Zato krci u laptopu?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

tajras
Posts: 24
Joined: 24/09/2013 14:50

#1 Zato krci u laptopu?

Post by tajras »

Kupila sam nov laptop prije 15 dana,Dell inspiron 3521...dosao je instaliran linux i koristila sam ga par dana dok nisam nabavila windows 7...Samo ponekad bi se culo ispustanje zraka kroz ventilator i to je bilo to,medjutim u zadnjih par dana cujem kao neko skljocanje,kao da nesto preskace....s desne strane gdje je cd rom..to nije glasno,ali dovoljno da mi para usi...Molim vas da mi pomognete,jest on pod garancijom 3 godine,ali ne znam sta je u pitanju...Pozdrav.
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#2 Re: Zato krci u laptopu?

Post by hopcup »

tajras wrote:Kupila sam nov laptop prije 15 dana,Dell inspiron 3521...dosao je instaliran linux i koristila sam ga par dana dok nisam nabavila windows 7...Samo ponekad bi se culo ispustanje zraka kroz ventilator i to je bilo to,medjutim u zadnjih par dana cujem kao neko skljocanje,kao da nesto preskace....s desne strane gdje je cd rom..to nije glasno,ali dovoljno da mi para usi...Molim vas da mi pomognete,jest on pod garancijom 3 godine,ali ne znam sta je u pitanju...Pozdrav.
čipovi imaju konklavu. kad ti se pojavi bijeli dim, znači da su izabrali novog papu.
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#3 Re: Zato krci u laptopu?

Post by SundanceKid »

hopcup wrote:
tajras wrote:Kupila sam nov laptop prije 15 dana,Dell inspiron 3521...dosao je instaliran linux i koristila sam ga par dana dok nisam nabavila windows 7...Samo ponekad bi se culo ispustanje zraka kroz ventilator i to je bilo to,medjutim u zadnjih par dana cujem kao neko skljocanje,kao da nesto preskace....s desne strane gdje je cd rom..to nije glasno,ali dovoljno da mi para usi...Molim vas da mi pomognete,jest on pod garancijom 3 godine,ali ne znam sta je u pitanju...Pozdrav.
čipovi imaju konklavu. kad ti se pojavi bijeli dim, znači da su izabrali novog papu.
:lol: :lol: :lol: :sax: :bih:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#4 Re: Zato krci u laptopu?

Post by azdralovic »

tajras wrote:Kupila sam nov laptop prije 15 dana,Dell inspiron 3521...dosao je instaliran linux i koristila sam ga par dana dok nisam nabavila windows 7...Samo ponekad bi se culo ispustanje zraka kroz ventilator i to je bilo to,medjutim u zadnjih par dana cujem kao neko skljocanje,kao da nesto preskace....s desne strane gdje je cd rom..to nije glasno,ali dovoljno da mi para usi...Molim vas da mi pomognete,jest on pod garancijom 3 godine,ali ne znam sta je u pitanju...Pozdrav.
pa da ne pametujemo, sta god da je nosi u servis dok imas garanciju ...
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#5 Re: Zato krci u laptopu?

Post by muniza »

Slovo "š" ti se zaglavilo među čipovima...
Šalu na stranu, da slučajno nije instalacijski CD ostao unutra?
tajras
Posts: 24
Joined: 24/09/2013 14:50

#6 Re: Zato krci u laptopu?

Post by tajras »

muniza wrote:Slovo "š" ti se zaglavilo među čipovima...
Šalu na stranu, da slučajno nije instalacijski CD ostao unutra?
Moguce da mi je gdje slovo š zapelo :P
Ma nije ostao,ali krcka s te desne strane,ali problem je u tome sto ne znam dal to tako treba...ovo mi je prvi laptop nakon kompa i zato ne bih da se provaljujem i da zovem radnju gdje sam uzela... :roll:
User avatar
I am Happy
Posts: 10216
Joined: 25/04/2011 14:19
Location: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

#7 Re: Zato krci u laptopu?

Post by I am Happy »

Jel' se cuje kada ga tek upalis ili nakon sto pokrenes razne aplikacije
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#8 Re: Zato krci u laptopu?

Post by SundanceKid »

Khm...s obzirom da je nemoguce da nam objasnis lijepo o kakvom se sumu radi, a mozda je i nesto sasvim obicno i normalno, najbolje da konsultujes nekog od prijatelja, koji su vec imali iskustva sa laptopima. Ja sam nedavno na jednom laptopu imao cudan problem otvaranja DVD-ROMa, zatvoris ga, on se sam otvori...itd itd..pa da ne gatas, bolje neko sa malo vise znanja da to poslusa...
User avatar
Warashii
Posts: 4259
Joined: 13/09/2011 12:55

#9 Re: Zato krci u laptopu?

Post by Warashii »

Ja koliko znam u laptopu moze krckati: HDD, DVD/CD/BR Rom ili neki od ventilatora ( cooler-a ) a nista od ovog nebi trebalo/smjelo da se bas toliko cuje, osim rom-a ukoliko ima medij u njemu, ostalo ne kod novog laptopa.
Imas ispod mjesto gdje dodje HDD, obicno je nacrtano na tom mjestu nesto ko burence :-D ( http://blog.thepcmechanic.org/wp-conten ... symbol.jpg ) poslusaj dal dolazi zvuk iz tog djela, ako da onda i nije bas najbolje al opet mislim da tamo gdje si kupila laptop nece to bas uzeti u razmatranje :(
tajras
Posts: 24
Joined: 24/09/2013 14:50

#10 Re: Zato krci u laptopu?

Post by tajras »

Evo upalila sam ga i odmah krene da krcka i dok podigne sistem onda prestane i samo se malo cuje kao neko suskanje.99,9% je disk,ali eto cudno mi je s obzirom da je nov laptop.
tajras
Posts: 24
Joined: 24/09/2013 14:50

#11 Re: Zato krci u laptopu?

Post by tajras »

hube wrote:
tajras wrote:Evo upalila sam ga i odmah krene da krcka i dok podigne sistem onda prestane i samo se malo cuje kao neko suskanje.99,9% je disk,ali eto cudno mi je s obzirom da je nov laptop.
Hehehe nije to kuckanje. To HDD "grebe" kad čita podatke. To je sasvim normalno i kod svakoga se čuje :)
:D Ok,cita....al "grebe" i kad sve pogasim.I to je normalno da tako grebe i kada je nov? :roll:
tajras
Posts: 24
Joined: 24/09/2013 14:50

#12 Re: Zato krci u laptopu?

Post by tajras »

Hvala....utjesio si me :) :thumbup: Sta cu kad nisam imala laptop prije.E de mi sad jos reci kada si tako fin dal da vadim bateriju ili ne?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#13 Re: Zato krci u laptopu?

Post by dragan.s »

tajras wrote:Kupila sam nov laptop prije 15 dana,Dell inspiron 3521...dosao je instaliran linux i koristila sam ga par dana dok nisam nabavila windows 7...Samo ponekad bi se culo ispustanje zraka kroz ventilator i to je bilo to,medjutim u zadnjih par dana cujem kao neko skljocanje,kao da nesto preskace....s desne strane gdje je cd rom..to nije glasno,ali dovoljno da mi para usi...Molim vas da mi pomognete,jest on pod garancijom 3 godine,ali ne znam sta je u pitanju...Pozdrav.
Teško je ovako bez da se čuje procjeniti šta je u pitanju. Optički uređaj zna da se čuje, ali kada je CD/DVD unutra. Ovako naprazno ne bi trebalo sem ako ga neki softver u računaru ne "proziva".
Hard diskovi se mogu čuti i neki modeli ranije su bili poznati po tome da "grebu", mđt. u novije vrijeme su prilično nečujni.
Ako ti se stvar nastavi odnesi u servis tamo gdje si kupila pa nek pogledaju, ništa te ne košta, možda je neka glupost.

Kad već pominjenm optiku u laptopu, evo jednog najnovijeg doživljaja. Kupila kod nas u radnji cura novi laptop. Uglavnom, odnijela kući, kad eto ti je sutra. Žali se kako joj optički uređaj ne radi. Koleginica koja radi u prodaji se zbunila, kako ne radi, pa sa njega je instaliran sistem i ostalo. Hajde da vidimo, kolegica otvori vrata od CD-a, stavi CD unutra i malo pritisne da CD nalegne na nosač. Cura zinula, nije znala da je normalno da se medij malo pritisne. :D
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#14 Re: Zato krci u laptopu?

Post by Phosphorus »

Laptop je star 15 dana i ništa ne bi trebalo da se čuje osim ventilatora.
Fino ako imaš garanciju otiđi neka ti zamjene disk (ako je on), da ne bi kasnije izgubila važne podatke..
User avatar
Warashii
Posts: 4259
Joined: 13/09/2011 12:55

#15 Re: Zato krci u laptopu?

Post by Warashii »

hube wrote: Sasvim normalna pojava. Tako je kod svih HDD-a izuzev SSD-ova koji nemaju magnetnu glavu. To što grebe je magnetna glava HDD-a i to se čuje kad računar koristi virtualnu memoriju, boota OS ili vrši transport podataka sa jedne particije na drugu i sl.
Ne sekiraj se tvoj laptop je zdrav ko dren ;)
Izvini ali ovo bas i nije sasvim normalna pojava, odnosno jest postala sada kada pakuju "refubrished" hdd-ove, nov hdd nebi trebao bas da krci, to se desi tek poslije duze veremena ali bas odma nije ok.
Ali je cinjenica da ti taj laptop nece niko uzeti pod garanciju kao sto sam vec i napisao jer radi, nepravilno, ali radi, moze raditi 2,3,4 godine ili vise ali to nije normalna pojava, jest na nekadasnjim "bigfoot" hdd-ovima ali na danasnjim :roll: .
User avatar
StrelacAB80
Posts: 91
Joined: 18/05/2013 01:56

#16 Re: Zato krci u laptopu?

Post by StrelacAB80 »

ma to je hdd,previse "radnji",preopterecen,itd,i sl... I jedno da znas-hdd ne smije da krci,bez obzira sto prikazuje sve normalno,temepraturu,itd,ne smije da krci! Mora da bude tih,uopce da ga ne cujes! Dodji druze kod mene da vidis i "cujes",nije SSD,vec je obicni SATA2 HDD 160GB,znaci i on(hdd) i cijeli pc),kao da ne postoje,ne cuju se uopce,"nema ih",a na pc nema sta ne radim-mislim na programe,itd...Mislim da je tako kod svakoga kod koga sve radi,funkcionise 100% sve ispravno,i po pitanju hardw_a i softw_e_a . Pozdrav.
kratos1987
Posts: 52
Joined: 20/04/2013 12:18

#17 Re: Zato krci u laptopu?

Post by kratos1987 »

Ne krči svaki HDD isto. Kod nekih serija je određen zvuk (krčanje) prilikom čitanja ili zapisivanja podataka "normalan", ali kod nekih je već znak da disk nije 100% ispravan. E sad, teško je kazat ovako napamet da li je krčanje na tom laptopu normalno. Sigurno da ne bi smjelo puno krčat, ali određeno krčanje pod uvjetom da laptop radi normalno (ne koči, ne izbacuje nikakve greške) je ok.
tajras
Posts: 24
Joined: 24/09/2013 14:50

#18 Re: Zato krci u laptopu?

Post by tajras »

Pa i ja sam mislila da ne bi trebalo nista osim hladjenja da se cuje bar dok je nov...a ovo mi se nije culo na pocetku kada sam imala linux instaliran,vec od kako sam instalirala win 7.I onda sam s dellove stranice skinula sve zive drivere.Pa kontam mozda nesto u pozadini radi,nemam pojma.Nego jednostavno mi smeta,jer da sam htjela da mi nesto krci i skljoca kupila bih polovan odlican komp za 300 km,a ne bih davala 1.100.
User avatar
Optimist
Posts: 13619
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#19 Re: Zato krci u laptopu?

Post by Optimist »

Ako se cuje na pocetku tj dok palis laptop, moglo bi biti nesto oko ventilatora jer on tada radi malo vecom brzinom nego inace. Pogledaj da nije sta usisao pa da mu sta ne zapinje ili da se nije koji saraf otpustio pa da od nesto ne struze.
tajras
Posts: 24
Joined: 24/09/2013 14:50

#20 Re: Zato krci u laptopu?

Post by tajras »

Evo instalirala sam Hard Disk Sentinel i HD Tune, ovaj prvi je odmah pregledao i sve je 100% ok,temperatura 32,a sad ovaj HD Tune pregledava malo sporije(do sad je sve ok,i mislim da ce i biti) a dok to pregleda cuje se samo tiho ventilator i nista drugo,kao kad sam ga tek kupila.
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 40763
Joined: 21/05/2012 22:46

#21 Re: Zato krci u laptopu?

Post by AmiĐa_Idriz »

tajras wrote:Kupila sam nov laptop prije 15 dana,Dell inspiron 3521...dosao je instaliran linux i koristila sam ga par dana dok nisam nabavila windows 7...Samo ponekad bi se culo ispustanje zraka kroz ventilator i to je bilo to,medjutim u zadnjih par dana cujem kao neko skljocanje,kao da nesto preskace....s desne strane gdje je cd rom..to nije glasno,ali dovoljno da mi para usi...Molim vas da mi pomognete,jest on pod garancijom 3 godine,ali ne znam sta je u pitanju...Pozdrav.
pokvaren 100 % ;)
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#22 Re: Zato krci u laptopu?

Post by respo »

mala mogli bi mi ma kafu pa ti mozda pogledam laptop
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#23 Re: Zato krci u laptopu?

Post by SundanceKid »

U principu, kako i rekoh ranije, bezveze ovako vodis raspravu sa vise ljudi, a nista pametnija neces bit, jer niko ti to ne moze dijagnosticirati dok ne pogleda licno i cuje u cemu je stvar. HDD ima svoj zvuk, CD/DVD ROM opet ima svoj zvuk, ventilatori imaju opet neki svoj, i treba to cuti da se vidi u cemu je stvar, i jel prirodan taj zvuk ili ne. Ovi ostali savjeti su ok, al to su sve NAGADJANJA, sto znaci da moze bit da ti je sve 100% ok, a moguce da ti laptop ima fabricku gresku na HDDu, i da ce se tako vuc godinu dana, pa crknut kad ti to najmanje treba i slicno... Nadji nekog ko ima makar malo iskustva, nek to poslusa ili otidji u prodavnicu gdje si to kupila, i momci koji tu rade ce ti odma znati reci jel sve ok, ili nesto nije kako treba, ne treba to ici na servis, cim ga upalis, svaki prosjecan prodavac ce ti znati reci jel to ok ili nije (ako si uzela komp u Imtecu ili Plusu, tim bolje, tu ima sposobnih ljudi i u prodaji).

Sto se tice baterije, vadi je obavezno ako ces laptop koristiti kao desktop racunar, tj ako ga nemas namjeru nosat. Nema nikakve potrebe da struja ide kroz bateriju i stalno je slabi. Izvadis bateriju, u vrecicu, i na hladno i mracno mjesto stavis, da nije na suncu, dok ti ne zatreba, a komp napajas samo sa mreze....


Ili zovi brate nekog od ovih junaka sa foruma na kafu, sve ce ti ljudi objasnit, vidis da ti se nude :D
tajras
Posts: 24
Joined: 24/09/2013 14:50

#24 Re: Zato krci u laptopu?

Post by tajras »

Ma ne mogu se vise opterecavati,pregledala sam disk s 2 programa,sve je :thumbup: .Kad upalim tv ne cujem nista,ono se cuje kad je totalna tisina.Mozda ljudi na to i ne obracaju paznju,a meni to skljocanje zvuci strasno. :roll: Ali u svakom slucaju cu onako usput nekad svratit u radnju i pitati ;).Drago mi je sto sam rijesila dilemu i po pitanju te baterije,izvadila sam je,al cu je povremeno ubacivati.U svakom slucaju, hvalaaaa svima... :)
preludezalude
Posts: 5612
Joined: 07/03/2012 00:09

#25 Re: Zato krci u laptopu?

Post by preludezalude »

Ako se cuje "skljoc" povremeno, onda je hdd los. Hdd ne smije skljocati, moze da se cuje kao da prede, ali ne da skljoca.
Post Reply