FC Bayern Munchen

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

MOSALJOZE

#3251 Re: FC Bayern Munchen

Post by MOSALJOZE » 28/12/2012 08:32

mukyze wrote:Hajde recimo i da nema protivnika u BL, ko je onda protivnik Barci i Realu u Premieri???.. hocu da kazem nisu to parametri jacine lige i klubova. Po meni najbolji parametri su odnos financija i rezultata jednog kluba.. Bundesliga ubjedljivo najmanje troši na pojačanja. Citam podatak da ce Bayern za 5 godina otplatiti A. Arenu (kao dug), a njemački klubovi u prosjeku za 7-8 godina i da ce biti klubovi bez dugova... Zamislite ko ce onda biti dar-mar u svijetu ako uzmes u obzir cinjenicu da se sve ostale lige guše bukvalno u dugovima...

Ostaje da se vidi... :)
Ne znam koliko pratiš BM,ali prošle godine bili smo u plusu 120miliona eura dok giganti poput farse i heal dramida doslovno tonu u dugovima

ultima_palabra

#3252 Re: FC Bayern Munchen

Post by ultima_palabra » 28/12/2012 08:40

CollegeGunner wrote:Moze li mi neko odgovoriti otkud Bayernu veliki broj navijaca u BiH? Razumijem kad neko navija za Real, Barcelonu, Milan, Juventus... al Bayern. :-)
Bivši i sadašnji dijasporci :mrgreen: Cipe na platformu, izblajhani pramenovi, ofirni rave i Bajern Minćen :-D

Vidiš i na ovoj temi da se prepisuju na njemačkom...

Jokericious

#3253 Re: FC Bayern Munchen

Post by Jokericious » 28/12/2012 18:08

ultima_palabra wrote:
CollegeGunner wrote:Moze li mi neko odgovoriti otkud Bayernu veliki broj navijaca u BiH? Razumijem kad neko navija za Real, Barcelonu, Milan, Juventus... al Bayern. :-)
Bivši i sadašnji dijasporci :mrgreen: Cipe na platformu, izblajhani pramenovi, ofirni rave i Bajern Minćen :-D

Vidiš i na ovoj temi da se prepisuju na njemačkom...
:lol: :thumbup:
Mogli su vala naci i kakav drugi klub. Velik izbor imaju. Al ne, zonfa je za Bayern navijati, nema veze sto su u oni Hamburgu ili Leverkusenu. :-)

Bosanski_kralj

#3254 Re: FC Bayern Munchen

Post by Bosanski_kralj » 28/12/2012 19:05

Malo ste neupućeni, a još više bezobrazni sa takvim generaliziranjem. Ali eto vi ste elita jer navijate za klubove iz nama bliske Španije i još bliskije Engleske.
Last edited by Bosanski_kralj on 28/12/2012 20:12, edited 1 time in total.

simonese

#3255 Re: FC Bayern Munchen

Post by simonese » 28/12/2012 19:42

Bosanski_kralj wrote:Malo ste neupućeni, a još više bezobrazni sa takvim generaliziranje. Ali eto vi ste elita jer navijate za kulobe iz nama bliske Španije i još bliskije Engleske.
:thumbup:

MOSALJOZE

#3256 Re: FC Bayern Munchen

Post by MOSALJOZE » 28/12/2012 20:19

Objasnite mi razloge zbog kojeg ne bi trebali favorizirati jedan klub dakle molim te oblati BM maksimalno ali uz argumente pa da ti odgovorim moze i na PP

mukyze

#3257 Re: FC Bayern Munchen

Post by mukyze » 28/12/2012 22:15

cini mi se da niko nije spomenuo da je ogroman broj Bosanaca i Hercegovaca poceo navijati za BM zbog Salihamidzica...

Jokericious

#3258 Re: FC Bayern Munchen

Post by Jokericious » 28/12/2012 22:48

MOSALJOZE wrote:Objasnite mi razloge zbog kojeg ne bi trebali favorizirati jedan klub dakle molim te oblati BM maksimalno ali uz argumente pa da ti odgovorim moze i na PP
Nema potrebe za time, svako ima pravo da navija za koga zeli. :thumbup:

baustelac

#3259 Re: FC Bayern Munchen

Post by baustelac » 28/12/2012 23:04

MOSALJOZE wrote:
mukyze wrote:Hajde recimo i da nema protivnika u BL, ko je onda protivnik Barci i Realu u Premieri???.. hocu da kazem nisu to parametri jacine lige i klubova. Po meni najbolji parametri su odnos financija i rezultata jednog kluba.. Bundesliga ubjedljivo najmanje troši na pojačanja. Citam podatak da ce Bayern za 5 godina otplatiti A. Arenu (kao dug), a njemački klubovi u prosjeku za 7-8 godina i da ce biti klubovi bez dugova... Zamislite ko ce onda biti dar-mar u svijetu ako uzmes u obzir cinjenicu da se sve ostale lige guše bukvalno u dugovima...

Ne znam koliko pratiš BM,ali prošle godine bili smo u plusu 120miliona eura dok giganti poput farse i heal dramida doslovno tonu u dugovima
koliki je tvoj dio?

MOSALJOZE

#3260 Re: FC Bayern Munchen

Post by MOSALJOZE » 28/12/2012 23:10

baustelac wrote:
MOSALJOZE wrote:

koliki je tvoj dio?
tvoj odgovori bi trebao biti zanimljiv ili šta evo nasmijacu se :lol: :lol:

Bosanski_kralj

#3261 Re: FC Bayern Munchen

Post by Bosanski_kralj » 29/12/2012 00:55

mukyze wrote:cini mi se da niko nije spomenuo da je ogroman broj Bosanaca i Hercegovaca poceo navijati za BM zbog Salihamidzica...
Jedan od glavnih razloga zašto Bayern ima dosta "navijača" u BiH.

Moje prve (klupske) utakmice koje sam gledao bile su dueli Barcelone-Bayerna-Uniteda u gruponoj fazi LP. Salihamidžić samo došao u Bayern i jedino sam njega u tim duelima od igrača znao. :D I za koga drugog navijati nego za našeg čovjeka. Od tada sam počeo malo detaljnije se zanimati za taj klub i to preraste u dugotrajno simpatisanje istog.

P.S. Ovo dijaspore što poznajem uglavnom ne navijaju za Bayern, već su popularniji Šalke i Dortmund.

ledeni_caj

#3262 Re: FC Bayern Munchen

Post by ledeni_caj » 29/12/2012 11:10

Ja ih gotivim iskljucivo zbog Kahna i Effenberga. Drago mi je bilo sto je Hasan bio tu i odlican igrac postao, ali daleko je on od glavnog razloga sto ove pratim.

ultima_palabra

#3263 Re: FC Bayern Munchen

Post by ultima_palabra » 29/12/2012 11:15

Ma malo se zajebavam, Bayern ko i svaki veliki klub... čudno bi bilo da nema navijača svugdje.

Ja lično znam par ovakvih iz mog primjera... bili u Njemačkoj par godina kao klinje, slabo čega se i sjećaju, ali furaju taj neki fol, ništa im u Bosni ne valja, vole da ih se zove "Švabo" i navijaju za Bayern kao najveći njemački klub i jedini koji je uvijek relevantan u LP :D

Meni je lično to smiješno, navijam samo za jedan klub i on je u Bosni... a ako simpatišem neki strani klub to je zato što mi se sviđa stil igre, igrači, trener, stadion itd... a ne zato što potajno želim da sam Španac, Englez ili Talijan :-)

Naravno, ima i drugačijih... Hasan je privukao dosta raje Bayernu kao prvi naš poslijeratni veliki igrač.

simonese

#3264 Re: FC Bayern Munchen

Post by simonese » 29/12/2012 11:17

Bosanski_kralj wrote:
mukyze wrote:cini mi se da niko nije spomenuo da je ogroman broj Bosanaca i Hercegovaca poceo navijati za BM zbog Salihamidzica...
Jedan od glavnih razloga zašto Bayern ima dosta "navijača" u BiH.

Moje prve (klupske) utakmice koje sam gledao bile su dueli Barcelone-Bayerna-Uniteda u gruponoj fazi LP. Salihamidžić samo došao u Bayern i jedino sam njega u tim duelima od igrača znao. :D I za koga drugog navijati nego za našeg čovjeka. Od tada sam počeo malo detaljnije se zanimati za taj klub i to preraste u dugotrajno simpatisanje istog.

P.S. Ovo dijaspore što poznajem uglavnom ne navijaju za Bayern, već su popularniji Šalke i Dortmund.
ovo dijaspore sto ja poznajem uglavnom navija za klub iz grada u kojem i zive(naravno ako ih uopste zanima fudbal :mrgreen: )

juan

#3265 Re: FC Bayern Munchen

Post by juan » 29/12/2012 12:36

samo da dodam za ove sto kazu spanija, ofo ono.
de Boga ti priupitaj kakvog spanca, ako ga ikada vidis u svom zivotu, kako zovu Bayerna i zasto?

jos nesto, prosle godine je bayern imao preko 300M€ promet i ispod crte 9M€ dobit. (nikakvih 120M€, pa nisu Siemens il Vw hebote). A-Arenu su fakticki vec odplatili, jer su 2010 ugovor sa sponzorom audijom zakljucili, koji im donosi za 10god 200M€. stim su odplatili stadion, jer po rijecima Uli-a, to ide komplet u odplatu kredita.
I jos nesto, Bayern kad kupi nekog igraca, Uli ode do bankomata i digne tu sumu. Dok drugi klubovi moraju po bankama il cak sa drzavom (Barca i Real) sklapat ugovore.
Jedino je Arsenal u mogucnosti slicno uraditi, bez da neki tajkun i kredit/drzava ne uskoce. Samo je razlika izmedju Arsenala i Bayerna 30 titula ;-)
Last edited by juan on 29/12/2012 12:50, edited 1 time in total.

MOSALJOZE

#3266 Re: FC Bayern Munchen

Post by MOSALJOZE » 29/12/2012 12:39

juan wrote:samo da dodam za ove sto kazu spanija, ofo ono.
de Boga ti priupitaj kakvog spanca, ako ga ikada vidis u svom zivotu, kako zovu Bayerna i zasto?

jos nesto, prosle godine je bayern imao preko 300M€ promet i ispod crte 9M€ dobit. (nikakvih 120M€, pa nisu Siemens il Vw hebote). A-Arenu su fakticki vec doplatili, jer su 2010 ugovor sa sponzorom audijom zakljucili, koji im donosi za 10god 200M€. stim su odplatili stadion, jer po rijecima Uli-a, to ide komplet u odplatu kredita.
I jos nesto, Bayern kad kupi nekog igraca, Uli ode do bankomata i digne tu sumu. Dok drugi klubovi moraju po bankama il cak sa drzavom (Barca i Real) sklapat ugovore.
Jedino je Arsenal u mogucnosti slicno uraditi, baz da neki tajkun i kredit/drzava ne uskoce. Samo je razlika izmedju Arsenala i Bayerna 30 titula ;-)
fino cojek objasnio :D

ultima_palabra

#3267 Re: FC Bayern Munchen

Post by ultima_palabra » 29/12/2012 12:42

Stvarno misliš da je recimo Javi Martinez kupljen tako što je ta suma prebačena sa tekućeg računa? :lol:

juan

#3268 Re: FC Bayern Munchen

Post by juan » 29/12/2012 12:52

ultima_palabra wrote:Stvarno misliš da je recimo Javi Martinez kupljen tako što je ta suma prebačena sa tekućeg računa? :lol:
pasa moj itekako i ne samo on, nego i svi oni prije i svi oni poslije njega sto ce doci.
najbogatiji klub na svijetu, bez tajkuna i drzave pasa moj.
pa sad ti vjeruj il malo proguglaj il nevjeruj, to je tvoje ;)

ultima_palabra

#3269 Re: FC Bayern Munchen

Post by ultima_palabra » 29/12/2012 13:07

juan wrote:
ultima_palabra wrote:Stvarno misliš da je recimo Javi Martinez kupljen tako što je ta suma prebačena sa tekućeg računa? :lol:
pasa moj itekako i ne samo on, nego i svi oni prije i svi oni poslije njega sto ce doci.
Pa da je tako poslovao sigurno ne bi bio najbogatiji ;-) Višemilionske investicije uvijek idu na kredit jer niko ne drži tolike sume novca neoročene, plus ugrožavaš cash flow čak i da imaš toliku gotovinu.

BHF_Manijak

#3270 Re: FC Bayern Munchen

Post by BHF_Manijak » 29/12/2012 13:18

Jedini transfer za koji sam ja cuo da je isplacen (vecinski) gotovinom je onaj Ronaldov iz Uniteda u Real, ljudi su se sjebali kad su vidili da je vise od pola para odmah stiglo u United!
Svi, ali bas svi transferi idu na rate. Pa zar vi mislite da neko dodje i iskesira lupam 40mil za Martineza, ili 35 za Fabregasa? To se na 2-3 godina otplacuje, sta vam je ljudi ba. :)

ultima_palabra

#3271 Re: FC Bayern Munchen

Post by ultima_palabra » 29/12/2012 13:23

BHF_Manijak wrote:Jedini transfer za koji sam ja cuo da je isplacen (vecinski) gotovinom je onaj Ronaldov iz Uniteda u Real, ljudi su se sjebali kad su vidili da je vise od pola para odmah stiglo u United!
Svi, ali bas svi transferi idu na rate. Pa zar vi mislite da neko dodje i iskesira lupam 40mil za Martineza, ili 35 za Fabregasa? To se na 2-3 godina otplacuje, sta vam je ljudi ba. :)
Mislim da je konkretno za Martineza Bayern morao iskeširati 40 miliona odmah jer nije bilo pregovora sa Bilbaom nego su morali isplatiti odštetnu klauzulu iz ugovora. Ali zato Bayern sjedne sa svojom bankom pa ispregovara kredit na nekih 5-6 godina sa povoljnom kamatom ;-)

Sličan primjer je recimo Figov transfer iz Barce u Madrid. 99% transfera ide na rate, naravno.

juan

#3272 Re: FC Bayern Munchen

Post by juan » 29/12/2012 13:28

ultima_palabra wrote:
juan wrote:
Pa da je tako poslovao sigurno ne bi bio najbogatiji ;-) Višemilionske investicije uvijek idu na kredit jer niko ne drži tolike sume novca neoročene, plus ugrožavaš cash flow čak i da imaš toliku gotovinu.
hahhaha pa ovo je fudbalski klub a ne firma. Cilj su prvenstveno titule i puni stadion a ne dobit i uspjesno poslovanje! FCB ima 110m€ na banci uroceno za ovakve transfere (to je izjava Uli-A 2009/10 kad je kupio Robena) , sve drugo se iz cash flowa placa (placa uposlenicima, igracima, trenerima itd.) S'obzirom da je FCB dionicarsko drustvo moze se to sve fino procitati na njihovoj klubskoj stranici. Sta vise, njihov sopstveni kapital (ovdje se misli samo na cash) su procjenili na oko 130M€.
zato ti i kazem sa njima moze samo Arsenalm koji je poprilicno bogat ko oni. A FCB kupi jednom Javier Martineza i to je najskuplje transfer za slijedece 3-4god. Zato i JESTE najbogatiji klub, jer trosi svoj sopstveni novac, pa tako i razmisli 2,3 puta dal ce Dzeki dat 9 M€ i njegovom menadzeru 3,4M€ il ipak nece (u mojim ocima svakako promasaj, trebali su dzeksona i radi njega samog kupiti.). A ne kao npr. ovi novi klubovi, gdje tajkun sam zasobom zakljuci sponzorski ugovor, koji donosi za 4 god 600M€ (nidje veze!), da bi izbjegao financial fair play i kazne sto donosi.

Nejse, pratim FCB od 1984/85 god i poprilicno znam tokove kluba, kojeg stvarno volim! 8-)

p.s. Manijace cijenim tvoje mishljenje inace, al pasa ovdje debelo grijesis, bayern kesira transfere. sad moze i biti da u nekoliko rata on izkesira (sve je stvar dogovora i stanja na trzistu kamata), al jedno je fakt od 93god bajern za transfer nije digao kredit! A za JM se zna, da je bilbao trazio 40m€ u keshu i odmah da se uplati preko fudbalskog saveza spanije. U protivnom bi morali placati neki porez. bila je neka frka oko toga.
a to sto se united sjebo, pa normalno, nisu ocekivali da ce Real uplatiti tu sumu, zna se da se spanski klubovi ganjaju radi neisplacenih transfera (sad i plata). i to ne od jucer!

ultima_palabra

#3273 Re: FC Bayern Munchen

Post by ultima_palabra » 29/12/2012 13:37

Klub je firma kojoj je jedan od ciljeva dobit... ne jedini, ali jedan od ciljeva.

Cijenim to što Bayern svake godine posluje pozitivno i ne ovisi o kapitalu nekog tajkuna, ali da sve plaća kešom i ne uzima kredite... to je nemoguće. Ako ima 130 miliona sredstava, to je većinom u oročenim depozitima, obveznicama i dionicama i sličnim stvarima koje nose kamatu/dividendu.

juan

#3274 Re: FC Bayern Munchen

Post by juan » 29/12/2012 13:45

Da se ispravim, proslogodishnja dobit 11,1 m€, 120m€ uroceni kesh samo za transfere, a sopstveni kapital iznosi 278M€ objavljeno u novembru ove godine.
Opet, ako nevjerujes: link na njemackom: http://www.n-tv.de/sport/fussball/FC-Ba ... 68976.html
sa naslovom: Bayern pliva u parama.
;-)
.....Und finanziell macht dem wirtschaftlichen Branchenprimus sowieso keiner etwas vor. Neben dem Rekordumsatz durfte Noch-Finanzvorstand Hopfner auch einen Gewinn nach Abzug aller Steuern von 11,1 Millionen Euro verkünden. Bemerkenswert hoch ist auch das Eigenkapital von 278,3 Millionen Euro, was einer Quote von 77,5 Prozent entspricht. "Ein im Weltfußball wohl einmaliger Wert", meinte Hopfner und durfte sich über "eine wirtschaftliche Basis" freuen, "....

A sad dosta o parama, jer ni iz dzepa ni u dzep 8-)

burgundy

#3275 Re: FC Bayern Munchen

Post by burgundy » 29/12/2012 15:03

Na Bayern bi se svi trebali ugledati.Jedan od najstabilnijih klubova na svijetu.Inace top njemacki klubovi posluju i rade pametno.

Post Reply