Huliganstvo

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Locked
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#451 Re: Huliganstvo

Post by PITARKA_SA »

KREMEN wrote:Ajde probacu jos jednom, nije rijec o navijacima, nemam protiv pravog navijaca nista, nek se dernja, nek skace , nek se raduje, volim i ja sport vise od svega, posebno nogomet. Ali reci ti meni, jel fino kad onda kad zbog huligana pogine 40-etak navijaca Juvea, 85. kad izbodu Engleze u Turskoj, kad ubiju Francuza u Beogradu, kad se dese dva ubistva u Bosni i Hercegovini..i to sve zbog navijanja i sto se voli svoj klub..mozeli se navijati normalno, izgleda da vise ne moze..jebiga, to su samo navijaci koji zbog toga sto samo vole svoj klub moraju ponekad i nekoga ubiti..sve su to sportske igre, sto se kaze :-)
ne.nije normalno da neko pogine.

da.normalno je da bude fizickih obracuna izmedju navijackih grupa.

i probacu i ja jos jednom,moj pojam navijaca i tvoj se razlikuje.
a ja nemam snage vise pojasnjavat,nego cemo jednostavno zakljuciti da se ne slazemo.
i mirna bosna.
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#452 Re: Huliganstvo

Post by PITARKA_SA »

i da,pokojnog vedrana je ubio POLICAJAC.
a ne drugi navijac.
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#453 Re: Huliganstvo

Post by KREMEN »

PITARKA_SA wrote:i da,pokojnog vedrana je ubio POLICAJAC.
a ne drugi navijac.
Jesi sigurna u to??? Ovdje sam cuo sto verzija, te policajac, te ustasa, te ko ce vise znati, na kraju se sam ubio..kad nemate vise argumenata potegnete ovo ubistvo..znate li vi koliko su ljudi ubili policajci pa nikome nista, ljude u pljacki, ljude u pokusaju ubistva, navijace..sad vidite u kojim ste rizicnim grupama..ja sam najmanje za to kriv..odoh vise...
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#454 Re: Huliganstvo

Post by PITARKA_SA »

KREMEN wrote:
PITARKA_SA wrote:i da,pokojnog vedrana je ubio POLICAJAC.
a ne drugi navijac.
Jesi sigurna u to??? Ovdje sam cuo sto verzija, te policajac, te ustasa, te ko ce vise znati, na kraju se sam ubio..kad nemate vise argumenata potegnete ovo ubistvo..znate li vi koliko su ljudi ubili policajci pa nikome nista, ljude u pljacki, ljude u pokusaju ubistva, navijace..sad vidite u kojim ste rizicnim grupama..ja sam najmanje za to kriv..odoh vise...
jesam sigurna sam u to.kako,pretpostavi sam.

i ne poredi navijaca sa kriminalcima i time ne opravdavaj taj cin.

a druga stvar ne ismijavaj tu stvar izjavama ...sam sebe ubio,
i kad nemate argumenata potegnete za tim..

jadno brate.jadno.

zavrsena diskusija.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#455 Re: Huliganstvo

Post by mostarac »

PITARKA_SA wrote:
KREMEN wrote:Ajde probacu jos jednom, nije rijec o navijacima, nemam protiv pravog navijaca nista, nek se dernja, nek skace , nek se raduje, volim i ja sport vise od svega, posebno nogomet. Ali reci ti meni, jel fino kad onda kad zbog huligana pogine 40-etak navijaca Juvea, 85. kad izbodu Engleze u Turskoj, kad ubiju Francuza u Beogradu, kad se dese dva ubistva u Bosni i Hercegovini..i to sve zbog navijanja i sto se voli svoj klub..mozeli se navijati normalno, izgleda da vise ne moze..jebiga, to su samo navijaci koji zbog toga sto samo vole svoj klub moraju ponekad i nekoga ubiti..sve su to sportske igre, sto se kaze :-)
ne.nije normalno da neko pogine.

da.normalno je da bude fizickih obracuna izmedju navijackih grupa.


i probacu i ja jos jednom,moj pojam navijaca i tvoj se razlikuje.
a ja nemam snage vise pojasnjavat,nego cemo jednostavno zakljuciti da se ne slazemo.
i mirna bosna.
Pa sto se onda bunis sto vas smatramo divljacima i sljamom? :roll: :roll: :roll: :roll:
Ne kontam stvarno. Sta bi trebali misliti o ljudima kojima je normalno da se tuku zbog toga sto navijaju za razlicite sportske klubove?
Ja sam ti rekao da sam ja stajao na tribini kad si se ti igrala barbikama da shvatis da pricas sa nekim ko vjerovatno ima duplo vise tekmi od tebe u ovom momentu i ko zna o cemu govori i gdje je problem i sustina problema i da shvatis da nisam neko ko tekme gleda preko TV-a i u skladu s tim sasvim sigurno ne mogu pricati nebuloze. Ovo tvoje boldirano je najbolji dokaz. Da si bar razmislila prije nego sto si ovo napisala. Sa tom recenicom si potvrdila sve navode onih koji hardcore navijace smatraju divljacima i sljamom. Da nista drugo tucha je protivzakonita stvar i svodi se pod narusavanje javnog reda i mira, a ako je tebi to normalno, a ocito jeste onda...............................kapak
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#456 Re: Huliganstvo

Post by zonbirile »

stalno se miješa navijač sa pojmom huligan,i to baš od onih koji sebe smatraju navijačem.Baš bi oni trebali da se od huligana odbrane i da ih osude.Pogledaj bilo koju utkmicu,npr.na Koševu,ti u stvari imaš 3 vrste posmatrača.Jedni su na zapadu i kad bi napravio sociološki profil tih i onih na istoku/sjeveru,vidio bi veliku razliku.Druga skupina su izdvojeni navijači na istoku/sjeveru,koji imaju svoj profil i koji navijaju mnogo žešče od onih prvih.Treća skupina je unutar ove druge,i to su huligani.Zavisno od utakmice i broja navijača,uvijek imaš skupinu od cca 10-100 huligana,jer da nije tako grad bi bio u ruševinama.Mali broj iz druge skupine je spreman na tuču,razbijanje,okršaj sa policijom,samo i uvijek jedni te isti,tako da njihova eliminacija bi unjela i mir na stadione.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#457 Re: Huliganstvo

Post by The 51st State »

zonbirile wrote:stalno se miješa navijač sa pojmom huligan,i to baš od onih koji sebe smatraju navijačem.Baš bi oni trebali da se od huligana odbrane i da ih osude.Pogledaj bilo koju utkmicu,npr.na Koševu,ti u stvari imaš 3 vrste posmatrača.Jedni su na zapadu i kad bi napravio sociološki profil tih i onih na istoku/sjeveru,vidio bi veliku razliku.Druga skupina su izdvojeni navijači na istoku/sjeveru,koji imaju svoj profil i koji navijaju mnogo žešče od onih prvih.Treća skupina je unutar ove druge,i to su huligani.Zavisno od utakmice i broja navijača,uvijek imaš skupinu od cca 10-100 huligana,jer da nije tako grad bi bio u ruševinama.Mali broj iz druge skupine je spreman na tuču,razbijanje,okršaj sa policijom,samo i uvijek jedni te isti,tako da njihova eliminacija bi unjela i mir na stadione.
drotina 100 %...., vjerovatno si poslao telegram sirokobrijeskoj policiji za dobro obavljen posao....oni su uklonili jednog sa stadiona i to zauvijek...
User avatar
bato99
Posts: 1946
Joined: 30/04/2008 15:04
Location: starMO
Contact:

#458 Re: Huliganstvo

Post by bato99 »

@ the 51st state
kralju provali ga samo tako :lol: :lol: jašta je već drotina,jes vidio mu analize :lol:
User avatar
do_tokija
Posts: 404
Joined: 19/09/2009 12:09
Location: sarajevo

#459 Re: Huliganstvo

Post by do_tokija »

sve bi te navijace sto prave nerede trebalo lisiti slobode i natjerati ih da besplatno rade autoput i prugu....
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#460 Re: Huliganstvo

Post by The 51st State »

do_tokija wrote:sve bi te navijace sto prave nerede trebalo lisiti slobode i natjerati ih da besplatno rade autoput i prugu....
kada im se pridruze ostali krsioci javnog reda i mira, iz raznoraznih ugostiteljskih objekata, mahala, nema problema...u tom slucaju vjerujem da bi ti navijaci bili minoran dio ukupne radne snage...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#461 Re: Huliganstvo

Post by zonbirile »

bato99 wrote:@ the 51st state
kralju provali ga samo tako :lol: :lol: jašta je već drotina,jes vidio mu analize :lol:
------------------------------------------------------------------
da joj nešto ne fali?A vi ifrustrirani delikventi,sociološki jad svakog društva imate za nesreću to,kompleks više da ste jad u svojoj biti huliganstvu.Ne znam da li ćete uopšte moći povući paralelu,ali evo dobar potez AM Hrvatske za nabrijane motoriste.Staza na Grobniku se debelo plaća,a taj vikend je bila đabe uz poziv svim motoristima.Onda im spontano organizovali utrku,a stavili prvaka Hrvatske među njih.Hej frajer as u Hrvatskoj,znači da je bar 200-ti u svijetu.E na kraju,najbolji bio rundovan,a ostali po par i više krugova.Tom pokaznom trkom je pokazano budalama ko su i šta su i da nije umijeće gradom voziti 150km/h,a na zatvorenoj uređenoj pisti,dno dna.Naravoučenije,ne qurčite se ni u zlu koje činite niste face,qarine,evropskog zahoda.Da imate stida pogledali bi šta ste pisali dok se nije desila tragedija,onda se ušutili,pa sada opet kakate.
User avatar
do_tokija
Posts: 404
Joined: 19/09/2009 12:09
Location: sarajevo

#462 Re: Huliganstvo

Post by do_tokija »

ko to normalan ide na gostovanja u ovoj saban ligi da gleda antipropagandu fudbala po nekim livadama u jos gorim vukojebinama gdje kad nema utakmica stoku hrane na travnjacima tih stadiona?
User avatar
samo_ti
Posts: 1440
Joined: 02/12/2008 00:53
Location: Jalija Columbia

#463 Re: Huliganstvo

Post by samo_ti »

do_tokija wrote:ko to normalan ide na gostovanja u ovoj saban ligi da gleda antipropagandu fudbala po nekim livadama u jos gorim vukojebinama gdje kad nema utakmica stoku hrane na travnjacima tih stadiona?
...idu momci koji zive za taj klub , koji se odreknu mnogih stvari da bi otisli u neku vukojebinu gdje ne znas sta te ceka , oces li mozda i zivot izgubiti :sad: R.I.P Vedrane , vratiti se sjeban , krvav ....sretan ili nesretan , ........eh to je ljubav jarane ....koju ovdje vecina nece nikada razumjeti ... ;-)
User avatar
bato99
Posts: 1946
Joined: 30/04/2008 15:04
Location: starMO
Contact:

#464 Re: Huliganstvo

Post by bato99 »

do_tokija wrote:ko to normalan ide na gostovanja u ovoj saban ligi da gleda antipropagandu fudbala po nekim livadama u jos gorim vukojebinama gdje kad nema utakmica stoku hrane na travnjacima tih stadiona?
brate nemože nam loše biti nigdje ha ya :D haj ti sine izađi iz tog stana i gasi tu televiziju živ bio
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#465 Re: Huliganstvo

Post by The 51st State »

zonbirile wrote:
bato99 wrote:@ the 51st state
kralju provali ga samo tako :lol: :lol: jašta je već drotina,jes vidio mu analize :lol:
------------------------------------------------------------------
da joj nešto ne fali?A vi ifrustrirani delikventi,sociološki jad svakog društva imate za nesreću to,kompleks više da ste jad u svojoj biti huliganstvu.Ne znam da li ćete uopšte moći povući paralelu,ali evo dobar potez AM Hrvatske za nabrijane motoriste.Staza na Grobniku se debelo plaća,a taj vikend je bila đabe uz poziv svim motoristima.Onda im spontano organizovali utrku,a stavili prvaka Hrvatske među njih.Hej frajer as u Hrvatskoj,znači da je bar 200-ti u svijetu.E na kraju,najbolji bio rundovan,a ostali po par i više krugova.Tom pokaznom trkom je pokazano budalama ko su i šta su i da nije umijeće gradom voziti 150km/h,a na zatvorenoj uređenoj pisti,dno dna.Naravoučenije,ne qurčite se ni u zlu koje činite niste face,qarine,evropskog zahoda.Da imate stida pogledali bi šta ste pisali dok se nije desila tragedija,onda se ušutili,pa sada opet kakate.
pravi fasisticki post.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#466 Re: Huliganstvo

Post by pape »

Edin H. wrote:Pape umjesto da se zapitas zasto vlada placa nogometnom savezu BiH avion do Estonije(o kome vise niko ne govori kao da ne postoje snimci 60 minuta), umjesto da se zapitas na ciji racun po Estoniji dernece brojni politicari, umjesto da se zapitas zasto lopovi iz Saveza ne animiraju ljude od znacaja da dodju na utakmicu protiv Portugala da bi nam se donekle omogucilo posteno sudjenje, umjesto da postavis pitanje zasto selektor nije bio informisan o zutim kartonima ti se ismijavas sa cinjenicom da jedini potez koji je povukao taj Savez je predstavljanje bosanskohercegovackih navijaca (ljudi koji trose svoj novac, vrijeme i zivce da bi podrzali reprezentaciju i koji su sigurno dobrim djelom doprinjeli ovom relativnom dosadasnjem uspjehu), kao nekih suludih vandala koje treba strpati u kavez ne bi li se nekako zastitili kriminalci iz Saveza.

Aferim.
Edine, ... ne volim potezanje politickih pitanja na ovom podforumu, ali ... da bih bio jasniji u svom izrazu, evo ukratko.

Aktualni, k`o fol politicari su u cvrstoj sprezi sa aktualnim, k`o fol celnicima Saveza. To vam je trebalo odavno biti jasno, ... od onog trenutka kad su vas onako surovo razbijali na demonstracijama pred Savezom.
To je politicarima bilo k`o kec na desetku, ... generalna proba sta ce uciniti, ako na takav nacin masa krene da rusi njih.

Zato kod mene, ovo tvoje gore sa njihovim avionima, dernecenjima i ostalim fukarestinama ne pije vode. Trazili ste - gledajte.

Tema je huliganstvo, a huliganstvo je po definiciji:

Ponasanje koje krši pravila društvenih normi, bontona, zakona i opće destruktivno ponašanje.

Prateca pojava uz huliganstvo je vandalizam, a on se izmedju ostalog karakterise kao:

Smisljeno, ... planirano unistavanje ili nanostenje stete na tudjoj imovini ili imovini drzave.

A o subkulturi:

Subkultura je skup normi, vrijednosti i obrazaca ponašanja koje razlikuje jednu grupu ljudi od kulture šire zajednice kojoj pripada.


Kao istinski zaljubljenik u sport i sve lijepo i plemenito sto mi kao takav pruza u zivotu, .... ja se ne mogu i ne zelim prepoznavati po ovim gore definicijama.
Tko to zeli i hoce, .... bujrum i aferim, ... :roll:
slusam.ba
Posts: 100
Joined: 19/02/2008 15:33
Location: svemir

#467 Re: Huliganstvo

Post by slusam.ba »

donBeton wrote:I najljepši osjećaj jeste onaj kada 200, 1000, 5000 grla, i isto toliko srca pjeva zajedno sa mnom. I te se stvari zanemaruju kod kritičara, ali čini mi se polahko i kod navijača. A sama ljubav prema klubu je nekima neshvatljiva, čak smješna. A ona postoji i u jednoj se dobi čovjekovog života manifestira kroz mladalačku buntovnost, ali i kroz anarhističko ponašanje pri naboju adrenalina i sklonost da se potpadne pod manipulaciju. U nekoj drugoj dobi života će se zbog te ljubavi ići na bračno savjetovalište, u trećoj se voditi unuk na prvi derbi itd... I iako je ta ljubav neshvatljiva zato što je neproduktivna, nematerijalna, štaviše apstraktna, takve su manje više sve ljubavi i gotovo sve stvari zbog kojih nam je boravak na ovom svijetu malo podnošljiviji.
:thumbup: :bih:
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#468 Re: Huliganstvo

Post by -LIBERO- »

Ja uopste vise neznam zasto se razgovara uopste o toj subkulturi,sto jeste organizovano navijanje.

Onaj koji to osjeca,koji to voli,koji zna sta znaci biti dio tribine i maticne grupe..taj ce to biti,bez obzira na razne kritike,argumente ili "argumente" sa kojima ga neko pokusava razuvjeriti od toga.

Onaj koji nema takvih afiniteta,on nece ni osjetiti,niti ce ikada biti dio toga. On ce uvijek prije odabrati gledati Barselona-Real M ili .dok ce ovaj koji se fura na navijacku subkulturu uvijek prije pogledati Lazio-Livorno,il Roma-Lazio...ili slicne utakmice.

Mislim da bas nema potrebe nastavljati neko uvjeravanje jednih u drugo i obratno..svak ima svoj nacin zivota,a tako isto svak ima svoj nacin manifestacije ljubavi prema klubu.

U krajnjem slucaju narocito su irelevantni komentari ljudi koji ce prije pogledati na TV-u utakmicu Arsenal-Totenhem,nego Sarajevo-Velez,ili Zeljeznicar-Zrinjski. (imate teme o kvaliteti fudbala,kvaliteti igraca..ovdej se radi o necemu totalno drugome)

Dva su svijeta to,dva afiniteta,kao i mnogo mnogo toga razlicitog kod "skupine A" i "skupine B"

Uzdravlje.. :dance: :thumbup:
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#469 Re: Huliganstvo

Post by Alkos »

KREMEN wrote:
PITARKA_SA wrote:i da,pokojnog vedrana je ubio POLICAJAC.
a ne drugi navijac.
Jesi sigurna u to??? Ovdje sam cuo sto verzija, te policajac, te ustasa, te ko ce vise znati, na kraju se sam ubio..kad nemate vise argumenata potegnete ovo ubistvo..znate li vi koliko su ljudi ubili policajci pa nikome nista, ljude u pljacki, ljude u pokusaju ubistva, navijace..sad vidite u kojim ste rizicnim grupama..ja sam najmanje za to kriv..odoh vise...
Taj koji ga je ubio je i policajac i ustasa!!
mostarac wrote:
PITARKA_SA wrote:
KREMEN wrote:Ajde probacu jos jednom, nije rijec o navijacima, nemam protiv pravog navijaca nista, nek se dernja, nek skace , nek se raduje, volim i ja sport vise od svega, posebno nogomet. Ali reci ti meni, jel fino kad onda kad zbog huligana pogine 40-etak navijaca Juvea, 85. kad izbodu Engleze u Turskoj, kad ubiju Francuza u Beogradu, kad se dese dva ubistva u Bosni i Hercegovini..i to sve zbog navijanja i sto se voli svoj klub..mozeli se navijati normalno, izgleda da vise ne moze..jebiga, to su samo navijaci koji zbog toga sto samo vole svoj klub moraju ponekad i nekoga ubiti..sve su to sportske igre, sto se kaze :-)
ne.nije normalno da neko pogine.

da.normalno je da bude fizickih obracuna izmedju navijackih grupa.


i probacu i ja jos jednom,moj pojam navijaca i tvoj se razlikuje.
a ja nemam snage vise pojasnjavat,nego cemo jednostavno zakljuciti da se ne slazemo.
i mirna bosna.
Pa sto se onda bunis sto vas smatramo divljacima i sljamom? :roll: :roll: :roll: :roll:
Ne kontam stvarno. Sta bi trebali misliti o ljudima kojima je normalno da se tuku zbog toga sto navijaju za razlicite sportske klubove?
Ja sam ti rekao da sam ja stajao na tribini kad si se ti igrala barbikama da shvatis da pricas sa nekim ko vjerovatno ima duplo vise tekmi od tebe u ovom momentu i ko zna o cemu govori i gdje je problem i sustina problema i da shvatis da nisam neko ko tekme gleda preko TV-a i u skladu s tim sasvim sigurno ne mogu pricati nebuloze. Ovo tvoje boldirano je najbolji dokaz. Da si bar razmislila prije nego sto si ovo napisala. Sa tom recenicom si potvrdila sve navode onih koji hardcore navijace smatraju divljacima i sljamom. Da nista drugo tucha je protivzakonita stvar i svodi se pod narusavanje javnog reda i mira, a ako je tebi to normalno, a ocito jeste onda...............................kapak
Jesu i tebe nekad smatrali divljakom i sljamom?!

Najbolji su mi ovi sto su nekada bili navijaci, i onda su se odjednom kao "opametili", napisali knjige, postali sociolozi, kurci - palci... Uostalom, tvoje poimanje navijaca i navijackog svijeta, polazeci od pretpostavke da si bio aktivan prije rata, i ono sto navijacki svijet jeste danas je velika razlika. To su totalno dva razlicita vremena i dva razlicita svijeta! Izvini ako grijesim i ako si upucen detaljnije...

Hardcore navijac ne mora i nuzno znaciti huligan - jel huligan onaj koji ne napda drugog ali brani sebe??! Huligani postoje i uvijek ce postojati, protiv takvih postoje zakonske mjere i razliciti nacini borbe... Stavljati sve u isti kos i generalizirati je budalastina! Tema je potekla u krivom pravcu!

Evo, recimo ova desavanja u Amsterdamu... Sve je uradjeno da karte ne mogu dobiti oni najzagrizeniji (koga zanima moze naci na netu kakav je bio sistem za kupovinu karte), koji su i pravili sranja u dosadasnjih nekoliko evropskih utakmica. Ovaj put pojavi se i ne bas neka huliganska postava i napadaju ih huligani iz Amsterdama (koji zvanicno imaju huligansku grupu). I sta? Ne smiju se braniti i ne trebaju?

To je i najveci problem, jer ako ti na nasilje odgovoris nasiljem (a nemas drugog izbora), automatski si huligan! Zato su sve utakmice u mjestima koje nemaju bilo kakve huliganske grupe, utakmice manjeg rizika, i tada i nema nikakvih problema. Zato je jedino rjesenje fizicki radzvajati dvije suparnicke grupe i to je pola posla, zakonom i ostalim odredjenim metodama kazniti one najratobornije i eto ga...

Navijaci nisu danas sljam, nisu krezavi pijanci i narkomani utrpane trenerke, sa nozem u jednoj i pajserom u drugoj ruci. Ti isti navijaci su mnogo puta ucinili dobra djela i pomagali onima kojima je ta pomoc trebala, primjera je mnogo i ne bih zelio da ih nabrajam. Ali koliko vas uopste zna da su navijaci cinili dobra djela, koliko zna za koreografije i zastave koje se naprave, humanitarne akcije koje se organizuju, i sve ostalo?! Vecina ne zna, jer i ne zeli da zna, jer su mediji ti koji o navijacima lose pisu samo kada su problemi u pitanju, a jebo fine stvari, jer ko su navijaci, svakako nisu ni ljudi ni gradjani, to je sljam i divljaci, k'o sto rece mostarac.

pozz
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#470 Re: Huliganstvo

Post by zonbirile »

@alkos
Jesu i tebe nekad smatrali divljakom i sljamom?!

Najbolji su mi ovi sto su nekada bili navijaci, i onda su se odjednom kao "opametili", napisali knjige, postali sociolozi, kurci - palci... Uostalom, tvoje poimanje navijaca i navijackog svijeta, polazeci od pretpostavke da si bio aktivan prije rata, i ono sto navijacki svijet jeste danas je velika razlika. To su totalno dva razlicita vremena i dva razlicita svijeta! Izvini ako grijesim i ako si upucen detaljnije...

Hardcore navijac ne mora i nuzno znaciti huligan - jel huligan onaj koji ne napda drugog ali brani sebe??! Huligani postoje i uvijek ce postojati, protiv takvih postoje zakonske mjere i razliciti nacini borbe... Stavljati sve u isti kos i generalizirati je budalastina! Tema je potekla u krivom pravcu!

Evo, recimo ova desavanja u Amsterdamu... Sve je uradjeno da karte ne mogu dobiti oni najzagrizeniji (koga zanima moze naci na netu kakav je bio sistem za kupovinu karte), koji su i pravili sranja u dosadasnjih nekoliko evropskih utakmica. Ovaj put pojavi se i ne bas neka huliganska postava i napadaju ih huligani iz Amsterdama (koji zvanicno imaju huligansku grupu). I sta? Ne smiju se braniti i ne trebaju?

To je i najveci problem, jer ako ti na nasilje odgovoris nasiljem (a nemas drugog izbora), automatski si huligan! Zato su sve utakmice u mjestima koje nemaju bilo kakve huliganske grupe, utakmice manjeg rizika, i tada i nema nikakvih problema. Zato je jedino rjesenje fizicki radzvajati dvije suparnicke grupe i to je pola posla, zakonom i ostalim odredjenim metodama kazniti one najratobornije i eto ga...

Navijaci nisu danas sljam, nisu krezavi pijanci i narkomani utrpane trenerke, sa nozem u jednoj i pajserom u drugoj ruci. Ti isti navijaci su mnogo puta ucinili dobra djela i pomagali onima kojima je ta pomoc trebala, primjera je mnogo i ne bih zelio da ih nabrajam. Ali koliko vas uopste zna da su navijaci cinili dobra djela, koliko zna za koreografije i zastave koje se naprave, humanitarne akcije koje se organizuju, i sve ostalo?! Vecina ne zna, jer i ne zeli da zna, jer su mediji ti koji o navijacima lose pisu samo kada su problemi u pitanju, a jebo fine stvari, jer ko su navijaci, svakako nisu ni ljudi ni gradjani, to je sljam i divljaci, k'o sto rece mostarac.

pozz

Alkos
----------------------------------------------------------------------------
moj @alkos ti u postavljenom pitanju daješ odgovor,jer po definiciji huligan je pojedinac,ili grupa devijantnog ponašanja.Profil i sociologiju grupe,čopora obradili su i sociolozi i biolozi.Tako i oni što napadaju,tako i oni što se brane čine to u grupi,čoporu iz koje crpe hrabrost i snagu.Identifikacija sa grupom je ta koja ih pokreče na zlo,i u napadu i,kako ti reće odbrani.Šta biva kada huligani pretuku pojedinca,koji nije bio,niti pripada grupi.Jednostavno ne može organizovana grupa,latentnog naboja ka nasilju(odbrani)biti izuzeta iz zakona,pa to je u svim zemljama,samo se ovde otkriva rupa na saksiji po 100x.Pa zar nije nonsens da za utakmicu od par hiljada(bukvalno 3-4000)navijaća,pazi navijaća,među njima i huligana blokira se grad Sarajevo.Zatvore se ulice,Gras ne radi(uvijek neko napada,neko se brani i polome se vozila),angažuje se policija,hitna,more preipetija za mali broj ljudi .Što je najtragičnije fudbal je takvog kvaliteta da ne opravdava ne posjetu,jer uvijek će biti "bolesnika"nego je buđetski disbalans između prinosa i štete nanesene gradu.Od svega svjetskog mi smo primili samo ono loše.Navijački fanovi su ti koji drže klubove vani i drže im cijenu,ovde imaš samo fanove(među njima i huligane),ali love nigdje.Vani i ako trpe sranja,ogromni novac i biznis je u pitanju,ovde su na stadionima igraju kokošari,a prate ih piličari i veće šteta od koristi.Najbolje su rekli,poslije Širokog,da se liga mora nastaviti,jer mnogi od nje žive.Žive oni što pljačkaju i peru novac,a svi ostali su u buli.
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#471 Re: Huliganstvo

Post by Alkos »

zonbirile wrote: moj @alkos ti u postavljenom pitanju daješ odgovor,jer po definiciji huligan je pojedinac,ili grupa devijantnog ponašanja.Profil i sociologiju grupe,čopora obradili su i sociolozi i biolozi.Tako i oni što napadaju,tako i oni što se brane čine to u grupi,čoporu iz koje crpe hrabrost i snagu.Identifikacija sa grupom je ta koja ih pokreče na zlo,i u napadu i,kako ti reće odbrani.Šta biva kada huligani pretuku pojedinca,koji nije bio,niti pripada grupi.Jednostavno ne može organizovana grupa,latentnog naboja ka nasilju(odbrani)biti izuzeta iz zakona,pa to je u svim zemljama,samo se ovde otkriva rupa na saksiji po 100x.Pa zar nije nonsens da za utakmicu od par hiljada(bukvalno 3-4000)navijaća,pazi navijaća,među njima i huligana blokira se grad Sarajevo.Zatvore se ulice,Gras ne radi(uvijek neko napada,neko se brani i polome se vozila),angažuje se policija,hitna,more preipetija za mali broj ljudi .Što je najtragičnije fudbal je takvog kvaliteta da ne opravdava ne posjetu,jer uvijek će biti "bolesnika"nego je buđetski disbalans između prinosa i štete nanesene gradu.Od svega svjetskog mi smo primili samo ono loše.Navijački fanovi su ti koji drže klubove vani i drže im cijenu,ovde imaš samo fanove(među njima i huligane),ali love nigdje.Vani i ako trpe sranja,ogromni novac i biznis je u pitanju,ovde su na stadionima igraju kokošari,a prate ih piličari i veće šteta od koristi.Najbolje su rekli,poslije Širokog,da se liga mora nastaviti,jer mnogi od nje žive.Žive oni što pljačkaju i peru novac,a svi ostali su u buli.
Dobro!
Samo mi odgovori sta bi ti uradio da tebe neko fizicki napadne, nebitno iz kojeg razloga, ali nevezanog za odlaske na utakmice... Da li bi se branio ili ne? Da li su ljudi koji se brane isti kao i oni koji ih napadaju (vezano za desavanja u Sirokom i evo od neku noc u Holandiji)?! Izgleda da jesu na fudbalskim utakmicama, ali nisu u stvarnom zivotu?! Kakva ironija!

Ja ne branim nikoga, navijaci nisu cvjecke, to svaka budala zna, ali generalizirati i sve navijace etiketirati kao huligane je nonsens. Ali to se danas radi... A kada neko Srbe nazove cetnicima, onda to nije u redu! Pa normalno da nije, ni u jednom ni u drugom slucaju...
Ti recimo sve navijace gledas kao olos i huligane jer je za dan utakmica blokiran saobracaj, sto neki idioti-POJEDINCI uniste vozila javnog prijevoza i sto se posaketaju neke pijane grupice!? Sta su onda oni koji bacaju bombe? Sta su oni koji bodu po tramvajima? Sta su oni jebeni maratonci koji svaku nedjelju blokiraju cijeli grad?

O casovima sociologije i nekakvim coporima i crpljenju snage ne zelim komentarisati, samo znam da bih se isto branio i uzvratio da li bio u coporu ili sam, ko god da me napadne... To valjda znaci da sam osoba devijantnog ponasanja i da se mogu svrstati u kategoriju huligana? Fino!

Navijackog i klupskog rivalstva ce uvijek biti, ponekad i frke, jer bez toga fudbal danas ne bi ni vrijedio, jer navijaci su jedini koji se jos iskreno bore protiv fudbala kao biznisa i zabave za bogate... Takodjer, huligana u fudbalu ce uvijek biti, ako ne u fudbalu bice ih na vaterpolu i hokeju, ali oni se trebaju identifikovati i sankcionisati i za to postoje zakoni i odredjene mjere, zapad je sve to izmislio.

pozz
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#472 Re: Huliganstvo

Post by Alkos »

(Prenosimo tekst jednog nogometnog ultrasa u nadi da će približiti ono što mi jesmo i radimo svima koji to još ne razumiju. Protiv modernog nogometa!)

Dosta sam razmišljao o naslovu teksta. Često se mijenjao. Danas neka naslov bude „Zatvorenici navijačke ljubavi (op.p.)“ (Prigionieri di una fede – SS Lazio). Svima nam je jasno što su navijači Lazija htjeli reći: totalna predanost klubu kojeg voliš.

Ali sad mislim na sve nas. Na „Navijače“. Naravno, nikad neću moći skinuti navijačku „odoru“. Uvijek ću gledati na svijet, ne samo na sport, očima osobe koja gleda utakmicu sa najgoreg mjesta na stadionu. Očima osobe koja ne treba komfor za tisuće kilometara gostovanja. Ja sam ultras. Ne želim se objašnjavati ostalim navijačima, ali danas bi volio da imam njihov glas.

To je stvarnost, istina; mi smo zatvorenici. Nogomet se mijenja, korak po korak u nešto drugo. I ne možemo napraviti ništa protiv toga. Nevidljive zatvorske šipke iz budućnosti nas drže na mjestu na kojem volimo biti. Ili bi trebali govoriti u prošlom vremenu? Gdje smo voljeli biti?

Kad je nogomet rođen, i godinama nakon toga, drugi sportovi su bili u modi. Tenis, ragbi, kriket, boks i kasnije, biciklizam, su punili naslovnice novina. Nogometaši i pogotovo gledaoci na stadionima su promatrani kao siljepo crijevo društva. Radnici, mangupi, budale, ekipa iz lošeg kvarta itd.

Kao sport, priznajem, nogomet nije strašna stvar. Previše ljudi natjeruje jednu loptu, a premalo završetaka tog zajedničkog truda. Također traje dva sata... I onda, u čemu je tajna??? Kako je postao „Kralj sportova“??? Jednostavno i bolno. NAVIJAČI. Ljudi. Zašto bolno? Zato jer će i iz istog razloga umrijeti. Danas svi (bankari, dobri momci, obiteljski ljudi, žene, djeca, nerođena djeca) žele ići na „show“. Poludim kad čujem: „show“. Nisu li cirkus, kazalište, opera, odbojka, košarka, F1, Disneyland itd. dovoljni???

Zašto nam želite uzeti zadnje zadovoljstvo? Posljednje mjesto gdje možeš doći i osjećati se slobodnim? Slobodnim psovati, slobodnim pljuvati, slobodno se derati, piti sa prijateljima, živjeti gostovanja.
Mora li sve biti po vašem??? Sjediti u fotelji, preksrtiti ruke, i možda isto tako mirisati pravim parfemom. Ne moći se derati zbog 9-godišnjakinje do tebe. Ne moći psovati zbog dame u visokim potpeticama koja ne podnosi bezobrazluk. Moram li prodati imanje da bih sudjelovao na svjetskom prvenstvu? Ulaznica za utakmicu je postala toliko važna da moraju napisati na nju svoje ime, adresu i rodbinu do 5-tog koljena. Morati sjesti na ugrijanu stolicu, piti pepsi i jesti hot dog. Je li moguće pobrkati unutrašnjost stadiona sa unutrašnjošću prodajnog centra?

GDJE JE NOGOMET?

Jesu li to navijači? Zubari i doktori biologije sa primanjima preko 5000 eura. Što oni razume od riječi kao „nada“, „čast“, „strast“. Ovi likovi su tužan rezultat sustava baziranog na ekonomiji. Oni kupuju adidasove krpice, majice na kojima su službene kuje: Figo, Vieri, Beckham itd.

Dok se ove klaune prikaziva na TV-u i drugim medijima, naš trud nije vrijedan pažnje. Što novinare misle kad non-stop objavljuju njihove glupave sličice kakav nam to užitak donosi? Veliki masni tipovi sa smiješnim šeširom, debela žena obojenog lica. Glupi klaunovi sa maskama i perikama koji jedva čekaju da se lopta približi aut ili korner liniji da mogu mahati i biti viđeni od obitelji na TV-u. Mešetarstvo je dotaklo svaku poru tog fenomena, nogometa. Pogledajte npr. nogometne lopte. Postale su grozne. Kao da su iz loših SF filmova sa vanzemaljcima. One su srebrene, brončane, sa čudnim dizajnom. Kao da je sve na Playstasion-u, a ne na stvarnom travnjaku.

O FIFA-i i UEFA-i što reći? Njihovo konstantno prepiranje oko moći i preuzimanju prihoda. Njihovo zadnje umjetničko djelo: Svjetski kup za klubove. Još jedno natjecanje predodređeno za bogate klubove. Grozan mehanizam za tiskanje medalja i novca. Kakvu čast, tradiciju ima klub kao Real Madrid? Kakva je spona između „galaksije“ i grada sa starogradskim utvrdama. Gdje je lokal patriotizam? Legende rođene i odgojene u duhu tradicije, regije. Svi su oni spremni prodati svoju dušu za povećanje plaće sa 4 na 5 mil. Profesionalizam u nogometu!!! Što to zapravo zanči? Legalnu transformaciju strasti u mešetarstvo... U NOVAC.

Postoji organizirano djelovanje da se ultra pokret izuzme iz sporta. Visoke cijene, nemogućnost kupnje ulaznice, pogotovo na gostovanjima. Posebni zakoni, sinonim za neustavne zakone, pokriće za oduzimanje ljudskih prava. Ovo se odvija u suradnji sa medijima, koji je uvijek gladan incidenata. Fotografiranje i pričanje o stvarima za koje se ispostavi da su malene. Naravno, velike priče uvijek su neispričane. Dokaz njihovog „profesionalizma“. Ali ti službenici su totalno ludi. Ne shvaćaju da izuzimanjem pokreta organiziranih navijača iz sporta, gube ikakvu kontrolu. Najbolji primjer je, naravno, svijet huligana. Englezi, Nizozemci, Nijemci i noviji Poljaci ili Rusi nemaju ništa sa samim sportom. Sukobljavaju se u poštenim tučama i ubijaju se. Bez policije, na izoliranim mjestima... Očito je da žele američki model u sportu. U areni mir i hot dog, vani oružane bande narko-ovisnika i luđaka. Naravno, bilo bi previše tražiti „dragu gospodu“ da misle na duže staze, o socijalnom aspektu o tome da zanemare glad za prihodima. Novac, koliko je god moguće, izuzeti što prije to bolje.

Da ne govorim o žestokom zlostavljanju organa reda. Zabrana gostovanja, zabrana baklji, zabrana 100% legalnih poruka...

Osjećamo se kao dinosauri pregaženi izobličenim sustavom. Je li koga briga??? Obilježeni smo kao kriminalci??? Odjednom utihne eter mediji, nema pravde, nema zakona???
User avatar
aze
Posts: 286
Joined: 23/08/2009 17:07
Location: D memli sajd

#473 Re: Huliganstvo

Post by aze »

Image
Policije svugdje - pravde nigdje !!!
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#474 Re: Huliganstvo

Post by zonbirile »

Alkos wrote:
zonbirile wrote: moj @alkos ti u postavljenom pitanju daješ odgovor,jer po definiciji huligan je pojedinac,ili grupa devijantnog ponašanja.Profil i sociologiju grupe,čopora obradili su i sociolozi i biolozi.Tako i oni što napadaju,tako i oni što se brane čine to u grupi,čoporu iz koje crpe hrabrost i snagu.Identifikacija sa grupom je ta koja ih pokreče na zlo,i u napadu i,kako ti reće odbrani.Šta biva kada huligani pretuku pojedinca,koji nije bio,niti pripada grupi.Jednostavno ne može organizovana grupa,latentnog naboja ka nasilju(odbrani)biti izuzeta iz zakona,pa to je u svim zemljama,samo se ovde otkriva rupa na saksiji po 100x.Pa zar nije nonsens da za utakmicu od par hiljada(bukvalno 3-4000)navijaća,pazi navijaća,među njima i huligana blokira se grad Sarajevo.Zatvore se ulice,Gras ne radi(uvijek neko napada,neko se brani i polome se vozila),angažuje se policija,hitna,more preipetija za mali broj ljudi .Što je najtragičnije fudbal je takvog kvaliteta da ne opravdava ne posjetu,jer uvijek će biti "bolesnika"nego je buđetski disbalans između prinosa i štete nanesene gradu.Od svega svjetskog mi smo primili samo ono loše.Navijački fanovi su ti koji drže klubove vani i drže im cijenu,ovde imaš samo fanove(među njima i huligane),ali love nigdje.Vani i ako trpe sranja,ogromni novac i biznis je u pitanju,ovde su na stadionima igraju kokošari,a prate ih piličari i veće šteta od koristi.Najbolje su rekli,poslije Širokog,da se liga mora nastaviti,jer mnogi od nje žive.Žive oni što pljačkaju i peru novac,a svi ostali su u buli.
Dobro!
Samo mi odgovori sta bi ti uradio da tebe neko fizicki napadne, nebitno iz kojeg razloga, ali nevezanog za odlaske na utakmice... Da li bi se branio ili ne? Da li su ljudi koji se brane isti kao i oni koji ih napadaju (vezano za desavanja u Sirokom i evo od neku noc u Holandiji)?! Izgleda da jesu na fudbalskim utakmicama, ali nisu u stvarnom zivotu?! Kakva ironija!

Ja ne branim nikoga, navijaci nisu cvjecke, to svaka budala zna, ali generalizirati i sve navijace etiketirati kao huligane je nonsens. Ali to se danas radi... A kada neko Srbe nazove cetnicima, onda to nije u redu! Pa normalno da nije, ni u jednom ni u drugom slucaju...
Ti recimo sve navijace gledas kao olos i huligane jer je za dan utakmica blokiran saobracaj, sto neki idioti-POJEDINCI uniste vozila javnog prijevoza i sto se posaketaju neke pijane grupice!? Sta su onda oni koji bacaju bombe? Sta su oni koji bodu po tramvajima? Sta su oni jebeni maratonci koji svaku nedjelju blokiraju cijeli grad?

O casovima sociologije i nekakvim coporima i crpljenju snage ne zelim komentarisati, samo znam da bih se isto branio i uzvratio da li bio u coporu ili sam, ko god da me napadne... To valjda znaci da sam osoba devijantnog ponasanja i da se mogu svrstati u kategoriju huligana? Fino!

Navijackog i klupskog rivalstva ce uvijek biti, ponekad i frke, jer bez toga fudbal danas ne bi ni vrijedio, jer navijaci su jedini koji se jos iskreno bore protiv fudbala kao biznisa i zabave za bogate... Takodjer, huligana u fudbalu ce uvijek biti, ako ne u fudbalu bice ih na vaterpolu i hokeju, ali oni se trebaju identifikovati i sankcionisati i za to postoje zakoni i odredjene mjere, zapad je sve to izmislio.

pozz
------------------------------------------------------
pa očito ne čitaš sve,par postova prije sam rekao da imaš 3 vrste posmatrača/navijača.Establirani zapad,navijačji istok/sjever,među kojima ima cca 10% huligana spremnih na sve.Smiješan mi je i post nekog ultraša Lacia.Dobro čovjek piše,otkrio je srž,a to je lova.Njegov sentiment je za starim vremenima i poštovanjem navijača,ali to nije kod nas.Lova je kod nas u par lopova ne u klubu i kod igrača.Vi kao navijači,kao ultraši,kao huligani ste anahroni,niste proizvod jednog prirodnog slijeda,nego loša qurčeva kopija prošlih vremena vani.Taj ultraš piše upravo o tome,a vi bi da živite u prošlosti.To nije više inn,pogotovo na stadionima,sankcioniše se i to drakonski,i to je dil u tim društvima .Vi kad pišete optužujete policiju,tražite razumjevanje grada,sviju za vas i vaš prohtjev.I tu ste qičke.Ponavljam se već više puta,tačno je da su tuče van stadiona vani,ali upitaš li se koje su kazne i ko plati načinjenu štetu.Nadzorna kamera je priznat dokaz za učinjenje na javnom prostoru.E sad konformistički lijepo je proći gradom polupati i popljačkati par prodavnica i za to ne odgovarati i ne platiti ukradeno.Ne bih bio zloguka baba,ali i za Š.B. na dan -dva prije sam napisao da je to igranje vatrom dok se šta ne desi.Evo hipotetički uleti grupa razuzdanih navijača/huligana u prodavnicu i napravi dar-mar,a gazda puf zapuca,je li i onda kriva policija,jer iz svega iščitanog po vama policija je dužna da vas štiti,a ne imovinu i javni red i mir.
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#475 Re: Huliganstvo

Post by Alkos »

Opet generalizujes... Ocigledno se ne razumijemo, tako da ne vidim svrhu daljnjeg pisanja!
Svako ima pravo na svoje misljenje!

PS-samo cu skrenuti paznju na tvoj tekst i hipoteticki slucaj - pokusaj pljacke pumpe/granapa od strane navijaca i reakciju vlasnika. Vidis, ti sam polazis od toga da je u pljacki pumpe ili granapa od strane navijaca, opravdano da gazda ispod pulta isuce pistolj za koji nema dozvolu i pocne pucati po navijacima, mozda nekoga i rani ili ubije... I da, u tom slucaju jeste kriva policija, jer danas 50% drzave je naoruzano do zuba, dovoljno da se zapocne novi rat na ovim prostorima! Onaj koji krade, treba za to djelo krivicno da odgovara, kao i onaj koji narusava javni red i mir, napada sluzbeno lice, a ne da mu za to sudi lokalno serif, kao recimo gazda iz tvoje price.

Da su huligani najveci problem ovog drustva i ove drzave, ja bih bio najsretniji na svijetu ...


Image
Locked