Windows 10

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3445
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#4726 Re: Windows 10

Post by anex »

Sinoc napravio bootabilni USB, sa microsofta.
Instalirao danas.
Ne može biti cistija :D
A i nov laptop...odoh probat :)
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#4727 Re: Windows 10

Post by typeOnegative »

:thumbup:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3445
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#4728 Re: Windows 10

Post by anex »

Mozelj malo objašnjenje, kako da aktiviram, ono normalno ukucam ili da ugasim npr. Antivirus, internet?
Može lj objašnjenje?
User avatar
nivla
Posts: 4260
Joined: 12/01/2008 23:44

#4729 Re: Windows 10

Post by nivla »

anex wrote: 08/04/2021 19:21 Mozelj malo objašnjenje, kako da aktiviram, ono normalno ukucam ili da ugasim npr. Antivirus, internet?
Može lj objašnjenje?
nije se sa crackom zezat, u antivirusu dodas exception da je crack ok i to je to
ja bih prije koristio da mi pise da windows nije aktiviran, sro se tice kljuceva znam da ebay kljucevi nisu valjali a dobio sam pare nazad, sto se tice u2key koji sam preporucio sve je uredno bilo
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3445
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#4730 Re: Windows 10

Post by anex »

Dobro.
Ja imam taj neki kljuc pa ci s njim probati. Zato pitam jel idem normalno aktivaciju u postavkama ili ima neka kvaka?
Treba li gasiti antivirus ili moram kao "administrator" uci?
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#4731 Re: Windows 10

Post by typeOnegative »

anex wrote: 08/04/2021 19:21 Mozelj malo objašnjenje, kako da aktiviram, ono normalno ukucam ili da ugasim npr. Antivirus, internet?
Može lj objašnjenje?

samo ukucaj i sacekaj da server provjeri autentičnost . Ne trebas gasit AV , to je samo za piratske kljuceve , internet konekcija mora biti uspostavljena jer nece moc provjerit licencu .
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3445
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#4732 Re: Windows 10

Post by anex »

Odrađeno.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#4733 Re: Windows 10

Post by typeOnegative »

:thumbup:
User avatar
nivla
Posts: 4260
Joined: 12/01/2008 23:44

#4734 Re: Windows 10

Post by nivla »

Black swan wrote: 08/04/2021 16:23 Ja taman ukro dvd orginal win 7 sa serijskim
Ono laptopovi nemaju citace :lol:

Lijepi xp
za koju verziju sedmice je kljuc
instaliraj istu verziju desetke i kad zavrsis s instalacijom unesi taj kljuc i aktivirace se, znaci skip key prilikom instalacije
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#4735 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

Black swan wrote: 08/04/2021 16:23 Ja taman ukro dvd orginal win 7 sa serijskim
Ono laptopovi nemaju citace :lol:

Lijepi xp
Kakav lijepi xp...u 2021. to je smece tesko.
Jucer me rodjak zove da mu nesto pomognem,laptop toughbook,na njemu instalirana samo dijagnostika i ne ide ni na net ni nista...instaliran xp...i treba mu da se sada preko teamviewera ili any desk poveze sa covjekom,da mu ovaj nesto pokusa nastimati...ma prvo smo 2 sata se mucili...znaci XP nema podrsku vise ni za sto...broweri ne rade...kasnije sam skinuo chrome sa racunara pa instal na laptop ali ne mozes 90% stranica otvoriti,jer su stranice sada zbog sigurnosti i certifikata,traze html5 ili sta vec ne...znaci ne mozes preko chroma uci na gmail niti na bilo koju slicnu stranicu haha
Hajde nekako sam napravio any desk...teamviewer nije mogao,mora biti novija verzija,koja ne postoji za xp :D

Onda donio kuci laptop,da nesto jos odradim i trebao prekopirati neke fajlove na laptop...skinuo to sto sam trebao,snimio na usb ,koji normalno radi na win 10...ubacio na xp...nece da ga ocita,mozes ga samo formatirati.Skontam da se mora formatirati u fat32,jer xp ne podrzava ntfs...onda u tom poslu mi se sheba i jedan usb...od 4 GB se pretvorio u 4 MB...nekako hahah i sada kako ga god formatiram,ima 4 MB :D...bice da je otisao u vjecna lovista.
Onda formatiraj pa ponovo snimi na usb pa na laptop i dok je tam oraspakovao i sve to...ja se okozio.
znaci 4-5 sati mi je trebalo da instaliram 2 programa (da nadjem verzije na netu koje rade na xp) i da prebacim par BG podataka sa kompa na laptop haha
E to je windows XP u 2021. godini i ti napises "lijepi xp " :P

Cak nisam mogao ni downloadovati file direktno sa mega.nz...jer i mega koristi neke protokole koji ne postoje vise za xp

XP jos uvijek mozes koristiti kao kasu offline,office i pustanje muzike u kaficu ...ne znam koju bi jos namjenu mogao imati haha
User avatar
nivla
Posts: 4260
Joined: 12/01/2008 23:44

#4736 Re: Windows 10

Post by nivla »

ovo za fat i ntfs jednostavno nije istina, win 2000 podrzava ntfs nativno, a xp isto tako
prije da ti opensource ntfs3g nije podrzan na xpu nego sam ntfs koji jeste podrzan,ili je usb formatiran kao gpt a ne mbr
Last edited by nivla on 08/04/2021 20:48, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4737 Re: Windows 10

Post by Truba »

Sta ce mi.podrska za xp kad sve radi perfektno od 2008.
I na ona 2 sto sam trebovo iz firme takodjer radi
Na jednom su mislim 2 3 sistema...ne bavim se time vise pa sam pozaboravljao

Pricajte sto hocete meni je win2000 na disku zajedno s dos bio najbolji sustav
Tad sam harao :lol: glumio hakera

Sad ne znam zvuk namjesziti poslije updatea win 10 :(


Edit
Ja nikad nisam rekao da je xp super za danasnje kompove ili tako nesto nego da je meni super na mom kompu iz 2008 ekstra
Word 2003
Adobe fotosop iz 1997 :lol: imam jos cd krekovan

Niko nije spominjao pracenje trendova
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#4738 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

nivla wrote: 08/04/2021 20:42 ovo za fat i ntfs jednostavno nije istina, win 2000 podrzava ntfs nativno, a xp isto tako
prije da ti opensource ntfs3g nije podrzan na xpu nego sam ntfs koji jeste podrzan,ili je usb formatiran kao gpt a ne mbr
Moguce...vidi laptop se koristi za posao i samo za jedan program bukvalno...dijagnostiku i moguce da je sta iskljucivano na njemu i stimano i sta znam sve.Masne pare su date za taj laptop i dijagnostiku a to je samo jedna dijagnostika...ima ih u servisu jos nekoliko...za svakog proizvodjaca .
Uglavnom nije radio usb kada sam prenio sa win 10 na xp...kada sam formatirao u fat32,onda je radio i na xp a i na win 10
U kojem je prije bio formatiran usb,ne znam

Edit:
Windows XP jednostavno nije upotrebljiv u 2021. godini...ne radi nista na njemu sto je online :D
Sto se samog sistema win xp tice...i meni je drag,jer sam se na njemu nacio puno toga...jer je bio pun rupa kao svicarski sir i svako malo si imao neki problem sa njim...a da ne pricam rusenje sistema...to je bilo normalno,kao danas upaliti i ugasiti nesto hah
Kasnije sa service pack 3 su se stvari malo popravile sto se stabilnosti tice...tako da sam morao nauciti 100 cuda,da bi mi radio racunar :D
A sto se starog hardwarea tice,koji je pokretao xp...pa jaci je sada mobitel od 100 KM nego prije racunar haha
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4739 Re: Windows 10

Post by Truba »

Brkate pojmove
Ja sam podesio komp 2008 i radi do danas
Nista mi drugo ne treba
Nikakvi novi programi dodavanje oduzimanje itd
Ima sve svoje 32bitne programe sto treba i to je to
Za takve stvari se ne isplati nista mijenjati

Naravno da neces za ozbiljan posao ici na xp

Uz nov komp ide nov softver
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3445
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#4740 Re: Windows 10

Post by anex »

ima li potrebe da se instalira kakav antivirus na ovaj WIN10?
I koji bi to bio?
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#4741 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

anex wrote: 08/04/2021 22:14 ima li potrebe da se instalira kakav antivirus na ovaj WIN10?
I koji bi to bio?
nema
User avatar
nivla
Posts: 4260
Joined: 12/01/2008 23:44

#4742 Re: Windows 10

Post by nivla »

sasvim je dovoljan windows defender za uobicajeni rad, dok npr opet ne znam sta da imas kao antivirus to te ne moze sprijeciti da pokrenes neku glupost i zarazis se
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#4743 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

Black swan wrote: 08/04/2021 21:47 Brkate pojmove
Ja sam podesio komp 2008 i radi do danas
Nista mi drugo ne treba
Nikakvi novi programi dodavanje oduzimanje itd
Ima sve svoje 32bitne programe sto treba i to je to
Za takve stvari se ne isplati nista mijenjati

Naravno da neces za ozbiljan posao ici na xp

Uz nov komp ide nov softver
pa kako internet koristis na njemu?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3445
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#4744 Re: Windows 10

Post by anex »

OK
Hvala momcovi :)
User avatar
video
Posts: 6767
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#4745 Re: Windows 10

Post by video »

Zavisi sta radis.
Ako si uobicajeni korisnik i ne treba nista dodatno.
Imas win defender vec instaliran na toj 10-ki
User avatar
video
Posts: 6767
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#4746 Re: Windows 10

Post by video »

zippoo87 wrote: 08/04/2021 22:18
Black swan wrote: 08/04/2021 21:47 Brkate pojmove
Ja sam podesio komp 2008 i radi do danas
Nista mi drugo ne treba
Nikakvi novi programi dodavanje oduzimanje itd
Ima sve svoje 32bitne programe sto treba i to je to
Za takve stvari se ne isplati nista mijenjati

Naravno da neces za ozbiljan posao ici na xp

Uz nov komp ide nov softver
pa kako internet koristis na njemu?
Ma moze se jos koristiti po koji browser al je to sporo u PM.
gigatech
Posts: 116
Joined: 13/08/2012 23:54

#4747 Re: Windows 10

Post by gigatech »

zippoo87 wrote: 08/04/2021 20:38
Black swan wrote: 08/04/2021 16:23 Ja taman ukro dvd orginal win 7 sa serijskim
Ono laptopovi nemaju citace :lol:

Lijepi xp
Kakav lijepi xp...u 2021. to je smece tesko.
Jucer me rodjak zove da mu nesto pomognem,laptop toughbook,na njemu instalirana samo dijagnostika i ne ide ni na net ni nista...instaliran xp...i treba mu da se sada preko teamviewera ili any desk poveze sa covjekom,da mu ovaj nesto pokusa nastimati...ma prvo smo 2 sata se mucili...znaci XP nema podrsku vise ni za sto...broweri ne rade...kasnije sam skinuo chrome sa racunara pa instal na laptop ali ne mozes 90% stranica otvoriti,jer su stranice sada zbog sigurnosti i certifikata,traze html5 ili sta vec ne...znaci ne mozes preko chroma uci na gmail niti na bilo koju slicnu stranicu haha
Hajde nekako sam napravio any desk...teamviewer nije mogao,mora biti novija verzija,koja ne postoji za xp :D

Onda donio kuci laptop,da nesto jos odradim i trebao prekopirati neke fajlove na laptop...skinuo to sto sam trebao,snimio na usb ,koji normalno radi na win 10...ubacio na xp...nece da ga ocita,mozes ga samo formatirati.Skontam da se mora formatirati u fat32,jer xp ne podrzava ntfs...onda u tom poslu mi se sheba i jedan usb...od 4 GB se pretvorio u 4 MB...nekako hahah i sada kako ga god formatiram,ima 4 MB :D...bice da je otisao u vjecna lovista.
Onda formatiraj pa ponovo snimi na usb pa na laptop i dok je tam oraspakovao i sve to...ja se okozio.
znaci 4-5 sati mi je trebalo da instaliram 2 programa (da nadjem verzije na netu koje rade na xp) i da prebacim par BG podataka sa kompa na laptop haha
E to je windows XP u 2021. godini i ti napises "lijepi xp " :P

Cak nisam mogao ni downloadovati file direktno sa mega.nz...jer i mega koristi neke protokole koji ne postoje vise za xp

XP jos uvijek mozes koristiti kao kasu offline,office i pustanje muzike u kaficu ...ne znam koju bi jos namjenu mogao imati haha
nije USB izgubljen, najjednostavnije ga je putem linuxa vratiti (dovoljno ga je formatirati koristeći nekim od linux OS)

može i putem Windowsa ali mislim da se mora kroz disk management, da se vrati veličina koja i jeste
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#4748 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

gigatech wrote: 08/04/2021 22:29
zippoo87 wrote: 08/04/2021 20:38
Black swan wrote: 08/04/2021 16:23 Ja taman ukro dvd orginal win 7 sa serijskim
Ono laptopovi nemaju citace :lol:

Lijepi xp
Kakav lijepi xp...u 2021. to je smece tesko.
Jucer me rodjak zove da mu nesto pomognem,laptop toughbook,na njemu instalirana samo dijagnostika i ne ide ni na net ni nista...instaliran xp...i treba mu da se sada preko teamviewera ili any desk poveze sa covjekom,da mu ovaj nesto pokusa nastimati...ma prvo smo 2 sata se mucili...znaci XP nema podrsku vise ni za sto...broweri ne rade...kasnije sam skinuo chrome sa racunara pa instal na laptop ali ne mozes 90% stranica otvoriti,jer su stranice sada zbog sigurnosti i certifikata,traze html5 ili sta vec ne...znaci ne mozes preko chroma uci na gmail niti na bilo koju slicnu stranicu haha
Hajde nekako sam napravio any desk...teamviewer nije mogao,mora biti novija verzija,koja ne postoji za xp :D

Onda donio kuci laptop,da nesto jos odradim i trebao prekopirati neke fajlove na laptop...skinuo to sto sam trebao,snimio na usb ,koji normalno radi na win 10...ubacio na xp...nece da ga ocita,mozes ga samo formatirati.Skontam da se mora formatirati u fat32,jer xp ne podrzava ntfs...onda u tom poslu mi se sheba i jedan usb...od 4 GB se pretvorio u 4 MB...nekako hahah i sada kako ga god formatiram,ima 4 MB :D...bice da je otisao u vjecna lovista.
Onda formatiraj pa ponovo snimi na usb pa na laptop i dok je tam oraspakovao i sve to...ja se okozio.
znaci 4-5 sati mi je trebalo da instaliram 2 programa (da nadjem verzije na netu koje rade na xp) i da prebacim par BG podataka sa kompa na laptop haha
E to je windows XP u 2021. godini i ti napises "lijepi xp " :P

Cak nisam mogao ni downloadovati file direktno sa mega.nz...jer i mega koristi neke protokole koji ne postoje vise za xp

XP jos uvijek mozes koristiti kao kasu offline,office i pustanje muzike u kaficu ...ne znam koju bi jos namjenu mogao imati haha
nije USB izgubljen, najjednostavnije ga je putem linuxa vratiti (dovoljno ga je formatirati koristeći nekim od linux OS)

može i putem Windowsa ali mislim da se mora kroz disk management, da se vrati veličina koja i jeste
imam linux na laptopu...probam sutra

Edit:
Evo uspio sam vratiti kroz disk management...hvala na savjetu...
User avatar
video
Posts: 6767
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#4749 Re: Windows 10

Post by video »

zippoo87 wrote: 08/04/2021 21:09
nivla wrote: 08/04/2021 20:42 ovo za fat i ntfs jednostavno nije istina, win 2000 podrzava ntfs nativno, a xp isto tako
prije da ti opensource ntfs3g nije podrzan na xpu nego sam ntfs koji jeste podrzan,ili je usb formatiran kao gpt a ne mbr
Moguce...vidi laptop se koristi za posao i samo za jedan program bukvalno...dijagnostiku i moguce da je sta iskljucivano na njemu i stimano i sta znam sve.Masne pare su date za taj laptop i dijagnostiku a to je samo jedna dijagnostika...ima ih u servisu jos nekoliko...za svakog proizvodjaca .
Uglavnom nije radio usb kada sam prenio sa win 10 na xp...kada sam formatirao u fat32,onda je radio i na xp a i na win 10
U kojem je prije bio formatiran usb,ne znam

Edit:
Windows XP jednostavno nije upotrebljiv u 2021. godini...ne radi nista na njemu sto je online :D
Sto se samog sistema win xp tice...i meni je drag,jer sam se na njemu nacio puno toga...jer je bio pun rupa kao svicarski sir i svako malo si imao neki problem sa njim...a da ne pricam rusenje sistema...to je bilo normalno,kao danas upaliti i ugasiti nesto hah
Kasnije sa service pack 3 su se stvari malo popravile sto se stabilnosti tice...tako da sam morao nauciti 100 cuda,da bi mi radio racunar :D
A sto se starog hardwarea tice,koji je pokretao xp...pa jaci je sada mobitel od 100 KM nego prije racunar haha
Koji li je bio SP na tom tvom XP da mi je samo znati :D
Cim spominjes ntfs bit ce da je max. SP2.
Sa SP3 bi to mogao sve uraditi bez problema. Cak ima i win update(neki od KB-a) za exFat.
I da, taj USB kad budes bacao zovi mene i reci gdje si ga bacio :D
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4750 Re: Windows 10

Post by Truba »

zippoo87 wrote: 08/04/2021 22:18
Black swan wrote: 08/04/2021 21:47 Brkate pojmove
Ja sam podesio komp 2008 i radi do danas
Nista mi drugo ne treba
Nikakvi novi programi dodavanje oduzimanje itd
Ima sve svoje 32bitne programe sto treba i to je to
Za takve stvari se ne isplati nista mijenjati

Naravno da neces za ozbiljan posao ici na xp

Uz nov komp ide nov softver
pa kako internet koristis na njemu?
Pa firefox

Jos potrebni programi su winzip gomplayer pdf reader
Winpatrol :mrgreen: avg :skoljka:
Post Reply