Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
ljekar
Posts: 108
Joined: 20/07/2010 15:01

#501 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by ljekar »

ladyblue18 wrote:
ljekar wrote: slazem se potpis vrjedja moju religiju :x
Ma ne moze je ona nesto posebno uvrijediti, kada vidis koliko je vrijedjaju inace.

Ali siri neistinu, pa ce ispasti da je tradicija da se kod nas loche za vjerski praznik, za ruckom za familijom.
I onda se ja cudim kada me neko od stranaca pita neko poglupo pitanje o vjeri, kako i nece kad se ovakve stvari prikazuju.

@memlija - ja ti rekoh, jedno je cuganje navecer, a drugo je cuganje za ruckom, na koje jos stvarno nisam naisla.
Ideja kao ideja je na mjestu, ali mi ne svidja sto je tako razradjena.
Ja bih se rado pravila Englez, ali ne ide, znam i sama kakvo je stanje, samo sto ga je ona malo bas pretenciozno prikazala.

No, da ne idemo previse offtopic.
onaj ko posti on sigurno nece piti za bajram piju samo oni sto se busaju u prsa da su neki ...
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#502 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by mrtva kokoš »

memlija wrote:
ladyblue18 wrote:Meni je Ermin :thumbup: i ucenje :thumbup:
Zrinka je odradila fantasticno ulogu, sto se mene tice.

Dio sa Bijeljinom totalno nepotreban, i onaj dio oko slavlja Bajrama mi je pravo nejasan.
Ne znam jel pokusala prikazati stare i nove nacine "slavlja" Bajrama, ali bas nekako bezveze.
Ruzno mi je sto se cuganje na Bajram prikazalo kao nesto normalno.
Cuganje na Bajram je sastavni dio 75% muslimanske populacije u Sarajevu...s tim da ima trend rasta iza rata na 90%....sad sto se svi pravimo Englezi to je drugo...i to je jedno od pitanja na koja je Jasmila pokušala da odgovori, samo nam nije htjela reći direktno u lice...
i ti si sigurno blizak sa ovim umetnickim dusama, nidje veze!!
cuganje za bajram ja jedino vidjam po ovim turbo folk lokalima, nigdje vise...
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#503 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by memlija »

bez_ideje wrote:Cuganja za Bajram je sastavni dio proslave Bajrama mladje populacije koji podrazumijeva izlazak u grad,na svirke,kafane i sl.....Ili ti hoces da kazes da se za Bajramskim ruckom u 75% slucajeva sluzi travarica.....A to je upravo ono sto je prikazano!

ne mora za Bajramskim ručkom odmah, ali malo prije i kasnije garant, ono malo naveče da se zamezi....
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#504 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by Admir_1984 »

Ja sam se ukljucio negdje na pola filma i kraj mi nikako nije jasan :-) :-)
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#505 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by memlija »

ljekar wrote:
ladyblue18 wrote:
ljekar wrote: slazem se potpis vrjedja moju religiju :x
Ma ne moze je ona nesto posebno uvrijediti, kada vidis koliko je vrijedjaju inace.

Ali siri neistinu, pa ce ispasti da je tradicija da se kod nas loche za vjerski praznik, za ruckom za familijom.
I onda se ja cudim kada me neko od stranaca pita neko poglupo pitanje o vjeri, kako i nece kad se ovakve stvari prikazuju.

@memlija - ja ti rekoh, jedno je cuganje navecer, a drugo je cuganje za ruckom, na koje jos stvarno nisam naisla.
Ideja kao ideja je na mjestu, ali mi ne svidja sto je tako razradjena.
Ja bih se rado pravila Englez, ali ne ide, znam i sama kakvo je stanje, samo sto ga je ona malo bas pretenciozno prikazala.

No, da ne idemo previse offtopic.
onaj ko posti on sigurno nece piti za bajram piju samo oni sto se busaju u prsa da su neki ...
slabo se ti onda krećeš medju svijetom....nisi ni svijestan koliko bas ovoga ima...
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#506 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by ladyblue18 »

ljekar wrote: onaj ko posti on sigurno nece piti za bajram piju samo oni sto se busaju u prsa da su neki ...
Nemas pojma koliko si u krivu. Pa ja rekoh maloprije da je to licemjerstvo na djelu.
Poste, ne cugaju, a onda zadnju noc Ramazana planiraju gdje ce se sutra ubiti.
Kome glume tacno vjernike nikada ne saznadoh.
"Boshnjaci"
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#507 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by memlija »

molim Vas nemojte me krivo shvatiti ali govorim ono sto vidim i zato jer sam odrastao u mahali i znam.....
od malih nogu sam svjedok da se sa Bajram-namaza razguli pravo u kafanu na 'kafu' pa se onda pri 'kahvi' u sitne sate dolazi doma....
ponavljam ne svi, ali velika većina....
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#508 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by memlija »

ladyblue18 wrote:
ljekar wrote: onaj ko posti on sigurno nece piti za bajram piju samo oni sto se busaju u prsa da su neki ...
Nemas pojma koliko si u krivu. Pa ja rekoh maloprije da je to licemjerstvo na djelu.
Poste, ne cugaju, a onda zadnju noc Ramazana planiraju gdje ce se sutra ubiti.
Kome glume tacno vjernike nikada ne saznadoh.
"Boshnjaci"

e bas je to i Jasmila htjela pokazati...dosta smo se nagledali Kusturicinih i inih filmova u kojima muslimanske familije loču, razbijaju, prave belaj i to nam je bilo svima onako simpa ili kako danas kazu 'kul', a mrtva reala 100%....
kada se snimi film koji prikazuje frajera i njegovu borbu sa samim sobom (nasao se je u vjeri i prigrlio je svim srcem, ali u isto vrijeme gubi vezu sa 'obicnim svijetom i svojom 'Zrinkom') pa onako stidljivo pokusa da u nekim situacijama djeluje ispravno i kiksa onda se vi aman zaman ibretite...sta je ovo, ne kontam itd...kontate kontate, nego se pravite Englezi..@lady nije namjenjeno tebi...
sofist
Posts: 1242
Joined: 24/11/2004 00:50

#509 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by sofist »

Meni ovaj film i nije toliko loš samo je površan. Scene seksa je mogla da skrca sve u pola minute a da malo vise posveti paznje ispiranju mozga na Jablanickom. Amar alkos dobio posao na jezeru i nakon par dana vraca se kao druga osoba. :-) :shock: Mirjana Karanovic skine nikab kad ono frizura po posljednjoj modi, kao da je sad izasla iz "Šabića"... :D Preticanje na punoj :D :thumbup:
ljekar
Posts: 108
Joined: 20/07/2010 15:01

#510 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by ljekar »

taj sto posti ko folo mislis da on posti da on ne vara
evo pocu od sebe ne pijem nikad, postim tako i moja citava porodica
a ne vjeruj svemu
pravi musliman nikad nece piti ;-)
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#511 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by palermo »

Samo da i ja upišem svoje mišljenje, pogledah film i meni je odličan, jedino mi je žao što ga nisam gledao u kinu.

Zrinka, stvarno, ma stvarno sjajna.
Ove što pišu o sceni Bajrama, ne bih komentarisao. Suviše je smiješno.
User avatar
stachu
Posts: 4038
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#512 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by stachu »

Film, nigdje veze sa vezom. Ni pocetka, ni zapleta, vrhunca, raspleta, nigdje nista.... :shock: :roll:
Jedino sto Zrinki skidam kapu, svaka cast..... :thumbup:
nekoeko
Posts: 262
Joined: 31/03/2010 15:41

#513 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by nekoeko »

Koliko je film najavljivan ocekivao sam puno vise. Scena Bajrama uz pijanku u porodicnoj atmosferi zaista nema smisla i ne predstavlja tradiciju bosanskih muslimana. Mozda je kod Jasmile tako, ali kod vecine familija zaista za Bajram nema pica, barem ne ujutru, drugo su pijanke omladine navecer. Barem je to moje iskustvo i to me zaista pogodilo. Isto i ona Lunina nana "Allaha" puna usta, a nosi se proevropski. Ne predstavlja tipicnu bosansku muslimansku nanu!

Sto se tice glume, Zrinka se trudila, ali se na par mjesta ipak primjeti netipicni bosanski naglasak. U par navrata isto drugi glumci grijese u izgovaranju rijeci "Allah" (sa dva "l", a ne "Alah"). Bahrija odnosno Ermin za mene ponajbolji. Dosta dobro je pokusao kopirati kuvajtskog ucaca Al-Afasya. Evo kako to zvuci u originalu: http://www.youtube.com/watch?v=c6_CDb9Z ... re=related

Uglavnom, nisu prikazani puno radikalniji stavovi vehabija i s vecinom prikazanim se mislim slazu i obicni tradicionalni bosanski muslimani. (osim vjencanja, vanjskog izgleda i djeljenja na muskarce i zene) Sve u svemu, nije mi se svidio, jedno veliko nista!
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#514 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by cyprus »

Film nako ... mnoge stvari neuvjerljive. Istina Zrinka je malo iščupala film :thumbup: ostalo tanko
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14640
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#515 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by DaysleepeR »

nekoeko wrote:Koliko je film najavljivan ocekivao sam puno vise. Scena Bajrama uz pijanku u porodicnoj atmosferi zaista nema smisla i ne predstavlja tradiciju bosanskih muslimana. Mozda je kod Jasmile tako, ali kod vecine familija zaista za Bajram nema pica, barem ne ujutru, drugo su pijanke omladine navecer. Barem je to moje iskustvo i to me zaista pogodilo. Isto i ona Lunina nana "Allaha" puna usta, a nosi se proevropski. Ne predstavlja tipicnu bosansku muslimansku nanu!

Sto se tice glume, Zrinka se trudila, ali se na par mjesta ipak primjeti netipicni bosanski naglasak. U par navrata isto drugi glumci grijese u izgovaranju rijeci "Allah" (sa dva "l", a ne "Alah"). Bahrija odnosno Ermin za mene ponajbolji. Dosta dobro je pokusao kopirati kuvajtskog ucaca Al-Afasya. Evo kako to zvuci u originalu: http://www.youtube.com/watch?v=c6_CDb9Z ... re=related

Uglavnom, nisu prikazani puno radikalniji stavovi vehabija i s vecinom prikazanim se mislim slazu i obicni tradicionalni bosanski muslimani. (osim vjencanja, vanjskog izgleda i djeljenja na muskarce i zene) Sve u svemu, nije mi se svidio, jedno veliko nista!
rasprava o filmu postade vjerska rasprava

meni je npr. zasmetalo što Bahrija pjeva na Jablaničkom tradicionalnu bosansku ilahiju a znamo da nijedan vehabija to nikad nebi uradio...
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#516 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by davis.ba »

Jako dobar film.

Gluma je odlična i uvodi dobro gledaoca emocionalno u odnos glavnih likova a pogotovo kod budućeg sukoba.
Za kratke scene i kraće dijaloge sam na samom početku bio malo skeptičan ali mi se do sredine filma to odlično uklopilo. Slika je također jako dobra, mnogo bolja nego kod Grbavice čini mi se.

Film je ostavio snažan utisak preko prikazanog sukoba religije i liberalnog poimanja iste. Film koji treba pogledati još jednom u svakom slučaju.
mirash
Posts: 232
Joined: 11/07/2010 01:03

#517 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by mirash »

meni je film korektan. nista posebno, ali nacinje jednu temu koju svi ignorisemo. a radi se o samoj supstanci bosne.
ukratko, luna je olicenje bosne za koju smo dali glas na referendumu 92. (ona zeli brak, djecu, ljubav, srecu, smijeh, slobodu, prijatelje, sigurnost, putovanja..), a amar je olicenje okupacije koju dozivljavamo od strane saudijskih placenika koji svojim djelovanjem unistavaju kulturni i vjerski identitet bosanskih muslimana, vrse nasilnu asimilaciju (razne tehnike vrbovanja i ispiranja mozga su nasilje) i ujedno povecavaju brojno stanje i borbenu gotovost, stajaznam, alkaide ili hamasa.

preticanje preko pune linije... nije ni to bez mozga. stara nafrizirana rauberka sa troje djece, koja je nasla utociste kod debila, sasvim opusteno ne priznaje zemaljski zakon o saobracaju. nesto slicno kao jusuf barcic.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#518 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by Truba »

dijalozi su katastrofa
doduše slušao sam samo 2-3 minute
User avatar
GAU 8
Posts: 652
Joined: 12/11/2009 13:46

#519 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by GAU 8 »

davis.ba wrote:Jako dobar film.

Gluma je odlična i uvodi dobro gledaoca emocionalno u odnos glavnih likova a pogotovo kod budućeg sukoba.
Za kratke scene i kraće dijaloge sam na samom početku bio malo skeptičan ali mi se do sredine filma to odlično uklopilo. Slika je također jako dobra, mnogo bolja nego kod Grbavice čini mi se.

Film je ostavio snažan utisak preko prikazanog sukoba religije i liberalnog poimanja iste. Film koji treba pogledati još jednom u svakom slučaju.
Kadrovi su takodjer odlicno uradjeni.

Slike i pejzazi na Jablanickom, snimci iz zraka. Vidi se da su se potrudili.
A o "klubu" koji je kreiran samo za film, da i ne govorimo :D

Film je tipicna drama, sa odredjenom tematikom, i ne treba ocekivati da to bude holivudski blockbuster.
Za ono sto jeste, film je odlican.
User avatar
GAU 8
Posts: 652
Joined: 12/11/2009 13:46

#520 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by GAU 8 »

ladyblue18 wrote:
memlija wrote:da ima nedorečenosti ima, al brate ono za bajram je skinuto u originalu.... :thumbup:
Ono ne da nije skinuto u originalu, nego je jakooooo uvrjedljivo.

Jedno je sto se danasnje slavlje Bajrama svodi na opijanje, narocito kada ne prodju ni 24 sata od zavrsetka Ramazana i pjancenje uz polugole pjevaljke, ali drugo je kada se prikazuje kako je normalno cugati rakiju za bajramskim ruckom sa porodicom.
Meni je bas ono nekako dno dna i bljutavo.
To je realnost, sta sad treba poricati pa ce samo otici?!
Jedino sto mi je malo vise licilo na svadbu nego na bajram, ali eto...
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55677
Joined: 15/12/2008 16:53

#521 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by ultima_palabra »

GAU 8 wrote:Jedino sto mi je malo vise licilo na svadbu nego na bajram, ali eto...
Onakvu proslavu Bajrama još nisam vidio :roll:
User avatar
GAU 8
Posts: 652
Joined: 12/11/2009 13:46

#522 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by GAU 8 »

ultima_palabra wrote:
GAU 8 wrote:Jedino sto mi je malo vise licilo na svadbu nego na bajram, ali eto...
Onakvu proslavu Bajrama još nisam vidio :roll:
Pa to kazem.

Vidjao sam da se cugne za bajram, kod porodice, uz rucak mezu, ali nema recimo muzike, "derneka"

Znaci s aspekta pijenja rakije za bajram, to je u mnogim krajevima tradicija, narocito recimo Krajina i ist. Bosna.

Ali muzika i pjesma, k'o da su svatovi jbg :D
User avatar
malosutra81
Posts: 504
Joined: 17/02/2008 10:44

#523 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by malosutra81 »

GAU 8 wrote:
ultima_palabra wrote:
GAU 8 wrote:Jedino sto mi je malo vise licilo na svadbu nego na bajram, ali eto...
Onakvu proslavu Bajrama još nisam vidio :roll:
Pa to kazem.

Vidjao sam da se cugne za bajram, kod porodice, uz rucak mezu, ali nema recimo muzike, "derneka"

Znaci s aspekta pijenja rakije za bajram, to je u mnogim krajevima tradicija, narocito recimo Krajina i ist. Bosna.

Ali muzika i pjesma, k'o da su svatovi jbg :D
u onoj krajini koju ja poznajem cuga niti je bila niti je sada tradicija uz bajramski rucak :roll:
Luisa
Posts: 147
Joined: 26/03/2010 16:14

#524 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by Luisa »

Pa to kazem.

Vidjao sam da se cugne za bajram, kod porodice, uz rucak mezu, ali nema recimo muzike, "derneka"

Znaci s aspekta pijenja rakije za bajram, to je u mnogim krajevima tradicija, narocito recimo Krajina i ist. Bosna.

Ali muzika i pjesma, k'o da su svatovi jbg :D
u onoj krajini koju ja poznajem cuga niti je bila niti je sada tradicija uz bajramski rucak :roll:

Ma film je zesce tralalalala, amaterska zjebancija koja bosnjacima samo steti! :mrgreen: :bih:
ljeljenca
Posts: 87
Joined: 23/10/2009 01:58

#525 Re: Na putu - novi film Jasmile Zbanic

Post by ljeljenca »

jbg. radi se o filmu, o filmu i rediteljovom potpisu; ovako & onako, jest´vaki - nije vaki bajram. to je film - umjetnost i rediteljovo vidjenje. i nista vise i nista manje!
Post Reply