Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#1051 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by Bancho »

Russki wrote: 25/05/2020 11:27
milejovic1971 wrote: 28/04/2020 11:21 Pad kabale, obavezno stivo, brutalno

https://www.youtube.com/watch?v=pzF89LL0tV8
Obavezno štivo!
Nadasve odličan dokumentarac.

U kakvom mi svijetu živimo...
Evo ga na novom linku

sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#1052 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by sikstinajn »

otužni , kratki dokumentarac o tzv. ''Šumi samoubica'' u Japanu u koju razni profili ljudi dolaze da bi se ubili.
lik koji vodi film ulazi u šumu i priča sa tim nesrećnicima pokušavajući ih odgovoriti od suicida.
Niko ga ne slusa oni su sebi zacrtali al to je vec sintoizam.

Image
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#1053 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by Russki »

Gledao sam vise dokumentaraca na temu Aokigahare.

I vlogove ljudi koji su tamo dolazili i istrazivali to.


Stravicno brate.

Ustvaru, jako tuzno i zalosno.
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#1055 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by milejovic1971 »

Kolektiv rumunski, HBO produkcija, odlican, istinita prica o losem zdravstvenom sustavu i kako su ga popravili
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#1056 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by bingov buraz »



Jebote koliko njih privlači kad ja koji visinu ne volim ni na slikama svako malo proguglam ima li šta novo vezano za K2.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#1057 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by Mate_Miso_Kovac »

Naslovnica wrote: 30/01/2020 14:13 FANTASTIČNO!
Odavno nisam pogledao objektivniji i kvalitetniji dokumentarac, svaka preporuka!
10 epizoda, ukupno 1035 minuta autentičnog materijala.

Image
Samo da potpišem preporuku. Serijal je dostupan na Netflixu. Kao i vecina Ken Burnsovih dokumentaraca, odlican je 8)
User avatar
zomri
Posts: 12858
Joined: 03/05/2006 07:31

#1058 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by zomri »

Dva zaista dojmljiva dokumentarca o čovjeku, pjesniku, idealisti i punk entuzijasti Živanu Pujiću - Jimmyju. U prvom dokumentarcu upoznajemo Živana kao mladića koji nema posao ni životnih planova ali smatra da nema života bez ideala. Ono u čemu se Živan pronalazi je umjetnost kako njegove pjesme u kojima pjeva o svojim iskustvima, tako i punk muzika. U drugom dokumentarcu Živan je već zagazio u tridesete i pokušava u svom malom mjestašcu organizovati punk festival. Između dva filma zbog svojih hc stavova imao je stanovitih psihičkih problema, a ovdje ga upoznajemo u svom najranjivijem izdanju. Živan se u svijetu kapitalizma uopšte ne snalazi te će i nabavka obične sijalice predstavljati problem, a i kada treba platiti goste iz Slovačke, haver će ga izraditi. Međutim kada se svjetla festivala ugase, dešava se njegovo suočavanje sa stvarnošću u diskusiji sa jednim od gostiju...




User avatar
Saian
Posts: 15346
Joined: 08/04/2004 21:50

#1061 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by Saian »

User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1062 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by hadzinicasa »

odlicna! Island... :srce:

zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1063 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by zijancer »

Betonski spavači, danas na HRT 4 u 20:00, upravo ide repriza jedne od najboljih epizoda ''Haludovo'' :-D
oj nije repriza, nova sezona samo :o
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1064 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by Nierika »

JoseMujica wrote: 28/03/2020 09:22
karanana wrote: 26/03/2020 19:09 tiger king.

wtf je ono.
Tiger King
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness (original title)
TV-MA | 5h 17min | Documentary, Crime | TV Mini-Series (2020)
Image
https://www.imdb.com/title/tt11823076/

pa karanana ovo je looodilooooo :lol: :lol: :lol:
:thumbup:

Palim evo ovo u kombinaciji s WWC. :mrgreen:
User avatar
Damir0406
Posts: 319
Joined: 03/11/2011 17:40

#1065 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by Damir0406 »

milejovic1971 wrote: 26/03/2020 18:46
JoseMujica wrote: 26/03/2020 13:24
milejovic1971 wrote: 26/03/2020 12:40

kad pogledas film javi se da diskutujemo, ovako nema smisla.
misliš propagandno smeće koje poturaju kao dokumentarac?

bježi ba, na pogrešnom mjestu ublehe prodaješ :roll: idi gledaj Tv Srpski kolektiv
cemu takav mahalasko primitivni odgovor ???
Ko te poslao ovdje da preporučuješ taj tobože dokumentarac od tog negatora genocida i ljubitelja najvećih zločinaca?
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#1066 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by milejovic1971 »

Radovan Karadzic licno...cuj ko... :izet: :izet: :izet: :-D :-D :-D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1067 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by JoseMujica »

A Life of Speed: The Juan Manuel Fangio Story (2020)
Fangio: El hombre que domaba las máquinas (original title)
1h 32min | Documentary, Biography, Sport | 20 March 2020 (USA)
Image
https://www.imdb.com/title/tt6668212/

odmorite malo od ideologije :autic:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1068 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by 90minut »

Image

Kvalitetno odrađeno.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#1069 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by johnnykola »

Image

HRT1 20.05.
Hrvatska radiotelevizija dostojno će obilježiti drugu godišnjicu smrti velikog Olivera Dragojevića, premijernim prikazivanjem prvog autoriziranog dokumentarnog filma o Oliverovu životu i karijeri, u izvršnoj produkciji tvrtke Unison Pro, a iz serijala A Porina dobiva....

Scenarist i redatelj Toni Volarić u sedamdeset minuta odlučio je na neuobičajen način slijediti Oliverovu karijeru, a filmska se priča ispisuje uz izjave Oliverove rodbine, prijatelja, suradnika i kolega glazbenika.
U ekraniziranoj biografiji, nezaboravnog Olivera opisuju oni koji su ga najbolje poznavali - supruga Vesna, prijatelji Brico, Bata, Vinko Barčot, Zlatan Stipišić Gibonni, Zorica Kondža, Tedi Spalato, Tomislav Mrduljaš, Ante Gelo i drugi.

Prvi će put javnost doznati mnoge pojedinosti Oliverova privatnog života i vidjeti dosad neobjavljene snimke nastale daleko od očiju javnosti, na proslavama i druženjima s obitelji i prijateljima, iz ribolova, sa snimanja pjesama za neke sad već slavne albume.

Uz to, film donosi i priče o nastanku mnogih pjesama koje su obilježile dugu karijeru pjevača, od mnogih proglašenog najpopularnijim i najobožavanijim u povijesti hrvatske zabavne glazbe. Bio je to čovjek koji je sanjao i dosanjao nastupe i u prestižnim svjetskim dvoranama, od New Yorka do Londona i Pariza... Ali, ipak, najradije se vraćao u svoju Vela Luku, moru i ribama, tišini mora, daleko od pozornica i popularnosti.

- Zaista, još za života Oliver je postao legendom među pjevačima. Od djetinjstva u Veloj Luci, pamtim ga kao jedinstvenog glazbenoga galeba. 31. srpnja 2018. Hrvatska se, na dosad neviđeni način, oprostila od svog Olivera, što su popratili mnogi domaći i svjetski mediji. O životnom putu ovog iznimnog glazbenika, na poseban način, donosi nam dokumentarni film na drugu godišnjicu njegove smrti. Stoga ne propustimo pogledati prvu autoriziranu ekranizaciju Oliverovog života, iz posebnog serijala Dokumentarnih sadržaja HTV -a A Porina dobiva....
Iz knjige Fafarikul eventualno broj 2 :-D Đurđice Čilić:

Kad krenem iz Zagreba u Bosnu, u svoj Vitez, već na istočnoj kapiji grada, čim se izgubi signal Radio Studenta, počnem puštati muziku koju sam voljela kad sam bila dijete. Sve što nikad ne poželim slušati u zagrebačkoj svakodnevici, već oko Novske ne samo da slušam nego tako grleno pjevam da mi glas puca, vratne žile se napinju, tijelo hvata ritam otimajući se pojasu. Pa s Dugmetom i Bebekom, koji je inače sin jednog Vitežanina, pjevam: Gdje da kreneš u ovo strašno doba? / Nemaš gdje. / Tebi svaki krevet ovog svijeta tijesan je. / Idi pod lažnim imenom. / Idi, i putuj sjeverom… Onda Idoli, Zana, Zabranjeno pušenje, Laki pingvini, Azra, Čolić, Balašević, Plavi orkestar, Arsen Dedić. Jedino mi se nikad ne potkrade Oliver Dragojević jer ga ni kao mala nisam voljela i ne znam njegove pjesme.
Pjevajući, prizivam sve one ushite i tugice koje su se neodvojivo premrežile s tom muzikom, sve one događaje kojima je ona davala ritam i intonaciju, sve one važne osobe s kojima sam je slušala, a koji čine malu jezičnu i ljudsku zajednicu mog djetinjstva. Iako sam iz Bosne otišla s tek napunjenih 19 godina, što sam starija, to više mislim da mi se skoro sve važno, zapravo sve osim majčinstva, dogodilo u njoj.
Jučer sam se, poslije 6 mjeseci koji su se otegli kao nekoliko godina, vozila kroz Bosnu i malo pjevala malo plakala. Pjevala iz navike, a plakala od ganutosti što mogu putovati kući, što sam opet u svojoj Bosni, što ne zaboravljam kako se zovu gradovi, gradići, sela i naselja kroz koja ću proći, što znam točno gdje su sva tri semafora na koja ću stati vozeći 160 kilometara od granice do Viteza, što ću bit opet u našem stanu u kojem smo mi Čilići od 1976., s dva balkona s kojih se između saksija punih cvijeća ne samo vidi nego je gotovo nadohvat ruke sve što je u Vitezu važno: vrtić, osnovna i srednja škola, stadion, kolodvor, kino, hotel, dom zdravlja, pijaca. Što ću grliti mamu i tatu. Mama će uzmaknuti dva koraka, odmjeriti me i kazati: „Đuđi, fino mi izgledaš, popravila si se“. Tata će mi reći: „Sine, pročitao sam ti knjigu, krasno si napisala, ali ti znaš da je slika Bosne u tvojoj knjizi pomalo idealizirana?“, a ja ću mu odgovoriti: „Možda tata, ali to je jedina slika Bosne koju imam“.
I mislit ću koliko bih još toga mogla napisati, o djedu Marjanu koji je iz siromašnog hercegovačkog sela otišao na školovanje u Srbiju, što objašnjava zašto je svojoj ženi kasnije pisma pisao ćirilicom, što je stradao na Bleiburgu, a u sudskom procesu nakon rata oslobođen je svake krivnje, o djedu Frani i njegovoj braći koji su svirali u livanjskoj limenoj glazbi, i po kojima se zvala ulica u Livnu, o slikaru Gabrijelu Jurkiću koji je moju mamu znao dok je bila dijete i desetljećima kasnije, već slijep, prepoznao je po glasu, o teti Miciki koju je još maloljetnu zaveo inženjer iz Slovenije s kojim je najprije živjela u Brezi, a kasnije na ljubljanskim Prulama, o pradjedu Nijemcu, Robertu Selingeru, od kojeg nam je ostala pisaća mašina s njemačkim slovima, koji do kraja života nije naučio naš jezik, a možda stigne do kraja smrti jer je ovdje pokopan, o tome kako je tata u novim za broj prevelikim opancima preskakao potok, jedan opanak izgubio pa cijelu noć ostao skriven u stogu sijena jer se bojao kazne, o prabaki Luciji iz Kreševa, koju čuvam na fotografiji iz pretprošlog stoljeća, na kojoj župljani sa svojim župnikom poziraju: muškarci s fesovima, žene u dimijama, o fotografiji mog tate i njegove sestre, na kojoj on musav i mrgudan drži krušku jer su ga jedino tako mogli zadržati na jednom mjestu, o fotografiji gdje moja mama sa sestrama, bratom i majkom u studiju livanjskog fotografa ostavlja svoje lice vječno uramljeno u ljepotu djetinjstva, unatoč činjenici da ne postoji nijedna fotografija na kojoj je s njima i otac. O tome kako je mene ta ista Bosna, naša, ničija, svačija, zaljubljivala u sebe, gradila i ranjavala, dovršavala i načimala, očvrsnula i rastočila.
Tamo kod Nemile, s radija će mi zasvirati Oliverova pjesma i ja neću promijeniti stanicu jer će mi po prvi put zazvučati kao pjesma o Bosni i o meni:
K'o brod u boci putujem
a neću stići nikamo
jer suviše ti dugujem
da tebe bih se odrek'o.
K'o brod u boci putujem
a neću stići nikamo
jer predobro se poznajem
da bez tebe bih mogao.
K'o brod u boci putujem
i previše ti dugujem
a dao sam ti premalo.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#1070 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by omar little »

bingov buraz wrote: 15/06/2020 10:07

Jebote koliko njih privlači kad ja koji visinu ne volim ni na slikama svako malo proguglam ima li šta novo vezano za K2.
jel citas knjige? odlicnog stiva ima.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#1071 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by bingov buraz »

omar little wrote: 29/07/2020 02:19
bingov buraz wrote: 15/06/2020 10:07

Jebote koliko njih privlači kad ja koji visinu ne volim ni na slikama svako malo proguglam ima li šta novo vezano za K2.
jel citas knjige? odlicnog stiva ima.
Ne,već odavno nemam vremena da čitam na pravi način,da utonem u knjigu a površno ne želim čitati.

Danak modernizaciji.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1074 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by JoseMujica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 29/07/2020 22:00
Adam Curtis :thumbup:

znači, sve od njega je za preporuku
User avatar
zomri
Posts: 12858
Joined: 03/05/2006 07:31

#1075 Re: Dokumentarni filmovi - Preporuke?!

Post by zomri »

JoseMujica wrote: 29/07/2020 22:48
kakavdanakneiskustvu wrote: 29/07/2020 22:00
Adam Curtis :thumbup:

znači, sve od njega je za preporuku
:thumbup:

jedva čekam da obradi koronu :D možda bude šta u ovoj 9-dijelnoj seriji što priprema...
Post Reply