TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19051 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Nadzornik wrote: 30/09/2021 14:49
arnes_king wrote: 30/09/2021 14:37

Pa X9000H je dobio VRR vec a koliko vidim koristi isto procesor kao i X900H te X90H.

Ne razumijem ovo gore,tri ista TV uredja usporedjujes...???

X90J

Cognitive Processor XR, Dual database processing, XR 4K Upscaling, XR Super Resolution, Live Colour™ Technologie, XR Smoothing, XR Triluminos Pro™, Dynamic Contrast Enhancer, XR HDR Remaster, XR Contrast Booster, XR Motion Clarity, Auto-Modus
Ja pisem u vezi XH90 i VRR za njega, i pisem da je zvanicno dobio VRR u novom update u kini koji bi trebao doci i na US u EU modele a koliko vidim svi imaju identicne procesore jer su isti TV modeli samo za razlicita trzista.
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4418
Joined: 21/02/2011 12:56

#19052 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by REDDEVILS »

Evo i kod mene novi interfejs na TV -u 😎
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19053 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Ovaj trenutni mi se daleko vise svidja nego to sto su sad napravili. Tipicno google, samo gledaj da utrpas sto vise reklama i "preporucenog" sadrzaja a ono sto mi je stvarno bitno se na taj nacin i ne istice.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#19054 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by foxlife »

nedavno je na mom bilo azuriranje softvera xh95 koji ima x1 ultimate procesor al nisam gledao jel ima neke te nove djidje i sl
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19055 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

User avatar
mc-twin
Posts: 3349
Joined: 18/04/2009 23:47

#19056 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by mc-twin »

arnes_king wrote: 30/09/2021 15:52 Ovaj trenutni mi se daleko vise svidja nego to sto su sad napravili. Tipicno google, samo gledaj da utrpas sto vise reklama i "preporucenog" sadrzaja a ono sto mi je stvarno bitno se na taj nacin i ne istice.
Preporuceni sadrzaj (reklame) mozes ukloniti u postavkama.
Denek1
Posts: 8
Joined: 30/09/2021 23:42

#19057 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Denek1 »

Pozdrav, imam problem sa Sony televizorom, u zadnje vreme desava mi se da blinka crvena lampica pri pokretanju tv,nece da se upali,tek posle par pokusaja,tv se pokrene. U pitanju je Sony Bravia 55X9005C
User avatar
semirsar
Posts: 7547
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#19058 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by semirsar »

Denek1 wrote: 30/09/2021 23:46 Pozdrav, imam problem sa Sony televizorom, u zadnje vreme desava mi se da blinka crvena lampica pri pokretanju tv,nece da se upali,tek posle par pokusaja,tv se pokrene. U pitanju je Sony Bravia 55X9005C
Imao isti problem, u mom slucaju prestalo je tek kad sam uklonio metalni usb, koji je sluzio za snimanje tv programa i stavio plasticni jer se metalni pregrijavao i isto tako, nakon pregledanog sadrzaja sa externog ssd sam isti odmah vadio jer sam takodje primjetio da ako prenoci u tv isti se tesko pali, odnosno gori crvena lampica :skoljka:
@Svikikre nije sve do servisa, imade nesto i do nas :mrgreen:
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#19059 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Qler »

arnes_king wrote: 30/09/2021 19:40 Evo update fajl za XH90 :)

https://tv.update.sony.net/OND/2020/eu/ ... a_auth.zip


Je li ovo kineski FW ili EU? Da ne snimam ako je kineski :) ne razumijem mandarinski ni ja bas najbolje :)
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19060 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Qler wrote: 01/10/2021 08:37
Je li ovo kineski FW ili EU? Da ne snimam ako je kineski :) ne razumijem mandarinski ni ja bas najbolje :)
Ovaj link sto sam ja postavio je za EU modele, to jest XH90. Ja sinoc prebacio na stick i instalirao :) Samo opet ima kompromis sa VRR, vjerovatno zbog procesora. Kada se upali VRR automatski se gasi local dimming i x-tended dynamic range. Ali eto, bar su ispunili obecanje iako sam mislio da necemo dobiti VRR nikako.

Samo mi je cudno, sad je android 10 ali mi je i dalje stari interfejs, iako na slikama je prikazana promjena. Moguce je da jos nisu zavrsili za US i EU modele FW u potpunosti jer na stranicama nema zvanicni nacin za download, ali raja iskopala linkove direktne sa servera. Uglavnom TV radi normalno sve.
User avatar
bower
Posts: 669
Joined: 24/11/2019 13:47

#19061 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by bower »

Denek1 wrote: 30/09/2021 23:46 Pozdrav, imam problem sa Sony televizorom, u zadnje vreme desava mi se da blinka crvena lampica pri pokretanju tv,nece da se upali,tek posle par pokusaja,tv se pokrene. U pitanju je Sony Bravia 55X9005C
Imaš problema sa pločom napajanja:)
jarobot
Posts: 3050
Joined: 13/06/2016 20:07

#19062 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by jarobot »

Denek1 wrote: 30/09/2021 23:46 Pozdrav, imam problem sa Sony televizorom, u zadnje vreme desava mi se da blinka crvena lampica pri pokretanju tv,nece da se upali,tek posle par pokusaja,tv se pokrene. U pitanju je Sony Bravia 55X9005C
Čuj Sony se pokvario :-) :-) :(
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#19063 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Qler »

arnes_king wrote: 01/10/2021 08:43 Ovaj link sto sam ja postavio je za EU modele, to jest XH90. Ja sinoc prebacio na stick i instalirao :) Samo opet ima kompromis sa VRR, vjerovatno zbog procesora. Kada se upali VRR automatski se gasi local dimming i x-tended dynamic range. Ali eto, bar su ispunili obecanje iako sam mislio da necemo dobiti VRR nikako.

Samo mi je cudno, sad je android 10 ali mi je i dalje stari interfejs, iako na slikama je prikazana promjena. Moguce je da jos nisu zavrsili za US i EU modele FW u potpunosti jer na stranicama nema zvanicni nacin za download, ali raja iskopala linkove direktne sa servera. Uglavnom TV radi normalno sve.

ma sacekam jos malo official update, kad sam ovoliko cekao mogu jos malo :) valjda ce biti. Skinuoi sam ovo da imam, pa cemo vidjeti.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19064 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Qler wrote: 01/10/2021 10:20
arnes_king wrote: 01/10/2021 08:43 Ovaj link sto sam ja postavio je za EU modele, to jest XH90. Ja sinoc prebacio na stick i instalirao :) Samo opet ima kompromis sa VRR, vjerovatno zbog procesora. Kada se upali VRR automatski se gasi local dimming i x-tended dynamic range. Ali eto, bar su ispunili obecanje iako sam mislio da necemo dobiti VRR nikako.

Samo mi je cudno, sad je android 10 ali mi je i dalje stari interfejs, iako na slikama je prikazana promjena. Moguce je da jos nisu zavrsili za US i EU modele FW u potpunosti jer na stranicama nema zvanicni nacin za download, ali raja iskopala linkove direktne sa servera. Uglavnom TV radi normalno sve.

ma sacekam jos malo official update, kad sam ovoliko cekao mogu jos malo :) valjda ce biti. Skinuoi sam ovo da imam, pa cemo vidjeti.
Image

Eto, ipak ce raditi jos na tom i izbaciti dodatnih azuriranja :) Izgleda da sam ja i ovakvi kao ja beta testeri, ali neka uredu mi je to samo nek rade :D
muhamedt
Posts: 15
Joined: 27/09/2018 19:55

#19065 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by muhamedt »

Zna li se hoće li biti kakvih sniženja Sony oled tv, i koji je model dobar a da nije preskup
Drug Clan
Posts: 744
Joined: 05/01/2020 20:32

#19066 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Drug Clan »

jarobot wrote: 01/10/2021 09:54
Denek1 wrote: 30/09/2021 23:46 Pozdrav, imam problem sa Sony televizorom, u zadnje vreme desava mi se da blinka crvena lampica pri pokretanju tv,nece da se upali,tek posle par pokusaja,tv se pokrene. U pitanju je Sony Bravia 55X9005C
Čuj Sony se pokvario :-) :-) :(
Jaro i dalje štancaš nove naloge i sam sebi odgovaraš :lol:
Denek1
Posts: 8
Joined: 30/09/2021 23:42

#19067 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Denek1 »

Druze, pomjesao si ti mene s nekim...Ako imas sta pametno napisati,napisi,ako ne,zaobidji me...
Madrid
Posts: 2301
Joined: 16/08/2010 17:18

#19068 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Madrid »

arnes_king wrote: 01/10/2021 08:43
Qler wrote: 01/10/2021 08:37

Je li ovo kineski FW ili EU? Da ne snimam ako je kineski :) ne razumijem mandarinski ni ja bas najbolje :)
Ovaj link sto sam ja postavio je za EU modele, to jest XH90. Ja sinoc prebacio na stick i instalirao :) Samo opet ima kompromis sa VRR, vjerovatno zbog procesora. Kada se upali VRR automatski se gasi local dimming i x-tended dynamic range. Ali eto, bar su ispunili obecanje iako sam mislio da necemo dobiti VRR nikako.
Iskreno to je povelik kompromis, slika bez local diminga je dosta losija, a dynmaic range dosta znaci za hdr...
Uglavnom to bi bila prihvatljiva opcija da nisu reklamirali vrr, ali u ovom slucaju gdje su tv reklamirali kao "for ps5" je qarina to :D
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19069 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Madrid wrote: 01/10/2021 17:41
arnes_king wrote: 01/10/2021 08:43

Ovaj link sto sam ja postavio je za EU modele, to jest XH90. Ja sinoc prebacio na stick i instalirao :) Samo opet ima kompromis sa VRR, vjerovatno zbog procesora. Kada se upali VRR automatski se gasi local dimming i x-tended dynamic range. Ali eto, bar su ispunili obecanje iako sam mislio da necemo dobiti VRR nikako.
Iskreno to je povelik kompromis, slika bez local diminga je dosta losija, a dynmaic range dosta znaci za hdr...
Uglavnom to bi bila prihvatljiva opcija da nisu reklamirali vrr, ali u ovom slucaju gdje su tv reklamirali kao "for ps5" je qarina to :D
Pa koliko vidim da je i kod ostalih LCD isto da se local dimming gasi pri koristenju VRR, samo oledi nemaju taj "problem" jer njima ne treba local dimming.

A evo sony je povukao update sa servera pa se vise ne moze ni skinuti i kazu da zvanicno jos nisu izbacili VRR te da ce u oktobru doci prvi update za VRR pa do kraja godine jos jedan. Tako da ce sigurno jos ispeglati do tad, a ja sam i dalje na tom firmware koji nije bio za javnost :D

Danas sam testirao malo kada upalim vrr i nisam ni siguran 100% da li ga ugasi, ali bude greyed out, znaci ne moze se mijenjati. Sto se tice slike primjetio sam samo da je dosta tamnija sa VRR upaljenim a to sam uspio ispraviti sa podizanjem gamme.
Madrid
Posts: 2301
Joined: 16/08/2010 17:18

#19070 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Madrid »

arnes_king wrote: 01/10/2021 18:00
Madrid wrote: 01/10/2021 17:41
Iskreno to je povelik kompromis, slika bez local diminga je dosta losija, a dynmaic range dosta znaci za hdr...
Uglavnom to bi bila prihvatljiva opcija da nisu reklamirali vrr, ali u ovom slucaju gdje su tv reklamirali kao "for ps5" je qarina to :D
Pa koliko vidim da je i kod ostalih LCD isto da se local dimming gasi pri koristenju VRR, samo oledi nemaju taj "problem" jer njima ne treba local dimming.

A evo sony je povukao update sa servera pa se vise ne moze ni skinuti i kazu da zvanicno jos nisu izbacili VRR te da ce u oktobru doci prvi update za VRR pa do kraja godine jos jedan. Tako da ce sigurno jos ispeglati do tad, a ja sam i dalje na tom firmware koji nije bio za javnost :D

Danas sam testirao malo kada upalim vrr i nisam ni siguran 100% da li ga ugasi, ali bude greyed out, znaci ne moze se mijenjati. Sto se tice slike primjetio sam samo da je dosta tamnija sa VRR upaljenim a to sam uspio ispraviti sa podizanjem gamme.
hmm, iskreno da ti kazem ne znam jel se gasi i kod ostalih, ali ako je tako slika prakticki postaje klasu dvije losija, onda gameri nemaju potrebe kupovat nista izmedju samsung au9000 (podrzava vrr, nema LD) i oleda ...
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19071 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Madrid wrote: 01/10/2021 18:27
arnes_king wrote: 01/10/2021 18:00

Pa koliko vidim da je i kod ostalih LCD isto da se local dimming gasi pri koristenju VRR, samo oledi nemaju taj "problem" jer njima ne treba local dimming.

A evo sony je povukao update sa servera pa se vise ne moze ni skinuti i kazu da zvanicno jos nisu izbacili VRR te da ce u oktobru doci prvi update za VRR pa do kraja godine jos jedan. Tako da ce sigurno jos ispeglati do tad, a ja sam i dalje na tom firmware koji nije bio za javnost :D

Danas sam testirao malo kada upalim vrr i nisam ni siguran 100% da li ga ugasi, ali bude greyed out, znaci ne moze se mijenjati. Sto se tice slike primjetio sam samo da je dosta tamnija sa VRR upaljenim a to sam uspio ispraviti sa podizanjem gamme.
hmm, iskreno da ti kazem ne znam jel se gasi i kod ostalih, ali ako je tako slika prakticki postaje klasu dvije losija, onda gameri nemaju potrebe kupovat nista izmedju samsung au9000 (podrzava vrr, nema LD) i oleda ...
Ma dobro kako god, ja sam ovim TV-om prezadovoljan. Prikaz slike, pogotovo u HDR je odlican i za gejmanje i za filmove. Jest da ima tih kompromisa sa hdmi 2.1 funkcijama ali za te pare nijedan drugi ne nudi to sve i uz ovako dobar prikaz. Ja prosle godine kupio tv i dosao me 1630KM a za te pare ne vidim da sam mogao tad nesto bolje uzeti.

Ja sam se prestao bio nadati VRR-u u potpunosti i mislio sam da ga nece ni ubaciti ali eto ipak su ispostovali, pa makar i sa kompromisom.

Nekada u buducnosti kad budem planirao novi TV vjerovatno cu ganjati neki OLED, mada pri gejmanju me brine staticna slika najvise s tim panelom. Samsung ne bih samo zbog tizena jer tih oar aplikacija sto i koristim na smart tv na tizenu nema pa me to jedino od njih odbija.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#19072 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

je da su sad skupi ko sv. Petra maslo , ali ovogodišnja G1 evo serija je gotovo operisana od tih problema i kako pišu po Hr forumima sada i burn in podliježe garanciji ( barem tamo, jer ljudima su zamjenili panele uništene burn in-om bez postavljanja pitanja )
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19073 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

typeOnegative wrote: 01/10/2021 18:38 je da su sad skupi ko sv. Petra maslo , ali ovogodišnja G1 evo serija je gotovo operisana od tih problema i kako pišu po Hr forumima sada i burn in podliježe garanciji ( barem tamo, jer ljudima su zamjenili panele uništene burn in-om bez postavljanja pitanja )
Pa burn in svakako mora ici pod garanciju, zar ima negdje da to ne prihvataju? Pa ne bih nikad uzeo oled ako nema garanciju na burn in, svaki telefon sa oled to pokriva jer nije problem do korisnika nego mana panela.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#19074 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

da , ali nije išao za televizore , a ne znam ide li i sad kod nas ? . Prije se LG jednostavno pravio blesav po tom pitanju ( za ostale ne znam , ali čisto sumnjam da je bilo drugačije jer LG svima prodaje panele )
tako bi vj bilo i dan danas , ali srećom, poprilično su usavršili tehnologiju (napokon )
Madrid
Posts: 2301
Joined: 16/08/2010 17:18

#19075 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Madrid »

Burn in je na oledima lahko namjerno izazvat, tako da je i njima zafrkano tu nudit garanciju na papiru, mada znali su ljudima priznavat...
Post Reply