Samohrane majke

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: Euridika, _BataZiv_0809

Lace

Post by Lace » 17/08/2006 09:43

_BosanaC wrote:Bolje dobar razvod nego los brak...
ovu sam recenicu prvi put cula na predavanju na FPN..da nismo na istom fakultetu :D

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 17/08/2006 09:51

Imam ja jedno glupo pitanje....

Jel samohrana majka znaci majka koja ima dijete i sama se stara o njemu bez pomoci svog bivseg supruznika ili je to zena koja se je razvela ali imaju oboje roditelja jednaka prava i obaveze naspram dijeteta, dok zena sama sebe izdrzava?

urbanagerila

Post by urbanagerila » 17/08/2006 09:54

Nosferatu wrote:Imam ja jedno glupo pitanje....

Jel samohrana majka znaci majka koja ima dijete i sama se stara o njemu bez pomoci svog bivseg supruznika ili je to zena koja se je razvela ali imaju oboje roditelja jednaka prava i obaveze naspram dijeteta, dok zena sama sebe izdrzava?
Odlicno pitanje to sam se i ja pitao jer sam saznao da njen "bivsi" ustvari financijski izdrzava i nju i dijete a s druge strane ona to dijete koristi da dodje do gomile novca koje u pravilu ne trosi uvjek na dijete. Bas i mene interesuje misljenje drugih.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 17/08/2006 09:56

Lace wrote:
_BosanaC wrote:Bolje dobar razvod nego los brak...
ovu sam recenicu prvi put cula na predavanju na FPN..da nismo na istom fakultetu :D
Jok, do tog zakljucka sam dosao proucavajuci kompleksnost brojeva na PMF-u :-D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 17/08/2006 09:58

urbanagerila wrote:

Odlicno pitanje to sam se i ja pitao jer sam saznao da njen "bivsi" ustvari financijski izdrzava i nju i dijete a s druge strane ona to dijete koristi da dodje do gomile novca koje u pravilu ne trosi uvjek na dijete. Bas i mene interesuje misljenje drugih.
To sto je njen bivsi obavezan slati zove se alimentacija. A ta obaveza prestaje onog trenutka kada staratelj djeteta stupi u novi brak, koliko sam bar ja upoznat (odnosno koliko sam cuo, jer nas fakat na PMF-u tome ne uce :) )

zena21

Post by zena21 » 17/08/2006 10:01

Pitanje uopste nije glupo...

Evo ja cu reci za svoj slucaj... Radim i djeca su sa mnom...
Imam tu srecu da mi je ex sto se tice pomaganja (finansijskog) ok, tako da imamo pomoc od njega... Nije nista puno, ali bolje ista nego nista...
Na zalost, znam par zena koje bukvalno vode ratove sa svojim bivsim, jer oni nista ne pomazu u finansiranju...

Lace

Post by Lace » 17/08/2006 10:03

_BosanaC wrote:
urbanagerila wrote:

To sto je njen bivsi obavezan slati zove se alimentacija. A ta obaveza prestaje onog trenutka kada staratelj djeteta stupi u novi brak, koliko sam bar ja upoznat (odnosno koliko sam cuo, jer nas fakat na PMF-u tome ne uce :) )
ama ti se sigurno druzis s nekim ko je na FPN..ima porodicno pravo kao predmet i procitao je porodicni zakon :D

btw...roditelj koji ne zivi s djetetom duzan je pomagati dijete sve dok se skoluje..u nekim slucajevima do djetetove 25 godine zivota :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 17/08/2006 10:18

Lace wrote:
_BosanaC wrote:
urbanagerila wrote: Odlicno pitanje to sam se i ja pitao jer sam saznao da njen "bivsi" ustvari financijski izdrzava i nju i dijete a s druge strane ona to dijete koristi da dodje do gomile novca koje u pravilu ne trosi uvjek na dijete. Bas i mene interesuje misljenje drugih.
ama ti se sigurno druzis s nekim ko je na FPN..ima porodicno pravo kao predmet i procitao je porodicni zakon :D

btw...roditelj koji ne zivi s djetetom duzan je pomagati dijete sve dok se skoluje..u nekim slucajevima do djetetove 25 godine zivota :D
Hm... znam slucaj prijatelja kojem je zena ostavila klinca cim ga je rodila i otisla od kuce, kasnije je dobio i papire za razvod. Malom je sada 8 godina, on ga odgaja od pocetka, majka se nikada nije vise ni raspitala za njega, nije ga dosla vidjeti, cestitati rodjendan, nista... I ima li majka sada ikakve obaveze prema tom djetetu?

zena21

Post by zena21 » 17/08/2006 10:42

Hm... znam slucaj prijatelja kojem je zena ostavila klinca cim ga je rodila i otisla od kuce, kasnije je dobio i papire za razvod. Malom je sada 8 godina, on ga odgaja od pocetka, majka se nikada nije vise ni raspitala za njega, nije ga dosla vidjeti, cestitati rodjendan, nista... I ima li majka sada ikakve obaveze prema tom djetetu?[/quote]

Prestrasno :x :x

Lace

Post by Lace » 17/08/2006 10:43

ona ima obaveze kao bioloski roditelj...a to sto ih ne ispunjava je stvar koja se mora regulisati po zakonu...ako je on voljan to ganjati

u biti stanje je takvo da je niko nece ganjati zbog toga osim ako on ne podnese tuzbu

ne znam u cemu je problem...jel on zeli da ona doprinosi odgoju njihovog djeteta ili se boji da ce se ona pojaviti i traziti starateljstvo?

ne bi bilo lose da pogleda malo zakon...tu je vecina odgovora na njegove nedoumice

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /25bos.pdf

Član 130.
(1) Roditelji su zajednički i prvenstveno odgovorni za razvoj i odgoj djeteta.
(2) Roditelji treba da osiguraju zaštitu djeteta koja je nužna za njegovu dobrobit.

Član 131.
(1) Ograničenje i oduzimanje roditeljskog staranja moguće je odlukom nadležnog organa iz razloga i na način propisan ovim Zakonom.
(2) Roditelj se ne može odreći roditeljskog staranja.

Član 142.
(1) Ako roditelji ne žive u porodičnoj zajednici, roditeljsko staranje ostvaruje roditelj sa kojim
dijete živi. U slučaju kada je drugi roditelj spriječen da se stara o djetetu, ili je nepoznatog boravišta, ili ne
izvršava obavezu izdržavanja, ili je nedostupan, roditelj sa kojim dijete živi samostalno odlučuje o zaštiti osobnih, imovinskih i drugih interesa djeteta i nije potrebna saglasnost drugog roditelja.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 17/08/2006 10:50

Nije problem u njemu, srecom ima dobar posao i sasvim pristojnu platu a i zivot je naravno podredio klincu. Medjutim mislio sam da ne postoji nekakva institucija koja sama vodi racuna o takvim ljudima poput njegove ex supruge. Njemu ne pada na pamet da se nateze na sudu, a nju je pokusao kontaktirati par puta barem da proba djetetu omoguciti komunikaciju s majkom, medjutim ona je rekla da nije zainteresovana, sto sam cuo vlastitim usima :-?

Al jbg nismo svi isti... Meni su djeca svetinja, bez obzira na sve...

zena21

Post by zena21 » 17/08/2006 10:53

_BosanaC wrote:Nije problem u njemu, srecom ima dobar posao i sasvim pristojnu platu a i zivot je naravno podredio klincu. Medjutim mislio sam da ne postoji nekakva institucija koja sama vodi racuna o takvim ljudima poput njegove ex supruge. Njemu ne pada na pamet da se nateze na sudu, a nju je pokusao kontaktirati par puta barem da proba djetetu omoguciti komunikaciju s majkom, medjutim ona je rekla da nije zainteresovana, sto sam cuo vlastitim usima :-?

Boze, kakvih nas sve ima :shock: :roll: :roll:

urbanagerila

Post by urbanagerila » 17/08/2006 10:54

_BosanaC wrote:Nije problem u njemu, srecom ima dobar posao i sasvim pristojnu platu a i zivot je naravno podredio klincu. Medjutim mislio sam da ne postoji nekakva institucija koja sama vodi racuna o takvim ljudima poput njegove ex supruge. Njemu ne pada na pamet da se nateze na sudu, a nju je pokusao kontaktirati par puta barem da proba djetetu omoguciti komunikaciju s majkom, medjutim ona je rekla da nije zainteresovana, sto sam cuo vlastitim usima :-?

Izvini ali po meni treba uvesti neku instituciju za permanentno uklanjanje takvih ljudi iz drustva. Pa treba je "kastrirati". Ne mogu da vjerujem kakvih nas sve ima.

Lace

Post by Lace » 17/08/2006 10:58

ok...nije zainteresovana i to je to...kasnije ce joj vjerovatno biti zao...a njegovom je djetetu bolje da ga odgaja jedan roditelj koji ga beskrajno voli nego da ima jos jednog koji ga ne zeli vidjeti a kamoli provesti neko vrijeme sa njim

u biti prva institucija koja se tica pokretanja bilo kakvog postupka vezano za roditeljske obaveze, starateljstvo, razvode i regulisanje kontakata roditelj-dijete je centar za socijalni rad na podrucju opstine u kojoj zivi stranka koja podnosi zahtjev (centar izvrsi procjenu situacije i na osnovu njihove procjene i prijedloga sud donosi odluku)...mada kazem ti ne bi bilo lose da i sam procita zakon a ako ipak zeli ostvariti nesto, najbolje je da ode u centar na neki informativni razgovor, mozda potraziti savjet

misljenja sam da ako ona ne zeli da ima ista sa svojim djetetom, mozda je to i bolje za dijete...samo je fol sto ono sada vjerovatno pati jer zna da ga majka ne zeli...ili mu otac govori kako "mama sada ne moze doci"...kako god...dijete pati vise kada zna da ima jos jednog roditelja koji ne zeli nista da ima sa njim?

fakat ne kontam kako neka majka moze napustiti dijete...rodjeno u braku (znaci nije produkt necega sto je traumaticno..tipa silovanje)

idic

Post by idic » 17/08/2006 10:59

Ima stvarno svašta, za to dijete je dobro što ima jednog normalnog roditelja koji će mu pružiti toplinu i normalan život. Nema institucije niti načina da natjera roditelja da održava kontakt sa svojim djetetom, mada je sramota tu osobu nazvati majkom. Kakvi god da su njeni razlozi, nepoželjeti vidjeti svoje dijete je po meni zločin. :-?

auto de fe

Post by auto de fe » 17/08/2006 11:42

Citam ove postove i na trenutke pomisljam kako je situacija kod dosta ljudi ista ili veoma slicna.Citam gore tekst od bosnjaka i vidim kada je napisao da mu otac fali.......
Moja sestra je isto samohrana majka,majka dva sina.Zena koja je bila zrtva torture i ponizavanja,nije vise mogla trpiti to i jednostavno je puklo.Njezin suprug je "nestao" nakon rodjenja drugog djeteta.Taj malecki je imao samo sedam mjeseci kada ga je otac napustio.Sama i sa dvoje djece,prepustena na milost i nemilost zivotnim olujama klonula je brzo,kad bolje razmislim dobro je i prezivila sve to.
Da bih joj olaksao,uzeo sam joj starijeg sina i poceo se brinuti o njemu,tada je imao dvije godine i sada bogu hvala ziv i zdrav uskoro puni deset.Mogu slobodno reci da sam odhranio to dijete,smatram ga kao svojim sinom i kada dodju vremena da me napusti,ne znam kako cu preboliti to.Otac sam jednog djeteta i u braku sam 6 godina,pisem ovo jer mi se ponekad javi problem od kojeg mi se srce na dva dijela cijepa.Dolazim sa posla i curica mi leti u zagrljaj,on stoji pored i gleda,gleda tim tuznim ocima.....znam da nikad nisam pravio razliku izmedju djece i crko ja ako je ikad napravim ali me boli kada ga gledam jer znam da ga nikad ne mogu zagrliti tom jacinom kao sto ga otac moze i to me ubija....Znam za periode kada postaje malo agresivan,neposlusan i nezainterseovan za sve oko sebe,ne treba mi puno da skontam o cemu je rijec....to je ta potreba za ocem koju mu ja ne mogu nadoknaditi.Zao mi je malog jer znam da ce citavu mladost odrastati bez oca a djeca poput njega najbolje znaju kako je to....
Prokleta je ova nasa sredina,jedan bazen pun ajkula gdje ranjena osoba odmah postaje potencionalna meta laznih prijatelja sa opasnim namjerama,slabo ko misli bilo sta iskreno.......tezinu tereta samohrane majke najbolje poznaju.Te zene najbolje poznaju kako je je*eno kroz zivot ici sama bez one cvrste stjene koja se zove otac i muz,stjene koja stoji ispred zene da je cuva od nemirnih talasa svakodnevnice.
Po mom misljenju najbolje je za samohranu majku na nadje muskarca koji je u slicnoj situaciji kao ona, znaci sam sa djecom.Moja sestra je na pragu toga i ja mislim da ce te dvije osobe najbolje shvatiti jedna drugu.

idic

Post by idic » 17/08/2006 11:53

auto de fe - učinio si najbolje što si mogao, a ljubomore ima i među biološkom braćom i sestrama i to ne treba previše da te zabrinjava. Sigurno si mu pružio više topline i ljubavi nego pravi otac. Kad bude malo stariji popričaj s njim i vidjet ćeš da te on zaista smatra za pravog oca.

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 17/08/2006 12:05

Ja sam prvi odrastao bez oca od 12 do 18. Nas je rat rastavio. Umjesto njega me je kasnije podizao dajdza i mogao bih reci da mi je taj covjek ko i otac na odredjeni nacin jer sam se oformio uz njega a istovremeno se udaljio od oca. Tako da - potpisujem ovo sto ti A pise. Radi se o pubertetu mnogo vise nego o pomankanju paznje od strane oca. Ono sto mozes uciniti je procitaj koju knjigu mozda na tu tematiku, da ti pomogne i ublazi trzavice koje imas, ili na internetu potrazi negdje dobar izvor informacija. Muskom djetetu je jako bitan ne mora biti otac nego odrastao muskarac da je uz njega u tim godinama koji ima osjecaja da mu bude model u zivotu, sta ja znam, da definira njegovu ulogu, ocekivanja i sta znaci nositi tole, biti ono sto jesi. To ce neminovno nositi sa sobom neke konflikte ali je sve prolaznog karaktera tako da se barem ti - pripremis ako nista drugo, da olako ne gubis takt i ne budes previse tezak na sebi. Drugo ce doci sve na svoje s vremenom.

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 18/08/2006 00:28

Nosferatu wrote:Ja sam prvi odrastao bez oca od 12 do 18. Nas je rat rastavio. Umjesto njega me je kasnije podizao dajdza i mogao bih reci da mi je taj covjek ko i otac na odredjeni nacin jer sam se oformio uz njega a istovremeno se udaljio od oca. Tako da - potpisujem ovo sto ti A pise. Radi se o pubertetu mnogo vise nego o pomankanju paznje od strane oca. Ono sto mozes uciniti je procitaj koju knjigu mozda na tu tematiku, da ti pomogne i ublazi trzavice koje imas, ili na internetu potrazi negdje dobar izvor informacija. Muskom djetetu je jako bitan ne mora biti otac nego odrastao muskarac da je uz njega u tim godinama koji ima osjecaja da mu bude model u zivotu, sta ja znam, da definira njegovu ulogu, ocekivanja i sta znaci nositi tole, biti ono sto jesi. To ce neminovno nositi sa sobom neke konflikte ali je sve prolaznog karaktera tako da se barem ti - pripremis ako nista drugo, da olako ne gubis takt i ne budes previse tezak na sebi. Drugo ce doci sve na svoje s vremenom.
:thumbup:

Upravo tako!

@auto de fe
Svaka ti cast! Nemoj se zabrinjavat, mali je sretan sto ima tebe, vjerovatno sretniji nego sto bi bio sa svojim ocem. Kao sto neko rece ljudina si i nemoj se previse brinut, pubertet radi svoje... ;-)

:thumbup:

teachergirl

Post by teachergirl » 23/08/2006 13:54

Nisam se prije prijavila na ovu temu i nisam je u cjelini upratila mrsko mi je sve čitati ali sam SAMOHRANA MAJKA imam dva prelijepa sina koje volim više od svega i svakoga na svijetu i oni su mi jedini smisao života.Brak kao brak propao, neslavno doduše, poslije velike ljubavi i na kraju velikog dušmanstva( da čovjek ne povjeruje da se poslije4 velike ljubavi može biti takav dušman) ali to je sve nebitno.Ja kao samohrana majka u svom životu budućem na prvom mjestu želim biti dobra majka i svoju djecu odgojiti da su ljudi i izvesti na pravi put, a za moje buduće veze koje ću imati ili neću:1. nikada neću kriti svoju djecu i ostaviti svoju djecu da ne znam kakvog princa upoznam 2. ne želim nikoga zavlačiti udavati se neću rađati neću 3. otac mojoj djeci ne može biti niko drugi nego ko im je biološki otac
Ima tu još dosta toga što se iskreno i pošteno kaže muškarcu s kojim se upoznaš, pa bujrum ko voli nek izvoli! A ja se neću braniti od udvarača, samohranim majkama kao i svim normalnim ženama treba i ljubavi i pažnje i nježnosti čak možda i više nego slobodnim, samo barem sam ja tako odlučila treba živjeti samo po svome i onako kako sam zamislila i zaista kvalitetno proživjeti svaki dan života kao da je posljednji....
Ima tu još toga.... ali dosta od mene....
Podrška svim ženama a posebno samohranim majkama...
SAMO NAPRIJED!!!!

urbanagerila

Post by urbanagerila » 23/08/2006 20:49

teachergirl wrote:Ja kao samohrana majka u svom životu budućem na prvom mjestu želim biti dobra majka i svoju djecu odgojiti da su ljudi i izvesti na pravi put, a za moje buduće veze ...

...samo barem sam ja tako odlučila treba živjeti samo po svome i onako kako sam zamislila i zaista kvalitetno proživjeti svaki dan života kao da je posljednji....
Ima tu još toga.... ali dosta od mene....
Podrška svim ženama a posebno samohranim majkama...
SAMO NAPRIJED!!!!
Ovo mi izgleda kao paradox i to u istoj recenici pa bas i ne kontam najbolje jel zivis za djecu ili za sebe. :?

teachergirl

Post by teachergirl » 25/08/2006 09:31

Ovo mi izgleda kao paradox i to u istoj recenici pa bas i ne kontam najbolje jel zivis za djecu ili za sebe. :?[/quote]

Ne treba ti zvučati kao paradox!
Ako ne živim i za djecu i za sebe, neću valjati ni djeci ni sebi!
Da bi bio kvalitetan roditelj moraš se i sebi posvetiti.Naravno djeca uzimaju puno i ja i hoću da im dam maximum maximuma u životu(koliko bude u mojoj moći) ali to neću uspjeti ako i sebi ne pružim maximum.
Znaš onu poslovicu" ko ne valja sebi , ne valja ni drugome"!!!
PUSA

Byanka

Post by Byanka » 01/09/2006 21:08

Ja mozda osvjezavam temu koju ste davno odradili. Ali kao samohrana majka nisam mogla da joj odolim :)

Nema veceg ponosa nego biti majka. Grehota je kada su samohrane majke izvrnute bilo kakvoj vrsti predrasuda, poprijekih pogleda i kritika.
Ja pisem blog o tome, kako sam postala samohrana majka i mislim da prica bilo koje druge zene ni malo nije jednostavnija od moje :)

Da li biti sa samohranom majkom ili ne ? Ako sebi ikada postavite to pitanje znaci da apsolutno ne treba da budete sa njom :)

teachergirl

Post by teachergirl » 03/09/2006 12:43

Byanka wrote:Ja mozda osvjezavam temu koju ste davno odradili. Ali kao samohrana majka nisam mogla da joj odolim :)

Nema veceg ponosa nego biti majka.

Da li biti sa samohranom majkom ili ne ? Ako sebi ikada postavite to pitanje znaci da apsolutno ne treba da budete sa njom :)
U potpunosti se slažem, lijepo si to rekla :thumbup:

Post Reply