IVICA OSIM

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

bleka
Posts: 700
Joined: 20/09/2005 11:43

#1 IVICA OSIM

Post by bleka »

Ivica Osim


U Sarajevu, kad se za čovjeka kaže da je "laufer", to uglavnom znači nešto pozitivno, ali se ta riječ ne upotrebljava bez doze omalovažavanja: laufer je čovjek čija brzina misli - bez obzira na njihovu težinu i valjanost - navodi druge da ga slušaju, ili da prate njegove postupke. Ipak, riječ laufer se ne upotrebljava ni za koga ko vam nije do kraja simpatičan.

Odrednica "ters" nešto je lakša za objasniti, jer se u tom slučaju radi o čovjeku koji od svoje, skoro tipično orijentalne mrzovolje u kojoj obično ima i metafizike, pravi sistem. Kad je u pitanju Ivica Osim, te se dvije stvari poklapaju na tako očaravajućem nivou, da vam prosto bude drago da neko takav potječe iz sredine koja je do te mjere sjebana, da su u njoj dostojanstvo i smisao za humor skoro potpuno protjerane. U nekoliko posljednjih dana - nekadašnji trener Željezničara i Sturma i selektor posljednje reprezentacije SFRJ-a, danas trener japanskog prvoligaša JEF Uniteda - Osim je na radost svih onih Bosanaca koje je dozlaboga nervirala histerična propaganda hrvatskih medija, podsjetio kako je lijepo kad je čovjek pri sebi, što bi se narodski prosto reklo.

Komentirajući utakmice na HRT-u, majstor Švabo je izdržao desetine prvo nadmenih, a onda, kako je takmičenje odmicalo, servilnih pitanja i konstatacija. Nakon što je postalo jasno da se od njega neće izvući da za hrvatsku reprezentaciju kaže "naša", što je, valjda, bio prevashodni cilj dijela HRT-ove sportske redakcije, neko je o njemu počeo razmišljati u svjetlu u kojem je on apsolutna figura. Jedan od najvećih nogometnih filozofa koje su ovi prostori ikada dali održao je lekciju iz ljudske i nogometne mjere.

Prvo je ispadanje Poljske, Češke, Hrvatske i Srbije obilježio brutalno ciničnom opservacijom "Hej, Sloveni", a par dana kasnije pokazao svu ozbiljnost. Jedan od najutjecajnijih ljudi hrvatskog nogometa, izvršni dopredsjednik Dinama Zdravko Mamić ponudio mu je godišnju plaću od 200.000 eura za poziciju savjetnika koju je Osim elegantno odbio uz objašnjenje da je te pare bolje uložiti u rad s mladima. Budući da je pozicija trenutnog hrvatskog selektora Kranjčara ozbiljno poljuljana, Hrvati su se dosjetili da je i Osim njihovoga roda - iako je, ako ćemo baš brojiti krvna zrnca, plavokosi Sarajlija porijeklom Čeh - i, eto rešenja, što bi rekao legendarni Radovan III.

Tipično balkanskom uvlačenju i nuđenju, veliki je laufer i još veći ters opet izmakao finoćom: činjenicu da mu je predsjednik japanskog saveza Saburo Kawabuchi ponudio mjesto Zicovog nasljednika dočekao je saburom, nekada omiljenom, a danas pomalo zaboravljenom bosanskom zen-disciplinom: "Vidjećemo, ne mora sve preko noći!" - odvrnuo je Švabo na zaprepaštenje svih onih koji mogu imati barem osnovnu predodžbu o tome koliko se novaca vrti oko lopte u jednoj od najbogatijih zemalja svijeta. No, Ivica Osim je previše puta gubio kad je trebao pobijediti i zna da novac nije sve. I ako preuzme japansku reprezentaciju, razmišljat će isto - onom čudnom kombinacijom mangupluka sa grbavičke šljake i filozofskim doživljajem svijeta koji je prije dvadesetak godina podastro jugoslovenskoj javnosti, ostrašćenoj kakva je ovih dana bila i hrvatska rekavši da je najvažnije da igraći budu altruisti. Takve su mu, uostalom, i kolumne u Feral Tribuneu. Neko takav, definitivno, ne treba ovdašnjim "menadžerima", "stručnjacima", "predsjednicima saveza" i "nogometnim znalcima.", njima trebaju pijuni kojima mogu upravljati mafijaško-politički klanovi koji su konačno pokopali nadu da ćemo ovdje nekada gledati kvalitetnu igru. Ako bi se vratili idiomu, komparativ koji bi se mogao napraviti u Osimovom slučaju bio bi laufer - ters - velikan. Kakvih je sve manje. Stoga se, valjda, njihove riječi bolje i čuju. (A. Burić)

OVAJ BUric ja veceg konja nisam vidio hem se u sve petlja, hem se uvlaci Osimu do bubrega. Treba jasno reci da ako Svabo bude selektor bilo koje reprenzentacije osim Bosne da sve njegove price o patriotizmu padaju u vodu.
basicman
Posts: 289
Joined: 13/06/2005 01:46

#2 osim

Post by basicman »

da je kazem ovima sto ogovaraju osima dvije lahke.
Osim gdje je god otisao kao trener je uspio!!!!!!!
Bio je trener zelje i dogurao do polufinala kupa uefa. Bio je selektor juge i zamalo progurao do polufinala. Bio je trener sturma iz graca i sa tim seoskim klubom bio je prvak austrije i cak je uspio da iznenadi u ligi sampiona. Sad je trener u japanu i njegov tim tamo hara. Ubrzo treba da postane trener japanske selekcije.
Ima li iko jos da sumnja u njegove sposobnosti?
Da je on trener bosne, ne bi bili uvijek korak do iznenadenja, nego bi bili iznenadenje.
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#3 Re: osim

Post by fczeljo »

basicman wrote:da je kazem ovima sto ogovaraju osima dvije lahke.
Osim gdje je god otisao kao trener je uspio!!!!!!!
Bio je trener zelje i dogurao do polufinala kupa uefa. Bio je selektor juge i zamalo progurao do polufinala. Bio je trener sturma iz graca i sa tim seoskim klubom bio je prvak austrije i cak je uspio da iznenadi u ligi sampiona. Sad je trener u japanu i njegov tim tamo hara. Ubrzo treba da postane trener japanske selekcije.
Ima li iko jos da sumnja u njegove sposobnosti?
Da je on trener bosne, ne bi bili uvijek korak do iznenadenja, nego bi bili iznenadenje.
ma buraz mi smo ti poznati po tome sto vise volimo lose tudje, nego svoje dobro!
rulja_20
Posts: 115
Joined: 10/11/2005 01:22

#4

Post by rulja_20 »

joj joj bože moj. pa kako vas nije stid napadati Ivicu Osima? još malo pa ćemo nešto naći i Sergeju Barbarezu. ljudi bi mu zamjerili kad bi se šverco u tramvaju.
ko se sjeća davanja ostavke Ivice Osima na mjesto selektora SFRJ? trebala su i onde pozamašna muda da se ono uradi.
ja ga ne krivim što ne trenira našu reprezentaciju. vjerovatno neće zato što bi mu neki šupci i fudbalski anonimusi naređivali koga će ubacivati u igru a koga ne. mislim, njemu vjerovatno ne bi mogli narediti jer bi prije toga dao ostavku. a i kad bi pored svega treniro naše, opet nam zbog nečeg ne bi valjo. sigurno.
ovako, Ivice majstore, neka te u tuđini, više te cijene.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#5

Post by strong69 »

Ljudi ba, pustite Osima na miru... K´o da je iko od nas znao kad ce rat poceti... Mi Bosanci nismo pojma o tome imali u Sarajevu a kamoli on u BG... Osim je dobar trener, ne prica ali radi mnogo... A selektor ove reprezentacije nije lud da postane, jer je posten covjek koji nece da se petlja sa lopovima iz Saveza... Pogledajte samo kako je Hadzibegic zavrsio u reprezentaciji zbog izjava da neke ljude treba smijeniti i da ne rade dobro... I sta se desilo? Ti isti i jos gori su jos tu jaci nego ikada...
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#6

Post by stickitout »

Samo da kazem brzinski......

Osim Ivica je jedan od najvecih gospodina koga je ova zemlja ikad dala a svi koji kazu suprotno su njemu samo cistaci cipela i guzice.............


Ivica Osim..... s njim se ponosim......

a trebali bi i vi......
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#7

Post by fczeljo »

evo vam nesto slicno: http://www.startbih.info/Default.asp?broj=196&ID=53
sta enver maric misli o povratku i pomoci bosni i klubovima iz bosne. mislim da isto misli i ivica osim.
helem, hadzibegica sam gledo na ntv hayat, prije jedno godinu dana i covjek je fino reko:"bio sam i u fk sarajevo i u reprezentaciji, sad da me mater rodjena zove da se ponovo vratim NE BIH DOSAO!".
sto rece kolega prije mene, nek se on drzi inostranstva, bolje mu je. tamo ga znaju cijenit i nikome ne pada na pamet da kaze da ga nervira ili da je shu.pak, kako ovde veliki mislioci izvaljuju. ma i u nasem komsiluku(i istocnom i zapadnom) bi ga docekali rasirenih ruku, a mi mu okrecemo ledja. jbga, ovde ljudi misle da jedan trener pod starost treba da dodje ovde i da se tuce sa mafijom i sa raznom bandom, kako bi boze moj pomogao ovom narodu. mi trebamo pomoci sami sebi, prvo! zapamtite, on je trener, nije ni policajac ni politicar.
bih_finest
Posts: 283
Joined: 27/06/2006 23:24
Location: Sarajevo

#8

Post by bih_finest »

Ma boli me briga za Osima...znam samo da njega isto boli neka stvar za nas ovdje...covjek ide za parama i ja ga razumijem... :roll:
dacimir
Posts: 21
Joined: 06/06/2006 20:19
Location: sarajevo
Contact:

#9

Post by dacimir »

Stvarno sam iznenadjen da ima ljudi koji misle da Osim ide za parama.Mozda misle na Amara :?
el maffo
Posts: 80
Joined: 13/06/2004 11:15
Location: Neko mi je ukrao biciklo .....

#10

Post by el maffo »

Ivica Osim zvani Svabo ne samo da je veliki covjek i patriota sto je pokazo onda kad je trebalo vec je i veliki fudbalski strucnjak i kao takav priznat u svijetu. A nasim zlobnim, pokvarenim, ljubomornim ..... dusama malo ko da valja ..... ma dobro se nama i vraca kakvi smo.
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#11

Post by fczeljo »

el maffo wrote:Ivica Osim zvani Svabo ne samo da je veliki covjek i patriota sto je pokazo onda kad je trebalo vec je i veliki fudbalski strucnjak i kao takav priznat u svijetu. A nasim zlobnim, pokvarenim, ljubomornim ..... dusama malo ko da valja ..... ma dobro se nama i vraca kakvi smo.
stara izreka:"svaki narod ima vlast kakvu zasluzuje!".
i mi imamo patriotu sliskovica, on hoce da bude selektor, jest da nemoze nigdje drugo bit trener, al jebga patriota je.
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#12

Post by fczeljo »

Avaz wrote:Bh. stručnjak novi selektor Japana

Ivica Osim će potpisati u narednih desetak dana
Sastanak čelnika Fudbalskog saveza Japana i JEF Uniteda sa Osimom rezultirao dogovorom

Na pomolu je imenovanje Ivice Osima za selektora Japana. Sve svjetske agencije jučer su javile da će bh. stručnjak u narednih desetak dana potpisati ugovor s Fudbalskim savezom ove zemlje.
Kako prenose japanski mediji, otklonjen je i posljednji problem - to što naš trener nije želio otići iz JEF Uniteda bez dozvole kluba.
JEF gubi sponzore

- U JEF-u sam izvrsno primljen, saradnja je bila maksimalno korektna i nije fer tek tako napustiti klub - rekao je Ivica Osim.
Ovaj bi klub mogao izgubiti nekoliko velikih sponzora, jer je u ugovorima navedeno da će sponzorirati JEF United samo ako je Osim trener.
Međutim, u subotu navečer organiziran je sastanak u gradu Hida, gdje se JEF United priprema za nastavak sezone. Na inicijativu Fudbalskog saveza Japana, čelnici su razgovarali sa Osimom i predsjednikom JEF Uniteda Takahirom Yodogawom.
- Željeli smo da Osim ostane do kraja ugovora, ali bismo samo pogoršali stvar da smo insistirali na tome. Trener zna šta će uraditi - izjavio je Yodogava za japanski dnevnik "Sports Nippon" nakon dva sata pregovora.
Ni Osim nije bio potpuno konkretan, ali je jasno da je dogovor postignut.
- Mislim da sam dobio ponudu zbog toga što smo napravili dobar posao u JEF Unitedu i to je lijepo. Ljudi u Japanu su razočarani što je tim eliminiran u prvoj fazi SP-a, ali trebaju biti sretni što su imali mogućnost da nastupe na smotri najboljih svjetskih timova. Japan mora znati da postoje mnogo jači timovi na planeti - rekao je Osim.
Ponikao u Želji

Ivica Osim je kao igrač ponikao u Željezničaru, a u tom je timu počeo i trenersku karijeru. Potom je vodio beogradski Partizan, grčki Panathinaikos, austrijski Sturm, a od 2003. godine je u japanskom JEF Unitedu.
Sa Željezničarom je 1985. igrao polufinale Kupa UEFA, a kao selektor reprezentacije bivše Jugoslavije stigao je do četvrtfinala SP-a 1990., gdje je ekipa poražena od Argentine nakon penala.

Z. ŠARIĆ

Sin Amar nasljednik?

Iako su i JEF i Fudbalski savez Japana bili spremni na kompromisno rješenje, da Ivica Osim u isto vrijeme obavlja dvije dužnosti, trenera kluba i selektora reprezentacije, bh. stručnjak, najvjerovatnije, neće pristati na tu varijantu.
Tako je ostala velika vjerovatnoća da će ga na klupi JEF Uniteda naslijediti sin Amar, nekadašnji trofejni trener Želje, koji već dvije godine radi kao pomoćni trener u ovom klubu. Osim mlađi je prije dva mjeseca odbio ponudu prvoligaša Hiroshime, koja mu je ponudila mjesto šefa stručnog štaba.
I Japanci napisali knjigu o Osimu

Nakon što su u Austriji objavljene dvije knjige o životu i radu Ivice Osima, priča o našem najboljem stručnjaku svih vremena objavljena je i u Japanu.
Knjiga "Riječi Ivice Osima" izašla je početkom ove godine u Japanu i već je prodata u više od 100.000 primjeraka.
Japanci i Austrijanci i jesu to sto jesu jer znaju cijeniti ljude, a ne ko neki narodi....
edikamedika
Posts: 252
Joined: 10/06/2006 11:56

#13

Post by edikamedika »

Vidim gumica radi punom parom.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#14

Post by pape »

edikamedika wrote:Vidim gumica radi punom parom.
Gumica radi i radit ce i dalje. Trebaju se birati rijeci kad se pise o I. Osimu kao bivsem sportisti i sadasnjem sportskom strucnjaku.
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#15

Post by DonDavudes »

ivici osimu malo fali da bude velika LEGENDA
imamrlju u biografiji: zeljo :x :x
:D
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#16

Post by zzzzz »

Tesko je u Sarajevu i BiH ljudima iz javnog zivota, bez obzira jesu li u pitanju sportisti, novinari, umjetnici....uvijek je sve crno ili bijelo (najcesce crno), nema konstruktivne kritike i u svemu se pretjeruje.

Meni je NEKAD Safet Susic bio pojam, djecacki idol, danas je samo najbolji fudbaler kojeg je imala BiH.

Sad sam stariji pa sve to vrjednujem malo drugacije, zato je Muhamed Konjic, koji nema veze sa FKS, covjek kojeg daleko najvise cijenim od bh fudbalera. Covjek koji nije dozvolio da mu Monaco, Belgija ili Engleska udare u glavu pa da zaboravi na svoju "mrtvaju", da zaboravi ko je sta je i gdje pripada...a moglo mu se
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#17

Post by Santos »

Sta je on postigo.Samo polufinale kupa uefa sadasnji nedostizni san.Cetvrt finale Svjetskog prvenstva.Sturm igro samo u Ligi sampiona to je neuspjeh za tako poznat tim.Steta sto nije pitare vodio mozda bi osvojili ligu sampiona al sta ces nije se dalo imaju oni boljih.
parmezan
Posts: 135
Joined: 30/06/2006 22:29

#18

Post by parmezan »

Santos wrote:Sta je on postigo.Samo polufinale kupa uefa sadasnji nedostizni san.Cetvrt finale Svjetskog prvenstva.Sturm igro samo u Ligi sampiona to je neuspjeh za tako poznat tim.Steta sto nije pitare vodio mozda bi osvojili ligu sampiona al sta ces nije se dalo imaju oni boljih.
Vidi strumfova sto laprdaju.Imalo je Sarajevo i imace vecih i igrackih i trenerskih legendi.A ti mali na :sleep:
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#19

Post by Santos »

Cuj mali .E moj haveru kad sam ja sa Djinetom po kinemi sjedio.Al eto kad ti kazes odo ja pajkit.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#20

Post by Celicna_saka »

pape wrote:
edikamedika wrote:Vidim gumica radi punom parom.
Gumica radi i radit ce i dalje. Trebaju se birati rijeci kad se pise o I. Osimu kao bivsem sportisti i sadasnjem sportskom strucnjaku.
Ti biraj i dalje, ali nemoj koristitit svoja moderatorska ovlascenja da sprecavas nas ostale koji imamo drugacije misljenje o doticnom "gospodinu".
Inace, pokreni proces beatifikacije kod pape ako vec tako visoko misljenje imas o njemu.
bosn.om
Posts: 441
Joined: 27/06/2006 09:46

#21

Post by bosn.om »

Ma Osim je tehnicar kakvih je malo na ovim prostorima bilo, ne pricajte svasta; vjerovatno ga toliko zele u Japanu da zamjeni jednog obicnog smoklju kao Zico, jer je neka vrhunska sarajevska papcina :-)
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#22

Post by pape »

Celicna_saka wrote:
pape wrote:
edikamedika wrote:Vidim gumica radi punom parom.
Gumica radi i radit ce i dalje. Trebaju se birati rijeci kad se pise o I. Osimu kao bivsem sportisti i sadasnjem sportskom strucnjaku.
Ti biraj i dalje, ali nemoj koristitit svoja moderatorska ovlascenja da sprecavas nas ostale koji imamo drugacije misljenje o doticnom "gospodinu".
Inace, pokreni proces beatifikacije kod pape ako vec tako visoko misljenje imas o njemu.
O svim sportistima i sportskim strucnjacima, koji to zasluzuju svojim dostignucima, cu birati rijeci i dalje.
Takodje, tebi i ostalima na znanje, moderatorska ovlastenja cu koristiti da sprijecim da se o ljudima poput I. Osima pise na nacin kako je to ovdje bilo krenulo.
Mozete imati i iznositi drugacija misljenja. Ne mozete pljuvati po "Svabi".
Nadam se da sam bio jasan.
Samo zelim da ovaj podforum ostane u sportskim okvirima, ... za dobro svih njegovih korisnika.
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#23

Post by fczeljo »

Santos wrote:Sta je on postigo.Samo polufinale kupa uefa sadasnji nedostizni san.Cetvrt finale Svjetskog prvenstva.Sturm igro samo u Ligi sampiona to je neuspjeh za tako poznat tim.Steta sto nije pitare vodio mozda bi osvojili ligu sampiona al sta ces nije se dalo imaju oni boljih.
buraz, sturm ti ni prije a vala ni poslije osima nikad nije bio prvak austrije, a za njegova vakta je tri puta igro u CL! ni jedan bh klub nije bio ni blizu polufinala, pogotovo taj sto ima bolje... a cetvrtfinale je izgubio od maradone!
japancima, svabama, spancima, austrijancima, italijanima, francuzima, grcima je to i vise nego dovoljno, al mi smo sila od naroda pa sta je to za nas?!
helem, negdje sam procito da je jedan pametan covjek izjavio da se vrijednost naroda mjeri po tome kolko cijeni svoje ljude. mi ne cijenimo osima, odnosno ne cijenimo sami sebe! mi dozvoljavamo da nas pljacka jelic, usanovic, pasalic, a ne osim! osim je trener nije policajac.
ja cijenim svaciji izbor. ako cemo po vasem te sto se osim ne vrati te sto se safet ne vrati sto se vaha ne vrati, jarane sto se ne vrati citava dijaspora sa svojim parama u bih(cast izuzetcima)? naravno, da zive i rade ovde, da doprinose razvoju bih, a ne da dodju samo na godisnji kad su samo teret svojim familijama u bih.
sto safet susic/ivica osim ne bi mogli biti gastarbajteri? ko sto je i meho, mujo, halim, andrija, sevko, mladen, mile, anto i svi drugi bosanci po svijetu?
oni su vec jako puno dali za bh fudbal i daju i dan danas samom svojom pojavom i izjavom da su bosanci
papeta za visokog predstavnika :bih: :kravata:
Gauchos
Posts: 77
Joined: 05/06/2006 23:53
Location: Sarajevo

#24

Post by Gauchos »

bih_finest wrote:Ma boli me briga za Osima...znam samo da njega isto boli neka stvar za nas ovdje...covjek ide za parama i ja ga razumijem... :roll:
De ti meni fino reci jesi li ti LUD. Kakve ba crne pare i Osim covijek nikada u svojoj karijeri nije isao za parama. Dok je bio u Sturmu nudili su mu veliki evropski klubovi da ih preuzme nije htjeo. Nakon sturma pola evrope se otimalo za njim on je otiso u japan. Pare osimu nikad nisu bile bitne to je evidentno i zato nelaprdaj gluposti
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#25

Post by Santos »

Ja se malo zajebajem u stilu kao sta je postigo.Postigo je sto niko do sada iz BIH a sumljam i ubuduce da ce postic.Legenda.Znam ja za Sturm zato i kazem samo liga sampiona.Mislite da je onaj sastav Zelje bio toliko jak da bi bez Osima mogo daleko dogurat.Jedini koji mu moze parirat to je Bajevic.
Post Reply