Smartwatch (pametni satovi)

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
hamo1977
Posts: 388
Joined: 17/12/2019 12:49

#401 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by hamo1977 »

kokuz_sa wrote: 11/12/2020 17:13 Nisam se pokajao. Baterija mi je presudna..ne opcije
Hvala ti.
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#402 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by vojopd »

Bateriju napunis, a opcije se nece pojaviti nikad. :)
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8495
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#403 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by kokuz_sa »

vojopd wrote: 11/12/2020 19:31 Bateriju napunis, a opcije se nece pojaviti nikad. :)
Meni baterija presudna..
I na mobitelu isto..

Uzmem tel koji moze 2 dana izdrzat na bateriji i rahat sam..

Nemam kad punit
hamo1977
Posts: 388
Joined: 17/12/2019 12:49

#404 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by hamo1977 »

vojopd wrote: 11/12/2020 19:31 Bateriju napunis, a opcije se nece pojaviti nikad. :)
Koje opcije, šta nedostaje po tebi?
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#405 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by vojopd »

Pa gt2 je fitness gadget. Nije smartwatch u pravom smislu... Ispricana prica milion puta. Naprotiv, ne kazem da je los. Vec npr galaxy watch i gt2 su 2 razlicita svijeta.
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#406 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shalla »

vojopd wrote: 12/12/2020 03:06 Pa gt2 je fitness gadget. Nije smartwatch u pravom smislu... Ispricana prica milion puta. Naprotiv, ne kazem da je los. Vec npr galaxy watch i gt2 su 2 razlicita svijeta.
Pa dobro si rekao, Gt2 je dosta više sat za treniranje nego što je smartwatch, dok je kod Samsunga obrnuto :thumbup:
ajdamo
Posts: 1047
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#407 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by ajdamo »

Mana Huawei satova za mene je to što su ograničeni na Huawei Health aplikaciju, ne mogu ga recimo povezati sa Stravom ili Komoot app niti se može exportovat gpx file.

Korisnici Huawei satova godinama traže mogućnost exporta gpx ali uzaludno.
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#408 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shalla »

Da, najveća falinka za neko iole ozbiljnije praćenje je ta nemogućnost povezivanja sa Stravom :|
hamo1977
Posts: 388
Joined: 17/12/2019 12:49

#409 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by hamo1977 »

shalla wrote: 12/12/2020 11:47
vojopd wrote: 12/12/2020 03:06 Pa gt2 je fitness gadget. Nije smartwatch u pravom smislu... Ispricana prica milion puta. Naprotiv, ne kazem da je los. Vec npr galaxy watch i gt2 su 2 razlicita svijeta.
Pa dobro si rekao, Gt2 je dosta više sat za treniranje nego što je smartwatch, dok je kod Samsunga obrnuto :thumbup:
Ma da mu je baterija bolja uzeo bih samsunga. Ali ko će više sve stalno puniti, mobiteli, laptopi, satovi..... 3-4 puta mjesečno je ok, sve više od toga mi nekako ubija želju za nošenjem sata.
GT2 ne može odgovarati na poruke koje primi, jel tako?
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#410 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by probook »

Koji je dobar sat, ali da nije glomazan kao GT2? Mozda veličina kao onaj Samsung Active 1, samo da mu baterija traje barem koji dan kao kod GT2
hamo1977
Posts: 388
Joined: 17/12/2019 12:49

#411 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by hamo1977 »

probook wrote: 12/12/2020 17:05 Koji je dobar sat, ali da nije glomazan kao GT2? Mozda veličina kao onaj Samsung Active 1, samo da mu baterija traje barem koji dan kao kod GT2
Ako skontaš javi :)
Ja sam se skoro odlučio za gt2, čekat ću još malo, možda bude nekih sniženja oko NG. Jedino što i mene tjera od samsunga je baterija. Drug ima s3 već neko vrijeme, sluša ga odlično, skinovi, čuda..., može odgovoriti i kratko na poruku, koliko sam skontao (nisam 100% siguran). Ali puniti ga svako 3 dana mi nešto previše...
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#412 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by vojopd »

hamo1977 wrote: 12/12/2020 14:57
shalla wrote: 12/12/2020 11:47
vojopd wrote: 12/12/2020 03:06 Pa gt2 je fitness gadget. Nije smartwatch u pravom smislu... Ispricana prica milion puta. Naprotiv, ne kazem da je los. Vec npr galaxy watch i gt2 su 2 razlicita svijeta.
Pa dobro si rekao, Gt2 je dosta više sat za treniranje nego što je smartwatch, dok je kod Samsunga obrnuto :thumbup:
Ma da mu je baterija bolja uzeo bih samsunga. Ali ko će više sve stalno puniti, mobiteli, laptopi, satovi..... 3-4 puta mjesečno je ok, sve više od toga mi nekako ubija želju za nošenjem sata.
GT2 ne može odgovarati na poruke koje primi, jel tako?
Sta je problem napuniti svaki peti dan? Je l ga nosis na spavanje svako vece ili sta? Da li pratis kako spavas tokom noci i ostale parametre ili jednostavno neces da punis sat svaka 3-5 dana. Meni je GW2 drzao 5 dana (na 20% sam ga punio), oko 4 dana sa HR frequent i always on. To ti dodje nekih 5-7 punjenja mjesecno.

Punis i telefon isto kao i sat, svaki dan ili 2, pa nikome nista.
Huawei Watch GT drugu drzi po 10 dana pa i vise, zavisno od nacina koristenja, ali nije imao zvucnik, ne mozes pricati u voznji, ne mozes odgovarati sa sata (nekad dobro dodje, iako je tesko), slabiji izbor pracenja treninga od GW, izbor watchfaces slab, samo 16 MB rom-a sto je nezamislivo. Ali je sat bio ugodniji na ruci od GW jednu 50 puta (laksi i nije glomazan). GW sa svojih cca 65g mi je bas nekad znao smetati na ruci, iako volim teze satove, da osjecam da je tu.

Apple Watch je vec ku...na sto se tice baterije. 2 dana max sa svim upaljenim, ali Apple je to :lol:. I opet mi ne smeta puniti ga, kao i telefon preko noci. I prelagan je sat, bukvalno ga ne osjecam na ruci. Ali softver, fluidnost, mogucnosti koje ima su top. Tizen na GW je znao stekati, ne klasicno stekanje, ali falilo mu je malo da bude besprijekoran.
Ne znam kakav je GW 2 sa baterijom, ali mislim da nisu na nivou S3 frontier-a i GW. Active 2 ne bih ni gledao, nekako mi je ono promasaj skroz. GT/GT2 kao i galaxy watch idu super u sportskoj/elegantnoj kombinaciji, naravno sa narukvicama za te prilike. Pogotovo srebrni sa smedjom koznom narukvicom (classic verzija). Active 2 mi je bukvalno za trcanja/trenerke.Apple Watch se isto moze kombinovati uz razne prilike.

Koristio sam GW 1 godinu, iscejfio i prodao i vratio se na klasicne satove. Sad kako imam AW par mjeseci, nekako te “tjera” da se kreces, imaju krugovi koje ispunjavas, dobijas bukvalno “nagrade” u vidu bedzeva, zainteresuju te da se takmicis sa drugarima. Tu im skidam kapu. Ali... skupa zabava. :thumbup:
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#413 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Vidal89 »

Je li iko probao obaj novi galaxy watch 3 od 45mm ima u dvije berzije sa wifi i sa lte kod nas lte ne moze jer nemamo jos esim.

Koliko drzi baterija i kako rade pozivi?
hamo1977
Posts: 388
Joined: 17/12/2019 12:49

#414 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by hamo1977 »

vojopd wrote: 13/12/2020 16:57
hamo1977 wrote: 12/12/2020 14:57
shalla wrote: 12/12/2020 11:47
Pa dobro si rekao, Gt2 je dosta više sat za treniranje nego što je smartwatch, dok je kod Samsunga obrnuto :thumbup:
Ma da mu je baterija bolja uzeo bih samsunga. Ali ko će više sve stalno puniti, mobiteli, laptopi, satovi..... 3-4 puta mjesečno je ok, sve više od toga mi nekako ubija želju za nošenjem sata.
GT2 ne može odgovarati na poruke koje primi, jel tako?
Sta je problem napuniti svaki peti dan? Je l ga nosis na spavanje svako vece ili sta? Da li pratis kako spavas tokom noci i ostale parametre ili jednostavno neces da punis sat svaka 3-5 dana. Meni je GW2 drzao 5 dana (na 20% sam ga punio), oko 4 dana sa HR frequent i always on. To ti dodje nekih 5-7 punjenja mjesecno.

Punis i telefon isto kao i sat, svaki dan ili 2, pa nikome nista.
Huawei Watch GT drugu drzi po 10 dana pa i vise, zavisno od nacina koristenja, ali nije imao zvucnik, ne mozes pricati u voznji, ne mozes odgovarati sa sata (nekad dobro dodje, iako je tesko), slabiji izbor pracenja treninga od GW, izbor watchfaces slab, samo 16 MB rom-a sto je nezamislivo. Ali je sat bio ugodniji na ruci od GW jednu 50 puta (laksi i nije glomazan). GW sa svojih cca 65g mi je bas nekad znao smetati na ruci, iako volim teze satove, da osjecam da je tu.

Apple Watch je vec ku...na sto se tice baterije. 2 dana max sa svim upaljenim, ali Apple je to :lol:. I opet mi ne smeta puniti ga, kao i telefon preko noci. I prelagan je sat, bukvalno ga ne osjecam na ruci. Ali softver, fluidnost, mogucnosti koje ima su top. Tizen na GW je znao stekati, ne klasicno stekanje, ali falilo mu je malo da bude besprijekoran.
Ne znam kakav je GW 2 sa baterijom, ali mislim da nisu na nivou S3 frontier-a i GW. Active 2 ne bih ni gledao, nekako mi je ono promasaj skroz. GT/GT2 kao i galaxy watch idu super u sportskoj/elegantnoj kombinaciji, naravno sa narukvicama za te prilike. Pogotovo srebrni sa smedjom koznom narukvicom (classic verzija). Active 2 mi je bukvalno za trcanja/trenerke.Apple Watch se isto moze kombinovati uz razne prilike.

Koristio sam GW 1 godinu, iscejfio i prodao i vratio se na klasicne satove. Sad kako imam AW par mjeseci, nekako te “tjera” da se kreces, imaju krugovi koje ispunjavas, dobijas bukvalno “nagrade” u vidu bedzeva, zainteresuju te da se takmicis sa drugarima. Tu im skidam kapu. Ali... skupa zabava. :thumbup:
Eeeevo, kad ste navalili uzeo sam galaxy watch (R800) :D
Ipak su prevagu odnijele opcije a ne baterija. Što neko ovdje reče, baterija će se napuniti ali opcije neće doći.
Fina džidža stvarno, već smo bili na jednom trčanju, čini mi se da je sve zabilježio kako treba. Ali još isprobam svakako.
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#415 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by vojopd »

Imam zastitnih stakala ako hoces, ostalo mi kad sam prodao sat, zaboravio dati momku. Ako imas nekoga da ide prema Prijedoru da pokupi. :lol:
hamo1977
Posts: 388
Joined: 17/12/2019 12:49

#416 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by hamo1977 »

vojopd wrote: 15/12/2020 11:41 Imam zastitnih stakala ako hoces, ostalo mi kad sam prodao sat, zaboravio dati momku. Ako imas nekoga da ide prema Prijedoru da pokupi. :lol:
Hahaha, hvala ti u svakom slučaju. Odmah su naručene dodatne narukvice i zaštitna stakla.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#417 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

Svaki pametni sat ili band je dobar a u zavisnosti za šta se koristi i kolika se tačnost očekuje.
Za rekreativno bavljenje sportom i primanje obavjesti dovoljan je i MI band 5 recimo - cca 100KM.
Dovoljno je da ispunim zadatu dnevnu kvotu za koracima, zaradim koji PAI, i ja sretan, počeo sam se kretati napokon.

Onda ide rang satova sa GPS-om i nekim prosječnim praćenjem treninga, sa opet standartnim primanjem obavjesti i sl.
pa možda i sa mogućnošću razgovora. GPS nije toliko precizan, HR isto tako ali opet vrlo zadovoljavajuće- ovo je u domenu 300-400KM.

Gore navedena dva ranga trenutno imam i koristim oba, kako kad.

Viši nivo tipa garmina ili sunnto ili pak Polar, od 1000+KM nisam imao a vjervatno se radi o uređajima koj su dosta precizniji
i imaju opsežnu analizu treninga.Ovo mi je opravdano da imaju profi sportaši i sl. koji gledaju svaku sekundu napretka.
hamo1977
Posts: 388
Joined: 17/12/2019 12:49

#418 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by hamo1977 »

shape of despair wrote: 15/12/2020 13:22 Svaki pametni sat ili band je dobar a u zavisnosti za šta se koristi i kolika se tačnost očekuje.
Za rekreativno bavljenje sportom i primanje obavjesti dovoljan je i MI band 5 recimo - cca 100KM.
Dovoljno je da ispunim zadatu dnevnu kvotu za koracima, zaradim koji PAI, i ja sretan, počeo sam se kretati napokon.

Onda ide rang satova sa GPS-om i nekim prosječnim praćenjem treninga, sa opet standartnim primanjem obavjesti i sl.
pa možda i sa mogućnošću razgovora. GPS nije toliko precizan, HR isto tako ali opet vrlo zadovoljavajuće- ovo je u domenu 300-400KM.

Gore navedena dva ranga trenutno imam i koristim oba, kako kad.

Viši nivo tipa garmina ili sunnto ili pak Polar, od 1000+KM nisam imao a vjervatno se radi o uređajima koj su dosta precizniji
i imaju opsežnu analizu treninga.Ovo mi je opravdano da imaju profi sportaši i sl. koji gledaju svaku sekundu napretka.
Tako nekako i ja kontam.
Samo je na kraju presudilo da, na uštrb baterije, želim ipak neke malo veće opcije u satu. Nekada odgovoriti brzinski na poruku, pročitati čitavu notifikaciju, mail. Oba imaju GPS koji je za moje potrebe sasvim ok. Čini mi se da GW sam pokreće vježbu, kada je uoči, mada ja to ipak sam pokrećem, ali i kada staneš da je pauzira. To još moram testirati, bilo bi dobro da to uvijek radi. Jer ne trčimo svi na atletskim stazama, tu su semafori, pješački itd i bilo bi dobro da mi to stajanje ne broji u trajanje ukupnog trčanja.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#419 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

Pored dobrih stvari evo mvam mana iz prve ruke za satove koje imam ili sam imao:

1. MI band 4/5 - nema GPS ali ko kupuje ovakav sat to vjetovatno zna pa praćenje treninga (udaljenost pri, npr trčanju) fula 140m/1km ili ponesete sa sobom mobitel pa se band nakači na njegov GPS. Isti ovaj band broji korake i kad sjedite a recimo pomičete više ruku i sl. doda malo pomalo pokoji korak.

2. HUawei GT/GT2 - dobri satovi, solidan GPS, manjak skinova, sučelje malo sjecka, HR monitor znao poluditi totalno

3. Amazfit t-rex - loš GPS - zna se izgubiti signal, mjerenje elevacije totalno pogrešno u većini slučajeva,krivulja GPS kretanja kada se kasnije analizira trening dosta krivuda pa tako npr. ne trčite jednom stranom ulice već stalno prelazite na drugu a i trčite ponekad i po zgradama. GPS je solidan u gradskoj jezgri ali čim odete u prirodu (planinu) i planinarite recimo, elevacija se totlno zblesavi pa iako dobro prati kretanje i pređene kilometre od nadmorske visine će te dobiti ravnu liniju, zašto je tako nemam pojma.
HR monitor znao poluditi totalno.

Znači i na GT/GT2 i na t-rex satovima HR monitor se zna zblesaviti i to ne malo nego puno. Kod ovih recenzija što ima po netu većina satove testira jednim treningom, ali kako ja ove satove imam odavno pouzdano mogu reći da HR senzori su jos jako neprecizni ali na način da jedno vrijeme fino mjere, onda se zblesave pa opet vrate u normalu i to se uvije zblesave na treningu kad je najpotrebnije. Ovo praćenje 24/7 otkucaja je 90% tačno
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#420 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

bolje band 5 mjeri puls nego t rex, danas stavio oba sata na trening :zid:
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#421 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by milejovic1971 »

imam Huawei GT active i od juce novi samsung A71 tel, je li moram na njega Huawei health app staviti, samo ona moze s ovim satom ?? ima li samsung dobru svoju app, nevezano za sat koju dobru app preporucujete za trcanje hodanje i sl.. Imao sam endmondo, odlicna, ali traje do 31.12. i gase se, HVALA :bih:
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#422 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

milejovic1971 wrote: 16/12/2020 07:12 imam Huawei GT active i od juce novi samsung A71 tel, je li moram na njega Huawei health app staviti, samo ona moze s ovim satom ?? ima li samsung dobru svoju app, nevezano za sat koju dobru app preporucujete za trcanje hodanje i sl.. Imao sam endmondo, odlicna, ali traje do 31.12. i gase se, HVALA :bih:
Prvo moraš instalirati HMS core pa onda Health aplikaciju. To je jedini način.
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#423 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by milejovic1971 »

sta je HMS core?? to ima na play store ?
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#424 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

milejovic1971 wrote: 16/12/2020 08:12 sta je HMS core?? to ima na play store ?
To je huaweov servis, prvo to pa health aplikacija.
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#425 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by milejovic1971 »

hvala..shvatio
Post Reply