Copa America/Asian Cup

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

El_comadante
Posts: 7944
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#26

Post by El_comadante »

dobro haj oni a zašto Kazahstan? Onda po toj nekoj logici treba igrati i Libanom, Palestina, Iraq, Iran, Maroko, Alžir i Tunis
User avatar
max_power
Posts: 901
Joined: 14/10/2005 04:41
Location: planeta Mars
Contact:

#27

Post by max_power »

El_comadante wrote:dobro haj oni a zašto Kazahstan? Onda po toj nekoj logici treba igrati i Libanom, Palestina, Iraq, Iran, Maroko, Alžir i Tunis
Bili su u UEFA kao dio Sovjetskog saveza i mislim da je to zbog toga.
El_comadante
Posts: 7944
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#28

Post by El_comadante »

nobody wrote:
El_comadante wrote:dobro haj oni a zašto Kazahstan? Onda po toj nekoj logici treba igrati i Libanom, Palestina, Iraq, Iran, Maroko, Alžir i Tunis
Bili su u UEFA kao dio Sovjetskog saveza i mislim da je to zbog toga.
A šta je recimo sa Uzbekistanom, Turkemistanom, i ostale
User avatar
max_power
Posts: 901
Joined: 14/10/2005 04:41
Location: planeta Mars
Contact:

#29

Post by max_power »

El_comadante wrote:
nobody wrote:
El_comadante wrote:dobro haj oni a zašto Kazahstan? Onda po toj nekoj logici treba igrati i Libanom, Palestina, Iraq, Iran, Maroko, Alžir i Tunis
Bili su u UEFA kao dio Sovjetskog saveza i mislim da je to zbog toga.
A šta je recimo sa Uzbekistanom, Turkemistanom, i ostale
Neznam, jesu li trazili da budu u UEFA? Kazakstan je istupio iz Azijskog saveza i trazio pristup UEFA prije nekoliko godina.
El_comadante
Posts: 7944
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#30

Post by El_comadante »

nobody wrote:
El_comadante wrote:
nobody wrote: Bili su u UEFA kao dio Sovjetskog saveza i mislim da je to zbog toga.
A šta je recimo sa Uzbekistanom, Turkemistanom, i ostale
Neznam, jesu li trazili da budu u UEFA? Kazakstan je istupio iz Azijskog saveza i trazio pristup UEFA prije nekoliko godina.
Znam za to. A čuo sam da Palestina hoče u UFEa-u. Kao kad može Izrael mogu onda i onu
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#31

Post by Nosferatu »

Ovo si ponovio vec nekoliko puta ali to jednostavno nije istina. CONCACAF je na papiru ista stvar kao i UEFA. I UEFA je konfederacija nacionalnih saveza evropskih drzava, kojih ima preko 50. Takmicenje koje organizuje CONCACAF na papiru ima istu vaznost kao i ona sto ih organizuje UEFA.
Pa ja ti i govorim, i ubi se govoreci, o tome - sta je kakvim mimo papira. Vidis li mapu ovu koju sam ostavio? Daj mi nadji - jos jedan savez u kojem - svaki ovaj otok - ima svoju reprezentaciju, ili ima pravo na nju. Ne mozes porediti Europu - koja je bila kolonizator, i koja je kreirala - ovu sracku - evo pogledaj samo jezici koji se govore od Floride - po ovim otocima, od Engleskog, do Spanjolskog, preko Francuskog, u Guantemali samo 22 jezika indijanska se govore, drzava od 11 miliona, kod nas se 1 jezik govori od Ceske do Makedonije i Slovenije, a tu imas 6-7 drzava npr - a sve isti ljudi, manje vise, dodaj i oduzmi....

Govorim ti - nemaju svi cak ni organizovano fudbalsko prvenstvo. Ali eto - imaju svoju reprezentaciju. Govori ti - Kipranin - da je Guadalupe - Francuski teritorij npr. To je Franacuska bolan. Shvatas? Kao sto je Porto Rico - Americki commonwealth npr. Sad zamisli - Duncana Tima kako igra - za Porto Rico - protiv Amerike u kosarci? Ne, on igra za Ameriku. Ali - kako onda baseball Porto Rico ima svoju reprezentaciju? Ima, jer mu je to ponos, kao sto je drugim otocima ponos - nogomet npr. ili u Jamajci atletika, npr.

Shvati - lako je u Europi, tu zemlje postoje vise stotina godina, i neka su oni ispred - ne znaci da oni imaju "pravilan" pristup - jer kad si vidjeo Andoru, San Marino ili Maltu da se je negdje kvalifikovala? Kad ce npr. neka zemlja od 400.000 ljudi igrati polufinalnu utakmicu Europskog Prvenstva, kao Guadalupe - sinoc? Kad ce zemlja od 4 miliona kao Bosna - zaigrati u nekom - jacem takmicenju, mimo kupa Malezije (koji nije pickin dim ali nije ni neko takmicenje u poredenju s drugima...).

Postoje razlike, i zbog tih - nije isto, i ne moze se potencirati da je isto da bi se nesto poredilo i Europa busala u prsa. A ti se drzi papira - ja ti govorim, sustinu stvari. Eto neko ti je spomenuo Izrel - sta ima Izrel da igra u svim Europskim takmicenjima? Gdje je Izrael? Jel to nesto - subjektivno ili objektivno - ono gdje je Izreal Europa? I ako nije objektivno - sta je onda? Shvati - Europa svima daje iste sanse, ali uvijek ona - tj. Zapadna - izlazi na vrhu svih takmicenja, bilo da je to nacionalni fudbal bilo da je to klubski nogomet, ta ista se i pita u UEFI - sta se Bosna pita u UEFI bolan? Sta ces mi to reci - da je stvarno toliko ispred drugih da ne moze se desiti nijedan sampionat da kiksa, i neko drugi uleti iz Istocne/Centrale Europe na EP ili Champions League? Takmicenje jeste jace - ali shvati - da zemlje na Karibima nemaju love, za fudbal, npr. Centralna Amerika ima circa 40 miliona stanovnika - to je jedna Poljska - po broju ljudi a ima 7 drzava, pored nje imas tri giganta - Amerika, Meksiko i Kanada, svaki los iz svojih razloga, prve ne interesuje fudbal, a liga je sranje, kad u njoj zaradi $50.000 prosjecan igrac npr. vozac kamiona - zaradi duplo vise od sportiste - onda znas kakvo je stanje i situacija u sportu.. Kanada ima hokej, Meksiko takodje ima boks, a i baseball, jos tu je uticaj Americkih sportova i marketinga izuzetno jak...

Zbog toga - nemoj biti bukva koja samo mora da poredi nesto i prica o tome da bi nekog/nesto ponizio, ljepota je u razlicitosti - a ne da je sve isto i jednako, na kalup. Ovim zemljama - svim u Americi je pun kurac Europe, i Europskog sranja - pola ih je pobijeno, pola pokoreno imperijalizmom, pola ne zna ko su i sta su vise, govore jezikom koji je nametnut, mole se bogu koji je bjelac na krstu, imaju imena koja su Europljani im nametnuli, vecina ih je miks indijanaca i Ladinosa (Latinosa porijeklom Spanijarda, neki i jevreja iz Spanije), crnca, kineza, Indijaca, svasta je tu naseljeno, plus jos bjelaca koji su dosli tj. pobjegli iz Europe od ovog ili onog, i zbog toga i pored svega, jos treba da kao UEFA - imaju kvalifikacije - da bi tebi bili - oni mjera s kojom se nesto mjeri, ne moze - kad bude Hvar, Korcula, Sicilija, Korizika, Sardinija - igrali po EP, kad bude Istra imala svoj tim kao Wels, kad bude Kosovo imalo svoju reprezentaciju kao Skotska, onda ces moci reci nesto drugom, dotle - shvati da postoje u Europi diskriminacije, i da nije sistem perfektan, za mene je to sve - privid, narucito jakosne skupine - ko je to jos izmislio - da kad je izvlacenje - nije potpuno i aboslutno slucajni uzorak? Pa neka igra 5 najjacih u jednoj grupi, a 5 najslabijih u drugoj, valjda je i to posteno ako je takav zdrijeb...

Nije ni situacija u CONCAFU-ovom Gold Cupu zlatna. Npr. Concaf se igra UVIJEK u USA, s co-hostom Meksikom u 2 navrata. To ti dovoljno govori o tome - s kim se igra, zemlje te ne mogu uopste da prirede - i budu domacini Gold Cup-u, jer treba doci 12-15 ekipa, gdje to smjestiti, gdje utakmice odrzati, i slicno. Igraci s Kube npr. kad dodju u Americi - pobjegnu iz tima. Ove godine - 2-ijca su nestala, i ne moze ih niko naci. I slicno. Dakle - stvari su razlicite, i ovo takmicenje je vise - zabava jedna za emigrante po Americi - jer skoro svaka zemlja ucesnica Concafa, ima skoro 10% svoje populacije koja zivi u Americi, i ni izbliza nije ozbiljno takmicenje kao EP - koje je radi te ozbiljnosti - izgubio takodje car, sto radi huligana, sto radi cijene karata, sto radi ustogljenosti i glumljenja velikog dogadaja - kad je sustinski to igra 22 covjeka, 50X100m - i treba da se uvijek podvuce, da je samo to.
User avatar
max_power
Posts: 901
Joined: 14/10/2005 04:41
Location: planeta Mars
Contact:

#32

Post by max_power »

Hoces da kazes da Amerika moze poslati ljude na mjesec a ne moze organizovati jedno posteno prvenstvo?
Sala... :-D

Ipak je to cirkus, ti ustvari samo mozes uspjeti da dokazes da donekle postoji opravdanje za taj cirkus ali ne i da je to pravi nacin kako se prvenstvo treba organizovati. Eto da ostavimo Evropu po strani, ja tvrdim da je prvenstvo Afrike bolje i ozbiljnije organizovano od americkih (juzna i sjeverna). Zato i raste gledanost africkog kupa nacija iz godine u godinu a africke ekipe su danas jake i postovane. To je dokaz da ne treba puno sredstava da bi se to dobro organizovalo.

Nosferatu wrote:
Zbog toga - nemoj biti bukva koja samo mora da poredi nesto i prica o tome da bi nekog/nesto ponizio, ljepota je u razlicitosti - a ne da je sve isto i jednako, na kalup.
Neznam sto mi ovo govoris. Ja ono sto mislim to i napisem a ne sjecam se da sam ikad napisao nesto sto bi dalo povoda da me neko napada na ovaj nacin... Kad kazem da je prvenstvo cirkus, to je kritika na racun organizatora i nikog drugog.
Nosferatu wrote: Ovim zemljama - svim u Americi je pun kurac Europe, i Europskog sranja
I meni je ali sta cu, zivot ide dalje.
User avatar
max_power
Posts: 901
Joined: 14/10/2005 04:41
Location: planeta Mars
Contact:

#33

Post by max_power »

El_comadante wrote:
nobody wrote:
El_comadante wrote: A šta je recimo sa Uzbekistanom, Turkemistanom, i ostale
Neznam, jesu li trazili da budu u UEFA? Kazakstan je istupio iz Azijskog saveza i trazio pristup UEFA prije nekoliko godina.
Znam za to. A čuo sam da Palestina hoče u UFEa-u. Kao kad može Izrael mogu onda i onu
To ce biti malo teze, jer Palestina nije priznata drzava.
Logicno, lakse se kvalifikovati na SP kad igras protiv slabijih ekipa i mozda zato nece Uzbekistan, Turkmenistan i drugi da traze da budu u UEFA.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#34

Post by cyprus »

Dakle, ovako. Evropsko Prvenstvo je najbolje organizovano, najjače je, najgledanije, najkvalitetnije itd. Iz tog razloga ga je neozbiljno po ovim kriterijima uspoređivat sa bilo kojim drugim kontinentalnim prvenstvom. Zato ćemo ga ostavit po strani. Samo da kažem za Izrael, da su oni članica UEFA-e uglavnom zbog političkih razloga. (zamislite utakmice kvalifikacija između Izraela i raznih arapskih zemalja, kojih je prepuna Azija, a da podsjetim da mnoge od njih i ne priznaju Izrael, pa će vam bit jasno zašto Izrael ne igra u Aziji).

Od ostalih kontinentalnih prvenstava najjače bi trebala bit Copa America (prvenstvo Južne Amerike), ali iako bi se po kvaliteti i moglo nosit donekle sa evropskim, po organizaciji to nije ni blizu. Također, ovo prvenstvo se ni ne shvata ni približno ozbiljno kao EP. Iz tog razloga, najjače reprezentacije (Brazil i Argentina) se često znaju na ovom takmičenju pojavit sa B ili C sastavom. Iz tog razloga ovo takmičenje ni po zanimljivosti ne može parirati evropskom.

U zadnje vrijeme opasnu konkurenciju Copa Americi predstavlja Afrički Kup Naroda. Po mom mišljenju ovo takmičenje je po kvalitetu, a svakako po zanimljivosti i preteklo Copa Americi. Razlog za ovo je činjanica da ovo takmičenje afrikanci mnogo ozbiljnije shvataju nego južnoamerikanci. Južnoamerikancima Copa America dođe kao samo još jedno takmičenje u nizu, te ga svrstavaju zajedno sa Copa Libertadores (njihova Liga Šampiona) i sa kvalifikacijama za SP, koja su im približno atraktivna kao i Copa America, dok u Africi njihovo prvenstvo uveliko odskače od fudbala koje oni imaju priliku inače vidjeti, jer tada mogu vidjeti sve svoje zvjezde što igraju po Evropi. Zbog siromaštva afričkih država organizacija i dalje zaostaje, te im ovo predstavlja najveći problem.

Za četvrto mjesto se bore Azijski kup i Gold Cup. Azijski kup je dosta ozbiljnije shvaćen, pa mu prema tome ja dajem i prednost, a učlanjivanjem Australije u AFC, ovo takmičenje je uveliko dobilo i na kvaliteti. Međutim, u Aziji postoji veliki jaz između ovih jačih i onih slabijih reprezentacija. Među jake spadaju Australija, Koreja, Japan, Iran, Saudijska Arabija, Kina, te eventualno Kuvajt, Uzbekistan, Bahrein, Katar, Irak i Oman. Sve ostale reprezentacije su u i ispod ranga jedne Malte. Trebali li reći da je Kazahstan predstavljo jednu od jačih reprezentacija dok je nastupo u Aziji. U Aziji također predstavljaju paradox ove države sa ogromnim brojem stanovnika (Indija, Pakistan, Bangladeš, Indonezija itd.), a reprezentacije su im žešće kante.

Za Gold Cup sam reko manje više sve, ali tačno je da je on shvaćen više kao nekakav turnir, nego kao kontinentalno prvenstvo. Još da se ispravim: reko sam da se za Gold Cup dobijaju pozivnice. Ipak nije tako. Istina dobijaju ih USA, CAN i MEX, ali postoje i mini prvenstva Srednje Ameike, te prvenstvo Kariba, gdje najbolji sa ovih takmičenja ostvaruju pravo da se nađu na Gold Cupu.

Ubjedljivo najlošija fudbalska zona je Okeanija (OFC), još pogotovo nakon izlaska Australije. Nešto jače reprezentacije ovdje predstavljaju Novi Zeland, Fidži, Solomonska Ostrva te Tahiti, ali i oni su daleko ispod nivoa prosječnih svjetskih reprezentacija. Ali ovdje igraju i mnogo gore ekipe, koje su dno dna svjetskog fudbala, poput, Američke Samoe, Kukovih Ostrva ili jedne Tonge. Podsjećam na rezultat iz kvalifikacija za SP Japan/Koreja 2002: Američka Samoa - Australija 0 - 31. Podsjećam da u ovoj utakmici Australija je igrala bez svojih evropskih internacionalaca.
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#35

Post by van Basten »

Al što sudija odera kanađane, a na uštrb, naravno, amerikanaca... u 27. minuti kod 0:0, amer startuje za robije i umjesto direktnog crvenog provuče se sa žutim kartonom. A u 93. minuti kod 2:1 za USA poništio čisti gol kanađana zbog nekakvog ofsajda kojeg je samo on vidio.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#36

Post by Nosferatu »

van Basten wrote:Al što sudija odera kanađane, a na uštrb, naravno, amerikanaca... u 27. minuti kod 0:0, amer startuje za robije i umjesto direktnog crvenog provuče se sa žutim kartonom. A u 93. minuti kod 2:1 za USA poništio čisti gol kanađana zbog nekakvog ofsajda kojeg je samo on vidio.
http://video.google.com/videoplay?docid ... &plindex=6

Mada se ne bih slozio s tobom po pitanju glavnog sudije. Ovo je bio - call pomocnog sudije, koji je digao zastavicu. Glavni je Amerima - dao crveni karton u 2-gom poluvremenu nakon kojeg se je igra Amerikanaca i slomila, jer su izgubili jednog igraca s mid-field-a, a Kanadjani su bili ekstra motivirani da dadnu sve od sebe...
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#37

Post by van Basten »

Da, pomoćni jeste digao zastavicu, ali je glavni morao ignorisati jer je bio na 5 metara od amerikanca kojeg je lopta pogodila u glavu i otišla u pravcu kanađanina koji je kao fol bio u ofsajdu.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#38

Post by Nosferatu »

Na drugu stranu - Donovan ne treba vise igrati za Amere. To je jedna konjina - dokazana, od juce, promasiti gol, onda usrati priliku - on je upravo i krivac sto je Kanada imala ovu sansu na kraju utakmice, namjesto da iz prekida - posalje centar sut, on se nesto dribla kraj side-line-a, i Kanadjani dobijaju - loptu i sansu, s kojom su ovaj gol postigli. Radi debila koji je 2002 nesto pokazao da zna. Od tad do danas - iritira me svojom gluposti, jednostavno je vrlo glup momak a igra na takvoj poziciji, gdje je potrebno imati dvije ciste u glavi, covjek je iz srednje skole otisao igrati nogomet, u Leverkusenu bio, popusio nogu, vratio se u Ameriku da bude neka "zvjezdica", nesto pokazao u prvi mah, sad zivi samo od stare slave i bepotrebno komplicira, a nista ne rijesava.
El_comadante
Posts: 7944
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#39

Post by El_comadante »

nobody wrote:
El_comadante wrote:
nobody wrote: Neznam, jesu li trazili da budu u UEFA? Kazakstan je istupio iz Azijskog saveza i trazio pristup UEFA prije nekoliko godina.
Znam za to. A čuo sam da Palestina hoče u UFEa-u. Kao kad može Izrael mogu onda i onu
To ce biti malo teze, jer Palestina nije priznata drzava.
Logicno, lakse se kvalifikovati na SP kad igras protiv slabijih ekipa i mozda zato nece Uzbekistan, Turkmenistan i drugi da traze da budu u UEFA.
Pa i Kazahstanu je bilo lakše pa su prešli.
Bosanski_Amerikanac
Posts: 139
Joined: 30/04/2007 06:47
Location: New York

#40

Post by Bosanski_Amerikanac »

Upalite TV i gledajte sta ovi argentinci rade.
El_comadante
Posts: 7944
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#41

Post by El_comadante »

Argentina je prvi favorit. Dobro su igrali i Mexikanci. Ni Paragvaj nije loš. Bit če zanimljivo.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#42

Post by cyprus »

Ja navijam za Boliviju. :D
User avatar
max_power
Posts: 901
Joined: 14/10/2005 04:41
Location: planeta Mars
Contact:

#43

Post by max_power »

Osim i Musovic podijelise bodove...

FT Japan [1 - 1] Qatar
61' [1 - 0] N. Takahara
88' [1 - 1] S. Quintana
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#44

Post by van Basten »

Bratski, nema šta :D Mušović poznatiji i kao "još je 18 bodova u igri, sve je moguće" :D
A na kopa America sve napetiji od napetijeg 1/4 finala :-) 4:1 6:1 6:0 4:0 rezultati utakmica. Disperziran kvalitet, nema šta :lol:
location
Posts: 451
Joined: 24/04/2007 08:07

#45

Post by location »

nobody wrote:
El_comadante wrote:
nobody wrote: Neznam, jesu li trazili da budu u UEFA? Kazakstan je istupio iz Azijskog saveza i trazio pristup UEFA prije nekoliko godina.
Znam za to. A čuo sam da Palestina hoče u UFEa-u. Kao kad može Izrael mogu onda i onu
To ce biti malo teze, jer Palestina nije priznata drzava.
Logicno, lakse se kvalifikovati na SP kad igras protiv slabijih ekipa i mozda zato nece Uzbekistan, Turkmenistan i drugi da traze da budu u UEFA.

Palestina je priznata drzava sto se tice sporta. A naravno i u polotickim vodama je priznata ali ovo nije forum politike. Palestina nikada nece biti u UEFI jer je Izrael u UEFI. Kada bi Izrael izasao iz UEFE onda bi Palestina usla. Naravno onda bi Syria, Lebanon, Iraq, i Iran trebali da izadju iz Azijske konferencije jer treba mjesto za Izrael. Razlog zasto je Izrael u UEFI je da nebi igrao sa Palestinom, Irakom, Iranom, Sirijom svake tri godine u kvalifikacijama za SP. Zato je UEFA prihvatila Izrael, moze prihvatiti i Palestinu samo treba da sutne Izrael vani.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#46

Post by Nosferatu »

za 2 i pol sata - Brazil - Urugvaj.

Polufinale Copo Americe...

Sopcast, bice prenos uzivo, kvalitet i jezik na kojem govori komentator nepredvidljivi...

Pa ko voli neka izvoli.
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#47

Post by Šandor »

Nosferatu wrote:za 2 i pol sata - Brazil - Urugvaj.

Polufinale Copo Americe...

Sopcast, bice prenos uzivo, kvalitet i jezik na kojem govori komentator nepredvidljivi...

Pa ko voli neka izvoli.
A zar nemaš na TV to u Americi ??? Ne igra Bosna. :D
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#48

Post by Nosferatu »

Šandor wrote:
Nosferatu wrote:za 2 i pol sata - Brazil - Urugvaj.

Polufinale Copo Americe...

Sopcast, bice prenos uzivo, kvalitet i jezik na kojem govori komentator nepredvidljivi...

Pa ko voli neka izvoli.
A zar nemaš na TV to u Americi ??? Ne igra Bosna. :D
Ima na tv-u, na vise nacina, od Fox Soccwer Chanel, Univision i Gol Tv-a.

Ali nisam znao da u Turskoj pratite Americku kablovsku i satelite, pa se izvinjavam.

Jebo te na ovom forumu ne mozes nista reci da te neki hajvan ne nadje jebavati u zdrav mozak. Eto - sta si ti bolan doprinjeo i dojavio iz svjeta sporta da me podjebavas radi Stupske petlje zile kucavice?
EM!R
Posts: 6
Joined: 13/12/2006 20:47

#49

Post by EM!R »

poluvrijem 2:1 brazil...urugvaj bolji i pobijedice 100% 8-)
HZBK
Posts: 86
Joined: 19/03/2007 22:32
Location: RBIH

#50

Post by HZBK »

Bravo Dony. Forza Roma
Post Reply