Huawei telefoni

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3076 Re: Huawei telefoni

Post by escobar__ »

Piklic wrote:Tesko ce se Huawei oporaviti od ovoga.. Postoje samo dvije kategorije ljudi koji bi ga koristili:
1. Oni koji znaju kineski ili japanski i nalaze se u takvome okruzenju
2. Koji i prije nisu korisitli te aplikacije tipa facebook, google vec samo fotoaparat, pozivi sms i slicno tome (hajmo reci tradicionalni korisnici)

Steta im jeste velika, mozda bih se i izvukli da nije ARM prekinuo saradnju, pa da se nekako iscupaju.
Samo s druge strane jadno kako amerikanci govore demokratija, popuju drugima za slobodno trziste i kako treba poduzetnistvo razvijati (mahom nasi profesori se vode principom da je amerika zasnovana na malim preduzecima i da mi treba da slijedimo njihvo primjer).

E sad ima ona druga strana, dosta nasih IT firmi rade sa inostranstvom tj. Amerima Donald isto tako moze reci da se zabrani "slanje"
poslova preko okeana, odnosno da se IT rjesenja mogu praviti samo u Americi nazovimo zbog nacionalne sigurnosti.

Nije da branim Huwaei ja sam za određeni stepen privatnosti, ali da prema svima bude isti tretman i prema
Google-u, Facebooku i Huwaeiu. Ako je istina da Huwaie to radi, onda to moze i Americka firma da radi u Evropi
Odnos Amerikanaca prema Huaweiju treba posmatrat iz ugla odnosa između SAD i Kine - Huawei je produkt kineske (komunističke) vlasti - iste one koja blokira svaki drugi servis sa Zapada iz ovog ili ongo razloga i briga o špijuniranju mene svakako ne iznenađuje.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#3077 Re: Huawei telefoni

Post by tandmand »

Huawei - heroj a ne zločinac. :D

Huawei kao firma je na mukama i teško će naći odgovor ali Kina kao država će sigurno uzvratiti.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#3078 Re: Huawei telefoni

Post by diablobih »

Neki ne shvataju da ovo nije "napad" na sve kineske kompanije, vec samo na Huawei koji radi za kinesku vladu.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#3079 Re: Huawei telefoni

Post by strong69 »

Nije dovoljno samo napraviti OS. Propao je i Windows Mobile i Symbian i MeeGo...

Znate li, jeste li čuli za Jolla OS? To rade ljudi koji su radili MeeGo. Sad su nasli partnere u Sony pa se na neke njihove uređaje može instalirati i Jolla. Učešće na tržištu im je minorno, mnogi nisu čuli za njih.

Kinezi godinama ne dozvoljavaju prisustvo američkih kompanija na svom tržištu. Nema Google, Facebook, Whatsup, Viber... Čudi me da su Amerikanci ovoliko čekali.
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#3080 Re: Huawei telefoni

Post by Melo15 »

diablobih wrote:Neki ne shvataju da ovo nije "napad" na sve kineske kompanije, vec samo na Huawei koji radi za kinesku vladu.
Sto znaci da je napad na Kinesku vladu, sto znaci da ce Kina stati uz njih ako im se naredi, isto kao sto je Google protiv njih jer im je zuti naredio...Cisto sumnjam da Google ima problema s Huawei-em

Evo jedan koristan video: https://www.youtube.com/watch?v=9wjjQ55S4Nc gdje zuti napada i na Europu, tako da ne treba da cudi da nama neke zabrane uvede, pa da se moraju svi okrenuti Kineskom trzistu i njihovom novom OS-u :izet:
Last edited by Melo15 on 23/05/2019 14:26, edited 1 time in total.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#3081 Re: Huawei telefoni

Post by diablobih »

Kina ne moze isto uraditi. Jedino ako hoce da im ekonomija citava propadne iz inata zbog jedne kompanije.
Teufik
Posts: 4841
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#3082 Re: Huawei telefoni

Post by Teufik »

djama wrote:ja mislim da od ovoga nece biti nista , pogotovo sad nakon sto su im dali fol neki rok od 90 dana odgode...
nakon toga ce se sve vratii u normalu
I ja isto.
Mislim, nadam se :lol:
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#3083 Re: Huawei telefoni

Post by tandmand »

Melo15 wrote:
diablobih wrote:Neki ne shvataju da ovo nije "napad" na sve kineske kompanije, vec samo na Huawei koji radi za kinesku vladu.
Sto znaci da je napad na Kinesku vladu, sto znaci da ce Kina stati uz njih ako im se naredi, isto kao sto je Google protiv njih jer im je zuti naredio...Cisto sumnjam da Google ima problema s Huawei-em

Evo jedan koristan video: https://www.youtube.com/watch?v=9wjjQ55S4Nc gdje zuti napada i na Europu, tako da ne treba da cudi da nama neke zabrane uvede, pa da se moraju svi okrenuti Kineskom trzistu i njihovom novom OS-u :izet:
Mogao bi i Deutsche Telekom ostati bez Google Play jer su muljali sa Iranom ...
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#3084 Re: Huawei telefoni

Post by diablobih »

Teufik wrote:
djama wrote:ja mislim da od ovoga nece biti nista , pogotovo sad nakon sto su im dali fol neki rok od 90 dana odgode...
nakon toga ce se sve vratii u normalu
I ja isto.
Mislim, nadam se :lol:
Ma dobro i da bude, samo je tegoba sto neces imati update za sistem, ako predjes preko toga, sasvim normalno ces moci koristiti mobitel duze vrijeme :D
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#3085 Re: Huawei telefoni

Post by Cossack »

Image

Kome ove stvari ne trebaju neka se ne sikira :mrgreen:
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#3086 Re: Huawei telefoni

Post by Grean »

strong69 wrote:Nije dovoljno samo napraviti OS. Propao je i Windows Mobile i Symbian i MeeGo...

Znate li, jeste li čuli za Jolla OS? To rade ljudi koji su radili MeeGo. Sad su nasli partnere u Sony pa se na neke njihove uređaje može instalirati i Jolla. Učešće na tržištu im je minorno, mnogi nisu čuli za njih.

Kinezi godinama ne dozvoljavaju prisustvo američkih kompanija na svom tržištu. Nema Google, Facebook, Whatsup, Viber... Čudi me da su Amerikanci ovoliko čekali.
Pogledaj film on Snowdenu i i ti ces ih blokirati sve.

Od ranije je poznato da su Ameri koristeci se zakonom o terorizmu nakon 11/9 spijunirali evropske kompanije i koristili podatke da bi americke kompanije dobile ugovore. To je procurilo kad i prisluskivanje Merkelove.



Nisu ni Kinezi cvjecka, i oni kontrolisu svoje gradjanstvo ali bar ne lazu i ne kritikuju druge zbog istog onog sto sami rade.

Meni je interesantnije kako ce se postaviti Kinezi a i Ameri kontra duga americke drzave spram Kine. Sinoc odgledah dokumentarac, USA jos od odlaska Clintona zivi debelo iznad svojih mogucnosti, posudjuju se pare da bi se isfinansirala potrosnja, nesto slicno kao i balkanske zemlje a drugi najveci povjerilac je Kina sa cini mi se 400 milijardi dolara a prvi je Japan sa 600 milijardi dolara a dokumentarac radjen u Obamino vrijeme. Sad nadjoh ove podatke doduse na Wikiju

"At the close of 2018, the largest foreign holders[49] were China ($1.13 trillion), Japan ($1.02 trillion), Brazil ($313 billion), and Ireland ($287 billion)".

Eh sad sta ako ovi odluce da unovce svoje mjenice?

U filmu o Snowdenu se pominje da su Ameri vec ubacili bubice u japansku infrastrukturu za nedaj Boze, ako se ovi nekad odreknu saveznistva i da ih maltene mogu ugasiti ko' na dugme :D nestvarno i suludo zvuci.

Samo znam, veliki ce belaj nastati kad Ameri ne budu mogli sanirati svoj rastuci dug a oni se samo zaduzuju, i zaduzuju, i zaduzuju. Uz to i stanovnistvo je zaduzeno, stednja im nije nacin zivljenja.
User avatar
konektovan
Posts: 40592
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3087 Re: Huawei telefoni

Post by konektovan »

Ma bice deal na kraju, google, facebook i ostali ulaze u Kinu, huawei u Ameriku, i svi sretni, mogu jedni druge spijunirati koliko hoce.. :mrgreen:
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#3088 Re: Huawei telefoni

Post by tandmand »

Zbog ovoga sa Huawei i u EU klecaju koljena. Svako može biti meta Žutog ako ne sluša, globalizacija je okrnjena. Vjerujem da će sada svi tražiti alternativu Googlu za nedaj bože. Rusi imaju Glonass, Yandex, VK.com ...
User avatar
geralt
Posts: 5193
Joined: 14/09/2017 12:45

#3089 Re: Huawei telefoni

Post by geralt »

Grean wrote:
strong69 wrote:Nije dovoljno samo napraviti OS. Propao je i Windows Mobile i Symbian i MeeGo...

Znate li, jeste li čuli za Jolla OS? To rade ljudi koji su radili MeeGo. Sad su nasli partnere u Sony pa se na neke njihove uređaje može instalirati i Jolla. Učešće na tržištu im je minorno, mnogi nisu čuli za njih.

Kinezi godinama ne dozvoljavaju prisustvo američkih kompanija na svom tržištu. Nema Google, Facebook, Whatsup, Viber... Čudi me da su Amerikanci ovoliko čekali.
Pogledaj film on Snowdenu i i ti ces ih blokirati sve.

Od ranije je poznato da su Ameri koristeci se zakonom o terorizmu nakon 11/9 spijunirali evropske kompanije i koristili podatke da bi americke kompanije dobile ugovore. To je procurilo kad i prisluskivanje Merkelove.



Nisu ni Kinezi cvjecka, i oni kontrolisu svoje gradjanstvo ali bar ne lazu i ne kritikuju druge zbog istog onog sto sami rade.

Meni je interesantnije kako ce se postaviti Kinezi a i Ameri kontra duga americke drzave spram Kine. Sinoc odgledah dokumentarac, USA jos od odlaska Clintona zivi debelo iznad svojih mogucnosti, posudjuju se pare da bi se isfinansirala potrosnja, nesto slicno kao i balkanske zemlje a drugi najveci povjerilac je Kina sa cini mi se 400 milijardi dolara a prvi je Japan sa 600 milijardi dolara a dokumentarac radjen u Obamino vrijeme. Sad nadjoh ove podatke doduse na Wikiju

"At the close of 2018, the largest foreign holders[49] were China ($1.13 trillion), Japan ($1.02 trillion), Brazil ($313 billion), and Ireland ($287 billion)".

Eh sad sta ako ovi odluce da unovce svoje mjenice?

U filmu o Snowdenu se pominje da su Ameri vec ubacili bubice u japansku infrastrukturu za nedaj Boze, ako se ovi nekad odreknu saveznistva i da ih maltene mogu ugasiti ko' na dugme :D nestvarno i suludo zvuci.

Samo znam, veliki ce belaj nastati kad Ameri ne budu mogli sanirati svoj rastuci dug a oni se samo zaduzuju, i zaduzuju, i zaduzuju. Uz to i stanovnistvo je zaduzeno, stednja im nije nacin zivljenja.
U kojoj je valuti americki nacionalni dug? U dolarima. Ko stampa dolare i odredjuje njihovu vrijednost? :D Ne sekiram se ja za Amerikance.

Francuska je na slican nacin ponistila svoje obveznice nakon 2. svjetskog rata, tako sto su prvih 4-5 godina namjerno drzali godisnju inflaciju na oko 40-50%. Dzaba ti sto imas papir da ti drzava duguje milion dolara, kad drzava kontrolise koliko ce tih milion dolara zapravo da vrijedi.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#3090 Re: Huawei telefoni

Post by tandmand »

Nakon što je američki State Department objavio Federalni registar sa sankcioniranim ruskim kineskim i iranskim kompanijama vojno-industrijskog kompleksa, čime se želi riješiti konkurencije na tržištu oružja, Washington je najavio kako planira uvesti sankcije za još pet kineskih tvrtki, proizvođača opreme za video nadzor.

Nakon stavljanja na crnu listu Huaweija i njegovih 70 kineskih kooperanata, sad je jasno da se američka uprava konkurencije želi riješiti tako što će sankcionirati sve neprijateljske kompanije, iako bez ikakvih dokaza da krše pravila globalne trgovine.

Bloomberg je jučer izvijestio kako će SAD, osim sankcija protiv tvrtke Hangzhou Hikvision Digital Technology, također zabraniti američkim tvrtkama da kupuju softverske ili hardverske komponente od tvrtki kao što su Megvii, Meiya Pico, Iflytek Co. i Zhejiang Dahua Technology Co.

Riječ je o kineskim tvrtkama koje proizvode kamere i drugu opremu za vanjski video nadzor. Prema izvorima Bloomberga, Trumpova administracija je navodno “zabrinuta zbog uloge tih tvrtki u pomaganju kineskim vlastima u suzbijanju Ujgura u autonomnoj pokrajini Xinjiang u zapadnoj Kini”. Osim toga, američke vlasti su “zabrinute” zbog mogućnosti korištenja kamera tvrtki Hikvision i Dahua za špijunažu, pomoću softvera za prepoznavanje lica.

Bloomberg navodi kako će senator Ted Cruz poslati pismo predsjedniku Trumpu s pozivom da “provede sveobuhvatnu procjenu o tome kako privatne kineske tvrtke koriste američku tehnologiju za video nadzor”.

Dahua i Hikvision su među vodećim svjetskim proizvođačima vanjskih sigurnosnih kamera. Bivši Trumpov savjetnik Steve Bannon ranije je pozvao na nastavak uvođenja američkih sankcija protiv kineskih tvrtki u području tehnologije.
Image
Where’s Waldo? Monitors at the Beijing offices of A.I.-software startup Megvii play a video showing how its facial recognition software works
Last edited by tandmand on 23/05/2019 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#3091 Re: Huawei telefoni

Post by Grean »

geralt wrote:
Grean wrote:
strong69 wrote:Nije dovoljno samo napraviti OS. Propao je i Windows Mobile i Symbian i MeeGo...

Znate li, jeste li čuli za Jolla OS? To rade ljudi koji su radili MeeGo. Sad su nasli partnere u Sony pa se na neke njihove uređaje može instalirati i Jolla. Učešće na tržištu im je minorno, mnogi nisu čuli za njih.

Kinezi godinama ne dozvoljavaju prisustvo američkih kompanija na svom tržištu. Nema Google, Facebook, Whatsup, Viber... Čudi me da su Amerikanci ovoliko čekali.
Pogledaj film on Snowdenu i i ti ces ih blokirati sve.

Od ranije je poznato da su Ameri koristeci se zakonom o terorizmu nakon 11/9 spijunirali evropske kompanije i koristili podatke da bi americke kompanije dobile ugovore. To je procurilo kad i prisluskivanje Merkelove.



Nisu ni Kinezi cvjecka, i oni kontrolisu svoje gradjanstvo ali bar ne lazu i ne kritikuju druge zbog istog onog sto sami rade.

Meni je interesantnije kako ce se postaviti Kinezi a i Ameri kontra duga americke drzave spram Kine. Sinoc odgledah dokumentarac, USA jos od odlaska Clintona zivi debelo iznad svojih mogucnosti, posudjuju se pare da bi se isfinansirala potrosnja, nesto slicno kao i balkanske zemlje a drugi najveci povjerilac je Kina sa cini mi se 400 milijardi dolara a prvi je Japan sa 600 milijardi dolara a dokumentarac radjen u Obamino vrijeme. Sad nadjoh ove podatke doduse na Wikiju

"At the close of 2018, the largest foreign holders[49] were China ($1.13 trillion), Japan ($1.02 trillion), Brazil ($313 billion), and Ireland ($287 billion)".

Eh sad sta ako ovi odluce da unovce svoje mjenice?

U filmu o Snowdenu se pominje da su Ameri vec ubacili bubice u japansku infrastrukturu za nedaj Boze, ako se ovi nekad odreknu saveznistva i da ih maltene mogu ugasiti ko' na dugme :D nestvarno i suludo zvuci.

Samo znam, veliki ce belaj nastati kad Ameri ne budu mogli sanirati svoj rastuci dug a oni se samo zaduzuju, i zaduzuju, i zaduzuju. Uz to i stanovnistvo je zaduzeno, stednja im nije nacin zivljenja.
U kojoj je valuti americki nacionalni dug? U dolarima. Ko stampa dolare i odredjuje njihovu vrijednost? :D Ne sekiram se ja za Amerikance.

Francuska je na slican nacin ponistila svoje obveznice nakon 2. svjetskog rata, tako sto su prvih 4-5 godina namjerno drzali godisnju inflaciju na oko 40-50%. Dzaba ti sto imas papir da ti drzava duguje milion dolara, kad drzava kontrolise koliko ce tih milion dolara zapravo da vrijedi.
Znaci rjesenje je u obezvrjedjivanju dolara? To znamo mi iz iskustva kako je dobro uci u zacarani krug inflacije.

Kako god, njihova kamata spram povjerilaca se iz godine u godinu povecava i doci ce vakat kad ce to doci na naplatu ovako ili onako.
User avatar
Chef_Sale
Posts: 68
Joined: 21/01/2014 23:55

#3092 Re: Huawei telefoni

Post by Chef_Sale »

burgundy wrote:Ovo ce ih uzdrmati,ali imaju oni u svom portfelju još dosta toga.U 5g mreži su ispred ostalih.Ako ovo probudi kineski nacionalizam,nek svaki treći Kinez kupi Huaweija,nece biti zime za njih.Ljudi koji su spremni dati preko hiljadu za kineza su rekli šta misle o njihovom kvalitetu.Amerika je ozbiljna država i shvatam njihovu zabrinutost zbog špijuniranja i shvatam ovu zabranu.Ovo je da se samo kaže da je njihov veći i dalje.
Ne treba se buditi kineski nacionalizam. Tamo je ionako zabranjeno koristiti toliko globalnih servisa tako da je prosječnom kinezu najpametnije kupiti kineski proizvod. Tako godinama rade.
Nema tamo youtube-a. Samo kineski servisi se mogu koristiti da ne bi raja mogla doći do informacija koje se državi ne sviđaju. Nema niti google tražilice iz istog razloga.
Slažem se sa Huawei-evim direktorom koji kaže da je ova situacija rezultat političkih motiviranih odluka. Politika je odlučila da se kinesko tržište zatvori za sve proizvode i servise koji su slični nekom kineskom kako im ne bi radili konkurenciju. Ako nisu imali takve servise ili proizvode, ograničili bi im tržište na nekih 20% i nakon što bi "razvili" svoje ("od nule" ili "pozajmili zapadnu tehnologiju") onda bi u potpunosti ugušili strane servise ili ih formalno zabranili.
A što se špijuniranja tiče, tu su još 2012. donijeli zakon koji omogućava državi da vrlo lako koristi sve podatke koji mogu biti interesantni kineskim državnim interesima.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#3093 Re: Huawei telefoni

Post by Not My Idea »

Pitanje o huawei p20 lite
Na samim ikonama nema broj notifikacija nego samo tačkica, jedva vidljiva. Postoji li nacin da se prebaci na broj notifikacija?
shandrprcSA
Posts: 9794
Joined: 23/02/2013 08:16

#3094 Re: Huawei telefoni

Post by shandrprcSA »

Not My Idea wrote:Pitanje o huawei p20 lite
Na samim ikonama nema broj notifikacija nego samo tačkica, jedva vidljiva. Postoji li nacin da se prebaci na broj notifikacija?
Image
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#3095 Re: Huawei telefoni

Post by burgundy »

Chef_Sale wrote:
burgundy wrote:Ovo ce ih uzdrmati,ali imaju oni u svom portfelju još dosta toga.U 5g mreži su ispred ostalih.Ako ovo probudi kineski nacionalizam,nek svaki treći Kinez kupi Huaweija,nece biti zime za njih.Ljudi koji su spremni dati preko hiljadu za kineza su rekli šta misle o njihovom kvalitetu.Amerika je ozbiljna država i shvatam njihovu zabrinutost zbog špijuniranja i shvatam ovu zabranu.Ovo je da se samo kaže da je njihov veći i dalje.
Ne treba se buditi kineski nacionalizam. Tamo je ionako zabranjeno koristiti toliko globalnih servisa tako da je prosječnom kinezu najpametnije kupiti kineski proizvod. Tako godinama rade.
Nema tamo youtube-a. Samo kineski servisi se mogu koristiti da ne bi raja mogla doći do informacija koje se državi ne sviđaju. Nema niti google tražilice iz istog razloga.
Slažem se sa Huawei-evim direktorom koji kaže da je ova situacija rezultat političkih motiviranih odluka. Politika je odlučila da se kinesko tržište zatvori za sve proizvode i servise koji su slični nekom kineskom kako im ne bi radili konkurenciju. Ako nisu imali takve servise ili proizvode, ograničili bi im tržište na nekih 20% i nakon što bi "razvili" svoje ("od nule" ili "pozajmili zapadnu tehnologiju") onda bi u potpunosti ugušili strane servise ili ih formalno zabranili.
A što se špijuniranja tiče, tu su još 2012. donijeli zakon koji omogućava državi da vrlo lako koristi sve podatke koji mogu biti interesantni kineskim državnim interesima.
Kineski nacionalizam se budi kako Kina napreduje.A svi servisi se koriste.Onaj ko te servise želi može ih koristiti preko VPN-a.Imam prijateljicu u Kini,koristi viber i Instagram preko vpn-a.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#3096 Re: Huawei telefoni

Post by славянин »

burgundy wrote:
Chef_Sale wrote:
burgundy wrote:Ovo ce ih uzdrmati,ali imaju oni u svom portfelju još dosta toga.U 5g mreži su ispred ostalih.Ako ovo probudi kineski nacionalizam,nek svaki treći Kinez kupi Huaweija,nece biti zime za njih.Ljudi koji su spremni dati preko hiljadu za kineza su rekli šta misle o njihovom kvalitetu.Amerika je ozbiljna država i shvatam njihovu zabrinutost zbog špijuniranja i shvatam ovu zabranu.Ovo je da se samo kaže da je njihov veći i dalje.
Ne treba se buditi kineski nacionalizam. Tamo je ionako zabranjeno koristiti toliko globalnih servisa tako da je prosječnom kinezu najpametnije kupiti kineski proizvod. Tako godinama rade.
Nema tamo youtube-a. Samo kineski servisi se mogu koristiti da ne bi raja mogla doći do informacija koje se državi ne sviđaju. Nema niti google tražilice iz istog razloga.
Slažem se sa Huawei-evim direktorom koji kaže da je ova situacija rezultat političkih motiviranih odluka. Politika je odlučila da se kinesko tržište zatvori za sve proizvode i servise koji su slični nekom kineskom kako im ne bi radili konkurenciju. Ako nisu imali takve servise ili proizvode, ograničili bi im tržište na nekih 20% i nakon što bi "razvili" svoje ("od nule" ili "pozajmili zapadnu tehnologiju") onda bi u potpunosti ugušili strane servise ili ih formalno zabranili.
A što se špijuniranja tiče, tu su još 2012. donijeli zakon koji omogućava državi da vrlo lako koristi sve podatke koji mogu biti interesantni kineskim državnim interesima.
Kineski nacionalizam se budi kako Kina napreduje.A svi servisi se koriste.Onaj ko te servise želi može ih koristiti preko VPN-a.Imam prijateljicu u Kini,koristi viber i Instagram preko vpn-a.
Jes prvo je tesko doci do VPN-a jer blokiraju skoro sve stranice gdje mozes da nabavis isti - onda i kad nadjes moras stalno servere da trazis jer blokiraju.. Jbg kina voli otvoreno trziste - ali prema drugim dok za svoje puca protekcionizam.
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#3097 Re: Huawei telefoni

Post by Piklic »

escobar__ wrote:....
Slazem se ovi ovamo su blokirali google duckduck pretrazivace, reddit i takve stranice a sve da bih sebe zastitili u smislu svojih internet pretrazivaca i svoje proizvodnje i radne snage a s druge strane da bih zastitili sebe u smislu kritika, promoviranja slobodnog rezima itd. Po prvome SAD je vratila istome mjerom kao i Kina, a po ovome drugome moglo bi se reci da su isti, oni su isto (SAD) prije svega Facebook i Google bili prozivani zbog spijuniranja .. kako god mali, siromasni gradjanin uvijek naje*e .... Samo zdravlje cuvati u ovome ludome svijetu :roll:
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#3098 Re: Huawei telefoni

Post by Piklic »

strong69 wrote:Nije dovoljno samo napraviti OS. Propao je i Windows Mobile i Symbian i MeeGo...

Znate li, jeste li čuli za Jolla OS? To rade ljudi koji su radili MeeGo. Sad su nasli partnere u Sony pa se na neke njihove uređaje može instalirati i Jolla. Učešće na tržištu im je minorno, mnogi nisu čuli za njih.

Kinezi godinama ne dozvoljavaju prisustvo američkih kompanija na svom tržištu. Nema Google, Facebook, Whatsup, Viber... Čudi me da su Amerikanci ovoliko čekali.

Jesam ja cuo za njih samo sto ja mislim da je Jolla OS vec Salfish OS i da moze se na sony instalirati a ugradjuje se i u inoi mobitele tj. ruski smartphone
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#3099 Re: Huawei telefoni

Post by walk_M-A-N »

Cossack wrote:Image

Kome ove stvari ne trebaju neka se ne sikira :mrgreen:
Ja sam taj.
Od Huaweija me odbijala jedino cijena P modela, ali je Honor prihvatljiv.
Sad ću ga namjerno uzeti kao sljedeći.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#3100 Re: Huawei telefoni

Post by nosara »

Kina ne zeli "arapsko proljece". To je jedini razlog sto su ova americka sranja blokirana.

Ovo je samo proba i cackanje da se Kina diskvalifikuje ako preburno reaguje. Ovi su to skontali pa kuliraju i prave se ludi.

Dugorocno, na gubitku ce biti zapad, kao i u slucaju Rusije. Sankcije su prevazidjene i pale samo kad ih nametnu nekim jadnicima koji nemaju nista. Ko ima svoje osnovne resurse i jaku vojsku, mogu im samo glabat stojka.

Sto se tice obveznica, imaju rok dospijeca, ne mogu se aktivirati samo tako. To ce Kina na kraju, ako bude bas presa.
Post Reply