SSD hard disk za laptop

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

stingking
Posts: 71
Joined: 24/05/2012 17:30

#1 SSD hard disk za laptop

Post by stingking »

Imam acer aspire 5732zg i zelio bih zamjeniti hard disk sa SSD , zbog brzine dizanja sistem i tako dalje.
Gdje mogu to kupiti , da li se isplati i da li je moguce.
hvala svima koji pomognu
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#2 Re: SSD hard disk za laptop

Post by avaks »

Možeš kupiti u svakoj IT prodavnici kao i na pik.ba.
Moguće je i isplati se kako god okreneš. Cijene jesu paprene kod nas pa ako ti ne odgovara cijena za 256GB modele onda uzmeš 128GB i miran si ;)
Za desktop sam uzeo prošle godine jedan od 256 giga (tada su bili 220KM) i dosta star pc sam preporodio tako da svaka preporuka. Sistem se diže za 15 sekundi, programi se puno brže pale kao i osjetno brže učitavanje mapa u igrama tipa BF3 i BF4 koje pretežno igram online. Nećeš pogriješiti kako god okreneš.

p0zz
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#3 Re: SSD hard disk za laptop

Post by xamp »

Tacnije 120giga :)
A uzmi svakako, u najgorem slucaju ubaci SSD umjesto DVD-a jer skontaj kad si ga posljednji put koristio :)
Taman tad koristi obicni HDD kao file storage, a na SSD-u drzi sistem i programe.
Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#4 Re: SSD hard disk za laptop

Post by Fauja Singh »

Ne znam koliko ima istine ali sam citao na jednom forumu da se pad perfomansi SSD-a osjeti vec nakon godinu dana koristenja... Kakva su vasa iskustva?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#5 Re: SSD hard disk za laptop

Post by avaks »

Računar star 7 godina, ssd je spojen preko sata 2 kabla jer tada nije ni bilo trice ako se ne varam.
Windows 8.1 za 15 sekundi spreman za rad, toliko o padu performansi... Vjerovatno ima kao i kod svakog harda, pa i mehanički koje koristimo nakon nekoliko godina gube performanse pa i čitav računar. Ja ne primjećujem neku razliku u svakodnevnom korištenju a evo već godinu i kusur je ssd u centralnoj.
stingking
Posts: 71
Joined: 24/05/2012 17:30

#6 Re: SSD hard disk za laptop

Post by stingking »

Jel ima razlika za pc i za laptop ?? posto vidim kingston najvise u imtecu itd, ali nema je li za laptop ili nije.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#7 Re: SSD hard disk za laptop

Post by topcam »

stingking wrote:Jel ima razlika za pc i za laptop ?? posto vidim kingston najvise u imtecu itd, ali nema je li za laptop ili nije.

Nema razlike, samo ti "ram" treba (kod pojedinih dodje uz).
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#8 Re: SSD hard disk za laptop

Post by hakazvaka »

Ne postoji SSD Hard Disk
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#9 Re: SSD hard disk za laptop

Post by GaRGa »

hakazvaka wrote:Ne postoji SSD Hard Disk
solid state disk ne postoji ?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#10 Re: SSD hard disk za laptop

Post by avaks »

Ima SSD i HDD i u pravu je čovjek, ne postoji SSD Hard Disk.
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#11 Re: SSD hard disk za laptop

Post by GaRGa »

avaks wrote:Ima SSD i HDD i u pravu je čovjek, ne postoji SSD Hard Disk.
a ha znaci ssd nije hard drive jel ?

http://www.buzzle.com/articles/hard-drive-types.html
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#12 Re: SSD hard disk za laptop

Post by febo_acm »

Ja sam koristio skoro 2 godine SSD(nekih 19 mjeseci) i health mu je bio 98%, kasnije sam ga prodao preko Pika. Došao lik, testirao i potvrdio da je na 98%. Kod njih to opadanje performansi ide na malo drugačiji način. Istina je da su one prve generacije bile dosta lošije po pitanju lifespana, ali sada je to sve daleko bolje.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#13 Re: SSD hard disk za laptop

Post by avaks »

GaRGa wrote:
avaks wrote:Ima SSD i HDD i u pravu je čovjek, ne postoji SSD Hard Disk.
a ha znaci ssd nije hard drive jel ?

http://www.buzzle.com/articles/hard-drive-types.html
SSD je skraćenica za solid state drive a ne hard drive i nema tu pametovanja puno prika moj.
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#14 Re: SSD hard disk za laptop

Post by GaRGa »

avaks wrote:
GaRGa wrote:
avaks wrote:Ima SSD i HDD i u pravu je čovjek, ne postoji SSD Hard Disk.
a ha znaci ssd nije hard drive jel ?

http://www.buzzle.com/articles/hard-drive-types.html
SSD je skraćenica za solid state drive a ne hard drive i nema tu pametovanja puno prika moj.

nije sija nego je vrat...
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#15 Re: SSD hard disk za laptop

Post by febo_acm »

avaks wrote: SSD je skraćenica za solid state drive a ne hard drive i nema tu pametovanja puno prika moj.
On ti je iz telekom mase, a svi znamo šta su oni, ko su oni i kakve su informatičke, a i generalno kakve su pismenosti i znanja...
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#16 Re: SSD hard disk za laptop

Post by avaks »

A i to što kažeš :thumbup:
Pametnom dovoljno jer očigledno kada nema argumenata počinje da lupa i vrijeđa kao i onaj HDMI :lol:

OT
Prva generacija SSDova je bila lošija i performanse su im dosta opadale vremenom mada je i to manje više riješeno. Moj Crucial m4 je već par godina star ali radi dobro a ima MTBF od 1.2 miliona sati što je dovoljno za 2 života hehe tako da se ne sekiram. A svakako i HDD ne koristiš u prosjeku duže od 5 godina tako da se kupnja SSD i više nego isplati.
Preporodi računar i još jednom preporuka ko god je u mogućnosti da kupi jer je razlika i više nego očigledna u svim aspektima.
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#17 Re: SSD hard disk za laptop

Post by GaRGa »

prvo moras naucit da je disk a ne drive pa se onda pravit pametan...
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#18 Re: SSD hard disk za laptop

Post by GaRGa »

febo_acm wrote:
avaks wrote: SSD je skraćenica za solid state drive a ne hard drive i nema tu pametovanja puno prika moj.
On ti je iz telekom mase, a svi znamo šta su oni, ko su oni i kakve su informatičke, a i generalno kakve su pismenosti i znanja...

meni Bill Gates potpisnik na diplomi a koje tebi ? :)
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#19 Re: SSD hard disk za laptop

Post by febo_acm »

Na diplomi sa fakutleta ili certifikat sa kursa ti stoji potpis Gatesa? Ja imam i jedno i drugo, Univerzitet u Sarajevu(ekonomija) i Cisco akademija CCNA i CCNP program...
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#20 Re: SSD hard disk za laptop

Post by GaRGa »

febo_acm wrote:Na diplomi sa fakutleta ili certifikat sa kursa ti stoji potpis Gatesa? Ja imam i jedno i drugo, Univerzitet u Sarajevu(ekonomija) i Cisco akademija CCNA i CCNP program...

imam jednu diplomu pise Cambridge na njoj ne znam pijel ona vode posto nije UNSA ?
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#21 Re: SSD hard disk za laptop

Post by febo_acm »

Zaboravio sam i ja moju sa Harvard University Information Technology studija :lol: :roll:
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#22 Re: SSD hard disk za laptop

Post by avaks »

GaRGa wrote:prvo moras naucit da je disk a ne drive pa se onda pravit pametan...
Druže nije disk u tom smislu koji ti misliš, solid state ti je ova nova tehnologija a čudi me da to niste učili na Kembridžu. Ili si možda davno nekada završio tj. u vakat kada i gramatika nije bila obavezna pošto si očigledno i nepismen.
E da ti malo pojasnim iako sam laik po tom pitanju, fakultet mi je bio društvenog smijera :P
Znači, SSD (Solid State Drive ne Solid State Disc) ti je uređaj za pohranu podataka koji ne sadrži mehaničke dijelove (glavu za pisanje i čitanje i taj tvoj famozni disk) nego radi na principu Flash memorije. Znači da ponovimo još jednom, ne sadrži pravi disk bilo koje vrste niti ikakve motore koji ga pokreću (NEMA POKRETNE MEHANIČKE KOMPONENTE)
A sada bukvar u ruke a ja ću se lično čuti sa Gejtsom koji ti je potpisao tu diplomu i naružiti ga. Pa nema smisla da neobrazovan i nepismen kadar nama na forum šalju :lol:
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#23 Re: SSD hard disk za laptop

Post by febo_acm »

:lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup: :sax:
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#24 Re: SSD hard disk za laptop

Post by xamp »

Ovo me podsjeca na onaj dio o RGS radiju... Jer jeb ga, ni RSG nije RSG radio, jer u sebi sadrzi Radio Stari Grad :D
User avatar
mayab
Posts: 27176
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#25 Re: SSD hard disk za laptop

Post by mayab »

Nebitno, uglavnom, predji na SSD, vidjeces ogromnu promjenu!Uzmi ovo, stvarno nije skupo, 147 KM, SSD, jedan od boljih u smislu cijena-kvalitet
Ja ga imam od prije par mjeseci u desktopu, uz i5-4440 , sprava LETI :thumbup:
Post Reply