Trcanje...

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply

Trchite li?!

Da - obozavam da se muchim :)
205
62%
NE - jesi li normalna?
127
38%
 
Total votes: 332

User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2326 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

nepass1 wrote: 12/09/2022 09:06 Jucer 5k za 24:15. Za 26sec spustio vrijeme. Zadnjih mjesec dana trcao intervale ili neki sporiji pace. Jucer sam, nikog od raje i reko haj da probam, ako stanem na pola usuticu se :P
Kao i uvjek km br 4 je najtezi bio, tu uvjek padam, on je bio 5:03. Ostalo 4:40-4:50

Presretan
Svaka čast :thumbup:

Što se tiče "padanja" probaj raditi na izdržljivosti. Tipa trči više od 5k sporije, tipa 7-8-10 kada mogneš. To će ti dati bazu i nećeš padati na četvrtom. Evo recimo ja od proljeća nemam nijedan trening za 5k, ovu utrku sam istrčao iz full treninga, ali svi ti silni kilometri su mi pomogli da se ne napatim na 5k, koja je dosta drugačija od dužih utrka, jer tu nema taktiziranja, samo pun gas. Dakle, kad ojačaš radi slobodno malo duže treninge i vidjećeš kako će ti 5k i brže postati "normalno". Jer više sporih km daje izdržljivost za jaču peticu (uz intervale naravno za brzinu).
User avatar
nepass1
Posts: 9527
Joined: 06/07/2017 07:35

#2327 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

Buckethead wrote: 12/09/2022 09:13
nepass1 wrote: 12/09/2022 09:06 Jucer 5k za 24:15. Za 26sec spustio vrijeme. Zadnjih mjesec dana trcao intervale ili neki sporiji pace. Jucer sam, nikog od raje i reko haj da probam, ako stanem na pola usuticu se :P
Kao i uvjek km br 4 je najtezi bio, tu uvjek padam, on je bio 5:03. Ostalo 4:40-4:50

Presretan
Svaka čast :thumbup:

Što se tiče "padanja" probaj raditi na izdržljivosti. Tipa trči više od 5k sporije, tipa 7-8-10 kada mogneš. To će ti dati bazu i nećeš padati na četvrtom. Evo recimo ja od proljeća nemam nijedan trening za 5k, ovu utrku sam istrčao iz full treninga, ali svi ti silni kilometri su mi pomogli da se ne napatim na 5k, koja je dosta drugačija od dužih utrka, jer tu nema taktiziranja, samo pun gas. Dakle, kad ojačaš radi slobodno malo duže treninge i vidjećeš kako će ti 5k i brže postati "normalno". Jer više sporih km daje izdržljivost za jaču peticu (uz intervale naravno za brzinu).
Nisam od povrede u komadu trcao vise od 5km, jesam intervale po 8-9km, ali nije to kontinuitet kao kad trcis cenera. Sutra intervali u cetvrtak ili nedelju ce biti cener

Prijavio sam mostarski polumaraton, moram i za to pripreme polako poceti :lol:
Ali to ce biti maksimalno relaksirano. Zadovoljan ako za 2h istrcim
User avatar
nepass1
Posts: 9527
Joined: 06/07/2017 07:35

#2328 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

@Buckethead
I haj malo o ishrani, sta jedes najvise?
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2329 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

Bravo, neka si. Imaš dovoljno vremena da se spremiš. Samo lagano i kontinuitet. Ako šta zapne, ili ti bude trebao neki savjet slobodno se javni :thumbup:
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2330 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

nepass1 wrote: 12/09/2022 09:37 @Buckethead
I haj malo o ishrani, sta jedes najvise?
Ja se uvijek zezam, raja kad mene vidi u ovoj opremi i kako sam smršao, svi kontaju da sam elita :lol:

Ja ti volim kafanu, znači redovno sam na pivi. Pušim heets (znam smeće, jebiga, ali šta ću). Što se tiče ishrane ne biram, ima tu povrća, zdrave ishrane, ima junka tipa doner, hamburger i sve. Najlakše mi je reći da ne biram i nemam cheat day. Znači jedem sve živo što mi se jede, doslovno metem. Ima dana kad potrošim preko 4000 kcal (bazni metabolizam + trening). Onda valja to nadodnaditi. Meni se najbolje pokazalo da jedem sve, da ne biram, jer se previše trošim. Svako će opet skontati sebi šta mu najbolje odgovara. Recimo pred treninge dužina ili utrke jedem isključivo čoko zobenu kašu, stavim dvije s vodom i kašiku Nutelle. To je tako energično da mogu cijelu utrku izgurati na tom. Ako je utrka popodne onda nešto laganije par sati prije, ne meso jer se teško vari. Uglavnom, da ne filozofiram, jer ja ipak nisam mjerodavan da pričam o hrani, jedem sve, i zdravo, ali ne bježim od junka, jer i on daje energiju iako je smeće. :mrgreen:
User avatar
nepass1
Posts: 9527
Joined: 06/07/2017 07:35

#2331 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

I ja jedem sve, samo sam dodao makarone ishrani, to prije nisam nikad jeo

U biti pred trening mi se najbolje pokazalo, cokolada i hurma. Tri h prije makarone sa pavlakom.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2332 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

Eto vidiš, svakom nešto drugo odgovara. Čokolada i hurma top, isto kao i makarone. Čisti ugljikohidrat tj. energija. :thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 9527
Joined: 06/07/2017 07:35

#2333 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

Eh da, opet sa tezinom odoh u krasni q. Imao 85, pa 83 sad 81 a visok 190cm. Zadnjih sta znam oet mjeseci sam pojeo vise cokolade nego citav zivot :D kupujem 3,8mm mlijeko, pavlaka 26%, kikiriki maslac haman svski dan sa dzemom itd itd

E pive sam bas smanjio, nesta mi sad draze kolu popiti. Prije je bilo kafa, voda i piva jedino sto sam pio
User avatar
konektovan
Posts: 40107
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2334 Re: Trcanje...

Post by konektovan »

Nepasse ti k'o čovječija ribica hebote .. :lol:
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2335 Re: Trcanje...

Post by shalla »

nepass1 wrote: 12/09/2022 10:01 I ja jedem sve, samo sam dodao makarone ishrani, to prije nisam nikad jeo

U biti pred trening mi se najbolje pokazalo, cokolada i hurma. Tri h prije makarone sa pavlakom.
Probaj hurmu sa kikiriki puterom. Dakle otvoriš hurmu, izvadiš košpicu i napuniš je kikiriki puterom. Zapratite me za više savjeta :mrgreen:
@Buckethead pomaže to što je prirodno ters i loše igra Fantasy manager pa zato može sve ovo jesti da mu se ne prima :lol:
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#2336 Re: Trcanje...

Post by crveni_makovi »

Može to bez problema jesti skoro svako ko se ne smiruje po 12 sati dnevno. Kad si non stop u pokretu i radis vani fizicke poslove uglavnom nema sanse da se ista lijepi za tebe. Ja volim trcanje ali mi je sad draze koristiti energiju za konkretan rad na zemlji i oko kuće. Imam puno više koristi i više me ispunjava a mozak je slično bistar i pun ideja kao kad sam trčala.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2337 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

shalla wrote: 12/09/2022 11:20 :mrgreen:
@Buckethead pomaže to što je prirodno ters i loše igra Fantasy manager pa zato može sve ovo jesti da mu se ne prima :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: pogotovo ovo drugo
User avatar
nepass1
Posts: 9527
Joined: 06/07/2017 07:35

#2338 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

konektovan wrote: 12/09/2022 10:29 Nepasse ti k'o čovječija ribica hebote .. :lol:
Jucer dorucak: pet ustipaka sa heljdom, velicine pola dlana, mog. Sa maslacem i dzemom. Cetiri zemicke sa sudzukom i salamom. Krosan sa cokoladom, solja mlijeka, dvije solje soka, kafa i jos nakog lisnatog peciva sa cokoladom.
Rucak makarone sa pavlakom, cips i sta se usput jos uzme. Vecera sest kriski sa kikiriki puterom i dzemom, dvije solje mlijeka.
Moja solja je 0,3l
User avatar
nepass1
Posts: 9527
Joined: 06/07/2017 07:35

#2339 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

crveni_makovi wrote: 12/09/2022 11:27 Može to bez problema jesti skoro svako ko se ne smiruje po 12 sati dnevno. Kad si non stop u pokretu i radis vani fizicke poslove uglavnom nema sanse da se ista lijepi za tebe. Ja volim trcanje ali mi je sad draze koristiti energiju za konkretan rad na zemlji i oko kuće. Imam puno više koristi i više me ispunjava a mozak je slično bistar i pun ideja kao kad sam trčala.
Nemam ni zemlje ni kuce. Mislim da mogu dnevno 500 koraka da ne predjem
User avatar
SmokingMan
Posts: 18511
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#2340 Re: Trcanje...

Post by SmokingMan »

Buckethead wrote: 12/09/2022 09:00
ramizovstrasni388 wrote: 12/09/2022 08:33

trčao sam, ljudi poslije komentarišu da se komotno moglo zvati Vogošća Trail :D
:lol: :lol: :lol: a jest bio onaj jedan dio na šljunkom. :mrgreen:

@SmokingMan ne sumnjam da će tvoje fotke biti top :thumbup:
Prvi put da nešto radim za sebe. To mi niko ne može platiti.

Kuda tačno ide trka, daj mi neka uputstva da još nađem neke kote.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2341 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

SmokingMan wrote: 12/09/2022 13:09
Buckethead wrote: 12/09/2022 09:00

:lol: :lol: :lol: a jest bio onaj jedan dio na šljunkom. :mrgreen:

@SmokingMan ne sumnjam da će tvoje fotke biti top :thumbup:
Prvi put da nešto radim za sebe. To mi niko ne može platiti.

Kuda tačno ide trka, daj mi neka uputstva da još nađem neke kote.
Ista je staza kao prošle godine, evo neka mapa. Dva kruga su u pitanju, prolazi kroz ove ulice. Start je kod Ramisa na slatkom ćošetu, pa kroz Ferhadiju, izlatiš kod Vječne, pa ideš dole prema Marin dvoru. Na linku imaš sliku rute tačne

https://sarajevomarathon.ba/bs/utrke/polumaraton/40

NOTE: Race participants run at their own risk!

CIRCLE 1
Ferhadija (START) – Maršala Tita – Zmaja od Bosne – intersection Zmaja od Bosne/Halida Kajtaza (TURN) – Zmaja od Bosne – Hiseta – Hamze Hume (bridge Skenderija) – Terezija – Vrbanja (bridge Suada and Olga) – Vilsonovo šetalište – Topal Osman-paše – Zvornička – Grbavička – Zagrebačka – Terezija - Hamze Hume (bridge Skenderija) – Obala Kulina bana – Telali – Mula Mustafe Bašeskije

CIRCLE 2
Maršala Tita – Zmaja od Bosne – intersection Zmaja od Bosne/Halida Kajtaza (TURN) – Zmaja od Bosne – Hiseta – Hamze Hume (bridge Skenderija) – Terezija – Vrbanja (bridge Suada and Olga) – Vilsonovo šetalište – Topal Osman-paše – Zvornička – Grbavička – Zagrebačka – Terezija - Hamze Hume (bridge Skenderija) – Obala Kulina bana – Zelenih Beretki – Branilaca Sarajeva – Susan Sontag Square (FINISH LINE)

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18511
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#2342 Re: Trcanje...

Post by SmokingMan »

Buckethead wrote: 12/09/2022 13:34
SmokingMan wrote: 12/09/2022 13:09

Prvi put da nešto radim za sebe. To mi niko ne može platiti.

Kuda tačno ide trka, daj mi neka uputstva da još nađem neke kote.
Ista je staza kao prošle godine, evo neka mapa. Dva kruga su u pitanju, prolazi kroz ove ulice. Start je kod Ramisa na slatkom ćošetu, pa kroz Ferhadiju, izlatiš kod Vječne, pa ideš dole prema Marin dvoru. Na linku imaš sliku rute tačne

https://worldsmarathons.com/marathon/ng ... n-sarajevo
Dva kruga taman, da se prešaltam između nekoliko bliskih lokacija.. :bih:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18511
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#2343 Re: Trcanje...

Post by SmokingMan »

Oba puta kroz Titovu, pored vj.vatre. :bih:
User avatar
yoda82
Posts: 1604
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#2344 Re: Trcanje...

Post by yoda82 »

nepass1 wrote: 12/09/2022 10:23 Eh da, opet sa tezinom odoh u krasni q. Imao 85, pa 83 sad 81 a visok 190cm. Zadnjih sta znam oet mjeseci sam pojeo vise cokolade nego citav zivot :D kupujem 3,8mm mlijeko, pavlaka 26%, kikiriki maslac haman svski dan sa dzemom itd itd

E pive sam bas smanjio, nesta mi sad draze kolu popiti. Prije je bilo kafa, voda i piva jedino sto sam pio
Ma ja, pišaj po sirotinji... :sad:

Ja čim malo ne pazim šta jedem kile idu gore...
Buckethead wrote: 12/09/2022 13:34
SmokingMan wrote: 12/09/2022 13:09 Prvi put da nešto radim za sebe. To mi niko ne može platiti.

Kuda tačno ide trka, daj mi neka uputstva da još nađem neke kote.
Ista je staza kao prošle godine, evo neka mapa. Dva kruga su u pitanju, prolazi kroz ove ulice. Start je kod Ramisa na slatkom ćošetu, pa kroz Ferhadiju, izlatiš kod Vječne, pa ideš dole prema Marin dvoru. Na linku imaš sliku rute tačne

https://sarajevomarathon.ba/bs/utrke/polumaraton/40

NOTE: Race participants run at their own risk!

CIRCLE 1
Ferhadija (START) – Maršala Tita – Zmaja od Bosne – intersection Zmaja od Bosne/Halida Kajtaza (TURN) – Zmaja od Bosne – Hiseta – Hamze Hume (bridge Skenderija) – Terezija – Vrbanja (bridge Suada and Olga) – Vilsonovo šetalište – Topal Osman-paše – Zvornička – Grbavička – Zagrebačka – Terezija - Hamze Hume (bridge Skenderija) – Obala Kulina bana – Telali – Mula Mustafe Bašeskije

CIRCLE 2
Maršala Tita – Zmaja od Bosne – intersection Zmaja od Bosne/Halida Kajtaza (TURN) – Zmaja od Bosne – Hiseta – Hamze Hume (bridge Skenderija) – Terezija – Vrbanja (bridge Suada and Olga) – Vilsonovo šetalište – Topal Osman-paše – Zvornička – Grbavička – Zagrebačka – Terezija - Hamze Hume (bridge Skenderija) – Obala Kulina bana – Zelenih Beretki – Branilaca Sarajeva – Susan Sontag Square (FINISH LINE)

Image
Jedan od razloga što ne trčim Sarajevski poumaraton su ova neka kruženja. Fakat me ubije u mozak.
shalla wrote: 12/09/2022 11:20 hurmu sa kikiriki puterom. Dakle otvoriš hurmu, izvadiš košpicu i napuniš je kikiriki puterom. Zapratite me za više savjeta
@Buckethead pomaže to što je prirodno ters i loše igra Fantasy manager pa zato može sve ovo jesti da mu se ne prima
Kako je to "za sažvakati?". Bude li kikiriki puter ljepljiv? Ja obično na trail nosim hurme i naspem soli u njih. Da malo pojačam natrij, a ne bude ružno. Osim toga gumene bobe su zakon. Čisti šećer. I u zadnje vrijeme sam "otkrio" čokoladne bananice. Lako se sažvaću, a isto pune šećera.
Ovdje pričam o prehrani za vrijem trke. Ovo, kola i gel.
Na cesti uzmem obično jedan gel na HM i vodu na okrepama. Na manjim dužinama ne pijem ništa.
Prije trke rijetko jedem jer sporo varim, pa mi zna biti muka, tako da mi je lakže ne jesti ništa.
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2345 Re: Trcanje...

Post by shalla »

Ma ja ti kažem probaj onako :lol:
A za vrijeme trke, ja znam kad smo 2019. trčali štafetu na Unusualu, na okrepi koju je držala moja raja su bile te hurme sa kikiriki puterom, majko moja malo sam šta ukusnije probao u životu :mrgreen:
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2346 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

Mogli smo se nekad naći nakon Berlina i baciti neki forumski trk, neki easy run. :sax:

@yoda82 jeste, ne volim ni ja ponavljanja. Stara staza je bila predivna. Inače ne volim 2 kruga nigdje.
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2347 Re: Trcanje...

Post by shalla »

Buckethead wrote: 12/09/2022 15:31 Mogli smo se nekad naći nakon Berlina i baciti neki forumski trk, neki easy run. :sax:
Može. Ja ću vas slikati u cilju :lol: :lol: :lol:
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2348 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

shalla wrote: 12/09/2022 15:59
Buckethead wrote: 12/09/2022 15:31 Mogli smo se nekad naći nakon Berlina i baciti neki forumski trk, neki easy run. :sax:
Može. Ja ću vas slikati u cilju :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2349 Re: Trcanje...

Post by shalla »

Pa ja, vaš easy run je meni sprint :lol:
User avatar
Logovan
Posts: 94178
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#2350 Re: Trcanje...

Post by Logovan »

Buckethead wrote: 12/09/2022 15:31 Mogli smo se nekad naći nakon Berlina i baciti neki forumski trk, neki easy run. :sax:

@yoda82 jeste, ne volim ni ja ponavljanja. Stara staza je bila predivna. Inače ne volim 2 kruga nigdje.
Što se mene tiče može. :thumbup: :D
Post Reply