PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
BeYaZ
Posts: 174
Joined: 04/04/2013 22:12
Location: Sarajevo - 071

#25926 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BeYaZ »

Što se tiče testiranja SSD-a , moja preporuka je MiniTool Partition Wizard program . Trenutno ima neka trial verzija
Naslovnica
Posts: 27701
Joined: 20/03/2013 15:38

#25927 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Naslovnica »

Da ne otvaram novu temu, a ovdje se javlja najviše "kompjuteraša" što se tiče foruma...
Elem, koliko podloge za miša sa jastučićem pomažu u prevenciji sindroma karpalnog tunela?

Image
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8698
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#25928 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

Naslovnica wrote: 21/11/2022 16:06 Da ne otvaram novu temu, a ovdje se javlja najviše "kompjuteraša" što se tiče foruma...
Elem, koliko podloge za miša sa jastučićem pomažu u prevenciji sindroma karpalnog tunela?

Image
pomaze jer se smanjuje pritisak na median nerv, sredisnji zivac, najvise ce ti pomoci to ako mis nije prevelik dakle ako ga mozes lako obuhvatiti palcem i prstenjakom sa obe strane i ako nije previsok tj. pozeljno je da bude nizi, uz to ruka treba da je ispravljena od lakta do prstiju dakle u ravni sa stolom i tu pomazu stolice koje imaju rukohvat sa strane pa se podbaci nesto da lakat bude u istoj visini sa podlogom misa na stolu, inace najvise pomaze redovno raditi prekide i kratke vjezbe, gumena lopta ili teniska da se malo stisce plus malo istezanja i rada zglobom. Rodica je radila u svicarskoj posti pa je stekla invaliditet trebalo je oko 15 godina da dobije sindrom karpalnog tunela znaci rad 8 sati dnevno, tako nije to neka velika briga osim ako ti je profesija takva da bas citavo radno vrijeme se napreze ruka (bitna je i tastatura - kucanje zamara ruku)
Naslovnica
Posts: 27701
Joined: 20/03/2013 15:38

#25929 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Naslovnica »

Većina posla mi je vezana za to.
Zadnjih sedmicu-dvije osjećam konstantno trnjenje u desnoj ruci, pogotovu palac i kažiprst, pogotovu predveče, mada ne prestaje ni tokom dana.
:roll:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8698
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#25930 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

Naslovnica wrote: 21/11/2022 16:22 Većina posla mi je vezana za to.
Zadnjih sedmicu-dvije osjećam konstantno trnjenje u desnoj ruci, pogotovu palac i kažiprst, pogotovu predveče, mada ne prestaje ni tokom dana.
:roll:
a to je vec pocetak, trebas otici doktoru, nemoj se puno misliti, ova rodica prebacena na drugo radno mjesto , isla na terapije i preglede , dobila na kraju i invalidninu neku koliko se sjecam price.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#25931 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by arnes_king »

Imam cudnu situaciju koju donedavno nisam nikako mogao shvatiti, a ne mogu ni sada u potpunosti pa da vidim sta vi kazete.

PC mi je spojen na monitore DPI kablovima i ima jedan dugi HDMI koji ide krajem sobe do TV-a koji mi je u displej postavkama na "disabled" i prebacim na "enabled" samo kad ga stvarno i koristim tako. Problem se desava samo kad je TV uredjaj na kompu na "enabled", znaci kad aktivno koristim TV preko kompa. Desava se to da kad se prodje odredjenim mjestom u sobi na PC svi povezani displeji zablinkaju kao kad se driveri azuriraju, ono par puta se brzo slika ugasi/prebaci na crno i opet se dozove s tim sto mi cesto tad prikaz zabaguje pa moram opet nastimati.

Tu gdje se prolazi, kada se to desi, nema nikakvih kablova niti bilo cega sto bi imalo bilo kakve veze pa da utice na sve. Donedavno mislio da je dovoljno samo proci a neku noc sam upratio da se desi kada se u kupatilu pali ili gasi svjetlo, opet samo ako je TV aktivan na PC kao displej. Opet mi nikako nije jasno kako to moze uticati, jer nikad nisam imao slicne probleme na bilo kojoj drugoj kombinaciji uredjaja u sobi, pa cak i kuci, niti imam problema sa strujom ili LED sijalicom u kupatilu.

Zvat cu svakako elektricara pa nek pogleda i vidi moze li on naci uzrocnik, ali posto je ovako specificno htio sam i ovdje vidjeti ima li neko ideju sta bi mogao biti problem :)
Naslovnica
Posts: 27701
Joined: 20/03/2013 15:38

#25932 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Naslovnica »

SanskiBiser wrote: 21/11/2022 16:35
Naslovnica wrote: 21/11/2022 16:22 Većina posla mi je vezana za to.
Zadnjih sedmicu-dvije osjećam konstantno trnjenje u desnoj ruci, pogotovu palac i kažiprst, pogotovu predveče, mada ne prestaje ni tokom dana.
:roll:
a to je vec pocetak, trebas otici doktoru, nemoj se puno misliti, ova rodica prebacena na drugo radno mjesto , isla na terapije i preglede , dobila na kraju i invalidninu neku koliko se sjecam price.
Hvala na savjetu! :thumbup:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8698
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#25933 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

arnes_king wrote: 21/11/2022 16:56 Imam cudnu situaciju koju donedavno nisam nikako mogao shvatiti, a ne mogu ni sada u potpunosti pa da vidim sta vi kazete.

PC mi je spojen na monitore DPI kablovima i ima jedan dugi HDMI koji ide krajem sobe do TV-a koji mi je u displej postavkama na "disabled" i prebacim na "enabled" samo kad ga stvarno i koristim tako. Problem se desava samo kad je TV uredjaj na kompu na "enabled", znaci kad aktivno koristim TV preko kompa. Desava se to da kad se prodje odredjenim mjestom u sobi na PC svi povezani displeji zablinkaju kao kad se driveri azuriraju, ono par puta se brzo slika ugasi/prebaci na crno i opet se dozove s tim sto mi cesto tad prikaz zabaguje pa moram opet nastimati.

Tu gdje se prolazi, kada se to desi, nema nikakvih kablova niti bilo cega sto bi imalo bilo kakve veze pa da utice na sve. Donedavno mislio da je dovoljno samo proci a neku noc sam upratio da se desi kada se u kupatilu pali ili gasi svjetlo, opet samo ako je TV aktivan na PC kao displej. Opet mi nikako nije jasno kako to moze uticati, jer nikad nisam imao slicne probleme na bilo kojoj drugoj kombinaciji uredjaja u sobi, pa cak i kuci, niti imam problema sa strujom ili LED sijalicom u kupatilu.

Zvat cu svakako elektricara pa nek pogleda i vidi moze li on naci uzrocnik, ali posto je ovako specificno htio sam i ovdje vidjeti ima li neko ideju sta bi mogao biti problem :)
ko bi ga znao, da li ti je uzemljenje u kuci uradjeno propisno ili je radjeno kod nas popularno nulovanje, da li imas 3 faze razvedene i rasterecene u kuci ili je monofazno, koliko je cista struja sa mreze i koliko oscilira kod promjene opterecenja napon, u kakvom je stanju trafo stanica, kod mene je PC na UPS spojen a ostala elektronika na APC korektor napona, a tebi preporucio ako imas gdje nabaviti ako neko ima na stanju APC 1200 korektor napona https://www.apc.com/shop/hr/en/products ... /P-LE1200I


kod nas u ulici dok nisu novi trafo dovukli nakon sto se stari zapalio imali smo takvih problema, npr napon tokom dana 240V navece padao na 200, upalis bojler u kuci on padne jos za 10 volta i tako stednjak upalis eto jos 10-15V nize komp se resetuje, usb zvuk prikljucenja i iskljucenja cim se upali bojler u kupatilu i slicne gluposti... :lol:
User avatar
Qler
Posts: 23563
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#25934 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Qler »

Većina ljudi zanemari periferiju i kupuje najjeftinije. A to je ono sa čime imaš interakciju. Ja uvijek gledam da su monitor, miš i tastatura što bolji. Ergonomski miš, dobra tastatura, sve to veoma znači. Kupi mišnergonomski, I poslušaj i ovo o ispravnom sjedenje, naravno :)
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#25935 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Tabijat »

Raja,hjelp! iz nekog razloga, prestadoše mi raditi dva usisna ventilatora na kućištu (prednja). Šta mi je činit?
U biosu piše N/A, ko da ih nema nikako
User avatar
BeYaZ
Posts: 174
Joined: 04/04/2013 22:12
Location: Sarajevo - 071

#25936 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BeYaZ »

Tabijat wrote: 21/11/2022 19:16 Raja,hjelp! iz nekog razloga, prestadoše mi raditi dva usisna ventilatora na kućištu (prednja). Šta mi je činit?
Zamijenit :D , provjeri dal ima neke prašine koja ih je zakočila i da se nisu slučajno isključili na backplate-u tamo .
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#25937 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

Danas sam se, nakon dugo vremena, pocastio sa ultrawide monitorom :D

https://eu.aoc.com/en/gaming/products/m ... u34g3xm-eu

Vjezbam periferni vid pomalo :D
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#25938 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Tabijat »

BeYaZ wrote: 21/11/2022 19:34
Tabijat wrote: 21/11/2022 19:16 Raja,hjelp! iz nekog razloga, prestadoše mi raditi dva usisna ventilatora na kućištu (prednja). Šta mi je činit?
Zamijenit :D , provjeri dal ima neke prašine koja ih je zakočila i da se nisu slučajno isključili na backplate-u tamo .
Nije i nije. Ne izgleda kao da se vilonšta otkačilo, čak sam pinove sad ja otkačila i ponovo zakacila, nije.
A kako će oba krepat istovremeno, nije mi jasno?? Cooler master je u pitanju, ako išta znači.

Febo, čestitke :)
dzale
Posts: 88
Joined: 19/12/2020 00:29

#25939 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by dzale »

Plavo-bijeli wrote: 21/11/2022 13:37 https://www.newegg.com/p/pl?d=gaming+headset

sta mi je trenutno best buy od $10 do $40 ? Moze malkice i skuplje ali ako se fakat isplati... Samo bitno da je dobar zvuk i da su ugodne...
Gledao Razer Kraken V3, vidim fino snizen, ali isto citam i neke lose reviewe pa kontam mozda najbolje uzet ove no-name, svi su dobri reviewi i ne mogu se puno zeznut kako god okrenem
https://www.newegg.com/p/1VH-062P-00001 ... klink=true
Dodaj 10 dolara i uzmi Razer Barracuda X (ako ti odgovara wireless). Ja sinoc narucio.
https://www.amazon.com/Razer-Barracuda- ... B096N6Q51N

Solidna ocjena na RTINGS:
https://www.rtings.com/headphones/revie ... eless-2021
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8698
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#25940 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

febo_acm wrote: 21/11/2022 19:58 Danas sam se, nakon dugo vremena, pocastio sa ultrawide monitorom :D

https://eu.aoc.com/en/gaming/products/m ... u34g3xm-eu

Vjezbam periferni vid pomalo :D
to da imas izgovor zeni da ti sad treba i 4090, slabo radi ova sad graficka...tako to..prejak monitor za nju. :D
User avatar
Averus
Posts: 20340
Joined: 13/02/2008 17:07

#25941 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

febo_acm wrote: 21/11/2022 19:58 Danas sam se, nakon dugo vremena, pocastio sa ultrawide monitorom :D

https://eu.aoc.com/en/gaming/products/m ... u34g3xm-eu

Vjezbam periferni vid pomalo :D
Ajde nek je sa srecom drug :kakoste:
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#25942 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

hvala :thumbup:

ma napravio sam par cudnih odluka u zadnjih par mjesec da tako da mi je sada PC poprilicno tanak... ali popravit cu i to :)

ako nekome treba dell g2722hs, sa 34 mjeseca garancije i fiskalnim neka se javi u pp.
User avatar
_coRey_
Posts: 656
Joined: 30/12/2013 10:36

#25943 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by _coRey_ »

User avatar
SanskiBiser
Posts: 8698
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#25944 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

_coRey_ wrote: 21/11/2022 20:26
In addition to that NVIDIA still tries to sell Ampere cards, because some vendors and retailer still have a lot of stock. I've seen numbers that add up to about 7,500 in stock for Germany. The range goes from GeForce GTX 1650 to RTX 3080.
Ovo je lik sa Hardwareluxx jako dobar forum imaju narocito kad treba memoriju podesiti i utegnuti, tu nadjes sve i pomoc i tabele za Samsung, Micron, Hynix memorije...
User avatar
spree
Posts: 7870
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#25945 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by spree »

mickey84 wrote: 19/11/2022 16:51 Ako sta znaci bice kod mene par kom Asus Rx 6800 TUF Oc Gsming 16GB za 1400KM/kom.
jel to jedina gpu na akciji? ima li jos nesto? daj neki letak ko prosle godine :)
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2535
Joined: 28/02/2010 19:25

#25946 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Plavo-bijeli »

Inače ja nisam nista odusevljen mojim odyssey g7 monitorom 32'' ... imao sam prevelika ocekivanja pogotovo kad dolazim sa 23'' Dell monitorom kojeg sam uzeo prije 6,7g za 400km...

te nekih bugova, tipa nije htjelo da detectuje pc, pa ako instaliram stariji driver graficke moram hdmi kabal staviti da bi uopste radilo...

Fine su boje i to, ali opcenito nikad vise ne bih dao 'ovoliku cifru' za monitor, ali hajd kontam i ovaj bi mi trebao trajati dugo pa hajd...
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#25947 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

Ja sam imao G7 27” QHD…. Ja sam to govorio i ranije, monitor je dobar, ali da je nesto bolji od AOC Agon modela koji sam imao i nije … Taj Agon je bio oko 750 KM.

Ja sam ga tad platio 1150 KM i ocekivao sam nesto woooow… nije bilo tako :D
User avatar
_coRey_
Posts: 656
Joined: 30/12/2013 10:36

#25948 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by _coRey_ »

Dobrim vijestima nikad kraja

User avatar
PhilJacksonIzvala
Posts: 585
Joined: 30/04/2020 10:35

#25949 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by PhilJacksonIzvala »

Throwback :D

Image

:D imao sam bas ovaj, 300 maraka ga u Whitefieldu platio :lol:
Naslovnica
Posts: 27701
Joined: 20/03/2013 15:38

#25950 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Naslovnica »

PhilJacksonIzvala wrote: 23/11/2022 10:26 Throwback :D

Image

:D imao sam bas ovaj, 300 maraka ga u Whitefieldu platio :lol:
Moja prva grafička bila Riva TNT2 (AGP, mraaaak), procesor AMD K6-2 300mHz, disk 3.2 GB, rama se i ne sjećam.
Imao sa gigantski 17" monitor. :lol:
Kakve je to makina bila... :-)
Post Reply