TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
bower
Posts: 669
Joined: 24/11/2019 13:47

#10826 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by bower »

diablobih wrote: 11/12/2019 12:38 LG ima strasan OS, vecinom zbog toga.
Da jedino zbog toga..
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#10827 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by richa »

Evo meni se pokvario philips, pojavila se linija na ekranu nakon nepunih 5godina.
E sad kako rijesiti reklamaciju (produzena garancija) sa tp vision? Oni mi nude neki zamjenski uredjaj isto 43inca onako neke srednje kvalitete.
Ja bih najradije da mi vrate 1000 maraka, al se cupaju na stavku u produzenoj garanciji koja kaze da vrate pravednu protuvrijednost. Ili da mi daju uredjaj slicnih specifikaciha, a ovaj moj tv ima ekran 100Hz i 3D, takodje je i UHD. Kako dalje postupiti, zvati inspekciju zastitu potrosaca, nesto?
User avatar
semirsar
Posts: 7540
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#10828 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by semirsar »

bower wrote: 11/12/2019 12:36
MTV wrote: 11/12/2019 12:32 Niko nece Philips da kupi pa tako nema ni kvarova. :mrgreen:
Ima kvarova, ali takvih kao kod Samsunga sigurno ne:) Uopšte što se tiče tih dve stvari koje sam napisao..
@bower, znas li koliko tv aparata stane na paletu 120x100 u dva reda u visinu? :mrgreen:
Dok je Megatrend bio glavni servis za philips tv, najmanje dvije takve palete sedmicno su vracane proizvodjacu. :-)
Merebit su sad bolji, ne znam, ne radim vise na tim izvoznim poslovima, a i Megatrend je promjenio naziv pa usput i speditera :mrgreen:
Sinonim za kvalitet, Philips... :run:
User avatar
HardCore
Posts: 2369
Joined: 17/05/2011 21:46

#10829 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by HardCore »

richa wrote: 11/12/2019 17:12 Evo meni se pokvario philips, pojavila se linija na ekranu nakon nepunih 5godina.
E sad kako rijesiti reklamaciju (produzena garancija) sa tp vision? Oni mi nude neki zamjenski uredjaj isto 43inca onako neke srednje kvalitete.
Ja bih najradije da mi vrate 1000 maraka, al se cupaju na stavku u produzenoj garanciji koja kaze da vrate pravednu protuvrijednost. Ili da mi daju uredjaj slicnih specifikaciha, a ovaj moj tv ima ekran 100Hz i 3D, takodje je i UHD. Kako dalje postupiti, zvati inspekciju zastitu potrosaca, nesto?
Haha ljudino ne moze to tako, oni ti po zakonu nude zamjenski uredjaj... Da ti ne nude nista onda bi mogao ganjati inspekciju :)
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#10830 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

richa wrote: 11/12/2019 17:12 Evo meni se pokvario philips, pojavila se linija na ekranu nakon nepunih 5godina.
E sad kako rijesiti reklamaciju (produzena garancija) sa tp vision? Oni mi nude neki zamjenski uredjaj isto 43inca onako neke srednje kvalitete.
Ja bih najradije da mi vrate 1000 maraka, al se cupaju na stavku u produzenoj garanciji koja kaze da vrate pravednu protuvrijednost. Ili da mi daju uredjaj slicnih specifikaciha, a ovaj moj tv ima ekran 100Hz i 3D, takodje je i UHD. Kako dalje postupiti, zvati inspekciju zastitu potrosaca, nesto?

jbg sad nema 100 Hz za milju kao sto je bilo prije par godina u doba 3D televizora .
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#10831 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by richa »

HardCore wrote: 11/12/2019 18:24
richa wrote: 11/12/2019 17:12 Evo meni se pokvario philips, pojavila se linija na ekranu nakon nepunih 5godina.
E sad kako rijesiti reklamaciju (produzena garancija) sa tp vision? Oni mi nude neki zamjenski uredjaj isto 43inca onako neke srednje kvalitete.
Ja bih najradije da mi vrate 1000 maraka, al se cupaju na stavku u produzenoj garanciji koja kaze da vrate pravednu protuvrijednost. Ili da mi daju uredjaj slicnih specifikaciha, a ovaj moj tv ima ekran 100Hz i 3D, takodje je i UHD. Kako dalje postupiti, zvati inspekciju zastitu potrosaca, nesto?
Haha ljudino ne moze to tako, oni ti po zakonu nude zamjenski uredjaj... Da ti ne nude nista onda bi mogao ganjati inspekciju :)
Nude tv samo iste dijagonale, niti je UHD niti ima panel 100Hz niti ima 3D.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#10832 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

zadnji televizori s 3D-om su izasli 2016 ( zato i cuvam ovog svog LGa ko oko u glavi :D) , tako da ti ne mogu dati takav sve i da hoce . Sto se 100 Hz tice, kako rekoh , nema toga vise za milju koliko si platio taj televizor , tako da ni to ne mozes dobit jbg . Dobijas aktuelni televizor iste vrijednosti u zamjenu i tjt .
User avatar
Optimus09
Posts: 3010
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#10833 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Optimus09 »

.
Last edited by Optimus09 on 11/12/2019 21:19, edited 1 time in total.
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#10834 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by richa »

typeOnegative wrote: 11/12/2019 19:27 zadnji televizori s 3D-om su izasli 2016 ( zato i cuvam ovog svog LGa ko oko u glavi :D) , tako da ti ne mogu dati takav sve i da hoce . Sto se 100 Hz tice, kako rekoh , nema toga vise za milju koliko si platio taj televizor , tako da ni to ne mozes dobit jbg . Dobijas aktuelni televizor iste vrijednosti u zamjenu i tjt .
To bi bilo ekstra kad bi sad dali neki od milju maraka, al daju mi 43pus6501 iz 2016.godine. Nekako mi to ne djeluje bas dobro za mene.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#10835 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

I ja mislim da to nije fer ponuda ... a i samo me zanima otkud im TV iz 2016 ( ako je iz 2016 , ne pratim philips tako da ne znam :-D ) sad na kraju 2019 , kad se ne mogu nigdje naci ni modeli ni iz 2018 , prijasnje godine da ni ne pominjem ?!?
User avatar
HardCore
Posts: 2369
Joined: 17/05/2011 21:46

#10836 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by HardCore »

richa wrote: 11/12/2019 20:52
typeOnegative wrote: 11/12/2019 19:27 zadnji televizori s 3D-om su izasli 2016 ( zato i cuvam ovog svog LGa ko oko u glavi :D) , tako da ti ne mogu dati takav sve i da hoce . Sto se 100 Hz tice, kako rekoh , nema toga vise za milju koliko si platio taj televizor , tako da ni to ne mozes dobit jbg . Dobijas aktuelni televizor iste vrijednosti u zamjenu i tjt .
To bi bilo ekstra kad bi sad dali neki od milju maraka, al daju mi 43pus6501 iz 2016.godine. Nekako mi to ne djeluje bas dobro za mene.
Jbg tv ne vrijedi ni 500, al kako vidim i na netu mu je cijena oko 950KM, tako da su oni i tu zakonski pokriveni, jedino da angazujes sudskog vjestaka haha
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#10837 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by richa »

typeOnegative wrote: 11/12/2019 20:57 I ja mislim da to nije fer ponuda ... a i samo me zanima otkud im TV iz 2016 ( ako je iz 2016 , ne pratim philips tako da ne znam :-D ) sad na kraju 2019 , kad se ne mogu nigdje naci ni modeli ni iz 2018 , prijasnje godine da ni ne pominjem ?!?
Otkud znam. Lik me zvao iz Ceske, nas je neki.
User avatar
Radar71
Posts: 7276
Joined: 21/07/2010 15:43

#10838 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Radar71 »

Može li se naći neki TV od 40 inči
Samsung, LG ili Sony
VA panel
Cijena nije bitna
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#10839 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by sencci »

Kupio sam Samsung 43RU7172, pa nakon par sati korištenja pišem ukratko prve dojmove:

+ generalno kvaliteta slike
+ kvaliteta zvuka
+ kvaliteta izrade i stabilnost postolja
+ Smart OS (brzina rada, odziv, signal wifi odlično povezivanje, sve glatko i bez problema..)

- daljinski, dosta "jeftino" djeluje, mogao bi biti kvalitetniji (ali preko USB mogu se svakako koristiti bezzicni miš i tastatura..)

Pored ukupnog kvaliteta slike koji je zaista odličan, primjecujem da bi se isti mogao dodatno poboljšati manuelnim postavkama i tako još izvuci maksimum. Ako neko ima prijedlog ili neke fore koje su najbolje postavke ili link gdje je to objašnjeno bilo bi dobro na napiše.

Također, zamolio bih za par preporuka za skinuti najbolje aplikacije:

- Koja bi bila najbolja aplikacija za streaming tv kanala preko interneta (po mogućnosti da ima i domaće kanale), je li free?
- Najbolja za gledanje filmova online, po mogućnosti (ako postoje neke) sa domaćim titlovima, je li free?
- Postoji li neki provjeren free antivirus i program za zaštitu privatnosti?
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#10840 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

sencci wrote: 12/12/2019 11:20 Kupio sam Samsung 43RU7172, pa nakon par sati korištenja pišem ukratko prve dojmove:

+ generalno kvaliteta slike
+ kvaliteta zvuka
+ kvaliteta izrade i stabilnost postolja
+ Smart OS (brzina rada, odziv, signal wifi odlično povezivanje, sve glatko i bez problema..)

- daljinski, dosta "jeftino" djeluje, mogao bi biti kvalitetniji (ali preko USB mogu se svakako koristiti bezzicni miš i tastatura..)

Pored ukupnog kvaliteta slike koji je zaista odličan, primjecujem da bi se isti mogao dodatno poboljšati manuelnim postavkama i tako još izvuci maksimum. Ako neko ima prijedlog ili neke fore koje su najbolje postavke ili link gdje je to objašnjeno bilo bi dobro na napiše.

Također, zamolio bih za par preporuka za skinuti najbolje aplikacije:

- Koja bi bila najbolja aplikacija za streaming tv kanala preko interneta (po mogućnosti da ima i domaće kanale), je li free?
- Najbolja za gledanje filmova online, po mogućnosti (ako postoje neke) sa domaćim titlovima, je li free?
- Postoji li neki provjeren free antivirus i program za zaštitu privatnosti?
Evo ti za kalibraciju, odnosno rucno podesavanje postavki.

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsu ... 0/settings


Ja jedino koristim YT i Plex za koji mi je server na PC pa sve od filmova sto "nabavim" na PC mogu odmah gledati na TV i odlicno je.
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#10841 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by sencci »

arnes_king wrote: 12/12/2019 11:26
sencci wrote: 12/12/2019 11:20 Kupio sam Samsung 43RU7172, pa nakon par sati korištenja pišem ukratko prve dojmove:

+ generalno kvaliteta slike
+ kvaliteta zvuka
+ kvaliteta izrade i stabilnost postolja
+ Smart OS (brzina rada, odziv, signal wifi odlično povezivanje, sve glatko i bez problema..)

- daljinski, dosta "jeftino" djeluje, mogao bi biti kvalitetniji (ali preko USB mogu se svakako koristiti bezzicni miš i tastatura..)

Pored ukupnog kvaliteta slike koji je zaista odličan, primjecujem da bi se isti mogao dodatno poboljšati manuelnim postavkama i tako još izvuci maksimum. Ako neko ima prijedlog ili neke fore koje su najbolje postavke ili link gdje je to objašnjeno bilo bi dobro na napiše.

Također, zamolio bih za par preporuka za skinuti najbolje aplikacije:

- Koja bi bila najbolja aplikacija za streaming tv kanala preko interneta (po mogućnosti da ima i domaće kanale), je li free?
- Najbolja za gledanje filmova online, po mogućnosti (ako postoje neke) sa domaćim titlovima, je li free?
- Postoji li neki provjeren free antivirus i program za zaštitu privatnosti?
Evo ti za kalibraciju, odnosno rucno podesavanje postavki.

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsu ... 0/settings


Ja jedino koristim YT i Plex za koji mi je server na PC pa sve od filmova sto "nabavim" na PC mogu odmah gledati na TV i odlicno je.
Hvala drug. Probati ću sa ovom kalibracijom. Mada zbog neujednačenosti kvalitete signala (mješavina SD, HD, FHD, 4K, kablovska, net..;) imam predosjećaj da ću teško naći jednu idealnu kalibraciju koja bi bila za sve.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#10842 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Ja sam odradio kalibraciju prateci upute za svoj model i iako mi je u pocetku slika izgledala lose i cudno, ubrzo sam se navikao i sad mi je odlicna. Ne mijenjam je pa je ista i za SD, HD, Youtube i 4K filmove i odlicno je sve. Jedino za igranje PS4 Pro koristim ili game mode ili u rijetkim slucajevima dinamicni prikaz.
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#10843 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by richa »

typeOnegative wrote: 11/12/2019 20:57 I ja mislim da to nije fer ponuda ... a i samo me zanima otkud im TV iz 2016 ( ako je iz 2016 , ne pratim philips tako da ne znam :-D ) sad na kraju 2019 , kad se ne mogu nigdje naci ni modeli ni iz 2018 , prijasnje godine da ni ne pominjem ?!?
Na kraju uspio izvuci 50pus7303.
Moj tv je bio 43pus7809.
Mislim da je fer ponuda. :D
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#10844 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

:thumbup:
Dobro je, ako nista veci je :-D
User avatar
bower
Posts: 669
Joined: 24/11/2019 13:47

#10845 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by bower »

richa wrote: 12/12/2019 16:45
typeOnegative wrote: 11/12/2019 20:57 I ja mislim da to nije fer ponuda ... a i samo me zanima otkud im TV iz 2016 ( ako je iz 2016 , ne pratim philips tako da ne znam :-D ) sad na kraju 2019 , kad se ne mogu nigdje naci ni modeli ni iz 2018 , prijasnje godine da ni ne pominjem ?!?
Na kraju uspio izvuci 50pus7303.
Moj tv je bio 43pus7809.
Mislim da je fer ponuda. :D
Pa šta očeš više, dobio si veči a i bolji model:)
spicheni
Posts: 12
Joined: 10/10/2019 08:33

#10846 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by spicheni »

arnes_king wrote: 12/12/2019 11:26
sencci wrote: 12/12/2019 11:20 Kupio sam Samsung 43RU7172, pa nakon par sati korištenja pišem ukratko prve dojmove:

+ generalno kvaliteta slike
+ kvaliteta zvuka
+ kvaliteta izrade i stabilnost postolja
+ Smart OS (brzina rada, odziv, signal wifi odlično povezivanje, sve glatko i bez problema..)

- daljinski, dosta "jeftino" djeluje, mogao bi biti kvalitetniji (ali preko USB mogu se svakako koristiti bezzicni miš i tastatura..)

Pored ukupnog kvaliteta slike koji je zaista odličan, primjecujem da bi se isti mogao dodatno poboljšati manuelnim postavkama i tako još izvuci maksimum. Ako neko ima prijedlog ili neke fore koje su najbolje postavke ili link gdje je to objašnjeno bilo bi dobro na napiše.

Također, zamolio bih za par preporuka za skinuti najbolje aplikacije:

- Koja bi bila najbolja aplikacija za streaming tv kanala preko interneta (po mogućnosti da ima i domaće kanale), je li free?
- Najbolja za gledanje filmova online, po mogućnosti (ako postoje neke) sa domaćim titlovima, je li free?
- Postoji li neki provjeren free antivirus i program za zaštitu privatnosti?
Evo ti za kalibraciju, odnosno rucno podesavanje postavki.

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsu ... 0/settings


Ja jedino koristim YT i Plex za koji mi je server na PC pa sve od filmova sto "nabavim" na PC mogu odmah gledati na TV i odlicno je.
Ja sam na ovom 55RU7172 uradio kalibraciju i nije mi se svidjelo nikako kako izgleda.. puno mi je ugodnije gledati na onim NATIVE ili STANDARD.. moguce da je do mene ali ove postavke kalibracije mi nisu “legle” :)
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#10847 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

pa i ne treba se slijepo drzati postavki s neta . One su dobijene za striktno taj televizor tj panel na kojem su radili kalibraciju . Uzmes ih samo kao neku pocetnu referencu , da vidis koje postavke rade sto i ustimas sliku po svom oku . Ne znam za druge brandove ,ali uglavnom na LG treba miljama izbjegavat eco , vivid i hdr effect mode jer sjebu sliku drama ... najbolji su mi se pokazali expert bright room za dan i cinema za noc uz odredjene modifikacije i saltam ih po potrebi... Pored ova dva jos samo koristim "game" mod kad igram .
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#10848 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by r_faruk »

Na nu7172 sam odradio postavke kao sa postavljenog linka, medjutim svaku vrstu sadrzaja gledam na drugom modu. Utakmice uvijek u natural - koji je opet modifikovan po mom cejfu :). Plejka u game modu s tim sto moras podesiti hdmi black level na tv-u da odgovara onome na playstation-u, inace ce slika da šljašti u vrazju mater ;). Movie mode je fakat dobar, samo sam malo smanjio backlight, tako mi vise odgovara. Na movie modu zaista zavisi od sadrzaja, neke serije sa netflix-a genijalno izgledaju u movie modu, dok sa drugih medija uvijek prebacim na standard ili natural. Video bas mora biti kvalitetan da bih ga gledao u movie modu. Pretpostavljam da movie mod izvlaci najvise iz kvalitetnih originalnih videa.

Vivid ne koristim, ne znam za sta su ga namijenili, ali ubi u oci... :)
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#10849 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

r_faruk wrote: 12/12/2019 20:19 Na nu7172 sam odradio postavke kao sa postavljenog linka, medjutim svaku vrstu sadrzaja gledam na drugom modu. Utakmice uvijek u natural - koji je opet modifikovan po mom cejfu :). Plejka u game modu s tim sto moras podesiti hdmi black level na tv-u da odgovara onome na playstation-u, inace ce slika da šljašti u vrazju mater ;). Movie mode je fakat dobar, samo sam malo smanjio backlight, tako mi vise odgovara. Na movie modu zaista zavisi od sadrzaja, neke serije sa netflix-a genijalno izgledaju u movie modu, dok sa drugih medija uvijek prebacim na standard ili natural. Video bas mora biti kvalitetan da bih ga gledao u movie modu. Pretpostavljam da movie mod izvlaci najvise iz kvalitetnih originalnih videa.

Vivid ne koristim, ne znam za sta su ga namijenili, ali ubi u oci... :)

vivid sluzi da ga nafrlje u trgovini da bi ljudi mogli sjest na dupe od " bojaaa " :D

smanjivanje pozadinskog je pod moranjem za svaki od modova osim za HDR . Jbt na ovom mom LGu oči iscuriše i sa pozadinskim na 60/100 , kamoli do kraja . Najbolje mi pase oko 50 za dan , jer mi je TV nasuprot prozoru , a navecer drzim na 35/100 u cinema modu , i to mi je taman jer navece uglavnom gledam serije i filmove .
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#10850 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

r_faruk wrote: 12/12/2019 20:19 Na nu7172 sam odradio postavke kao sa postavljenog linka, medjutim svaku vrstu sadrzaja gledam na drugom modu. Utakmice uvijek u natural - koji je opet modifikovan po mom cejfu :). Plejka u game modu s tim sto moras podesiti hdmi black level na tv-u da odgovara onome na playstation-u, inace ce slika da šljašti u vrazju mater ;). Movie mode je fakat dobar, samo sam malo smanjio backlight, tako mi vise odgovara. Na movie modu zaista zavisi od sadrzaja, neke serije sa netflix-a genijalno izgledaju u movie modu, dok sa drugih medija uvijek prebacim na standard ili natural. Video bas mora biti kvalitetan da bih ga gledao u movie modu. Pretpostavljam da movie mod izvlaci najvise iz kvalitetnih originalnih videa.

Vivid ne koristim, ne znam za sta su ga namijenili, ali ubi u oci... :)
Vivid ili kod mene dynamic koristim samo ako mi u nekoj igri HDR izgleda bas lose (hdr na mom modelu je ionako los) i previse isprano pa u tom modu bude odlican.


Nego de mi reci gdje na plejci a gdje na tv da nadjem taj hdmi black level, i jel to samo da stavim na istu vrijednost na oboje?
Post Reply