Nadogradnja PC-a

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#1 Nadogradnja PC-a

Post by wels »

Imam ovu maticnu: http://www.expertreviews.co.uk/motherbo ... ifications

E sada me interesuje sta trebam sve nadogradit da bi optimizirao PC za obradu HD videa.Znam da bi RAM podic na 16 GB.Sta je sa procesorom,grafickom. Iisplati li se uopste ovo dogradjivati ili?


Eto ako moze pomoc?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#2 Re: Nadogradnja PC-a

Post by avaks »

Kakve komponenete imaš osim matične?
Za obradu videa bi ti bolje došao neki Intel i5, ili i7 eventualno nova generacija AMD procesora a nikako stari Phenom II u kombinaciji sa ddr2 :/
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#3 Re: Nadogradnja PC-a

Post by wels »

Laik sam,ne bas totalni ali mozes li mi reci koje tacno komponente pa da pogledam.
Ok,procesor izmjenim,dodam rama,ako treba i graficku i treba li jos nesto.Mozes li mi ti iskombinovat nesto do 400 eura ili 500, a da je TOP za video?

Graficka mi je ATI Radeon HD 4200
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#4 Re: Nadogradnja PC-a

Post by lucatoni05 »

Gdje planiras uzimati te komponente?
Jer ako planiras uzimati u inostranstvu mogu se uzeti bolje komponente nego u BiH , da li ti treba sve novo ili samo maticna, procesor, ram, graficka i napojan(ako ta koju trenutno imas nije kvalitetna), ako ti niej problem napisi trentunu konfiguraciju pa da ti mi pomognemo dalje
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#5 Re: Nadogradnja PC-a

Post by wels »

U inostransvu sam.Imam ovu maticnu: http://www.expertreviews.co.uk/motherbo ... ifications

I ne znam koliko je dobra.Pitanje je sta moram i mogu da nadogradim na nju da bi mogao nesmetano raditi HD video.
Ako navedena maticna nije dovoljno dobra za nadogradnju onda moram malo sacekati za kupovinu novog PC-a
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#6 Re: Nadogradnja PC-a

Post by avaks »

Za tih 500€ možeš uzeti samo procesor i dosta rama da budu TOP za video obradu drug (ali ne za tu matičnu koju imaš) tako da je po meni bolja opcija da ideš na novi računar sa nekim boljim čipsetom na matičnoj te jačim procesorom.
Imam sličnu matičnu kao i ti samo sa ddr3 memorijom i Phenom II x4 procesorom koji po meni nije dovoljan za video obradu. Vjeruj mi da bi sa jednim i7 i nekim novijim čipsetom uštedio dosta vremena i živaca a pošto si u inostranstvu i cijene su povoljnije nego kod nas.
Obrada videa ti najviše zavisi od procesora a u sirovoj snazi su inteli jači tako da su i bolja opcija. Druga stvar je ram, znači 16 giga je neki minimum mada je preporuka 32 gige a tvoja matična to ne podržava koliko vidim i recimo opcija 2 harda u raid 0.
Pogledaj cijene Intel Core i7-3770K ili 4770k, matičnu sa z87 čipsetom i barem 16 giga rama pa vidi da li ti se uklapa u budžet ako hoćeš TOP što govoriš.
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#7 Re: Nadogradnja PC-a

Post by wels »

Nesto sam i Googlo i otprilike je tako kako si naveo.Pokusao sam da vidim moze li se sta ucinit ali za TOP treba odvojiti lovu.Moracu sacekati neko vrijeme.U svakom slucaju hvala Vam
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#8 Re: Nadogradnja PC-a

Post by mirsek »

wels wrote:U inostransvu sam.Imam ovu maticnu: http://www.expertreviews.co.uk/motherbo ... ifications

I ne znam koliko je dobra.Pitanje je sta moram i mogu da nadogradim na nju da bi mogao nesmetano raditi HD video.
Ako navedena maticna nije dovoljno dobra za nadogradnju onda moram malo sacekati za kupovinu novog PC-a
Uzmi najjaci cpu za nju, to je 1100T 6 core cpu i 16 GB rama ako ne zelis da mijenjas maticnu.
Mozes jos uzeti aftermarket cooler i overclockati taj cpu jer je ploca dobra za overclock.
Imaces solidnu masinu za ssvoje potrebe.
Last edited by mirsek on 29/04/2014 20:05, edited 1 time in total.
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#9 Re: Nadogradnja PC-a

Post by lucatoni05 »

Kao sto je iznad vec napisano ne isplati ti se nista nadogradjivati na tu maticnu, ja sam sastavio u jednoj njemackoj online prodavnici posto si napisao samo da si u inostranstvu(nisi naveo drzavu) http://www.mindfactory.de/

Evo tih komponenata:
Image

Napisao si da ti je budzet 400-500€ ovo je malo preslo zbog napojne, ako imas neku kvalitetnu onda ne moras uzimati ovu napojnu, pretpostavio sam da imas kuciste, opticki uredjaj, hard disk pa ih nisam stavio ovdje i preporucio bih ti da uzems SSd disk ako ne mozes odmah sad onda kasnije i na njega instaliras program/programe koji ce ti sluziti za obradu videa jer ce ici dosta brze nego na standardnom HDD-u

Kao sto je isto vec napisano Intel bi bio bolji izbor, ali za ovaj tvoj budzet to se ne moze uzeti da bude sve kako treba, pa ako se ne bavis profesionalno i ne zaradjujes sa ovim onda ti je bolje ici na AMD, a ako je za profesionalnu namjenu i zaradjujes novac od ovoga onda trebas ustediti dosta novca
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#10 Re: Nadogradnja PC-a

Post by wels »

Sad ste me bacili u razmisljanje.Malo cu ohladiti pa zazmisliti da li da se krpim nadogradnjom ili sacekat kraj godine,a do tada videa(privatna) pohranjivat.Hvala Vam na pomoci.
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#11 Re: Nadogradnja PC-a

Post by wels »

Ocito sa ste me preusmjerili pa sam se "uvalio" u ovo

maticna: ASRock Z97 Anniversary
Procesor: I7 4790
Ram:8 gb,za sada,kapacitet 32 gb


Sada me interesuje graficka . Jeli bolje uzeti neku gtx ili radeon? Neku koja nije bucna do 220-230 eura.Kakva bi bila ova:
Gainward NVIDIA GeForce GTX760 Phantom (PCI-e, 2GB GDDR5 Speicher, HDMI.Sta dobijam sa navedenom karticom u odnosu na integrisanu Intel HD 4600?

Pa ako moze koji info bio bi zahvalan
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#12 Re: Nadogradnja PC-a

Post by avaks »

Što se gaminga tiče, AMD (radeon što kažeš) nudi više za manje para a u odnosu na integrisanu dobiješ svašta :mrgreen:
Znači puno bolja za igranje a za obradu videa koliko god značila bolja je od navedene integrisane.
Pogledaj cijene GTX 770 ili R9 280x (R9 285), bolje su od GTX 760 (mada je i ona super).

LP
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#13 Re: Nadogradnja PC-a

Post by wels »

avaks wrote:Što se gaminga tiče, AMD (radeon što kažeš) nudi više za manje para a u odnosu na integrisanu dobiješ svašta :mrgreen:
Znači puno bolja za igranje a za obradu videa koliko god značila bolja je od navedene integrisane.
Pogledaj cijene GTX 770 ili R9 280x (R9 285), bolje su od GTX 760 (mada je i ona super).

LP
Tebe sam poslusao,nesto se vise novca uvalio,ne kajem se i hvala ti.Trebam novi hdd jos ali kasnije

Iskljucivo mislim na video obradu,gtx 770 je skuplja za oko 50-60 eura ,a vec sam potrosio prilicno novca,moram i na zenu mislit,nije jednostavno.Mozda jos malo cekati:Znas li konkretno koja je od gtx 770 manje bucna ako ima razlika kod proizvodjaca?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#14 Re: Nadogradnja PC-a

Post by avaks »

Bolje da ne žuriš sa grafikom onda, cijene će još padati a ako uzimaš u Njemačkoj (pretpostavljam) onda sačekaj praznične rasprodaje pa vidi šta se nudi.
Što se buke tiče sve zavisi od modela kartice i hlađenja na samoj, najtiše su one sa vodenim blokom (vodeno hlađenje) ali i najskuplje. Ti možeš čak pogledati nešto i sa pasivnim hlađenjem ili neki slabiji čip tipa 750Ti. Uglavnom vidi koje ti u cjenovnom rangu odgovaraju i onda traži recenzije (benchmarks) pa vidi kako se ponašaju pri opterećenju. ASUS i MSI imaju dosta dobra i tiha hlađenja pa ih uzmi u obzir (Asus Strix recimo ima 0db technology tako da je do nekih 60-70 stepeni grafika nečujna).
Sretno!

http://www.eteknix.com/asus-announces-0 ... ics-cards/
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#15 Re: Nadogradnja PC-a

Post by wels »

Hvala avaks,tako nesto cu i uraditi
Post Reply