Koji telefon kupiti ??

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Quaresma
Posts: 6661
Joined: 19/07/2010 16:37

#76 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Quaresma »

nokia 808 je savrsentsvo
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#77 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by zateznistub »

Quaresma wrote:nokia 808 je savrsentsvo
Po čemu?
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#78 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by vukojebina »

Ne bi stvarno da konverzacija predje u raspravu ciji je veci, jer bas imamo fino temu sa preporukama koji telefon uzet i sta su prednosti a sta mane potencijalnih buducih telefona...i sam sam htio tu nokiju, jer je novi model i ajmo reci ima nesto revolucionarno, ali brate jednojezgreni procesor, rezolucija 360x640 piksela, baterije prilicno slabog kapaciteta.. jebo mobitel sa takvom kamerom, ako ce ti nakon 15-20 "okidanja" pojest bateriju... necu uopste ulazit u pricu o simbyanu, evo drug qler je reko da ima sve sto je potrebno, i ja cu mu vjerovat...a ostalo, i da mu je duplo manja cijena, opet bi razmislio...
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#79 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Qler »

Vidi, svako kupuje telefon prema potrebama. Danas sam sa jaranom birao telefone njemu i zeni mu. Njoj je uzeo iPhone, a on je sat vremena dumao sta da uzme, jer ne zna sta hoce od telefona. Hoce Note jer je veliki i bit ce njegov najveci, hoce HTC One X jer je najbolji, a mogao bi i Galaxy S3 jer je sminka... to su njegovi kriteriji. Moj je bio da je Symbian i da ima dobru kameru. Imao sam N8, logican nasljednik je 808. Sinoc sam nekada u po noci se probudio i skinuo ga sa punjaca, evo sada sam ga stavio na punjac. A skontaj sta covjek radi telefonu kad ga tek uzme. Od snimanja aplikacija, sinhronizacije, cackanja, podedjenja.. Tako da ce baterija biti dovoljna. Evo gledam display, naravno na HTC One x je strasan, i naravno bolji, ali stvarno nije los ni na 808. Moras se zagledati da primjetis manju rezoluciju, ali bas se zagledati...

To sto je jednojezgreni, to ti je kao da kazes imam Win98 ali samo 2GB RAM-a i 3GHz procesor... Symbian nije zahtjevan i fakat leti na 808. Puno je brzi nego na N8. Pazi sad, N8 radi ko' doxa na 680MHz i 256MB RAM-a. Ovaj radi na 1.5GHz i 512MB RAM-a. Duplo jaci. To sto je android neoptimizovan pa zapinje na quad core dok meego i iOS lete na 1GHz sigle core procesorima, nije Symbianov problem :)
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#80 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by vukojebina »

Zar nije 1.3 GHz ???

Buraz mi N8, i ako ono leti, onda definitivno imamo razlicito tumacenje pojma "leti".. On je isto bio zaludjenik nokije, ja mislim gori i od tebe, medjutim slucajno dodje u posjed iphone-a cetvorke obicne, i od tad tu nokiju nije vise uzeo u ruke...eno prodaje je na piku vec nekoliko mjeseci, nece niko, jedino da je dzaba da kome..
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#81 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Qler »

U poredjenju sa HTL Legend, wildfire, i tom generacijom androida, leti. Uzmi u obzir da je telefon 2010 godina, i 2 vazna update-a je dozivio.
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#82 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Tkd »

Koliko ljudi samo griješi u vezi mega-pixela :lol: . No dobro, svako ima svoj okus.

Mora biti skup mobitel kada je izašao 2012, a inače po spefikacijama za pare koje je gore naveo kolega :shock:
User avatar
Quaresma
Posts: 6661
Joined: 19/07/2010 16:37

#83 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Quaresma »

zateznistub wrote:
Quaresma wrote:nokia 808 je savrsentsvo
Po čemu?
ne znam, zaljubio sam se, mobitel odlicno šiba, poredeci s telefonima s androidom, pricamo o low end uredjaju, mislio sam da ce mu display biti los, jer trenutno imam bolji telefon s vecom rezolucijom i super amoled displayom ( i 808 ima samo "amoled" display ako se ne varam i nokiin CBD) odusevio me je, gledao sam slike uslikane, zumirao dvaput doubletapom, prva reakcija ono WTF! hebote ko da su uslikali dslr aparatom pa prebacili na telefon, koji detalji , pri maximalnom zumu mozes covjeku dlacice u nosu izbrojati , ne znam vise sta da ti kazem, samo moram reci da ga moram sebi nabaviti
Tkd wrote:Koliko ljudi samo griješi u vezi mega-pixela :lol: . No dobro, svako ima svoj okus.

Mora biti skup mobitel kada je izašao 2012, a inače po spefikacijama za pare koje je gore naveo kolega :shock:
a tko je spomenuo megapixele? vecina zna kako kamera funkcionise u 808pw :thumbup:
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#84 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Tkd »

Da čitaš sve na ovoj temi, vidio bi ko spominje, a ko ne .
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#85 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by zateznistub »

Ne znam, ako je nekome 808 ok ja ne smijem i nemam prava imati nista protiv, ja je sebi ne bi uzeo, pogotovo ne za te pare. Ono sto bih ja volio imati je Motorola RAZR nekako mi izgleda pravo dobro ili mozda nexus.




Puste zelje
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#86 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Challenger__ »

iPhone, bez dileme.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#87 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by zateznistub »

Pricamo o telefonima, ne o nepotrebno skupim fancy igrackama...
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#88 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Tkd »

zateznistub wrote:Pricamo o telefonima, ne o nepotrebno skupim fancy igrackama...
Danas sam držao baš iphone. Mogu reći da sam fasciniran haha, ali i za mene je to preskupo čudo uspoređujući specifikacije sa ostalim mobitelima.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#89 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Qler »

Evo malo okupljanje raje kod mene :)

Image
Image
User avatar
nermin.padez
Posts: 926
Joined: 23/05/2012 17:08

#90 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by nermin.padez »

zateznistub wrote:Pricamo o telefonima, ne o nepotrebno skupim fancy igrackama...
Pa i iPhone je telefon, sto je precenjen druga prica..... :D :dance: Medjutim vec sa JB-om Android je stao uz rame iOS-u po brzini/fluidnosti..itd Bice zanimljiva konkurencija narednih godina...nije ni Apple-u jednostavno :-D

Ljudi vole jednostavnost iOS-a jbg, kupe telefon i zavrse, a ne da fleusju svaka 3 mjeseca :D Razumijem u neku ruku, ko nema zivaca ili vremena da se za*ebava! :)

A Kuler kolike su te Nokia-e :-) :D
Mobilmanix
Posts: 39
Joined: 17/03/2012 00:06

#91 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Mobilmanix »

Qler wrote:Evo malo okupljanje raje kod mene :)

Image
Image

a dobrog hastala zivota mi :)
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#92 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by agent_zero »

Sad bih odma' kupio bez ikakvog razmišljanja galaxy nexus samo da je manji (i sa manjom dijagonalom ekrana). Ovako mi ostaje pusta želja da čekam neke nove nexuse, valjda će biti nešto u rasponu 3,7'' do max 4,3'' inča.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#93 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by casanova123 »

agente.. vjeruj mi da nexus i ne izgleda tako veliko nakon dan dva.. izgleda jednostavno savrseno, i svaki slijedeci telefon koji uzmes u ruke ti izgleda malo, a ostali ovi "veliki" su normalni postali :D
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#94 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by vukojebina »

I kod mene je velicina bila jedna id prepreka,medjutim kad sam ga uzeo u ruke,promijenio sam misljenje..super lezi u ruci,i pored velicine lahak je za koristenje...jednostavno telefon me oborio s nogu...
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#95 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by agent_zero »

Bit će valjda i manjih nexusa, tamo pred onaj sajam u Barceloni je bilo najavljeno čak 7 novih nexusa od različitih proizvođača.

Valjda budi neki normalnih gabarita među tih nekoliko. :mrgreen:
User avatar
Quaresma
Posts: 6661
Joined: 19/07/2010 16:37

#96 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Quaresma »

pa zapravo ti galaxy nexus ima 4,3 incha, jer one tipke na displayu zauzimaju jedan dio
User avatar
fatality
Posts: 2151
Joined: 24/02/2008 14:11

#97 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by fatality »

Tkd wrote:
zateznistub wrote:Pricamo o telefonima, ne o nepotrebno skupim fancy igrackama...
Danas sam držao baš iphone. Mogu reći da sam fasciniran haha, ali i za mene je to preskupo čudo uspoređujući specifikacije sa ostalim mobitelima.
joj ovo je meni najbolji argument. "Specifikacije", isto kao Iphone radi na vodu, ono zastarjeli sistem, a Andriod(citaj Samsung) na nuklearnu energiju.
Ja sam imao priliku da jedno vrijeme nosam HTC, jer mi se Iphone nakon 4 godine koristenja pokvario. Nakon sto sam uradio jednu malu glupost nije vise htio da se upali i lik u servisu mi rece da je jeftinije novi da uzmem nego da taj cacka.Sto je najbolje nakon 2 sedmice ja ga(iz dosade) pokusam upalit, kad vidi cuda, upali se sasvim normalno i radi evo i dan danas

Elem, kada se pokvario dobijem od druga HTC na koristenje. Pa to je drama koliko je iOS bolji od onog sranja na onom telefonu. PA mislim da su ljudi izmisli "usability" za android. Jaran mi govorio kako je to samo na HTC sranje, te da samsung ima puno bolji android (naravno da ce to govorit jer nosa NEXUS), ali ruku na srce, nakon sto sam koristio iPhone (odnosno iOS) nema sanse, ukoliko nesta opasno ne zabrljaju, da cu preci na neki drugi model. I samo da kazem da nisam neki zaljubljenik Apple-a, pogotovo njihove politike poslovanja, al ruku na srce, sto se telefona tice, ispred ostalih su bar generaciju. I tu ne razumijem sta znaci "samsung ima quad core, a apple single" (bez obzira jel tacno il ne), kada ovaj sa single radi bolje stvari nego ovaj sa quad. Primjer i kamera.
Imao sam srecu da dodjem do prvog Iphone-a kada je tek izasao. On je tada imao kameru od 2 MP ako se dobro sjecam. Ali kada napravis sliku nema sanse da je mozes poredit sa obicnim telefonima koji imaju 2MP. Slike su bile drasticno bolje. Cak sam se sa jaranom salio, kao kamera ima sigurno 8MP samo se mora softverski otkljucat ;).
Elem MP za kameru nista ne znace, stavise negdje sam citao studiju da previse MP vise kvari sliku nego sto doprinosi kvaliteti.
Ono sto hocu da kazem, nije sve u brojevima, nego u tome kako to kao paket,tj.cjelina, funkcionise :)
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#98 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by Abu FEED el-Castro »

Sta procjenjujete dokad se moze realno ocekivati da Galaxy S3 spadne na nekih 8 stoja?
Glupo je uvijek u startu se zaletiti i dati pare kad je tel. tek izasao i onda on čučne za 2-3 stoje. Za S3 je taman neka realna cijena 800 i kad na nju spadne (ja kontam za jedno mjesec) tu ce se onda stabilizovati.

Da doprinesem i temi. Najbolja stvar i najvece unaprjedjenje na S3 u odnosu na S2 (a bogme i na sve ostale) je definitivno dropbox 50gb (meni licno to mnoogo znaci, kome ne treba nece se na to ni osvrtati). Google i Microsoft poredjenja radi daju po 5gb na svojim cloud servisima a eto S3 je isposlovao za svoje korisnike preogromnih 50, skidam kapu! :)
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#99 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by vukojebina »

@fatality,predpostavljam da je taj htc bio wildfire, ili u najboljem slucaju legend..mislim da poredis kruske i jabuke, jer je iphone kod apple-a high end telefon, a ovi su low end,tj niskobudzetni telefoni..i naravno da ce iphone naspram njih letit...i ja sam mislio da je android sranje dok nisam uzeo u ruke s2, nexus-a, pa s3, htc one x...e sa takvim telefonima treba poredit iphone, i tu isti sigurno nije generaciju ispred,nego rame uz rame..samo je stvar finesa i kome sta odgovara, kao recimo kolegi kojemu odgovaraju 50 gb na dropbox-u...
A&M
Posts: 80
Joined: 11/07/2012 16:09

#100 Re: Koji telefon kupiti ??

Post by A&M »

Mislim da je vukojebina prekuco sto se tice toga , sve je covjek fino objasnio slazem se s njim skrooz naskroz , samo i mene interesuje sta je s S3 dokad ce ostat cijena ovako visoka 1100 KM puno,,i jucer mi haver rece da su SONY Ericson S lt26i ono nije cvrst inace da su njihovi mobiteli nisu cvrsti brzo se kvare i to znal neko sta s tim :D
Post Reply