Da li je razvod rjesenje

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: Euridika, _BataZiv_0809

zelenashica

#26 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by zelenashica »

kadinica wrote:E tako ti je kad ne slušaš mamu, a fino ti je govorila da oženiš našu curu :D

Mislim da ovo što pišeš nema veze sa različitim porijeklom i adetima. Tako bi ti bilo i da si oženio neku od mojih prijateljica, kojima je njihova familija sve, mama je zakletva, dijete odgaja jedna strana, svekar i svekrva su nepoželjni gosti, najbolje bi bilo da ih nikako nema, a ako su kojim slučajem živi - da žive na drugom kontinentu i da nikada ne dolaze.
Ovakvih primjera sam se naslušala koliko hoćeš, ovdje u Sarajevu. Ako muž pristane, pogazi sve svoje, brak opstane i žive sretno do kraja života. Ako se pobuni, razvode se.
Pa ti vidi koliko je jednih, koliko drugih.

Nažalost, ovakve stvari se riješe prije braka. Ako već niste tada, nije kasno, ako oboje to želite i ako se odselite iz kraja gdje njeni žive.
Tad ćete imati mir, svoju porodicu i život.

Ako ona neće - ništa, trebao si ipak poslušati mamu :lol: Razvedi se i pokušaj ponovo, na gore opisan način....sretno ;-)
Tvoja priča se svodi samo na primjere i tu je greška,.....
kadinica

#27 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by kadinica »

zelenashica wrote:
kadinica wrote:E tako ti je kad ne slušaš mamu, a fino ti je govorila da oženiš našu curu :D

Mislim da ovo što pišeš nema veze sa različitim porijeklom i adetima. Tako bi ti bilo i da si oženio neku od mojih prijateljica, kojima je njihova familija sve, mama je zakletva, dijete odgaja jedna strana, svekar i svekrva su nepoželjni gosti, najbolje bi bilo da ih nikako nema, a ako su kojim slučajem živi - da žive na drugom kontinentu i da nikada ne dolaze.
Ovakvih primjera sam se naslušala koliko hoćeš, ovdje u Sarajevu. Ako muž pristane, pogazi sve svoje, brak opstane i žive sretno do kraja života. Ako se pobuni, razvode se.
Pa ti vidi koliko je jednih, koliko drugih.

Nažalost, ovakve stvari se riješe prije braka. Ako već niste tada, nije kasno, ako oboje to želite i ako se odselite iz kraja gdje njeni žive.
Tad ćete imati mir, svoju porodicu i život.

Ako ona neće - ništa, trebao si ipak poslušati mamu :lol: Razvedi se i pokušaj ponovo, na gore opisan način....sretno ;-)
Tvoja priča se svodi samo na primjere i tu je greška,.....
Kakva greška? I kakvi primjeri?

Nisu nikakvi primjeri u pitanju, nego živa istina. Roditelji su uglavnom razlog razvoda, jer mladenci nemaju hrabrosti da se suprotstave, nemaju svoj život,
Jedino je rješenje odseliti se što dalje od njenih, ako misle održati brak.

Kažem "uglavnom", jer ima i drugih razloga, ali u ovom slučaju je 100% ovaj.
senainter

#28 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by senainter »

Ruzno je strogo nametati svoje stavove. Ako si jedan od onih 'principijelnih' ljudi i ne mozes preci preko toga, razvedi se. To je sve sto bi ti imala reci, a to da li je brazilka, bosanka ili kineskinja, meni bi to bilo sasvim svejedno.
Bila sam udata za francuza i razvela se al nikakve veze to nema sa kulturom. On je jednostavno bio sebicni gad koji mi nije htio pomagati niucem.
Sad opet imam decka - Hrvata :D , i divno se slazemo. Mislim meni je licno bitno da su mi djeca ziva i zdrava, pa taman da idu i u crkvu svake nedelje. S druge strane, moja mama bi ga sigurno vukla u dzamiju sa sobom :D
Prosto se ne zamaram sa takvim stvarima, to mi je bezveze iskreno.... No eto, ti ces vidjeti vremenom sta ce se desiti. Nemoj misliti da su nemijesani brakovi puno sretniji, jer nisu ...
Not My Idea

#29 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by Not My Idea »

Ako ti vec sad vidis da to nije to i da ce se problemi samo gomilati kako starite- bolje je da se razvedete sad, dok niste dobili djecu.
cindrlimindrli

#30 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by cindrlimindrli »

Ako moRe mrdat guzovima k'o one sa snimaka karnevala u Riu, ziv bio, ne razvodi se. Bice to sve ok.
hrle1976

#31 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by hrle1976 »

animix wrote:Ovako, zivim vani, i supruga mi nije "nasa" (iz Brazila je). U braku smo 5 godina i vec jedno vrijeme razmisljam o razvodu. Bilo je tu uspona i padova, nista drasticno ali s vremenom osjecam da je cijela stvar bila greska.

Po prirodi sam pozitivan, i ne padam u crnjake, ali me "nagriza", malo po malo.

Ono, mi se slazemo u vecini stvari, medjutim sto vrijeme prolazi, covjek se valjda okrece korijenima, i neki zid se gradi izmedju nas. Kad se tome dodaju razlicite kulture iz kojih dolazimo, njena familija koja je meni totalno strana, obicaji, itd.

Bez obzira koliko mi je stalo do supruge (a i njoj do mene), mislim da ima stvari u kojima necemo naci kompromise. Recimo, nemamo djece, ali kad dodju, njoj je cilj da ih njezini odgajaju (znaci drugi jezik, kultura), bez obzira sto nam ne treba nicija pomoc (ima vrtic na kraju krajeva), i sto sam ja protiv.

Sta mislite o mjesanim brakovima ove vrste? Vec sam toliko dugo u braku/vezi, da i neznam kako bi podnio razvod, i sve iz pocetka..

Gledaj vasa vrsta veze te tvoje misljnje i hipoteza svega toga je samo jedna vrsta mjesanog braka. U neku ruku je i moj brak mjesan tj. ja sam "naturalizovani" ceh ona je cehinja. Ali mi smo jedno tj. ja smatram Cesku svojom maticom a imam respekt prema durugima ako cemo vec nato gledati. Ja ipak mislim da vi svak na svoje vucete i tu nema kompromisa i od tog nema nista. Kod nas ti vako - kad meni zena kaze, hocu da se opet osijecam kao zena - zadovoljime tigre - ja odgovorim haj donesi mi hladno pivo prije nego sto pocnes kuhati 8-) :run: znaci mi imamo jako saljiv odonos i znezamo jedno drugo i nema nikakvih problema :mrgreen:
Henry Chinaski

#32 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by Henry Chinaski »

Vidim da ti svi palamude i morališu. Ako ti je to jedini problem i sl. Razumijem da si se raspametio, trudiš se odvagati dobre i loše strane svojih odluka.

Da sam ja na tvom mjestu, podijelio bih svoje strahove i dileme sa svojom ženom. Vidio bih šta ona ima da kaže na sve to i bilo bi mi puno lakše odlučiti. Tema može proisteći iz razgovora uz televiziju, spontano.
Ako imate suprotstavljene stavove oko ključnih stvari kao što je odgoj djeteta, prekini agoniju prije nego što djeca dođu.
Ne zavaravaj se idejom da će se stvari vremenom popraviti.
(naravno, nisam u tvojoj koži pa nemam kompletnu sliku situacije)
MedenoSrce

#33 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by MedenoSrce »

Više je ne voliš pa ti smeta i problem do kojeg niste došli.
Razvedi se. Ovo kad jednom krene ovako može samo da bude gore.
sha_ba

#34 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by sha_ba »

nazalost i ja mislim da tu samo gore moze da bude.... u svakom slucaju puno srece oboma...
dudlov

#35 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by dudlov »

Razvod ti je velika zajebancija. Šta ima veze što će djed i baka, inače Brazilci, čuvati dijete. Ja imam dijete i mogu ti reći, iz iskustva, da čuvanje djeteta nije šala. Daš im dijete, kad ga dobijete, i ubrzo ćeš čuti, sa njihove strane, djeco moja hajte vi njega/nju upišite u jaslice. Pišem "jaslice" jer je najzajebanije čuvati malo dijete: haj nosaj da podrigne, haj titraj i varakaj da jede, haj nosaj da zaspe, haj nosi kod doktora ...milion stvari! Ja sam sretan kad ženini čuvaju dijete, jer tada se otvaraju široke mogućnosti (ono sloboda da napraviš plan, po sebi).
Ako je to problem, onda ti mogu reći uživaj i opusti se.
Sve ti je to u 5 deka, jal naša jal anamo njihova
sha_ba

#36 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by sha_ba »

@ dudlov... mislim da je kod njega problem odgoj djece, ne cuvanje...
fatamorgana

#37 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by fatamorgana »

Treba gledati i pozitivnu stranu, ako buduća djeca nauče i španski moći će gledati sapunice bez titlova na orGinalnom jeziku ....
Tvrtko II Kotromanić

#38 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by Tvrtko II Kotromanić »

fatamorgana wrote:Treba gledati i pozitivnu stranu, ako buduća djeca nauče i španski moći će gledati sapunice bez titlova na orGinalnom jeziku ....
u Brazilu se inace spanski govori :D
fatamorgana

#39 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by fatamorgana »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
fatamorgana wrote:Treba gledati i pozitivnu stranu, ako buduća djeca nauče i španski moći će gledati sapunice bez titlova na orGinalnom jeziku ....
u Brazilu se inace spanski govori :D
portugalska verzija španskog, :lol:
sarajlija_ba

#40 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by sarajlija_ba »

OldTown wrote:dovedi je u Sa nek pije vode sa Begove dzamije i rjesen problem... :bih:
:lol: :thumbup:
_Alcatraz_

#41 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by _Alcatraz_ »

animix wrote:Ovako, zivim vani, i supruga mi nije "nasa" (iz Brazila je). U braku smo 5 godina i vec jedno vrijeme razmisljam o razvodu. Bilo je tu uspona i padova, nista drasticno ali s vremenom osjecam da je cijela stvar bila greska.

Po prirodi sam pozitivan, i ne padam u crnjake, ali me "nagriza", malo po malo.

Ono, mi se slazemo u vecini stvari, medjutim sto vrijeme prolazi, covjek se valjda okrece korijenima, i neki zid se gradi izmedju nas. Kad se tome dodaju razlicite kulture iz kojih dolazimo, njena familija koja je meni totalno strana, obicaji, itd.

Bez obzira koliko mi je stalo do supruge (a i njoj do mene), mislim da ima stvari u kojima necemo naci kompromise. Recimo, nemamo djece, ali kad dodju, njoj je cilj da ih njezini odgajaju (znaci drugi jezik, kultura), bez obzira sto nam ne treba nicija pomoc (ima vrtic na kraju krajeva), i sto sam ja protiv.

Sta mislite o mjesanim brakovima ove vrste? Vec sam toliko dugo u braku/vezi, da i neznam kako bi podnio razvod, i sve iz pocetka..
Sto bi stari rekli: "Kako posijes tako ćeš i požnjeti". U braku 5 godina i nemate djece!? Okreni i nju nasim korjenim, "posij plod" pa kada "nikne" za 9 mjeseci potrudi se... Nemoj kao ovi nasi sto odu za srpkinje, pa odustanu i od vjere i oca i majke. Samo se nista uraditi nece. :bih:
U najgorem slucaju tvoja zena moze da odgoji malo Ronaldinha, a onda se opet potrudi da ga nagovoris da zbog svog babe/tate igra za BiH reprezentaciju.

Ti si nasa posljednja nada da budemo prvaci svijeta!
Haj_Halve

#42 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by Haj_Halve »

Znam dosta Brazilaca gdje zivim i uglavnom jako drze do svoje kulture. Znam nekoliko nasih koji su ozenili Brazilke i iako su onako super, uvijek vuku na svoju stranu. Ne radi se samo o religioznom pitanju vec Brazil je Bog, batina, komitet i milicija. Djeca su vise puta bila u Brazilu, a ni jednom se ne ode u posjetu BiH.Isto tako npr. Filipinke vuku na svoju stranu i pravo znaju biti zeznute (najgori otrov u maloj boci).

Mora u svakom braku biti neke ravnoteze jer ako imas osjecaj da ce vuci na svoju stranu 100% onda znaci da nema dovoljno postovanja/ne obazire se ne tvoju stranu porodice i odakle si ti, to je njoj nebitno.

Ali, sve zavisi od zene kao osobe. Mozda bude super.
Post Reply