Sarajevo - grad "dugih" veza?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Klonirana26
Posts: 51
Joined: 04/09/2007 18:43

#1 Sarajevo - grad "dugih" veza?

Post by Klonirana26 »

Da li se meni čini ili je preko 50% ljudi koji nisu oženjeni/udati/udovci/udovice u dugim vezama?

Rijetke su priče da su se dvoje uzeli nakon 5,6,...11 godina provedenih zajedno, u vezi. Ili ih ja ne čujem?

...

Zbunjena sam. Toliko ljudi oko mene, iz neke navike, straha od samoće ili čega već...Ili su duge veze čista moda :-)

I kad već pitam, da li vi mislite da "duge" veze ostavljaju trag na ljudima?

Moja duga veza (prošla) je samo postavila neke standarde. "Odraslija" sam. Ali nema ljubavi već dugo. Kao da nikad nisam voljela :roll: Da li je to tako kod većine ili sam ja rijetkost? :D
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#2 Re: Sarajevo - grad "dugih" veza?

Post by pinkzelena »

Klonirana26 wrote: Zbunjena sam. Toliko ljudi oko mene, iz neke navike, straha od samoće ili čega već...Ili su duge veze čista moda :-)



Duga veza je nešto najljepše što se može desiti.. i ne znam baš da je iko bio s nekim iz navike,straha od samoće,a pogotovo ne mode :-) ,jer pronaći nekoga,ko ti u svemu savršeno odgovara,s kim uživaš da budeš i s kim dijeliš apsolutno SVE i koga naravno neopisivo voliš nije baš par čizama,koje su u trendu i koje manje više može svako da ima i priušti modiranja radi :wink:
Ima katkad nesretnih završetaka..ali ne bih nikako generalizovala,jer mnogi,koji ustvari "osuđuju" duge veze u svoja 4 zida čeznu da imaju nešto takvo..ustvari NEKOGA..jer nije bit VEZE ko veze,nego dvoje ljudi,koji nakon dužeg perioda postanu kao neka mala porodica.
Mislim da su (smo) sretni svi,koji to imamo.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#3

Post by topcam »

Image
Last edited by topcam on 31/12/2011 09:37, edited 1 time in total.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#4

Post by danas »

nisam bas sigurna da kontam temu... :-)

neki ljudi su skupa dugo jer nemaju uslova da se 'prizene' iako bi to zeljeli pa hodaju 10 godina; neku su skupa dugo jer su se poceli zabavljati mladi a nece da se zene sa 23-24; a neki su -- indeed -- skupa dugo iz straha i navike...

mislim da nema nekog 'pravila', svasta se moze vidjeti i ne mislim da su 'duge veze' same po sebi problematicne...

ali da, postoji jedan drugi fenomen a to je da ljudi 'hodaju' godinama, po 6-7-8-9 godina ... i onda raskinu i poslije 6 mjeseci se ozene drugom osobom :? :-) :-)
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#5

Post by topcam »

Image
Last edited by topcam on 31/12/2011 09:37, edited 1 time in total.
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#6

Post by pinkzelena »

topcam wrote: isto kao i kad hodaju 5-6 godina skupa, uzmu se i nakon godinu "prijateljski rastave" kao naj bolja solucija. :roll:
Pa dobro..nije to baš tako čest slučaj.
Piranesi
Posts: 54
Joined: 31/07/2007 00:26

#7

Post by Piranesi »

-Duga Veza- ..ahh sto to moze da boli:-D
Last edited by Piranesi on 06/11/2007 01:52, edited 1 time in total.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#8

Post by topcam »

Image
Last edited by topcam on 31/12/2011 09:38, edited 1 time in total.
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#9

Post by pinkzelena »

topcam wrote:
ne kazem ali, ima ih, isto kao i onih koji su samo zbog djece, zivotne sredine i slicnog skupa.
Svako zašto,ima svoje zato.. iskreno.. ne volim previše da razmišljam o tuđim "pričama",jer valjda ti ljudi najbolje znaju zašto su se odlučili na takvo nešto.
Nije ni to kad skontaš tragično rješenje..parovi,koji ostanu zbog djece skupa..jer je to za dobrobit te djece,oni vremenom nauče živjeti ko prijatelji..sklope neki pakt između sebe i može to fercerati.
Poznajem par..stariji...mislim.. imaju već po 50ak godina.. doduše,nemaju djece,ali i dan danas žive skupa,iako su razvedeni..i nevjerovatno..dobro se slažu.
Koji su razlozi za to..ne znam..ali moguće je da su na kraju shvatili da je bolje i to,nego ostati sam.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#10

Post by topcam »

Image
Last edited by topcam on 31/12/2011 09:38, edited 1 time in total.
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#11

Post by pinkzelena »

topcam wrote:
Mozda.

Najlakse je uvijek pricati o onome sto covjeka ne dodiruje. Kad smo u situacijama koje se nas ticu (idem od sebe) nekad razum koji govori logikom nadglasaju srce i stomak i hajd´ti budi tu pametan :-)
To svakako.. :wink:
Slažem se..
Gia_x
Posts: 52
Joined: 28/09/2007 15:32

#12

Post by Gia_x »

Sve preko 3 dana je predugo :oops:
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#13

Post by encian »

ne mora, i mislim da ne treba, sve da se dijeli u dugim vezama. pogotovo ne u kratkim. ljudi zaboravljaju da se u starog/staru tebe tvoj partner zaljubio, pa cak i ako ne dijeli neke tvoje navike, mislim da sa njima treba nastaviti.

sto se tice ispraznih dugih veza, da, poznajem makar jedan dugogosisnji par koji to MOZDA vise ne bi trebao biti. highschool sweethearts, ali odrasli su oboje pa vise mi se ne cine kompatibilni, mada kazu da se vole, a znaju li sta je to? nejse i njima dobro ide u posljednje vrijeme, pa opet ni tu covjek ne moze da kaze pravo.
funaki
Posts: 707
Joined: 23/11/2006 08:11

#14

Post by funaki »

topcam wrote:
danas wrote:nisam bas sigurna da kontam temu... :-)

neki ljudi su skupa dugo jer nemaju uslova da se 'prizene' iako bi to zeljeli pa hodaju 10 godina; neku su skupa dugo jer su se poceli zabavljati mladi a nece da se zene sa 23-24; a neki su -- indeed -- skupa dugo iz straha i navike...

mislim da nema nekog 'pravila', svasta se moze vidjeti i ne mislim da su 'duge veze' same po sebi problematicne...

ali da, postoji jedan drugi fenomen a to je da ljudi 'hodaju' godinama, po 6-7-8-9 godina ... i onda raskinu i poslije 6 mjeseci se ozene drugom osobom :? :-) :-)
vrlo cest fenomen..

isto kao i kad hodaju 5-6 godina skupa, uzmu se i nakon godinu "prijateljski rastave" kao naj bolja solucija. :roll:

Primjer 1: Prijateljica je imala vezu 6-7 godina, odluce da zajedno zive i sve ide OK! Na pitanje ''zasto se ne vjencaju?'', odgovara ''meni papir nista ne znaci'' :shock: :shock: :shock: Prije mjesec-dva, doslo je do ''definitivnog'' raskida... :? :shock:

Primjer 2: :D
Prijatelj je bio u vezi nekih 9 godina, ali cini mi se da su vise bili ''na ratnoj nozi'' nego u vezi... Helem... :D zadnji prekid je trajao nekih 6 mjeseci, i onda vjencaju se... nakon par izlazaka... Sretno! Do kada li ce ovo trajati? :-?

Kako @danas rece, ''nema nekog pravila''

P.S. Ja sam negdje na sredini (zlatnoj) :D
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15

Post by Truba »

:D
sarajevo grad dugih veza...

možda je zato što se duge veze VIDE a kratke NE :D

osim toga ako bariš trebu pola godine

nije red da prekinete za mjesec... :lol: :lol: :lol:
User avatar
krava
Posts: 914
Joined: 14/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#16

Post by krava »

komi wrote::D
sarajevo grad dugih veza...

možda je zato što se duge veze VIDE a kratke NE :D

osim toga ako bariš trebu pola godine

nije red da prekinete za mjesec... :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:
vjeverica
Posts: 2
Joined: 02/07/2003 00:00

#17

Post by vjeverica »

Ja definitivno nisam pametna... Stomak (intucija), srce (emocije), strast ili razum???
U svakom slucaju sve sam probala na vlastitoj kozi i jos nisam otkrila recept kako se usreciti! Moje iskustvo je samo da prva duuuga veza dosta formira ličnost i ponekad ostavi traga zauvijek premda je daleka prošlost... Ili se varam?
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#18

Post by pinkzelena »

vjeverica wrote:Ja definitivno nisam pametna... Stomak (intucija), srce (emocije), strast ili razum???
U svakom slucaju sve sam probala na vlastitoj kozi i jos nisam otkrila recept kako se usreciti! Moje iskustvo je samo da prva duuuga veza dosta formira ličnost i ponekad ostavi traga zauvijek premda je daleka prošlost... Ili se varam?
Istina..


Što mi se nakon ove teme uvrti ona pjesma od Željka Samardžića:
"Posle dugeee vezeeeeeeeee..."

:D :D
Felicita
Posts: 49
Joined: 14/07/2007 15:19

#19

Post by Felicita »

Mislim da nema staticnih pravila koja vaze za sav zvot, za sve veze i partnere. Mi se mijenjamo, partneri se mijenjaju i ko zna zasto se to nekad sve poklopi i kompatibilnost je maximalna. Mislim ako ima i jedno generalno pravilo uspjesne veze, ha u braku, ha ovako je postovanje jedno prema drugom i konstantno njegovanje veze.

Isto tako razlikuju nam se zivotni ciljevi u zivotu. Ako si bio u dugoj vezi, jedno jutro se probudis i kontas o Boze nisam nista prosla i skrenes s tog stabilnog, sigurnog puta duge veze, da probas nesto novo. A nekad ti Bas Ta Stabilnost odgovara.

Toliko toga mora stimat da bi stimalo: Tajming, Osobine, Hemija.

I mislim da ne treba ni pokusavat donosit neke generalne zakljucke i pravila zasto neke veze uspiju, a neke ne. Jer ih nema. Mi ljudi uvijek trazimo odgovor na ono Zasto?. "Bas je on bio super partner, steta sto raskinuh s njim, mlada luda" Forget that! Nije tad pasalo i gotovo. I bas zbog te dinamicnosti veza, osoba, okoline su veze divne, zivahne, ljudske.
User avatar
Alfa159
Posts: 631
Joined: 25/07/2007 12:01
Location: Horde zla - Machu Picchu

#20

Post by Alfa159 »

Ma to je u redu ali je isto tako cinjenica da je malo tih dugih veza koje se sretno skoncaju
Pa mora u 4-5 god da naleti momenat kada ce se sve srusiti, brak ipak daje odredjenu stabilnos i imas jeb.. cilj a ovako sve je u redu ali ipak si ti #slobodan# i opet ponavljam to je dokazano da malo tih dugih veza sretno zavrsi.
Zhaba
Posts: 4160
Joined: 18/11/2006 23:24

#21

Post by Zhaba »

ja samo znam da ljudi koji su bili godinama u vezi (ca. 3-8 godina) odjednom raskinu i onda jedno od njih se zeni/udaje nakon par sedmica/mjeseci za neku drugu osobu...to nisam jednom dozivila/cula
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#22

Post by karabaja-x »

Zhaba wrote:ja samo znam da ljudi koji su bili godinama u vezi (ca. 3-8 godina) odjednom raskinu i onda jedno od njih se zeni/udaje nakon par sedmica/mjeseci za neku drugu osobu...to nisam jednom dozivila/cula
a dje si/ste ti/vi i sta ti/vi mislis/mislite u/o svemu/tome
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#23

Post by pinkzelena »

Zhaba wrote:ja samo znam da ljudi koji su bili godinama u vezi (ca. 3-8 godina) odjednom raskinu i onda jedno od njih se zeni/udaje nakon par sedmica/mjeseci za neku drugu osobu...to nisam jednom dozivila/cula

Ja znam za 3 veze od po 6 i 7 godina,koje su završile brakom,koji je sretniji i uzbudljiviji,nego što im je bilo,dok su se "zabavljali",jer brak je sam po sebi jedno novo iskustvo i ma koliko dugo bio s nekim..predrasude su da se misli da se samo nastavlja veza..i da do tog braka dođe zbog navike,straha od samoće i inih razloga..naprotiv,po ovima,koje ja poznajem koji su relativno kratko u braku.. to je jedno sasvim novo poglavlje u životu,koje ti donosi niz novih iskustava,doživljaja itd.

Drugi je par rukava kod parova,koji su mislili da će neke probleme,dileme riješiti brakom.. to je jedan od razloga,zašto takav brak i pukne nakon par mjeseci,uprkos godinama zabavljanja..
a zašto pukne veza od 7-8 godina..ne vidim razloga da to bude čudno..
Kako pukne ona od 2 mjeseca... u kojoj također postoji ljubav,ili je postojala..tako može da pukne i mnogo duža.
Dosade jedno drugom..ili shvate da nisu jedno za drugo..ili ih sudbina poveže sa nekim,ko im je stvarno suđen.
Kako god,mislim da individualne primjere ne treba poistovjećivati sa svima..
Upoznala sam i par sa bebicom..za koji sam prije nego što sam pitala mislila da su cijeli život zajedno,tako su djelovali..a onda sam saznala da su u vezi bili 2 mjeseca.
Znači..sve je to od osobe,do osobe..i od para do para.
Ne postoji "šablon" za dugu vezu..a ni za kratku.. pa da generalizujemo.
Niko ne može znati šta se dešava između dvoje ljudi u njihova 4 zida.. (čitaj kad su sami) i zašto se desi ono što se desi..
User avatar
Zelena Carapa
Posts: 1358
Joined: 07/02/2007 12:09
Location: behind the enemy lines

#24

Post by Zelena Carapa »

pinkzelena wrote:
Upoznala sam i par sa bebicom..za koji sam prije nego što sam pitala mislila da su cijeli život zajedno,tako su djelovali..a onda sam saznala da su u vezi bili 2 mjeseca.
Znači..sve je to od osobe,do osobe..i od para do para.
..
to neka expres beba :-)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#25

Post by uvjek dobar gost »

Ali i grad u kojem masovno pucaju duge veze... il se to zbiva samo u mojoj okolini...?
Post Reply