Olimpijske igre u Riu 2016.

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Locked
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#2126 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by Patriotska_Liga »

Možda bi bila sila u ovo istih 5-6 sportova što je bila i ranije. Nikad ne bi bila istinska sportska sila koja osvaja medalje u skoro svim sportovima kao SAD, Kina, VB, Njemačka, Francuska i slični.

EDIT: I Rusija naravno, s tim da ih je ovaj doping skandal ozbiljno potresao pa nemaju medalja kao inače.
Last edited by Patriotska_Liga on 17/08/2016 22:37, edited 1 time in total.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#2127 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by kakavdanakneiskustvu »

Patriotska_Liga wrote:Možda bi bila sila u ovo istih 5-6 sportova što je bila i ranije. Nikad ne bi bila istinska sportska sila koja osvaja medalje u skoro svim sportovima kao SAD, Kina, VB, Njemačka, Francuska i slični.

tacno
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2128 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by radostan dan »

kakavdanakneiskustvu wrote:
radostan dan wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

1991. je sfrj bila prvak evrope
osamdesetdevete-njemačka, do mene, pardon, a sfrj prvi put postala evropski prvak dvije godine kasnije - 1991., ali čini mi se bez hrvata u ekipi.

tad to vise nije ni bila sfrj
pravno-formalno - jeste.
možda bi i srb iviše voljeli da u analima piše srj ili sicg ili srbija, ali piše - pobjednik -sfrj.
no, nebitno za dalju čupri...
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2129 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by cyprus »

Napravio sam jednostavnu tabelu odnosa veličine populacije države i broja njenih predstavnika na ovim OI... Al ne na onaj način da podjelim jedan broj sa drugim... Onda Kukova Ostrva ispadoše najsportskija nacija, budući da jedan njihov sportista ima veći udio u populaciji te zemlje, nego 500 američkih :-)

Moja metoda je isto prilično jednostavna, ali je nešto realnija... U kalkulaciju sam uzeo mjesta neke države na tabelama broja stanovnika i broja sportista... Tako je npr. najbolja država po ovom parametru Novi Zeland, koji je na tek 126. mjestu u svijetu po broju stanovnika (malo više nego BiH), a zauzima visoko 18. mjesto po broju sportista u Riju... Ostatak liste:

1. Novi Zeland
2. Fidži
3. Jamajka
4. Crna Gora
5. Slovenija
6. Estonija
7. Litvanija
8. Bahami
9. Danska
10. Hrvatska

Na većinu ovih zemlja se zaista treba ugledati što se tiče sporta... Bosna i Hercegovina je recimo čak solidna... Zauzima 135. mjesto po broju stanovnika i 105. mjesto po broju sportista... Al obzirom da se uglavnom kompariramo sa susjedima, onda je jasno zašto sami sebi djelujemo ko kita...

Na dnu liste su sljedeće antisportske nacije:

198. Mijanmar
199. Južni Sudan
200. Sudan
201. Somalija
202. Bangladeš
203. Čad
204. Pakistan
205. Jemen
206. Afganistan
207. DR Kongo

DR Kongo (biši Zair) kao ekstrem ima 85 miliona stanovnika (16. mjesto u svijetu) i mizerna četiri predstavnika na OI (177. mjesto na OI)...
Last edited by cyprus on 17/08/2016 22:49, edited 3 times in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#2130 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by uglavnomja »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Patriotska_Liga wrote:Možda bi bila sila u ovo istih 5-6 sportova što je bila i ranije. Nikad ne bi bila istinska sportska sila koja osvaja medalje u skoro svim sportovima kao SAD, Kina, VB, Njemačka, Francuska i slični.

tacno

meni draze te medalje, 5-6 komada, basket, vaterpolo, rukomet i malo atletike borilackih sportova (kad su bile mislim 3-4 kategorije u boksu, muha, velter teska i super teska :?: ... nego ovo nasilu ubacivanje 68476 kategorija veslicaRstva, macevanja, biciklizma (hebote BMX NA OI :lol: :lol: :lol: )
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#2131 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by kakavdanakneiskustvu »

radostan dan wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

1991. je sfrj bila prvak evrope
osamdesetdevete-njemačka, do mene, pardon, a sfrj prvi put postala evropski prvak dvije godine kasnije - 1991., ali čini mi se bez hrvata u ekipi.

tad to vise nije ni bila sfrj
pravno-formalno - jeste.
možda bi i srb iviše voljeli da u analima piše srj ili sicg ili srbija, ali piše - pobjednik -sfrj.
no, nebitno za dalju čupri...[/quote]


s obzirom da su se slovenija i hrvatska 1991. izdvojile iz sfrj,nije,cini mi se u junu 1991, vise nisu bile u sastavu sfrj,istina pocetkom 1992. je hrvatska priznata,ne sjecam se za sloveniju
da ne idemo u off,sve ok
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#2132 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by Patriotska_Liga »

Pa nekom drugom su draži BMX i veslanje nego vaterpolo i rukomet. A tabela medalja je skup i dragih i nedragih sportova. I tu se otprilike može vidjeti ko je sila, ko dobar, a ko kesa.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#2133 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by Jack Be Nimble »

Eto Neymaru i Brazilu sansa da se osvete Svabama.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2134 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by cyprus »

Patriotska_Liga wrote:Pa nekom drugom su draži BMX i veslanje nego vaterpolo i rukomet. A tabela medalja je skup i dragih i nedragih sportova. I tu se otprilike može vidjeti ko je sila, ko dobar, a ko kesa.
Samo što jbga neki sportovi nose puno medalja, a neki malo... Ja sam već naveo plivanje kao primjer... To je sport koji definitivno ima previše olimpijskih disciplina - skoro 40... A mjera bi bila jedno 20-tak...
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#2135 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by Patriotska_Liga »

cyprus wrote: Samo što jbga neki sportovi nose puno medalja, a neki malo... Ja sam već naveo plivanje kao primjer... To je sport koji definitivno ima previše olimpijskih disciplina - skoro 40... A mjera bi bila jedno 20-tak...
Svjetska i europska prvenstva imaju i dodatne discipline, još 10-ak (5+5). Svaki sport treba da ima onoliko disciplina koliko prirodno ima. Ako imaš četiri stila, ako imaš 7 standardnih distanci, ako imaš štafete, onda je logično da imaš više disciplina. Atletika takođe ima dosta disciplina. Biciklizam na pisti takođe ima više na prvenstvima, veslanje takođe, dakle to su već skraćeni programi. Nisu ti sportovi krivi timskim sportovima što je u njima moguće podijeliti samo po dva seta medalja. Tako je kako je.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2136 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by cyprus »

Patriotska_Liga wrote:
cyprus wrote: Samo što jbga neki sportovi nose puno medalja, a neki malo... Ja sam već naveo plivanje kao primjer... To je sport koji definitivno ima previše olimpijskih disciplina - skoro 40... A mjera bi bila jedno 20-tak...
Svjetska i europska prvenstva imaju i dodatne discipline, još 10-ak (5+5). Svaki sport treba da ima onoliko disciplina koliko prirodno ima. Ako imaš četiri stila, ako imaš 7 standardnih distanci, ako imaš štafete, onda je logično da imaš više disciplina. Atletika takođe ima dosta disciplina. Biciklizam na pisti takođe ima više na prvenstvima, veslanje takođe, dakle to su već skraćeni programi. Nisu ti sportovi krivi timskim sportovima što je u njima moguće podijeliti samo po dva seta medalja. Tako je kako je.
Ja samo mislim da nije fer onda vršiti komparaciju među različitim sportistima, jer neko dobije priliku osvojit osam medalja, a neko ne više od jedne, iako se recimo u oba slučaja radi o vrhunskim sportistima koji razvaljuju u svojim sportovima... Phelpsu svaka čast, ali ne smatram da je recimo jedan, šta ja znam, Michael Jordan, manji sportista od njega, zato što ima mnogo manje olimpijskih medalja...
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#2137 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by Patriotska_Liga »

cyprus wrote: Ja samo mislim da nije fer onda vršiti komparaciju među različitim sportistima, jer neko dobije priliku osvojit osam medalja, a neko ne više od jedne, iako se recimo u oba slučaja radi o vrhunskim sportistima koji razvaljuju u svojim sportovima... Phelpsu svaka čast, ali ne smatram da je recimo jedan Sergej Bubka ili šta ja znam, Michael Jordan, manji sportista od njega, zato što ima mnogo manje olimpijskih medalja...
Pa to i nije posve uporedivo, s tim da svako bira svoj put. Samim tim što je Jordan izabrao timski sport opredijelio se da ne bude višestruki osvajač medalja na jednim OI. Phelps se opredijelio da nikad ne uzme prsten jedne od profesionalnih liga, što je u SAD-u realno na većoj cijeni od olimpijskog zlata. Kada poredimo Phelpsa i Jordana u obzir ćemo uzeti razne okolnosti, ne samo olimpijske medalje.
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#2138 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by CSKA »

Tekvando donio drugu medalju...veceras cemo vidjeti da li je zlatna ili srebrna.

Cim su ono dvoje baksuza otisli iz Brazila krenulo je napokon.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2139 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by cyprus »

Ma ja to govorim u kontekstu toga što često kažu: Phelps je najveći/najbolji olimpijac/sportista svih vremena... Po broju medalja sigurno jeste... Međutim, ne smatram to relevantnim kriterijem...
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#2140 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by Patriotska_Liga »

cyprus wrote:Ma ja to govorim u kontekstu toga što često kažu: Phelps je najveći olimpijac/sportista svih vremena... Po broju medalja sigurno jeste... Međutim, ne smatram to relevantnim kriterijem...
Phelps nije najveći zato što Jordan ima 'samo' dva olimpijska zlata nego je (možda) najveći zato što on lično ima 23 zlata. Dakle sa svoja 23 zlata on je na vagi, neko sa 5 plivačkih zlata realno nije u toj priči. Da je osvojio 50 zlata neki bi opet rekli da nije dosta da bude bolji od Jordana ili Alija.

Ja ne tvrdim ništa, samo to da je moguće govoriti o Phelpsu i Jordanu kao sportistima istog kvalitativnog ranga, dakle nije nebuloza ako neko tvrdi da je jedan bolji od drugog, kao što bi bila nebuloza da neko kaže da je npr. Lochte veći sportista od Jordana.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#2141 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by Fudo387 »

Kako god, ni Phelps ni Jordan nisu sa ove planete. :D
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2142 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by cyprus »

Za plivanje se slažem... Phelps se u tom kontekstu može porediti sa ostalim plivačima, jer su i drugi imali šansu da osvoje isti broj medalja kao i on, a nisu... Phelps bez konkurencije jeste najveći plivač svih vremena...

Ali sa sportistima iz ostalih disciplina se na taj način može porediti tek kad i oni budu mogli osvojiti po 5-6-7-8 medalja na jednim igrama...
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2143 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by radostan dan »

CSKA wrote:Tekvando donio drugu medalju...veceras cemo vidjeti da li je zlatna ili srebrna.

Cim su ono dvoje baksuza otisli iz Brazila krenulo je napokon.
pojasni...
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#2144 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by Patriotska_Liga »

cyprus wrote:Za plivanje se slažem... Phelps se u tom kontekstu može porediti sa ostalim plivačima, jer su i drugi imali šansu da osvoje isti broj medalja kao i on, a nisu... Phelps bez konkurencije jeste najveći plivač svih vremena...

Ali sa sportistima iz ostalih disciplina se na taj način može porediti tek kad i oni budu mogli osvojiti po 5-6-7-8 medalja na jednim igrama...
Ali oni imaju svoje relevantne uspjehe. Dakle Jordan ima prstenove, MVP titule, All star nastupe, Ali ima profesionalne pobjede, a Phelps ima olimpijske medalje. To nisu potpuno uporedive stvari ali donekle jesu. Ne bih sad da dajem tačnu formulu koliko zlatnih medalja vrijedi NBA prsten i slično, ali može se ugrubo izvesti neki zaključak poredeći te stvari. Tako sa sigurnošću možemo reći da je Jordan bolji od Lochtea, a Phelps od Jasona Kidda.
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#2145 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by CSKA »

radostan dan wrote:
CSKA wrote:Tekvando donio drugu medalju...veceras cemo vidjeti da li je zlatna ili srebrna.

Cim su ono dvoje baksuza otisli iz Brazila krenulo je napokon.
pojasni...
U tri je finale...Tijana se bije sa Juznokorejkom za zlato,Ivana isto skace oko trojke,a jos i kosarka u 3.15

Stresna noc :D
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2146 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by cyprus »

Patriotska_Liga wrote:
cyprus wrote:Za plivanje se slažem... Phelps se u tom kontekstu može porediti sa ostalim plivačima, jer su i drugi imali šansu da osvoje isti broj medalja kao i on, a nisu... Phelps bez konkurencije jeste najveći plivač svih vremena...

Ali sa sportistima iz ostalih disciplina se na taj način može porediti tek kad i oni budu mogli osvojiti po 5-6-7-8 medalja na jednim igrama...
Ali oni imaju svoje relevantne uspjehe. Dakle Jordan ima prstenove, MVP titule, All star nastupe, Ali ima profesionalne pobjede, a Phelps ima olimpijske medalje. To nisu potpuno uporedive stvari ali donekle jesu. Ne bih sad da dajem tačnu formulu koliko zlatnih medalja vrijedi NBA prsten i slično, ali može se ugrubo izvesti neki zaključak poredeći te stvari. Tako sa sigurnošću možemo reći da je Jordan bolji od Lochtea, a Phelps od Jasona Kidda.
Opet, slažem se... Govorio sam samo da broj olimpijskih medalja ne može biti kriterij za međusobno kompariranje sportista iz različitih disciplina...
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#2147 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by Patriotska_Liga »

Ne može samo taj broj, ali može biti jedan od faktora na jednoj od strana.
Zvijezdica91
Posts: 84
Joined: 16/02/2016 20:00

#2148 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by Zvijezdica91 »

Ma Phelps se dopinguje 100%...na toj temi generalno ima jedan jako zanimljiv tekst:

http://www.teretanavijesti.com/steroidi ... -jovanovic
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2149 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by radostan dan »

U tri je finale...Tijana se bije sa Juznokorejkom za zlato,Ivana isto skace oko trojke,a jos i kosarka u 3.15

Stresna noc :D
zar nije bila stresnija ona u utorak i tri četvrtfinala - odbojkašice, vaterpolisti i košarkašice...
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#2150 Re: Olimpijske igre u Riu 2016.

Post by CSKA »

radostan dan wrote:
U tri je finale...Tijana se bije sa Juznokorejkom za zlato,Ivana isto skace oko trojke,a jos i kosarka u 3.15

Stresna noc :D
zar nije bila stresnija ona u utorak i tri četvrtfinala - odbojkašice, vaterpolisti i košarkašice...
A sta tek reci za sutra,polufinala odbojke,kosarke i vaterpola.

Joj sto ne navijam za Makedoniju,nikad stresa ne bi imao.
Locked