Skijanje

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
sahbazzz
Posts: 310
Joined: 19/07/2020 12:27

#926 Re: Skijanje

Post by sahbazzz »

amidzazeher wrote: 21/01/2023 12:22 Koje uzivanje gledati ovaj muski spust u Kitzbilu!! :thumbup:
Kilde nevjerovatan, totalna dominacija. Kitzbuhel standardno najjaca staza u kalendaru.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3062
Joined: 14/04/2011 23:41

#927 Re: Skijanje

Post by amidzazeher »

sahbazzz wrote: 21/01/2023 12:25
amidzazeher wrote: 21/01/2023 12:22 Koje uzivanje gledati ovaj muski spust u Kitzbilu!! :thumbup:
Kilde nevjerovatan, totalna dominacija. Kitzbuhel standardno najjaca staza u kalendaru.
Jos ovi snimci dronom kao VR! 140km/h i onaj skok odmah poslije starta 39m :shock:
Sto kazes najjaca staza.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#928 Re: Skijanje

Post by uglavnomja »

amidzazeher wrote: 21/01/2023 12:22 Koje uzivanje gledati ovaj muski spust u Kitzbilu!! :thumbup:

:thumbup:

a tek koje je ludilo bilo juce :-)
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#929 Re: Skijanje

Post by Romanista 101% »

User avatar
Better Man
Posts: 16657
Joined: 01/10/2006 20:10

#930 Re: Skijanje

Post by Better Man »

Romanista 101% wrote: 24/01/2023 15:00 Schiffrin za istoriju :thumbup:


https://www.klix.ba/sport/skijanje/mika ... /230124113
Jučer je došla i do 84 pobjede u svjetskom kupu. Srušit će Stenmarka već ove sezone. Definitivno najveća skijašica u historiji skijanja.
RJ57
Posts: 3328
Joined: 10/04/2017 15:12

#931 Re: Skijanje

Post by RJ57 »

kad je stenmark vozio bile su samo tri discipline plus tu i tamo klasična kombinacija, to se ne može tako lako porediti, po meni su oboje već sada najveći. postotak pobjeda u ukupnom broju trka im je stravičan, svaka treća trka pobjeda itd. stenmark je bio dominantniji, pobjeđivao je sa enormnim razlikama, ali tada je i sistem bio drugačiji a i konkurencija vjerovatno slabija. zbog stenmarka su kratkotrajno promijenjena pravila za ukupni poredak i tako su ga spriječili da osvoji hiršerovski broj velikih kristalnih globusa, što je naravno bio kriminal. shiffrin bi mogla i do sto pobjeda ako nastavi upola ovakvim tempom. samo je pitanje kad će joj sve dosaditi i hoće li joj dosaditi. to joj je jedini limit! sinoć se žalila da upravo ima jaku menstruaciju i da joj je bilo teško odvesti na nivou ... :-D :-) :mrgreen:
User avatar
Better Man
Posts: 16657
Joined: 01/10/2006 20:10

#932 Re: Skijanje

Post by Better Man »

RJ57 wrote: 26/01/2023 11:32 kad je stenmark vozio bile su samo tri discipline plus tu i tamo klasična kombinacija, to se ne može tako lako porediti, po meni su oboje već sada najveći. postotak pobjeda u ukupnom broju trka im je stravičan, svaka treća trka pobjeda itd. stenmark je bio dominantniji, pobjeđivao je sa enormnim razlikama, ali tada je i sistem bio drugačiji a i konkurencija vjerovatno slabija. zbog stenmarka su kratkotrajno promijenjena pravila za ukupni poredak i tako su ga spriječili da osvoji hiršerovski broj velikih kristalnih globusa, što je naravno bio kriminal. shiffrin bi mogla i do sto pobjeda ako nastavi upola ovakvim tempom. samo je pitanje kad će joj sve dosaditi i hoće li joj dosaditi. to joj je jedini limit! sinoć se žalila da upravo ima jaku menstruaciju i da joj je bilo teško odvesti na nivou ... :-D :-) :mrgreen:
Radi Stenmarka su i uveli Super G, jer ga drugačije nisu mogli pobjediti. Lik je bio genije i vrlo interesantno, vozio je na Elanovim skijama. Istina, Elan je u to vrijeme bio veliko ime među ski opremom. Shiffrin ima 27 godina i može debelo prebaciti 100 pobjeda u Svjetskom kupu. S ovakvim tempom, već iduće sezone bi mogla doći do 100 pobjeda u svjetskom kupu. Nije sve ni u tome. Ono što je Janica Kostelić napravila Na ZOI u Salt Lake Cityu 2002 je nešto nestvarno i teško da će iko ikad i u ženskoj i u muškoj konkurenciji napraviti na jednim ZOI takav rezultat. Takva dominacija na jednim ZOI nije viđena ikada. Samo podatak da je u veleslalomu imala startni broj 19 i da je nakraju pobjedila sa ogromnom razlikom, ono pomela je konkurenciju. da ne zaboravim njen nastup na SP 2005, mislim da je u Italiji bilo, kad je uzela 3 zlatne medalje. Janica jedna od mislim 5 skijašica, koja je pobijedila u svih 5 disciplina i tek druga kojoj je uspjela u jednoj sezoni ostvariti pobjede u svih 5 disciplina. ne mogu se sjetiti, da li je Anja Paerson uspjela to uraditi u jednoj sezoni, ali svakako je četvrta skijašica, koja je ostvarila pobjede u svih pet disciplina, a peta je Lindzey Vonn.
Last edited by Better Man on 26/01/2023 13:35, edited 1 time in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#933 Re: Skijanje

Post by uglavnomja »

RJ57 wrote: 26/01/2023 11:32 kad je stenmark vozio bile su samo tri discipline plus tu i tamo klasična kombinacija, to se ne može tako lako porediti, po meni su oboje već sada najveći. postotak pobjeda u ukupnom broju trka im je stravičan, svaka treća trka pobjeda itd. stenmark je bio dominantniji, pobjeđivao je sa enormnim razlikama, ali tada je i sistem bio drugačiji a i konkurencija vjerovatno slabija. zbog stenmarka su kratkotrajno promijenjena pravila za ukupni poredak i tako su ga spriječili da osvoji hiršerovski broj velikih kristalnih globusa, što je naravno bio kriminal. shiffrin bi mogla i do sto pobjeda ako nastavi upola ovakvim tempom. samo je pitanje kad će joj sve dosaditi i hoće li joj dosaditi. to joj je jedini limit! sinoć se žalila da upravo ima jaku menstruaciju i da joj je bilo teško odvesti na nivou ... :-D :-) :mrgreen:
:thumbup:
RJ57
Posts: 3328
Joined: 10/04/2017 15:12

#934 Re: Skijanje

Post by RJ57 »

Better Man wrote: 26/01/2023 13:28
RJ57 wrote: 26/01/2023 11:32 kad je stenmark vozio bile su samo tri discipline plus tu i tamo klasična kombinacija, to se ne može tako lako porediti, po meni su oboje već sada najveći. postotak pobjeda u ukupnom broju trka im je stravičan, svaka treća trka pobjeda itd. stenmark je bio dominantniji, pobjeđivao je sa enormnim razlikama, ali tada je i sistem bio drugačiji a i konkurencija vjerovatno slabija. zbog stenmarka su kratkotrajno promijenjena pravila za ukupni poredak i tako su ga spriječili da osvoji hiršerovski broj velikih kristalnih globusa, što je naravno bio kriminal. shiffrin bi mogla i do sto pobjeda ako nastavi upola ovakvim tempom. samo je pitanje kad će joj sve dosaditi i hoće li joj dosaditi. to joj je jedini limit! sinoć se žalila da upravo ima jaku menstruaciju i da joj je bilo teško odvesti na nivou ... :-D :-) :mrgreen:
Radi Stenmarka su i uveli Super G, jer ga drugačije nisu mogli pobjediti. Lik je bio genije i vrlo interesantno, vozio je na Elanovim skijama. Istina, Elan je u to vrijeme bio veliko ime među ski opremom. Shiffrin ima 27 godina i može debelo prebaciti 100 pobjeda u Svjetskom kupu. S ovakvim tempom, već iduće sezone bi mogla doći do 100 pobjeda u svjetskom kupu. Nije sve ni u tome. Ono što je Janica Kostelić napravila Na ZOI u Salt Lake Cityu 2002 je nešto nestvarno i teško da će iko ikad i u ženskoj i u muškoj konkurenciji napraviti na jednim ZOI takav rezultat. Takva dominacija na jednim ZOI nije viđena ikada. Samo podatak da je u veleslalomu imala startni broj 19 i da je nakraju pobjedila sa ogromnom razlikom, ono pomela je konkurenciju. da ne zaboravim njen nastup na SP 2005, mislim da je u Italiji bilo, kad je uzela 3 zlatne medalje. Janica jedna od mislim 5 skijašica, koja je pobijedila u svih 5 disciplina i tek druga kojoj je uspjela u jednoj sezoni ostvariti pobjede u svih 5 disciplina. ne mogu se sjetiti, da li je Anja Paerson uspjela to uraditi u jednoj sezoni, ali svakako je četvrta skijašica, koja je ostvarila pobjede u svih pet disciplina, a peta je Lindzey Vonn.
jel se ko sjeća "elan ingemar stenmark prominence" skija? crvene sa njegovim potpisom, koštale suvo zlato ... "same vozile" :mrgreen:

Image
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#935 Re: Skijanje

Post by uglavnomja »

RJ57 wrote: 26/01/2023 13:42
Better Man wrote: 26/01/2023 13:28

Radi Stenmarka su i uveli Super G, jer ga drugačije nisu mogli pobjediti. Lik je bio genije i vrlo interesantno, vozio je na Elanovim skijama. Istina, Elan je u to vrijeme bio veliko ime među ski opremom. Shiffrin ima 27 godina i može debelo prebaciti 100 pobjeda u Svjetskom kupu. S ovakvim tempom, već iduće sezone bi mogla doći do 100 pobjeda u svjetskom kupu. Nije sve ni u tome. Ono što je Janica Kostelić napravila Na ZOI u Salt Lake Cityu 2002 je nešto nestvarno i teško da će iko ikad i u ženskoj i u muškoj konkurenciji napraviti na jednim ZOI takav rezultat. Takva dominacija na jednim ZOI nije viđena ikada. Samo podatak da je u veleslalomu imala startni broj 19 i da je nakraju pobjedila sa ogromnom razlikom, ono pomela je konkurenciju. da ne zaboravim njen nastup na SP 2005, mislim da je u Italiji bilo, kad je uzela 3 zlatne medalje. Janica jedna od mislim 5 skijašica, koja je pobijedila u svih 5 disciplina i tek druga kojoj je uspjela u jednoj sezoni ostvariti pobjede u svih 5 disciplina. ne mogu se sjetiti, da li je Anja Paerson uspjela to uraditi u jednoj sezoni, ali svakako je četvrta skijašica, koja je ostvarila pobjede u svih pet disciplina, a peta je Lindzey Vonn.
jel se ko sjeća "elan ingemar stenmark prominence" skija? crvene sa njegovim potpisom, koštale suvo zlato ... "same vozile" :mrgreen:

Image
sjecam se ja :D


on i krizaj su vozili iste skije, elan ne sjecam se tacno, rc08 ili tako nesto

e, te su bile skupe boli glava :-)


a mene su kostale koljena neke spustaske, ne sjecam se imena, nesto crno-tamnozelene :-?
ST11
Posts: 675
Joined: 09/03/2015 12:24

#936 Re: Skijanje

Post by ST11 »

Crvene 08 bile su za spust, smedje 04 veleslalom, crne 05 slalom. Barem u prvoj inkarnaciji :)
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#937 Re: Skijanje

Post by Edin H. »

ST11 wrote: 29/01/2023 13:25 Crvene 08 bile su za spust, smedje 04 veleslalom, crne 05 slalom. Barem u prvoj inkarnaciji :)
Imao sam ja RC08, mislim da su za veleslalom, ne sjećam se koje su bile spustaške.
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#938 Re: Skijanje

Post by PM72 »

Do rata,najbolje elanove skije bile su Elan kompreks,bijele boje sa iscrtanim plamenom na vrhu...pravo skupe bile.
Moje prve skije bile su one JNA sa vojnog otpada sa vezovima "kandahar"...to su oni što ti čizmu obuhvate elastnom vezicom
.onda su došle Elan RM904 i vezovi Salomon 222..kako se upamte te sitnice
Ove bordo da potpisom Stenmarka su u robnoj kući Sarajka bile u zaključanoj staklenoj vitrini.Skupe-gluho bilo.
User avatar
muha_sa
Posts: 128458
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#939 Re: Skijanje

Post by muha_sa »

PM72 wrote: 29/01/2023 13:51 Do rata,najbolje elanove skije bile su Elan kompreks,bijele boje sa iscrtanim plamenom na vrhu...pravo skupe bile.
Moje prve skije bile su one JNA sa vojnog otpada sa vezovima "kandahar"...to su oni što ti čizmu obuhvate elastnom vezicom
.onda su došle Elan RM904 i vezovi Salomon 222..kako se upamte te sitnice
Ove bordo da potpisom Stenmarka su u robnoj kući Sarajka bile u zaključanoj staklenoj vitrini.Skupe-gluho bilo.
:thumbup:

Moje prve su bile RM 905 cini mi se--kupio u "Sarajki"--kolko me sjecanje služi bilo na drugom spratu--plaho skupo bilo :-) sreca pa je bilo cekova te se moglo na nekoliko njih kupit pa se nije nešto plaho osjetilo :lol:
Morale su bit najmanje 10cm visocije od mene--sad bih s ovim malim spustom niz Bjelašnicu sletio--ko sa slicurama :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#940 Re: Skijanje

Post by Edin H. »

muha_sa wrote: 29/01/2023 13:54
PM72 wrote: 29/01/2023 13:51 Do rata,najbolje elanove skije bile su Elan kompreks,bijele boje sa iscrtanim plamenom na vrhu...pravo skupe bile.
Moje prve skije bile su one JNA sa vojnog otpada sa vezovima "kandahar"...to su oni što ti čizmu obuhvate elastnom vezicom
.onda su došle Elan RM904 i vezovi Salomon 222..kako se upamte te sitnice
Ove bordo da potpisom Stenmarka su u robnoj kući Sarajka bile u zaključanoj staklenoj vitrini.Skupe-gluho bilo.
:thumbup:

Moje prve su bile RM 905 cini mi se--kupio u "Sarajki"--kolko me sjecanje služi bilo na drugom spratu--plaho skupo bilo :-) sreca pa je bilo cekova te se moglo na nekoliko njih kupit pa se nije nešto plaho osjetilo :lol:
Morale su bit najmanje 10cm visocije od mene--sad bih s ovim malim spustom niz Bjelašnicu sletio--ko sa slicurama :lol:
Takvo je bilo pravilo 10-15 cm iznad tvoje visine.
ST11
Posts: 675
Joined: 09/03/2015 12:24

#941 Re: Skijanje

Post by ST11 »

Edin H. wrote: 29/01/2023 13:44Imao sam ja RC08, mislim da su za veleslalom, ne sjećam se koje su bile spustaške.
Prvi modeli tih RC skija s oznakama 0x bile su u spomenutim bojama i za spomenute skijaske discipline. Crvene VSL vjerovatno su bile kasniji model.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#942 Re: Skijanje

Post by Bobi »

Ih RC08, tajkunske skije bile :D, ja imao RC03 i RC 04 sirotinjske :D. te RC08 su bile baš takmičarske.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#943 Re: Skijanje

Post by Bobi »

ST11 wrote: 29/01/2023 13:25 Crvene 08 bile su za spust, smedje 04 veleslalom, crne 05 slalom. Barem u prvoj inkarnaciji :)
04 plave bolan.
Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#944 Re: Skijanje

Post by Bobi »

Sad gledam pa mijenjali su oni te boje, stariji modeli 04 su bili nesto smedjčaksto-crveni :D.
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#945 Re: Skijanje

Post by PM72 »

Vidi mu naljepnice Yassa :lol:
Jugoslovenski asortiman sportskih artikala :thumbup:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#946 Re: Skijanje

Post by uglavnomja »

sveto trojstvo

elan, salamon i alpina :-D

rc08 su bile neke crveno-bordo-smeckaste boje koliko se sjecam



robnjak - mjesto gdje su se kupovale skije i ploce :D



vezano za temu - juce hrvatice odlicne, 3. i 5. mjesto, zrinka ljutic prvi put uzela medalju :thumbup:
sifrinka tek 2. :oops:
RJ57
Posts: 3328
Joined: 10/04/2017 15:12

#947 Re: Skijanje

Post by RJ57 »

yu-ski magazin je bio zakon, to se čekalo svake godine ko ozebo sunce :D
samo su vazda imali reklame za neke levatske ski centre po italiji i austriji, nikad ništa smisleno :D

apropo elana, bilo je jako puno generacija skija, dizajn se jako često mijenjao pa tako i boje, od sredine osamdesetih onda svake godine. “novi“ modeli za slijedeću godinu su se uvijek mogli vidjeti u skenderiji na sajmu turizma i sporta (krajem februara/početkom marta), kao i krajem sezone na televiziji. križaj i ostali su ih često vozili u drugom dijelu sezone. elanke su prvo u sedamdesetim imale model “metal”, takozvane “metalke” a onda su došle rc i cr crystal serije, takozvane “kristalke”. poslije toga su izašle proširene serije rc i cr sa dosta podmodela (bile su i serije rm, md itd.). rc05 su bile kuriozitet, slalomske skije i imale su kantne iz puno malih komadića…totalna besmislica. sejo nožić je vazda žugao kako se to ne može pošteno naoštriti! onda su izašle rc gs i rc sl skije i na kraju ta rc comprex serija u tri ili četiri dizajna…. a onda je došao rat i skijanje je postalo dio prošlosti!

neko je pitao za spustaške skije, to su bile rc07

kod nas u sarajevu se osim elana ništa drugo nije moglo kupiti. pred olimpijadu se pojavilo onda par konkurentskih modela, ali ne previše. glavna šega je bila kad su se pojavile neke head skije u beograd sportu mislim (preko puta čelika) ali samo 215cm i 220cm, i naravno odma su se prodale :shock: samo daj da bude drugačije!! :mrgreen:

legendarna vremena!
User avatar
konektovan
Posts: 39873
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#948 Re: Skijanje

Post by konektovan »

Maloprije u intersportu gledam,..Fischer skije Made in Ukraine, Atomic Made in Bulgaria....i njihov brand Mckinley,..handmade by Slovenia. :-)
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 398
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#949 Re: Skijanje

Post by rahmetli dedo »

Ja imao neke elan JET skije, sjećam se da su bile plave i da su i onda bile demode. Marker vezovi. Taman se fol uštelio, spizdim se nekako štapom u facu pri padu, imo šljivu strašnu. Batalio.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#950 Re: Skijanje

Post by uglavnomja »

koja staza za slalom u chamonixu :-)

odavno nije bila teza

zanimljiva 2. voznja :thumbup:
Post Reply