Kodi/XBMC Media centar

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
iPod
Posts: 1801
Joined: 20/11/2006 17:20

#1 Kodi/XBMC Media centar

Post by iPod »

Možda već postoji tema, ali evo nove s obzirom da je XBMC promjenio ime u Kodi, a sigurno da nas ima dosta korisnika sa prostora BiH :)

Za one koji do sada nisu znali ili nisu koristili Kodi/XBMC, riječ je o opensource Media Center aplikaciju/softweru koji se može instalirati na Linux/Windows/Mac OS računare, Raspberry Pi, Android telefone/tablete, Android mini pc uređaje, a nekada je postojao i XBMC za XBOX i Apple TV1/2 uređaje.

Uglavnom kako je streaming svima nama postao svakodnevnica bilo da gledamo utakmice ili filmove, Kodi/XBMC nudi pregršt interesantnih add-onsa medju kojima bih svakako izdvojio add-one za Live TV (IPTV), gledanje filmova, download filmova (Pulsar, XBMCTorrent) i sl.

Naravno gotiva je što je sve integrisano i povezano pa tako je moguće automatski preuzeti titl za serije i filmove, artwork u vidu Covera, ocjena i ostalih informacija vezanih za materijal koji gledate.

Što se tiče hardwera, trenutno koristim Intel NUC i3 sa OpenELEC 5.0.8 i WeTek Play sa Android/XBMC radi kombinovanja Netflix+XBMC u drugoj sobi. Naravno, XBMC podržava korištenje satelitskog tunera koji se nalazi u WeTek Play pa tako je moguće gledati i Live TV preko tunera. U penziji trenutno Raspberry Pi B model :D

Omiljeni skin Aeon Nox sa Live TV MOD kojeg je uzged napravio bosanac :bih:

Pišite o vašim konfiguracijama, add-onima i preporukama....
Last edited by iPod on 12/06/2017 14:52, edited 1 time in total.
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by holowey »

ja sam ga instalirao na rpi, i funkcionise besprijekorno... na rpi1 je bio malo spor odziv, ali na rpi2 sve komande prihvata brzo... probao sam i sa wifi dongle i sa kablom, odlicno radi i ovako i onako... na mobitelu instalirao yatse da upravljam kodijem... yatse koristim sa pluginom za stream pa bez problema saljem audio/video/foto sa mobitela na tv... android aplikacija moja webtv mi dozvoljava da preko yatse posaljem stream na tv pa ni arene nisu problem :D
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#3 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by mousstapha »

Pisite i preporuke za Android mini pc uređaje. Sa kojim vam najbolje radi i sl. :wink:
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#5 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by Doda37 »

Genesis
Stream all the sources
KMedia Torrent
Croatia on Demand
Phoenix
Sports Devil
NBA full games
Video Devil :)
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#6 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by rizibizi »

Vrtim raspbmc na prvom rpi model B sa 256 MB rama i probao na HTPC-u. Hocu da mjenjam ovaj rpi ali sam u dilemi s cim, da li da uzmem novi rpi ili nesto drugo? Preporuke?
User avatar
iPod
Posts: 1801
Joined: 20/11/2006 17:20

#7 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by iPod »

:thumbup: , odličan sajt za početnike i odakle da se krene, da se izvuče maximum za početam, jednostavno i dobro objašnjeno korak po korak.
mousstapha wrote:Pisite i preporuke za Android mini pc uređaje. Sa kojim vam najbolje radi i sl. :wink:
Imam dva, tačnije koristim samo jedan, doduše Raspberry Pi više ne koristim jer sam nabavio WeTek Play, jer za njega kao i za Raspberry Pi postoji oficijelni OpenELEC. E sada dobra stvar kod WeTek Play je to što se OpenELEC Linux sa Kodi može bootati direktno sa microSD, tako da ne moram da brišem Android koji je instaliran u Flashu, jer preko Androida mogu da vrtim Netflix.

Moj model je sa Satelitskim tunerom, i ja sam ga prije 3 mjeseca platio 109 eurića, mada vidim da je sada otišla cijena na 129. Šalju preko TNT Express iz Ljubljane i stigao je za 3 dana, a za uredjaj sam skontao preko Kodi i OpenELEC Foruma. Uredjaj je izuzetno kvalitetan i po meni ima genijalan daljinac AirMouse 6 axis, tako da se mogu igrati jednostavno i android igrice.

Imam i Intel NUC koji je pravo moćan i kompaktan i naravno puno jači od Raspberry Pi i weteka, ali naravno i dosta skuplji.

Dobra fora je što se pod Kodi može staviti Simple IPTV Client za Live TV, i recimo kupim nettvplus pretplatu za Smartphone, izvučem linkove i upišem svoj password, onda piči i SportKlub HD za cca 6 eur mjesečno, a ima preko 200 kanala.

Donedavno se mogao koristiti NBC Live Sports, i mogla se gledati Premier League potpuno besplatno, samo je trebao DNS ili VPN koristiti.
rizibizi wrote:Vrtim raspbmc na prvom rpi model B sa 256 MB rama i probao na HTPC-u. Hocu da mjenjam ovaj rpi ali sam u dilemi s cim, da li da uzmem novi rpi ili nesto drugo? Preporuke?
Imao sam isti samo sa 512 MB RAM, odličan mali uređaj. Ja samo imam Weteka, ali sigurno da ima drugih korisnika koji imaju druge uređaje. Što se tiče weteka gore sam napisao, ja sam prezadovoljan. 1.5 GHz, 1 GB RAM, WiFi, Bluetooth 4.0, Ethernet, 4 GB NAND Flash, microSD 3 x USB i odlični mali daljinac kao Airmouse, i imaju extra dobru podršku i dosta custom romova i recoverya (CWM, CyanogenMOD, AOSP, AOKP, OmegaROM).
User avatar
iPod
Posts: 1801
Joined: 20/11/2006 17:20

#8 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by iPod »

Doda37 wrote:Genesis
Stream all the sources
KMedia Torrent
Croatia on Demand
Phoenix
Sports Devil
NBA full games
Video Devil :)
:thumbup:

Ima i addon Macedonia on Demand ili tako nešto slično. Phoenix je zakon :D dosta Live TV za džabaka. Evo mog Setupa.

Image

Image

Image

Image
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#9 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by vicious »

Koje su po vama najbolje M3U liste koje koristite za live tv? Ima ih more, ali kod većine pola kanala ne radi...
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#10 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by rizibizi »

@ iPod zahvaljujem, znaci nazad u fazu konstrukcije dok ne skontam s cim se ponoviti. Kakva su ti iskustva s NUC-om? Isplati li se , koji je model?

@vicious Ako si kupovao preko pika m3u liste to vise ne radi nego sto radi. Nije mi mrsko platiti listu ili bilo sta ko ce se obecati da ce raditi dok placam, a ne kod ovih sibicara. Za RPi nema podrske niti za PickBox (koji se placa) niti za popcorn time (koji se ne placa). Kad strimam sa racunara/laptopa film sa popcorna na openelec/raspbmc nema titla. Super dzabna djidja ali mi ne rjesava problem.
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#11 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by vicious »

rizibizi wrote:@ iPod zahvaljujem, znaci nazad u fazu konstrukcije dok ne skontam s cim se ponoviti. Kakva su ti iskustva s NUC-om? Isplati li se , koji je model?

@vicious Ako si kupovao preko pika m3u liste to vise ne radi nego sto radi. Nije mi mrsko platiti listu ili bilo sta ko ce se obecati da ce raditi dok placam, a ne kod ovih sibicara. Za RPi nema podrske niti za PickBox (koji se placa) niti za popcorn time (koji se ne placa). Kad strimam sa racunara/laptopa film sa popcorna na openelec/raspbmc nema titla. Super dzabna djidja ali mi ne rjesava problem.
Ma kakvo plaćanje, eto nisam ni znao da likovi to prodaju jbt! :D

Mislio sam na liste koje se mogu naći na netu, ima ih dosta na youtube "how to"-klipovima, samo što se obično te liste slabo održavaju pa dosta kanala ne radi. Najbolja koju sam ja našao je sa IPTV Stalker add-onom, čini mi se oko 600 kanala + EPG koji stvarno radi na onim glavnim, jedino što tu nema baš puno ovih ex-yu kanala.

Inače meni strimanje na druge uređaje nije toliko bitno, računar mi je prikopčan direktno na tv i to je primarna upotreba.

Ako neko ima prijedlog koji je najbolji/najlakši način za korištenje više m3u listi (da se ne mora stalno mijenjati lista u settingsima), neka napiše. Mislim da sam jednom naletio negdje da se može instalirati više instanci Simple IPTV plugina, je li neko probao to?
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#12 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by mousstapha »

iPod wrote:
Moj model je sa Satelitskim tunerom, i ja sam ga prije 3 mjeseca platio 109 eurića, mada vidim da je sada otišla cijena na 129. Šalju preko TNT Express iz Ljubljane i stigao je za 3 dana, a za uredjaj sam skontao preko Kodi i OpenELEC Foruma. Uredjaj je izuzetno kvalitetan i po meni ima genijalan daljinac AirMouse 6 axis, tako da se mogu igrati jednostavno i android igrice.
Jesi kupovao direktno od njih i slali iz Slovenije ili si negdje na ebay? Ima li troškova carine?
User avatar
P.Starck
Posts: 1138
Joined: 14/07/2010 22:46

#13 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by P.Starck »

Dobar topic :D
Koristim xbmc/kodi već 2-3 godine. Prvi player je bio Pivos DS (tada 110 USD) a sada sam nabavio noviji PIVOS XS (120 USD, sada 85 USD :().
Zadovoljan sam Pivos-om pogotovo što je tada bio jedini "player" koji je mogao gurati i android i linux, a i sada je među rijetkim.

Ne znam, i meni kada sam mijenjao je Intelov NUC bio privlačan ali putem tuđih iskustava i dobrim dijelom paprene cijene
odustao sam od NUC-a. Mislim da je pametnije korisiti kakav stari laptop nego kupiti NUC i3. Ovaj WeTec je izgleda dosta dobar.
Bootaš li direktno u kodi? Ima li WeTec neku svoju verziju Kodija?

Od addona sam probao sve i svašta, a što se IPTV-a tiče, mogu reći samo koliko para toliko muzike.

Inače interesuje me kakva su vam iskustva sa internetom, bandwidthom?
User avatar
P.Starck
Posts: 1138
Joined: 14/07/2010 22:46

#14 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by P.Starck »

iPod wrote: Dobra fora je što se pod Kodi može staviti Simple IPTV Client za Live TV, i recimo kupim nettvplus pretplatu za Smartphone, izvučem linkove i upišem svoj password, onda piči i SportKlub HD za cca 6 eur mjesečno, a ima preko 200 kanala.
Kako si uspio uhvatiti ovaj nettve kad ne daju bosancima, imas nekog vani ili neku shemu A :D
User avatar
iPod
Posts: 1801
Joined: 20/11/2006 17:20

#15 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by iPod »

P.Starck wrote:
iPod wrote: Dobra fora je što se pod Kodi može staviti Simple IPTV Client za Live TV, i recimo kupim nettvplus pretplatu za Smartphone, izvučem linkove i upišem svoj password, onda piči i SportKlub HD za cca 6 eur mjesečno, a ima preko 200 kanala.
Kako si uspio uhvatiti ovaj nettve kad ne daju bosancima, imas nekog vani ili neku shemu A :D
Imam radnog kolegu u Njemackoj, prebacio mu na PayPal i uzeo mi. Kasnije ih on zvao samo da procita and-XXXXX code i aktivirali pretplatu. Onda udjes u Opcije i procitas Key: XXXXXXX i to ti je password koji ubacis u listu.
User avatar
iPod
Posts: 1801
Joined: 20/11/2006 17:20

#16 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by iPod »

mousstapha wrote:
iPod wrote:
Moj model je sa Satelitskim tunerom, i ja sam ga prije 3 mjeseca platio 109 eurića, mada vidim da je sada otišla cijena na 129. Šalju preko TNT Express iz Ljubljane i stigao je za 3 dana, a za uredjaj sam skontao preko Kodi i OpenELEC Foruma. Uredjaj je izuzetno kvalitetan i po meni ima genijalan daljinac AirMouse 6 axis, tako da se mogu igrati jednostavno i android igrice.
Jesi kupovao direktno od njih i slali iz Slovenije ili si negdje na ebay? Ima li troškova carine?
Ditektno narucio sa njihovog shopa i platio putem PayPal. Nisam carine nista platio, jer sam im poslao u poruci da upakuju u smedji karton po mogucnosti i da mi zakace fakturu kao sample i fakat nisu me peglali.
User avatar
iPod
Posts: 1801
Joined: 20/11/2006 17:20

#17 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by iPod »

P.Starck wrote:Dobar topic :D
Koristim xbmc/kodi već 2-3 godine. Prvi player je bio Pivos DS (tada 110 USD) a sada sam nabavio noviji PIVOS XS (120 USD, sada 85 USD :().
Zadovoljan sam Pivos-om pogotovo što je tada bio jedini "player" koji je mogao gurati i android i linux, a i sada je među rijetkim.

Ne znam, i meni kada sam mijenjao je Intelov NUC bio privlačan ali putem tuđih iskustava i dobrim dijelom paprene cijene
odustao sam od NUC-a. Mislim da je pametnije korisiti kakav stari laptop nego kupiti NUC i3. Ovaj WeTec je izgleda dosta dobar.
Bootaš li direktno u kodi? Ima li WeTec neku svoju verziju Kodija?

Od addona sam probao sve i svašta, a što se IPTV-a tiče, mogu reći samo koliko para toliko muzike.

Inače interesuje me kakva su vam iskustva sa internetom, bandwidthom?
Imaju dva nacina instalacije, prvi nacin je da bootas sa microSD (ja koristim 16 GB), a drugi nacin je da instaliras u flash.

Otkako je AceStream prestao da radi pod Linuxom, jer nisu updatovali ovi iz AceStream ARM binary, odlucio sam da ne brisem Android jer kombinujem kako kad, Android za Netflix i p2p-streams addon na Kodi-u, a Pulsar i sve ostalo pod OpenELEC jer radi ko zmaj i uredjaj je pravo brz.

Intel NUC sam kupio onako sto sam se zaletio, ali eto koristim ga svakodnevno kao i WeTek tako nije da mi stoji, rade oba punom parom, jedino je dobri stari RPi B u ladici :D

Ali eto imam neku ideju da iskoristim RPi da bude kao NAS i da skuckam kakav HDD i stavim Debian, ali otom potom... Onda bi se mogla myswl baza od Kodi-a exportovati na njega pa povlaciti na sve uredjaje tako da u slucaju da pritisnem pauzu na WeTek Play, mogao bih na Intel NUC nastaviti gledati i slicno.
Nokian808
Posts: 922
Joined: 13/05/2013 20:50

#18 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by Nokian808 »

Po vašem mišljenju da li je ovo OK cijena i da li je dovoljno dobro za Kodi?
http://www.olx.ba/artikal/17335571/smar ... -xbmc-box/
Privlači me jer piše da je quadrocore a u radnjama za ove pare se moze dobiti samo dualcore.
Znam da ima još jeftinije naručiti na ebay ali opekao sam se vec sa čekanjima i onda dodje neispravna stvar koju valja vratiti itd.
Znači zanima me samo kako vam se ovo čini i imali šta bolje za ove pare dostupno u Sarajevu...
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#19 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by Big Boy »

KODI, ex XBMC je stvarno super aplikacija. Najviše koristim Genesis za gledanje filmova i mislim da ne može biti lakše naći film, naći titl i odgledati sve bez problema.

Kad se samo sjetim peglanja sa torrentima, pa ganjanja odgovarajućeg titla... :-)
vicious wrote:Ako neko ima prijedlog koji je najbolji/najlakši način za korištenje više m3u listi (da se ne mora stalno mijenjati lista u settingsima), neka napiše. Mislim da sam jednom naletio negdje da se može instalirati više instanci Simple IPTV plugina, je li neko probao to?
Ako ne plaćaš nekom za komercijalnu listu fakat je peglanje održavati svoju listu. Ne znam može li se podesiti da se koristi više različitih listi. Ja to obično sve ubacim u jednu sa copy/paste. :D

Prošle sedmice sam naletio na jednom forumu na neku listu koja se održava on line. Link je http://ip-tv.zz.mu. Izabereš kanale i gledaš šta te zanima, ima kanala iz regije kao i dosta sportskih i muzičkih kanala. Za sad većina linkova radi odlično.
User avatar
druzeljubiva
Posts: 285
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#20 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by druzeljubiva »

KODI je super stvar :thumbup:
Lako se snaci i organizovati .. ja ga koristim najvise za gledanje filmova, poneke serije i par muzickih kanala (americkih pretezno)
Na Phoenix mi se najbrze otvaraju filmovi. Kad idem preko Genesisa, IceFilms ili 1Channel primjetila sam da malo sporije ide ucitavanje.
User avatar
iPod
Posts: 1801
Joined: 20/11/2006 17:20

#21 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by iPod »

Nokian808 wrote:Po vašem mišljenju da li je ovo OK cijena i da li je dovoljno dobro za Kodi?
http://www.olx.ba/artikal/17335571/smar ... -xbmc-box/
Privlači me jer piše da je quadrocore a u radnjama za ove pare se moze dobiti samo dualcore.
Znam da ima još jeftinije naručiti na ebay ali opekao sam se vec sa čekanjima i onda dodje neispravna stvar koju valja vratiti itd.
Znači zanima me samo kako vam se ovo čini i imali šta bolje za ove pare dostupno u Sarajevu...
Imas ga na eBay za 31 USD sa free shipping, i dobar je uređaj "mališa" HDMI stick, podržava HEVC (H265), i imaš OpenELEC za njega :D

http://www.geekbuying.com/item/MK808B-P ... 37068.html

Kao glavne zamjerke su mu spor WiFi i nestabilan, a ko prikopca USB to Ethernet kazu da nije stabilno, imas vise o njemu na:

http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=227095

http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=210220
shandrprcSA
Posts: 9785
Joined: 23/02/2013 08:16

#22 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by shandrprcSA »

hajde kakvu preporuku ulozeno/dobijeno :D
iTo
Posts: 923
Joined: 06/06/2013 14:37

#23 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by iTo »

shandrprcSA wrote:hajde kakvu preporuku ulozeno/dobijeno :D

http://www.pocket-lint.com/news/133972- ... eaming-day ?
shandrprcSA
Posts: 9785
Joined: 23/02/2013 08:16

#24 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by shandrprcSA »

hvala :D hajmo jos koju preporuku :D

pravo ste se usutili na temi :D
iTo
Posts: 923
Joined: 06/06/2013 14:37

#25 Re: Kodi/XBMC Media centar

Post by iTo »

haj ti malo zaguglaj....
Post Reply