Ribolov, tehnike pecanja, tereni...

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
rodjeni_95
Posts: 229
Joined: 12/05/2016 20:12

#26 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by rodjeni_95 »

Nekoliko puta sam otišao na pecanje i :thumbup: je bilo.

Zanima me ovo oko dozvole - da li moram polagati neki ispit i ako ja imam tu dozvolu, mogu li povesti još jednu osobu sa sobom koja je nema (čuo sam da može, al' da provjerim)?
Iako se ponekad upitam za šta će mi, kad vidim da masovno pecaju bez nje (naravno nigdje čuvara). Konkretno govorim za jezero Salakovac (a vjerujem da je slična situacija u cijeloj BiH), ne znam ima li više ribe ikako koliko je izloviše. To se ne gleda na veličinu i težinu, koriste se gage masovno (nalazio sam pune kante sa uginulim), dođe lik sa 6-7 štapova i svaki zabaci... Plus o smeću da ne govorim. Znalo se desiti da se nije moglo zabaciti od plutajućih kanti i kojekakvih čuda.
Još sam jednom prilikom šetnje pored Neretve vidio čovjeka kako se spušta da lovi na mjestu gdje je postavljena tabla sa naznakom "da je na tom području zabranjeno precanje u rasponu od 700m". Međutim primjetio ga je čuvar koji ga je zaustavio ali... Umjesto da ga kazni, samo je nešto "popričao" sa njim i otišao a ovaj nastavio.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#27 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by mad_max_ba »

sjoooo tema :thumbup: :thumbup:
Nisam ove godine ni jednom zabacio inače bacam po Bosni od Lješeva do Maglaja, u posljednje vrijeme slabo viđam oko Kaknja ikoga a i voda je poprilično visoko i siera je, mada sam znao viđati ribare u Kaknju na ralo vodi u 7 ujutro u zimskom periodu.



Insomnia, slobodno se nazigu da ti pokažem ko ne može...

Ako je za banane molim za upozorenje :D
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#28 RIBOLOV

Post by radostan dan »

je li moguće da nema neka značajnija tema o ribolovu na ovom forumu?
o istom nemam pojma, al imam izraženu želju da što više budem u prirodi...
pošto sam svoje fubalske, košarkaške i stonoteniske utakmice i mečeve odigrao, a lov prezirem...

ostalo mi je samo pecanje, ribarenje, ili kako već.

ima li vas još, iskusnih, početnika...bilo kojih? :)
Last edited by radostan dan on 20/10/2019 20:45, edited 1 time in total.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#29 Re: RIBOLOV

Post by radostan dan »

Image
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#30 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

Gdje lovis,koju ribu,na sta,kada...?Pa da se još kogod prijavi na temu?Kazes nemas pojma...?Kupi koji stap i pribora,kazi kad hoces i idemo u ribu.Nesto naucis od svakog i postajes ribar.Citanje postova nije put da nauciš fatat ribe...bujrum u ribu kad god hoces.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#31 Re: RIBOLOV

Post by radostan dan »

e hvala na ponudi...
iščitao sam sa merakom one tri stranice što ste ih ispisali manje više ti i ramzes.
no, imam par zamjerki..tema se po naslovu lokalizuje na sarajevo (mada je kasnije širite na more, neretvu i sl).
i druga stvar, malo vas je teže pratiti i razumiti, bar iz perspektive nas početnika.

stoga, ajde se spustite na niži nivo, i daj napisite ovdje vaše početke -
kada je to bilo
gdje ste počeli pecati
iz koji razloga, motiva..kako ste se -navukli ili ko vas je navukao na ribolov
prvi pribor
prvi ulovi
itd.

hvala :) :thumbup:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#32 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

Hajde...kupi stap i masinicu na autopijaci,oboje za 60 maraka,stap 3 metra.Potom u Skenderiju uzmi silk 0,25 mm.par olova,koji plovak i udica sa rupicom da ti ih je lakse vezat za pocetak.Proguglaj kako se sve veze i odi do prve bare(ako si iz Sarajeva-Faikova bara na Stupu),stavi glistu ili hljeb na udicu i lovi karase.
Poslije jednog dana u ribolovu odgovori ce ti sami doci-Kako sam postao ribar.Ako poslije tog prvog ribolova odes i drugi put,prijatelju-zarazen si ribolovom i to je to.Ako ne znas koji stap da kupis idem ja s tobom da pomognem,ok?
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#33 Re: RIBOLOV

Post by radostan dan »

danas sam bacio 25 KM na olovo, dvije leptirice i dva voblera. i 4 kosmonauta.
tako da sam napravio ogroman napredak, čim sam sve zapamtio kako se zove...
još kad bih naučio da prepoznam kad šta ide i u kojim uslovima. :D

štap sam kupio ljetos, prije odlaska na more...tako sam bio riješio, tako i uradio.

prva riba - babuške (ili tako nekako), kao klinac, iz ruke što se kaže - silk,plovak, udica...i deri. :mrgreen:
zamisli gdje - u gradcu, kojeg ti pominješ u svojim postovima.

mđt, tad se nisam primio iz različitih razloga...mladost, klinke, sport, muzika, kafane.

ove godine namjenski kupio štap, da postanem ribar. :mrgreen:
ništa posebno, i štap i mašinica - 60 KM.
Last edited by radostan dan on 20/10/2019 20:47, edited 1 time in total.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#34 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

Konkretno:Odoh u nedelju u Zaostrog na par dana,bujrum.Po povratku koji dan u Sarajevu i na Buško jezero-bujrum.Poslije krece sezona svala i ostalog u Metkovicu-bujrum.Mart,otvaranje na pastrmku-bujrum.Novu godinu cekam u Neumu i ganjam strijelke-bujrum.
Jedino sa štapom pored vode postajes ribar.Ribar po meni nije neko ko lupa mreze ribe i nista vise.
U prirodi si,nisi opterecen nicim,šumi voda,zajebajes druga koji je ufatio cenat manju ribu od tebe,niko ne prica o izborima,koga briga jel plin poskupio sve dok si pored vode.
Ja sam ugostitelj...uglavnom jedva cekam da odem pored vode i da ne slusam šuplju.Da pijem kafe u Ferhadiji il da odem u ribu?Jebeš kafe...
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#35 Re: RIBOLOV

Post by radostan dan »

Dogoljubac wrote:Konkretno:Odoh u nedelju u Zaostrog na par dana,bujrum.Po povratku koji dan u Sarajevu i na Buško jezero-bujrum.Poslije krece sezona svala i ostalog u Metkovicu-bujrum.Mart,otvaranje na pastrmku-bujrum.Novu godinu cekam u Neumu i ganjam strijelke-bujrum.
:shock:
svaka tebi čast. :thumbup:
U prirodi si,nisi opterecen nicim,šumi voda,zajebajes druga koji je ufatio cenat manju ribu od tebe,niko ne prica o izborima,koga briga jel plin poskupio sve dok si pored vode.
taj rad... :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Last edited by radostan dan on 20/10/2019 20:48, edited 1 time in total.
User avatar
Hame_
Posts: 5521
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#36 Re: RIBOLOV

Post by Hame_ »

Puno zujite, slabo meda dajete...

Image
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#37 Re: RIBOLOV

Post by radostan dan »

aaaa kraljuuuu.... :thumbup: :thumbup:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#38 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

Hame_ wrote:Puno zujite, slabo meda dajete...

Image
Opet šparici...?Haj polahko,još koja godina i bit ce i cipol hahaha
Bistro
User avatar
Hame_
Posts: 5521
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#39 Re: RIBOLOV

Post by Hame_ »

Puno zujite, slabo meda dajete...

Image
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#40 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

E ovo je vec dobro.Baš fini kederi...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#41 Re: RIBOLOV

Post by Maraschino »

Mogu ja vise kupiti u ribnjaku na izvoru Klokota. :oops:
User avatar
Hame_
Posts: 5521
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#42 Re: RIBOLOV

Post by Hame_ »

Puno zujite, slabo meda dajete...

Image
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#43 Re: RIBOLOV

Post by mO k3 »

radostan dan wrote:Image
:thumbup: samo na ove idem .... varalice
User avatar
no_sekirli
Posts: 4318
Joined: 02/10/2013 18:36

#44 Re: RIBOLOV

Post by no_sekirli »

Dogoljubac wrote:Konkretno:Odoh u nedelju u Zaostrog na par dana,bujrum.Po povratku koji dan u Sarajevu i na Buško jezero-bujrum.Poslije krece sezona svala i ostalog u Metkovicu-bujrum.Mart,otvaranje na pastrmku-bujrum.Novu godinu cekam u Neumu i ganjam strijelke-bujrum.
Jedino sa štapom pored vode postajes ribar.Ribar po meni nije neko ko lupa mreze ribe i nista vise.
U prirodi si,nisi opterecen nicim,šumi voda,zajebajes druga koji je ufatio cenat manju ribu od tebe,niko ne prica o izborima,koga briga jel plin poskupio sve dok si pored vode.
Ja sam ugostitelj...uglavnom jedva cekam da odem pored vode i da ne slusam šuplju.Da pijem kafe u Ferhadiji il da odem u ribu?Jebeš kafe...
Vezano za Buško...
Samo da znate da će se ovu jesen i zimu injektirati beton u rupe u jezeru, pa će razina vode biti dosta niža nego uobičajeno. Pripremni radovi su već počeli.
Inače nisam ribar :D
User avatar
Hame_
Posts: 5521
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#45 Re: RIBOLOV

Post by Hame_ »

Puno zujite, slabo meda dajete...

Image
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#46 Re: RIBOLOV

Post by mO k3 »

radostan dan wrote:Image
da te priupitam :) gdje ih lovis bo bosni?
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#47 Re: RIBOLOV

Post by kloniran »

Dogoljubac wrote:Hajde...kupi stap i masinicu na autopijaci,oboje za 60 maraka,stap 3 metra.Potom u Skenderiju uzmi silk 0,25 mm.par olova,koji plovak i udica sa rupicom da ti ih je lakse vezat za pocetak.Proguglaj kako se sve veze i odi do prve bare(ako si iz Sarajeva-Faikova bara na Stupu),stavi glistu ili hljeb na udicu i lovi karase.
Poslije jednog dana u ribolovu odgovori ce ti sami doci-Kako sam postao ribar.Ako poslije tog prvog ribolova odes i drugi put,prijatelju-zarazen si ribolovom i to je to.Ako ne znas koji stap da kupis idem ja s tobom da pomognem,ok?
Gdje je ta Faikova bara, mozes li je pokazati na mapama?
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#48 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

Bgm ja ti se ne snalazim sa mapama...sa Stupa dodjes do nekadasnje(mozda je i sadasnja)stocne pijace.Prva ulica desno i pravo na baru.To je to...nisam dugo bio,nadam se da nije neko zagradio ulicu ali i ako jeste vec ces se snaci nekako.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#49 Re: RIBOLOV

Post by Ramzess Veliki »

pratim ...
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#50 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

Ramzess Veliki wrote:pratim ...
Ma po svoj prilici nema se šta pratiti...niko da kaze bio tu i tu,taj mamac,u toliko sati...il niko ne smije od zene u ribu il je nestašica udica...
Post Reply