HTC ONE M7 - bh telecom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Caius
Posts: 8
Joined: 14/09/2014 22:17

#1 HTC ONE M7 - bh telecom

Post by Caius »

zdravo raja,

inače imam HTC M7 iz bh telecoma i gospoda je naravno kodirala uređaj na svoju mrežu. U redu, nikakav problem, snađem se.
Budući da mi malo postaje hitno i ubrzo mi treba nova kartica neću biti tu, moram dekodirat mobitel.
Krenuo sam preko net-a da tražim kodove naručujem. Naručim od prvih, pošalju ljudi kod, ne radi, urade mi refund, drugi isto, treći isto. Ovi treći su rekli da su tri baze provjerili nema nitko (išao sam preko ovih nekih web-ova i i ebaya).

Tako da, izgleda da je mobitel zaključan na hardveru i možda jedino flash može upaliti ako može ili što?
Tako da ako netko ima savjet ili svoje iskustvo kako je ovo uradio, jer žurim s otključavanjem. hfala mu! :)
Naravno, gospoda iz bh telecoma ne želi otključat uređaj jer ugovor još nije istekao, ako pitate što sam uzimao, nisam ja, nisam planirao imati telefon (naravno, razveselilo me što sam ga dobio, koga ne bi)

Nemam neke hrabrosti još fleš radi ili da slobodno opalim?
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

Kakav flash?
Caius
Posts: 8
Joined: 14/09/2014 22:17

#3 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by Caius »

flash - da brišem cijeli firmware, ROM i opet nabacim isto, kao bi upalilo?
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#4 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

Caius wrote:flash - da brišem cijeli firmware, ROM i opet nabacim isto, kao bi upalilo?
Naravno da ne bi. Ti imaš network lock bez obzira šta oni tebi pričaju. Nisam čuo da postoji hadrware network lock(ove Lumie imaju nešto, ali ne baš tako).
Uglavnom da sumiramo, ja sam to radio mnogo puta ali nisam otključao M7 iz BHT. Platio sam 40 KM u servisu da mi ga otključaju.
Caius
Posts: 8
Joined: 14/09/2014 22:17

#5 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by Caius »

I sve normala bilo, jesu ti brisali šta ili slično? Zanima me da li da radim back-up onda?

Ne znam, gdje si ti radio? Ja sam bio u Sarajevu na Skenderiji i rekli su likovi u dvije prodavnice 60 - 80 KM...
Jedan je rekao nakon dva dana i ništa se ne briše, a drugi da se sve briše i gotovo za 2-3 sata...

Nemam pojma sad šta radit? Sam izgleda ništa ne mogu napravit?
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#6 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

Radio na Ciglanama, Mobil Shop Skenderija... Samo ukucaj na Google. Imaju Pik radnju. Tada je bilo 40 i obrisano mi je sve bilo. Da li se sada promijenila cijena ne znam, moraš provjeriti. Moguće da jeste. Ja sam ostavio mobitel kod njih i došao za par sati.

@edit
Nisam 100% siguran da li je bilo brisano jer ja sam obrisao sam prije toga sve. Ne pada mi napamet da nekom ostavljam mobitel sa slikama i svim accountima :D
User avatar
green man
Posts: 199
Joined: 10/04/2007 19:32

#7 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by green man »

Otključaš mu bootloader na htcdev i flashuješ mu internacionalni stock rom ili neki custom rom (cyanogenmod ili sl.)
Caius
Posts: 8
Joined: 14/09/2014 22:17

#8 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by Caius »

Još da imam muda na ovom mob-u to odradit, radio sam na nekoliko mob-ova...
onaj galaxy y sam 30 flash radi, tu imao prakse, al' ovdje zastanem? :S
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#9 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

green man wrote:Otključaš mu bootloader na htcdev i flashuješ mu internacionalni stock rom ili neki custom rom (cyanogenmod ili sl.)
Network lock nema veze sa tim... To su dvije različite stvari. Čak šta više prilikom unlocka je preporučno da se bude na Sense Romu.
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#10 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

Caius wrote:Još da imam muda na ovom mob-u to odradit, radio sam na nekoliko mob-ova...
onaj galaxy y sam 30 flash radi, tu imao prakse, al' ovdje zastanem? :S

Uradi, nemaš šta sjebati. Ja sam to radio 100 puta na više HTC modela... Samo to neće riješiti tvoj problem. I pored unlocked bootloadera moraš biti i S-OFF, a to ti kolega gore nije napomenuo.
User avatar
green man
Posts: 199
Joined: 10/04/2007 19:32

#11 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by green man »

Caius wrote:Još da imam muda na ovom mob-u to odradit, radio sam na nekoliko mob-ova...
onaj galaxy y sam 30 flash radi, tu imao prakse, al' ovdje zastanem? :S

HTC za rootovat je noćna mora. Kod drugih proizvođača je za to potreban klik na kompu i gotovo dok je htc baš iskoplikovo. Kad sam prvi put rootovo svoj stari htc desire s pravo sam se napatio, a poslije toga sam društvu otključavao njihove telefone sa mtela bez nekih problema.
Samo prati uputstva sa htcdev dok ne otključaš bootloader, a poslije možeš nać jedan od milion tutorijala na youtube kako ga rootovat i flashovat rom.
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#12 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

Da li tebi taj mobitel ima garanciju?
User avatar
green man
Posts: 199
Joined: 10/04/2007 19:32

#13 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by green man »

febo_acm wrote:
green man wrote:Otključaš mu bootloader na htcdev i flashuješ mu internacionalni stock rom ili neki custom rom (cyanogenmod ili sl.)
Network lock nema veze sa tim... To su dvije različite stvari. Čak šta više prilikom unlocka je preporučno da se bude na Sense Romu.
Šta pričaš ti? Networklock se gubi flashovanjem novog roma. Sense preporučen? HTC Sense je najgori i najbagaviji UI na dunjaluku! Ždere RAM a blinkfeed mi fakat piči po živcima. Naprema LG ili Sony UI je Sense amaterski urađen.

I btw... Znaš li ti šta znači S-ON/OFF uopšte? S-OFF je htc-eov način da kaže da je bootloader OTKLJUČAN! Da bi telefon rootovo, bootloader mora biti otključan tj S-OFF.
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#14 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

green man wrote:
Šta pričaš ti? Networklock se gubi flashovanjem novog roma. Sense preporučen? HTC Sense je najgori i najbagaviji UI na dunjaluku! Ždere RAM a blinkfeed mi fakat piči po živcima. Naprema LG ili Sony UI je Sense amaterski urađen.

I btw... Znaš li ti šta znači S-ON/OFF uopšte? S-OFF je htc-eov način da kaže da je bootloader OTKLJUČAN! Da bi telefon rootovo, bootloader mora biti otključan tj S-OFF.
Čovjeku daješ pogrešne informacije i napravit će belaj. Idemo redom.
Network lock SE NIKADA NIJE GUBIO FLASHOVANJEM DRUGOG ROMA, znači to nije istina. Ne znam odakle ti ove informacije. Prilikom uklanjanja network locka se preporučuje da mobitel bude na SENSE romu, to sam napisao. Nikakve bugove i baterije nisam spominjao.

Unlock bootloader su dvije različite stvari. Možeš otključati bootloader i ostaviti S-ON i naprimjer instalirati Android Revolution rom. Ukoliko želiš da One transformišeš u Google play edition tada moraš ići na S-OFF. Kada si S-OFF možeš da mijenjaš CID i MID. Ukoliko nisi S-OFF to ne možeš raditi iako ti je otključan bootloader.
Unlock bootloader se radi preko htcdev, a S-OFF pomoću alata kao što su REVONE, MOONSHINE itd...

Pročitaj ovo:

With S-OFF you can(unlocked bootloader ovo ne može bez S-OFF i samim tim to nije isto):

Flash in fastboot original parts of the firmware like: Trust Zone (tz.img), Resource Power Manager (rpm.img), Advanced Digital Signal Processor (adsp.img), bootloader (hboot.img), Radio Config Data (rcdata.img), Splash Screen and others, very often device specific firmware like Consumer IR (cir.img) for the television remote controller in HTC One.
Flash in fastboot custom parts of the firmware above, however I've never seen in my life anyone compiling custom rpm.img or tz.img. I've seen custom bootloaders and Splash Screens only. You can also flash modified radio.img but there is rarely anyone out there who does this.
Use more advanced fastboot commands, for example you can change the CID (Carrier ID) of your device or even MID (Model ID). And this one is the most important one in the context of this article.
Reset the Tampered flag, so your device does not show up as "Relocked" if you relock your bootloader.

Unlock bootloader su povezani, ali nisu nikako iste stvari. Mislim ja vjerujem da tebi jesu, ali u praksi nisu.

@edit

Evo kako se otključava S4:

http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2282683
Nigdje ne piše just flash custom rom and you are ready to go...

Evo za HTC M8:

http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2708567

Uputstvo za M7:

http://htc-one.wonderhowto.com/how-to/s ... e-0155174/

Da li si sada shvatio koliko nisi upravu? :D
Caius
Posts: 8
Joined: 14/09/2014 22:17

#15 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by Caius »

Ljudi, hfala na informacijama.

Upoznat sam s ovim malim svijetom fleša, ne previše, ali dovoljno da pratim.
HTC je stavio bootloader (mislim da je jedini); koji "legalno",ne garantiraju oni ništa, ali razumiju da svi skoro root-aju telefone. Najmanji je problem to više manje, ide se na web... Poveži i doviđenja. Mene više brine jel' custom ROM bude dobar, deifinitvno bih ja nabaciio CM, ipak dominira po meni, ako ne njega sense ili google play...
Ali nije to bitno, da ne idem off topic.

Ako sam ja shvatio, ovime uopće ne postižem network unlock, ii sam pravi noob pa sam sve pogrešno shvatio? :)
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#16 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

Caius wrote:Ljudi, hfala na informacijama.

Upoznat sam s ovim malim svijetom fleša, ne previše, ali dovoljno da pratim.
HTC je stavio bootloader (mislim da je jedini); koji "legalno",ne garantiraju oni ništa, ali razumiju da svi skoro root-aju telefone. Najmanji je problem to više manje, ide se na web... Poveži i doviđenja. Mene više brine jel' custom ROM bude dobar, deifinitvno bih ja nabaciio CM, ipak dominira po meni, ako ne njega sense ili google play...
Ali nije to bitno, da ne idem off topic.

Ako sam ja shvatio, ovime uopće ne postižem network unlock, ii sam pravi noob pa sam sve pogrešno shvatio? :)
Tako je, to je poenta svega. Nabaci rom koji god hoćeš, ali će ostati zaključan na BHT.
EUROBIH
Posts: 1032
Joined: 03/09/2009 18:57

#17 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by EUROBIH »

ne prdite više.....koje gluposti izvaljujete :roll:

1.htc 2013-2014 se dekodiraju iz htc baze podataka,ali htc balkan i neki eu operateri su izuzeti iz te liste i imaju svoju bazu kodova do koje je nemoguće doći-(pogrešne kodove dobijate)

2.zbog tih razloga-postoji HTC Gold Card | Java Card | HTC Magic Card :thumbup: :thumbup: sa dijag fajlovima za dekodiranje svih HTC bez otvaranja aparata !!!!!

kartica može odraditi i cid repair i popravku imei-ja

3.cijena-sitnica
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#18 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

Ja koliko vidim da je istina ono sto sam napisao da flash custom roma nece otkljucati mobitel na sve mreze i da nije hardverski zakljucan...

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
drugtito2011
Posts: 2902
Joined: 01/08/2011 18:45

#19 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by drugtito2011 »

EUROBIH wrote:ne prdite više.....koje gluposti izvaljujete :roll:

1.htc 2013-2014 se dekodiraju iz htc baze podataka,ali htc balkan i neki eu operateri su izuzeti iz te liste i imaju svoju bazu kodova do koje je nemoguće doći-(pogrešne kodove dobijate)

2.zbog tih razloga-postoji HTC Gold Card | Java Card | HTC Magic Card :thumbup: :thumbup: sa dijag fajlovima za dekodiranje svih HTC bez otvaranja aparata !!!!!

kartica može odraditi i cid repair i popravku imei-ja

3.cijena-sitnica
Šta znači cijena sitnica?
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#20 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

Jedno 20-30 € minimale :D
User avatar
saraf_osmica
Posts: 1173
Joined: 04/03/2014 17:10
Location: RBIH

#21 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by saraf_osmica »

A što frajer u prvom postu nagrdi BH Telecom isto kao da BH Telecom jedini na dunjaluku zaključava telefone :D hehe
Caius
Posts: 8
Joined: 14/09/2014 22:17

#22 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by Caius »

drugtito2011 wrote:
EUROBIH wrote:ne prdite više.....koje gluposti izvaljujete :roll:

1.htc 2013-2014 se dekodiraju iz htc baze podataka,ali htc balkan i neki eu operateri su izuzeti iz te liste i imaju svoju bazu kodova do koje je nemoguće doći-(pogrešne kodove dobijate)

2.zbog tih razloga-postoji HTC Gold Card | Java Card | HTC Magic Card :thumbup: :thumbup: sa dijag fajlovima za dekodiranje svih HTC bez otvaranja aparata !!!!!

kartica može odraditi i cid repair i popravku imei-ja

3.cijena-sitnica
Šta znači cijena sitnica?

Jel' moguće da.sam naletio na.to, OTG kabal mi treba? Ako me sveukupno dođe 30.eura, nema potrebe da sam bilo sto radim. Niti smijem puno, i treba vremena, tako da onda mogu i odnijeti, dođe me na isto s parama... :)i
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#23 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by febo_acm »

Prijatelju, nije to jeftin mobitel da se ti igraš majstora sa njim... Ja razumijem da ti želiš da prođeš jeftino, ali koliko vidim ti imaš slabo znanje iz ove oblasti. Baš kao i ovaj gore koji ti je rekao da je flashovanje CM riješenje za sve tvoje probleme :D
Mene je ta radoznalost koštala 650 KM jer sam sjebao nov mobitel, a ploča mi za njega bila u MIBO komunikacijama skoro 400 KM, a niko drugi je nije mogao mabaviti.


Moj savjet ti je da odneseš taj mobitel u servis da ti se to odradi ili da ga prodaš i nabaviš mobitel koji nije zaključan na BHT.
Caius
Posts: 8
Joined: 14/09/2014 22:17

#24 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by Caius »

Ma nosim naravno, nemam se prostora igrat. U svakom slučaju hvala :)
User avatar
cpu_fan
Posts: 1693
Joined: 24/06/2009 14:38

#25 Re: HTC ONE M7 - bh telecom

Post by cpu_fan »

Idi u BHTelecom napiši zahtjev za otključavanje uređaja i navedi jasne razloge zbog čega npr. često putuješ vani i iz tog razloga potrebno je da zbog smanjenja troškova koristiš lokalne operater i sl.
Post Reply