TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#10851 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

ne znam kako su to kod samsunga rjesili , na LGu i za HDR ima vise modova i HDR vivid je ubjedljivo najgori , kao i za SDR . npr HDR standardno puno bolji . Za igre sto se mene tice , ako je HDR dobro implementiran ide HDR game , a ako ne onda samo "game " mod.
User avatar
Blanco
Posts: 166
Joined: 23/05/2008 13:44

#10852 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Blanco »

Zdravo, ako moze mala pomoc, treba mi novi tv od 32inca, i ne mogu da se odlucim izmedju ova tri modela, pa ako moze i vase mišljenje koji da kupim.

1. https://technoshop.ba/proizvodi/tv-i-au ... 0pla-6868/
2. https://www.mobilmedia.ba/televizori/tv ... 03-12.html
3.https://www.televizori.ba/tcl-televizor ... droid-crni
Ili ako ima neato bolje u ovoj cijeni preporucite, hvala.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#10853 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zippoo87 »

arnes_king wrote: 12/12/2019 14:15 Ja sam odradio kalibraciju prateci upute za svoj model i iako mi je u pocetku slika izgledala lose i cudno, ubrzo sam se navikao i sad mi je odlicna. Ne mijenjam je pa je ista i za SD, HD, Youtube i 4K filmove i odlicno je sve. Jedino za igranje PS4 Pro koristim ili game mode ili u rijetkim slucajevima dinamicni prikaz.
ne treba mijenjati,jer kada se mijenja,onda i vidis razliku...a ovako,nastimas jednom,na pocetku ti bude malo cudno,jer je kod svake kalibracije slika "toplija" ili u prevodu zuca ali kada se naviknes,onda ne mozes gledati onu drugu sliku,previse osvjetljenu,ispranu i plavkastu :D
duffy_duck
Posts: 1511
Joined: 27/04/2018 09:07

#10854 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by duffy_duck »

Može li i meni neko napisati kako da namjestim kalibraciju slike
Televizor je: grundig Vle 43 BP
User avatar
xoklix
Posts: 2419
Joined: 16/01/2018 16:07

#10855 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by xoklix »

Samsung ue65js8502
---
Slika cca. četvrtine displeja lijeve strane potamnila(kao sjena) i ivice desne strane također.
Garancija istekla(2 godine) , TV star 3 i kusur godine.
Ima li pomoći? TV je baš skupo plaćen pa se ne isplati 2x bacati po 5-6k za TV.
User avatar
bower
Posts: 669
Joined: 24/11/2019 13:47

#10856 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by bower »

xoklix wrote: 13/12/2019 03:52 Samsung ue65js8502
---
Slika cca. četvrtine displeja lijeve strane potamnila(kao sjena) i ivice desne strane također.
Garancija istekla(2 godine) , TV star 3 i kusur godine.
Ima li pomoći? TV je baš skupo plaćen pa se ne isplati 2x bacati po 5-6k za TV.
Najvjerovatnije ti otišlo pozadinsko osvetljenje, to je veliki problem Samsung televizora , kao što sam več napisao:)A može, da ima problema sa inverterom, koji se brine za pozadinsko osvetljenje.
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#10857 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by sencci »

arnes_king wrote: 12/12/2019 14:15 Ja sam odradio kalibraciju prateci upute za svoj model i iako mi je u pocetku slika izgledala lose i cudno, ubrzo sam se navikao i sad mi je odlicna. Ne mijenjam je pa je ista i za SD, HD, Youtube i 4K filmove i odlicno je sve. Jedino za igranje PS4 Pro koristim ili game mode ili u rijetkim slucajevima dinamicni prikaz.
Uradio sam kalibraciju prema uputama na rtings i sve podesio kako je tamo navedeno, osim stavke - filmski mod. U filmskom modu slika mi izgleda previše isprano i pretoplih boja, posebno ne odgovara kod gledanja tekmi, kao da dođe čak do zamućenja. Zato samo umjesto njega stavim na standard ili natural mode i ok je.

Nego koristi li neko neke aplikacije za streaming IPTV preko Tizen/Smart Hub-a i koje? U trgovini mi je izbacilo neke tipa SetIptv, Net.Iptv, Net tv.plus.. Ima i nekih sa kanalima sa naših prostora... ali koliko vidim uglavnom su trial verzje free 7 dana, a onda ide plaćanje.. Tako slično je i sa aplikacijama za filmove koliko mogu vidjeti na prvu. Koristi li neko nešto od zvaničnih aplikacija, ili uglavnom pretraživać i YouTube..?
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#10858 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by r_faruk »

arnes_king wrote: 12/12/2019 21:21
Nego de mi reci gdje na plejci a gdje na tv da nadjem taj hdmi black level, i jel to samo da stavim na istu vrijednost na oboje?
na tv-u ides na setting, i hdmi black level postavis na low,
a na plejci odes u settings i nadjes rgb, to je pod ''sound and screen'' i izaberes limited. (''low'' na samsungu je ''limited'' na plejci). Oako je meni najbolja slika. Prije sam drzao na plejci ''auto'' a na tv-u takodjer ''auto'', nije se bas automatizovalo :).
Ukljuci HDMI UHD za izlaz na kojem koristis plejku:
Image
a onda game mode i black level:
Image
a na plejci izaberi limited (za PC su druga podesavanje):


Javi kakva je slika u odnosu na trenutno stanje. Ja sam probao i "Low" na tv-u, a na plejci "Auto", mislio sam da je to ok, medjutim pojede mi crnu boju, na Gama slide-ru u igrama se ona lijeva slika uopste ne vidi koliko god da posvijetlis.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#10859 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

r_faruk wrote: 13/12/2019 12:59
arnes_king wrote: 12/12/2019 21:21
Nego de mi reci gdje na plejci a gdje na tv da nadjem taj hdmi black level, i jel to samo da stavim na istu vrijednost na oboje?
na tv-u ides na setting, i hdmi black level postavis na low,
a na plejci odes u settings i nadjes rgb, to je pod ''sound and screen'' i izaberes limited. (''low'' na samsungu je ''limited'' na plejci). Oako je meni najbolja slika. Prije sam drzao na plejci ''auto'' a na tv-u takodjer ''auto'', nije se bas automatizovalo :).
Ukljuci HDMI UHD za izlaz na kojem koristis plejku:
http://i.rtings.com/images/reviews/tv/s ... medium.jpg
a onda game mode i black level:
http://i.rtings.com/images/reviews/tv/s ... medium.jpg
a na plejci izaberi limited (za PC su druga podesavanje):
http://www.youtube.com/watch?v=_JLZMJUkWM4

Javi kakva je slika u odnosu na trenutno stanje. Ja sam probao i "Low" na tv-u, a na plejci "Auto", mislio sam da je to ok, medjutim pojede mi crnu boju, na Gama slide-ru u igrama se ona lijeva slika uopste ne vidi koliko god da posvijetlis.
Hvala ti, pokusat cu tako pa cu vidjeti jel bolje. Kod mene npr. u game sliderima za svjetlinu bude ok i mogu nastimati da bude onako kako pise da treba.
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#10860 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by lorente »

Blanco wrote: 12/12/2019 21:42 Zdravo, ako moze mala pomoc, treba mi novi tv od 32inca, i ne mogu da se odlucim izmedju ova tri modela, pa ako moze i vase mišljenje koji da kupim.

1. https://technoshop.ba/proizvodi/tv-i-au ... 0pla-6868/
2. https://www.mobilmedia.ba/televizori/tv ... 03-12.html
3.https://www.televizori.ba/tcl-televizor ... droid-crni
Ili ako ima neato bolje u ovoj cijeni preporucite, hvala.
Prijatelju ovaj tcl 32es560 nemoj djaba! Ja kupio, poslije 24dana se pokvario, bio u servisu 45dana poslali drugi uredjaj, prije dva dana se i on pokvario nakon 29dana! Odnio ga u prodavnicu i rekao da traze drugu marku, ovaj da mi ne vracaju ni slucajno.. Ako ne mogu nek ga uzmu sebi halalim im... Znaci ako ti neko ponudi taj tcl i pokloni ti uz njega 100km slobodno mu samar opali! :run:
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#10861 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by r_faruk »

arnes_king wrote: 13/12/2019 13:09 Hvala ti, pokusat cu tako pa cu vidjeti jel bolje. Kod mene npr. u game sliderima za svjetlinu bude ok i mogu nastimati da bude onako kako pise da treba.
Hajd, bas me zanima kako ce ti izgledati. meni je u pocetku slika bila bas presvijetla. u mracnoj sobi ubi u oci crna boja koja strasno svijetli, djeluje kao siva, ne djeluje crno uopste. sada mi je mnogo bolja slika, ali i dalje mi nije to to. volio bih jos bolju :)
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#10862 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by majstor.yoda »

neočekivano mi stigao soundbar SL5Y. iznenadilo me da u pakovanju nije došao ni optički ni ARC kabl, iako na netu piše da bi trebalo biti. šta je bolje, optički ili ARC za povezivanje TV-a i soundbara? da znam šta je kupiti. pa onda, nadam se, naredne sedmice pišem malo o utiscima za TV i soundbar :)
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#10863 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

nema ARC kabela . ARC je samo mogucnost na HDMI portu TV-a ili soundbara , i inače spaja se klasičnim HDMIem .Teoretski je bolji HDMI ako TV ima ARC ... ali cesto u praksi bude problema pa su ljudi prisiljeni koristit i jedan i drugi .
Nisu skupi ni jedan ni drugi , probaj prvo sa HDMIem , ako passthrough sa TVa na sbar ne bude radio kako treba onda zavrsi stvar s optikom .
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#10864 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by majstor.yoda »

typeOnegative wrote: 13/12/2019 19:17 nema ARC kabela . ARC je samo mogucnost na HDMI portu TV-a ili soundbara , i inače spaja se klasičnim HDMIem .Teoretski je bolji HDMI ako TV ima ARC ... ali cesto u praksi bude problema pa su ljudi prisiljeni koristit i jedan i drugi .
Nisu skupi ni jedan ni drugi , probaj prvo sa HDMIem , ako passthrough sa TVa na sbar ne bude radio kako treba onda zavrsi stvar s optikom .
hvala ti. mislio sam da mozda nema neki posebni HDMI, noviji, vece propusnosti, pa zato napisah ARC.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#10865 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

Imaju vece propusnosti, ali to je vazno za druge stvari , ali za ovo sto tebi treba i za sto imas podrsku bas i ne .. tebi treba najobicniji HDMI 1.4 ili 2.0 :thumbup:
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#10866 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by majstor.yoda »

to je to sto me dovelo u nedoumicu. hvala ti jos jednom.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#10867 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

ma nista :thumbup:
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#10868 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by brazzo19 »

Pisao sam vec jednom al nisam uspio rijesit problem ... tv me izludi ... dakle Philips "The One" 43PUS7304/12 se sam pali u toku noci vise puta, nekada dva do tri puta i ako ga uredno ugasim na daljinskom dok se sinoc palio nekih 10 puta minimalno gotovo svako pola sata .... znaci samo po noci, fakat ne znam sta da radim, tv je star dva mjeseca ima produzenu garanciju od 5 godina, meni je dosao zapakovan fabricki ja sam ga licno postavio montirao podesio, nema sta nisam pokusavao ali ovo postaje nepodnosljivo ne mogu da spavam jbt. od tv.a, znaci nema sta nisam pokusavao od gasenja automatski da skenira zemaljeske i digitalne kanale HDMI Check sve je to pogaseno cak sam ga opet bio vratio na tvornicke postavke i ponovo podesio medjutim ponovo se sam pali u toku noci.... Sto se tice slike zvuka ambilighta i samog androida nemam nikakvih problema sve ide extra samo me ubi ob ovo paljenje u toku noci, dosao sam ovdje da vidim ima li ko kakav savjet sta jos da probam i sta bi moglo biti ako ne rijesim nista da u ponedjeljak zovem ovlasteni servis da vidim sta ce mi reci ....

p.s u drugoj sobi imam 43PUS6501 vec dvije godine i nemam apsolutno nikakvih problema sa tv.om i prezadovoljan sam ....
User avatar
bower
Posts: 669
Joined: 24/11/2019 13:47

#10869 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by bower »

brazzo19 wrote: 14/12/2019 12:08 Pisao sam vec jednom al nisam uspio rijesit problem ... tv me izludi ... dakle Philips "The One" 43PUS7304/12 se sam pali u toku noci vise puta, nekada dva do tri puta i ako ga uredno ugasim na daljinskom dok se sinoc palio nekih 10 puta minimalno gotovo svako pola sata .... znaci samo po noci, fakat ne znam sta da radim, tv je star dva mjeseca ima produzenu garanciju od 5 godina, meni je dosao zapakovan fabricki ja sam ga licno postavio montirao podesio, nema sta nisam pokusavao ali ovo postaje nepodnosljivo ne mogu da spavam jbt. od tv.a, znaci nema sta nisam pokusavao od gasenja automatski da skenira zemaljeske i digitalne kanale HDMI Check sve je to pogaseno cak sam ga opet bio vratio na tvornicke postavke i ponovo podesio medjutim ponovo se sam pali u toku noci.... Sto se tice slike zvuka ambilighta i samog androida nemam nikakvih problema sve ide extra samo me ubi ob ovo paljenje u toku noci, dosao sam ovdje da vidim ima li ko kakav savjet sta jos da probam i sta bi moglo biti ako ne rijesim nista da u ponedjeljak zovem ovlasteni servis da vidim sta ce mi reci ....

p.s u drugoj sobi imam 43PUS6501 vec dvije godine i nemam apsolutno nikakvih problema sa tv.om i prezadovoljan sam ....
Imaš Softwerskih problema. Jel imaš stavljen taj firmware..?

TPM191E _ 001.002.173.004
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#10870 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

brazzo19 wrote: 14/12/2019 12:08 Pisao sam vec jednom al nisam uspio rijesit problem ... tv me izludi ...
Jedan od problema moze biti u produznom kablu na koji su prikljuceni i neki drugi uredjaji.
Ako mozes prikljuci TV direktno u zid a ne preko produznog kabla.

Takodje moze biti da te neko iz komsiluka zeza jer danas skoro svi imaju smart remote na pametnim telefonima... :-D
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#10871 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by brazzo19 »

Tv je direktno ukljucen u zid, dakle ne ide preko produznog kabla, a i nema niko u komsliku jer je sprat kuce u pitanju gdje sam sam da bi me zezao....

Sto se tice softwera evi jutros mi je stiglo azuriranje i azurirao sam tv i trenutno je ova verzija na njemu :

2019/12/14 15:33 TPM191E_R.001.002.173.004 u3

a bila je ova verzija do sada evo upravo gledam ovdje gdje pise "prikaz povjesti azuriranja softwera", evo koja je verzija bila sto mi se palio tv stalno u toku noci:

2019/10/19 21:25 TPM191E_R.001.001.114.002 u3

Eh sada moguce da sada kada sam azurirao tv da ce se popraviti i nece paliti vise evo bas cu vidjeti veceras, uglavnom do sada se stalno u toku noci.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10872 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by amar1994 »

meni na sony-u nakon 10 mjeseci popravili YT :lol: :lol:

takodje TV prestao da se ledi iz cista mira..
jarobot
Posts: 3050
Joined: 13/06/2016 20:07

#10873 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by jarobot »

brazzo19 wrote: 14/12/2019 12:08 Pisao sam vec jednom al nisam uspio rijesit problem ... tv me izludi ... dakle Philips "The One" 43PUS7304/12 se sam pali u toku noci vise puta, nekada dva do tri puta i ako ga uredno ugasim na daljinskom dok se sinoc palio nekih 10 puta minimalno gotovo svako pola sata .... znaci samo po noci, fakat ne znam sta da radim, tv je star dva mjeseca ima produzenu garanciju od 5 godina, meni je dosao zapakovan fabricki ja sam ga licno postavio montirao podesio, nema sta nisam pokusavao ali ovo postaje nepodnosljivo ne mogu da spavam jbt. od tv.a, znaci nema sta nisam pokusavao od gasenja automatski da skenira zemaljeske i digitalne kanale HDMI Check sve je to pogaseno cak sam ga opet bio vratio na tvornicke postavke i ponovo podesio medjutim ponovo se sam pali u toku noci.... Sto se tice slike zvuka ambilighta i samog androida nemam nikakvih problema sve ide extra samo me ubi ob ovo paljenje u toku noci, dosao sam ovdje da vidim ima li ko kakav savjet sta jos da probam i sta bi moglo biti ako ne rijesim nista da u ponedjeljak zovem ovlasteni servis da vidim sta ce mi reci ....

p.s u drugoj sobi imam 43PUS6501 vec dvije godine i nemam apsolutno nikakvih problema sa tv.om i prezadovoljan sam ....
Tajmer za buđenje odnosno wake-up tajmer ti je uključen.
Kažu da i slabe baterije u daljinskom mogu biti problem
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#10874 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by semirsar »

ne treba gledat tv iz kreveta, a pogotovu ne daljinski cuhnut pod jastuk kad utulis tv :mrgreen:
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#10875 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by brazzo19 »

Nije ukljucen a i da je ukljucen ne bi se palio svako pola sata tv nakon sto ga ja ugasim, baterije su nove i nije "cuhnut" u jastuk nego stoji daljinski na nocnom ormaricu kada ugasim tv.
Post Reply