Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#26 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by irvinx1 »

ultima_palabra wrote:
irvinx1 wrote:Eto, pobrojali ste sve poznate rezisere...

Vidim nikom Tarkovski nije omiljen, ma siguran sam da bi ga neko ubacio da je cuo za njega :lol:

Elem, od domacih mi je omiljeni Pjer Zalica. Od njegovih filmova dobijam kvalitetnu sracku, a izrazito cijenim i Zdravka Sotru od cijih serija i filmova se dobija mucnina...
Od stranih mi je najdrazi David Fincher, ovako nabrzaka bez nekog razmisljanja. Njegovi pretenciozni uratci (sa dobrim radom kamere doduse) jedna su od najvecih prevara savremenog Holivuda. Isto i Svabo Emmerich, kakvi divni blockbasterdsi.
Pa baš ti nekom da kažeš da je pretenciozan :D Fincher je uradio dva fenomenalna filma (doduše Fight Club mu je došao skoro na gotovo), a i ni sa ostalima se nije osramotio.
O djes ba, sta ima ba... na drugom mjestu? (ne postoji pretencioznost u mom slucaju, samo narcisoidnost. Ko u Teodosica :lol: :skoljka: ) :D

Fight Club je piece of shit, ali pomenuti Alien zaista nije los. Iako je dosao potpuno na silu poslije dvice. Fincher je dobar sa kamerom, montaza mu je vrhunska. Npr. neke scene iz SN su apsolutno brilijantno usnimljene...
Ali style over substance, koji nije mozda i najizrazeniji u njegovom slucaju, tipicna je boljka savremenih holivudskih rezisera.
Fincherovi filmovi su mnogo, ali bas mnogo precijenjeni. Uglavnom od publike, nesto manje od kritike. Najmanje tridesetak americkih rezisera koji su konstantni zadnjih desetak godina u produkciji, izbacuje bolje filmove. Pretjerujem li!? Ni namanje.

OT
Nisam primjetio da je neko spomenuo John Houstona. Zatim fenomenalni Billy Wilder ili pak Sidney Lumet. Meni izuzetno dragi.
Od Rusa je npr. odlican Elem Klimov, ili jedan od stilisticki najgenijalnih rezisera ikada-Kalatazov.
De Sica od italijanskih majstora neorealizma...
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#27 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by piupiu »

FF Coppola
Bertolucci (i da je samo za Dvadesti vijek!)
The Cohen Brothers
Sergio Leone (za sve spageti vesterne)
Clint Eastwood (Mystic River, etc)
Louis Malle
Terrence Malick za "Thin Red Line"
i ... moram reci ... Emir Kusturica za "Sjecas li se Dolly Bell", moj omiljeni film ...
i ... u posljednje vrijeme ... Paul Thomas Anderson za "There will be blood" ...
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#28 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by jastuk1 »

irvinx1 wrote:Eto, pobrojali ste sve poznate rezisere...

Vidim nikom Tarkovski nije omiljen, ma siguran sam da bi ga neko ubacio da je cuo za njega :lol:

Elem, od domacih mi je omiljeni Pjer Zalica. Od njegovih filmova dobijam kvalitetnu sracku, a izrazito cijenim i Zdravka Sotru od cijih serija i filmova se dobija mucnina...
Od stranih mi je najdrazi David Fincher, ovako nabrzaka bez nekog razmisljanja. Njegovi pretenciozni uratci (sa dobrim radom kamere doduse) jedna su od najvecih prevara savremenog Holivuda. Isto i Svabo Emmerich, kakvi divni blockbasterdsi.
Slažem se sa Black Swan da je Alien 3 vizuelno najimpozantniji od aliena, iako se skoro sva radnja dešava u zatvorenom prostoru. Nekako jednostavno Alien 3 od kolega iz četvorke najviše zahtjeva pažnju gledaoca i mislim da se to postiže upravo radom kamere, koji mora bit inovativan, znači relativno orginalan i sekvencijalno perfektno izbalansiran sa emocijama glumaca da bi se postigao najveći efekat uronjavanja gledaoca u to što gleda.

Ono što je najveća prevara savremenog Holivuda je treskanje kamere u scenama gdje nema akcije, gdje je to apsolutno nepotrebno i gdje odvlači pažnju gledaoca od likova. Valjda bi rad kamere trebao da opusti i uvuče gledaoca, a ne da ga bezverze nervira. Zbog odvratnog treskanja često uopšte ne mogu da dovoljno dobro upratim i ocjenim rad glumca, pa mi lik bude neinteresantan, a radnja pogotovu.
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#29 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by jastuk1 »

irvinx1 wrote: Fincherovi filmovi su mnogo, ali bas mnogo precijenjeni. Uglavnom od publike, nesto manje od kritike. Najmanje tridesetak americkih rezisera koji su konstantni zadnjih desetak godina u produkciji, izbacuje bolje filmove. Pretjerujem li!? Ni namanje.
npr?
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#30 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by irvinx1 »

jastuk1 wrote:
irvinx1 wrote:Eto, pobrojali ste sve poznate rezisere...

Vidim nikom Tarkovski nije omiljen, ma siguran sam da bi ga neko ubacio da je cuo za njega :lol:

Elem, od domacih mi je omiljeni Pjer Zalica. Od njegovih filmova dobijam kvalitetnu sracku, a izrazito cijenim i Zdravka Sotru od cijih serija i filmova se dobija mucnina...
Od stranih mi je najdrazi David Fincher, ovako nabrzaka bez nekog razmisljanja. Njegovi pretenciozni uratci (sa dobrim radom kamere doduse) jedna su od najvecih prevara savremenog Holivuda. Isto i Svabo Emmerich, kakvi divni blockbasterdsi.
Slažem se sa Black Swan da je Alien 3 vizuelno najimpozantniji od aliena, iako se skoro sva radnja dešava u zatvorenom prostoru. Nekako jednostavno Alien 3 od kolega iz četvorke najviše zahtjeva pažnju gledaoca i mislim da se to postiže upravo radom kamere, koji mora bit inovativan, znači relativno orginalan i sekvencijalno perfektno izbalansiran sa emocijama glumaca da bi se postigao najveći efekat uronjavanja gledaoca u to što gleda.

Ono što je najveća prevara savremenog Holivuda je treskanje kamere u scenama gdje nema akcije, gdje je to apsolutno nepotrebno i gdje odvlači pažnju gledaoca od likova. Valjda bi rad kamere trebao da opusti i uvuče gledaoca, a ne da ga bezverze nervira. Zbog odvratnog treskanja često uopšte ne mogu da dovoljno dobro upratim i ocjenim rad glumca, pa mi lik bude neinteresantan, a radnja pogotovu.
Slazem se za napisano. Ali u pogledu Finchera prvenstveno mislim na njegove scenariste, ali nemrem odvajati svaki segment filma stalno... Svakako, istaknuo sam da je sto se kamere i montaze tice vrhunski...

A sto se tice drmusanja, tu opet zavisi... Npr. serija The Shield je uradjena sa handy camerom i savrseno joj pristaje taj stil, jer se radi o kracim scenama i ritmicnoj montazi.
Najbitnija stvar u filma je da gledalac ne bude svjestan reziserova rada, vec se posveti radnji, a mislim da nije bitno toliko da li je handy u pitanju ili ne, ako onaj ko radi zna.
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#31 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by irvinx1 »

jastuk1 wrote:
irvinx1 wrote: Fincherovi filmovi su mnogo, ali bas mnogo precijenjeni. Uglavnom od publike, nesto manje od kritike. Najmanje tridesetak americkih rezisera koji su konstantni zadnjih desetak godina u produkciji, izbacuje bolje filmove. Pretjerujem li!? Ni namanje.
npr?
Npr. PTA, Nolan (iako i on ima oscilacija), Coeni, pa moze izgledati cudno, ali i Tarantino ili Scorsese. Razlika je sto oni puno ne mudruju, za razliku od Finchera.
Tu je i plejada manje poznatih, Kimberley Pierce, Nettheim,...

btw, Al Pacino je izbacio svoj uradak... :D
User avatar
Mali_Vuk
Posts: 6289
Joined: 26/09/2008 16:34

#32 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by Mali_Vuk »

Pazite vi da ne zahaturite Klint Istvudu, inače vam je žiiik. Uvrstite ga na te spiskove, brzo :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26802
Joined: 16/07/2010 13:49

#33 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by medvjed23 »

shyamalan :roll:
tarantino
burton
jarmusch
coeni

ne mogu se više sjetiti... ne fercera mi mozak...
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#34 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by jastuk1 »

irvinx1 wrote:
jastuk1 wrote:
irvinx1 wrote: Fincherovi filmovi su mnogo, ali bas mnogo precijenjeni. Uglavnom od publike, nesto manje od kritike. Najmanje tridesetak americkih rezisera koji su konstantni zadnjih desetak godina u produkciji, izbacuje bolje filmove. Pretjerujem li!? Ni namanje.
npr?
Npr. PTA, Nolan (iako i on ima oscilacija), Coeni, pa moze izgledati cudno, ali i Tarantino ili Scorsese. Razlika je sto oni puno ne mudruju, za razliku od Finchera.
Tu je i plejada manje poznatih, Kimberley Pierce, Nettheim,...

btw, Al Pacino je izbacio svoj uradak... :D
Pa da, vidi da ti voliš one režisere koji ljube sarkazam, i na taj način pokušavaju da podvaljuju realnost odnosno "realizam" masama koje ipak više vole mućnuti glavom i ništa im ne vjeruju.

Finčer uopšte ne mudruje, ako ništa, kod njega baš dominira crno-bijeli stav, za razliku od Nolana koji je za mene najveća laž i potvara modernog filma. Inception, izvinjavam se Deception na najflagrantniji i najodvratniji način ismijava odgovornost za ljudska djela. Scene akcije? Blijede kopije već viđenih scena. Tarentino ima svojim momenata, ali i bljuvotina.

Finčer je isto režirao i kultne spotove za Paulu Abdul i Madonu.

ha, tek sad vidjeh, Scorsese izvršni producent Boardwalk Empire. Sad znam što sam nakom prvih par scena rekao fuj i odustao. Još onaj Steve Buscemi, meni svoju jednodimenzionalnost i sarkazam neće podvaljivat.
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#35 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by irvinx1 »

Problem je sto se kod Finchera nema sta mucnuti...
Kome se Fincher, tj. Sorkin izruguju? na kakve stvari njih dvojica ukazuju? Obojica se vode oprobanim receptima da pod krinkom "filma za pametne" proture svoje sugave price. Posmatrajuci filmove The Game, Neobicni slucaj, i naravno SN, uporedjujuci ih sa nekim ranije snimljenim filmovima, uocava se manjak inovativnosti (sva tri filma vec vidjena) i podilazenje odredjenim ciljnim skupinama.

Ovdje dolazimo do glavnog problema savremenog Holivuda, a to je da u holivudskom filmu mos zaboraviti na tretiranje odredjenog problema na nacin o kojem ti govoris. Izuzetak je PTA, a ne moram ni napominjati da je jedva prikupio pare za svoj novi film. Holivud je tvornica zabave. I Fincher takodjer. Tvornica zabave nekada funkcionise tako sto ce navodno ponuditi (u praksi-podvalit) nesto za probrane gledaoce, one koji od filma zele "nesto vise od zabave".

Za ozbiljne filmove o kojima ti pricas mora se zavirit u druge kinematografije, a u SAD ostati na nivou nezavisnog filma. Nezavisni filmski centri New York ili New Orleans sve vise dobijaju na znacaju. Najbitnije, pratiti filmske festivale nezavisnog filma. Jel cuo neko za Snow Angels, ili ovogodisnji Angels Crest???

Dalje, ko govori o realizmu? Govorim cisto o nacinu filmskog pripovijedanja. Kad si dotaknuo realizam, ni Nolan, a ni Scorsesi nisu na tome tragu. Inception mozes posmatrati kao podvalu, vec rekoh ima covjek oscilacija. Te oscilacije nisu vidjene u blockbasterima za sire narodne mase... Betmeni, ili pak odlicni debi...

Rezirao kultne spotove??? Odlicno, znaci covjek je pripovijedac parekselans :mrgreen:
Sarkazam" Pa Sorkin prvi zeli biti sarkastican...
Ali ide ovo predaleko, u vode scenarija, necu vise...


Neko je spomenuo Clinta...
Clintovi filmovi u kojima dominira americka zastava i tzv americka prica (Gran Torino) su mnogo iskreniji u svojim namjerama nego li razni Boyli, Darreni ili pak Davidi.
Za Clinta, lijevicara i ultimativnog americkog heroja, najvecu facu americkog filma :thumbup:
factotum
Posts: 81
Joined: 19/03/2011 20:07

#36 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by factotum »

irvinx1 wrote:
jastuk1 wrote:
irvinx1 wrote: Fincherovi filmovi su mnogo, ali bas mnogo precijenjeni. Uglavnom od publike, nesto manje od kritike. Najmanje tridesetak americkih rezisera koji su konstantni zadnjih desetak godina u produkciji, izbacuje bolje filmove. Pretjerujem li!? Ni namanje.
npr?
Npr. PTA, Nolan (iako i on ima oscilacija), Coeni, pa moze izgledati cudno, ali i Tarantino ili Scorsese. Razlika je sto oni puno ne mudruju, za razliku od Finchera.
Tu je i plejada manje poznatih, Kimberley Pierce, Nettheim,...

btw, Al Pacino je izbacio svoj uradak... :D
Chinese Coffee - Odlican! :)
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#37 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by piupiu »

Mali_Vuk wrote:Pazite vi da ne zahaturite Klint Istvudu, inače vam je žiiik. Uvrstite ga na te spiskove, brzo :D
Uvrsten, vidi gore ... ;-)
User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#38 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by derion »

Meni je Tarkovski najupečatljiviji režiser. Imam osjećaj da se sjećam svake njegove scene u "Stalkeru" i "Solarisu" i to ga, po meni, čini velikim. Njegovi filmovi nisu lako svarljivi, ali zato kada god pomislim na film kao pojam, pomislim na tog tihog, genijalnog Rusa.

Osim Tarkovskog, iznimno cijenim braću Coen zbog njihove lucidnosti i indie-odlučnosti. Stanley Kubrick je bio režiser velikih vizija. Po meni, napravio je možda najbolji njegov film "Eyes Wide Shut" i umro. Tako se to radi. :)
Tu je i npr. James Ivory sa jednim mi od najdražih i najboljih filmova "A Room With A View", pa Woody Allen sa divnim "Annie Hall"... iako Woody ima veeelikih promašaja... Bergmana iznimno cijenim, ali nekako ga ne mogu svrstati u listu "najdražih"...
User avatar
irnes77
Posts: 1438
Joined: 12/07/2011 00:10
Location: עיר המלאכים

#39 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by irnes77 »

Martin Scorsese, Steven Spielberg, Michael Mann, Christopher Nolan, Brian De Palma, Ridley Scott, Emmerich, Woody Allen...
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#40 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by KatarinaKosaca »

Alejandro Amenabar ubjedljivo najdraži
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#41 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by perscitus »

Niko da pomene Kitana ili Miikea. Pored njih Dži vun Kim, Joon ho Bong, a što se tiče zapada Argetno, Peckinpah, Arribal i Herzog.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#42 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by fatamorgana »

Tako je, Takeši Kitano, naročito prvi fimovi, a dŽe vam je Federico Fellini?
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#43 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by Zavatoni »

Čitajući nabrojane vidim da je izostavljen Danny Boyle, pa da pribilježim i tog, meni dragog, majstora.
User avatar
CoCoBryce
Posts: 96
Joined: 05/11/2011 23:40
Location: na drvetu banane :P

#44 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by CoCoBryce »

guy ritchie zbog rocknrolle lock stock-a i snatcha
abel ferara zbog the funeral
coheni ludjaci zbog lebowskog i burn afther reading
dany boyle zbog trainspotinga
luc besson samo zbog angel-a
brian de palma samo radi carlita i misije na mars
User avatar
chakany
Posts: 2918
Joined: 05/09/2010 14:05

#45 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by chakany »

Pedro Almodovar (Slomljeni zagrljaji, Vraćam se),
Tony Scott (Otmica metroa 123, Deja Vu, Tjelesna straža),
Ridley Scott (Dobra godina, Gladijator),
Sam Mendes (Put oslobođenja),
Woody Allen (Ponoć u Parizu, Wicky Cristina Barcelona),
Martin Scorsese (Avijatičar, Pokojni)
User avatar
budva
Posts: 216
Joined: 16/09/2011 22:04

#46 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by budva »

hajrudin krvavac :thumbup: :thumbup:
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#47 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by hrastov žižak »


naletih na ovaj zanimljiv video
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#48 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by harač »

od živih Lynch, Malick, Haneke, von Trier, Park
User avatar
drag_gost
Posts: 5521
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#49 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by drag_gost »

Lynch i Nolan su mi omiljeni, mada ih ima tu zaista mnogo.

Recimo, del Toro mi je nesto drag u posljednje vrijeme.
User avatar
Donnie Darko
Posts: 31
Joined: 02/09/2012 03:34

#50 Re: Najdraži nam redatelji/režiseri :)

Post by Donnie Darko »

Nolan, Malick, Scorsese, P.T. Anderson, Tarantino i Woody.

Izuzetno mi je drag i Burton, ali je ozbiljno zaribo sa zadnjim filmom tako da ga trenutno ne mogu staviti u istu recenicu sa ekipom iznad.

A na dobrom putu su McQueen i Webb, ali imaju tek po dva filma.
Post Reply