PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
PhilJacksonIzvala
Posts: 585
Joined: 30/04/2020 10:35

#25151 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by PhilJacksonIzvala »

Averus wrote: 24/09/2022 10:48 Moze, ali nemoj. MS je prosle godine objavio da se sad i ti keyevi smatraju ilegalnim

Imas resellere po 20ak dolara key legalan
Dupla greska :)

Mozes kupit key, idi na allkeyshop, imas hrpu prodavaca

20 dolara je kljuc isti ko ovaj od 2, samo fataju na foru da su "legalni" jer lupe visu cijenu. Nema nista 100% ispravno ispod 100+ dolara.

Inace ovo nije ilegalno per se, nego je neka siva zona. Sve dok si kupio licencu a ne instalirao crack, ne mogu ti nista.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#25152 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by typeOnegative »

Ne bih se složio da su isti keyevi, govorim iz osobnog, kao i iz skustva prijatelja i poznanika. ukratko, sa ebay su uglavnom 'scrapped' ključevi, tj sa neaktiviranih mašina koji da bi se uopće mogli aktivirati najčešće zahtijevaju čistu instalaciju, dok ovi od 10+ dolara se mogu pregaziti i aktiviraju se bez problema , a često za tu lovu ide retail licenca tj da se moze "seliti" sa mašine na mašinu.
Što se ovih od 100 dolara tiče, po meni samo ako je firma u pitanju zbog računa i inspekcije , ostali korisnici apsolutno bespotrebno (osim ako neko baš ne želi windowse u kutiji) :-D
EKSER1337
Posts: 287
Joined: 24/09/2014 22:12

#25153 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by EKSER1337 »

EKSER1337 wrote: 23/09/2022 17:37 Ljudovi, je li ovaj Intelov stock hladnjak (9th gen), toliko iritantan ili ne znam do cega je?

Specs: Core i3 9100F/H310M H2.0/1x8GB DDR4 2666MHz/GTX650 1G/240GB SSD/1TB HDD/

Dakle sve je normala, prilikom bilo kakva loada on obrtaje dize sa 1200 na 1500rpm, i prilikom toga dolazi do iritantog osjecaja isto kao da metal zuji, sad ne znam, je li hladnjak, je li HDD, ili to sve do jeftinog kucista kroz koje struji najmanja promjena...

Ova promjena obrtaja je stalna, surfam nesto, loada se stranica.. to se desava... fuj.


EDIT:

Nakon, otvaranja bočne stranice (desne) i gašenja HDD-a, opet isto, i to baš čim se rpm promijeni (a promijeni se u momentu svakog loada stranice) pocne hladnjak da sere...
Opalim stress test, vrti on 3200rpm (nimalo ugodno al ajd) nanesem se kad iz napajanja isto ko da pilić pijuće :lol: :lol: :lol: .
10 godina i 1-2 mjeseca otkako je upregnuto :shock: .
User avatar
PhilJacksonIzvala
Posts: 585
Joined: 30/04/2020 10:35

#25154 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by PhilJacksonIzvala »

typeOnegative wrote: 24/09/2022 16:44 Ne bih se složio da su isti keyevi, govorim iz osobnog, kao i iz skustva prijatelja i poznanika. ukratko, sa ebay su uglavnom 'scrapped' ključevi, tj sa neaktiviranih mašina koji da bi se uopće mogli aktivirati najčešće zahtijevaju čistu instalaciju, dok ovi od 10+ dolara se mogu pregaziti i aktiviraju se bez problema , a često za tu lovu ide retail licenca tj da se moze "seliti" sa mašine na mašinu.
Što se ovih od 100 dolara tiče, po meni samo ako je firma u pitanju zbog računa i inspekcije , ostali korisnici apsolutno bespotrebno (osim ako neko baš ne želi windowse u kutiji) :-D
Isti sa pozicije legalnosti. I jedni i drugi su "siva zona". Nijedan od njih ne mozes unijeti tokom instalacije, nego je moras zavrsit, konektovat se na net i unijet u aktivacijskom meniju.

Dzaba ti sto ga mozes selit, ako kosta 20, a ovaj sto ne mozes selit kosta 2. Hoces li do sljedece verzije Windowsa promijenit 10 racunara, da bi ti se isplatilo? :)

Ovi od 2 su sasvim dovoljni svima.
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#25155 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Naslovnica »

@EKSER1337 Jesi li ikada mijenjao provodnu pastu na hladnjaku?!
EKSER1337
Posts: 287
Joined: 24/09/2014 22:12

#25156 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by EKSER1337 »

Naslovnica wrote: 24/09/2022 17:33 @EKSER1337 Jesi li ikada mijenjao provodnu pastu na hladnjaku?!
Ne vjerujem da ima više od 2 mjeseca, nek ima 3 ne više.

CoolerMaster IC Value V1, a ona stara pasta vodenasta bila skroz...

Edit: Nisu problem temperature, znači kad je baš bilo vruće Cinebench R23 dero i tad je dosezalo 93 stepena, maloprije radio Aida64 Stability test 76 stepeni i tu ostalo... A da ne govorim o temperaturama pri surfanju...
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#25157 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by typeOnegative »

PhilJacksonIzvala wrote: 24/09/2022 17:33
typeOnegative wrote: 24/09/2022 16:44 Ne bih se složio da su isti keyevi, govorim iz osobnog, kao i iz skustva prijatelja i poznanika. ukratko, sa ebay su uglavnom 'scrapped' ključevi, tj sa neaktiviranih mašina koji da bi se uopće mogli aktivirati najčešće zahtijevaju čistu instalaciju, dok ovi od 10+ dolara se mogu pregaziti i aktiviraju se bez problema , a često za tu lovu ide retail licenca tj da se moze "seliti" sa mašine na mašinu.
Što se ovih od 100 dolara tiče, po meni samo ako je firma u pitanju zbog računa i inspekcije , ostali korisnici apsolutno bespotrebno (osim ako neko baš ne želi windowse u kutiji) :-D
Isti sa pozicije legalnosti. I jedni i drugi su "siva zona". Nijedan od njih ne mozes unijeti tokom instalacije, nego je moras zavrsit, konektovat se na net i unijet u aktivacijskom meniju.

Dzaba ti sto ga mozes selit, ako kosta 20, a ovaj sto ne mozes selit kosta 2. Hoces li do sljedece verzije Windowsa promijenit 10 racunara, da bi ti se isplatilo? :)

Ovi od 2 su sasvim dovoljni svima.
Siva zona su , to uopće nije upitno , ali kako rekoh ne radi se o istim ključevima. Već sam napisao gore , ovi od 2 dolara pored toga što često nisu ispravni , TRAŽE čistu instalaciju da bi se mogli aktivirati , dok se ovi mogu aktivirati samo unošenjem ključa na već instaliranu odgovarajuću verziju windowsa . Ako već hoćeš o legalnosti , u mnogo razvijenijim društvima od našeg takve licence nisu problem za kućnog korisnika i masovno se koriste , tako da mi nije baš najjasnije što želiš dokazati . Što se isplativosti tiče,svako zna svoje , retail windows8 licencu plaćenu 20 km koristim još uvijek ,prvo nadograđen na 8.1 , dalje na w10 i w11 i treći PC po redu svih ovih godina , i kad se uzme u obzir da ako ovo i nije posljednja verzija windows-a , najvj će se moći nadograditi , tako da mislim da je završit za cvaju maltene doživotno pitanje legalnih windows-a itekako isplatna kupovina :thumbup:
Last edited by typeOnegative on 24/09/2022 19:50, edited 3 times in total.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#25158 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by soha96 »

Ja kupio prije 100 godina za par dolara key na ebayu. Radilo i radi i dan danas i dizao sisteme opet i upgrade na 11 itd itd
User avatar
PhilJacksonIzvala
Posts: 585
Joined: 30/04/2020 10:35

#25159 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by PhilJacksonIzvala »

typeOnegative wrote: 24/09/2022 19:47
PhilJacksonIzvala wrote: 24/09/2022 17:33

Isti sa pozicije legalnosti. I jedni i drugi su "siva zona". Nijedan od njih ne mozes unijeti tokom instalacije, nego je moras zavrsit, konektovat se na net i unijet u aktivacijskom meniju.

Dzaba ti sto ga mozes selit, ako kosta 20, a ovaj sto ne mozes selit kosta 2. Hoces li do sljedece verzije Windowsa promijenit 10 racunara, da bi ti se isplatilo? :)

Ovi od 2 su sasvim dovoljni svima.
Siva zona su , to uopće nije upitno , ali kako rekoh ne radi se o istim ključevima. Već sam napisao gore , ovi od 2 dolara pored toga što često nisu ispravni , TRAŽE čistu instalaciju da bi se mogli aktivirati , dok se ovi mogu aktivirati samo unošenjem ključa na već instaliranu odgovarajuću verziju windowsa . Ako već hoćeš o legalnosti , u mnogo razvijenijim društvima od našeg takve licence nisu problem za kućnog korisnika i masovno se koriste , tako da mi nije baš najjasnije što želiš dokazati . Što se isplativosti tiče,svako zna svoje , retail windows8 licencu plaćenu 20 km koristim još uvijek ,prvo nadograđen na 8.1 , dalje na w10 i w11 i treći PC po redu svih ovih godina , i kad se uzme u obzir da ako ovo i nije posljednja verzija windows-a , najvj će se moći nadograditi , tako da mislim da je završit za cvaju maltene doživotno pitanje legalnih windows-a itekako isplatna kupovina :thumbup:
Hocu ti rec da ne traze cistu instalaciju, traze samo da je tacna verzija Windowsa, jer je s tim kljucem ne mozes promijeniti samo tako sto uneses kljuc. Ako imas Win 10 Pro instaliran prije 3 godine, kupi kljuc od 2 dolara i aktivitaces ga bez problema. A ako imas Win 10 Pro N, na primjer, nece ti raditi i moraces reinstalirati.
Ne treba mi nicije iskistvo, prodajem ih godinama :)
User avatar
Averus
Posts: 20356
Joined: 13/02/2008 17:07

#25160 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Znam o čemu pričam, to mi je posao.
Ljudi miješaju pojmove. "Aktiviran" i "Licenciran" softver nisu ista stvar.

I ja sam aktivirao nekoliko sistema pomoću ključeva sa ebaya i godinama ih koristim (prešišao pet-šest matičnih ploča, 10ak diskova i tri generacije Windowsa). Aktivacija nije problem. Aktivirati može svako. Licencirati ne.

Scrap key je aktivacijski ključ koji vrijedi uz licencu koju dobije npr Lenovo laptop za koji je namijenjen. (također poznat kao OEM key)
Taj laptop npr mrtav i nikad se ne upali, a onda neko (garant je balkanac) skontao da prepiše onaj ključ sa naljepnice, a koja potvrđuje licencu i proda na ebayu. Skužili da radi - i svi sretni, zadovoljni.
I dugo je to tako bila "siva zona", a Microsoft bio u fazonu "boli nas ćošak, mi smo to već naplatili, nek se sirotinja časti". Međutim prošle ili pretprošle godine (ne sjećam se sad 100% sigurno) su izdali zvanični statement po tom pitanju i konačno, nakon nekih 10ak godina ignorisanja, proglasili su scrap keyeve nevažećim, tačnije nelegalnim. Na zapadu za korištenje istih možeš dobiti debele kazne. Kod nas, naravno, te niko neće dirati (još uvijek). Za firme je malo drugačija priča, o tome neću sad.

Scrap Key = OEM Key, a po MS licenci OEM key je not transferable.

Eh, pošto je sad sve postalo mješavina špijunaže i "smart" klinaca, noviji sistemi su kroz update već počeli da se time bave, pa onda odjednom taj tvoj key postane nevažeći i ti odeš na ebay, kupiš drugi, koristiš ga još mjesec, godinu ili više, pa opet nanovo. Na balkanu - super rješenje, da dobiješ aktivacijski ključ za 5KM i kurčiš se da si legalan iako to nisi. Jedina prednost je što ne skidaš neke aktivatore sa implantiranim trojancima i ransomware-om, nego fakat aktivacijski ključ.

U isto vrijeme na SWSwap na redditu kupiš LICENCIRAN aktivacijski ključ za $20 i doživotno ti vrijedi (ili dok god Microsoft nudi free upgrade kao što je bilo 7->8->8.1->10->11 i što će vjerovatno biti sa 10ke/11ke na sljedeći sistem. Meni taj jedan ključ koji sam tad platio $13 služi još od Windows 7ice i nikad nije prestao raditi.
Scrap keyevi (na pet-šest laptopa i dva računara) su mi svi u međuvremenu prestali raditi, pa sam morao obnavljati ili se snalaziti (hvala MAK keyevima i firmama koje ih koriste :D )



Dakle - bilo je "siva zona", sad je full-on ilegalno, ali to prosječnom korisniku svejedno nije bitno jer živimo u Graškogradu :)


Hvala na pažnji, laku noć :D
User avatar
xPaco1337
Posts: 1070
Joined: 30/09/2020 14:34

#25161 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by xPaco1337 »

Ne razumijem zasto ce vam licencirani windowsi uopce ? To mogu opravdati jedino ako imate biznis pa eto zbog porezne da imate licencu,ali eto ja radim u IT firmi,programeri koriste Linux,dizajneri Mac i mozda imaju 1-2 laptopa sa windowsima ako im bas bas treba. A mi dizajneri koji imamo Mac tacnije Junioru imamo stare Macove iz 2011-12 koji koriste free ne licencirane programe koji su Trial,dok npr Lead ima noviji Mac i njemu posaljemo template da exporta ako imamo neka ogranicenja. Naravno to je da vlasnik ustedi sto vise,ali generalno ne vidim drugi razlog bacanja novca :-)
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#25162 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by typeOnegative »

PhilJacksonIzvala wrote: 24/09/2022 21:10
typeOnegative wrote: 24/09/2022 19:47

Siva zona su , to uopće nije upitno , ali kako rekoh ne radi se o istim ključevima. Već sam napisao gore , ovi od 2 dolara pored toga što često nisu ispravni , TRAŽE čistu instalaciju da bi se mogli aktivirati , dok se ovi mogu aktivirati samo unošenjem ključa na već instaliranu odgovarajuću verziju windowsa . Ako već hoćeš o legalnosti , u mnogo razvijenijim društvima od našeg takve licence nisu problem za kućnog korisnika i masovno se koriste , tako da mi nije baš najjasnije što želiš dokazati . Što se isplativosti tiče,svako zna svoje , retail windows8 licencu plaćenu 20 km koristim još uvijek ,prvo nadograđen na 8.1 , dalje na w10 i w11 i treći PC po redu svih ovih godina , i kad se uzme u obzir da ako ovo i nije posljednja verzija windows-a , najvj će se moći nadograditi , tako da mislim da je završit za cvaju maltene doživotno pitanje legalnih windows-a itekako isplatna kupovina :thumbup:
Hocu ti rec da ne traze cistu instalaciju, traze samo da je tacna verzija Windowsa, jer je s tim kljucem ne mozes promijeniti samo tako sto uneses kljuc. Ako imas Win 10 Pro instaliran prije 3 godine, kupi kljuc od 2 dolara i aktivitaces ga bez problema. A ako imas Win 10 Pro N, na primjer, nece ti raditi i moraces reinstalirati.
Ne treba mi nicije iskistvo, prodajem ih godinama :)
+1 Averus

@PhilJacksonIzvala Mislio sam tacno kako sam i napisao, iako je odgovarajuća verzija windows-a, ovi sa ebay se često nisu mogli aktivirati sve dok se ne uradi fresh install (javi da je key vec u upotrebi) .
Ne treba ni meni ničije iskustvo, instalirao desetke takvih kroz posao i vidio i uvjerio se svojim očima, kao i da ovi od 20 dolara sto @averus spominje nit su scrapped, nit ilegalni.. Kako rekoh gore, imam takvu licencu, uzeo je na redditu davnih dana, promjenio par računara i radi i dan danas.
test_test
Posts: 316
Joined: 06/09/2013 08:14

#25164 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by test_test »

xPaco1337 wrote: 25/09/2022 08:45 Ne razumijem zasto ce vam licencirani windowsi uopce ? To mogu opravdati jedino ako imate biznis pa eto zbog porezne da imate licencu,ali eto ja radim u IT firmi,programeri koriste Linux,dizajneri Mac i mozda imaju 1-2 laptopa sa windowsima ako im bas bas treba. A mi dizajneri koji imamo Mac tacnije Junioru imamo stare Macove iz 2011-12 koji koriste free ne licencirane programe koji su Trial,dok npr Lead ima noviji Mac i njemu posaljemo template da exporta ako imamo neka ogranicenja. Naravno to je da vlasnik ustedi sto vise,ali generalno ne vidim drugi razlog bacanja novca :-)
.NET Farmework nije .NET Core, je jedan od odgovora a imam ih mnogo. Long story short, zavisi od stack-a koji se koristi.
Last edited by test_test on 25/09/2022 15:40, edited 1 time in total.
test_test
Posts: 316
Joined: 06/09/2013 08:14

#25165 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by test_test »

Koja su vam iskustva sa termalnim pastama? Interesuje me razlika izmedju mx4 i thermal grizzly kryonaut? Ili je kao sto svi kazu, margin of error.
DonieBrasco
Posts: 15414
Joined: 31/08/2016 16:09

#25166 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Grizli ti je samo marketning i to prenapuhan nije vrijedno dati vise para bez obzira na kvalitetu, MX4, MX2 od poznatog brenda svjetski poznatog kod nas je lako dostupna i sasvim dovoljna za vecinu koristnika.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#25167 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by typeOnegative »

+1 definitivno . i moje mišljenje je da je razlika, ako je i ima, u rangu statističke pogreške . MX4 i više nego dobra za veliku većinu korisnika .
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8740
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#25168 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

test_test wrote: 25/09/2022 15:40 Koja su vam iskustva sa termalnim pastama? Interesuje me razlika izmedju mx4 i thermal grizzly kryonaut? Ili je kao sto svi kazu, margin of error.
Kryonaut je bio ok dok procesori nisu prelazili 80 C sad se kao i Gelid Extreme stvrdne i pocne da gubi performanse ako je procesor na preko 80 C cesto, kod mene normalna temp kod video rendera i transkodiranja 4k video klipova sa veceg bitrate na manji pa po 4-5 sati bude temp od 78-83C na 5800X,a od 80 C kod Kryonauta pocinje degradacija paste i ako je na tim temperaturama cesto vremenom pocne da se stvrdnjava i "cementira", sa MX4 i MX5 nemas tih problema a performanse su do 2 C bolje sa Kryonaut dok je frisak i nedegradiran.

Na sajtu pise specifikacija :


Thermal Resistance
0,0032 K/W

Electrical Conductivity*
0 pS/m

Viscosity 130-170 Pas
Specific Weight 3,7g/cm3
Temperature -250 °C / +350 °C
Capacity 1g | 1,5ml/5,55g | 3ml/11,1g | 10ml/37g

Koja zavarava kupce jer ne citaju ono sto je napisano prije

"Kryonaut uses a special structure, which halts the drying out process at temperatures of up to 80° Celsius. This structure is also responsible for the nano-aluminum- and zinc-oxide-parts included in the grease to compound optimally, to compensate for unevenness of the component (i.e. the CPU) or the heat sink, thus guaranteeing remarkable heat transfer."

Od 80 pocinje isusivanje...kod mene je trebalo oko 3 mjeseca da se osusi i "cementira" na 5800X kad sam skidao hladnjak kao da si ga zavario za procesor...

Sad koristim MX4 i nemam te probleme...kako odvrnem vijke od kulera tako spadne sa procesora...

Odlicna pasta koje vise nemam, a koju bi koristio radije nego Kryonaut je MasterGel Pro V2, odlicna pasta!
DonieBrasco
Posts: 15414
Joined: 31/08/2016 16:09

#25169 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Image

Kad smo vec kod pasti bas me zanima kako ce na Ryzen 7000 da idu obzirm na izgled procesora sa ovim prorezima sa strane, djeluje kao da ima mnogo manje mjesta na povrsini.
User avatar
M416
Posts: 2318
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#25170 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Za ekstremni OC bilo vazdusno ili vodeno hladjenje ove su ponajbolje definitivno :

https://cpuinfotech.ba/shop/termalne-pa ... xtreme-2g/
https://cpuinfotech.ba/shop/termalne-pa ... t-h2-3-5g/
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#25171 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

Danas sam uz pomoc kolege @M416 na Olx potrefio finu grafiku :)

Image
DonieBrasco
Posts: 15414
Joined: 31/08/2016 16:09

#25172 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Uh dobra, da te sluzi dugo vremena.
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#25173 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ferratilis »

Nek dugo traje :thumbup: Mada znajuci febu, brzo ce on to zamijeniti za nesto drugo, bolje. :D

Koliko je kostala, ako nije tajna?
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#25174 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

870 KM, CT garancija + fiskalni do 11.2024.

Nije bilo planirano, ali nisam mogao odoliti zbog cijene. Dzaba 😂 Evo vrtio Furmark 60 min, hladna i tiha :D
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#25175 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ferratilis »

Dobra cijena za tu kartu, isplati se uzeti. :thumbup:
Post Reply