Xiaomi mobiteli

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#21151 Re: Xiaomi mobiteli

Post by agent_zero »

citroen xm wrote: 15/03/2023 15:58 Ma dobro, čekamo da vidimo jer je nov. Pa kada se pojavi biće malo više i recenzija. Ako bude ok, na ljeto bi se mogao pazariti. Ako bude bezveze ima dobrih alternativa za taj i malo veći novac. :thumbup: Sreća pa mi se ne žuri i onda mogu ovako da kenjam. :mrgreen:
Pro verzije dolaze sa OIS-om po prvi put u historiji Redmi serije, i to još sa novim Sony i Samsung senzorima.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#21152 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

agent_zero wrote: 15/03/2023 21:30
zippoo87 wrote: 15/03/2023 15:50 LOL
Pa i ja sam mislio da je note 12 serija predstavljena podavno i stalno cekam kada ce olx biti zasut modelima a nikako da docekam :lol:
Kad ono samo u Kini predstavljeni a globalno nista.
Ma ja ne ocekujem nista posebno od ove Note 12 serije...jos ako podignu cijene,nece se to prodavati kao prethodne generacije.
Slabo ti poznaješ Xiaomi onda :)

Već nekoliko godina su odvojene prezentacije za kinesko, indijsko i globalno tržište.
Ma joj nije sada da pratim bas svaki korak,ne placa mi Xiaomi PR :D
Znam kada su predstavljeni pocetkom godine ali nisam obracao paznju je li samo za Indiju i Kinu ili je globalno bilo.
Vidim samo da ih slabo ima po olxu
cicagorio
Posts: 190
Joined: 01/11/2021 09:56

#21153 Re: Xiaomi mobiteli

Post by cicagorio »

Jedna zanimljivost za Xiaomi. U pitanju je Poco X3 NFC.

U kući sam podesio PiHole, koji je bukvalno lokalni DNS server koji blokira reklame. Podesio sve uređaje da koriste taj server. Da ne ulazim previše u tehničke detalje, ustanem ujutro, pregledam statistiku blokiranih i otvorenih linkova, kad vidim ogroman skok u blokiranim linkovima (reklamama) izmedju 2 i 5 ujutro. Pogledam detaljnije koji uređaj to radi i vidim da je to Xiaomi.

Znači u mom slučaju taj mobitel otvara reklame cijelu noć izmedju 2 i 5h 😬

Problem riješio tako što sam pobrisao neke sistemske aplikacije koristeći adb konzolu, pošto se inače ne mogu obrisati. Tako da jeftina cijena za dobar hardware ima neke posljedice.
bogata_sirotinja
Posts: 621
Joined: 10/09/2021 19:33

#21154 Re: Xiaomi mobiteli

Post by bogata_sirotinja »

tramvajtrojka wrote: 15/03/2023 18:46 Image

po pitanju softwarea nema ocajnije firme od Xiaomia , dodje mi miui 14 skine ga i kliknes reboot i mob ne instalira novu nadogradnju i sad nema opcija da se ponovno skine update :lol: :lol:
Ja sam imao sličnu situaciju sa update-om na MIU 14. Pojavio se, ja ga preuzeo i nestao sam od sebe. Već narednog dana se opet pojavio i tada je sve prošlo ok.
Što se tiče softvera, ja sam već dobio 14.0.2 i zbog toga mi nije jasan Xiaomi. Takodje imam RN 10 Pro kupljen kod operatera.

Pošto sam ja oduvijek koristio Samsung, u prva 3 dana korištenja Xiaomi-a sam ga htio baciti ali kad sam sve podesio, radi kao zmaj.
MIU 14 donosi Android 13 i ne tako puno kozmetičkih promjena ali ih ima. Meni osjetno, animacije brže rade na MIU 14.
Sve sam pobrisao sa softvera što mislim da treba. Kakav vražiji Game Centar, koji će mi? A došao je sa MIU 14.

Nego, smije li se izbrisati "msa" sistemska app?
Kako upratih, ona je glavna i odgovorna za reklame... Jeste da sam reklame već riješio ali bih i nju obrisao ako neću poremetiti nešto drugo...
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#21155 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

cicagorio wrote: 16/03/2023 18:43 Jedna zanimljivost za Xiaomi. U pitanju je Poco X3 NFC.

U kući sam podesio PiHole, koji je bukvalno lokalni DNS server koji blokira reklame. Podesio sve uređaje da koriste taj server. Da ne ulazim previše u tehničke detalje, ustanem ujutro, pregledam statistiku blokiranih i otvorenih linkova, kad vidim ogroman skok u blokiranim linkovima (reklamama) izmedju 2 i 5 ujutro. Pogledam detaljnije koji uređaj to radi i vidim da je to Xiaomi.

Znači u mom slučaju taj mobitel otvara reklame cijelu noć izmedju 2 i 5h 😬

Problem riješio tako što sam pobrisao neke sistemske aplikacije koristeći adb konzolu, pošto se inače ne mogu obrisati. Tako da jeftina cijena za dobar hardware ima neke posljedice.
Zna se to prijatelju odavno...oni se i finansiraju od reklama koje isporucuju kroz sistemske aplikacije tzv. bloatware.
Instaliras na telefon Adguard ili neki slican bloker i nema reklama nigdje na telefonu :D
A i koja je svrha sto salje reklame u 2 ujutro,ako niko ne geleda te reklame ?
Ja preko noci ugasim net,tako da nema nikakvih aktivnosti.
cicagorio
Posts: 190
Joined: 01/11/2021 09:56

#21156 Re: Xiaomi mobiteli

Post by cicagorio »

zippoo87 wrote: 16/03/2023 19:18
cicagorio wrote: 16/03/2023 18:43 Jedna zanimljivost za Xiaomi. U pitanju je Poco X3 NFC.

U kući sam podesio PiHole, koji je bukvalno lokalni DNS server koji blokira reklame. Podesio sve uređaje da koriste taj server. Da ne ulazim previše u tehničke detalje, ustanem ujutro, pregledam statistiku blokiranih i otvorenih linkova, kad vidim ogroman skok u blokiranim linkovima (reklamama) izmedju 2 i 5 ujutro. Pogledam detaljnije koji uređaj to radi i vidim da je to Xiaomi.

Znači u mom slučaju taj mobitel otvara reklame cijelu noć izmedju 2 i 5h 😬

Problem riješio tako što sam pobrisao neke sistemske aplikacije koristeći adb konzolu, pošto se inače ne mogu obrisati. Tako da jeftina cijena za dobar hardware ima neke posljedice.
Zna se to prijatelju odavno...oni se i finansiraju od reklama koje isporucuju kroz sistemske aplikacije tzv. bloatware.
Instaliras na telefon Adguard ili neki slican bloker i nema reklama nigdje na telefonu :D
A i koja je svrha sto salje reklame u 2 ujutro,ako niko ne geleda te reklame ?
Ja preko noci ugasim net,tako da nema nikakvih aktivnosti.
Ma mislim da se onda aktivnosti premjeste samo na neki drugi period. Ono u principu ako se financiraju od toga ok, ali nekako mi je to šuhveli što bi se reklo. Ako rade to, ko zna šta još rade. Pročitao sam skoro dobru izjavu - što se tiče privatnosti najbolji je Google mobitel (od androida), zato što te na njemu samo Google špijunira a na drugim androidima te špijunira i Google i proizvođač moba 😬

A PiHole i jeste nešto kao Adguard, samo što blokira reklame za sve uređaje koji su spojeni na tu mrežu.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#21157 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

cicagorio wrote: 16/03/2023 20:27
zippoo87 wrote: 16/03/2023 19:18
Zna se to prijatelju odavno...oni se i finansiraju od reklama koje isporucuju kroz sistemske aplikacije tzv. bloatware.
Instaliras na telefon Adguard ili neki slican bloker i nema reklama nigdje na telefonu :D
A i koja je svrha sto salje reklame u 2 ujutro,ako niko ne geleda te reklame ?
Ja preko noci ugasim net,tako da nema nikakvih aktivnosti.
Ma mislim da se onda aktivnosti premjeste samo na neki drugi period. Ono u principu ako se financiraju od toga ok, ali nekako mi je to šuhveli što bi se reklo. Ako rade to, ko zna šta još rade. Pročitao sam skoro dobru izjavu - što se tiče privatnosti najbolji je Google mobitel (od androida), zato što te na njemu samo Google špijunira a na drugim androidima te špijunira i Google i proizvođač moba 😬

A PiHole i jeste nešto kao Adguard, samo što blokira reklame za sve uređaje koji su spojeni na tu mrežu.
Znam sta imas i sta koristis...u principu sve je to isto,samo je kod tebe na nivou routera.
A sto se privatnosti tice,to na internetu ne postoji i u principu ti je svejedno je li te spijunira 1-2-3-5 firmi,kada sve one jedna drugoj prodaju sakupljene podatke :D
21. stoljece je stoljece trgovanja informacijama i mi cim kupimo telefon,na onom prvom kliku "Prihvatam sve uslove" se odricemo privatnosti.
Moze se malo smanjiti i rucno iskljucivati ili odobravati sta koja aplikacija smije da koristi od dozvola ali sve je to opet suhveli,kada ima milion drugih rupa koje kupe sve informacije.
Ja se ne zamaram time uopste,nisam zanimljim nikome a ovo malo sto bi mi tusili reklame,zaĆeram im ovih blokatorima reklama pa me i to puno ne tangira :lol:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5607
Joined: 04/08/2020 19:22

#21158 Re: Xiaomi mobiteli

Post by -Chesterfield- »

tramvajtrojka wrote: 15/03/2023 18:46 Image

po pitanju softwarea nema ocajnije firme od Xiaomia , dodje mi miui 14 skine ga i kliknes reboot i mob ne instalira novu nadogradnju i sad nema opcija da se ponovno skine update :lol: :lol:
Evo i kod mene se pojavio. Da vidimo kako ću ja proći? :D
Xiaomi redmi Note 10S

Image

Image
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3040
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#21159 Re: Xiaomi mobiteli

Post by suad-sarajevo »

Stigla 14-ka i na Xiaomi mi pad 5.

Image
User avatar
holowey
Posts: 8423
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#21160 Re: Xiaomi mobiteli

Post by holowey »

moze li na redmi 9a viber sa dva broja? dual sim telefon, oba broja na starim uredjajima imala viber account, a sada izgleda shipak... moze li se kako omoguciti da na ovom telefonu budu oba viber broja aktivna?
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#21161 Re: Xiaomi mobiteli

Post by PaulTracy »

holowey wrote: 18/03/2023 21:16 moze li na redmi 9a viber sa dva broja? dual sim telefon, oba broja na starim uredjajima imala viber account, a sada izgleda shipak... moze li se kako omoguciti da na ovom telefonu budu oba viber broja aktivna?
https://youtu.be/nn6DjWG1-Gc

Postavke-aplikacije-dualne aplikacije, izabereš koju ćeš klonirat i to je to
User avatar
holowey
Posts: 8423
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#21162 Re: Xiaomi mobiteli

Post by holowey »

PaulTracy wrote: 18/03/2023 21:20
holowey wrote: 18/03/2023 21:16 moze li na redmi 9a viber sa dva broja? dual sim telefon, oba broja na starim uredjajima imala viber account, a sada izgleda shipak... moze li se kako omoguciti da na ovom telefonu budu oba viber broja aktivna?
https://youtu.be/nn6DjWG1-Gc

Postavke-aplikacije-dualne aplikacije, izabereš koju ćeš klonirat i to je to
na ovom koji je ispred mene nema ove opcije, pod apps imaju samo system app settings, manage apps, permissions i app lock... uopste nema dual apps

ima li veze verzija, trziste? kupljen je preko bht
bogata_sirotinja
Posts: 621
Joined: 10/09/2021 19:33

#21163 Re: Xiaomi mobiteli

Post by bogata_sirotinja »

@holowey
U izborniku sa svim aplikacijama izaberi aplikaciju Sigurnost. Zatim skrolaj do kraja i pod "Alati" vidjećeš karticu "Dvojne aplikacije". Tu izaberi aplikacije koje želiš...
User avatar
holowey
Posts: 8423
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#21164 Re: Xiaomi mobiteli

Post by holowey »

bogata_sirotinja wrote: 18/03/2023 22:32 @holowey
U izborniku sa svim aplikacijama izaberi aplikaciju Sigurnost. Zatim skrolaj do kraja i pod "Alati" vidjećeš karticu "Dvojne aplikacije". Tu izaberi aplikacije koje želiš...
ranicu se, nema opcije :(
ImageImage
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#21165 Re: Xiaomi mobiteli

Post by PaulTracy »

holowey wrote: 18/03/2023 21:39
PaulTracy wrote: 18/03/2023 21:20

https://youtu.be/nn6DjWG1-Gc

Postavke-aplikacije-dualne aplikacije, izabereš koju ćeš klonirat i to je to
na ovom koji je ispred mene nema ove opcije, pod apps imaju samo system app settings, manage apps, permissions i app lock... uopste nema dual apps

ima li veze verzija, trziste? kupljen je preko bht
Haman su ti uvalili sjevernokorejsku verziju 🙄
bogata_sirotinja
Posts: 621
Joined: 10/09/2021 19:33

#21166 Re: Xiaomi mobiteli

Post by bogata_sirotinja »

@holowey
Probaj još da udješ u Setings i idi na search na samom vrhu... Tu kucaj Dual apps/aplications.
Trebalo bi da ti izbaci u rezultatima pretrage...
dragonz
Posts: 1785
Joined: 20/09/2008 13:12

#21167 Re: Xiaomi mobiteli

Post by dragonz »

Odeš u Settings pa u Apps i tu će ti biti opet lista gdje je Dual apps.


Image


Image


Image
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#21168 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Ateista »

I meni je bila zajebancija da aktiviram tu dual nessenger app ali sam nekako uspio, sad se vise ne sjecam kako. Znam da sam skidao neke aplikacije koje nisu radile kako treba, na kraju nasao integrisanu, samo su je dobro sakrili.
Jos jedan od argumenata zasto vjerovatno vise nikad necu kupiti neki redmi telefon.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#21169 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

A stvarno je toliko tesko otvoriti settings i u search ukucati "dual".
To je stvarno velika nauka i priznajem da se Xiaomi vise ne treba koristiti zbog toga,jer nije naucio svakog od milijardu korisnika da koristi osnovne funkcije telefona.
Fuj fuj Xiaomi...samo ti ne ucis korisnike kako se koristi telwfon,dok Samsung,Apple,imaju tromjesecne kurseve za svoje pametne korisnike

Image
User avatar
Laplace
Posts: 10302
Joined: 19/11/2012 18:37

#21170 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Laplace »

holowey wrote: 18/03/2023 22:54
bogata_sirotinja wrote: 18/03/2023 22:32 @holowey
U izborniku sa svim aplikacijama izaberi aplikaciju Sigurnost. Zatim skrolaj do kraja i pod "Alati" vidjećeš karticu "Dvojne aplikacije". Tu izaberi aplikacije koje želiš...
ranicu se, nema opcije :(
ImageImage
Da slučajno nemaš opciju "paralelne aplikacije" (tako se kod mene to vabi, kad tapnem prebaci me na dualne aplikacije).
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#21171 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Ateista »

zippoo87 wrote: 19/03/2023 11:42 A stvarno je toliko tesko otvoriti settings i u search ukucati "dual".
To je stvarno velika nauka i priznajem da se Xiaomi vise ne treba koristiti zbog toga,jer nije naucio svakog od milijardu korisnika da koristi osnovne funkcije telefona.
Fuj fuj Xiaomi...samo ti ne ucis korisnike kako se koristi telwfon,dok Samsung,Apple,imaju tromjesecne kurseve za svoje pametne korisnike

Image
Search sam koristio i nije ga bilo, ne mogu se sjetiti u cemu je fazon bio i kako je to bilo sakriveno, ali jeste. Nisam jedan od onih korisnika koji zna samo nazvati nekog, navikao sam po svemu da cackam i da svasta podesavam, i ako je meni to bio problem naci znaci da su bas zasrali. Mislim, jebo mobitel za koji po youtube i internetu moram traziti uputstvo za nesto, nikad mi to nije trebalo. :D
Toliko stvari ima sa kojim sam se zajebavao da sam vise zaboravio pola od toga kako sam uspio i sta je bio problem, ali znam da je bila zajebancija dok sam na Samsungu to nasao u sekundi.
Ne volim nositi dva telefona a imam sluzbeni broj, pa koristim dual sim i trebaju mi dva vibera i dva whatsappa.
User avatar
Laplace
Posts: 10302
Joined: 19/11/2012 18:37

#21172 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Laplace »

Kako sam par dana (poslom) bio u EU, koristio sam A1 karticu za internet. RN9Pro ima dva utora za SIM i jedan za SD. A1 karticu sam ubacio u utor 2 a BH Telecom karticu u utoru 1 sam isključio (za svaki slučaj, jer i sa isključenim podatkovnim prometom zna povući podatke a roaming sam morao uključiti jer je za korištenje A1 interneta van Hrvatske potreban roaming).

Problem je bio u tome što mi je povremeno telefon prijavljivao da u utoru 1 nema SIM kartice iako je ima samo je isključena. Poslije restarta ili uključivanja/isključivanja se pojavi SIM i ispravno javi da je isključena ali prisutna.

Malo sam se uplašio da imam problem sa karticom (neispravna ili da sam je loše ubacio, mehanizam je dosta sitan i treba baš imati osjećaj da se sve trikartice lijepo slože). Moguće da je softver bio malo zbunjen ili je neki bug. Uglavnom, po povratku u BiH sam resetovao uređaj, uključio SIM u utoru 1 i isključio SIM u utoru 2. Sad radi bez problema,

Da li je još neko imao problema sa korištenjem dvije SIM kartice? Moguće da sam ja nešto pogrešno uradio jer je ovo prvi put da koristim dvije SIM kartice u jednom uređaju (ranije su mi telefoni bili zaključani na BH Telecom mrežu, ovaj nisam kupio preko BH Telecoma pa je otključan).
Tabijat
Posts: 1275
Joined: 25/12/2013 15:29

#21173 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tabijat »

Imam čudan problem.
Note 10 Lite radio brzo i fluidno do neki dan, sad počeo štekati nenormalno. Znači animacije iscjepane, aplikacije se dugo pokreću, štopaju, svako malo čistim stvari iz memorije. Ne čini mi se da je ikakav novi update urađen, a ni nekih novih aplikacija posebno.
Ne znam šta bi moglo biti? Mogu li negdje provjeriti nešto, da nije neka aplikacija zablesala?
Baš baš mi mrsko formatirati, ako ima kakva provjera valjalo bi.

Image
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#21174 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Ateista »

Ateista wrote: 20/03/2023 07:18
zippoo87 wrote: 19/03/2023 11:42 A stvarno je toliko tesko otvoriti settings i u search ukucati "dual".
To je stvarno velika nauka i priznajem da se Xiaomi vise ne treba koristiti zbog toga,jer nije naucio svakog od milijardu korisnika da koristi osnovne funkcije telefona.
Fuj fuj Xiaomi...samo ti ne ucis korisnike kako se koristi telwfon,dok Samsung,Apple,imaju tromjesecne kurseve za svoje pametne korisnike

Image
Search sam koristio i nije ga bilo, ne mogu se sjetiti u cemu je fazon bio i kako je to bilo sakriveno, ali jeste. Nisam jedan od onih korisnika koji zna samo nazvati nekog, navikao sam po svemu da cackam i da svasta podesavam, i ako je meni to bio problem naci znaci da su bas zasrali. Mislim, jebo mobitel za koji po youtube i internetu moram traziti uputstvo za nesto, nikad mi to nije trebalo. :D
Toliko stvari ima sa kojim sam se zajebavao da sam vise zaboravio pola od toga kako sam uspio i sta je bio problem, ali znam da je bila zajebancija dok sam na Samsungu to nasao u sekundi.
Ne volim nositi dva telefona a imam sluzbeni broj, pa koristim dual sim i trebaju mi dva vibera i dva whatsappa.
Samo jos da dodam da sam morao skinuti neku aplikaciju koja otkljucava sakrivene opcije. Opet se ne sjecam za sta mi je tacno to trebalo, ali znam da neke opcije nije bilo moguce naci bez aplikacije koja to otkljucava, opet nista posebno, stvari koje sam inace normalno nalazio.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#21175 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

Ateista wrote: 20/03/2023 07:18
zippoo87 wrote: 19/03/2023 11:42 A stvarno je toliko tesko otvoriti settings i u search ukucati "dual".
To je stvarno velika nauka i priznajem da se Xiaomi vise ne treba koristiti zbog toga,jer nije naucio svakog od milijardu korisnika da koristi osnovne funkcije telefona.
Fuj fuj Xiaomi...samo ti ne ucis korisnike kako se koristi telwfon,dok Samsung,Apple,imaju tromjesecne kurseve za svoje pametne korisnike

Image
Search sam koristio i nije ga bilo, ne mogu se sjetiti u cemu je fazon bio i kako je to bilo sakriveno, ali jeste. Nisam jedan od onih korisnika koji zna samo nazvati nekog, navikao sam po svemu da cackam i da svasta podesavam, i ako je meni to bio problem naci znaci da su bas zasrali. Mislim, jebo mobitel za koji po youtube i internetu moram traziti uputstvo za nesto, nikad mi to nije trebalo. :D
Toliko stvari ima sa kojim sam se zajebavao da sam vise zaboravio pola od toga kako sam uspio i sta je bio problem, ali znam da je bila zajebancija dok sam na Samsungu to nasao u sekundi.
Ne volim nositi dva telefona a imam sluzbeni broj, pa koristim dual sim i trebaju mi dva vibera i dva whatsappa.
Na Xiaomiju sve nadjem za 5 sekundi,jer trazim preko searcha...haman pa nikada ne rovim po kategorijama i ne trazim.
To sto si ti isao na tezi nacin je do tebe.
A te dual apps postoje haman pa 5 godina i nije se niko puno zalio na to,osim sto nekome ne dolaze notifikacije ili kasne na drugoj dualnoj aplikaciji.
Neko ke pisao,ne znam je li bas na Xiaomi telefonima ovo bilo.
Meni ova tema vise postaje smijesna kada vidim "probleme" koji neki imaju i zbog kojih "vise nikada Xiaomi" 🤣
Post Reply