telefon.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#16391 Re: Xiaomi mobiteli

Post by CooK »

Kakve gluposti. Ja osjetim razliku izmedju SD865 i SD855 koji su oba flagship procesori sa samo godinu razlike odnosno jednu generaciju razlike izmedju njih.
Kad uzmem neki midranger sa nekim od procesora iz SD700 ili SD600 serije ne treba mi vise od 3 sekunde da primjetim razliku i da vidim koliko je sporiji u odnosu na SD865.
Istina je da su sada budzetni telefoni i midrangeri bolji nego prije par godina ali itekako se osjeti razlika u radu izmedju njih i mobitela sa flagship chipsetima.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#16392 Re: Xiaomi mobiteli

Post by soha96 »

citroen xm wrote: 17/05/2021 13:43 Normalno je da postoji velika razlika, u nekim oblastima mala, u nekim ogromna, ali u prosjeku baš velika razlika između aktuelnog top modela i nekoh sa dna ponude. I ne može se reći da običan korisnik ne primjeti jer je očigledno. Stvar je samo u tome što je većini ljudi pa i meni apsolutno lako preći preko te razlike iz razloga što telefoni do 500 KM u potpunosti zadovoljavaju moje prohtjeve i što mi je zbog toga žao davati 1000+ KM razlike za top telefon.
Upravo tako. Sasvim je okej reci da telefon od 500 KM moze zadovoljiti potrebe 95% ljudi i da radi sasvim zadovoljavajuce ali naravno da je razlika ogromna kad ga uporedis sa najnovijim najjacim telefonima. :thumbup:
vajdugaLoma
Posts: 27
Joined: 13/05/2021 21:45
Location: hoklica

#16393 Re: Xiaomi mobiteli

Post by vajdugaLoma »

Sta sam ja primjetio sa telefonima koje sam koristio do sad je to da je svaki radio normalno sve do trenutka dok nisam uradio neki od update-a.Od tada su znali nastajati problemi sa baterijom,kamerama i slikanjem dok oni slabiji su znali da koce i ne otvaraju aplikacije na prvu pa i kad ga malo opteretis aplikacijama.Suma sumarum ako imas nesto slabije ne updateuj ga ako od pocetka radi kako treba i nemoj da opterecujes memoriju telefona puno ako je slaba.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#16394 Re: Xiaomi mobiteli

Post by sabanss »

Razlika je kao između i3, i5 i i7 procesora. Ako se ne igraš, većini ljudi ništa ne znači. Pogotovo nisu spremni dati četiri puta više para.

Zahvaljujem Xiaomiu što je napravio telefone Note serije :D Da se razumijemo i njihovi flagshipi su mi preskupi iako su jeftiniji od Samsunga/Applea.
EKSER1337
Posts: 287
Joined: 24/09/2014 22:12

#16395 Re: Xiaomi mobiteli

Post by EKSER1337 »

Prije 2-3 dana sam dobio neki 12.0.9.0 update na Poco X3 NFC, nega sigurnosna zakrpa... Helem nejse.
Volio bih docekati dan kada ce popeglati ovaj problem sa "usporavanjem", displej radi na 120Hz max 2 dana i odjednom isto kao da ga neko cas 60 cas 30 :izet: :-) , restart i opet radi max 2 dana...
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16396 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

EKSER1337 wrote: 17/05/2021 17:27 Prije 2-3 dana sam dobio neki 12.0.9.0 update na Poco X3 NFC, nega sigurnosna zakrpa... Helem nejse.
Volio bih docekati dan kada ce popeglati ovaj problem sa "usporavanjem", displej radi na 120Hz max 2 dana i odjednom isto kao da ga neko cas 60 cas 30 :izet: :-) , restart i opet radi max 2 dana...
Jos ces se nacekati...xiaomi nije bas brz sa krpljenjem bugova :D
Jos ako si presao na android 11...onda mozes ocekivati jos pokoji problem...jer android 11 i MIUI ili poco launcher,nebitno...ne saradjuju bas najbolje :lol:

Kod mene je haman pa identican model tom,samo se drugacije zove (mi 10t Lite) i na androidu 10 i miui 12 nema nikakvih bugova...pa ga necu ni dirati,iako je vec dosao update na android 11 ali kako citam po netu,svako ima barem neki problem


Sto se tice ove diskusije i ovog sto @CooK napisa...upravo je poenta da se razlika primjeti samo kada predjes sa jednog odmah na drugi ili ako si koristio midrange pa presao na flagship pa onda sa flagshipa na midrange...e tu se najvise primjete razlike :D
A kada stalno koristis midrange ili cak ove entry level modele...onda nemas sa cim uporediti i ti mislis da ti telefoni rade sasvim brzo i zadovoljavajuce...sto i jeste donekle tacno,dok ne probas ono nesto brze :D

A i ovo sto neko napisa za update...fakat svaki telefon najbolje radi na verziji na kojoj je i dosao i najbolje bi bilo i ne raditi update...jer nekako telefon poslije postane sav trzav i sjecka...barem na pocetku...pa treba onda raditi i factory reset da bi update nalegao i opet bude bugova i na kraju ne dobijes nista a izgubis zivce.
Meni je najgori update bio na redmi 5 plus...sa MIUI 10 na MIUI 11...ma telefon je postao stucav sav nakon updatea...odmah nakon toga sam ga nekako i prodao.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#16397 Re: Xiaomi mobiteli

Post by soha96 »

To za updejte ne vazi za iPhone, nikad nijedan problem nakon updejta, cak se cesto performanse popravljaju. :thumbup:
User avatar
N.N.
Posts: 3010
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#16398 Re: Xiaomi mobiteli

Post by N.N. »

Sta gledati od kompaktnijeg a novijeg nekog modela Xiaomia !?
Hman su ovi sto su sada najvise u ponudi Remi note 9, 10, malo vecih dimenzija :)
A cijena do 600 KM :mrgreen:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10716
Joined: 27/04/2021 22:52

#16399 Re: Xiaomi mobiteli

Post by tramvajtrojka »

soha96 wrote: 17/05/2021 22:09 To za updejte ne vazi za iPhone, nikad nijedan problem nakon updejta, cak se cesto performanse popravljaju. :thumbup:
jes samo dok ne odradis update na njemu pa se performanse uspore il bateriju degradiraju :thumbup: :thumbup: lijepi xiaomi za svakog ponešto ima od njihovog mobitela do pametne vage , range extender, mi band, mi box s, ljepota je kako je sve uvezano u jedan ekosistem
User avatar
xoklix
Posts: 2410
Joined: 16/01/2018 16:07

#16400 Re: Xiaomi mobiteli

Post by xoklix »

Ko puca PUBGa primjeti i najmanju razliku, pogotovo kad su u pitanju exyonos procesori :mrgreen:
Post Reply