Amel Tuka, dijamant bh atletike

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#1551 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Patriotska_Liga »

Treba da lobiramo da uvedu tavlu kao olimpijski sport.

Biciklizam je nemoguće trenirati individualno jer je timski sport gdje je taktika sve. U prijevodu da imaš biciklističkog Bolta ili Phelpsa on ne bi mogao ništa bez ozbiljnog tima, vrijeme Mercxa je davno prošlo. Individualna je samo vožnja na hronometar, ali to je uglavnom jedna od nekoliko etapa neke trke ili dvije na Grand Touru. Mi nemamo nikakav makar poluprofesionalni biciklistički tim pa zato i nemamo ozbiljnog biciklistu. Postoje World Tour, Pro-Continental i Continental timovi, dakle tri lige timova (mogu se međusobno takmičiti, da ne dužim oko detalja, ako koga zanima možemo i o tome). Eh mi niti u jednom nemamo timu niti jednog jedinog vozača. Nema nas nigdje, nemamo jednog domestiquea u Continental timu, ništa. U konkurenciji nekoliko hiljada ozbiljnih profesionalnih biciklista mi imamo - nula. Ako je neko nekad čuo da je neki naš biciklista u nekom od ovih timova nek kaže, ja ga ne znam.

Za ozbiljnog biciklistu potreban je i ozbiljan takmičarski bicikl koji je karbonski i vrlo podložan kvarovima jer je sve podređeno performansama. A najjeftiniji iole ozbiljan bicikl vrijedi nekoliko hiljada dolara, dok bicikli vrhunskih biciklista vrijede nekoliko desetina hiljada dolara. Uz to mehanika, gume, sve se to mora dočekivati i mijenjati i sve košta ko sam đavo. Pojedinac nema nikakve šanse, jedina je šansa sponzorisani tim. Mi takvih nemamo. Da imamo takav tim bi se takmičio na trkama š kategorije pa bi neko iz s kategorije vidio da je neko dobar, pa bi taj biciklista napredovao, itd. sve do vrha ako je klasa za vrh. Mi nemamo kulturu voženja bicikla u ekološke svrhe, a kamo li da pričamo o profesionalnom biciklizmu.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1552 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by uglavnomja »

posto tema davno nema veze sa amelom, da nastavim


kazu sad (nakon zlata maxa vitloka u parteru) hrvati na tv da su britanci prije samo dva olimpjska ciklusa odlucili da postanu velesila u gimnastici, doveli su ruske trenere, obezbijedili infrastrukturu, vec u londonu su bili iznenadjenje, a sad su dosli do zlata
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#1553 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Patriotska_Liga »

Jel reče koliko je to koštalo? Vidiš ih gdje stoje s medaljama, iza toga stoji sistem i milioni. Kod nas nema ni za biber.

Mi bismo mogli da se baziramo na borilačke sportove, da se tu malo ozbiljnije radi, da se malo više uloži i ispašće neka medalja 100%.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1554 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Fudo387 »

Patriotska_Liga wrote:Jel reče koliko je to koštalo? Vidiš ih gdje stoje s medaljama, iza toga stoji sistem i milioni. Kod nas nema ni za biber.

Mi bismo mogli da se baziramo na borilačke sportove, da se tu malo ozbiljnije radi, da se malo više uloži i ispašće neka medalja 100%.
Dzudo je vazda bio popularan, pa opet nikad nista.
Boks ima dobru tradiciju, isti slucaj.
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#1555 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Patriotska_Liga »

Fudo387 wrote: Dzudo je vazda bio popularan, pa opet nikad nista.
Boks ima dobru tradiciju, isti slucaj.
Ne radi se posve kako treba. Ne trebaju velika sredstva da se to izdigne na jedan veći nivo. Za ovo četiri godine moglo bi se isprofilisati nekoliko džudista, karataša i tekvandoista koji bi mogli da se ponude za medalju, siguran sam da već sad ima nekih kojima ne treba puno. Tu nam je realna šansa za budućnost. U atletici će uvijek biti žestoko, kad završe atletska takmičenja treba pogledati kako mnoge atletske velesile nemaju više od par medalja. Tuka, to je sad potpuno jasno, mora da napreduje čak i kvalitativno da bi parirao za medalju u Tokiju. A to nije lako postići.
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#1556 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Romanista 101% »

ma ljudi probudite se, pa kod nas vise ulazu u kafanske pjevace nego u sportiste, sta vam je


nama medalju moze donijeti samo neko ko zivi i trenira vani i to duzi niz godina, neko ko nema veze sa nama i ovim prostorima


vidim ljudi gube nadu u medalju, ja sam siguran bas sad da ce Bosna imati medalju jer znam iz najboljeg primjera a to su fudbaleri kad sam bio izgubio sve nade da cemo ikad zaigrati na nekom velikom takmicenju desio se Brazil 2014, ali opet se vracam na ono sto sam rekao vecina ranije nasih fudbalera je odrasla i izgradila se van Bosne i tako ocekujem da nas osvajac medalje bude neko ko zivi i trenira van BiH

i cemu ovo podcjenjivanje Kosova? kao Kosovo uzelo zlato, mi ne i sad se mozemo svi kolektivno ubiti? mi stalno mislimo da smo neko i nesto i da smo bolji od drugih a po cemu to? ljudima treba cestitati, a mi se okrenuti svojim problemima
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1557 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Fudo387 »

Ja se bojim da je on svoju sansu za olimpijsku medalju propustio.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1558 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Fudo387 »

Romanista 101% wrote: ali opet se vracam na ono sto sam rekao vecina ranije nasih fudbalera je odrasla i izgradila se van Bosne i tako ocekujem da nas osvajac medalje bude neko ko zivi i trenira van BiH
Ma takvih potencijala je sve manje i manje, do Tokija ako se i pojavi kakav vrhunski sportista sumnjam da ce nastupati za Bosnu, al haj sad,
nikad se ne zna.
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#1559 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Better Man »

KatarinaKosaca wrote:
Better Man wrote:Na žalost i Amel je pao pod uticaj Balkanskog sindroma i ovo ispadanje je sasvim realno i očekivano. Dok nije bio poznat i dok se nisu svakakvi idioti počeli šlepati uz njega imao je rezultate. Kad je to krenulo nestali su i njegovi rezultati. Izjave tipa "ja sam sve uradio, sad je sve u božjim rukama" su po meni idiotske i unaprijed opravdanje za neuspjeh. Takve izjave daju oni koji nisu sigurni u sebe i svoje mogučnosti. Sve je bilo u njegovim rukama i ovisilo je isključivo o njemu, ali očito se nije dovoljno kvalitetno pripremio za igre i nije imao dovoljno samopouzdanja, niti je dovoljno vjerovao u sebe.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
jedino mjesto gdje se vidi Balkanski sindrom je tvoj post. Zlatna medalja u pljuvanju u dalj iz fotelje tipkajuci. Prije nego sto ospemo po momku koji je broj 12 u svijetu pogledajmo bar da li tipkamo sa 10 prstiju ili nabadamo sa dva kao svaka salterusa, ali uvijek za pljuvacinu spremni.
Možeš pričati šta hočeš, ali sve je tačno što sam napisao i ovaj rezultat sam očekivao od njega, jer on nema mentalitet pobjednika. Dok svi relevanti atletičari i favoriti za medalju na OI u ovoj disciplini normalno nastupaju u Dijamantnoj ligi i tako bruse formu sa glavnim komnkurentima, naš Amel Tuka je odlučio da ne nastupa u istoj i da se pojavljuje na nekim seoskim nebitnim mitinzima u Zenici i sl. Sprtista koji nakon kvalifikacija kaže mi smo sve uradili, sad je sve u božjim rukama i ove izjave nakon ispadnja u polufinalu su na nivou malog djeteta. Da su tako razmišljali npr, Janica i Ivica, Monika Seleš, Hasan Salihamidžić i mnogi drugi, nikad ništa ne bi napravili. Treba biti relana i priznati da je u lošoj formi i da mu je nastup na OI blago rečeno bio loš i razočaravajući. Vrhunski sportista željan onog najboljeg, a to je prvo mjesto i zlatna medalja, nikad ne bi sebi dopustio da ga vodaju razno razni idioti od političara i biznismena, niti bi svako malo oglašavao u medijima. Sve bi ih odjebao i šutio i rintao kao konj i rezultat bi bio tu. Pogledajte Sinkoviće i kako su uzeli zlato na OI. Momci priznali da su obojica bili povrijeđeni,a li ih to nije spriječilo u naumu i nisu se naslikavali po medijima i učestvovlai po seoskim vašarima, već su rintali do posljednjeg daha i zato su ušli u besmrtne. Neko kaza i Novak Đoković je ispao u prvom kolu kao da opravda Amelov poraz. Jeste, ali taj isti Novak je u tenisu osvojio sve što se može osvojiti i ušao je u besmrtne. S druge strane Amel Tuka je naprvio tek dva velika rezultata nakon koih je evidentan pad forme.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1560 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Fudo387 »

Better Man wrote:Vrhunski sportista željan onog najboljeg, a to je prvo mjesto i zlatna medalja, nikad ne bi sebi dopustio da ga vodaju razno razni idioti od političara i biznismena, niti bi svako malo oglašavao u medijima.
Amel jeste vrhunski sportista, ovakvi padovi su se desavali i desavaju se, puno vecim imenima u svijetu sporta od njegovog.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#1561 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by It_is_a_Leclerc »

Better Man wrote:
Možeš pričati šta hočeš, ali sve je tačno što sam napisao i ovaj rezultat sam očekivao od njega, jer on nema mentalitet pobjednika. Dok svi relevanti atletičari i favoriti za medalju na OI u ovoj disciplini normalno nastupaju u Dijamantnoj ligi i tako bruse formu sa glavnim komnkurentima, naš Amel Tuka je odlučio da ne nastupa u istoj i da se pojavljuje na nekim seoskim nebitnim mitinzima u Zenici i sl. Sprtista koji nakon kvalifikacija kaže mi smo sve uradili, sad je sve u božjim rukama i ove izjave nakon ispadnja u polufinalu su na nivou malog djeteta. Da su tako razmišljali npr, Janica i Ivica, Monika Seleš, Hasan Salihamidžić i mnogi drugi, nikad ništa ne bi napravili. Treba biti relana i priznati da je u lošoj formi i da mu je nastup na OI blago rečeno bio loš i razočaravajući. Vrhunski sportista željan onog najboljeg, a to je prvo mjesto i zlatna medalja, nikad ne bi sebi dopustio da ga vodaju razno razni idioti od političara i biznismena, niti bi svako malo oglašavao u medijima. Sve bi ih odjebao i šutio i rintao kao konj i rezultat bi bio tu. Pogledajte Sinkoviće i kako su uzeli zlato na OI. Momci priznali da su obojica bili povrijeđeni,a li ih to nije spriječilo u naumu i nisu se naslikavali po medijima i učestvovlai po seoskim vašarima, već su rintali do posljednjeg daha i zato su ušli u besmrtne. Neko kaza i Novak Đoković je ispao u prvom kolu kao da opravda Amelov poraz. Jeste, ali taj isti Novak je u tenisu osvojio sve što se može osvojiti i ušao je u besmrtne. S druge strane Amel Tuka je naprvio tek dva velika rezultata nakon koih je evidentan pad forme.
Ovo je istina.

S ovim se neće i ne mogu složiti samo ovi "Biće bolje" Bošnjaci.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#1562 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Nadzorna_ploca »

Amel je strasan decko, pravi sportista i sve svoje probleme ocigledno da rijesava u 4 oka sa svojim trenerom. To je pravi pristup.
Korektan prema fanovima i svojim kolegama, ne sumnjam da ce biti jos dosta dobrih trka u buducnosti.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1563 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by cyprus »

Jebiga... Činjenica je da mi nemamo sportiste koji se može nositi sa pritiskom i čaršijskim statusom favorita... Eh zašto je tako, to već ne bih znao da kažem... Al' iz godine u godinu se to samo potvrđuje...

Tuka samo ne treba odustajat... Ako je jednom uspio prići svjetskom vrhu, može on to opet... U dobrim je godinama... Samo pored fizičke, treba tu odraditi i mentalne pripreme...

A što se tiče naših šansi za medalje... Rekoh prije nekoliko dana, pa da ponovim... Naša osnovna šansa bi trebali biti borilački sportovi, samo treba energiju pojedinaca, društva i institucija preusmjeriti na ove olimpijske discipline... Tu ima dosta kategorija, u svakoj se osvajaju čak po četiri medalje, nema nekih izrazito domintanih sila, dakle može se naći mjesta... Mi smo imali i imamo dosta uspjeha u različitim borilačkim sportovima, kategorijama i verzijama koji nisu olimpijski... Treba tu neki zaokret napravit, jer čast zemlje je u pitanju... Biti najveća država na kontinentu bez ikakve medalje je ogromna sramota... Eto sad dolazi i karate, mislim da je to dobra vijest za nas...

Ako kod nas bude postojalo S od strategije za sljedeće OI, glavnina energije treba biti usmjerena na borilačke sportove...
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#1564 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by SSemir »

Fudo387 wrote:
Better Man wrote:Vrhunski sportista željan onog najboljeg, a to je prvo mjesto i zlatna medalja, nikad ne bi sebi dopustio da ga vodaju razno razni idioti od političara i biznismena, niti bi svako malo oglašavao u medijima.
Amel jeste vrhunski sportista, ovakvi padovi su se desavali i desavaju se, puno vecim imenima u svijetu sporta od njegovog.
da bi mogao da dozivis pad, prvo bi trebao da imas konstantu u vrhu. a on je samo prosle sezone bio u vrhu, i to je to.
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#1565 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by SSemir »

It_is_a_Leclerc wrote:Kakva je infrastruktura potrebna za taekwondo, za hrvanje, judo, za boks, biciklizam, trčanje, bacanje koplja i diska, za dizanje tegova, ovo vesličarstvo s kojim se susjedi oduševljavaju i slično ? Realno, minimalna.
redom ovako: infrastruktura po osnovnim skolama, gdje ce im biti raspolozivo mogucnosti da upoznaju sto vise sportova i tako otkriju talenat od strane profesora tjelesnog odgoja koji ce imati izuzetno dobro obrazovanje na fakultetu.
jako i organizovano drzavno takmicenje u svim tim nabrojanim disciplinama kako bi takmicari se od pocetka susretali sa jakom konkurencijom u kojoj ce isplivati najbolji. u koje ce vrijediti ulagati dalje u okviru projekta za olimpijske igre. poslije toga slijedi ulaganja takva da ce takmicari biti finansijski osigurani da ne moraju da brinu za taj aspekt, vec da se fokusiraju psihicki i fizicki na sport.
drzava treba da ulaze u strucna usavrsavanja trenera po inostranstvu.

sve je to infrastruktura, sve je to plan. sve to nama nedostaje.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#1566 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by bosan »

Najlakse je tudjim qrcem gloginje mlatiti . Ovoliko strucnjaka na jednom mjestu nema nigdje i to u svim oblastima .Ovdje kad bi se otvorila tema " Hajde da napravimo atomsku bombu " ,kakve strucnjake imamo , ona bi pukla prije Sabaha . Covjek se takmici na najvecim takmicenjima i on nema pobjednicki duh eto on nema a mi imamo. Vi znate trenira li on ili ne trenira . Jebote kolika je zemaljska kugla , biti medju 100 najboljih u toj disciplini je ogromno . Covjek da je mogao istrcao bi najbolje vrijeme ali nije islo . I sad mu trebamo nabijat na nos novinare , teferice , Brajlovice . Samo Bog zna koji je njegov maximum , mozda je svoj maximum vec dostigao ,ko ce ga znat . To su dani slave i covjek je uzivao u njima kao sto bi uzivao svaki od nas .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1567 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by insomnia78 »

Pa dje mu je otaj pobjednicki
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#1568 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by bosan »

insomnia78 wrote:Pa dje mu je otaj pobjednicki
Pa nema , tako su strucnjaci ustanovili . Za mene je dovoljno sto je najbrzi Bosanac i Hercegovac :run:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1569 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by ExNihilo »

Kakve veze ima gdje je hodao i s kim je hodao. Najbolje da ode na Tibet i trenira 7 godina, jelde? Ne može čovjek trenirati 24 sata, bilo bi kontraproduktivno. Trenira koliko je trener procijenio da je optimalno. Izvan toga, može gdje želi i s kim želi.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#1570 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by TheMule »

Ovdje je slucaj "Navijaci sami pali, sami se ubili". "Najbolji BH sportista ikad" "Najuspjesnija godina za BiH sport u historji" i druge nebuloze su vas odnijele u nebo, ne Tuku. Tuku niko nije vidio kao favorita osim Bosanci.

On za sad nije dovoljno dobar, da li ima talenat da se popravi u narednih nekoliko godina, ima da vidimo.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#1571 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by Nadzorna_ploca »

Ma nije moguce da je od jakih treninga. Ja mislio na lijepe oci.
User avatar
House
Posts: 46626
Joined: 17/03/2010 15:36

#1572 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by House »

svi zaboravljaju da je amel u jako lošoj formi? 2015 je bila fenomenalna,ali ove godine ne može meda.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#1573 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by TheMule »

Ja sam mislio da su slabi treninzi glavni za uspjeh? naravno tu je i sreca, i koga znas. Ne mozes osvojiti zlato bez jake pozadine i bez srece.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1574 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by uglavnomja »

TheMule wrote:Ovdje je slucaj "Navijaci sami pali, sami se ubili". "Najbolji BH sportista ikad" "Najuspjesnija godina za BiH sport u historji" i druge nebuloze su vas odnijele u nebo, ne Tuku. Tuku niko nije vidio kao favorita osim Bosanci.

On za sad nije dovoljno dobar, da li ima talenat da se popravi u narednih nekoliko godina, ima da vidimo.
norveski komentatori su citavo njegovo polufinale govorili samo o njemu, kao najbolje vrijeme, 3. mjesto, ... trci pametno ... odlicna taktika ... ono kao mi, samo bez urlanja ... i onda su samo zasutili :roll: i nastavili ko je prvi, ko drugi ...
blablablabla1235
Posts: 52
Joined: 01/05/2012 22:54

#1575 Re: Amel Tuka, dijamant bh atletike

Post by blablablabla1235 »

cyprus wrote:A što se tiče naših šansi za medalje... Rekoh prije nekoliko dana, pa da ponovim... Naša osnovna šansa bi trebali biti borilački sportovi, samo treba energiju pojedinaca, društva i institucija preusmjeriti na ove olimpijske discipline... Tu ima dosta kategorija, u svakoj se osvajaju čak po četiri medalje, nema nekih izrazito domintanih sila, dakle može se naći mjesta... Mi smo imali i imamo dosta uspjeha u različitim borilačkim sportovima, kategorijama i verzijama koji nisu olimpijski... Treba tu neki zaokret napravit, jer čast zemlje je u pitanju... Biti najveća država na kontinentu bez ikakve medalje je ogromna sramota... Eto sad dolazi i karate, mislim da je to dobra vijest za nas...

Ako kod nas bude postojalo S od strategije za sljedeće OI, glavnina energije treba biti usmjerena na borilačke sportove...
Pa zapravo nema puno kategorija, u principu spajaju više masenih grupa u jednu u odnosu na SP, EP i slično. I ako nisi važan, a kao država koja praktično nema takmičare nisi, onda te sudije unište. Eno jučer prvo Korejanac, a onda Hrvat i Danac ubiju Rusa u hrvanju, ali u Putinovu najdražem sportu, zna se ko mora pobjedit, a kako je 90% sudija iz bivšeg CCCPa, Rus ode sa zlatom. U tekvandou, 95% sudija iz Koreje, kad se biju s borcima iz Koreje, ljudi ih moraju ubiti da bi im priznalo pobjedu. Boks - ne moram govoriti koja je tamo mafija. A za doći na OI, mora se nešto i napraviti u tom sportu, znači napraviti neke rezultate na kontinentalnim i svjetskim šampionatima, a da bi na njih došao opet na nižim razinama godinama moraš nešto osvajati. Tako da nije to baš tek tako.

Neko pomenu veslanje, zašto u USK nema šampiona, a recimo HR ima. Pa prvo fali mjesto gdje možeš veslati... veslačka staza je dužine 2 kilometra, po mogućnosti napravljena na jezeru ili još bolje plitkoj bari. Recimo, u Zagrebu ne veslaju na Savi, nego su u doba Juge iskopali stazu na mjestu jedne baruštine. I sve što dolazi uz to, hangare, teretane, uređen okoliš da biciklom možeš pratiti veslače... ono stvarno imaju uslove. Ovdje bi trebali veslati sa i protiv struje, nositi čamce niz slapove, sprudove, ... čistiti rijeku od kesa i ostalog smeća što ga kulturan narod baci,...
Paradoks je da najbolje uslove u BIH trenutno imaju u Prozoru, na način, da je Hrvatski veslački savez napravio nekakav projekt EU međunarodne suradnje i opremili su jedan veslački centar u HR i jedan u BIH, od EU para. I tu su ovi Sinkovići recimo trenirali prije OI, a kod nas se nitko nije sjetio poslati perspektivne veslače i trenera, čisto da vide kako se vrhunski veslači spremaju i treniraju.
Dalje, jedan obični čamac za trening košta minimalno nekih 10000KM (a trebali bi ih imati za svaku disciplinu), prosječno suho veslo isto toliko, trebali bi imati i nekakav bazen za veslanje, teretanu, hangar za spremanje čamaca... to su sve cifre u stotinama hiljada ako ne i milionima KM. I to sve prije prvog treninga. Pa na to imaš svakodnevne troškove, struja, voda i slično, trenere, održavanje, s kojima i postojeći klubovi muku muče. A tek da djeca treniraju, odlasci na takmičenja gdje je potrebno isfinancirat put (koji uključuje i prikolicu s čamcima, carinske gluposti i sl.), hranu i smještaj... Hrvatska, koja od oporezivanja lutrije i kladionica daje veliki dio u sport, može i Kanadi parirati u stipendijama veslačima... A u nas, prvo se političari moraju namiriti, a i da se mijenja "kladionica je moja radionica" koncept života možda bi se i buna podigla.

Strategija? Pa prije strategije moraš znati na čemu si, čega nema, kamo, kuda i dokle ići...
Prvo, sportske infrastrukture nema. Najvažniji dio te infrastrukture - ljudi i znanja nema, jer i ono malo što je bilo prije rata su otjerali što neimaština što politika. To je ono kad glavonja iz UMETNI_TROSLOVNU_OZNAKU_PO_IZBORU koji vlada u gradu/kantonu/entitetu/državi daje pare sportskim kolektivima (čitaj: svojim stranačkim drugovima - i to većinom FK-NK nešto), a još svaki savez ima neku glavonju i svima njima je najvažnija vlastita guzica. I onda ljudi kojima je važan sport, a ne politika, moraju ili se prestati baviti sportom ili otići van. I tu odmah padaju sve velike zamisli.
Što se tiče nekretnina, nismo nešto bogati, a i ono što imamo neznamo koristiti. Za ZOI se napravila sva infrastruktura, ali danas ZOI84 u Sarajevu ni led u dvorani nije u stanju napravit, a ne nešto kompleksnije. Na to dolaze rekviziti koji koštaju da boli glava, pa troškovi trenera, prehrane, tempiranja forme, poboljšanja fizikalija, ... Skupi se toga previše, što ljudi u ovakvoj ekonomskoj klimi nisu sami u stanju isfinasirat, a klubovi većinom služe da se podobni uhljebe i onda imaš rezultate kakve imaš.

Da zaključim, za osvajanje medalju su moguća dva puta: jedan, da talentiranu djecu sa nekih max. 14 godina šaljemo vani u odabrane institucije i sve to isfinanciramo. Drugi, da probamo prebaciti dio znanja u BIH, a to znači platiti ekipi ljudi školovanje vanka (barem fax i višegodišnje stažiranje za trenera za odabrani sport + čovjek za fizičku spremu + psiholog), a to traje bar dva olimpijska ciklusa. Za to vrijeme, napraviti nekretnine potrebne za stvaranje šampiona. Pa onda za istrenirati prvu generaciju sportista, opet minimalno jedan, ako ne i dva-tri ciklusa. Uložiti ogromnu količinu para i vremena, a opet možeš proći kao Amel ili Đoković u prvom kolu...
Post Reply