SAMOHRANE MAJKE

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#351 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by Garden of illusion »

Šta u slučaju kada je pokrenut postupak za sporazumni razvod braka, potpisan zahtjev od strane oba roditelja u kojem su dogovoreni detalji oko viđanja djeteta, te iznosa alimentacije, ali roditelj kojem je pripalo dijete nakon potpisivanja zahtjeva skonta da je dogovoreni i potpisan iznos alimentacije prenizak? Da li postoji način da se pokrene postupak oko povećanja ranije dogovorene alimentacije? Roditelj koji je obavezan plaćati alimentaciju ne pristaje na povećanje.
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#352 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by kadinica »

...da bi bila bračna imovina morala bi biti stečena radom supružnika za vrijeme bračne zajednice što nije tvoj slučaj, tata ti je pokonio stan i nema veze što se poklon desio u toku braka to je tvoja posebna imovina!
Nisam baš sigurna, jer je postojao neki kredit, žena ga je plaćala u toku braka, tako da mi ovo nije baš najjasnije.

Što se tiče alimentacije, nema veze jedno sa drugim. Nego sam mislila da njemu ima veze, ako ti je prepustio polovicu stana, da misli da je oslobođen alimentacije.
trnoruzica_sa
Posts: 1116
Joined: 16/12/2012 21:12

#353 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by trnoruzica_sa »

kadinica wrote:
...da bi bila bračna imovina morala bi biti stečena radom supružnika za vrijeme bračne zajednice što nije tvoj slučaj, tata ti je pokonio stan i nema veze što se poklon desio u toku braka to je tvoja posebna imovina!
Nisam baš sigurna, jer je postojao neki kredit, žena ga je plaćala u toku braka, tako da mi ovo nije baš najjasnije.

Što se tiče alimentacije, nema veze jedno sa drugim. Nego sam mislila da njemu ima veze, ako ti je prepustio polovicu stana, da misli da je oslobođen alimentacije.
prema porodicnom zakonu F BiH
"pokloni trecih osoba ucinjeni za vrijeme trajanja bracne zajednice ( u novcu, stvarima, pruzanju pomoci radom i sl) ulaze u bracnu stecevinu, bez obzira na to koji ih je bracni partner primio, ukoliko drugacije ne proizilazi iz namjene poklona ili se iz okolnosti u momentu davanja poklona moze zakljuciti da je poklonodavac zelio uciniti poklon samo jednom od bracnih partnera."
svaki slucaj sud cijeni posebno.
xmaya
Posts: 153
Joined: 29/01/2011 00:30

#354 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by xmaya »

trnoruzica_sa wrote:
xmaya wrote:digla sam kredit u banci i otplatila stan, a što se tiče vlasništva, stan se vodio na mom ocu i on mi ga je poklonio ugovorom....sve to u toku braka...sad je stan na meni ali mislim da se tretira kao bračna stečevina tako da lako mogu ostati bez polovice stana. a kako stan nije velik nema šanse da živimo oboje tu, znači jedno leti napolje....
ps.ne kontam ovo: čak i ako je stan njegov bio pa nam ga ostavio, zar to može kompenzirati alimentacijom?
pokusat cu biti sto konkretnija:
1. sporazumnim zahtjevom za razvod braka niste mogli okoncati brakorazvodnu parnicu a da prije toga nije utvrdjeno:
- kome se dijete/djeca povjeravaju
- visina mjesecnog doprinosa na ime izdrzavanja mldb. dijeteta/djece
- vrijeme kontaktiranja djece s roditeljem s kojim nece zivjeti.
u presudi sve je navedeno.
2. pravosnazna presuda /trebas staviti klauzulu pravosnaznosti u sudu/ je osnov za pokretanje izvrsenja. s presudom bez izvrenja ne mozes nista. sta znaci izvrsenje? kada pokrenes postupak izvrsenja tada njime trazis da se na ime doprinosa izdrzavanja od primanja oca na tvoj ziro racun uplacuje mjesecni iznos. u konacnici od svake njegove plate ce se "skidati" iznos alimentacije i uplacivati na tvoj racun. pod uslovom da je u radnom odnosu. ako bi mjenjao posao to ga prati. poslodavac je u obavezi da postuje pravosnazne i izvršne presude. to neka te ne zabrinjava ogromne su kazne za pravna lica i za odgovorne osobe u njima.
3. koliko sam shvatila /mozda nisam u pravu/ radi se o djetetu od 5 godina. na trebas braniti kontakte djeteta s ocem, ali svakako mozes traziti da centar za socijalni rad donese "nalaz i misljenje" u pogledu kontaktiranja zbog neprimjerenog ponasanja oca za vrijeme boravka djeteta kod njega. u tom slucaju nije samo socijalni radnik zaduzen za navedeno, vec cijeli tim: pedagog, psiholog, soc.radnik, pravnik. posto je dijete te zivotne dobi, trazi da dodju kuci gdje ce obaviti razgovor s djetetom. kada to okoncas, mozes traziti izmjenu presude u dijelu koji se odnosi na kontaktiranje.
4. mjesecni doprinos za izdrzavanje mldb. dijeteta nema apsolutno nikakve veze sa nekretninom koju ste zajedno stekli u braku. najjednostavnije da rjesis i taj problem je da na dijete preneses vlasnistvo. djeca mogu biti nosioci vlasnistva bez obzira sto su maloljetni.
nadam se da sam uspjela da ti bar malo olaksam i pomognem u toj borbi koja ce trajati i trajati, a u kojoj pobjednika nema :sad:
iz stava 1.smo riješili sve tri stvari, djeca pripadaju meni, vidjanje je svako drugu sedmicu a alimentaciju sam prihvatila onu ispod prosjeka (iako on ni to ne plaća)
ovo pod 2.je li znači da ja moram presudu koju imam odnijeti na sud učiniti je nekako pravosnažnom i poslati je njemu u firmu? na presudi stoji da je žalbeni rok mjesec dana, da li bi i ovo bila žalba? ustvari da li ja samo žalbom mogu doći do alimentacije? on jeste u radnom odnosu ali ima kredit kao i ja, šta je prioritet u obustavi znate li, rata kredita ili alimentacija?
i ovo pod 4.šta bih ja dobila prenosom vlasništva na dijete? i u tom slučaju on "možda" ima svoj dio kojim me može ucjenjivati
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#355 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by kadinica »

1. Odneseš presudu na sud, stave ti klauzulu pravosnažnosti (ako se on nije žalio i ako je protekao rok od mjesec dana)

2. Napraviš prijedlog za izvršenje, priložiš ovjerenu fotokopiju presude o razvodu braka. Napišeš gdje radi i da tražiš da mu se alimentacija odbija od plaće. Sud donosi rješenje i dostavlja ga firmi, koja tebi na račun uplaćuje iznos koji je dužan platiti (ovo je odvojen postupak)

3. Što se tiče kredita, firma neće obustaviti isplatu rata, da bi mu se od plaće odbijala alimentacija, vjerovatno će obustavljati samo dio koji ga može teretiti i sačekati istek kredita.
trnoruzica_sa
Posts: 1116
Joined: 16/12/2012 21:12

#356 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by trnoruzica_sa »

Garden of illusion wrote:Šta u slučaju kada je pokrenut postupak za sporazumni razvod braka, potpisan zahtjev od strane oba roditelja u kojem su dogovoreni detalji oko viđanja djeteta, te iznosa alimentacije, ali roditelj kojem je pripalo dijete nakon potpisivanja zahtjeva skonta da je dogovoreni i potpisan iznos alimentacije prenizak? Da li postoji način da se pokrene postupak oko povećanja ranije dogovorene alimentacije? Roditelj koji je obavezan plaćati alimentaciju ne pristaje na povećanje.
moze se podnijeti tuzba za izmjenu visine doprinosa izdrzavanja za mldb. dijete. s tim da "nakon potpisivanja zahtjeva skonta da je dogovoreni i potpisan iznos alimentacije prenizaka" ovo sto ste naveli ne moze biti osnov za pokretanje postupka. promjenjene cinjenice i okolnosti su osnov za izmjenu visine doprinosa izdrzavanja...
cinjenice i okolnosti mogu biti npr. dijete je starije, krenulo je u skolu, nedaj Boze bolest djeteta itd. svaki je postupak specifican i ne moze se generizovati. u svakom slucaju, sud i u ovom slucaju angazuje centar za socijalni rad koji daje nalaz i misljenje o tome da li postoje cinjenice i okolnosti koje su opravdane za povecanje.
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#357 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by Garden of illusion »

Hvala na odgovoru trnoružice :)
Gospodjica Roza
Posts: 6
Joined: 24/11/2012 02:24

#358 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by Gospodjica Roza »

xmaya wrote:šta da samohrana majka uradi kad otac vrijeme koje treba provesti sa djetetom provodi sa svojom novom curom i djetetom, i onda to dijete dođe kući pod traumom, mene tata više ne voli, on sad voli tu tetu i sl. Djetetu je sve to prebrzo, u pola godine se sve izdešavalo, ja ne patim za njim ni sekunde ali me duša boli kad pogledam suze svog djeteta, ubila bih..
Blagi Bože jesam li ja pokupila sav baksuzluk ovog svijeta.....??

Draga moja nisi baksuz naravno,mogu ti ovako reci jer sam isto prosla sa bivsim muzem i nasom djecom,samo sto je moja curica nakon vikenda provedenog sa njima( bivsim i njegovom djevojkom) dosla kuci sa rijecima da joj ja nisam mama i da me ne voli..To je bio najtezi trenutak mog zivota,ali sam pregurala,sjela,objasnila joj sta je i ko je mama.
Procitala sam negdje na forumu dobar savjet da trebate svi skupa sjesti i razovarati bez toga na zalost ne ide,koliko god ti tesko bilo moras.

Ja ti zelim svu srecu svijeta.
LP :thumbup:
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#359 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by illuminated »

kadinica wrote:1. Odneseš presudu na sud, stave ti klauzulu pravosnažnosti (ako se on nije žalio i ako je protekao rok od mjesec dana)

2. Napraviš prijedlog za izvršenje, priložiš ovjerenu fotokopiju presude o razvodu braka. Napišeš gdje radi i da tražiš da mu se alimentacija odbija od plaće. Sud donosi rješenje i dostavlja ga firmi, koja tebi na račun uplaćuje iznos koji je dužan platiti (ovo je odvojen postupak)

3. Što se tiče kredita, firma neće obustaviti isplatu rata, da bi mu se od plaće odbijala alimentacija, vjerovatno će obustavljati samo dio koji ga može teretiti i sačekati istek kredita.
Izvinjenje na malom offtopicu.
Imam jedan slican problem u familiji... mi smo napisali prijedlog izvrsenja, medjutim doticni se zalio tj ulozio prigovor.
Prigovor jos nije stigao postom ali u njemu vjerovatno stoji da bi izvrsenje presude ugrozilo njegovu egzistenciju s obzirom da je primanja opteretio kreditima. Sta se moze uraditi? Moze i na pp.

Od jednog ekonomiste koji radi na kreditima sam dobio info da alimentacija ima prednost u slucaju prinudnog izvrsenja,
tj banka je ta koja mora da ceka?

Hvala!
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#360 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by ho oponopono »

...alimentacija ima prednost u odnosu na kredit, ne brigajte! 8-)

Nema na čemu! :D
mamiiiii
Posts: 111
Joined: 10/12/2012 10:32

#361 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by mamiiiii »

Raspored wrote:Hvala Vam na ovoj temi. Pisati ću iz perspektive muškarca koji ima iskustva kada su u pitanju veze sa samohranim majkama i kome djeca nisu predstavljala problem. Na osnovu 4 slučaja iz proteklih godina, koji su se kretali od kafe do veze naučio sam slijedeće lekcije:

1. Samohrane majke su generalno zanimljivije, iskusnije, znaju ugoditi muškarcu, reći prave stvari, treniraju i rade na sebi, potrude se i njihovo društvo je itekako prijatnije od "slobodnih" cura koje misle da je dovoljno da se pojave pa da budu poželjne i zanimljive.
2. Imaju dvije mane: emotivni ožiljci i prtljag koji vuku sa sobom tako da svaka tvoja riječ koja i najmanje podsjeti na bivšeg uzrokuje neko zahlađenje i povlačenje. Druga stvar je taj bivši koji je uvijek prisutan u ovom ili onom obliku. Većina muškaraca na Balkanu su realno tipovi kojima je sukob jedini način rješavanja svih situacija tako da kad tad moraš imati neki duel, makar u formi odmjeravanja snaga gdje ćeš ga morati uvjeriti da nije pametno krenuti na tebe. Taj neizbježni sukob sa bivšim je velika demotivacija.
3. Djeca razvedenih roditelja su u većini slučajeva prilično razmažena što značajno otežava tvoje pokušaje da im se dopadneš i približiš. Ovaj dio traži mnogo strpljenja i ljubavi.
ne slazem se sa tobom, ne kazem da nema i ovakvih situacija al ne znaci da su sve samohrane majke iste i da su sva djeca razvedenih roditelja razmazena
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#362 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by illuminated »

ho oponopono wrote:...alimentacija ima prednost u odnosu na kredit, ne brigajte! 8-)

Nema na čemu! :D
hvala :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#364 Re: SAMOHRANE MAJKE

Post by Ramzess Veliki »

natascha wrote:Jednom sam negdje bila našla ovu temu, ali nema šanse da je ponovo nađem, pa pokrenuh kao ispočetka.
Da li muškarcima smeta da s upuste u vezu za razvedenom ženom koja ima dijete iz prvog braka?? Da li ih muškarci izbjegavaju.....?
Meni ne smeta jer i sam imam djevojčicu koju odgajam i brinem za nju tako da razumijem tu situaciju.
Ali isto tako mi ne smeta da ostanem sam, jer sam dovoljno prošao života da znam da ne želim ponavljati greške.
Post Reply