Ruter preporuka

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#26 Re: Ruter preporuka

Post by Don Zivconi »

Ljudi kupio sam tp-link ruter sad mi treba samo wlan karica koja podrzava wake on WLan :D sad mi to treba hehe
User avatar
gentoo
Posts: 3275
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#27 Re: Ruter preporuka

Post by gentoo »

rida1976 wrote:Zanima me zašto tvrdiš da je bolji od ostalih? Jel zbog 1.5 db antene?
Zbog:

1. RouterOS
2. 300Mhz CPU + 32MB RAM
3. Cijena
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#28 Re: Ruter preporuka

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

gentoo wrote:
rida1976 wrote:Zanima me zašto tvrdiš da je bolji od ostalih? Jel zbog 1.5 db antene?
Zbog:

1. RouterOS
2. 300Mhz CPU + 32MB RAM
3. Cijena
Prve dvije stavke su za mene sporedne kod routera, meni je bitno da je N standard, a volio bih vidjeti kako radi 802.11ac sa nekim ac adapterom, da ima minimalno jedan USB port, brzina CPU i RAM na routeru su mi zadnja stavka.
User avatar
gentoo
Posts: 3275
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#29 Re: Ruter preporuka

Post by gentoo »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
gentoo wrote:
rida1976 wrote:Zanima me zašto tvrdiš da je bolji od ostalih? Jel zbog 1.5 db antene?
Zbog:

1. RouterOS
2. 300Mhz CPU + 32MB RAM
3. Cijena
Prve dvije stavke su za mene sporedne kod routera, meni je bitno da je N standard, a volio bih vidjeti kako radi 802.11ac sa nekim ac adapterom, da ima minimalno jedan USB port, brzina CPU i RAM na routeru su mi zadnja stavka.

Onda je i nesto ovako zadovoljavajuce http://www.pik.ba/artikal/484146/wirele ... 16r-tenda/ . Razlika izmedju ovog i onog TP Linka/Asus/Linksys/Cisco od 80KM je nikakva..
User avatar
mumi80
Posts: 1048
Joined: 21/08/2009 09:00

#30 Re: Ruter preporuka

Post by mumi80 »

Pozdrav!
Teba mi neki jeftiniji wireless router koji bi nakačio na postojeći adsl modem paradigm. Znači ne treba mi ništa extra jakog signala jer će pokrivati stan od cca 80 m2, bitno je samo da je stabilan.
U dilemi sam između ova 2:
http://www.pik.ba/artikal/4096221/wirel ... lan-porta/
http://www.pik.ba/artikal/4322456/wirel ... r-tp-link/
Trenutno imam ponudu na 40 KM za koji god da se odlučim, pa ako može vaša preporuka.
Hvala!
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#31 Re: Ruter preporuka

Post by Don Zivconi »

mumi80 wrote:Pozdrav!
Teba mi neki jeftiniji wireless router koji bi nakačio na postojeći adsl modem paradigm. Znači ne treba mi ništa extra jakog signala jer će pokrivati stan od cca 80 m2, bitno je samo da je stabilan.
U dilemi sam između ova 2:
www.pik ba/artikal/4096221/wireless-router-d-link-go-rt-n150-150mbps-4-lan-porta/
www.pik ba/artikal/4322456/wireless-router-tp-link/
Trenutno imam ponudu na 40 KM za koji god da se odlučim, pa ako može vaša preporuka.
Hvala!
ne rade linkovi jer ih vuces sa pika, daj nam modele pa cemo sami pogledati
User avatar
mumi80
Posts: 1048
Joined: 21/08/2009 09:00

#32 Re: Ruter preporuka

Post by mumi80 »

TP-LINK TL-WR720N ili
D-Link GO-RT-N150
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#33 Re: Ruter preporuka

Post by dragan.s »

gentoo wrote:Mikrotik 951 za manje od 70KM na vratima.. Smijesno je porediti bilo sta s tim.. pa i one Cisco od 200+ KM
Ja sam nedavno popravio jedan RB411 (zamijenio izgorjeli mrežni čip) i upotrijebio ga kod sebe kući (ranije sam imao Linksys WRT54G). Mogu ti reći da uređaj rastura. Jedino sa njim sam dobio 25 Mb brzinu prenosa preko wireless-a (kartica u njemu je WLM54AG). HD film normalno ide preko wireless-a.
Vidim da je još bolje sa R52n-M, ali traže 75 KM za tu karticu pa ću sačekati.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#34 Re: Ruter preporuka

Post by mrtva kokoš »

dragan.s wrote:
gentoo wrote:Mikrotik 951 za manje od 70KM na vratima.. Smijesno je porediti bilo sta s tim.. pa i one Cisco od 200+ KM
Ja sam nedavno popravio jedan RB411 (zamijenio izgorjeli mrežni čip) i upotrijebio ga kod sebe kući (ranije sam imao Linksys WRT54G). Mogu ti reći da uređaj rastura. Jedino sa njim sam dobio 25 Mb brzinu prenosa preko wireless-a (kartica u njemu je WLM54AG). HD film normalno ide preko wireless-a.
Vidim da je još bolje sa R52n-M, ali traže 75 KM za tu karticu pa ću sačekati.
dragan.s sta moze biti kada mi comp izbacuje poruku da mi access point na routeru nije postavljen kako treba. kad resetujem router, sve fercera... medjutim kad ugasim comp i ponovo ga upalim izgubi se ponovo(comp trazi access point ali ga ne moze da nadje) sve dok ne resetujem router. signala ima samo ne moze da procepi net dok ne resetujem router...

sve je normalno ferceralo evo dvije godine, kontam jedino da zbog sp1 zakrpe na 7 nije sta poremetilo, jer sam jedino to instalirao a da mi je moglo poremetiti parametre... :-?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#35 Re: Ruter preporuka

Post by dragan.s »

mrtva kokoš wrote: dragan.s sta moze biti kada mi comp izbacuje poruku da mi access point na routeru nije postavljen kako treba. kad resetujem router, sve fercera... medjutim kad ugasim comp i ponovo ga upalim izgubi se ponovo(comp trazi access point ali ga ne moze da nadje) sve dok ne resetujem router. signala ima samo ne moze da procepi net dok ne resetujem router...

sve je normalno ferceralo evo dvije godine, kontam jedino da zbog sp1 zakrpe na 7 nije sta poremetilo, jer sam jedino to instalirao a da mi je moglo poremetiti parametre... :-?
Provjeri da li ti je na ruteru fiksni kanal na wireless-u. Mnogi ruteri po default-u tu stave "Auto" pa ruter sam šalta kanale što zna zbuniti klijente (tvoj kompjuter).
Ako nije to onda ti nešto nije u redu sa ruterom. Ne bi trebalo da je zbog W7 SP1 jer on ništa ne mijenja u tom dijelu.
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#36 Re: Ruter preporuka

Post by mentalist »

pitanje za znalce :) da li ima u cjenovnom rangu od oko 50 km solidan ruter da može pokrivati oko 100 M od lokacije (čitaj da se mogu zavaliti oko kuće u hladovini i povezati laptop, mob). Bio bi postavljen na spratu, a jedini problem bi bio davanje signala kroz dva zida. Ako ima šta preporučite
User avatar
ing-ecc
Posts: 18122
Joined: 31/03/2013 09:58

#37 Re: Ruter preporuka

Post by ing-ecc »

mentalist wrote:pitanje za znalce :) da li ima u cjenovnom rangu od oko 50 km solidan ruter da može pokrivati oko 100 M od lokacije (čitaj da se mogu zavaliti oko kuće u hladovini i povezati laptop, mob). Bio bi postavljen na spratu, a jedini problem bi bio davanje signala kroz dva zida. Ako ima šta preporučite

jedini problem i nisu baš dva zida?! nego šta je sa tih 100 m, jel baš stoja il si malo prećero?
usttvari, 100 metroFa teško dobaci za 50 markica
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#38 Re: Ruter preporuka

Post by mentalist »

ing-ecc wrote:
mentalist wrote:pitanje za znalce :) da li ima u cjenovnom rangu od oko 50 km solidan ruter da može pokrivati oko 100 M od lokacije (čitaj da se mogu zavaliti oko kuće u hladovini i povezati laptop, mob). Bio bi postavljen na spratu, a jedini problem bi bio davanje signala kroz dva zida. Ako ima šta preporučite

jedini problem i nisu baš dva zida?! nego šta je sa tih 100 m, jel baš stoja il si malo prećero?
usttvari, 100 metroFa teško dobaci za 50 markica
prećero jašta :)
recimo od 50-60 M max vazdušne. više mi je potrebno da imam konekciju u kući nego van, a ne bih se bunio ako dobijem i van signal radi objasnite akrobacije :)
neki mi preporučuju tplink, a ja ti baš nisam vješt sa modelima pa ako može preporuka
User avatar
newphoenix
Posts: 349
Joined: 13/01/2012 20:00
Location: White Hole

#39 Re: Ruter preporuka

Post by newphoenix »

mentalist wrote:pitanje za znalce :) da li ima u cjenovnom rangu od oko 50 km solidan ruter da može pokrivati oko 100 M od lokacije (čitaj da se mogu zavaliti oko kuće u hladovini i povezati laptop, mob). Bio bi postavljen na spratu, a jedini problem bi bio davanje signala kroz dva zida. Ako ima šta preporučite

dacu odgovor na 100+ M , ima mrezne kartice koje imaju veliku snagu o odnosu na obicne kartice, 1000mw do 2000mw
i imaju domet on 100+ M do 1000+ M. npr. alfa networks AWUS036H i AWUS036NHR.

Ako nece signal routera da dode do mrezne kartice, onda neka mrezna kartica ide po signal ;-)
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#40 Re: Ruter preporuka

Post by mentalist »

newphoenix wrote:
mentalist wrote:pitanje za znalce :) da li ima u cjenovnom rangu od oko 50 km solidan ruter da može pokrivati oko 100 M od lokacije (čitaj da se mogu zavaliti oko kuće u hladovini i povezati laptop, mob). Bio bi postavljen na spratu, a jedini problem bi bio davanje signala kroz dva zida. Ako ima šta preporučite

dacu odgovor na 100+ M , ima mrezne kartice koje imaju veliku snagu o odnosu na obicne kartice, 1000mw do 2000mw
i imaju domet on 100+ M do 1000+ M. npr. alfa networks AWUS036H i AWUS036NHR.

Ako nece signal routera da dode do mrezne kartice, onda neka mrezna kartica ide po signal ;-)
ovo je već prihvatljivo, vidim da se kreću cijene baš kako odgovara :-D
jedno laičko pitanje, da li se može "zaštititi" signal na ovoj kartici kao na ruteru (nadam se da sam razumio o čemu se radi). nije mi radi podataka nego da mi neko ne koči i onako slab protok?
User avatar
ing-ecc
Posts: 18122
Joined: 31/03/2013 09:58

#41 Re: Ruter preporuka

Post by ing-ecc »

mentalist wrote: prećero jašta :)
recimo od 50-60 M max vazdušne. više mi je potrebno da imam konekciju u kući nego van, a ne bih se bunio ako dobijem i van signal radi objasnite akrobacije :)
neki mi preporučuju tplink, a ja ti baš nisam vješt sa modelima pa ako može preporuka
ma tebi će raditi bilo koji router (tp link, asus, d link) u kući, bar tri sprata možeš pokriti tako što ćeš router plasirati na (naj)srednji sprat
i sigurno ćeš imati i vani u nekom dometu Wi-Fi

koji ti je ISP?
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#42 Re: Ruter preporuka

Post by mentalist »

ing-ecc wrote:
mentalist wrote: prećero jašta :)
recimo od 50-60 M max vazdušne. više mi je potrebno da imam konekciju u kući nego van, a ne bih se bunio ako dobijem i van signal radi objasnite akrobacije :)
neki mi preporučuju tplink, a ja ti baš nisam vješt sa modelima pa ako može preporuka
ma tebi će raditi bilo koji router (tp link, asus, d link) u kući, bar tri sprata možeš pokriti tako što ćeš router plasirati na (naj)srednji sprat
i sigurno ćeš imati i vani u nekom dometu Wi-Fi

koji ti je ISP?
Zona je ISP

razmišljam o ova dva pa ako može komentar

Code: Select all

http://www.pik.ba/artikal/6172307/wireless-n-router-2look-2l-wr303-150mb-s-bezicni-ruter-firewall-lan-switch-sa-4-port-extended-wifi-range/ 

Code: Select all

http://promedia.pik.ba/artikal/5193697/wifi-lan-hi-power-usb-adapter-zeusone-2look-2l-wa100-300mb-s-bezicni-adapter-firewall-ap-access-point-extended-wifi-range-router-ruter-internet-moze-dalje/
ako se kosi sa pravilima nije problem da se briše samo pomozite pri odabiru :-D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#43 Re: Ruter preporuka

Post by iceman ze »

Greska...
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#44 Re: Ruter preporuka

Post by milejovic1971 »

mozda kome bude od koristi, kupio TP linka da u krajnjim sobama pojacam signal interneta, nakacio ga na mtel modem, svaki dan problemi, pucala veza, nema neta i sl...restart jedino pomagao..par ljudi mi reklo baci g..na kupi nesto skuplje...medjutim, nasao rjesenje na netu, prebacio u bridge mode, rucno odabrao kanal i evo 6 dana bez restarta radi za 10...nije TP link toliko los, ljudi mlate svasta, da sam ih poslusao bio bi "na glavi " 40 km plus 100 za novi bolji ruter
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#46 Re: Ruter preporuka

Post by AstorH »

Ja ovaj imam, štajaznan.
Spojio 12 uredjaja, šljaka, ybš ga,
Za vise ne znam, iako Otac kaze da mogu i 36.

Šta znam.
Ovisi šta ko voli i treba.

P.S.

Prije godinu platio 150€.
#justayin

Image

LINK:

https://www.tp-link.com/uk/home-network ... tl-mr6400/
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#47 Re: Ruter preporuka

Post by Qler »

Ja imam 2 mikrotika :) i milina. Jeste patnja malo da sve podesis kako hoces (routerOS dodje go ko' pištolj) ali kad jednom podesis sve zondira.

U bridge su mi, cijeli stan pokriven, 2.4 i 5 GHz mreze
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#48 Re: Ruter preporuka

Post by vojopd »

Kakav je TP-link Archer c7? Ganjam neki ruter koji podrzava 5Ghz, za kucnu upotrebu.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#49 Re: Ruter preporuka

Post by nivla »

vojopd wrote: 20/09/2020 13:55 Kakav je TP-link Archer c7? Ganjam neki ruter koji podrzava 5Ghz, za kucnu upotrebu.
imam raje koja ga koristi i zadovoljni su, moze cini mi se i openwrt/ddwrt na njeg, gigabitni su portovi sto je plus jer mu chipset nije totalno smece kao na 100mbit ruterima
sebi sam u stanu kupio archer c80 i vise sam nego zadovoljan
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#50 Re: Ruter preporuka

Post by Bobi »

Lajk ko koristi 2020 ovaj router :D
Image
Post Reply