Da li je razvod rjesenje

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: Euridika, _BataZiv_0809

animix

#1 Da li je razvod rjesenje

Post by animix »

Ovako, zivim vani, i supruga mi nije "nasa" (iz Brazila je). U braku smo 5 godina i vec jedno vrijeme razmisljam o razvodu. Bilo je tu uspona i padova, nista drasticno ali s vremenom osjecam da je cijela stvar bila greska.

Po prirodi sam pozitivan, i ne padam u crnjake, ali me "nagriza", malo po malo.

Ono, mi se slazemo u vecini stvari, medjutim sto vrijeme prolazi, covjek se valjda okrece korijenima, i neki zid se gradi izmedju nas. Kad se tome dodaju razlicite kulture iz kojih dolazimo, njena familija koja je meni totalno strana, obicaji, itd.

Bez obzira koliko mi je stalo do supruge (a i njoj do mene), mislim da ima stvari u kojima necemo naci kompromise. Recimo, nemamo djece, ali kad dodju, njoj je cilj da ih njezini odgajaju (znaci drugi jezik, kultura), bez obzira sto nam ne treba nicija pomoc (ima vrtic na kraju krajeva), i sto sam ja protiv.

Sta mislite o mjesanim brakovima ove vrste? Vec sam toliko dugo u braku/vezi, da i neznam kako bi podnio razvod, i sve iz pocetka..
visocicaguy

#2 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by visocicaguy »

ma uredu je to ba, nije srpkinja :D :D :-)
AudiA8

#3 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by AudiA8 »

Pa kakvu to ulogu igra što je tvoja supruga iz Brazila???Ako budes imao djecu bar ce znati jedan strani jezik,nece biti ograniceni na bosanski,nece biti ograniceni kao sto je narod u Bosni.Ne robuj predrasudama i sacuvaj brak.O mijesanim brakovima mislim sve najbolje,moj mozak i um ne funkcionira od 1992.
cocko

#4 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by cocko »

animix wrote:Ovako, zivim vani, i supruga mi nije "nasa" (iz Brazila je). U braku smo 5 godina i vec jedno vrijeme razmisljam o razvodu. Bilo je tu uspona i padova, nista drasticno ali s vremenom osjecam da je cijela stvar bila greska.

Ono, mi se slazemo u vecini stvari, medjutim sto vrijeme prolazi, covjek se valjda okrece korijenima, i neki zid se gradi izmedju nas. Kad se tome dodaju razlicite kulture iz kojih dolazimo, njena familija koja je meni totalno strana, obicaji, itd.

Bez obzira koliko mi je stalo do supruge (a i njoj do mene), mislim da ima stvari u kojima necemo naci kompromise. Recimo, nemamo djece, ali kad dodju, njoj je cilj da ih njezini odgajaju (znaci drugi jezik, kultura), bez obzira sto nam ne treba nicija pomoc (ima vrtic na kraju krajeva), i sto sam ja protiv.

Sta mislite o mjesanim brakovima ove vrste? Vec sam toliko dugo u braku/vezi, da i neznam kako bi podnio razvod, i sve iz pocetka..
iskrano mislim da tu nema dovoljno ljubavi.ti se sada bavis "problemom"odgajanja djeteta a nemate ga.nije isto zamisljati nesto i imati to.a cini se i da tvoja zena isto razmislja.mislim da ste na krivom putu.kada dodje djete o svemu se drugacije razmislja.prvo ti rascisti sa tim "korjenima"pa onda odluci dali imati djece sa njom ili sa nekom drugom.garancija za uspjesan brak nisu "korjeni",isti jezik,kultura itd.jer u tom slucaju ljudi iste religije,nacije i svega ostalog nebi se nikad razvodili a razvode se.nema bas nekog posebnog recepta za dobar brak ali ljubav, razumjevanje,kompromis,paznja itd,su veoma bitne stvari.malo je cudno da sada razmisljas o razlicitosti kada ste vec u braku o tome se misli prije i poslazu se prioriteti.ja sam licno u braku sa osobom iz druge drzave i imamo djecu.djeca nece uvijek biti bebe oni rastu i imaju svoje licnosti.moja djeca jako vole i moje i zenine roditelje,naucili su jezik i vole ici u tu drzavu.neznam sta da ti napisem jos osim da sebi stvarno priznas volis li ti dovoljno tu zenu ili te strah da ponovo trazis ljubav i mozda duze budes sam.nadam se da ces donijeti ispravnu odluku,sretno.
animix

#5 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by animix »

AudiA8 wrote:Pa kakvu to ulogu igra što je tvoja supruga iz Brazila???Ako budes imao djecu bar ce znati jedan strani jezik,nece biti ograniceni na bosanski,nece biti ograniceni kao sto je narod u Bosni.Ne robuj predrasudama i sacuvaj brak.O mijesanim brakovima mislim sve najbolje,moj mozak i um ne funkcionira od 1992.
Hvala na replici. Pa dobro ako/kad budem imao djecu znace bar jedan strani jezik ionako (engleski, jer sam u Californiji) ;).

Nemam predrasuda (ili vrlo malo), uostalom nebih se zenio da sam imao predrasuda. Ali, s vremenom neke stvari pocnu da uticu na brak, i pretvaraju se u vece probleme.

Moja ideja bilo kog mjesanog braka je neka sredina, medjutim sto vrijeme vise prolazi sve vise imam osjecaj da se od mene trazi (ili ocekuje) da se mjenjam i odvajam od neceg svog i postanem dio neke kulture kojoj ne pripadam.
Gray

#6 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by Gray »

AudiA8 wrote:Pa kakvu to ulogu igra što je tvoja supruga iz Brazila???Ako budes imao djecu bar ce znati jedan strani jezik,nece biti ograniceni na bosanski,nece biti ograniceni kao sto je narod u Bosni.Ne robuj predrasudama i sacuvaj brak.O mijesanim brakovima mislim sve najbolje,moj mozak i um ne funkcionira od 1992.

Slazem se sa ovim, imam dosta prijatelja koji su tako mijesanog porijekla i svi kazu da im je bilo super, upoznaju razlicite kulture, jezike i budu bogatiji za ta iskustva.

A engleski vise ni nije strani jezik, njega moras znati htio ili ne htio, ali znati jos neke jezike je bogatstvo.
OldTown

#7 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by OldTown »

dovedi je u Sa nek pije vode sa Begove dzamije i rjesen problem... :bih:
agent_zero

#8 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by agent_zero »

Ekipa koji ti je dosad odgovorila, koliko primjetim, te uopšte ne razumije.

Ja te u potpunosti razumijem i shvatam što se osjećaš tako kako se osjećaš. I ja bi se isto tako osjećao. Djeca nisu "vlasništvo" jedne strane u braku, pa da ona odlučuje ko će ih i kako odgajati. Da bi sve to funkcionisalo, ta djeca moraju upoznati i BITI DIO također i tvoje obitelji, kulture i običaja. A ako se ona već tako a priori postavila, to nikako nije u redu i kod mene ne bi moglo proći.

Možda ti pitanje teme nije pravo, odnosno nije rješenje problema, ali je itekako razlog da popričaš sa svojom suprugom. Nađite kompromis, ako to nije moguće, onda tek možeš o drugim stvarima/rješenjima razmišljati.
animix

#9 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by animix »

babyline wrote:pa nije valjda jedini problem sto bi u toj varijanti djecu odgajali deda i baka iz brazila i da bi se zbog toga razvodio??
Ma to je samo jedan primjer. Da elaboriram, ljudi su religiozni, i ja to postujem. Supruga i ja nismo, i sto vrijeme vise prolazi imam osjecaj da ce s djecom doci problemi. Ona nece ici protiv svojih jer su to njoj sitnice, a meni bi smetalo da djecu uce bilo cemu religioznom. Nije mi rekla, ali imam osjecaj da ona nebi smjela reci svojima da bi htjela djecu u vrtic. I inace ona se boji bilo sta reci svojima. Meni su to cudni odnosi, jer ja sam navikao da bude nezavisan.

Nemam ja nista protiv da djeca odu, upoznaju, budu kod njenih ponekad, ali za odgajanje meni je vrtic najbolji u ovakvim situacijama.

Hvala na odgovorima. Neznam, mozda pretjerano brinem, i mozda idem predaleko.
Last edited by animix on 24/05/2012 09:12, edited 1 time in total.
animix

#10 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by animix »

babyline wrote:
animix wrote:
babyline wrote:pa nije valjda jedini problem sto bi u toj varijanti djecu odgajali deda i baka iz brazila i da bi se zbog toga razvodio??
Ma to je samo jedan primjer. Da elaboriram, ljudi su religiozni, i ja to postujem. Supruga i ja nismo, i sto vrijeme vise prolazi imam osjecaj da ce s djecom doci problemi. Ona nece ici protiv svojih jer su to njoj sitnice, a meni bi smetalo da djecu uce bilo cemu religioznom. Nije mi rekla, ali imam osjecaj da ona nebi smjela reci svojima da bi htjela djecu u vrtic. I inace ona se boji bilo sta reci svojima. Meni su to cudni odnosi.

Nemam ja nista protiv da djeca odu, upoznaju, budu kod njenih ponekad, ali za odgajanje meni je vrtic najbolji u ovakvim situacijama.
njeni roditelji su i nju sigurno ucili tom religioznom i ti kazes da ona nije religiozna, zasto se bojis da bi djeca bila :?
Nebojim se da bi djeca bila kad odrastu (uostalom i da budu, nije problem ako je njihova odluka).

Ali ako bi meni smetalo da djecu guraju u to, zar se nebi to trebalo postovati? I da li pretjerujem ako mi takve stvari smetaju? (iskreno)
kockica_kockica

#11 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by kockica_kockica »

@animix nadji sa svojom suprugom kompromis.... Meni je jasno da si ti u dilemi i da te, te njene odluke unaprijed pomalo i plase... Ali to nije razlog da se sad razvodite... Djecu jos uvijek nemate a vec ste sebi nametnuli probleme unaprijed prije nego su se djeca uopce desila..

Djecu trebate odgajati vas dvoje.. ne baka i deda ili neko treci vec vas dvoje... i da budem iskrena to sto ce djeca vasa znati engleski, spanski mozda i bosanski jezik je po meni jedno veliko bogatstvo... upoznavanje sa razlicitim religijama i kulturama je jos jedno bogatstvo... ti mozes postaviti neke granice dokle zelis da djeca uce o tome, i da li uopce zelis, ali djeca ce to znati htio ti ili ne... onda je nekako bolje da ih uce tvoji i njeni roditelji nego neko treci... A ako ne zelis onda trebas otvoreno reci svojoj supruzi da ti to ne zelis a ne odmah nakon jedne prepreke u zivotu razmisljati o najlaksem izlazu iz svega toga, razvodom...
GAU8

#12 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by GAU8 »

animix wrote:Ovako, zivim vani, i supruga mi nije "nasa" (iz Brazila je). U braku smo 5 godina i vec jedno vrijeme razmisljam o razvodu. Bilo je tu uspona i padova, nista drasticno ali s vremenom osjecam da je cijela stvar bila greska.

Prijatelju, čim ti o tome razmišljaš, nema nazad...
animix

#13 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by animix »

kockica_kockica wrote:@animix nadji sa svojom suprugom kompromis.... Meni je jasno da si ti u dilemi i da te, te njene odluke unaprijed pomalo i plase... Ali to nije razlog da se sad razvodite... Djecu jos uvijek nemate a vec ste sebi nametnuli probleme unaprijed prije nego su se djeca uopce desila..

Djecu trebate odgajati vas dvoje.. ne baka i deda ili neko treci vec vas dvoje... i da budem iskrena to sto ce djeca vasa znati engleski, spanski mozda i bosanski jezik je po meni jedno veliko bogatstvo... upoznavanje sa razlicitim religijama i kulturama je jos jedno bogatstvo... ti mozes postaviti neke granice dokle zelis da djeca uce o tome, i da li uopce zelis, ali djeca ce to znati htio ti ili ne... onda je nekako bolje da ih uce tvoji i njeni roditelji nego neko treci... A ako ne zelis onda trebas otvoreno reci svojoj supruzi da ti to ne zelis a ne odmah nakon jedne prepreke u zivotu razmisljati o najlaksem izlazu iz svega toga, razvodom...
Slazem se. Razgovarali smo cesto o ovom, i jednostavno imam osjecaj da i ako nadjemo kompromis, ona se nece drzati tog kompromisa. I to me vodi do razloga za temu. Cesto ono, kao i usvakom braku ima neslaganja, i cak i ako se slozimo u necemu, sutradan je opet nezadovoljna tim dogovorom. Znam kako sve ovo zvuci, i da ima i gorih stvari, ali ono - iz dana u dan, zivot je brz i komplikovan sam od sebe, i osjecam se umoran od "interkontinentalnih" problema..
Ljuska_u_BaklaFi

#14 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Odvagaj dobre i lose strane svoga braka, a lose vidi koliko su ustvari lose....teze preteze. Najlakse se razvesti, ne bacas sve stvari koje se klimaju, neke i popravis, cak i da kupis novo ne znaci da je ispravno, pa ti opet ne gine zatezanje sarafa :zoka:
Morales

#15 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by Morales »

animix wrote:
kockica_kockica wrote:@animix nadji sa svojom suprugom kompromis.... Meni je jasno da si ti u dilemi i da te, te njene odluke unaprijed pomalo i plase... Ali to nije razlog da se sad razvodite... Djecu jos uvijek nemate a vec ste sebi nametnuli probleme unaprijed prije nego su se djeca uopce desila..

Slazem se. Razgovarali smo cesto o ovom, i jednostavno imam osjecaj da i ako nadjemo kompromis, ona se nece drzati tog kompromisa. I to me vodi do razloga za temu. Cesto ono, kao i usvakom braku ima neslaganja, i cak i ako se slozimo u necemu, sutradan je opet nezadovoljna tim dogovorom. Znam kako sve ovo zvuci, i da ima i gorih stvari, ali ono - iz dana u dan, zivot je brz i komplikovan sam od sebe, i osjecam se umoran od "interkontinentalnih" problema..
Nađeš neku Igbalu iz Živinica i rijesis se tih problema ;-) :razz:
Ljuska_u_BaklaFi

#16 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

babyline wrote:
Ljuska_u_BaklaFi wrote:Odvagaj dobre i lose strane svoga braka, a lose vidi koliko su ustvari lose....teze preteze. Najlakse se razvesti, ne bacas sve stvari koje se klimaju, neke i popravis, cak i da kupis novo ne znaci da je ispravno, pa ti opet ne gine zatezanje sarafa :zoka:
ovo se cesto kaze, a ustvari je razvod jedan od vecim trauma u zivotu pojedinca
Da, u pravu si. Ja sam vise mislila na to da je najlakse odustati i dici ruke, a da se to kasnije i ne pokaze kao najbolje rjesenje...
missko

#17 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by missko »

Potpuno te razumijem, ja licno ne bih mogao podnijeti da moram s djecom pricati strani jezik. Suprugu kao drgaciju bih mogao podnijeti bilo po ponasanju religiji ili bilo cemu ali da mi djeca budu drugacija od onog svega sto krasi mene kao pojedinca bi mi izgledalo kao kradja identiteta. Ovi gore sto te ne shvataju bi isto kao i ti reagovali na prvu i usli u brak pa na drugoj stepenici bi poceli razmisljat. Dovoljno bi mi bilo da dijete moram zavti Rivaldo Pereira Hadzibegic, kod mene tespih na retrovizoru a mali i mama mu krst oko vrata nose, ja osunecen a on rolas i jos od materinih gena pokupi crnilo pa sam bi sebe pitao cijelo vrijeme ko sam ja u PM.
Ovo sam malo iskarikirao ali u sustini tako idu ta razmisljanja.
Zajebat ces se sta god odlucis :D
kockica_kockica

#18 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by kockica_kockica »

animix wrote:

Ti najbolje mozes znati da li taj tvoj brak vrijedan truda odricanja i kompromisa koji se nekad nece postovati... Meni su uvijek govorili dogovor kucu gradi, svadja ju razgradjuje...

Zivot je komplikovan i prebrzo prolazi i bez braka, sitnih krsenja kompromisa, nezadovoljstva i svega drugog. Idealan brak ne postoji. Sretni supruznici ne postoje. Postoje samo brakovi i supruuznici i njihovi usponi i padovi. NA pocetku je uspon, pa onda mali padovi, pa opet malo uspona pa veci padovi.

Hocu ti samo reci da trebate odluciti sada.. dok nema djece.. poslije ce biti kasno.. a djeca ce ispastati i biti razdjeljena izmedju tebe i tvoje porodice i nje i njene porodice. Pa nemojte to dozvoliti... Djeca ce svakako imati svoj identitet, svoja uvjerenja i svoj nacin zivota. Vi od njih trebate praviti ljude, a u sta ce oni vjerovati ili ne je samo jedan segment u zivotu. NJihov nacin zivota treba biti pravedan, iskren, posten. Oni ce u svakom slucaju biti Amerikanci prije svega, a razlicite kulture i jezike ce nauciti postovati i sluziti se jezicima.
kadinica

#19 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by kadinica »

E tako ti je kad ne slušaš mamu, a fino ti je govorila da oženiš našu curu :D

Mislim da ovo što pišeš nema veze sa različitim porijeklom i adetima. Tako bi ti bilo i da si oženio neku od mojih prijateljica, kojima je njihova familija sve, mama je zakletva, dijete odgaja jedna strana, svekar i svekrva su nepoželjni gosti, najbolje bi bilo da ih nikako nema, a ako su kojim slučajem živi - da žive na drugom kontinentu i da nikada ne dolaze.
Ovakvih primjera sam se naslušala koliko hoćeš, ovdje u Sarajevu. Ako muž pristane, pogazi sve svoje, brak opstane i žive sretno do kraja života. Ako se pobuni, razvode se.
Pa ti vidi koliko je jednih, koliko drugih.

Nažalost, ovakve stvari se riješe prije braka. Ako već niste tada, nije kasno, ako oboje to želite i ako se odselite iz kraja gdje njeni žive.
Tad ćete imati mir, svoju porodicu i život.

Ako ona neće - ništa, trebao si ipak poslušati mamu :lol: Razvedi se i pokušaj ponovo, na gore opisan način....sretno ;-)
EatMyShorts

#20 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by EatMyShorts »

Ovako joj kažeš...

Slušaj mala, bez obzira na tvoje predobre guzove, moja djeca neće ići paradirati po tvojim karnevalima u nekim šarenim stvarima. Lijepo sad ideš kod mojih da naučiš praviti pite i da odhraniš djecu bosanskom hranom. :thumbup:
Juni

#21 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by Juni »

animix wrote:

:?:
BadSanta

#22 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by BadSanta »

animix wrote: Sta mislite o mjesanim brakovima ove vrste? Vec sam toliko dugo u braku/vezi, da i neznam kako bi podnio razvod, i sve iz pocetka..
Ako imate različita mišljenja o odgoju djece, to bi mogao biti potencijalni problem. Ali zar se niste toga doticali prije braka, valjda si mogao bar naslutiti kako stvari stoje.
To što će dijete imati priliku upoznati svijet izvan Bih može biti samo pozitivna stvar.
Međutim ,ako roditelji tvoje žene imaju bilo kakvu namjeru petljati se u život unuka na način koji se tebi ne sviđa,valjda je tvoje pravo da im bez ikakvog uvijanja i direktno kažeš kako stvari stoje.
A kad žena vidi da si odlučan, stat će na tvoju stranu bez sumnje.

Zadnja rečenica u tvom postu je potpuno suvišna ako si siguran u brak i suživot sa suprugom.
Inače,ovako na prvu mi zvuči kao da ćeš se zadovoljiti bilo čim samo da se ne bi opet bio sam.
animix

#23 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by animix »

BadSanta wrote:
animix wrote: Sta mislite o mjesanim brakovima ove vrste? Vec sam toliko dugo u braku/vezi, da i neznam kako bi podnio razvod, i sve iz pocetka..
Ako imate različita mišljenja o odgoju djece, to bi mogao biti potencijalni problem. Ali zar se niste toga doticali prije braka, valjda si mogao bar naslutiti kako stvari stoje.
To što će dijete imati priliku upoznati svijet izvan Bih može biti samo pozitivna stvar.
Međutim ,ako roditelji tvoje žene imaju bilo kakvu namjeru petljati se u život unuka na način koji se tebi ne sviđa,valjda je tvoje pravo da im bez ikakvog uvijanja i direktno kažeš kako stvari stoje.
A kad žena vidi da si odlučan, stat će na tvoju stranu bez sumnje.

Zadnja rečenica u tvom postu je potpuno suvišna ako si siguran u brak i suživot sa suprugom.
Inače,ovako na prvu mi zvuči kao da ćeš se zadovoljiti bilo čim samo da se ne bi opet bio sam.
Prije braka smo se slozili o svemu, i ja sam iskreno rekao s cim mogu zivjeti, i s cim ne mogu. Ali ljudi se mjenjaju, i misljenja se mjenjaju, i guess (mada ja licno nisam promjenio ni jedan stav).

A zadnja recenica je vise u smislu, razvodi su komplikovani, i stresni, i znam da ima i gorih stvari u brakovima. A to biti / nebiti sam me ne brine previse. Hvala na komentaru.
animix

#24 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by animix »

kadinica wrote:E tako ti je kad ne slušaš mamu, a fino ti je govorila da oženiš našu curu :D Mislim da ovo što pišeš nema veze sa različitim porijeklom i adetima. Tako bi ti bilo i da si oženio neku od mojih prijateljica, kojima je njihova familija sve, mama je zakletva, dijete odgaja jedna strana, svekar i svekrva su nepoželjni gosti, najbolje bi bilo da ih nikako nema, a ako su kojim slučajem živi - da žive na drugom kontinentu i da nikada ne dolaze.
Ovakvih primjera sam se naslušala koliko hoćeš, ovdje u Sarajevu. Ako muž pristane, pogazi sve svoje, brak opstane i žive sretno do kraja života. Ako se pobuni, razvode se.
Pa ti vidi koliko je jednih, koliko drugih.

Nažalost, ovakve stvari se riješe prije braka. Ako već niste tada, nije kasno, ako oboje to želite i ako se odselite iz kraja gdje njeni žive.
Tad ćete imati mir, svoju porodicu i život.

Ako ona neće - ništa, trebao si ipak poslušati mamu :lol: Razvedi se i pokušaj ponovo, na gore opisan način....sretno ;-)
Doooobra recenica. :)

Iskreno neznam puno prica o brakovima u Sarajevu/BiH, ali ta prica o tvojim prijateljicama mi otvara vidike.
zelenashica

#25 Re: Da li je razvod rjesenje

Post by zelenashica »

babyline wrote:
Ljuska_u_BaklaFi wrote:Odvagaj dobre i lose strane svoga braka, a lose vidi koliko su ustvari lose....teze preteze. Najlakse se razvesti, ne bacas sve stvari koje se klimaju, neke i popravis, cak i da kupis novo ne znaci da je ispravno, pa ti opet ne gine zatezanje sarafa :zoka:
ovo se cesto kaze, a ustvari je razvod jedan od vecim trauma u zivotu pojedinca
Najlakše i jeste razvesti se,....a jako je teško donijeti odluku.

Što se tiče pokretača teme,....mogu mu samo reći da ako već danas misli o mogućim problemima, ako je već danas svjestan da ih nije moguće riješiti na obostrano zadovoljstvo, neka se razvodi.
Svaki dan više, godina duže,...je samo produžavanje " patnje".

I da, najbitnije,...nema tu ljubavi ni sa jedne strane.
Post Reply