Teretana

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
merk030
Posts: 668
Joined: 30/06/2018 18:31

#14626 Re: Teretana

Post by merk030 »

nekome wrote: 04/05/2021 14:18 Ima li kakva preporuka za teretanu, negdje izmedju nedzarica i marin dvora? Ali ono normalna teretana ne ovi treneri pederluci i da ima parking normalan/pristupacan. Jedino sto mi pada je teretana na bazenu ali to je svakako mini teretana.
Hahahah, sto me nasmija sa ovim 'Ali ono normalna teretana ne ovi treneri pederluci'
Leon16v
Posts: 5716
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#14627 Re: Teretana

Post by Leon16v »

nekome wrote: 04/05/2021 14:18 Ima li kakva preporuka za teretanu, negdje izmedju nedzarica i marin dvora? Ali ono normalna teretana ne ovi treneri pederluci i da ima parking normalan/pristupacan. Jedino sto mi pada je teretana na bazenu ali to je svakako mini teretana.
HL Gym, naselje Miljacka, uredno i čisto, parkinga imaš između novih zgrada, imaš parking od novog binga
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#14628 Re: Teretana

Post by DanteX »

Je li iko naručivao meso preko interneta? Tačnije, radi se o beef jerky-iju. Dobio sam iz Amerike pakovanje da probam i bas mi se svidjelo pa dam našao stranicu koja dostavlja u Evropi i mislio naručiti kutiju od jedno 10ak pakovanja.
nekome
Posts: 2879
Joined: 17/05/2011 10:41

#14629 Re: Teretana

Post by nekome »

Leon16v wrote: 05/05/2021 07:34
nekome wrote: 04/05/2021 14:18 Ima li kakva preporuka za teretanu, negdje izmedju nedzarica i marin dvora? Ali ono normalna teretana ne ovi treneri pederluci i da ima parking normalan/pristupacan. Jedino sto mi pada je teretana na bazenu ali to je svakako mini teretana.
HL Gym, naselje Miljacka, uredno i čisto, parkinga imaš između novih zgrada, imaš parking od novog binga
:thumbup:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#14630 Re: Teretana

Post by zijancer »

Hej nekome, zašto bježiš od grupnih treninga? Probaj jedan mjesec da vidiš hoće li ti odgovarati. Meni je bilo super iskustvo u Avalonu (Alta), ono u početku sam sve isprobala od joge do trx suspensiona, svaki dan osim vikenda, a nekad i vikendom.
Neki treninzi te baš polome, neki manje, negdje je težište na različitim grupama mišića svake sedmice, pa moraš stalno pratiti taj trening, ponekad se slomiš ali otkriješ da nema nikakve upale, i tako..
Na kraju se kao odličan ispostavio obični body pump trening koji je vodio damir omerašević, ne polomi te, ne znaš ni kako ni zašto a svi mišići ti aktivirani, kao od plivanja ili trčanja. Vjerovatno je u pitanju dobro smišljena promjena ritma. Ono svi budemo u goloj vodi nakon 10 minuta, ali ne idemo četveronoške kući. Drugi extra dobar trening je trx suspension u režiji azura kahrimana, isto tako ne polomi raju, ali taman kad pomisliš da ti je plank postao rutina, zada modifikovani oblik vježbe kod kojeg se počneš tresti nakon 15 sec i padneš, i baš zna naći način da ojača sve uspavane mišiće.
To je to što se Avalona tiče. Generalno, grupni treninzi su super stvar, naročito ako osjećaš neobjašnjiv umor, pa shvatiš da nije u pitanju bolest nego samo manjak kondicije. :)
nekome
Posts: 2879
Joined: 17/05/2011 10:41

#14631 Re: Teretana

Post by nekome »

zijancer wrote: 06/05/2021 21:29 Hej nekome, zašto bježiš od grupnih treninga? Probaj jedan mjesec da vidiš hoće li ti odgovarati. Meni je bilo super iskustvo u Avalonu (Alta), ono u početku sam sve isprobala od joge do trx suspensiona, svaki dan osim vikenda, a nekad i vikendom.
Neki treninzi te baš polome, neki manje, negdje je težište na različitim grupama mišića svake sedmice, pa moraš stalno pratiti taj trening, ponekad se slomiš ali otkriješ da nema nikakve upale, i tako..
Na kraju se kao odličan ispostavio obični body pump trening koji je vodio damir omerašević, ne polomi te, ne znaš ni kako ni zašto a svi mišići ti aktivirani, kao od plivanja ili trčanja. Vjerovatno je u pitanju dobro smišljena promjena ritma. Ono svi budemo u goloj vodi nakon 10 minuta, ali ne idemo četveronoške kući. Drugi extra dobar trening je trx suspension u režiji azura kahrimana, isto tako ne polomi raju, ali taman kad pomisliš da ti je plank postao rutina, zada modifikovani oblik vježbe kod kojeg se počneš tresti nakon 15 sec i padneš, i baš zna naći način da ojača sve uspavane mišiće.
To je to što se Avalona tiče. Generalno, grupni treninzi su super stvar, naročito ako osjećaš neobjašnjiv umor, pa shvatiš da nije u pitanju bolest nego samo manjak kondicije. :)
stidljiv sam :lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#14632 Re: Teretana

Post by zijancer »

Oho, a nije te stid parkinga? :skoljka:
nekome
Posts: 2879
Joined: 17/05/2011 10:41

#14633 Re: Teretana

Post by nekome »

zijancer wrote: 07/05/2021 06:28 Oho, a nije te stid parkinga? :skoljka:
nije... tu sam bas bezobrazan, parkiram se direkt na slobodno mjesto, i to u rikverc! :-)

ali nije lose ni to, moze se i upoznati neko na tim grupnim treninzima, pa eto stoji kao opcija
WRecker
Posts: 144
Joined: 01/01/2017 03:36

#14634 Re: Teretana

Post by WRecker »

Neko da je imao iskustvo sa narucivanjem sa myproteina namjeravao sam uzeti 2.5kg whey i 3 flavor dropa uz popust 104 km pa koliko bi to jos dodatno izaslo koliko mogu da ocekujem da ce izaci otprilike
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#14635 Re: Teretana

Post by zijancer »

nekome wrote: 07/05/2021 10:05
zijancer wrote: 07/05/2021 06:28 Oho, a nije te stid parkinga? :skoljka:
nije... tu sam bas bezobrazan, parkiram se direkt na slobodno mjesto, i to u rikverc! :-)

ali nije lose ni to, moze se i upoznati neko na tim grupnim treninzima, pa eto stoji kao opcija
nego šta :thumbup:

postiđenost samo pred rudarima! :-D
Leon16v
Posts: 5716
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#14636 Re: Teretana

Post by Leon16v »

WRecker wrote: 07/05/2021 11:35 Neko da je imao iskustvo sa narucivanjem sa myproteina namjeravao sam uzeti 2.5kg whey i 3 flavor dropa uz popust 104 km pa koliko bi to jos dodatno izaslo koliko mogu da ocekujem da ce izaci otprilike
Prije korone svi smo narucivali sa myprotein.ba, ta stranica više nije u funkciji, tj. radi ali nije update godinu dana, sve one posiljke koje je raja narucivala tokom korone ili nakon, nisu dosle, a pare su jedva dobili nazad.

Imam informaciju da myprotein.hr funkcionise uz ekstra popuste (imam kodove), ali jos nisam probao sa .hr naruciti
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#14637 Re: Teretana

Post by black_adrian »

Može li neka preporuka za dobru teretanu negdje bliže centru? (Vogošća, Jezero, Stari Grad, Pofalići, najdalje do D. Malte)

Ove gdje sam išao nisu se baš pokazali najbolje u toku pandemije a i po ostalim kriterijima, a zadnje što mi treba sad jeste da se zarazim ili da nekoga zarazim u ovim teškim vremenima, hahaha.

Znači bitno je da se održava higijena redovno, da ima fine neke opreme, parking u blizini.
daario naharis
Posts: 587
Joined: 17/06/2015 19:42

#14638 Re: Teretana

Post by daario naharis »

black_adrian wrote: 09/05/2021 09:45 Može li neka preporuka za dobru teretanu negdje bliže centru? (Vogošća, Jezero, Stari Grad, Pofalići, najdalje do D. Malte)

Ove gdje sam išao nisu se baš pokazali najbolje u toku pandemije a i po ostalim kriterijima, a zadnje što mi treba sad jeste da se zarazim ili da nekoga zarazim u ovim teškim vremenima, hahaha.

Znači bitno je da se održava higijena redovno, da ima fine neke opreme, parking u blizini.
All in fitness :thumbup:
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#14639 Re: Teretana

Post by Mustang1 »

Leon16v wrote: 08/05/2021 11:19
WRecker wrote: 07/05/2021 11:35 Neko da je imao iskustvo sa narucivanjem sa myproteina namjeravao sam uzeti 2.5kg whey i 3 flavor dropa uz popust 104 km pa koliko bi to jos dodatno izaslo koliko mogu da ocekujem da ce izaci otprilike
Prije korone svi smo narucivali sa myprotein.ba, ta stranica više nije u funkciji, tj. radi ali nije update godinu dana, sve one posiljke koje je raja narucivala tokom korone ili nakon, nisu dosle, a pare su jedva dobili nazad.

Imam informaciju da myprotein.hr funkcionise uz ekstra popuste (imam kodove), ali jos nisam probao sa .hr naruciti
Hajd naruci pa javi :D
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#14640 Re: Teretana

Post by JuzerNejm__ »

Zdravo svima.
Post-am sa željom da dobijem određene savjete u vezi treniranja u teretani.
Imam 18 godina, uskoro 19, i ove jeseni bih trebao poći na faks. Želio bih da krenem u teretanu, da izgradim muskulaturu (kao u knjizi od biologije :lol:) i da se malo udebljam, uglavnom ništa pretjerano nego samo da očvrsnem sve mišiće na tijelu, ne želim sad da posebno nešto bildujem.
Problem je što kad krenem na faks, što zbog promjene grada što zbog obaveza morao bih prestati sa tim nekim intenzivnijim vježbanjem.
Interesuje me da li bi bio problem prekinuti sve to, da li će propasti sav trud, mogu li da održavam sa nekim vježbama kod kuće sve ono što izgradim u teretani?
I još usputno pitanje, ako krenem u teretanu, pošto nisam nikad vježbao tu, kako ide sve to ako neću da posebno bildujem nego samo neku standardnu muskulaturu, mislim koliko često ću morati ići i da li je komplikovano jer onoliko koliko ja znam iz poznavanja iskustva drugih, svima se nešto život vrti oko teretane kada krenu u nju :lol:
Soldier0209
Posts: 132
Joined: 19/01/2020 19:34

#14641 Re: Teretana

Post by Soldier0209 »

Pozz jutros kada sam krenuo na posao stavio sam protein prah u onu posudicu ispod sejkera, medutim nisam stigao na vrijeme popiti i popio sam tek maloprije, pa me zanima sada da li se on mogao pokvariti zato sto je bio oko 12 sati u posudici, a posudica je bila na sobnoj temperaturi, hvala.
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#14642 Re: Teretana

Post by tri_poloski »

JuzerNejm__ wrote: 10/05/2021 23:15 Zdravo svima.
Post-am sa željom da dobijem određene savjete u vezi treniranja u teretani.
Imam 18 godina, uskoro 19, i ove jeseni bih trebao poći na faks. Želio bih da krenem u teretanu, da izgradim muskulaturu (kao u knjizi od biologije :lol:) i da se malo udebljam, uglavnom ništa pretjerano nego samo da očvrsnem sve mišiće na tijelu, ne želim sad da posebno nešto bildujem.
Problem je što kad krenem na faks, što zbog promjene grada što zbog obaveza morao bih prestati sa tim nekim intenzivnijim vježbanjem.
Interesuje me da li bi bio problem prekinuti sve to, da li će propasti sav trud, mogu li da održavam sa nekim vježbama kod kuće sve ono što izgradim u teretani?
I još usputno pitanje, ako krenem u teretanu, pošto nisam nikad vježbao tu, kako ide sve to ako neću da posebno bildujem nego samo neku standardnu muskulaturu, mislim koliko često ću morati ići i da li je komplikovano jer onoliko koliko ja znam iz poznavanja iskustva drugih, svima se nešto život vrti oko teretane kada krenu u nju :lol:
Izvini, ali imaš loš stav. Htio bi da ojačaš i da se malo popuniš, ali da to postigneš za nekoliko mjeseci i da onda to uz vrlo malo/nimalo truda održavaš jer ne bi da ti se "život vrti oko teretane". Ne funkcioniše to baš tako. Izgradnja čak i male količine mišićne mase je spor i nimalo jednostavan proces koji podrazumijeva i druge stvari pored samog treninga (ishrana, san, odmor). Nekoliko mjeseci ti treba da navikneš tijelo na to i da savladaš osnovne pokrete. Savjetujem ti da kreneš polahko sa treningom, sam ili još bolje, sa nekim iskusnijim. Ako nisi na nekom stepenu utreniranosti, možeš početi i sa kućnim treninzima. Ako se pronađeš u tome nećeš razmišljati o prekidanju, već ćeš naći način da to uklopiš u ostale obaveze. 3 treninga sedmično i vođenje računa o tome šta jedeš nije luksuz, već osnovna briga o svome tijelu i cjelokupnom zdravlju. Polazak na fakultet i promjena grada nisu izgovori za prestanak sa treningom. Sve se svodi na to koliko ti je stalo do toga. Zato počni lagano i vidi kako ćeš se pronaći u svemu tome.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#14643 Re: Teretana

Post by ZyzzSar »

Soldier0209 wrote: 11/05/2021 19:01 Pozz jutros kada sam krenuo na posao stavio sam protein prah u onu posudicu ispod sejkera, medutim nisam stigao na vrijeme popiti i popio sam tek maloprije, pa me zanima sada da li se on mogao pokvariti zato sto je bio oko 12 sati u posudici, a posudica je bila na sobnoj temperaturi, hvala.
sto bi se pokvarilo ako nije bilo u vodi :D
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#14644 Re: Teretana

Post by MorningStar »

ZyzzSar wrote: 11/05/2021 19:12
Soldier0209 wrote: 11/05/2021 19:01 Pozz jutros kada sam krenuo na posao stavio sam protein prah u onu posudicu ispod sejkera, medutim nisam stigao na vrijeme popiti i popio sam tek maloprije, pa me zanima sada da li se on mogao pokvariti zato sto je bio oko 12 sati u posudici, a posudica je bila na sobnoj temperaturi, hvala.
sto bi se pokvarilo ako nije bilo u vodi :D
Za 12 sati se nece pokvariti ni u vodi ako je zatvoreno.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#14645 Re: Teretana

Post by ZyzzSar »

JuzerNejm__ wrote: 10/05/2021 23:15 Zdravo svima.
Post-am sa željom da dobijem određene savjete u vezi treniranja u teretani.
Imam 18 godina, uskoro 19, i ove jeseni bih trebao poći na faks. Želio bih da krenem u teretanu, da izgradim muskulaturu (kao u knjizi od biologije :lol:) i da se malo udebljam, uglavnom ništa pretjerano nego samo da očvrsnem sve mišiće na tijelu, ne želim sad da posebno nešto bildujem.
Problem je što kad krenem na faks, što zbog promjene grada što zbog obaveza morao bih prestati sa tim nekim intenzivnijim vježbanjem.
Interesuje me da li bi bio problem prekinuti sve to, da li će propasti sav trud, mogu li da održavam sa nekim vježbama kod kuće sve ono što izgradim u teretani?
I još usputno pitanje, ako krenem u teretanu, pošto nisam nikad vježbao tu, kako ide sve to ako neću da posebno bildujem nego samo neku standardnu muskulaturu, mislim koliko često ću morati ići i da li je komplikovano jer onoliko koliko ja znam iz poznavanja iskustva drugih, svima se nešto život vrti oko teretane kada krenu u nju :lol:
odgovorio ti je neko vec.. al da napisem ipak nesto :D
ne ocekuj za par mjeseci neki napredak uopste, pogotovo ako te neko ne uputi kako da treniras
a sto se tice kad prestanes, ja za 3 mjeseca izgubim 30%, za pola godine 50%, za godinu 70%.... tako je bilo kad sam pravio duzu pauzu
vjezbe kod kuce ce ti prvo bit dosadne, a mnogo truda za nikakav rezultat.... neki trening u parku (zgibovi, propadanja je oke)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14646 Re: Teretana

Post by _BataZiv_0809 »

Idem sad u vrijeme iftara, nidje nikog, bas se razvaljujem :izet:
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#14647 Re: Teretana

Post by JuzerNejm__ »

tri_poloski wrote: 11/05/2021 19:10 Izvini, ali imaš loš stav. Htio bi da ojačaš i da se malo popuniš, ali da to postigneš za nekoliko mjeseci i da onda to uz vrlo malo/nimalo truda održavaš jer ne bi da ti se "život vrti oko teretane". Ne funkcioniše to baš tako. Izgradnja čak i male količine mišićne mase je spor i nimalo jednostavan proces koji podrazumijeva i druge stvari pored samog treninga (ishrana, san, odmor). Nekoliko mjeseci ti treba da navikneš tijelo na to i da savladaš osnovne pokrete. Savjetujem ti da kreneš polahko sa treningom, sam ili još bolje, sa nekim iskusnijim. Ako nisi na nekom stepenu utreniranosti, možeš početi i sa kućnim treninzima. Ako se pronađeš u tome nećeš razmišljati o prekidanju, već ćeš naći način da to uklopiš u ostale obaveze. 3 treninga sedmično i vođenje računa o tome šta jedeš nije luksuz, već osnovna briga o svome tijelu i cjelokupnom zdravlju. Polazak na fakultet i promjena grada nisu izgovori za prestanak sa treningom. Sve se svodi na to koliko ti je stalo do toga. Zato počni lagano i vidi kako ćeš se pronaći u svemu tome.
Pa bukvalno bih bio početnik, nemam nikakvog iskustva sa tim kao što sam već rekao tako da zato i jesam htio da pitam, nisam nikakvo posebno mišljenje forsirao, samo kažem... Možda bih i mogao da nastavim ako krenem, vidjet ću...
ZyzzSar wrote: 11/05/2021 19:23
odgovorio ti je neko vec.. al da napisem ipak nesto :D
ne ocekuj za par mjeseci neki napredak uopste, pogotovo ako te neko ne uputi kako da treniras
a sto se tice kad prestanes, ja za 3 mjeseca izgubim 30%, za pola godine 50%, za godinu 70%.... tako je bilo kad sam pravio duzu pauzu
vjezbe kod kuce ce ti prvo bit dosadne, a mnogo truda za nikakav rezultat.... neki trening u parku (zgibovi, propadanja je oke)
Problem je i što na internetu ima more tih vježbi jednostavno ne znam gdje da počnem, šta od svega da radim, posebno za laika poput mene gdje bukv ne znam šta je najbolje za mene. Ali što jest jest, ja nešto moram da krenem da radim jer stvarno ovako kako je do sad bilo neću da više može.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14648 Re: Teretana

Post by _BataZiv_0809 »

Nemas nista od vjezbanja u kuci.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#14649 Re: Teretana

Post by JuzerNejm__ »

_BataZiv_0809 wrote: 11/05/2021 19:49 Nemas nista od vjezbanja u kuci.
Eno ga nu, što bi se kod nas u hercegovini reklo :lol:
A ne znam mora li se samo u teretanu ići da bi se mogla održavati neka forma i zdravlje, valjda bih mogao sa nekim drugim sportom, npr nekoliko dana u sedmici u plivanju, da stvorim neku dobru formu, jer mislim da se svi mišići aktiviraju u toku plivanja
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#14650 Re: Teretana

Post by tri_poloski »

JuzerNejm__ wrote: 11/05/2021 20:09
_BataZiv_0809 wrote: 11/05/2021 19:49 Nemas nista od vjezbanja u kuci.
Eno ga nu, što bi se kod nas u hercegovini reklo :lol:
A ne znam mora li se samo u teretanu ići da bi se mogla održavati neka forma i zdravlje, valjda bih mogao sa nekim drugim sportom, npr nekoliko dana u sedmici u plivanju, da stvorim neku dobru formu, jer mislim da se svi mišići aktiviraju u toku plivanja
Bitno je da definišeš ciljeve. Ako želiš mišićavo, oblikovano, lijepo tijelo onda mora težinski trening (čitaj: pravac teretana). Plivanje aktivira dosta mišića, kao i trčanje i borilački sportovi... ali aktivacija mišića ne znači nužno i hipertrofija, odnosno rast. Plivanje je aerobna aktivnost (vid cardio treninga) i naravno da, kao i svaka fizička aktivnost, doprinosi sveopćem zdravlju organizma. Ako se odlučiš za teretanu, nađi nekog iskusnijeg i radi sa njim ili kreni sam i edukuj se usput.
Post Reply