Ribolov, tehnike pecanja, tereni...

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#51 Re: RIBOLOV

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:
Ramzess Veliki wrote:pratim ...
Ma po svoj prilici nema se šta pratiti...niko da kaze bio tu i tu,taj mamac,u toliko sati...il niko ne smije od zene u ribu il je nestašica udica...
Ja ne pecam vec preko deset godina, ali cu rado podijeliti svoje prebogato iskustvo i neskromno pomoci drugim iskusnim ribolovcima da se koliko toliko priblize mome iskustvu.

:lol: :lol: :lol: Valjal' ova, nisam previse skroman? :pisnuo:

Salim se jasta, ako vam treba musicarskog iskustva tu sam jak, ostale discipline manje - vise kao i vecina.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#52 Re: RIBOLOV

Post by Ramzess Veliki »

Ima jedno fenomenalno mjesto na Bosni prije Ilijasa, rasadnik kapitalnih klijenova, ima ih na stotine, ali je sa najbolje strane za plovkarenje - kontra strane, neki medjed produzio svoju zidanu ogradu ravno do vodotoka rijeke, toliko da ne mozes proci obalom.
Vrlo bih rado jednom kad dodjem provjerio da li su zidovi u drzavnom posjedu, odnosno u vodnoj zoni i provjerio njegovu katastarsku cesticu. Lik je zidovima potpuno blokirao prolaz ribarskom stazom na tom dijelu i ako postoji mogucnost rado cu mu natovariti gradjevinsku inspekciju. :twisted:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#53 Re: RIBOLOV

Post by klixoris »

Ramzess Veliki wrote:Ima jedno fenomenalno mjesto na Bosni prije Ilijasa, rasadnik kapitalnih klijenova, ima ih na stotine, ali je sa najbolje strane za plovkarenje - kontra strane, neki medjed produzio svoju zidanu ogradu ravno do vodotoka rijeke, toliko da ne mozes proci obalom.
Vrlo bih rado jednom kad dodjem provjerio da li su zidovi u drzavnom posjedu, odnosno u vodnoj zoni i provjerio njegovu katastarsku cesticu. Lik je zidovima potpuno blokirao prolaz ribarskom stazom na tom dijelu i ako postoji mogucnost rado cu mu natovariti gradjevinsku inspekciju. :twisted:
Odes na www.katastar.ba, nazumas na mapi taj dio gdje je lik i vidis granice cestice i cije je sta :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#54 Re: RIBOLOV

Post by Ramzess Veliki »

klixoris wrote:
Ramzess Veliki wrote:Ima jedno fenomenalno mjesto na Bosni prije Ilijasa, rasadnik kapitalnih klijenova, ima ih na stotine, ali je sa najbolje strane za plovkarenje - kontra strane, neki medjed produzio svoju zidanu ogradu ravno do vodotoka rijeke, toliko da ne mozes proci obalom.
Vrlo bih rado jednom kad dodjem provjerio da li su zidovi u drzavnom posjedu, odnosno u vodnoj zoni i provjerio njegovu katastarsku cesticu. Lik je zidovima potpuno blokirao prolaz ribarskom stazom na tom dijelu i ako postoji mogucnost rado cu mu natovariti gradjevinsku inspekciju. :twisted:
Odes na http://www.katastar.ba, nazumas na mapi taj dio gdje je lik i vidis granice cestice i cije je sta :thumbup:
Nasao ... :sad:

Na svim parcelama granica ide do vode ... :sad: Jedino doplivati na to mjesto ... :sad:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#55 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

Što ne ideš u ribu?
Muhe i mušice...Buško,strimer,turski klijen.Pristupacno,stolica i ne mrdaš.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#56 Re: RIBOLOV

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:Što ne ideš u ribu?
Muhe i mušice...Buško,strimer,turski klijen.Pristupacno,stolica i ne mrdaš.
Pa Busko mi je malo daleko ... otprilike negdje ispod mene.

Samo sa druge strane planete ... :lol:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#57 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

Ramzess Veliki wrote:
Dogoljubac wrote:Što ne ideš u ribu?
Muhe i mušice...Buško,strimer,turski klijen.Pristupacno,stolica i ne mrdaš.
Pa Busko mi je malo daleko ... otprilike negdje ispod mene.

Samo sa druge strane planete ... :lol:
Ne trazi razloge da se ne ide u ribu!!!
Ima Busko i u AmeriKi i Indiji...nema opravdanja da se ne ide u ribu ako zdravlje sluzi.
Šala mala...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#58 Re: RIBOLOV

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:
Ne trazi razloge da se ne ide u ribu!!!
Ima Busko i u AmeriKi i Indiji...nema opravdanja da se ne ide u ribu ako zdravlje sluzi.
Šala mala...
Ima ovdje drugih riba ... :lol:

Juzno kinesko more, Sarawak, ima dosta malih ajkula. Njih mi nekako zao vidjeti i na pijaci, uglavnom male cekicare ... ima mnogo kirnji ... malih tuna kao atlantske, ostalu ribu ne prepoznajem. Oprema im je nevjerovatno skuplja od nase skoro duplo. :shock:
Ono po pijaci nevalja ...

Prosli vikend me dok sam plivao ubode neka riba u palac, i to dobro, istiskao sam krv i cekao da pocne prst trnuti, srecom nije bilo nista otrovno ali nije prijatno. Plaze su pune raza i koraljnih zmija pa biramo mjesta bez stijena, bolje da te ubode raza nego ta zmijica ...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#59 Re: RIBOLOV

Post by mO k3 »

Image
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#60 Re: RIBOLOV

Post by triton »

Image
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#61 Re: RIBOLOV

Post by mO k3 »

triton wrote:Image
u bih??
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#62 Re: RIBOLOV

Post by triton »

Blagaj, Buna
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#63 Re: RIBOLOV

Post by mO k3 »

triton wrote:Blagaj, Buna
lijepo bistro :)

Varalice?
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#64 Re: RIBOLOV

Post by triton »

padavac, podvodna muha
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#65 Re: RIBOLOV

Post by spreca »

Kad nebudem vise mogao :izet: ti i ja cu s vama u ribu :oops: :lol: :lol: :lol: ....ja sam kao balavac bio aktivan ribar a sad starom magarcu sve smeta :mrgreen: te vruco te hladno i tako a i nemam skime sto je najvaznije ,meni za ribu treba drustvo bar jedno dvoje da se ima sa kime i piva popiti :D
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#66 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

mO k3 wrote:
triton wrote:Image
u bih??
Bistro majstore!!!
Svaka cast!
Kako se postavljaju slike na forum,ozbiljan sam,ja ne znam.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#67 Re: RIBOLOV

Post by Ramzess Veliki »

triton wrote:padavac, podvodna muha
Neka je druga, kako padavac kad se on roji u maju? Padavac je kamenjarka i radi se na udicama 10 i 12.
Image
Image
Avgust - septembar idu sitne musice, na 16 pastrmka i 18-ka za lipljana.

U ovom periodu ja najcesce koristim standardnog zeku, na Neretvi na pozlacenoj udici. tzv. Zekino uho - Rabbit ear, i druge manje nimfe, trula visnja i tamno zelena boja vunice na tijelu.

Image

Bistro, dobar ulov. :thumbup:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#68 Re: RIBOLOV

Post by mO k3 »

@dogoljubac
https://postimages.org/
ides na ovaj link tu uploadas sliku uzmes link i postavis ovdje na forum
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#69 Re: RIBOLOV

Post by klixoris »

spreca wrote:Kad nebudem vise mogao :izet: ti i ja cu s vama u ribu :oops: :lol: :lol: :lol: ....ja sam kao balavac bio aktivan ribar a sad starom magarcu sve smeta :mrgreen: te vruco te hladno i tako a i nemam skime sto je najvaznije ,meni za ribu treba drustvo bar jedno dvoje da se ima sa kime i piva popiti :D
Slicna stvar. Kao malac bio takmicar u ribolovu. Pred sami rat cak postao prvak BiH u kategoriji pionira :mrgreen:
Prodje rat, ja porastao, pocele me neke druge ribe zanimati :lol: Nikad vise stapa u ruke nisam uzeo... Mada razmisljam da krenem ponovo, najvise zbog stresa kojeg je sve vise, a ribolov i priroda je odlicna terapija :thumbup:
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#70 Re: RIBOLOV

Post by triton »

slike iz maja :)

radi se padavac i na 14-ke i 16-ke

ove su na 14-ke izvadjene
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#71 Re: RIBOLOV

Post by Ramzess Veliki »

triton wrote:slike iz maja :)

radi se padavac i na 14-ke i 16-ke

ove su na 14-ke izvadjene
Da pojasnimo raji koji ne razumiju, hercegovci padavcem nazivaju musice iz vrste efemerida, tzv. Vodeni cvijet, koji se pocinje rojiti od maja cijeli ljetni period do prve jeseni. Prve majske efemeride, tj. padavci su Veliki majski cvijet, ili Zlatna kamenjarka, koja u formi larve ispuza na obalu i po kamenju i granama napusta ljusturu, razvija krila i polijece, i kao sve musice te vrste pare se jedan dan po izlijeganju, polazu jajasca na vodu i umiru, PADAJU po povrsini. :thumbup:

Nakon prvog izlijeganja velicina musica tog tipa se smanjuje sve do najsitnijih musica u jesen.

Najvise musica riba pojede u prvom sloju vode u fazi larve. Zatim dolazi na red gornji sloj od do pola metra ispod povrsine , gdje lovi larve koje izlaze na povrsinu da se izlegu (manje vrste se izlijegaju na povrsini vode), tzv. Penjaci, ili Mokre musice, a najmanje musica pograbe na povrsini, tzv Suhe musice.

Inace pecanje na podvodnu sa olovom je ZABRANJENO i nije sportski jer tako se izlovi riba ali kod nas se to jos praktikuje. Pecanje teskom nimfom sa mahacem je dozvoljeno. Takodjer je zabranjeno pecanje plovkom sa nimfom.

Osim ovih musica ribe jasno jedu i mrave, racice, crve, pcele, nocne leptire ... tako da u musicarenju nema granica domisljatosti u kreiranju mamaca.

Evo jedna moja muha za primjer ... :D
Image
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#72 Re: RIBOLOV

Post by spreca »

klixoris wrote:
spreca wrote:Kad nebudem vise mogao :izet: ti i ja cu s vama u ribu :oops: :lol: :lol: :lol: ....ja sam kao balavac bio aktivan ribar a sad starom magarcu sve smeta :mrgreen: te vruco te hladno i tako a i nemam skime sto je najvaznije ,meni za ribu treba drustvo bar jedno dvoje da se ima sa kime i piva popiti :D
Slicna stvar. Kao malac bio takmicar u ribolovu. Pred sami rat cak postao prvak BiH u kategoriji pionira :mrgreen:
Prodje rat, ja porastao, pocele me neke druge ribe zanimati :lol: Nikad vise stapa u ruke nisam uzeo... Mada razmisljam da krenem ponovo, najvise zbog stresa kojeg je sve vise, a ribolov i priroda je odlicna terapija :thumbup:
:thumbup:
Trebas se vratiti tom sportu ,sto se prije vratis bolje je ....kako neko rece nebi bio lovac niposto ,kaze moj stari rahmetli za lovce "nema tu co'jka cim je posao za psecom pamecu" :lol: :lol: :lol: ....ribolov je nevjerovatna terapija
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#73 Re: RIBOLOV

Post by Dogoljubac »

Ljetos u ribolovu nesto kontam koja sam ja budala...sportski ribolov,nadmudrivanje...heeej,ja se nadmudrujem sa RIBOM i ona me cesto pobijedi...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#74 Re: RIBOLOV

Post by Ramzess Veliki »

spreca wrote: ....kako neko rece nebi bio lovac niposto ,kaze moj stari rahmetli za lovce "nema tu co'jka cim je posao za psecom pamecu" :lol: :lol: :lol: ....ribolov je nevjerovatna terapija
Lovci to su one cike sto pucaju zeki u ledja, i ubili Bambijevu mamu ? :cry:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#75 Re: RIBOLOV

Post by klixoris »

Ramzess Veliki wrote:
spreca wrote: ....kako neko rece nebi bio lovac niposto ,kaze moj stari rahmetli za lovce "nema tu co'jka cim je posao za psecom pamecu" :lol: :lol: :lol: ....ribolov je nevjerovatna terapija
Lovci to su one cike sto pucaju zeki u ledja, i ubili Bambijevu mamu ? :cry:
:lol: :lol: :lol:
Odakle izvuce Bambija... :lol:
Post Reply