ukraden laptop

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#26 Re: ukraden laptop

Post by Nermin_BH »

un1ted wrote:

Code: Select all

I ako se kacio nek ti daju adresu od vlasnika i ime i prezime i prijavi policiji neka posjete doticnog. Ne posječuj toga na svoju ruku da se ne iznerviraš pa ga slučajno udaris i onda on tebe može tužiti.
:-) :-)
Previse gledas filove. Ovakve informacije se dobivaju iskljucivo uz sudski nalog.
Nisam to htio pisati neka proba bez naloga ako ne bude išlo neka ide preko sudskog naloga. Mada je ovo komplikacija i to žešća predpostavljam da je laptop već prodan pa tako džaba češ se peglati ali možeš probati.
Last edited by Nermin_BH on 29/01/2013 20:27, edited 2 times in total.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#27 Re: ukraden laptop

Post by zlo zlo »

kupi ti nov laptop..starog neš nac sigurno nikad..ove mac itd adrese mos okacit macku za rep..nezna po murje cipele vezat...a kamoli sto naprednije :mrgreen:
Nefs-i Mulhima
Posts: 605
Joined: 07/01/2013 23:18

#28 Re: ukraden laptop

Post by Nefs-i Mulhima »

Nermin_BH wrote:Zajebo si stvar nisi trebao ništa dirati čim si vidio da je provaljeno u stan trebao si samo zovnuti policiju da uzmu otiske. Gdje si kupio laptop u specifikacijama ti mora pisati MAC adresa i onda kreni redom od providera do providera i nek provjere da li se neko kacio na mrezu sa tom mac adresom. I ako se kacio nek ti daju adresu od vlasnika i ime i prezime i prijavi policiji neka posjete doticnog. Ne posječuj toga na svoju ruku da se ne iznerviraš pa ga slučajno udaris i onda on tebe može tužiti. A ako ne nađeš mac adresu na računu sa specifikacijama onda mora pisati seriski broj laptopa i onda direkt na stranicu proizvođaća laptopa support i skeniraj račun i napiši seriski broj laptopa i onda će ti oni poslati mac adresu tvoga laptopa.

P.S. zaboravih kada budeš tražio da ti pretraže da li se neko kačio na mrežu obavezno ponesi račune od laptopa i gdje piše mac adresa.
Neka me ispravi neko ako grijesim, ali ova kontatacija je pogresna. Zasto? Jer:

Komp, tj mrezna (ethernet) na kompu ima svoju MAC adresu, medutim nece se on konektovat direktno na net sa njom vec ce ici preko treceg uredaja.
E ovde nastaje problem, jer taj treci uredaj ima uvid u MAC od kompa, a on SVOJ MAC salje internet provajderu. Sto znaci, pisi propalo...

Mozete to isprobat ako imate npr bhtelecom. Na portalu je izlistan MAC od routera ne od "mrezne" na kompu/laptopu...
Sve najbolje u potrazi.
Toliko od mene.
User avatar
PILJA
Posts: 120
Joined: 24/04/2012 23:16

#29 Re: ukraden laptop

Post by PILJA »

stvarno sam izgubio volju za zivot,.sta tek kad zavrsim fakultet kako se obratiti nekome za posao,.ova policija navikla na korupciju,da sam ponudio lovu mozda bi ga vec nasli,a u bhtelecomu su me skroz iznenadili pa zar godinama im placam a oni meni jednu uslugu ne zele uciniti..
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#30 Re: ukraden laptop

Post by krater »

PILJA wrote:stvarno sam izgubio volju za zivot,.sta tek kad zavrsim fakultet kako se obratiti nekome za posao,.ova policija navikla na korupciju,da sam ponudio lovu mozda bi ga vec nasli,a u bhtelecomu su me skroz iznenadili pa zar godinama im placam a oni meni jednu uslugu ne zele uciniti..
Promjeni ulazna vrata! :roll:
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#31 Re: ukraden laptop

Post by Matijevic_Vlado »

cuj izgubio volju za zivot zbog laptopa :D,vjerujem da si ga tesko zaradio al ne pretjeruj :D ! da ti ja pocnem jarane pricati kakvu sam ja sinoc crnu noc imao ti bi mislio da je to neko neki film snimao, i ja bio izgubio volju za zivotom :D
FuzzyLojak
Posts: 58
Joined: 15/02/2010 01:38

#32 Re: ukraden laptop

Post by FuzzyLojak »

Ja ne mogu da vjerujem kakve gluposti slusam ovdje. Odakle vama te glupe informacije za IP adrese i MAC adrese?

Jedini nacin da ga pratis je ako imas neki softver instaliran i preko njega. Recimo Prey. Izgluglaj ga

Kakve IP adrese i MAC adrese. Ne lupajte gluposti
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#33 Re: ukraden laptop

Post by un1ted »

PILJA wrote:stvarno sam izgubio volju za zivot,.sta tek kad zavrsim fakultet kako se obratiti nekome za posao,.ova policija navikla na korupciju,da sam ponudio lovu mozda bi ga vec nasli,a u bhtelecomu su me skroz iznenadili pa zar godinama im placam a oni meni jednu uslugu ne zele uciniti..
:-) Nije da ne zele, vec ne mogu dati podatke jer bi ih doticna osoba mogla tuziti i debelo naplatiti :dance:
User avatar
ArtemisFowl
Posts: 212
Joined: 11/12/2012 14:40

#34 Re: ukraden laptop

Post by ArtemisFowl »

FuzzyLojak wrote:Ja ne mogu da vjerujem kakve gluposti slusam ovdje. Odakle vama te glupe informacije za IP adrese i MAC adrese?

Jedini nacin da ga pratis je ako imas neki softver instaliran i preko njega. Recimo Prey. Izgluglaj ga

Kakve IP adrese i MAC adrese. Ne lupajte gluposti
pa ti programi rade tako sto prate mac adresse .... -.- pamet u glavu! 8-)
User avatar
ArtemisFowl
Posts: 212
Joined: 11/12/2012 14:40

#35 Re: ukraden laptop

Post by ArtemisFowl »

un1ted wrote:
PILJA wrote:stvarno sam izgubio volju za zivot,.sta tek kad zavrsim fakultet kako se obratiti nekome za posao,.ova policija navikla na korupciju,da sam ponudio lovu mozda bi ga vec nasli,a u bhtelecomu su me skroz iznenadili pa zar godinama im placam a oni meni jednu uslugu ne zele uciniti..
:-) Nije da ne zele, vec ne mogu dati podatke jer bi ih doticna osoba mogla tuziti i debelo naplatiti :dance:
i onda ti tuzis njega za kradju kompjutera ... :evil:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#36 Re: ukraden laptop

Post by un1ted »

Nije ti ovo USA.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#37 Re: ukraden laptop

Post by Not My Idea »

zlo zlo wrote:kupi ti nov laptop..starog neš nac sigurno nikad..ove mac itd adrese mos okacit macku za rep..nezna po murje cipele vezat...a kamoli sto naprednije :mrgreen:
User avatar
PILJA
Posts: 120
Joined: 24/04/2012 23:16

#38 Re: ukraden laptop

Post by PILJA »

Matijevic_Vlado wrote:cuj izgubio volju za zivot zbog laptopa :D,vjerujem da si ga tesko zaradio al ne pretjeruj :D ! da ti ja pocnem jarane pricati kakvu sam ja sinoc crnu noc imao ti bi mislio da je to neko neki film snimao, i ja bio izgubio volju za zivotom :D
drug ja sam to kao student stedio,pa kesirao a kako sad drugi zbaviti,.a na laptopu mi otislo hrpa stvari,.nego moram ga vratiti ako neko zna kako neka pomogne,.nagraditi cu ga..
Nefs-i Mulhima
Posts: 605
Joined: 07/01/2013 23:18

#39 Re: ukraden laptop

Post by Nefs-i Mulhima »

ArtemisFowl wrote:pa ti programi rade tako sto prate mac adresse .... -.- pamet u glavu! 8-)
Opet greska. Molio bi te da ne pricas i ne dovodis u zabunu ljude na forumu.

Ti programi rade tako sto prate IP adrese, te ostala stanja sto se tice na laptopu (ako ima GPS, baterija, etc)... Salju korisniku te podatke i omogucavaju mu remote wipe hard diska kako bi se zastitio jos vise... itd itd...
Fake_
Posts: 100
Joined: 20/05/2007 11:51
Contact:

#40 Re: ukraden laptop

Post by Fake_ »

1. Kao sto covjek rece valjate gluposti sa IP adressama, bez programa instaliranog prije nikom nista
2. Ako na piku naletis dobro i jeste ...

3. Kupi sebi laptop toshiba sa garancijom "No Matter What Guarantee", ukradu ti, padne ti sa stola itd ... Odes gdje si kupio i dobijes novi ...

U plusu je trenutno akcija za svaki laptop toshiba kupljeni dobijete tu garanciju gratis ...

vise info :http://www.toshiba.eu/csd/campaigns/CSE ... index.html
User avatar
weedonjaaa
Posts: 714
Joined: 07/01/2012 13:07
Location: Naći ćeš me na Koševu, u oblacima dima..

#41 Re: ukraden laptop

Post by weedonjaaa »

Mogu nać' sve. Drugu su tako iPhone našli i to kod neke djevojke u roku od 6 sati. Sve oni mogu naći ako hoće vjeruj mi. Znam da nije laptop mobitel al' mora postojati način. Budi uporan..
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#42 Re: ukraden laptop

Post by un1ted »

weedonjaaa wrote:Mogu nać' sve. Drugu su tako iPhone našli i to kod neke djevojke u roku od 6 sati. Sve oni mogu naći ako hoće vjeruj mi. Znam da nije laptop mobitel al' mora postojati način. Budi uporan..
Ovi su mi najbolji, tvrde nesto a ne znaju kako. Kako te nije stid tvrditi da se laptop moze naci a ne znas nacin za pronalazak ? :lol: :lol: :lol:
Fake_
Posts: 100
Joined: 20/05/2007 11:51
Contact:

#43 Re: ukraden laptop

Post by Fake_ »

weedonjaaa wrote:Mogu nać' sve. Drugu su tako iPhone našli i to kod neke djevojke u roku od 6 sati. Sve oni mogu naći ako hoće vjeruj mi. Znam da nije laptop mobitel al' mora postojati način. Budi uporan..
Sto se tice telefona to je skroz druga stvar, svaki telefon ima IMEI ( International Mobile Station Equipment Identity ) koji prijavljuje se na baznu stanicu kada ubacis karticu. Na osnovu jacine signala izmedju dvije ili tri stanice odradjuju tvoju lokaciju. Nesto poput GPS-a ...

Moze se laptop naci preko mac adresse, ako se laptop nakaci na ISP-vu mrezu bez rutera izmedju, pomocu mac adresse ( pod uslovom da ne promjeni istu ). Da bi u BiH to uradio, policija mora dobiti nalog od suda za svakog ISP-a u Sarajevu. Sto je kod nas procedura od 2-3 mjeseca. I opet mozes dobiti lokaciju gdje je laptop bio nakacen na mrezu nekad. Ovdje je prica o ukradenom laptop-u sto znaci da je vjerovatno prodan da sada bar 2-3 puta.
Nefs-i Mulhima
Posts: 605
Joined: 07/01/2013 23:18

#44 Re: ukraden laptop

Post by Nefs-i Mulhima »

weedonjaaa wrote:Mogu nać' sve. Drugu su tako iPhone našli i to kod neke djevojke u roku od 6 sati. Sve oni mogu naći ako hoće vjeruj mi. Znam da nije laptop mobitel al' mora postojati način. Budi uporan..
Hmmm, hajmo ovako... Iphone ima id koji se veze za accaunt na appstoru tj sa appleom. Da bi neko pristupio appstoreu mora se regat i povezat sa iphonom. vjerovatno je aktivirana bila i usluga 'Find my iphone'.

Sa svim tim, ciljam, da je ona dobila informacije o simkartici i ostale potrebne podatke, a ostalo je maciji kasalj.
Problem u ovom slucaju sa laptopom je taj sto nije nista uradio da se eventualno zastiti (proizvodacevi alati) a proizvodaci laptopa nemaju nesto prijeko potrebno da bi se moglo provjerit kao sto je slucaj kod iphona/applea.
User avatar
awaken
Posts: 1588
Joined: 10/05/2011 23:28

#45 Re: ukraden laptop

Post by awaken »

Nefs-i Mulhima wrote:
weedonjaaa wrote:Mogu nać' sve. Drugu su tako iPhone našli i to kod neke djevojke u roku od 6 sati. Sve oni mogu naći ako hoće vjeruj mi. Znam da nije laptop mobitel al' mora postojati način. Budi uporan..
Hmmm, hajmo ovako... Iphone ima id koji se veze za accaunt na appstoru tj sa appleom. Da bi neko pristupio appstoreu mora se regat i povezat sa iphonom. vjerovatno je aktivirana bila i usluga 'Find my iphone'.

Sa svim tim, ciljam, da je ona dobila informacije o simkartici i ostale potrebne podatke, a ostalo je maciji kasalj.
Problem u ovom slucaju sa laptopom je taj sto nije nista uradio da se eventualno zastiti (proizvodacevi alati) a proizvodaci laptopa nemaju nesto prijeko potrebno da bi se moglo provjerit kao sto je slucaj kod iphona/applea.
Brate gori si mi ti što mu objašnjavaš, čim poredi iPhone i PC jasno ti je "koliko je sati" :wink:

Treba vas 90% ovdje vratiti na prvu godinu faksa ali pravog faksa a ne onog na spratu porodične kuće negdje u RS-u na kojem ste diplomirali uz oval mesa pa sad ovdje trunite o fiksnim IP adresama za klijente i MAC adresama na internetu :roll:
_Belaj_Bager_
Posts: 98
Joined: 31/10/2012 18:17

#46 Re: ukraden laptop

Post by _Belaj_Bager_ »

PILJA wrote:nisam zapisao ip adresu,il mac jer nisam slutio za ovo,.pa sam otisao u bhtelecom i jednoj teti za salterom sve ispricao,a ona na to obrati se nasim monterima,ja donjih oni nesmijemo to raditi idi u muriju,.ja tamo kad ono cekanje i nist lazna obecanja..ljudi ako postoji haker koji to moze odraditi ja ga debelo nagradim..
moguće je da ti piše mac adresa na deklaraciji uz serijski broj (trebalo bi da je zalijepljena na kutiji od laptopa) jer sam vi to vidio na nekim kutijama
User avatar
slucajni prolaznik
Posts: 376
Joined: 18/12/2012 21:07

#47 Re: ukraden laptop

Post by slucajni prolaznik »

FuzzyLojak wrote:Jedini nacin da ga pratis je ako imas neki softver instaliran i preko njega. Recimo Prey. Izgluglaj ga

Kako "radi" Pray, na kojem principu? Opisi nam ovaj software, sta treba uciniti nakon preuzimanja i instaliranja?

Da li je ovo jedini software ili postoje jos neki slicni? Daj nam vise informacija.
Nefs-i Mulhima
Posts: 605
Joined: 07/01/2013 23:18

#48 Re: ukraden laptop

Post by Nefs-i Mulhima »

awaken wrote: Brate gori si mi ti što mu objašnjavaš, čim poredi iPhone i PC jasno ti je "koliko je sati" :wink:

Treba vas 90% ovdje vratiti na prvu godinu faksa ali pravog faksa a ne onog na spratu porodične kuće negdje u RS-u na kojem ste diplomirali uz oval mesa pa sad ovdje trunite o fiksnim IP adresama za klijente i MAC adresama na internetu :roll:
Kako kome, svaki dan se nesto novo nauci :)
Mozda neko isto pored procita i sazna/nauci neke stvari....


slucajni prolaznik wrote: Kako "radi" Pray, na kojem principu? Opisi nam ovaj software, sta treba uciniti nakon preuzimanja i instaliranja?

Da li je ovo jedini software ili postoje jos neki slicni? Daj nam vise informacija.
Nisam koristio ali princip je sljedeci:
Instaliras aplikaciju i preko weba na proizvodacevoj adresi mozes pratiti stanje kompa, lokaciju etc.

Aplikacija radi u pozadini, spojena sa njihovim serverima, neprimjetno tako da se ne moze odmah skontat. Prilikom krade laptopa, na web interfejsu saljes zahtjev za stanjem. Prilikom svakog sljedeceg spajanja na internet dobit ces informacije o racunaru i ono najbitnije o ip adresi. Takoder ti je omoguceno udaljeno brisanje podataka, kako oni ne bi dosli u pogresne ruke.

S tim informacijama odes u policiju, oni zahtjev salju prema internet provajderu ovi im izdavaju ime i prezime....
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#49 Re: ukraden laptop

Post by JoseMujica »

kolko znam kod nas su ip adrese dinamičke tako da to traženej okačite mačku o rep...vjerovatno je moguće preko MAC adrese mašine, ali to bi trebala raditi policija (kad bi oni jadni znali šta je MAC adresa jer je nema na Olymipiama)
User avatar
RunhAA
Posts: 28
Joined: 03/08/2012 14:09

#50 Re: ukraden laptop

Post by RunhAA »

Drug daj nam detaljne informacije o laptopu (koji model..imas li sliku slucajno od njeg- nekih specificnih markiranja na njemu itd... i kad se desila "pljenidba"

i tragacemo po piku zajedno ili nekoj drugoj stranici za oglase...

kakve IP adrese kakve pm... (da izvine gospoda)
Post Reply