Brak bez djece

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72897
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#26 Re: Brak bez djece

Post by Velkoski »

zamisli sex bez Ćune ? nezamislivo, tako je i brak bez djece nezamisliv :mrgreen:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#27 Re: Brak bez djece

Post by Great Cornholio »

leet wrote:zamisli sex bez Ćune ? nezamislivo, tako je i brak bez djece nezamisliv :mrgreen:
Ima i toga, a izgleda da će gej populacija morati spašavati svijet :D
paradox02
Posts: 39
Joined: 01/11/2012 21:11

#28 Re: Brak bez djece

Post by paradox02 »

Moram imati dijete jer mi je otac zaprijetio, hoće đedo da vodi unuka u prodavnicu. (njegove riječi)
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#29 Re: Brak bez djece

Post by blugirl »

Svaki par ima pravo da uredjuje svoje odnose kako god zeli.
To ti konacno i kazu kad se vjencavas, citirajuci zakon bla bla.
Sta mene treba da brine da li neko zeli dijete ili ne?! Ne volim ni ja da mi se iko petlja u zivot i odluke.

Ja pozdravljam kad neko odluci drugacije od vecine i to glasno kaze, pogotovo kod nas, gdje se ljudi najvise vole petljat u tudja posla...pametovat treba ovako treba onako. Svi znaju najbolje.

Ja znam jedan par koji je htio dijete ali su se dugo razmisljali da li ili ne. Rezon je bio da stvarno ne znamo gdje ce ovaj svijet bit za 30 godina, da li ce biti hrane, vode...svjedocili jesmo svakakvim barbarstvima pa se covjek s razlogom pita.... Da li zadovoljit svoju sebicnu zelju za potomstvom da bi se bolje osjecali (neko razmislja i o osiguranju za stare dane), ili cemo svoje najmilije izloziti nekim mukama, neimastini, ratovima?!
User avatar
ever!
Posts: 156
Joined: 31/01/2011 00:04

#30 Re: Brak bez djece

Post by ever! »

Većina ljudi kažu da im se život promijeni iz temelja kad na svijet dođe to malo biće. Parovi koji ne žele djecu ne znaju i ne žele da shvate taj osjećaj, boje se nečega. Ja lično se pribojavam odgoja i vaspitanja djeteta pa iz tog razloga ne bih djecu, mada sam mlad i moje će se mišljenje vjerovatno promijeniti. :)
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#31 Re: Brak bez djece

Post by ho oponopono »

...njihov izbor, ako je to ono što ih ispunjava i čini srećnim respekt! 8-)

...i to mi je draže čuti i vidjeti nego da naklepaju kindere, eto samo tako što se to valjda podrazumijeva i onda grubo zanemaruju svoje dužnosti ...brigu, vaspitanje, staranje o istom...ta spika dijete ima svoju nafaku, te radije sjedi za kompom nego da se igra sa rođenim djetetom, ma daj takve bi sa Trebevića ispalila!

... žali Bože što oni koji to ni ne zaslužuju postanu roditelji (samo na papiru) a oni koji to istinski žele zbog sticaja okolnosti nekada nisu u prilici ni da budu!
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#32 Re: Brak bez djece

Post by Great Cornholio »

Pa jeste tako, pošto smo mi ljudi po prirodi sebična bića, sve radimo zbog vlastitog zadovoljstva, volimo druge radi sebe, brakove sklapamo radi sebe, pa i djecu želimo, ili ne želimo, radi sebe.

Ali, činjenica je da se bez djece život na planeti Zemlji "gasi", pa eto ispade da nije svaka sebičnost ista.

Ko ima nekog koga voli, s kim bi volio imati djecu, i objektivno ima sve preduslove da može imati djecu, ne vidim objektivnog razloga da ih ne rodi, jer ipak nije ba život toliko loš ili besmislen, da ga zbog straha, želje za neometanim uživanjem, ili nečega trećeg, "zaustavimo".

Ali ne treba ništa nazor raditi, jer djeca bi se trebala rađati iz ljubavi, ljubavi prema životu,ljubavi prema partneru, ostalim ljudima , prema sebi, jer fakat bi bilo bezveze da djecu ima onaj ko ljubav prema svemu navedenom ne osjeća, ne osjeća u dovoljnoj mjeri da bi se bez osjećaja nekog "tereta" "žrtvovao" za Život.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55692
Joined: 15/12/2008 16:53

#33 Re: Brak bez djece

Post by ultima_palabra »

Odluka dvoje odraslih ljudi kojom ne ugrožavaju nikoga. Samim tim je prihvatljivo.
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#34 Re: Brak bez djece

Post by malsal »

Ne vidim smisla uospte pitat nesto ovako, ko sta radi sto se reprodukcije tice je izrazitno privatna stvar i licni izbor.

Niko nema moralnu obavezu da djecu radja, i sasvim je u redu i normalno odlucit da ne zelis djecu.

Imat djecu je (ili makar moze biti) medju najvecim radostima i ogromna odgovornost, i cjenim sve roditelje koji se trude da budu istinska podrska svojoj djeci, koji tu djecu odgajaju i pomazu i ulazu svoje vrjeme trud i ljubav u tu djecu.

Jedino sto mi je neshvatljivo je kad ljudi koji nemaju resurse da odgajaju i pomazu svoju djecu naprave 5-6 komada.
Landa
Posts: 191
Joined: 15/09/2011 14:25

#35 Re: Brak bez djece

Post by Landa »

Nagon za reprodukciju je prirodan sto znaci da ce uvijek biti velika vecina onih sto se imati djecu nego onih sto nece. Ako nista barem jedno ce napraviti da zadovolje taj nagon.

Ako neko odluci da nema djece to je uvijek dobro potkovana odluka upravo zbog toga sto ide protiv prirodnih nagona i drustvene norme...dok drugi stancaju bez razmisljanja.

A sto moj drug rek`o...ne pise nam se dobro...samo oni sto imaju iole pameti odlucuju da nemaju djece :lol:
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#36 Re: Brak bez djece

Post by Altsa »

pun ih je facebook gdje postavljaju slike sa skijanja, putovanja i ostalih gluposti a, ne znaju da to isto mogu da rade i sa djecom i da im zivot bude bolji...kada dodu u starost lupat ce se cekicem po glavi...djeca su jedina vrijednost danas...normalno nije lako ali ako neko odluci da nema djecu zato sto nije lako odgajati e onda nije ni zavrijedio da ih ima...zao mi je samo parova koji crkose da imaju djecu ali ne mogu dok ovi koji to mogu nece jer im je prioritet karijera, provod i licna sloboda :cry:
Landa
Posts: 191
Joined: 15/09/2011 14:25

#37 Re: Brak bez djece

Post by Landa »

Altsa wrote:pun ih je facebook gdje postavljaju slike sa skijanja, putovanja i ostalih gluposti a, ne znaju da to isto mogu da rade i sa djecom i da im zivot bude bolji...kada dodu u starost lupat ce se cekicem po glavi
ne znam u kojoj dobi su ljudi o kojima pricas ali vjerujem da ce 99% tih istih jednog dana osvanuti "trudni"...velika je odluka neimati djece i to mogu samo odredjeni ljudi...bioloski sat kad pocne kucati je jaci od svih skijanja, jedrenja, itd... cinjenica jeste da ljudi sve stariji postaju roditelji
User avatar
corxle
Posts: 90
Joined: 14/09/2011 11:48

#38 Re: Brak bez djece

Post by corxle »

glavna funkcija braka je legaliziranje zajednice dvoje ljudi koji se vole u cilju dobijanja potomstva i produzenja vrste. to potomstvo u skladnom braku zdravo odrasta u novu, jaku jedinku, koja je garant jačanja i snage vrste. Naravno, ima varijacija na ovu temu, pozitivnih i onih manje pozitivnih.
Brak m+ž bez djece (namjerni) = istospolni brak
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#39 Re: Brak bez djece

Post by kockica_kockica »

Odluka bracnog para da nemaju djece je njihova stvar i niko nema pravo da ih osudjuje zbog njihove odluke. Mi smo jedna velika mahala i u toj mahali svi bi mi nesto da nam se niko ne petlja u nase zivote a koristimo svaku priliku da komentarisemo, kritkujemo i osudjujemo necije ponasanje, odluke, radnje itd.

Nekome je dobro bez djece, nekome je zivotno ostvarenje to sto imaju djecu... Svi smo mi razliciti i to trebamo postovati...

Nekontrolisano radjanje sirotinje sa parolom da "svako dijete ima svoju nafaku" koje nakon toga zavisi od dobre volje drugih po meni je mnogo gore od odluke da nemaju djecu...
User avatar
covjekizsjene
Posts: 229
Joined: 04/01/2013 15:12

#40 Re: Brak bez djece

Post by covjekizsjene »

Za ove sto traze opravdanje u neimastini kao razlog braka bez djece.

Ima li veceg razloga za promjenju tog stanja nego li rodjenje djeteta ?
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#41 Re: Brak bez djece

Post by kockica_kockica »

covjekizsjene wrote:Za ove sto traze opravdanje u neimastini kao razlog braka bez djece.

Ima li veceg razloga za promjenju tog stanja nego li rodjenje djeteta ?

Mozda je dijete razlog da se promijeni stanje, ali stanje treba promijeniti pa tek onda dijete radjati.

Neimastina je dobar razlog.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#42 Re: Brak bez djece

Post by Altsa »

kockica_kockica wrote:Odluka bracnog para da nemaju djece je njihova stvar i niko nema pravo da ih osudjuje zbog njihove odluke. Mi smo jedna velika mahala i u toj mahali svi bi mi nesto da nam se niko ne petlja u nase zivote a koristimo svaku priliku da komentarisemo, kritkujemo i osudjujemo necije ponasanje, odluke, radnje itd.

Nekome je dobro bez djece, nekome je zivotno ostvarenje to sto imaju djecu... Svi smo mi razliciti i to trebamo postovati...

Nekontrolisano radjanje sirotinje sa parolom da "svako dijete ima svoju nafaku" koje nakon toga zavisi od dobre volje drugih po meni je mnogo gore od odluke da nemaju djecu...
ako je tema vec pokrenuta onda nemoj da nam odredujes sta imamo a sta nemamo pravo...boli me briga hoce li neko da ima ili nema djecu...samo iznosim svoje videnje jer ja nisam imao uopste dileme oko toga da li djeca ili ne...a ne znam o kojem to ne kontrolisanom radanju djece ti govoris kad je poznato da u Bih vec odavno vlada bijela kuga...ko nema uslova i sredstava za normalan zivot onda ne bio trebao ni u brak da ulazi
User avatar
alchak.ba
Posts: 21073
Joined: 20/06/2012 09:11
Location: mrduša donja

#43 Re: Brak bez djece

Post by alchak.ba »

nije mi to to
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#44 Re: Brak bez djece

Post by malsal »

corxle wrote:glavna funkcija braka je legaliziranje zajednice dvoje ljudi koji se vole u cilju dobijanja potomstva i produzenja vrste. to potomstvo u skladnom braku zdravo odrasta u novu, jaku jedinku, koja je garant jačanja i snage vrste. Naravno, ima varijacija na ovu temu, pozitivnih i onih manje pozitivnih.
Brak m+ž bez djece (namjerni) = istospolni brak
-------

Ja mislim da imas pogresnu predstavu o tome sta je brak. Djeca jesu sastavni dio vecine brakova, ali nisu neophodan dio.
Neko se vjenca sebe radi, a ne radio potomstva i produzenja vrste...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#45 Re: Brak bez djece

Post by kockica_kockica »

Altsa wrote:
kockica_kockica wrote:Odluka bracnog para da nemaju djece je njihova stvar i niko nema pravo da ih osudjuje zbog njihove odluke. Mi smo jedna velika mahala i u toj mahali svi bi mi nesto da nam se niko ne petlja u nase zivote a koristimo svaku priliku da komentarisemo, kritkujemo i osudjujemo necije ponasanje, odluke, radnje itd.

Nekome je dobro bez djece, nekome je zivotno ostvarenje to sto imaju djecu... Svi smo mi razliciti i to trebamo postovati...

Nekontrolisano radjanje sirotinje sa parolom da "svako dijete ima svoju nafaku" koje nakon toga zavisi od dobre volje drugih po meni je mnogo gore od odluke da nemaju djecu...
ako je tema vec pokrenuta onda nemoj da nam odredujes sta imamo a sta nemamo pravo...boli me briga hoce li neko da ima ili nema djecu...samo iznosim svoje videnje jer ja nisam imao uopste dileme oko toga da li djeca ili ne...a ne znam o kojem to ne kontrolisanom radanju djece ti govoris kad je poznato da u Bih vec odavno vlada bijela kuga...ko nema uslova i sredstava za normalan zivot onda ne bio trebao ni u brak da ulazi
Ja nikome nista ne odredjujem ... samo ti sebi daj oduska :oops:

Ja govorim o ljudima koji svakodnevno traze pomoc preko raznih vrsta informisanja da im se pomogne... ne razumijem nekoga ko ne radi, nema primanja kako ima srca napraviti 5-6- djece i traziti da mu ljudi dobre volje pomognu hraniti i oblaciti ih... meni je to nekontrolisano radjanje i pravljenje djece... obicno ti ljudi u intervjuima imaju ovu recenicu "svako dijete ima svoju nafaku"... kakvu nafaku kad ga nema cime nahraniti i javno trazi da ga neko nahrani i obuce...

Brak ne znaci da moras imati djecu... Dijete je velika odgovornost... Radost je ali i odgovornost... I ako neko smatra da nije spreman na tu vrstu odgovornosti onda njegova odluka da nema djecu nije za osudu...
User avatar
alchak.ba
Posts: 21073
Joined: 20/06/2012 09:11
Location: mrduša donja

#46 Re: Brak bez djece

Post by alchak.ba »

malsal wrote:
corxle wrote:glavna funkcija braka je legaliziranje zajednice dvoje ljudi koji se vole u cilju dobijanja potomstva i produzenja vrste. to potomstvo u skladnom braku zdravo odrasta u novu, jaku jedinku, koja je garant jačanja i snage vrste. Naravno, ima varijacija na ovu temu, pozitivnih i onih manje pozitivnih.
Brak m+ž bez djece (namjerni) = istospolni brak
-------

Ja mislim da imas pogresnu predstavu o tome sta je brak. Djeca jesu sastavni dio vecine brakova, ali nisu neophodan dio.
Neko se vjenca sebe radi, a ne radio potomstva i produzenja vrste...
iako vecina zeli potpomstvo, a ima mi i smisla.
al svakom svacije
samoTEgledam
Posts: 721
Joined: 10/03/2011 16:36
Contact:

#47 Re: Brak bez djece

Post by samoTEgledam »

Djeca bez braka i brak bez djece :run:
Poštujem odluku za brak bez djece ali istu ne podržavam i blago se distanciram od takvih osoba/parova.
Imao sam ih kao relativno bliske, ali zbog njihovog stava da su djeca teret, postali su oni meni teret.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#48 Re: Brak bez djece

Post by respo »

moja tetka u 50-im godinama svog zivota
imala muza koji je bio stariji od nje u rangu s njenom majkom s godinama
udala se mlada
pozavrsavala milion nekih skola fakulteta cega sve ne
muz joj umro prije par godina ostala udovica bez djece
u braku s tim muzem oboje visokoobrazovani proputovali svaku zemlju na svijetu bukvalno imaju (ustvari sada ona ima)stan u titovoj preko puta ceke "imaju" na jahorini vikendicu u zagrebu stan u parizu stan negdje na moru vikendicu

sve je to bilo super a sad zali sto nema djecu

e sad je pitanje bili sve to prozivila da je imala djecu ili ne i sta je recimo "vrijednije" u zivotu bilo imati djecu i biti "domacica" ili ovako proputovati citav svijet imati sve sto je pozeljela a i sada ima sve sto pozeli
User avatar
_aja_
Posts: 6195
Joined: 19/09/2008 09:46

#49 Re: Brak bez djece

Post by _aja_ »

A što je morala biti "domaćica" da bi imala djecu ? :roll:

Nego kome će ona ostaviti te stanove :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#50 Re: Brak bez djece

Post by respo »

_aja_ wrote:A što je morala biti "domaćica" da bi imala djecu ? :roll:

Nego kome će ona ostaviti te stanove :D
"domacica"
citaj navodnike jbg ti
nisam rekao klasicna domacica nego vjerujem da ne bi mogla putovati s djecom i odgajanjem iste kao sto je putovala bez njih
a kome ce ostaviti sve to ne znam :D
Post Reply