Koji laptop kupiti

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#126 Re: Koji laptop kupiti

Post by skafiskafsnjak »

Bas ce naci Thinkpad za 1250km....
User avatar
felix10
Posts: 86
Joined: 19/06/2013 10:57

#127 Re: Koji laptop kupiti

Post by felix10 »

Pozdrav, moze li mi neko preporuciti laptop u sljedece svrhe: u slijedecem semestru pocinjem raditi u AutoCAD-u,SketchUp-u a buduci da bih kupovao naravno laptop na duze staze, poslije cu biti primoran, zbog prirode studija instalirati i programe koji su dooosta teski (lumiom,3ds max,revit, uglavnom autodeskovi proizvodi), budjet mi je oko 900 KM. Hvala unaprijed
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#128 Re: Koji laptop kupiti

Post by dragan.s »

felix10 wrote:Pozdrav, moze li mi neko preporuciti laptop u sljedece svrhe: u slijedecem semestru pocinjem raditi u AutoCAD-u,SketchUp-u a buduci da bih kupovao naravno laptop na duze staze, poslije cu biti primoran, zbog prirode studija instalirati i programe koji su dooosta teski (lumiom,3ds max,revit, uglavnom autodeskovi proizvodi), budjet mi je oko 900 KM. Hvala unaprijed
Za te pare i potrebe teško ćeš naći nešto kvalitetno, a novo.
Moja preporuka je nešto ovako:

Code: Select all

http://www.olx.ba/artikal/17476954/hp-elitebook-8540p-intel-i7-m620/
ili ovako:

Code: Select all

http://www.olx.ba/artikal/18960267/laptop-dell-e6510-i5-quad-2-53ghz-4gb-500-full-hd-ekran/
Uglavnom, gledaj da budu iz Latitude serije ako ideš na Dell ili Elitebook serije ako ideš na HP. To su poslovne serije koje su izdržljivije i trajnije.
Forumerrer
Posts: 836
Joined: 14/06/2014 17:27

#129 Re: Koji laptop kupiti

Post by Forumerrer »

dragan.s wrote:Uglavnom, gledaj da budu iz Latitude serije ako ideš na Dell ili Elitebook serije ako ideš na HP. To su poslovne serije koje su izdržljivije i trajnije.
Elitebook je smece, ne pricaj budalastine ako nisi u toku. Najprecjenjenija serija laptopa IKAD. Svaka serija unazad 5 godina ima razlicitu serijsku gresku.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#130 Re: Koji laptop kupiti

Post by dragan.s »

Forumerrer wrote: Elitebook je smece, ne pricaj budalastine ako nisi u toku. Najprecjenjenija serija laptopa IKAD. Svaka serija unazad 5 godina ima razlicitu serijsku gresku.
Koju grešku ima ovaj moj, E8440p? Kupio ga polovnog prije 3,5 godine i vučem svugdje sa sobom po terenu. I sad radi ko sat.
Forumerrer
Posts: 836
Joined: 14/06/2014 17:27

#131 Re: Koji laptop kupiti

Post by Forumerrer »

Taj model konkretno ne znam, a znam modele koji imaju problema sa flat kablom, konektorima na maticnoj i raznim drugim glupotima, a inace su svi i veoma osjetljivi. Za "elitnu" seriju laptopa koja ne kosta ispod 1700 km to je zaista porazavajuce.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#132 Re: Koji laptop kupiti

Post by dragan.s »

Forumerrer wrote:Taj model konkretno ne znam, a znam modele koji imaju problema sa flat kablom, konektorima na maticnoj i raznim drugim glupotima, a inace su svi i veoma osjetljivi. Za "elitnu" seriju laptopa koja ne kosta ispod 1700 km to je zaista porazavajuce.
Prošlo mi ih je dosta kroz ruke, a ovaj sopstveni koristim više od 3 godine. Još je bio polovan kad sam ga kupio.
Nikad ni jednog problema ni sa kablovima ni sa matičnom.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#133 Re: Koji laptop kupiti

Post by celeron »

felix10 wrote:Pozdrav, moze li mi neko preporuciti laptop u sljedece svrhe: u slijedecem semestru pocinjem raditi u AutoCAD-u,SketchUp-u a buduci da bih kupovao naravno laptop na duze staze, poslije cu biti primoran, zbog prirode studija instalirati i programe koji su dooosta teski (lumiom,3ds max,revit, uglavnom autodeskovi proizvodi), budjet mi je oko 900 KM. Hvala unaprijed
Ajde prodam ti ja svoj Dell po toj cijeni. Star je pola godine.......garancija jos 2,5god.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#134 Re: Koji laptop kupiti

Post by celeron »

celeron wrote:
felix10 wrote:Pozdrav, moze li mi neko preporuciti laptop u sljedece svrhe: u slijedecem semestru pocinjem raditi u AutoCAD-u,SketchUp-u a buduci da bih kupovao naravno laptop na duze staze, poslije cu biti primoran, zbog prirode studija instalirati i programe koji su dooosta teski (lumiom,3ds max,revit, uglavnom autodeskovi proizvodi), budjet mi je oko 900 KM. Hvala unaprijed
Ajde prodam ti ja svoj Dell 3542 po toj cijeni. Star je pola godine...plaćen 1150KM....garancija jos 2,5god. Laptop je bukvalno NOV odličnih performansi. Prilično solidno poslovno rješenje, sa brziim SSD-om te odvojenom grafičkom kartom. U kombinaciji sa i3 procesorom daje odlične rezultate. Odlične performanse i baterije, mali potrošač energije.
feferon
Posts: 101
Joined: 20/02/2014 22:38

#135 Re: Koji laptop kupiti

Post by feferon »

.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#136 Re: Koji laptop kupiti

Post by skafiskafsnjak »

Gledam u imtecu non stop stavljaju ovaj laptop ...

Graficka dobra, quad core... ima li nesto skriveno pa je ovako jeftin ? ili jednostavno ove komponente nisu nesto iako su na papiru super.. .?

http://shop.imtec.ba/consumer-laptopi/2 ... adset.html
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#137 Re: Koji laptop kupiti

Post by Walther »

skafiskafsnjak wrote:Gledam u imtecu non stop stavljaju ovaj laptop ...

Graficka dobra, quad core... ima li nesto skriveno pa je ovako jeftin ? ili jednostavno ove komponente nisu nesto iako su na papiru super.. .?

http://shop.imtec.ba/consumer-laptopi/2 ... adset.html
jer je na AMD platformi... meni je citava stvar malkice bzv

nesto kao "budget gaming" laptop sa 15" i FHD :roll:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#138 Re: Koji laptop kupiti

Post by skafiskafsnjak »

Pa bas mi prejeftino ... ova grafa bi trebala biti dobra valjda, r9 m280x :?

Sto se tice FHD na 15,6 ... ja imam takav slucaj i super je , puno bolje od 1366x768. Ustalom, kome je previse sitno, smanji na 1600x900.
Sad kad ovaj imam, ne bih vise nikad na 1366x768 .
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#139 Re: Koji laptop kupiti

Post by skafiskafsnjak »

Da li postoji folija zastitna npr za poklopac laptopa, tj zadnju stranu ?

Imam sad laptop, sjajna zadnja strana ...osjetljiva skroz :-?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#141 Re: Koji laptop kupiti

Post by skafiskafsnjak »

Brate dragi , jesi li ti ista drugo odlucio osim toga da ne zelis HP ?
Koji je budzet ? Za sta ti treba ? Ne mozemo preporuciti eto onako ....

I ne ide u istu recenicu Imtec i Univerzalno ...

Ja sam nedavno kupio taj Dell sto si nasao ... Kupio sam u drugoj prodavnici , jeftinije. Imtec ti je najskuplji , nemoj tamo .
sole2mio
Posts: 1016
Joined: 11/04/2014 22:08

#142 Re: Koji laptop kupiti

Post by sole2mio »

skafiskafsnjak wrote:
Brate dragi , jesi li ti ista drugo odlucio osim toga da ne zelis HP ?
Koji je budzet ? Za sta ti treba ? Ne mozemo preporuciti eto onako ....

I ne ide u istu recenicu Imtec i Univerzalno ...

Ja sam nedavno kupio taj Dell sto si nasao ... Kupio sam u drugoj prodavnici , jeftinije. Imtec ti je najskuplji , nemoj tamo .
Sto se tice budzeta od 1000 do 1500KM
Ovo sto sam gore naveo to sam sad na brzino malo gledao preko neta, sigurno da ima negdje jeftinije.

Ovaj Dell mi je isto zapao za oko, njegova konfiguracija mi odgovara.

Display: 15,6" LED, FullHD, rezolucija: 1920x1080; CPU: Intel Core i5 5200U 2.2 GHz (do 2.7 GHz Turbo, 3MB); RAM: 8 GB, DDR3; HDD: 1 TB; VGA: Nvidia GeForce 920M, 2GB;

Naravno svaka preporuka je dobro dosla, posto nisam odavno kupovao racunarsku opremu, naravno da je bitno i to gdje je jeftinije.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#143 Re: Koji laptop kupiti

Post by skafiskafsnjak »

U tog della sa Full HD grafika je 4gb, a ne 2gb.

Laptop mi je skroz okej. Jedino mi se ne svidja nazad poklopac sto je sjajan , svaki otisak se vidi. Ali eto, onaj dio oko tastature nije.

Sto se performansi tice, tu je super ali opet zavisi za sta ti treba.

U plus.ba je jeftiniji.... Ja sam u Imel kupio...

Gledaj Dell i Lenovo...to je najbolje. Taj isti dell imas sa 1366x768 i 2gb grafom dobro jeftiniji...ako ti nije bitna rezolucija.
sole2mio
Posts: 1016
Joined: 11/04/2014 22:08

#144 Re: Koji laptop kupiti

Post by sole2mio »

skafiskafsnjak wrote:U tog della sa Full HD grafika je 4gb, a ne 2gb.

Laptop mi je skroz okej. Jedino mi se ne svidja nazad poklopac sto je sjajan , svaki otisak se vidi. Ali eto, onaj dio oko tastature nije.

Sto se performansi tice, tu je super ali opet zavisi za sta ti treba.

U plus.ba je jeftiniji.... Ja sam u Imel kupio...

Gledaj Dell i Lenovo...to je najbolje. Taj isti dell imas sa 1366x768 i 2gb grafom dobro jeftiniji...ako ti nije bitna rezolucija.
Hvala drug.

Kontas na ovaj https://www.shop.imel.ba/artikal/laptop ... order=DESC ?

Pogledat cu sad malo ovaj plus i imel, cini mi se dosta jeftinije od ovih vamo, ali ima vise ponude i samim tim se teze odluciti

Sta kazes na ove Toshiba u okviru ovih cijena? I sta mu znaci ovo VGA memorija (GB): Dijeljena

moram jos malo proguglat oko ovih procesora kad dodjem kuci, malo sam zastario i oko toga pa nisam puno u toku :D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#145 Re: Koji laptop kupiti

Post by agent_zero »

I mene zanimaju iskustva sa BNC i Imel shopom?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#146 Re: Koji laptop kupiti

Post by skafiskafsnjak »

agent_zero wrote:I mene zanimaju iskustva sa BNC i Imel shopom?
Ja sam kupio 3 laptopa u Imelu ... dva sebi, jedan rodici . Ljudi su super ljubazni i stvari su dosta jeftinije .
Sto se servisa tice, stvari su od oficijelnih dobavljaca, tako da nije problem ni servis.

Ja sam imao problema sa HP laptopom...ali ja sam direkt nosio u Kimtec da vrijeme ustedim...a jednom sam Dell slao njima. Posalju brzu postu o njihovom trosku ... bas kao i kad kupujes.
Extornia
Posts: 52
Joined: 14/01/2013 01:36

#147 Re: Koji laptop kupiti

Post by Extornia »

sole2mio wrote:
skafiskafsnjak wrote:U tog della sa Full HD grafika je 4gb, a ne 2gb.

Laptop mi je skroz okej. Jedino mi se ne svidja nazad poklopac sto je sjajan , svaki otisak se vidi. Ali eto, onaj dio oko tastature nije.

Sto se performansi tice, tu je super ali opet zavisi za sta ti treba.

U plus.ba je jeftiniji.... Ja sam u Imel kupio...

Gledaj Dell i Lenovo...to je najbolje. Taj isti dell imas sa 1366x768 i 2gb grafom dobro jeftiniji...ako ti nije bitna rezolucija.
Hvala drug.

Kontas na ovaj https://www.shop.imel.ba/artikal/laptop ... order=DESC ?

Pogledat cu sad malo ovaj plus i imel, cini mi se dosta jeftinije od ovih vamo, ali ima vise ponude i samim tim se teze odluciti

Sta kazes na ove Toshiba u okviru ovih cijena? I sta mu znaci ovo VGA memorija (GB): Dijeljena

moram jos malo proguglat oko ovih procesora kad dodjem kuci, malo sam zastario i oko toga pa nisam puno u toku :D
Molim te izbjegavaj Toshiba L50 seriju. Uzeo sam i uopste nisam zadovoljan.

http://www.plus.ba/proizvod/not_asus_f5 ... 6_dvd_noos

Metalni, matte ekran i FHD (Kada na laptopu iskusis FHD nikada neces moci manje)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#148 Re: Koji laptop kupiti

Post by skafiskafsnjak »

Na tom asus je stari tip procesora kao i graficke...ja to ne bih. I generalno, asus je srednja zalost. A servis im je odrooooonnn....

Ako bas hoce asus, ovo je meni bolja opcija

https://www.shop.imel.ba/artikal/laptop ... rue&page=5

Novija graficka, noviji procesor...led matte ekran. Ssd - zakon!

Jedino fali jos malo rama...al jbg doda kasnije, ali zato odmah sad ima ssd
Voltriz
Posts: 155
Joined: 02/11/2012 16:50

#149 Re: Koji laptop kupiti

Post by Voltriz »

Kad ste vec kod laptopa, moze li neko da mi ovaj procjeni:

http://shop.imtec.ba/consumer-laptopi/2 ... x011d.html#
Hakiz
Posts: 40396
Joined: 30/07/2015 20:01

#150 Re: Koji laptop kupiti

Post by Hakiz »

kiki-miki wrote:Ima li ko iskustva s laptopima iz bnc-a?
Lično iskustvo nemam, ali dva druga su tamo kupila. Kao što znaš, to su polovni uređaji. Ako je novac u pitanju, to bi i meni bio ozbiljan izbor. Odeš tamo, probaš kompjuter, ako radi, kupiš. Onda negdje kupiš novu bateriju za taj laptop, jer baterija je najčešće prva, a nekada i jedina, stvar koja je kod polovnih laptopa problematična.

Samo, sa cijenama novih laptopa, ja bih u BNC kupovao male (do 12") ili ultrabukove, dakle laptope koji su novi koštali oko 2.000 USD, a sada u BNC koštaju 200-400 KM. Standardni 15,6" i novi u radnji mogu se naći po pristojnim cijenama. Sa tim da su kod nas laptopi generalno preskupi.

Ako novac nije u pitanju, novo je ipak novo.
Post Reply