Zlatan Ibrahimović

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#576 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by sinuhe »

Paul F. wrote:Što se tiče njegovog neigranja za našu repku,
Švedska je primila mnoge bosance i na ljepši način nego
mnoge druge zamlje. Zauzvrat su dobili Zlatana.
To je fer i neka igra za Švedsku.
Govorim znači iz druge perspektive.
Odnosi Bosna Švedska.
Zlatan je rodjen u Svedskoj u porodici sa mnogo problema, u drustvu koje ga nije prihvatalo, ali uspjeo je iznad svih ocekivanja i sa tim uspjehom Svedska nema bas nikakve veze. Kao slobodan covjek ima pravo da igra za koga hoce, ali povezivati to sa nekim svedskim blagostanjem i kao da je nesto duzan Svedskoj je besmisleno.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#577 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Gray »

sinuhe wrote:
Paul F. wrote:Što se tiče njegovog neigranja za našu repku,
Švedska je primila mnoge bosance i na ljepši način nego
mnoge druge zamlje. Zauzvrat su dobili Zlatana.
To je fer i neka igra za Švedsku.
Govorim znači iz druge perspektive.
Odnosi Bosna Švedska.
Zlatan je rodjen u Svedskoj u porodici sa mnogo problema, u drustvu koje ga nije prihvatalo, ali uspjeo je iznad svih ocekivanja i sa tim uspjehom Svedska nema bas nikakve veze. Kao slobodan covjek ima pravo da igra za koga hoce, ali povezivati to sa nekim svedskim blagostanjem i kao da je nesto duzan Svedskoj je besmisleno.

A i on se ponaša isto tako kao da je Švedska njemu bila nešto dužna da bi ispalo da ga prihvataju. Kao švedsko društvo ga nije prihvatalo. A zašto prihvata druge ljude porijeklom iz BiH, koji su učitelji, doktori, inžinjeri, itd? Normalno da se osjećao da ga društvo ne prihvata kada je on bio klošar koji se ponašao tako, ali je njemu to prošlo jer zna igrat fudbala, ali je on 1 od milion. Kako se ti psotaviš tako će se i drugi postaviti prema tebi.

Zašto ja nikada nisam osjećao da me društvo ne prihvata? Tako da se treba više okaniti te priče kao ne prihvataju nikoga jer nije tačno, ali ovisi od tebe kako se postaviš, a država ti da sve da ti možeš da napraviš izbor za sebe šta želiš uraditi sa životom. To što čovjek napravi pogrešan izbor ne treba kriviti državu ni društvo.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#578 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by sinuhe »

On je rodjen u takvim uslovima. Svedjani ne vjerujem da su izbjeglice primali da bi ovi na svakom koraku morali placati svoj dug Svedskoj. Nisu pomoc uslovljavali nicim. Sta ce njima bilo kakvi Bosanci...
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#579 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Gray »

sinuhe wrote:On je rodjen u takvim uslovima. Svedjani ne vjerujem da su izbjeglice primali da bi ovi na svakom koraku morali placati svoj dug Svedskoj. Nisu pomoc uslovljavali nicim. Sta ce njima bilo kakvi Bosanci...

Ja ni nisam rekao da on nečim mora vratiti dug, nego da je on imao uslove kao i svi drugi i da ne treba kriviti druge zato što kao nije prihvaćen, jer nije prihvaćen zbog svog ponašanja i svojih izbora, a drugi stranci jesu i mogu biti prihvaćeni, kao što ih ima jako puno. Durgo je što je Zlatan bio klošar.

A uostalom, on nije izbjeglica, on je rođen tamo daleko prije rata.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#580 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by sinuhe »

Mislio sam uopsteno na ovo kao oni primili tolike izbjeglice pa eto mi da vratimo dug Zlatanom :-D
A ljudi svih drustvenih slojeva se slucajno obreli u Svedskoj. Npr dodje iz UNHCR ekipa u Gasince i kaze nema vise mjesta za Dansku, pisemo vas za Svedsku.
User avatar
medo28
Posts: 200
Joined: 28/04/2011 12:34

#581 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by medo28 »

smijesni_ste wrote:
medo28 wrote:
Koji čovjek poslje "vjenčanja" nakon deset ili više godina braka javno prizna da mu je žao što nije oženiu drugu koja ga "vjerovatno" sama nije htjela tada. @Baltazar ni ja to neču prežaliti.
Zar je to izjavio...de neki link, cijelu 'vijest' ? Dno dna...čak i za njega... :o

To sam ja izjavio... :-) desilo se što se desilo sigurno je dovoljno pametan i ponosan da sada neče reči da mu je žao za išta ( a i zašto bi mu bilo objektivno kariera mu je uspjela.... sa švedskom je išao na velika takmičenja) i rijedki su bili igrači koji su priznali da su napravili grešku i da pate za bivšim klubom/državom obično svaki pametan igrač u svaki klub koji dodje kaže da je to najbolj klub :D kao što bi i Misimović vjerovatno izjavio za novinare da mu je drago da igra za BIH... al opet da je došao (i) poziv iz Srbije pitanje šta i kako... naravno i osječaje takodje od nikoga nemožemo znati ali eto meni je žao zbog Zlatana ako je postajala i najmanja šansa da zaigra za BIH al eto bilo kako bilo on svojim imenom i prezimenom (i igrama) htio il nehtio (htjeli to neki drugi priznati ili ne) na neki način predstavlja i BIH.
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#582 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by omar little »

Zlatan Ibrahimović je, više od ijednog nogometaša danas, garancija showa. Neizvjesno je tek hoće li vam Ibrakadabra ponuditi neshvatljiv crveni karton ili još nevjerojatnije škarice kakve u životu niste vidjeli. Koji je pravi Ibrahimović? Onaj protiv Engleske ili onaj protiv Saint-Etiennea? Kao i obično u slučaju takvih nogometnih genijalaca, to pitanje je sasvim suvišno. Sve to je, jednostavno, Zlatan Ibrahimović.

http://www.hrsport.net/vijesti/451460/p ... -maradone/
Luter
Posts: 55
Joined: 18/12/2008 23:24

#583 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Luter »

Piše:
Tomislav Pacak
četvrtak, 29.11.2012.

Zlatan Ibrahimović je, više od ijednog nogometaša danas, garancija showa. Neizvjesno je tek hoće li vam Ibrakadabra ponuditi neshvatljiv crveni karton ili još nevjerojatnije škarice kakve u životu niste vidjeli. Koji je pravi Ibrahimović? Onaj protiv Engleske ili onaj protiv Saint-Etiennea? Kao i obično u slučaju takvih nogometnih genijalaca, to pitanje je sasvim suvišno. Sve to je, jednostavno, Zlatan Ibrahimović.

Ja sam tip koji voli one koji idu kroz crveno

Zlatan Ibrahimović je bahati, prgavi, nerijetko divlji, prljavi i nekontrolirani, samodopadni, egoistični, bezobrazni nekulturni nogometaš.

Istodobno, Zlatan Ibrahimović je nogometaš čije momčadi osvajaju titule, koji redovito zabija pogotke i nerijetko na svojim leđima nosi cijelu momčad.

Ibrahimović je nogometaš koji će momčad ostaviti na cjedilu, s 10 igrača, jer će suparnika odalamiti laktom ili nogom. Ibrahimović će na treningu i vlastitom suigraču uvaliti "kružni", kako bi podsjetio da nema slučajno crni pojas u taekwondou.

Istodobno, Ibrahimović je nogometaš koji može zabiti četiri sjajna gola Engleskoj u jednoj utakmici, uključujući jedne od najatraktivnijih škarica svih vremena.

I taj pogodak briljantno objašnjava Ibrahimovića. Da nije samodopadan, da nije tako pun samopouzdanja, da nije tako bahat - ne bismo nikada vidjeli takav pogodak. Jednako kao što ga ne bismo vidjeli da Ibrahimović nema rijetko viđenu koordinaciju i nogometni osjećaj za tako visokog i snažnog čovjeka.

Zbog jedne utakmice i jednog gola koji je obišao cijeli svijet, mnogi su se zapitali - nije li to nogometaš koji zaslužuje biti u konverzaciji za najboljeg nogometaša svijeta?

No, to je bilo sasvim nepravedno prema - Ibrahimoviću. Zlatan nije od "jučer", te škarice nisu ni njegov najbolji gol (sam tako kaže), niti je prvi puta gotovo sam odveo svoju momčad do pobjede. Ibrahimović se nazabijao i nazabijao, u različitim dresovima i različitim ligama, s protivnicima koji su često svu svoju obrambenu taktiku zasnivali na zaustavljanju upravo njega.

Ibrahimović nije samo stroj za golove, iako ih je zabijao i zabija u svakom klubu gdje je igrao. Kao što su se mogli uživo uvjeriti hrvatski reprezentativci u prijateljskom ogledu sa Švedskom ili dinamovci u dvije utakmice u Ligi prvaka, Ibrahimović je ona posebna klasa.

Ne samo što može sve s loptom - i što je apsolutni pobjednik u nekadašnjoj svađi s Johnom Carewom kojem je poručio da ono što Norvežanin može s loptom, Ibra može s narančom. Ne samo što ima izvrstan udarac, odličan osjećaj za gol i izvrstan finiš. Ne samo što uz impresivnu građu, gdje snagom i visinom često izgleda kao muškarac među dečkima (slika s Alenom Halilovićem uistinu je beskrajno smiješna), već ima i brzinu i koordinaciju i vještinu inače nespojivu s igračima takve konstitucije.

No, kada se dijelio nogometni dar, ni to sve nije bilo dovoljno Ibrahimoviću. Dobio je i onu rijetku vrlinu velikih nogometaša koji prostor vide drugačije, čiji je pogled na "geometriju" nogometnog travnjaka na puno višoj razini od "običnih ljudi". Kao što je Robert Prosinečki mogao ostaviti pečat na utakmici i kada više ni otprilike nije mogao trčati, tako Ibrahimović može ostaviti pečat i kada nije raspoložen za golove. Kao što je s četiri asistencije pokazao protiv Dinama u Parizu.

Ibrahimović je bez dvojbe u proteklih 10 godina jedan od najboljih napadača svijeta. Skoro 200 milijuna eura isplaćenih za njegove usluge od strane velikih europskih klubova svjedoče da su nogometni lideri to prepoznali.

Javnost, mediji, navijači? Možda ne toliko. Ibrahimović nikad nije bio među posljednja tri u izboru za najboljeg nogometaša svijeta. A bili su tu i manje talentirani i manje dojmljivi nogometaši, poput Nedveda, Cannavara, Deca ili Lamparda. No, njihovo ponašanje na terenu i izvan njega više je odgovaralo onome što javnost očekuje i želi.

A Ibrahimovićevo mišljenje o tomu?
Boli me briga što drugi misle

Oduvijek se ponašao prema toj svojoj poznatoj izjavi, i tu se krije odgovor na pitanje zašto ga se Barcelona riješila, zašto ga je danas PSG mogao kupiti po "sniženoj cijeni" za koju se kupuju napadači koji igrački ne mogu stati u istu rečenicu s Ibrahimovićem.

Kroz nelako djetinjstvo u Malmöu, kao dijete iseljeničkog bosansko-hrvatskog braka, Ibrahimović se uspješno provukao samo zahvaljujući bogomdanom daru.

Njegova autobiografija, "Ja sam Zlatan", donosi iskren pogled na teško razdoblje u životu u kojem je vrlo lako mogao skrenuti sasvim drugim putem. Ibrahimović se sjeća trenutaka kada je osjećao fizičku bol zbog gladi, jer mu je otac sav novac trošio na piće. Zbog toga, njegov frižider mora danas biti do kraja ispunjen u svakom trenutku.

Bio je delinkvent koji je krao i bacao cigle u tuđe automobile. S 13 godina poslao je suigrača u bolnicu udarcem glavom - otac tog nogometaša pokrenuo je peticiju da se Ibrahimovića izbaci iz kluba, no srećom po Ibru - ali i i današnji nogomet - trener je imao dobar osjećaj.

Putem je izgradio stav prema kojem je danas poznat. Bahat i prgav, mnogima odbojan, no to je stav zbog kojeg se uspio probiti u životu, ali i stav zbog kojeg i možemo vidjeti genijalne poteze.

Kao što je bio buntovnik kao mladić, takav je i kao nogometaš. Ponosno stoji na terenu, s isturenim prsima, spreman suočiti se bilo kim tko mu se nađe na putu - bio to protivnik, suigrač, sudac ili vlastiti trener. Ne želi biti druga violina, no ako mu se da potpuna sloboda, dostiže nivo kakav malo koji napadač može doseći. I to ne u jednoj utakmici nego u kontinuitetu, što je odlika velikih nogometaša. Ibrahimović je PSG-u prevaga iz utakmice u utakmicu, a ne kad se probudi na pravu nogu. Što ga razlikuje od mnogih svojeglavih nogometnih genijalaca.

I zbog kontinuiteta i zbog klase, s njim se ne mogu uspoređivati današnji buntovnici poput Bartona, De Jonga ili Balotellija, koji su možda privatno "luđi", no nisu ni blizu (u Balotellijevom slučaju "još") Zlatanovog nogometnog umijeća i uopće karijere.
Kupili ste Ferrari, a vozite ga kao da je Fiat

Pa ipak, nešto u Ibrahimovićevom životopisu "ne štima" ako ga želimo uspoređivati s najboljim nogometašima svijeta.

Zašto nikada nije uspio u Ligi prvaka, najjačem klupskom nogometnom natjecanju? Ne samo da je nikad nije osvojio (niti bio u finalu) već je i njegov golgeterski učinak po utakmici osjetno slabiji nego u ligaškim natjecanjima, a praktički svi klubovi u kojima je bio - od Ajaxa preko Juventusa i Intera do Barcelone i Milana - pamte kako je , gotovo u pravilu, "nestajao" u velikim, najvažnijim utakmicama.

U dresu Kopljanika, njegov doprinos bio je nevidljiv u četvrtfinalu protiv Milana u kojem je baš "to malo Ibrahimovića" nedostajalo Nizozemcima da naprave iznenađenje. U dresu Juventusa, nije zabio niti jedan europski gol u 10 utakmica u prvoj sezoni, da bi u drugoj opet bio nezamjetan dok je Juve ispadao od Arsenala.

Ni u Interu priča nije bila puno bolja - bez pogodaka u prvoj sezoni, s lošim predstavama protiv Valencije u osmini finala; neopasan protiv Liverpoola iduće sezone u istoj fazi natjecanja. U Barceloni je uspio zabiti dva komada Arsenalu u četvrtfinalu, no očajne predstave protiv Intera u polufinalu uvelike su popločile njegov odlazak iz Barcelone. Pedantni statističari sjetit će se kako je tada Ibra uspio pretrčati manje kilometara od Barceloninog vratara Victora Valdesa.

Od svih tih sezona, Ibrahimović se zapravo može pohvaliti samo ovogodišnjom izvedbom protiv Milana u osmini finala, iako je Milan s Ibrahimovićem u uzvratu umalo prosuo prednost od 4:0.

I njegova impresivna i često (netočno) ponavljana statistika o osam uzastopnih naslova prvaka u osam godina ima rupe. I brojčane i kontekstualne. Naime, Juventusu su dva naslova oduzeta zbog afere Calciopoli, pa se ne mogu brojati službeno ni igračima. S druge, pak, strane, Inter i Barcelona osvajali su naslove i sezonu prije i sezonu nakon odlaska Ibrahimovića, što znači da njegova uloga u tim naslovima nije nužno bila ključna. Štoviše, Inter je sezonu nakon odlaska Ibrahimovića osvojio naslov prvaka Europe, a Barcelona je istu titulu osvojila i sezonu prije i sezonu nakon Ibrahimovića.

Slučajno? Ili indikativno?

Neobično je da najbolji od najboljih tako često mijenjaju klub. Nekada ostanu u jednom klubu, nekada odu u drugi ili eventualno treći, no pet klubova (ne računajući Ajax koji tradicionalno ne zadržava najbolje igrače)? Nije li tu nešto čudno?

Na kraju, kako je moguće da taj fantastični nogometaš nije uspio u najboljoj momčadi modernog nogometa? Statistički, Ibrahimović je imao korektnu sezonu i u Barceloni, no i tijekom sezone - a još više poslije nje - bilo je jasno da nije kliknuo ni s momčadi, a još manje s trenerom Pepom Guardiolom.

"Kupili ste Ferrari, a vozite ga kao Fiat", poručio je Šveđanin Guardioli. U svojoj knjizi, Ibrahimović ovako opisuje iskustvo iz Barcelone:

"Barca je htjela da budem poput Lionela Messija, Xavija ili Andresa Inieste, koji su tamo sjedili poput školaraca i slušali svaku naredbu... Ali ja sam tip koji voli one koji voze kroz crvena svjetla."

Ibrin prigovor djelomično stoji. No, Messi, Xavi i Iniesta su konstantno u konkurenciji za Zlatnu loptu, što znači da njihov talent i znanje nisu bili sputani u Barceloninom sustavu. Zašto baš Ibrahimovićev jest?

Izgledno je da Ibrahimović nogometno gledano nije pasao ovakvoj Barceloni. Kao klasična devetka uzimao je omiljeni prostor Messiju, a njegova klasa teško je dolazila do izražaja u beskonačnom nizu naizgled jednostavnih dodavanja koji zahtijevaju iznimnu predanost timskom uspjehu i kolektivnoj igri. Možda to nije bila ni krivnja Ibrahimovića ni krivnja Barcelone, jer genijalnost i uspješnost se ne može osporiti ni njemu kao pojedincu ni Barceloni kao momčadi.

No, način kako je okončana ta epizoda sugerira da se Zlatan u svojoj biti ne može pokoriti momčadskim ciljevima. Ako momčad prosperira dok on igra po svom - odlično. No, ako momčad treba drugačijeg Zlatana - to neće ići. Prilagodljivost pravilima nije među omiljenim terminima u životu Zlatana Ibrahimovića.

Ako i ne zabijem, ključ je sudjelovati u igri momčadi

Ova izjava iz aktualne sezone nudi nam naizgled zrelijeg Ibrahimovića. Način kako se poigrao s obranom Hrvatske ili Dinama, namještajući šanse suigračima, svjedoči da je došao u igračku fazu kada uživa i u jednostavnoj kontroli utakmice, ne samo zabijanju pogodaka ili uspješnom driblingu.

No, znači li to da će s 31 godinom Zlatan Ibrahimović postati drugačiji nogometaš, drugačiji suigrač ili drugačiji čovjek?

Samo djelomično. On je i dalje onaj Zlatan koji se ne može kontrolirati i koji će dobiti crveni karton zbog udaranja suparničkog vratara. I dalje je i Zlatan koji će se, "protivno zakonima fizike", na 25 metara od gola, sa svojih 195 centimetara i skoro 100 kilograma odvažiti na spektakularan udarac koji velikoj većini nogometaša ne bi ni pao na pamet, a oni ostali nikada ga ne bi mogli izvesti.

"Njegov" Leonardo reći će kako je Ibrahimović "kalibar Messija i Ronalda, igrač koji daje sve za klub i koji bi trebao biti kandidat za Zlatnu loptu".

Iza Ronalda i Messija je jedna nevjerojatna godina u kojoj nitko, pa ni Ibrahimović ni Iniesta ni Xavi ni bilo tko drugi, ne bi smio konkurirati za naslov "najboljeg igrača na svijetu", iako hoće, iz krivih razloga - što je tema neke naredne kolumne.

No, Ibrahimović je svjetski vrh. Možda je fantastičan pogodak Engleskoj bio potreban kako bi to shvatili i engleski, pa putem njih i američki mediji, no tko god ozbiljno prati europski nogomet zadnjih 10 godina to već zna.

Ako zbrojimo njegove crvene kartone i ružne poteze na terenu s ponašanjem i izjavama izvan njega, bez dvojbe možemo reći da je Zlatan Ibrahimović jedan od "zločestih momaka" današnjeg nogometa, iako (još) nije pokušao zapaliti vlastitu kuću poput nekih drugih.

Isto tako, kada zbrojimo njegov učinak - trofeje i golove i tomu pribrojimo sve genijalne poteze na travnjaku - od driblinga, voleja, peta preko sjajnih dodavanja do ovih škarica - on je al pari, ili već danas uspješniji, od jednog Erica Cantone.

Zašto je Cantona gotovo jednoglasno legenda, a mišljenje o Zlatanu podijeljeno? Nešto je ljudima bilo cool u Cantoninom stilu, u njegovoj kragni, njegovom stavu - pa i kada je udario navijača, Cantona je bio frajer. Ibrahimović je češće "Balkanac". Ibrahimović ne zaziva isti respekt, možda zbog balkanskog podrijetla ili zbog toga što su u Engleskoj "bad boys" često imali kultni status kod navijača, za razliku od kontinentalne Europe koja je više težila "gospodi". A djelomično i zbog toga što je Cantona promijenio povijest Manchester Uniteda i tako postao ikona Premiershipa, a Ibrahimović nigdje nije ostao dovoljno dugo da bi postao omiljen. Teško ćete postati legenda Juvea ako odete u Inter, legenda Intera ako odete u Milan, legenda Barcelone ako suigraču jedva čekaju da odete. I ako uvijek za sobom rušite mostove.

No, to što su Englezi i njihovi mediji "otkrili" Ibrahimovića tek kada je njima zabio četiri pogotka - što im je i sam spočitnuo nakon utakmice - ne znači da su njihovi "bad boys" bolji od Zlatana.

Ibrahimović nije najbolji nogometaš svijeta ni danas, niti je bio u nekom trenutku u svojoj karijeri - iako je, poput svih velikih nogometaša, imao utakmice u kojima je tako izgledao.

No, Ibrahimović je zato najbolji nogometaš među "zločestim dečkima" nakon Diega Maradone. Možda je po uspješnosti Roy Keane ostvario veću karijeru, no Keane nikada nije bio nogometni genijalac poput Ibrahimovića.

A "zločesti" genijalci poput Gascoignea, Di Cania, Edmunda, Effenberga, Higuite, Suareza ili Balotellija nikada nisu u kontinuitetu bili tako uspješni na najvišoj razini, i kao pojedinci i kroz svoje momčadi, poput Ibrahimovića. Usporediv je tek Cantona, no do završetka karijere - Ibrahimović će po broju trofeja, golova, nagrada nadmašiti i briljantnog Francuza. Osim ako u ovo društvo ne želite staviti i velikog Zinedinea Zidanea, koji je također skupio zavidan broj nezavidnih poteza na travnjaku, uključujući i onaj s kojim se oprostio od nogometa.

Voljeli ih ili ne, nogometu trebaju momci koji vole prolaziti kroz crveno.

A među takvima, švedsko-bosansko-hrvatski enfant terrible jedan je od najboljih koje smo gledali.
Zgec Lezda
Posts: 317
Joined: 27/04/2011 19:55

#584 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Zgec Lezda »

Kakav metak iz slobodnog. Kakva igracina! :shock:

Ovi PSG su niko i nista bez njega.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#585 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by pirmin »

Za mene je jedina dilema Zlatan ili Zinedin. 8-)

Ostali zdrao. :oops:
MightyMatch
Posts: 491
Joined: 25/06/2012 03:21

#586 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by MightyMatch »

Bulatovic wrote:Bolji naslov bi bio: Ja sam cigan, a kakvi ste vi?
:D i tako 14 stranica. :-)
Paul F.
Posts: 3424
Joined: 05/02/2011 03:40
Location: Gdje vlast odluči
Contact:

#587 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Paul F. »

sinuhe wrote:
Paul F. wrote:Što se tiče njegovog neigranja za našu repku,
Švedska je primila mnoge bosance i na ljepši način nego
mnoge druge zamlje. Zauzvrat su dobili Zlatana.
To je fer i neka igra za Švedsku.
Govorim znači iz druge perspektive.
Odnosi Bosna Švedska.
Zlatan je rodjen u Svedskoj u porodici sa mnogo problema, u drustvu koje ga nije prihvatalo, ali uspjeo je iznad svih ocekivanja i sa tim uspjehom Svedska nema bas nikakve veze. Kao slobodan covjek ima pravo da igra za koga hoce, ali povezivati to sa nekim svedskim blagostanjem i kao da je nesto duzan Svedskoj je besmisleno.
Namjerno sam u mom postu precizirao da govorim iz druge perspektive, odnosi Bosna Švedska,
da ne bi bilo ovakvih glupavih komentara.
Ali ne mere, glupost je nezaustavljiva.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#588 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Edin H. »

Gdje ste Svedjani, obozavaoci svedskog centarfora.
Ne hvalite se da se doticni isklocizirao veceras :dance:
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#589 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Mustang1 »

Kakav je danas sut glavom imao po golu :D :lol: :lol: Vise smijeno sta radi od fudbala !
Luter
Posts: 55
Joined: 18/12/2008 23:24

#590 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Luter »

Kako je Pariz naučio Ibrahimovića da 'dijeli'
Image
Zlatan Ibra Ibrahimović u dresu PSG-a
FOTO: Arhiv, Radiosarajevo.ba

Autor, inače američki i bosanskohercegovački prozaist te novinski kolumnist, ovaj je komentar objavio za magazin The New Republic. Radi se o magazinu koji izlazi svake dvije sedmice, u print izdanju, te dnevno na webu i na tržištu SAD izlazi od 1914.


Piše: Aleksandar Hemon

U Sarajevu, Bosni, gdje sam i sâm odrastao igrajući fudbala, narodni izraz 'mahalaš' odnosio se na 'drskog' igrača koji preferira finte, a ne pasove; na onog koji bi radije 'preveslao' drugog igrača nego pucao; na onog koji potpuno drugačije doživljava odbranu. Sve izgubljene lopte i svi saigrači, ignorisani u poziciji šuta, svi oni potpuno nestanu u sjeni svakog malog remek-djela: dribling kroz cjelokupnu odbranu suparničke ekipe, pogodak iz nevjerovatnog ugla uz maksimalno zbunjenog golmana.

U korijenu riječi 'mahalaš' jeste pojam 'mahala', starinska riječ za komšiluk ili, zapravo, geto – sugerišući da plemenita imena zahtijevaju ulicu čiji su stanovnici programirani literarnim jezikom: nadimak se stiče upravo u 'mahali' gdje se čudnovate vještine s loptom razvijaju uz igru na parkingu i u ćorsokaku. Krajnji cilj nije novac ili uspjeh – jer ti zapravo nikad nećeš ni napustiti mahalu – već stalno, kontinuirano poštovanje od strane saigrača i neprijatelja. Za mahalaša, nikad nije dovoljno samo dodati ilisamo pogoditi; svi u mahali, i izvan nje, moraju prepričavati storije o tome što se dogodilo.

Zlatan Ibrahimović, najveći švedski igrač koji je bosansko-hrvatskog porijekla, mogao bi biti najveći mahalaš svih vremena. Njegova karijera, kako je dokumentovana na Youtube stranici, sastoji se od spektakularnih poteza i golova, uglavnom naglašavajući njegovu neizmjernu i nedvojbeno zasluženu nadmenost. Nedavni, prijateljski meč između Švedske i Engleske, kada je Ibra postigao sva četiri pogotka za svoj nacionalni tim, stvorila je brojne priče-vrijedne situacije: savršena kontrola trka i štopanje prije drugog gola, drski slobodni udarac sa skoro 40 jardi (oko 36,5 metara) prije trećeg pogotka, neviđene makazice prije četvrtog, koji je već ocijenjen kao jedan od najvećih pogodaka ikada.

Ali, između tih situacija, lako su se mogli uočiti u mahali uzgojeni maniri: u jednom trenutku, Ibrahimović je imao loptu u blizini engleskog šesnaesterca, ali nije cijenio da je neki od njegovih saigrača dobro pozicioniran, tako da je zadržao loptu, čuvajući je, čekajući malo slobodnog prostora da pruži fenomenalan pas. No, trenutak nikad nije došao, i on je izgubio loptu od, poredeći s Ibrom, netalentiranog, ali vrijednog engleskog defanzivca koji je s njom otrčao u beskonačnost rutinskih poteza koji se ne pamte.

Mahalaška ideja primjerena je u slučaju Zlatana Ibrahimovića, jer njegov otac Šefik dolazi iz Bijeljine, bosanskog grada gdje je mahala u srcu urbane geografije. (Njegov prvi trener, u imigrantskom klubu FBK Balkan, također je bio Bosanac) Također, on je odrastao i počeo igrati u naselju Malmöa imena Rosengård—imigrantska mahala par excellance. Prema Ibrahimovićevoj autobiografiji Ja sam Zlatan Ibrahimović (tzv. 'runaway' ili brzopotezni bestseller u Švedskoj), Rosengård je bio pun „Somalaca, Turaka, Jugoslavena, Poljaka, svakakvih imigranata, i Šveda“ gdje su najvažnije stvari bile finte i dobri potezi...

Trebalo je impresionirati dame trikovima i potezima. „Kada nije krao bicikla (u čemu je bio jako dobar), vježbao je svoj maštoviti rad nogu – svi se Zlatanovi spektakularni potezi mogu pratiti do njegove mahale u Malmöu“. “Možete skloniti dječaka iz geta, ali nikada ne možete skloniti geto iz dječaka”, navodi on u svojoj knjizi, prisjećajući se sukoba s tadašnjim trenerom Barcelone Pepom Guardiolom, kojeg podrugljivo zove Filozof – onaj koji ne može biti dalje od rosengårdskog duha stopala-na-asfaltu.

U knjizi, koju je ispričao švedskom novinaru Davidu Lagercrantzu, Ibrahimović je učinio važnima svoju odanost mahali i imigrantskom porijeklu. Prisjetio se i utakmice koju je igrao kao dijete, za FBK Balkan protiv „hrpe snobova iz Vellingea, bila su to tamna djeca protiv dotjerane“ - nakon što je ušao s klupe, postigao je osam golova. Kada je startao karijeru u Malmö FF, nije imao osjećaj pripadnosti: “oni zaista nisu htjeli tamnoputu djecu ili 'usijane glave' koje vole brazilske poteze... svi drugi [igrači] imali su plavu kosu i imali su primjereno ponašanje, te imena poput Bosse Larsson”.

Za Ibrahimovića, zapanjujući rad nogu i smioni golovi postali su zastave Rosengårda koje je posadio u neprijateljsku polovinu terena. Neko, negdje, mora da je napisao doktorsku disertaciju o fenomenu Zlatana kao simptomu brzorastućeg švedskog društva u transformaciji. Površna pretraga interneta brzo otkrije web-stranice gdje „bijeli supremacisti“, ljubitelji fudbala, 'lome glave' oko toga kojeg je Zlatan identiteta (Musliman? Jevrej? Bijeli musliman?), najčešće zamišljajući kako je prikladno bijel.

U zrelom dobu od trideset i jedne godine, Ibrahimović je mnogo više od ne-arijevskog oličenja mahalaša - on ima pravo na zasluženo mjesto u Pantheonu fudbala, prepunom tamnopute djece. Vjerovatno najveći prirodni talenat modernog evropskog fudbala, on je neko ko posjeduje izvanredne vještine s loptom u kombinaciji sa nevjerovatno brzim razmišljanjem te samopouzdanjem i pobjedničkim pokretačem. Najskuplji igrač u historiji kombinovanih transfera (oko 240 miliona američkih dolara), igrao je i davao golove za šest različitih klubova u Ligi šampiona (Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Milan, PSG).

Igrao je za neke od najboljih trenera, sa najviše postignuća: Capello, Mancini, Mourinho, Guardiola i, trenutno u Paris St Germainu, Ancelotti. Osvojio je osam nacionalnih liga u svim klubovima za koje je igrao (osim za PSG, što bi se tek moglo desiti). Osvojio je, tokom svog ne tako srećnog perioda u Barceloni, UEFA Superkup i FIFA Svjetski kup klubova. Međutim, trofej Lige prvaka, sveti gral evropskog profesionalnog fudbala, dosad nije uspio osvojiti. Baš kao ni naslove najboljih igrača – nikada nije proglašen za UEFA ili FIFA igrača godine.

Zlatanov problem, ako se može tako nazvati, jeste to što on mora biti najveći u svom timu; on mora biti prvi i jedini u mahali. Najbolji je kad njegov tim u potpunosti ovisi o njegovoj izvedbi, kao što se vidjelo u utakmici protiv Engleske, kada je ostatak švedske ekipe izgledao kao glasna grupa likovnih studenata koji asistiraju maestru: oni su uzimali lopte kako bi Ibrahimović napravio besmrtne 'makazice'.

Do sada, Ibrahimović je igrao za klubove koji su bili preveliki za njega, bez suviše volje da se reorganiziraju kako bi se prilagodili njegovom komandnom talentu. Nije se uspio ni u jednom klubu ili mestu osjećati 'kao kod kuće' nakon što je, kao tinejdžer, napustio Rosengård. I zato bi Paris Saint-Germaine mogao biti savršeno mjesto za njega. Pariški klub valjao se u mediokritetu sve do prošle godine, kada ga je preuzela manikirana ruka katarskog suverenskog fonda, praktično donoseći neograničene iznose novca. Zlatan je osovina PSG ambicije da postane evropska i globalna supersila. On, čini se, uživa u odgovornosti, ne samo zato što mu klub plaća 18 miliona dolara nakon pretjeranih (75 posto) francuskih poreza.

U PSG-u, on postiže više i darežljiviji je u pasovima nego ikada ranije (sjetimo se četiri briljantne asistencije u nedavnom meču Lige šampiona i uništenja zagrebačkog Dinama), ostavljajući tragove u novinskim naslovima – 'Ibra uništava'. Postao je najveći dječak pariških mahala i okolnih banlieuesa. Park prinčeva, stadion PSG-a, ima, u prosjeku, najveću posjećenost u League 1, gdje su trenutno prvi. PSG, također, predvodi svoju grupu Lige prvaka, gdje su se već kvalifikovali za narednu fazu. Ibra je, neosporno, vođa tima i, ukoliko njihove krajnje ambicije o osvajanju Lige prvaka budu ispunjene, Ibra će ostati vječno upamćen u svim mahalama svijeta gdje djeca, svih boja, 'gule' svoja koljena vježbajući makazice.

Originalni tekst možete čitati na ovom LINKU.

Prevela i prilagodila: Lana Ramljak, Radiosarajevo.ba
User avatar
burekdzijabezmesa
Posts: 896
Joined: 29/11/2012 02:31
Location: Alpašino moje voljeno

#591 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by burekdzijabezmesa »

Image
:D
User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#592 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Saian »

"I ja bih postigao 90 golova u godini da mi sude jedanaesterce kao što ih sude Barceloni i Messiju", rekao je Zlatan koji je i dalje očigledno ispunjen ogorčenjem zbog svoje neuspješne sezone u katalonskom klubu 2009. i 2010. godine.

Od Messijevih 86 golova ove sezone 14 otpada na pogotke iz penala. Barceloni je, što Ibrahimović vjerovatno ne zna, ove sezone u Primeri suđen samo jedan penal, manje no većini drugih prvoligaša.

Identičan broj kaznenih udaraca ove je sezone u Le Championnatu imao priliku pucati PSG.
http://www.klix.ba/sport/nogomet/ibrahi ... /121210115

krkanluk oprashtam bez problema, al ovo mu je crveni
User avatar
burekdzijabezmesa
Posts: 896
Joined: 29/11/2012 02:31
Location: Alpašino moje voljeno

#593 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by burekdzijabezmesa »

Ibrahimović: I ja bih dao 90 golova da mi sude penale kao Messiju
http://www.klix.ba/sport/nogomet/ibrahi ... /121210115
KRALJ :thumbup: :mrgreen:

gazi sistem gazi mafiju :dance:
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#594 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Point. »

Nesmije se reci nista protiv caronjaka Messija, odmah si krkan. Neku noc, kad dobi onu modricu od golmana benfike, ovdje su se pravile ponocke, raja donosila vijesti bukvalno svake druge sekunde (dobro je, samo modrica, posro se fino, nasmijo se itd).
User avatar
kisni indijanac
Posts: 1987
Joined: 13/09/2012 15:56

#595 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by kisni indijanac »

Saian wrote:
"I ja bih postigao 90 golova u godini da mi sude jedanaesterce kao što ih sude Barceloni i Messiju", rekao je Zlatan koji je i dalje očigledno ispunjen ogorčenjem zbog svoje neuspješne sezone u katalonskom klubu 2009. i 2010. godine.

Od Messijevih 86 golova ove sezone 14 otpada na pogotke iz penala. Barceloni je, što Ibrahimović vjerovatno ne zna, ove sezone u Primeri suđen samo jedan penal, manje no većini drugih prvoligaša.

Identičan broj kaznenih udaraca ove je sezone u Le Championnatu imao priliku pucati PSG.
http://www.klix.ba/sport/nogomet/ibrahi ... /121210115

krkanluk oprashtam bez problema, al ovo mu je crveni
nije bitno šta ja mislim o zlatanu, ali da li zaista vjerujete da je ovo izjavio ? i da li baš vjerujete u sve što pišu portali ili želite da vjerujete ? :)
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#596 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by MyTao »

burekdzijabezmesa wrote:Ibrahimović: I ja bih dao 90 golova da mi sude penale kao Messiju
http://www.klix.ba/sport/nogomet/ibrahi ... /121210115
KRALJ :thumbup: :mrgreen:

gazi sistem gazi mafiju :dance:
Ovo o mafiji se odnosi na Barcu?
Upratio sam da konstantno pljujes po Barci I Messiju... Zasto? Dali imas neke argumente za ovo oko mafije ili samo pricas onako u prazno jer si navijac Reala pa mrzis one sto ti gaze tim u zadnjih 5 godina?

Anyways... Nisam siguran da je ovo Ibra izjavio s obzirom da je postigao vise golova iz penala nego messi... Nek se samo sjeti prosle sezone u Milanu...
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#597 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Point. »

Vec je demantirana ova izjava.
nihoniho
Posts: 1744
Joined: 18/03/2008 19:10
Location: cardak ni na nebu ni na zemlji

#598 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by nihoniho »

Neka ibrahimovic postigne pola od Mesijevih 86 golova i reci cemo da je bolji ! Koji kompleksas ..
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#599 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Gandalf »

zlatan je u rangu pelea, mislim u izvaljivanju gluposti kada se usuđuju porediti sa MESSIJEM - i ne samo da se ta dva egocentrika uspoređuju sa njim nego ga još i krkanski omalovažavaju u rangu " 'ta će on " :-) a MESSI koji je veći gospodin naročito od onog plaćenićkog laprdala iz Pariza i kako ih obojicu iskulira, pa ih ni ne spomene nikada niti u jednom intervjuu - što ti je reć' gospodin čovjek, vrhunski sportista i NAJBOLJI IGRAČ U ISTORIJI ovog sporta - peleu vjerovatno MESSI oprosti što svašta priča, star čovjek, senilan, igr'o fudbal u birvaktile vremena kada ofsajd nije ni postojao :D , korner tek bili izmislili :lol: pa vjerovatno iz poštovanja prema peleovih 300 godina, neće da mu odbrusi; Ibrahimoviću vjerovatno neće da odbrusi jer kao vrhunski sportista poštuje bivše saigrače, makar oni bili i balkanske barabe iz švedskih baraka - ibrahimović je odličan fudbaler, naravno ni blizu MESSIJA, mada je radi autentičnosti trebao napisati knjigu pod nazivom " ja sam prodana duša plaćenićka i uz to seljačina bahata ", time bi i čitatelje ove šund literature odmah i upozorio na silne komplexe koje mu je nabila institucija fudbala BARCELONA
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#600 Re: Ja sam zlatan, a kakvi ste vi?

Post by Muhamed Đakmić »

Boga mi je i on tebi nabio dobrih kompleksa kad si ga tako lijepo ocrnio.
Post Reply